Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 sierpnia 2004 r.
8:20
Edytuj ten wpis

Igrzyska w domu

0 0 A A




d Po ponad stu latach igrzyska olimpijskie wracają do domu. W kolebce cywilizacji zmierzą się sportowcy z całego świata. Na historycznej trasie odbędzie się bieg maratoński, a w Olimpii będą rywalizować kulomioci. Po raz pierwszy w historii znicz olimpijski przemierzył pięć kontynentów. Teraz zapłonie w Atenach, gdzie za tydzień zpoczynają się igrzyska XXVIII olimpiady. Jak zapewniają Grecy, będą niezapomniane.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kiedy we wrześniu 1997 roku Ateny wygrały olimpijski wyścig z Rzymem, radości w Grecji nie było końca. Na ulice greckiej stolicy wylegli rozrado-wani ludzie, a wśród szczęśliwych Greków można było dostrzec ówczesnego ministra spraw zagranicznych Giorgosa Papandreu, w którego żyłach płynie polska krew. Po 108 latach igrzyska wracają do ojczyzny. Natychmiast przypominano, że po olimpiadzie w 1896 roku Grecy chcieli, żeby każda impreza tej rangi już zawsze odbywała się w Helladzie.
Poza ochoczo manifestowaną radością brakowało konkretnych działań organizacyjnych. Marazm Ateńczyków wzbudzał zdziwienie nie tylko turystów.
W 2000 roku opóźnienia były tak duże, że ówczesny przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Hiszpan Juan Antonio Samaranch zagroził przeniesieniem imprezy.
Burmistrz Dora Bakoyanni zakasała rękawy i w krótkim czasie
Ateny przypominały dzisiejszy Lublin.
Rozkopanie ulic miało stworzyć wrażenie intensywnej pracy. Kłopot w tym, że naruszeniu kilku metrów ziemi w greckiej stolicy i okolicach niemal zawsze towarzyszą protesty archeologów, a także okolicznych mieszkańców (nadal nie są znane losy znajdującego się w centrum Aten banku, obok którego odkryto wiele przedmiotów archeologicznych).
Za każdym razem, kiedy w ostatnich latach regularnie przyjeżdżałem do greckiej stolicy, efekty pracy Greków widać było gołym okiem. Dokończono budowę trasy łączącej Ateny z Pireusem. W centrum zawsze zatłoczonego miasta wprowadzono stosowne zakazy, co ograniczyło ruch na tyle, że poprawiła się jakość powietrza. Rozbudowano autostrady łączące grecką stolicę z innymi miejscami, m.in. z Peloponezem.
W celu usprawnienia komunikacji uruchomiono trzy kolejne linie metra (istnieją już trzy). Jedna z nich połączyła położony w samym sercu metropolii plac Syntagma z nowym lotniskiem im. Elefteriosa Venizelosa. Imponujący port lotniczy, w ostatnich latach dwukrotnie z rządu uznawany za najlepszy w świecie (w swojej klasie – do 15 mln pasażerów rocznie), jest doskonale przygotowany na przyjęcie ludzi z całego globu. W dodatku na ulicach Aten, po siedemdziesięciu latach przerwy, ponownie pojawiły się tramwaje.
Nie mieli planów !
Przez kilka lat wytykano Grekom opieszałość w budowaniu obiektów sportowych. Najwięcej międzynarodowej krytyki, ze względu na opóźnienia w budowie, wzbudził stadion olimpijski. Zrealizowanie wizji hiszpańskiego architekta obiektu Santiago Calatravy okazało się bardzo czasochłonne. Wymyślił on, że nad stadionem zostanie zamontowana, wykonana ze szkła i stali, kopuła. Projekt Hiszpana wywołał wiele emocji.
Grecy zmodernizowali istniejące obiekty. Historyczny stadion Kalmarmaro (w całości wykonany z marmuru), na którym odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska, będzie gościć łuczników. Remont obiektu trwał ponad pół roku.
Odnowiono również Olimpijski Stadionu Przyjaźni i Pokoju, gdzie zagra-ją nasi siatkarze. Tuż obok, właściwie od nowa, zbudowano stadion Karaiskaki. Obiekt ten – duma Olympiakosu Pireus – noszący nazwę greckiego bohatera narodowego, będzie jedną z aren zmagań piłkarzy. Ponadto mecze piłki nożnej będą rozgrywane również m.in. w Wolos, Patras i Heraklionie na Krecie.
Pireus, który jest położony bliżej Aten niż Świdnik Lublina, to miejsce, gdzie opóźnienia w pracy były najbardziej widoczne.
– Wynikało to z braku… planów instalacji podziemnych, dotyczących uzbrojenia terenu – mówi nam, pragnący zachować anonimowość, inżynier, który pracował przy budowie obiektów.
Wizytówką każdej olimpiady są uroczystości otwarcia i zamknięcia igrzysk. Tradycyjnie Grecy zapowiadają, że widowiska w Atenach będą nie- zapomniane. Od dwóch lat przygotowuje je Dimitris Papaioannou i choć scenariusz objęty są tajemnicą, wiadomo, że zamierza pokazać światu bogactwo greckiej historii. Tymczasem na ateńskiej Place, gdzie koncentruje się towarzyskie życie mieszkańców miasta, nie ustają spekulacje, czy w uroczystości pojawią się artyści światowej sławy.
W uroczystości otwarcia i zamknięcia Igrzysk wystąpi 10 tys. ochotników. Odpowiedzialny za artystyczną stronę imprezy Papaioannou powiedział na łamach czołowego greckiego dziennika „Kathimerini”, że „za ich sprawą sen stanie się rzeczywistością”.
Ktoś nie śpi, żeby spać mógł ktoś
Przez wiele miesięcy sen z powiek spędzał organizatorom problem zakwaterowania. W Atenach i najbliższej okolicy nie ma wystarczającej ilości miejsc noclegowych dla wszystkich pragnących oglądać zmagania sportowców z bliska. Dość nowatorski plan wynajmu mieszkań prywatnych, z entuzjazmem odbierany na początku, spalił na panewce. Swego rodzaju ratunkiem dla gospodarzy jest możliwość zakwaterowania ludzi... na wodzie. Port w Pireusie przyjmie kilkanaście luksusowych statków. Zamieszka na nich ponad 13 tys. osób, zaś obsługiwać je będzie pięć tysięcy ludzi. Do największego portu w Grecji ma zawitać także najbardziej luksusowy statek świata „Queen Mary II”. Waży 150 tys. ton, ma długość 350 metrów i wysokość 21-piętrowego budynku. Na pokładzie brytyjskiego liniowca, nocleg znajdzie ponad 2,5 tys. osób.







LICZBY IGRZYSK



1,962 mld euro - budżet olimpiady

700 mln euro – kwota uzyskana z tytułu praw telewizyjnych

5,3 mln – biletów przygotowali organizatorzy

950 euro – najdroższy bilet na ceremonię otwarcia Igrzysk

50 euro – najtańszy bilet na uroczystość otwarcia olimpiady

10 euro – najtańsze bilety na zawody (mecze hokeja na trawie, zawody wioślarzy i kajakarzy

Za tydzień:


* igrzyska i terroryści
* olimpijska drożyzna
* rekordy sprzed 108 lat

Pozostałe informacje

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i przepłynął rzekę. Wszystko po to, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

To się nazywa udane otwarcie zawodów. Pierwszego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie, które wystartowały w Budapeszcie mnóstwo powodów do radości miał Kacper Stokowski. Pływak AZS UMCS Lublin najpierw awansował do finału na 100 metrów stylem grzbietowym. Niedługo później wraz ze sztafetą 4x100 metrów stylem dowolnym wywalczył brązowy medal.

Terapia z Dr Misio
koncert
20 grudnia 2024, 18:00

Terapia z Dr Misio

Dr Misio, to rock’n’rollowa ekipa grająca ostrego rocka pod wodzą niesamowitego Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, znanego m.in. z ról w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”). Już 20 grudnia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt Dr Misio pokaże Wam co to znaczy rock’n’roll.

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego
DLA PACJENTÓW
galeria

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego

Dziś (10 grudnia) na Oddziale Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie otwarto dwie wyjątkowe świetlice: „salę morską” i „salę leśną”. To miejsca, w których mali pacjenci mogą bawić się i integrować z rówieśnikami, znajdując emocjonalne wsparcie w procesie leczenia.

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

W ostatnich latach obserwujemy fascynujący trend w branży mieszkaniowej - rosnącą popularność całorocznych domków mobilnych. Te innowacyjne konstrukcje łączą w sobie zalety tradycyjnego domu z elastycznością i swobodą, jakiej nie zapewni żadne mieszkanie w bloku. Czym właściwie są całoroczne domki mobilne? To kompaktowe, przenośne jednostki mieszkalne, zaprojektowane z myślą o komfortowym użytkowaniu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Doskonałym przykładem są domki mobilne od firmy Mobildom, które łączą w sobie skandynawską jakość wykonania z polską myślą techniczną

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium