Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 marca 2009 r.
16:25
Edytuj ten wpis

Europoseł, urzędnik, związkowiec - najlepsze fuchy w czasach kryzysu

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 9 A A

Nie trzeba inwestować w pistolet i kominiarkę, a potem ryzykować skoku na bank. Wystarczy wystartować w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, wygrać i przez pięć lat cieszyć się potężnymi apanażami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zaleta dodatkowa: po jednej kadencji do końca naszych dni co miesiąc na konto będzie wpływać unijna emerytura.

Ciężka harówka europosła

Niedawno zmieniły się zasady wynagradzania pracy europosłów. Co miesiąc każdy europoseł dostanie: 7665 euro brutto z unijnego budżetu (dotychczas unijni posłowie mieli uposażenie takie, jak ich krajowi koledzy, polscy ok. 2200 euro) 287 euro dziennej diety na noclegi i wyżywienie, ok. 4000 euro na prowadzenie biura i jeszcze

17000 euro na asystentów. A i to nie wszystko, bo na polityków czekają różnego rodzaju bonusy, jak dostaną zwrot kosztów podróży.

Pieniądze to nie wszystko?

Kandydaci do PE przekonują, że nie o pieniądze im chodzi. - Wysokość diety jest dla startujących zachętą, ale myślę, że nie podstawową. To jest ciężka praca: nie ma się życia rodzinnego i wypada się z bieżącej polityki krajowej - twierdzi Jacek Czerniak, przewodniczący sejmiku, szef lubelskiego SLD i lider listy tej partii.

- Bardzo bym się zdziwił, gdyby ktoś chciał iść do Parlamentu Europejskiego tylko ze względu na pieniądze. Zresztą, to nie jest dobry biznes, trzeba się poświęcić, odłożyć na bok inne zajęcia, przygotować na rozłąkę z rodziną - dodaje Andrzej Pruszkowski, były prezydent Lublina, a teraz radny PiS, który zapewnia, że nie zamierza startować. A jeszcze sama kampania wyborcza to spory - i niepewny - wydatek.

Szturm na urzędy

Kiedy prywatne firmy zwalniają pracowników, a inni boją się takiej możliwości, bo oglądają ciągle w telewizji ekspertów zapowiadających redukcje zatrudnienia, coraz więcej osób z zazdrością patrzy na kolegów pracujących na państwowych lub samorządowych posadach.

- Praca w urzędach wiąże się ze stabilizacją. Firmom prywatnym łatwiej zwalniać pracowników w czasie kryzysu. Tymczasem w administracji publicznej trzeba bardzo się starać żeby stracić pracę - podkreśla Katarzyna Kępa, dyrektor Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie.

- Od kilku tygodni mam na biurku rosnącą stertę podań o pracę w moim urzędzie. Nie trafiają do kosza, staramy się pomóc tym ludziom, np. proponować szkolenia czy anonsować ich u innych pracodawców.

Strach poszukiwaczy

Wydaje się, że rekord ostatnich miesięcy mógł paść w grudniu w lubelskim Urzędzie Marszałkowskim. Na konkurs na stanowisko ds. organizacyjnych w Departamencie Organizacyjno-Prawnym Urzędu Marszałkowskiego zgłosiło się 113 osób, a do drugiego etapu przeszło 90 kandydatów.

Inne konkursy również przyciągają rzesze chętnych. Na stanowiska ds. ochrony powietrza i ochrony przed hałasem starało się po 46 osób. Ponad 60 osób starało się o posadę w Departamencie Strategii i Rozwoju Regionalnego. Urzędnicze posady zawsze cieszyły się wzięciem, ale teraz chętnych jest jeszcze więcej.

- Ludzie boją się kryzysu i poszukują pewnej pracy - ocenia Krzysztof Grabczuk, marszałek województwa. Mimo oszczędności Urząd Marszałkowski będzie robił nabory, bo trzeba ludzi do dzielenia unijnych funduszy przyznanych na lata 2007-2013., a potem ich rozliczenia. Praca zatem jest.

Najlepiej, żeby wymagań nie było

Zmasowany atak idzie na posady, na których nie ma szczególnych wymogów (np. wystarczy tylko wyższe wykształcenie). - Tam, gdzie wymagania są wyśrubowane, np. na stanowiska dla architektów, mamy chętną jedną, dwie osoby - mówi Małgorzata Tatara, rzecznik prasowy wojewody. Albo w ogóle. Na początku marca nie wypalił konkurs na stanowisku ds. urbanistyki i architektury w Delegaturze w Zamościu Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, bo brak było chętnych.

Stres i emeryturę

- Rzeczywiście, mamy większe zainteresowanie pracą u nas - mówi Janusz Wójtowicz, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie. W tym roku do komendy trafiło już tysiąc podań o pracę. Jednak wolnych miejsc jest mało.

- Wspólnie z Komendą Główną ustalamy, ile mamy etatów do obsadzenia. I teraz mamy ich najmniej od lat.

Wójtowicz dodaje jednak, że praca jest ciężka i stresująca. - Ale można wcześniej przejść na emeryturę (po 15 latach - red.) wypłacaną z MSWiA, a nie z ZUS. Pensja co miesiąc trafia na konto, nie grozi upadek "firmy”, po roku przysługuje trzynasta pensja. Ludzie z wyższym wykształceniem mają też perspektywy awansu.
W lubelskiej policji trwa właśnie nabór, kolejny planowany jest na lipiec.

Jak trwoga to do związku

Ostatnia deska ratunku to związki zawodowe. Najlepiej własny. Jak taki założyć? - Zebrać przynajmniej dziesięć osób, zorganizować spotkanie założycielskie odnotowane w protokole i wybrać tymczasowego szefa - tłumaczy Marian Król, przewodniczący lubelskiej "Solidarności”. Później trzeba jeszcze zarejestrować związek w sądzie.

- Jeśli pracownicy skrzyknęli się, żeby bronić się przed zwolnieniami, to wszystko jest w porządku, każdy ma prawo się bronić - mówi Król. I dodaje, że ostatnio więcej osób jest zainteresowanych przystąpieniem do związków, choć i tak bardzo daleko nam do Niemiec, gdzie 80 proc., a w Skandynawii 90 proc. pracujących, działa w związkach.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
KK / 21 marca 2009 o 13:02
0
obiektywny napisał:
A co ty potrafisz, poza opluwaniem innych? Czy jesteś lepszy (-a) od Pruszkowskiego? Najbardziej zwykle gardłują na innych miernoty.

PRAWDA BOLI OJ BOLI
Avatar
rodak / 20 marca 2009 o 22:19
0
Ta trójca to mają być ci na których będą głosować w Lublinie ? Ja osobiśie bym im nie powierzył gospodarstwa drobiarskiego w Turce a co dopiero poselstwo europejskie.
Avatar
urzędnik / 20 marca 2009 o 21:38
0
skoro uważacie że w urzędach jest tak wspaniale to zapraszam, za pół roku odchodzę ze swojego urzędu więc będzie wolny etat, nie mam zamiaru całe życie zap...ać za 1500 zł, odwalać robotę za dwie osoby i słuchać pouczania przez osobę która na tym co robię wogóle się nie zna, ale jest naczelnikiem więc ma władzę i słuchać trzeba... o kant d..py potłuc taką fuchę
Avatar
obiektywny / 20 marca 2009 o 20:09
0
hahahaha napisał:
Kandydaci?Ciekawe po iległosów otrzymają.Szczegółnie ten pierwszy i ten trzeci.Wcale bym się nie zdziwił.gdyby otrzymali głosy tylko swojej rodziny.A ten trzeci to już napsuł w Lublinie.Teraz chce ppsuć w PE?Tego pana kompetencje już znamy i już mu podziękowaliśmy.Czas wziąść się za solidną robotę

A co ty potrafisz, poza opluwaniem innych? Czy jesteś lepszy (-a) od Pruszkowskiego? Najbardziej zwykle gardłują na innych miernoty.
Avatar
WIDAC226 / 20 marca 2009 o 19:55
0
WIDAĆJ JAKIE MIERNOTY IDĄ DO KORYTA W UE, W PARLAMENCIE BĘDA SAME WYNALAZKI ..ŚMIEJA SIE W MEDIACH OGÓLNOPOLSKICH,ŻE W KULARACH PARLAMENTU EUROPESJKIEGO RECHOT Z NASZYCH TFUUU EURODEPUTOWANYCH BĘDZIE SŁYCHAC W WARSZAWIE!!!NAROBILI G...W POLSCE TO TERAZ NA EMERYTURĘ ZA 7500 EURO DO BRUKSELI!!!BIEDNE NARODY UE,ŻE MUSZĄ ŁOŻYĆ NA TAKICH GŁĄBÓW!!!A DLA NASZYCH OBYWATELI TO WSTYD I HAŃBAMIERONTY W SEJMIE I SENACIE A TERAZ JESZCZE W EUROPIE!!
Avatar
Paraguay / 20 marca 2009 o 19:38
0
Dziennikarstwo z górnej półki, żenada tak wielka ze nawet nie mam komu komentować
Avatar
hahahaha / 20 marca 2009 o 18:40
0
Kandydaci?Ciekawe po iległosów otrzymają.Szczegółnie ten pierwszy i ten trzeci.Wcale bym się nie zdziwił.gdyby otrzymali głosy tylko swojej rodziny.A ten trzeci to już napsuł w Lublinie.Teraz chce ppsuć w PE?Tego pana kompetencje już znamy i już mu podziękowaliśmy.Czas wziąść się za solidną robotę
Avatar
suski / 20 marca 2009 o 17:18
0
2 mln obywateli tego kraju opuściło swoje rodziny dla pieniędzy(średnio 2000 euro na miesiąc) a ten idiota wmawia nam, że dla 7000 euro dożywotnio nie zostawiłby rodziny!!!Dlaczego traktują nas jak skończonych deb***i???
Avatar
Będący w temacie / 20 marca 2009 o 16:47
0
No jeszcze "Rozwiążkowiec" jest w tej elitarnej grupie
Avatar
KK / 21 marca 2009 o 13:02
0
obiektywny napisał:
A co ty potrafisz, poza opluwaniem innych? Czy jesteś lepszy (-a) od Pruszkowskiego? Najbardziej zwykle gardłują na innych miernoty.

PRAWDA BOLI OJ BOLI
Avatar
rodak / 20 marca 2009 o 22:19
0
Ta trójca to mają być ci na których będą głosować w Lublinie ? Ja osobiśie bym im nie powierzył gospodarstwa drobiarskiego w Turce a co dopiero poselstwo europejskie.
Avatar
urzędnik / 20 marca 2009 o 21:38
0
skoro uważacie że w urzędach jest tak wspaniale to zapraszam, za pół roku odchodzę ze swojego urzędu więc będzie wolny etat, nie mam zamiaru całe życie zap...ać za 1500 zł, odwalać robotę za dwie osoby i słuchać pouczania przez osobę która na tym co robię wogóle się nie zna, ale jest naczelnikiem więc ma władzę i słuchać trzeba... o kant d..py potłuc taką fuchę
Avatar
obiektywny / 20 marca 2009 o 20:09
0
hahahaha napisał:
Kandydaci?Ciekawe po iległosów otrzymają.Szczegółnie ten pierwszy i ten trzeci.Wcale bym się nie zdziwił.gdyby otrzymali głosy tylko swojej rodziny.A ten trzeci to już napsuł w Lublinie.Teraz chce ppsuć w PE?Tego pana kompetencje już znamy i już mu podziękowaliśmy.Czas wziąść się za solidną robotę

A co ty potrafisz, poza opluwaniem innych? Czy jesteś lepszy (-a) od Pruszkowskiego? Najbardziej zwykle gardłują na innych miernoty.
Avatar
WIDAC226 / 20 marca 2009 o 19:55
0
WIDAĆJ JAKIE MIERNOTY IDĄ DO KORYTA W UE, W PARLAMENCIE BĘDA SAME WYNALAZKI ..ŚMIEJA SIE W MEDIACH OGÓLNOPOLSKICH,ŻE W KULARACH PARLAMENTU EUROPESJKIEGO RECHOT Z NASZYCH TFUUU EURODEPUTOWANYCH BĘDZIE SŁYCHAC W WARSZAWIE!!!NAROBILI G...W POLSCE TO TERAZ NA EMERYTURĘ ZA 7500 EURO DO BRUKSELI!!!BIEDNE NARODY UE,ŻE MUSZĄ ŁOŻYĆ NA TAKICH GŁĄBÓW!!!A DLA NASZYCH OBYWATELI TO WSTYD I HAŃBAMIERONTY W SEJMIE I SENACIE A TERAZ JESZCZE W EUROPIE!!
Avatar
Paraguay / 20 marca 2009 o 19:38
0
Dziennikarstwo z górnej półki, żenada tak wielka ze nawet nie mam komu komentować
Avatar
hahahaha / 20 marca 2009 o 18:40
0
Kandydaci?Ciekawe po iległosów otrzymają.Szczegółnie ten pierwszy i ten trzeci.Wcale bym się nie zdziwił.gdyby otrzymali głosy tylko swojej rodziny.A ten trzeci to już napsuł w Lublinie.Teraz chce ppsuć w PE?Tego pana kompetencje już znamy i już mu podziękowaliśmy.Czas wziąść się za solidną robotę
Avatar
suski / 20 marca 2009 o 17:18
0
2 mln obywateli tego kraju opuściło swoje rodziny dla pieniędzy(średnio 2000 euro na miesiąc) a ten idiota wmawia nam, że dla 7000 euro dożywotnio nie zostawiłby rodziny!!!Dlaczego traktują nas jak skończonych deb***i???
Avatar
Będący w temacie / 20 marca 2009 o 16:47
0
No jeszcze "Rozwiążkowiec" jest w tej elitarnej grupie
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r. 0 0

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele
galeria

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele 26 8

Z jednej strony mobilizacja do uczestnictwa w pikiecie i referendum strajkowym, z drugiej oskarżenia o działanie „godzące w dobre imię spółki”. Związki zawodowe w puławskich Azotach już dawno nie były ze sobą tak skłócone.

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 8 2

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 24 1

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 149 17

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 405 16

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 7 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 27 10

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 9 4

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 22 6

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!