Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

24 listopada 2006 r.
11:49
Edytuj ten wpis

Izabella Sierakowska kontra Adam Wasilewski

0 0 A A

Izabella Sierakowska i Adam Wasilewski: w niedzielę jedno z nich przegra wszystko. Telewizyjne reklamówki, billboardy, wywiady, spotkania z wyborcami, praca ludzi, którzy rozwieszali plakaty i godziny spędzone w sztabie na opracowywaniu wyborczych strategii - to wszystko pójdzie na marne. Ale w niedzielę Izabella Sierakowska albo Adam Wasilewski zostanie na cztery lata prezydentem Lublina

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na Izabellę Sierakowską głosowali i zatwardziali miłośnicy PRL, i głęboko wierzący ludzie.

Miałaby szanse być prezydentem wszystkich lublinian. Jednak jej największym problemem jest przeszłość, która dogania ją i w tych wyborach, kąsając po łydkach
Kilka dni temu do redakcji trafił e-mail podpisany przez dawnego ucznia Sierakowskiej, mieszkającego teraz w Stanach Zjednoczonych. Autor ze szczegółami opisał ile kosztował go udział w manifestacji patriotycznej 3 maja 1982 roku. Pałowanie, areszt, grzywna. Na koniec Sierakowska, wówczas nauczycielka języka rosyjskiego w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Lublinie, miała wnioskować o skreślenie go z listy uczniów. - Wybroniła mnie ówczesna dyrektor szkoły - kończy autor listu.

To jakaś bzdura
Tej historii nie potwierdza ani dyrektor, ani protokół z rady pedagogicznej. - Nie przypominam sobie takiej sprawy, a na pewno bym pamiętała, bo takie zdarzenia są ważne w życiu szkoły - mówi emerytowana dyrektor Alicja Grączewska. Protokół z rady pedagogicznej z 8 maja 1982 roku przejrzał obecny dyrektor Staszica Stanisław Stoń: Nie ma ani słowa o usuwaniu kogokolwiek ze szkoły.
- To jakaś bzdura. Moi przeciwnicy jak już nie mają czego wywlec, to wymyślają takie rzeczy - denerwuje się kandydatka na prezydenta Lublina. I w tym rzecz. Sierakowskiej niewielu odmawia osobistej uczciwości, za to cały czas zbiera gromy za Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą i Polską Rzeczpospolitą Ludową.
Nie chcę pyskówek
- Wstąpiła do PZPR w 1980 roku, kiedy rodziła się Solidarność i tysiące osób oddawały partyjne legitymacje - mówi Janusz Palikot lider lubelskiej Platformy Obywatelskiej, która walczy z lewicą o fotel prezydenta Lublina.
Przypominanie partyjnej przeszłości to pomysł ekipy Adama Wasilewskiego, kandydata PO na drugą turę wyborów. Sierakowska prezentowana jest jako uosobienie PRL. Tak mówili odwiedzający w ostatnich dniach Lublin liderzy Platformy: Donald Tusk i Bronisław Komorowski.
Palikot stwierdził nawet, że miejsce kandydatki lewicy jest w Kozłówce, w muzeum socjalizmu.
- Liczyłam na merytoryczną dyskusję z PO. Myślałam, że PO mówiąc dużo o kulturze politycznej potrafi zachować się elegancko. Poseł Palikot niech pamięta, że to nie walka o fabrykę wódki (Palikot działał w branży alkoholowej - red.) tylko o rozwój miasta. Więcej żadnych oświadczeń PO nie będę komentować, nie chcę pyskówek - kontrowała Sierakowska.

Popularność
Izabella Sierakowska (rocznik 1946) była w PZPR do wyprowadzenia sztandaru w 1990 roku.
Później należała do SdRP, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, teraz działa w Socjaldemokracji Polskiej. Ma na koncie takie wpadki jak stwierdzenie, że "PRL to okres bezprzykładnego w dziejach narodu rozwoju gospodarczego i kulturalnego”, czy wypowiedź z 1995 roku, że Polska nie odzyskała niepodległości w 1989 roku ("Dzisiaj bym czegoś takiego nie powiedziała” przyznała Gazecie Wyborczej).
Jednak przeciętnym mieszkańcom regionu takie stwierdzenia nie przeszkadzają. Lubią Sierakowską za otwartość i zainteresowanie ich sprawami. Nie bez znaczenia jest to, że dobrze radzi sobie w polityce zdominowanej przez mężczyzn. Sierakowska zasiadała w Sejmie od 1989 roku przez 16 lat.
Przepadła dopiero w ubiegłorocznych wyborach. W wyborach parlamentarnych 2001 roku dostała 66 tys. głosów - absolutny rekord na Lubelszczyźnie. Drugie miejsce zajął Zdzisław Podkański (PSL) z 24 tys. głosów. Choć popularna, nigdy nie zajmowała eksponowanych miejsc w administracji rządowej. Może i dlatego, że była w ostrym konflikcie z wpływowym baronem SLD Grzegorzem Kurczukiem.
Sierakowska zjednywała sympatię nie tylko ludzi z nostalgią wspominających PRL. Kilka lat temu ze zdziwieniem usłyszałem, że na działaczkę SLD głosowała głęboko wierząca znajoma, udzielająca się w organizacjach katolickich. - Znam ją, to porządna kobieta - tłumaczyła.

Lojalna
Kandydatka ma opinię przeciwniczki Kościoła (tygodnik Wprost podkpiwał, że w 1999 roku przywitała papieża "Dzień dobry”). Sierakowska m. in. namawiała do złagodzenia ustawy aborcyjnej. Ale sama potrafiła wymienić Jana Pawła II wśród autorytetów, a podczas obecnej kampanii wyborczej obiecała, że jako prezydent będzie współpracować z duchownymi w sprawie patologii gnębiących szkoły.
Dobrze mówi o niej wielu byłych uczniów: Oczywiście miała lewicowe poglądy, to nas raziło, ale z nią mogliśmy przynajmniej dyskutować - podkreśla jeden z nich. Sierakowska jest lojalna. Broni partyjnego kolegi z Lublina Krzysztofa Szydłowskiego, który oskarżony jest o próbę korupcji strażników miejskich.

Nie system, tylko ludzie
O swoim życiu osobistym mówi dziennikarzom tyle, ile uzna za stosowne. Ma męża, który jest prezesem Faelbudu SA, syna i córkę oraz dwóch wnuków. Ukończyła Wydział Filologii Rosyjskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie. Lubi podróże. Nie opuszcza premier teatralnych.
A co z nostalgią za PRL? Izabella Sierakowska konsekwentnie tłumaczy: Nie broniłam systemu, tylko ludzi i ich dokonań z tamtych czasów.

Adam Wasilewski urodził się 57 lat temu w Szczebrzeszynie. Jak sam mówi, dzieciństwo spędził wśród trzcin i chrząszczy.

- Dosłownie wśród trzcin, ponieważ Wieprz był dla nas miejscem zabaw w lecie i w zimie, gdy na łąkach powstawały naturalne lodowiska - wspomina Wasilewski. - Wtedy zaczęła się moja fascynacja wodą: zostałem ratownikiem i żeglarzem, a do tej pory bardzo lubię pływać.

Muzyk przywódca
Doświadczenie przywódcze Wasilewski zdobywał już w szkole. W podstawówce był szefem samorządu uczniowskiego, w Technikum Elektrycznym w Zamościu pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego samorządu.
Wspominając czasy szkolne kandydat na prezydenta wraca przede wszystkim do swoich fascynacji muzycznych. - Szare podobno lata sześćdziesiąte były dla mnie kolorowe - mówi. - Miałem pewną wiedzę i umiejętności wyniesione z ogniska muzycznego, w którym uczyłem się gry na akordeonie i gitarze. Razem z kolegami założyłem zespół. Oczywiście graliśmy big-beat - podkreśla z dumą.
Szkoła średnia to dla Wasilewskiego także okres zainteresowania możliwościami nowoczesnej techniki. - Komputery zwyciężyły nad poezją - wyjaśnia. - I tak stałem się studentem Wydziału Elektroniki na Politechnice Warszawskiej.

Wpadka
Na studiach Wasilewski zainteresował się dziennikarstwem. - Pracowałem w radiu akademickim, gdzie razem z kolegą prowadziliśmy audycję o piosence literackiej - tłumaczy. - Byłem też członkiem warszawskiego Klubu Dziennikarzy Studenckich, razem z takimi sławami jak Magda Umer czy Joanna Siedlecka.
W 1971 r. Wasilewski trafia na praktykę prasową do Kuriera Lubelskiego. - Pamiętam, jak miałem zrobić wywiad z komornikiem. Ale zamiast o nim, napisałem tekst o człowieku, który - wedle komornika - miał nie płacić alimentów. Później okazało się, że jednak płacił. A w gazecie musiało się ukazać sprostowanie.
Po studiach Wasilewski został w Warszawie, gdzie jako stypendysta naukowy PAN prowadził badania na temat techniki ultradźwiękowej w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki. Tam uzyskał stopień doktora nauk technicznych w zakresie akustyki.

Ślub po weselu
Także wtedy poznał swoją przyszłą żonę Bożennę. - Byliśmy razem na weselu: jej kuzynka wychodziła za mojego kolegę i... tak się zaczęło. Trzy lata później stanęliśmy na ślubnym kobiercu. Szczęśliwie jesteśmy ze sobą do dziś.
Wasilewscy mają dwoje dzieci. 30-letnia Blanka jest prawnikiem, 25-letni Marek obronił właśnie dyplom ukończenia Politechniki Lubelskiej, gdzie ojciec pracuje od 1980 r.
- Byłem wtedy laborantem, chyba jedynym na uczelni o stopniu doktora - mówi Wasilewski, od 1999 do 2005 prorektor ds. kształcenia PL.
- Bardzo dobrze wspominam naszą współpracę - podkreśla Karol Malinowski, były przewodniczący Samorządu Studentów PL. - Zawsze miał dla nas czas, uważnie nas słuchał i starał się pomóc. Pamiętam, że samorządowcy z innych lubelskich uczelni z zazdrością wypowiadali się o naszym prorektorze.

Tworzenie siatki
Koledzy z pracy mówią, że Wasilewski w pracy jest przede wszystkim konsekwentny. - To dobra metoda - ocenia jego przyjaciel, na co dzień jeden z członków obecnych władz uczelni. - Był prorektorem w trudnym okresie, bo trzeba było wtedy stworzyć nowy regulamin studiów i opracować nowe siatki zajęć. Dla tak dużej uczelni to naprawdę niełatwe. Jemu się udało.
- Zajmowałem się głównie zarządzaniem w zakresie dydaktyki oraz modernizacją programów i systemu nauczania. Planowałem i nadzorowałem remonty obiektów studenckich - wylicza kandydat. - Wtedy byłem chyba bardziej administratorem niż naukowcem.
Teraz Wasilewski pracuje jako starszy wykładowca na Wydziale Inżynierii Budowlanej i Sanitarnej. Wykłada przede wszystkim przedmioty związane z akustyką i jej zastosowaniem w budownictwie. - Prowadził zajęcia nawet teraz, w czasie kampanii - zdradza jedna z pracowniczek dziekanatu na wydziale.

W politykę
- Zawsze interesowała mnie akustyka wnętrz, głównie sal koncertowych i kościołów. Dla jednego z nich, przy ul. Jana Pawła II w Lublinie, wykonałem nawet projekt akustyczny. Badanie tej tematyki miało doprowadzić do pracy habilitacyjnej. Zabrakło czasu...
W połowie lat 90. Wasilewski wstąpił do Partii Konserwatywnej, która przekształciła się potem w Stronnictwo Konserwatywno-Ludowe. Potem przyszedł czas na PO, której struktury w Lublinie Wasilewski współtworzył.
Z jej ramienia w 2001 r. startował do Senatu. Teraz jest wiceprzewodniczącym lubelskiej Platformy.
- Jestem związany ze środkiem sceny politycznej - podsumowuje kandydat. - W życiu i w polityce obce są mi wszelkie skrajności.Ubolewam i nigdy się nie pogodzę z tym, że odpowiedzial-
ność, uczciwość oraz honor stają się w Polsce pojęciami archaicznymi.

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Planujesz wesele? Koniecznie odwiedź Targi Ślubne ONA&ON!
galeria
film

Planujesz wesele? Koniecznie odwiedź Targi Ślubne ONA&ON! 0

Zmysłowe suknie ślubne, garnitury i dodatki, przepyszne torty, dekoracje kwiatowe, zaproszenia, fotolustra i oczywiście obrączki – łącznie ponad 125 firm. To tylko mały fragment tego, co pojawi się na Targach Ślubnych ONA&ON. Już 30 listopada i 1 grudnia hala Targów Lublin wypełni się po brzegi ślubnymi inspiracjami. Nie zabraknie widowiskowych pokazów ekskluzywnych kolekcji ślubnych na sezon 2020, występów muzycznych i konkursów z atrakcyjnymi nagrodami. Z myślą o zmęczonych ślubnymi sprawunkami Panach przygotowana zostanie również specjalna strefa relaksu.

Zdaniem prokuratora Zbigniew Ziobro nie agitował w ratuszu. A koszulki z kandydatem „przejawem sympatii”

Zdaniem prokuratora Zbigniew Ziobro nie agitował w ratuszu. A koszulki z kandydatem „przejawem sympatii” 41 3

Nie będzie kary za nielegalną agitację wyborczą w zamojskim ratuszu. Zbigniew Ziobro wspierał tam swojego kandydata do sejmu. Śledczy uznali, że skoro działo się to podczas konferencji prasowej, to prezentowanych na spotkaniu materiałów nie można uznać za wyborcze.

Zespół Szkół nr 1 w Lublinie hucznie świętuje 70-lecie powstania [zdjęcia]
galeria

Zespół Szkół nr 1 w Lublinie hucznie świętuje 70-lecie powstania [zdjęcia] 15 1

Zespół Szkół nr 1 w Lublinie im. Władysława Grabskiego hucznie świętuje 70 rocznicę powstania.

Policjanci odzyskali skradziony w Lublinie samochód. Niestety już w takim stanie

Policjanci odzyskali skradziony w Lublinie samochód. Niestety już w takim stanie 8 2

Do kradzieży samochodu hyundai doszło na ulicy Bursaki w Lublinie.

Urząd zapłacił zbyt wysokie odprawy. Poproszą byłych starostów o zwrot pieniędzy?

Urząd zapłacił zbyt wysokie odprawy. Poproszą byłych starostów o zwrot pieniędzy? 12 8

Zawyżanie odpraw i ekwiwalentów dla byłych starostów, a także doprowadzenie do przedawnienia należności podatkowych - to część z kilkunastu nieprawidłowości, jakie stwierdzili kontrolerzy Regionalnej Izby Obrachunkowej w puławskim Starostwie Powiatowym

Puławy: Piknik Albertyński i kwesta na rzecz schroniska dla bezdomnych
17 listopada 2019, 12:00

Puławy: Piknik Albertyński i kwesta na rzecz schroniska dla bezdomnych 0 0

Święty Brat Albert patronuje miastu Puławy od 20 lat. Z okazji rocznicy, a także 30-lecia jego kanonizacji, w mieście zaplanowano jubileuszowe uroczystości. Wśród nich - wyświetlenie filmu oraz Piknik Albertyński.

Zmiana wiceprezesa Portu Lotniczego Lublin

Zmiana wiceprezesa Portu Lotniczego Lublin 5 17

Rada Nadzorcza Portu Lotniczego Lublin powołała w czwartek nowego wiceprezesa – Adama Klinerta. Zajął on miejsce Włodzimierza Wysockiego, który pełnił obowiązki wiceprezesa lotniska od listopada 2016 r.

Były poseł PiS Krzysztof Michałkiewicz ma nową pracę. Nowa minister wręczyła powołanie

Były poseł PiS Krzysztof Michałkiewicz ma nową pracę. Nowa minister wręczyła powołanie 55 28

Krzysztof Michałkiewicz został dziś powołany na prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Solarna wiata w Puławach naprawiona. Znów naładujesz tu telefon

Solarna wiata w Puławach naprawiona. Znów naładujesz tu telefon 53 4

Nie ma sposobu na puławskich wandali. Bazgrzą po elewacjach budynków, ich ofiarą padały już m.in. dystrybutory wody pitnej, luneta obserwacyjna przy ul. 6 Sierpnia, a w ostatnim czasie także obywatelskie rowery miejskie.

Start Lublin kontra Trefl Sopot. Pokonać rywala i kontuzje

Start Lublin kontra Trefl Sopot. Pokonać rywala i kontuzje 0 3

Start w sobotę zagra na wyjeździe z Treflem Sopot. Z powodu plagi kontuzji ekipa z Lublina zdecydowała się na podpisanie kontraktu z nowym rozgrywającym – Grzegorzem Grochowskim

Niezwykłe ślubowanie z ceremoniałem wojskowym. Tak jest w XIV LO w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Niezwykłe ślubowanie z ceremoniałem wojskowym. Tak jest w XIV LO w Lublinie [zdjęcia] 73 5

Uczniowie klas pierwszych XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Lublinie w piątek złożyli ślubowanie.

7-latek jechał nieoświetlonym rowerem, bez odblasków. W dziecko wjechał samochód

7-latek jechał nieoświetlonym rowerem, bez odblasków. W dziecko wjechał samochód 40 7

Do groźnego wypadku doszło w czwartek popołudniu w miejscowości Przytyki (gmina Chodel).

Kiedy pensjonariusze wrócą do DPS przy Głowackiego?

Kiedy pensjonariusze wrócą do DPS przy Głowackiego? 0 0

Wiosną 2021 r. mieszkańcy wrócą do Domu Pomocy Społecznej przy Głowackiego – zapowiedział prezydent Krzysztof Żuk. Do kwietnia przyszłego roku odtworzony ma być dach na budynku, który w ostatnim dniu sierpnia uległ pożarowi.

Kolej sprzedaje budynek w Lublinie

Kolej sprzedaje budynek w Lublinie 0 1

Na sprzedaż wystawiona została kolejowa działka z biurowcem przy ul. Rataja 15b będąca własnością spółki PKP Informatyka.

Prezydent powołał nowy rząd premiera Morawieckiego. Lubelskie ma wicepremiera [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Prezydent powołał nowy rząd premiera Morawieckiego. Lubelskie ma wicepremiera [zdjęcia, wideo] 13 13

W Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość powołania ministrów nowego rządu Mateusza Morawieckiego. Premier oprócz funkcji Prezesa Rady Ministrów objął również tekę ministra sportu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.