Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

14 czerwca 2020 r.
16:02

Ilu turystów zostawi pieniądze w woj. lubelskim?

7 0 A A
Jezioro Białe
Jezioro Białe (fot. Maciej Kaczanowski)

Wśród regionów odkrywanych przez turystów, Lublin i województwo lubelskie jest miejscem znaczącym. Mało tego, modnym i taki trend można zauważyć. Rozmowa
z dr Wacławem Idziakiem, członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Innowatorów Społecznych „Ashoka”, zajmującym się tworzeniem wsi tematycznych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jak może zmienić się turystyka w Polsce po koronawirusie?

– Wiele osób zdecyduje się spędzić wolny czas w Polsce. Wyjazdy wakacyjne, krótsze wypady weekendowe będą w większości wyjazdami rodzinnymi.

• O polskich turystów będą się biły różne regiony, od Bieszczad, przez Mazury, po Suwalszczyznę. Czy nasz region ma szansę przejęcia większej ilości turystów w tym i przyszłym roku?

– Wśród regionów odkrywanych przez turystów, Lublin i województwo lubelskie jest miejscem znaczącym. Mało tego, modnym i taki trend można zauważyć.

• Mamy sporo atrakcji, w miarę czyste powietrze, jeziora. Co jeszcze musimy zrobić?

– Trzeba by na to, co jest atrakcyjne, spojrzeć w z perspektywy produktu turystycznego. Sprawdzić, jak do tej pory ten produkt się sprzedaje, co w ofercie województwa jest na sprzedaż, a co jest tylko atrakcją, która nie przyczynia się wprost do zarabiania. Na przykład ścieżki przyrodnicze czy niektóre szlaki wytyczone przez nadleśnictwa zarabiają tylko pośrednio, bo nie zostały przetworzone w produkty turystyczne. Taką atrakcją jest na przykład Szczebrzeszyn, który organizuje Festiwal Języka Polskiego. Trzeba zapytać, jak Szczebrzeszyn może zarabiać na tym, że ogłosił się stolicą języka polskiego, ma pomnik chrząszcza i co teraz można zrobić w Szczebrzeszynie, żeby mieszkańcy mogli z tego żyć przynajmniej w czasie sezonu.

• Mamy oblegany przez turystów Kazimierz.

– Mamy oblegany Kazimierz i mamy problem miejscowości obok Kazimierza, które by mogły z tego położenia korzystać. Takie próby już są. Kraina Lessowych Wąwozów uruchomiła projekt Akademia Lesslandii i to jest dobry przykład oferty dla tych, których przyciąga Kazimierz Dolny czy Nałęczów, żeby udać się w teren i tam coś przeżyć.

• Co jeszcze może być dobrym produktem?

– Na Lubelszczyźnie mamy na przykład duże uprawy chmielu, z których można zrobić atrakcję turystyczną, a następnie dobry produkt turystyczny, wykorzystując modę na piwa kraftowe, piwowarstwo domowe.

• Mamy już bardzo popularne ziołowe wioski tematyczne?

– Można tu posłużyć się przykładem Czechów, którzy przygotowali taki produkt jak upominek w postaci pobytu w jakimś miejscu z możliwością przeżycia czegoś w tym miejscu. Na przykład trzy godziny na farmie kóz, pół dnia jazdy wozem asenizacyjnym, dzień w mleczarni, pół dnia ze zbieraczem grzybów. Tego typu oferta umieszczona jest w internecie. Można ją wykupić dla siebie, można dla kogoś. Oferta jest wyceniona dla turystów indywidualnych, także dla grup. 

Wacław Idziak (fot. Archiwum Wacława Idziaka)

• W naszym regionie bardzo modne jest Roztocze. Ale na pierwszy plan zaczyna wychodzić dzikie Polesie, Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie. I Bug, od Włodawy po Kodeń, gdzie można uczestniczyć w spływach kajakowych, które trwają od kliku godzi do kilka dni.

– I tu pojawia się pytanie kluczowe dla rozwoju regionu: ilu turystów zostawi u was pieniądze, a ilu przejedzie tu tylko korzystać, a wyda pieniądze gdzie indziej. Chodzi na przykład o to, żeby zapewnić miejsca bezpieczne do wypoczynku, kosze piknikowe z regionalnym jedzeniem, przewodnika, który pokaże rośliny, ptaki i zwierzęta.

• Taki produkt trzeba dobrze sprzedać w sieci?

– Tak, na razie atrakcje turystyczne są prezentowane na stronach gmin, ale nie są to strony, na których sprzedaje się produkty. W związku z tym potrzeba stosownych aplikacji, a także firm, które by te aplikacje czy strony sprzedażowe produktów turystycznych obsłużyły. Ważne jest to, żeby na przykład na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim powstały projekty modelowe, które są dowodem, że to się udało, że pracują przy tym i zarabiają mieszkańcy danej wioski.

• Przykłady z naszego województwa?

– Na przykład tatarska wioska w Studziance czy Masłomęcz z Gotami. To już są bardzo dobre produkty, jednak nadal brakuje tam szlifu w stronę rynku. Liczy się nastawienie marketingowe i ofertowe.

• Ile w walce o turystów zależy od samorządów, ile do mieszkańców?

– Turystyka może być dochodowym biznesem, pod warunkiem, że zaczniemy myśleć o turystyce trochę inaczej. Nie: morze, piasek, słońce, ale emocje, rozrywka, edukacja. W tej drugiej sferze jest jeszcze wiele do zrobienia, trzeba się do tego trochę inaczej przygotować.

• Przykład z naszego regionu?

– Wioska rumiankowa w Hołownie. Kto był tam raz, nosi to miejsce w sobie przez cały rok, przekonują organizatorzy. To jest inicjatywa oddolna, która bardzo dobrze się sprzedaje. Kiedy takie przykłady zostaną wsparte przez mądrych wójtów czy starostów, to Lubelskie wygra walkę o turystów. Przy tego typu przedsiębiorczości z dziedziny doznań i wiedzy potrzeba tzw. opiekunów wsi, którzy działają w Europie. Oraz opiekunów konkretnych produktów.

Aż się prosi, żeby na uczelniach lubelskich uruchomić taki kierunek studiów, albo choćby studium podyplomowe, których absolwenci będą potrafili zasoby województwa (chmiel, grzyby, uprawy róż) przerobić na produkt turystyczny. Nie tylko zebrać i sprzedać, ale na przykład sprzedać wiedzę o różach i pobyt przy różach w Końskowoli. Chodzi o to, żeby jak najwięcej ogniw dołączyć do łańcucha korzyści.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W ten weekend zadzieją się prawdziwe cuda
Magazyn

W ten weekend zadzieją się prawdziwe cuda

Zbliża się finał 24. edycji akcji Szlachetna Paczka, czyli Weekend Cudów. Wolontariusze ruszą z darami do potrzebujących rodzin.

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night
ZDJĘCIA
galeria

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night

W lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbyła się gala Suzuki Boxing Night 32. W walce wieczoru Julia Szermeta pokonała Lenę Buchner.

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium