Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

16 maja 2014 r.
15:00
Edytuj ten wpis

Franaszek: Chcemy być jak Toskania i Prowansja

0 6 A A

Rozmowa z Piotrem Franaszkiem, dyrektorem Departamentu Turystyki i Promocji Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Prezesem Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• W tym roku Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna obchodzi 10 urodziny. Jakby pan podsumował ten czas?

- Lubelskie ma ogromny potencjał. To, co nas wyróżnia, to przede wszystkim różnorodność turystyczna - mamy rozległe poleskie przestrzenie, górzyste Roztocze, Małopolski Przełom Wisły, parki narodowe, nieuregulowany Bug i bogatą kulturę. Jest się więc czym pochwalić. Udało nam się rozwinąć współpracę transgraniczną, głównie z Ukrainą, która także wpływa na zwiększenie ruchu turystycznego. Pracujemy nad wspólnym oznakowaniem obszaru Polesia, działamy także ze Lwowem, Iwanofrankiwskiem i Kołomyją nad opracowaniem produktów turystyki kulturowej.

Istotna jest także współpraca z Polską Organizacją Turystyczną, którą wpisujemy się w promocję Polski. Jesteśmy razem na targach na całym świecie. Organizujemy konkursy o zasięgu ogólnopolskim m.in. na najlepszy produkt turystyczny. W ostatniej edycji wygrał festiwal Dwa Brzegi, wcześniej np. Kozłówka. Problem jest jednak z rozpoznawalnością województwa. I to jest dla nas wyzwanie. Naszym celem jest taki wizerunek, jaki mają Toskania czy Prowansja. Lubelskie jest bardzo podobne do tych regionów pod względem walorów turystycznych, produktów regionalnych, czy różnorodności wydarzeń. W tamtych regionach ruch turystyczny przynosi realny biznes, u nas wciąż nad tym pracujemy.

• Jak LORT realizuje ten ambitny cel?

- Bardzo ważny jest poziom kampanii wizerunkowej, która przynosi wymierne efekty. Konsekwentnie realizujemy hasło "Lubelskie Smakuj Życie” promując je poprzez reklamę outdoorową i telewizyjną. Nasz pomysł został już kilkakrotnie doceniony m.in. w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Turystycznych w Rydze, a także na podobnym festiwalu w Rumunii. Na obu zdobyliśmy trzecie miejsce. Z kolei na Festiwalu Poloniada przyznano nam pierwszą nagrodę lidera promocji. Ważna jest także współpraca, która realizuje się na forum LROT między samorządami, przedsiębiorcami, uczelniami, organizacjami pozarządowymi czyli tak naprawdę całą branżą turystyczną. Bo przecież turystyka to nie tylko wypoczynek, ale również spotkania biznesowe, konferencje, wymiana akademicka.

• Jak Lubelskie przyciąga turystę?

- Mamy wiele nowych inwestycji unikalnych w skali Polski m.in. Zoom Natury w Janowie Lubelskiem, Wyspa Wisła w Stężycy czy Magiczne Ogrody w Janowcu. Szykuje się też kolejna duża atrakcja: Geopark Małopolskiego Przełomu Wisły, który powstanie na terenie kilku powiatów. Udało nam się również stworzyć precyzyjną ofertę przyjazdową. Udostępniamy katalog, w którym turyści mogą znaleźć konkretne pakiety, w których jest m.in. nocleg i atrakcje, kupują więc konkretną wycieczkę dopasowaną do charakteru i długości swojego pobytu. Świadomość znaczenia rozwoju turystyki rośnie - mamy coraz lepszą bazę noclegową, gastronomiczną i transportową. Niezależnie od tego, cały czas prowadzimy szkolenia, które mają jeszcze podnieść kompetencje branży turystycznej. Intensywnie współpracujemy także z Portem Lotniczym Lublin, gdzie właśnie otwieramy informację turystyczną.

• Czy kampanie promocyjne przełożyły się na zwiększenie ruchu turystycznego?

- Jak najbardziej. Rocznie mamy 3 miliony turystów. Od 3 lat mamy wzrost o ok. 300 tysięcy osób w skali roku. Połowa z nich za powód, dla którego odwiedziła nasz region, podaje właśnie kampanię promocyjną, którą prowadzimy. Okazuje się więc, że to, co robimy jest przekonujące.

• Nad czym Lubelskie musi jeszcze popracować?

- Nadal mamy problem ze współpracą między samorządami, przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi, która jest konieczna. Nadal jest jeszcze sporo miejsc na terenie naszego województwa, które mimo ogromnych walorów turystycznych nie potrafią przyciągnąć turysty na dłużej niż jeden-dwa dni. Tak jest m.in. z Zamościem czy Roztoczem, które są "perełkami' naszego regionu, ale z punktu widzenia turysty ich oferta produktowa jest za mała. Pracujemy nad systemem sprzedaży i certyfikacji obiektów turystycznych, żeby bez problemu można je było znaleźć w systemie i od razu kupić konkretną usługę. Chcemy wprowadzić kartę turystyczną, która będzie dostępna w obiektach turystycznych, które znajdą się w systemie oraz Centrach Informacji Turystycznej. Jej posiadacze będą mogli korzystać z różnego rodzaju bonusów i rabatów.

• A jak wygląda promocja naszego regionu za granicą?

- Przygotowujemy intensywną promocję w miastach, z których są loty do Lublina, m.in. w Mediolanie, Oslo, Londynie. Jesteśmy obecni na tamtejszych targach turystycznych i licznych wydarzeniach. Planujemy kampanię promocyjną w postaci spotów, reklamy outdoorowej oraz internetowej. W tej kwestii liczymy także na większe zaangażowanie ze strony Portu Lotniczego Lublin. Cały czas pracujemy też nad ujednoliceniem oferty turystycznej na linii województwo-miasto-lotnisko.
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Wreszcie będzie przyjemnie  -  pogoda na weekend
Pogoda na weekend
film

Wreszcie będzie przyjemnie - pogoda na weekend

Po chłodach wreszcie pogoda będzie bardziej przyjemna. Napływające ciepłe powietrze już odczuwamy. Tradycyjnie w piątkowe przedpołudnie prezentujemy prognozę pogody na weekend. Przygotowali ją meteorolodzy mgr Anna Brzozowska-Junak i dr Krzysztof Siwek z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prezentuje ją Gabriela Szewczyk.

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol
LUBLIN

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol

Policjanci z Lublina złapali mężczyznę, który ukrywał się przed organami ścigania przez ostatnie 5 lat. Wystawiona za nim została czerwona nota Interpolu oraz ENA. Mężczyzna został znaleziony na terenie Anglii i został ekstradowany do Polski.

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Na pięć kolejek przed końcem sezonu piłkarze Wisły Grupy Azoty wciąż muszą zacięcie walczyć o utrzymanie. Po dwóch porażkach z rzędu ekipę trenera Mikołaja Raczyńskiego czeka kolejny arcyważny mecz. W sobotę puławianie zmierzą się u siebie ze Skrą Częstochowa.

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

W najbliższy weekend 27 i 28 kwietnia w Lublinie odbędą się 3 etapy XXVII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów oraz V Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny. W związku z tym zamkniętych będzie kilka ulic, w tym także w centrum miasta.

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie
film

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie

W dniach od 1 do 18 marca 2024 roku, OSM Krasnystaw wraz z Katarzyną Bosacką, znaną z programu "Wiem co jem", zorganizowały konkurs kulinarny "Prima Aprilis".

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Audyt działki – pierwszy krok do bezpiecznej inwestycji

Zostawiłem w kopalni kawał serca
TYLKO U NAS

Zostawiłem w kopalni kawał serca

Mogę tylko powiedzieć, że nie jestem o nic podejrzany i na dzisiaj nie mam absolutnie pretensji do żadnych służb – wykonują po prostu swoją pracę. Nie mam sobie też nic do zarzucenia, w związku z czym nie martwię się tymi działaniami – ROZMOWA z Kasjanem Wyligałą, byłym prezesem LW Bogdanka

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Po efektownej wygranej ze Stalą Gorzów, Orlen Oil Motor po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. W piątek do Lublina przyjedzie napędzony wysokim domowym zwycięstwem nad Fogo Unią Leszno Apator Toruń. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20.30, a transmisję będzie można obejrzeć na kanale Eleven Sports 1

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe święto. Jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka, kiedy po raz pierwszy przyjmuje Ciało Chrystusa. Dla większości rodzin jest to także niezwykła okazja do świętowania, wspólnego radowania oraz dziękowania za ważny krok w duchowym życiu młodego człowieka. Jednym z nieodłącznych elementów tego wydarzenia bez wątpienia są prezenty, które dzieci otrzymują od przyjaciół domu oraz rodziny. Czym warto kierować się podczas wyboru upominku? Czy prezenty komunijne muszą wiązać się z ogromnymi wydatkami? Warto zastanowić się nad praktycznymi i znaczącymi podarkami o charakterze przede wszystkim sentymentalnym, które będą stanowiły pamiątkę na całe życie.

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Miód pszczeli, jeden z najstarszych naturalnych słodzików, od wieków cieszy się uznaniem nie tylko ze względu na swój słodki smak, ale również dzięki rozmaitym właściwościom. Wśród różnorodnych odmian miodu, miód lipowy wyróżnia się jako wyjątkowy produkt pszczelarstwa.

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Jak zaplanować remont mieszkania? Tego typu pytania pojawiają się wśród wielu osób przygotowujących się do metamorfozy wnętrz, bądź do ich wykończenia, kiedy odbierają je w stanie surowym. Od czego zacząć remont mieszkania, ile kosztuje remont mieszkania - pytań jest wiele. Jak odnaleźć się w ich gąszczu? Najlepiej wziąć głęboki oddech i zacząć od początku, czyli planu działania. Co dalej? Podpowiadamy.

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

W Białej Podlaskiej odnaleziono kolejne niewybuchy. Tym razem to około 18 granatów z zapalnikami.

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły  w cenie
Dzień Wschodzi
film

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły w cenie

Jest szansa na 600 tysięcy, a nawet 3 miliony złotych. Wschodni Akcelerator Biznesu 2 chce wesprzeć 200 startupów w opracowaniu przetestowanego na klientach modelu biznesowego. Gościem porannej rozmowy Dzień Wschodzi jest dr inż. Jakub Bis z Politechniki Lubelskiej.

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry
galeria

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry

W czwartkowy wieczór na Arenie Lublin zameldowało się dokładnie 4653 kibiców. Ponownie musieli jednak przełknąć gorzką pigułkę. Mimo wielu sytuacji Motor tylko zremisował z Chrobrym Głogów 1:1.

131 km/h w terenie zabudowanym

131 km/h w terenie zabudowanym

Bialscy policjanci z grupy SPEED zatrzymali 28-latka, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 81 km/h. Mężczyzna przyznał, że ma świadomość popełnionego przez siebie przewinienia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium