Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

26 grudnia 2018 r.
14:38

Jak nie przegapić narodzin Jezusa? Co robić, żeby nie zniknął prawdziwy sens świąt?

0 10 A A
Grzegorz Brudny
Grzegorz Brudny

Rozmowa z ks. Grzegorzem Brudnym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Co wiemy o miejscu urodzenia Jezusa?

– To Betlejem, wtedy mała mieścina, położona na wniesieniu w pobliżu Jerozolimy. Niedaleko niej na polach pasterze wypasali stada. Co ciekawe, wypasali owce, które służyły kapłanom do składania codziennej rytualnej ofiary w świątyni. I to oni jako pierwsi zobaczyli Baranka Bożego, który kiedyś złoży ofiarę z własnego życia na krzyżu. Natomiast Maria i Józef na co dzień mieszkali w Nazarecie, równie małym - a może jeszcze mniejszym od Betlejem - miasteczku, o którym Biblia wcześniej nic nie wspomina. To także ma wymiar symboliczny.

• Dlaczego?

– Pokazuje, że Bóg wybiera miejsca - z naszego punku widzenia - nieistotne, które nie są ważne i wpływowe. Miejsca nic nieznaczące. Kiedy prowadzę katechezę ze studentami i słyszę, że oni chcę się wyrwać z małych wsi i miasteczek do dużych metropolii, bo nie widzą szans dla siebie w miejscu z którego pochodzą, a nawet wstydzą się tego miejsca, to staram się pokazać, że czasami Pan Bóg wybiera takie miejsca właśnie dla swoich wielkich planów.

• Znamy datę urodzin Jezusa?

– Tak. Najprawdopodobniej Jezus urodził się w 8 roku przed naszą erą. Ta data wynika z zachowanych po dzień dzisiejszy spisów ludności ówczesnego Imperium Romanum. W Biblii mamy napisane dość jasno, że stało się to za rządów namiestnika Syrii, Kwiryniusza.

• Jaki rodowód ma Jezus?

– To bardzo ciekawe pytanie. Bowiem zarówno w Ewangelii św. Mateusza, jak i w Ewangelii św. Łukasza mamy zapisane istotne informacje w tym rodowodzie. Jest on przeprowadzony w linii męskiej ziemskiego ojca Jezusa: Józefa. W rodowodzie Jezusa z Ewangelii św. Mateusza pojawiają się także kobiety. Kiedy doczytamy, kim one były, to możemy przeżyć zaskoczenie. Jest bowiem wymieniona z imienia Rachab, nierządnica z Jerycha. Ale też Rut, moabitka, czyli nie Żydówka. Rodowód przywołuje także imię Tamar, która dopuściła się cudzołóstwa, by urodzić potomka, w końcu jest mowa o Batszebie, żonie Uriasza, którą swego czasu uwiódł król Dawid i która urodziła mu potomka Salomona.

• Mówimy o postaciach kontrowersyjnych?

– Tak. Po pierwsze: w rodowodzie znaleźli się nie tylko Żydzi. Po drugie: rodowód Jezusa pokazuje, że Bóg może wykorzystać ludzi grzesznych i upadłych, po to, by On mógł się narodzić.

• Narodziny Jezusa to prosta historia: podróż, uboga stajenka, nocleg, narodziny. Opowiedzmy o tej podróży.

– Przymusowej podróży. Właśnie zwołano spis ludności, w celu policzenia potencjalnych podatników i kandydatów do armii rzymskiej. Każdy więc musiał udać się do swojego rodzinnego miasta, by złożyć podpis. Rodzinnym miastem Józefa nie był Nazaret, tylko oddalone o 160 kilometrów Betlejem. Maria była w zaawansowanej ciąży, Józef zabrał ją w podróż. To była bardzo biedna rodzina, wyruszyli w długą i trudną drogę.

• Jak długo byli w drodze?

– Myślę, że ponad tydzień. Jak dotarli do Betlejem, zaczęli szukać miejsca na nocleg. Wszystkie zajazdy, czyli coś w rodzaju szop, były zajęte. Zostali więc pokierowani poza teren zabudowany, gdzie znaleźli grotę.

• Maria rodzi syna, któremu mieli pokłonić się trzej królowie. To legenda czy fakt autentyczny?

– Rzeczywiście doszło do pokłonu. Mamy na to dowód. Przede wszystkim mówi nam o tym Ewangelia św. Matusza. Poza tym, już w pierwszych wiekach chrześcijanie „zlokalizowali” miejsce narodzenia Jezusa i postawili tam świątynię. Mieli w zwyczaju tak czynić w wielu miejscach związanych z życiem Jezusa. Niestety na początku VII wieku, po najeździe Persów, wszystkie te miejsca i zbudowane w Ziemi Świętej świątynie chrześcijańskie uległy zniszczeniu. Persowie nie zostawili nic oprócz jednej świątyni: Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem, na frontonie której przedstawiono pokłon trzech króli-mędrców ze Wschodu.

• Dlaczego jej nie zburzyli?

– Bo zobaczyli na mozaice umieszczonej na frontonie pokłonu mędrców, którzy ubrani byli stroje perskie. Najeźdźcy podjęli decyzję: tego miejsca nie burzymy, bo ono jest przekaźnikiem naszej kultury.

• Wróćmy do betlejemskiej szopy. Na malarskich wyobrażeniach widzimy dużo gestów czułości, towarzyszących narodzinom. Jak mogło być naprawdę?

– Tej czułości za wiele tam nie było. Był zaś obecny przede wszystkim lęk wszystkich. Od Marii począwszy. Choć trzeba pamiętać, że matka Jezusa wykazywała się zarazem wielką ufnością kiedy mówiła: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego”.

• Skąd lęk w jej sercu?

– Nagle zaszła w ciążę. To nie było dziecko Józefa. Mogła się bać reakcji swego narzeczonego, kiedy ten dowie się, że jest w ciąży, ale nie z nim. W tamtym czasie za cudzołóstwo można było kobietę nawet ukamieniować. Józef jako jej oficjalny narzeczony, mógł to uczynić, ale nie chciał tego zrobić. Kiedy dowiedział się o ciąży Marii, postanowił po prostu ją opuścić.

• Czy z ziemskiego punktu widzenia Jezus był dzieckiem nieślubnym?

– Oczywiście, że tak. Tym większy musiał być lęk Marii o to, co stanie się z nią i dzieckiem.

• A jednak Józef stanął na wysokości zadania.

– We śnie anioł powiedział mu, parafrazując: Bądź z tą kobietą, troszcz się o nią i o jej dziecko, bo Ten, który z niej się narodzi będzie Zbawicielem świata. Tak też Józef zrobił. Zobaczmy, że Ewangelie nie przytaczają, żadnej odpowiedzi Józefa. Ten mężczyzna w milczeniu daje świadectwo posłuszeństwa Panu Bogu jak również świadectwo oddania rodzinie nawet w sytuacji kiedy dziecko, którym się opiekuje nie jest jego. I to jest piękny przykład odpowiedzialności za rodzinę.

• Cud narodzin dokonał się w stajni, w bardzo trudnych warunkach, wręcz niewyobrażalnych z dzisiejszego punktu widzenia. To także może być symbol?

– Okoliczności narodzin Jezusa mają dla nas chrześcijan znaczenie. Okazuje się bowiem, że Jezus doświadcza tego, co najuboższe, najstraszniejsze w tym świecie. I nie można mu zarzucić, że nie rozumie człowieka biednego i potrzebującego.

• Jak nie przegapić narodzin Jezusa dziś?

– W narodzeniu Jezusa w Betlejem widzę ważne przesłanie Boga dla nas: Józef z Marią nie mogli znaleźć swojego miejsca w Betlejem. Zostali wypchnięci poza miasteczko do groty. Dzisiaj Jezus chce znaleźć swoje miejsce w naszych sercach, w naszym życiu. Tam się narodzić. Niestety, z wielu serc jest wypierany. Co z tego, że chrześcijanie organizują święta Bożego Narodzenia w sposób bardzo spektakularny, że wkładają mnóstwo prezentów pod choinkę, jeżeli w sercach ludzkich brakuje dla Boga miejsca? Jeśli nie zaprosimy Jezusa do własnego życia, nie pozwolimy, żeby narodził się w naszych sercach, to prawdziwy sens tych świąt nam zniknie.

• Co robić, żeby nie zniknął?

– Warto wypracować sobie taką myśl, że trzeba czekać na Zbawiciela. Ale nie pasywnie, lecz aktywnie, szukając i rozpoznając w swoim życiu ślady Jego obecności. Otwórzmy też Biblię by spotkać Chrystusa w jego słowie. Można przyjąć Komunię Świętą, w której Pan do nas przyjdzie, posili i pokrzepi nas. Jeśli ktoś o tym zapomina, sam siebie pozbawia najważniejszego aspektu Świąt. Słowo Jezus znaczy dokładnie: Jahwe jest zbawieniem. Jeśli Jezus będzie tylko produktem komercyjnym i prezentem pod choinkę, to będzie to wielka strata. Zauważmy, że zbawienia nie znajdziemy w zamku Heroda, w świątyni jerozolimskiej, nie znajdziemy w miejscach ociekających złotem, blichtrem i dobrobytem. Tylko w ubogiej stajni. Rodzi się najuboższej rodzinie z możliwych, w najnędzniejszym miasteczku, jakie można sobie wyobrazić, w najbiedniejszej grocie. To daje nadzieję wszystkim, szczególnie tym wykluczonym, źle się mającym, ostatnim w kategoriach tego świata.

Quiz: Co wiesz o Świętach Bożego Narodzenia?

Co wiesz o Świętach Bożego Narodzenia?

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 26 grudnia 2018 o 20:32
+5
"– To Betlejem, wtedy mała mieścina..." Szanowny i miły człowieku! Betlejem w tamtych czasach miało nie więcej niż sto osób ludności. To pasterze bydła byli. Nazywanie tego "mieściną" jest złe. Człowiek może sobie pomyśleć, że to taka mieścina jak Łęczna, Lubartów lub Świdnik. To błąd. Należy powiedzieć, że mieszkali w polach i krzakach. Tam nie było żadnej szopki, budki, garażu, szałasu. Tam były tylko zwierzęta i tymczasowe obozowiska...
Avatar
Pan Doktor / 26 grudnia 2018 o 19:38
+4
Niech wam powiedzą co znaczy IHS na ich słońcu w kościele. Bo mówią że to niby Jezus a tam jest I nie J. Tak naprawdę chodzi o izyde horusa i seta. Egipskie bożki które one czcza.
 Jasiu jakim cudem wydostałeś się z izolatki i gdzie jest twój kaftan ???
Avatar
Karol / 26 grudnia 2018 o 23:16
+2
no jak ewangelie spisane kilkadziesiąt lat po śmierci Jezusa z drugich rąk , nie naocznych świadków traktuje się jako dowód , to dziękuję . zeznania świadków robione pół godziny po zdarzeniu drogowym różnią się diametralnie
Avatar
Kot / 26 grudnia 2018 o 18:17
+2
Niech wam powiedzą co znaczy IHS na ich słońcu w kościele. Bo mówią że to niby Jezus a tam jest I nie J. Tak naprawdę chodzi o izyde horusa i seta. Egipskie bożki które one czcza.
Avatar
Gość / 26 grudnia 2018 o 15:09
+2
Kłamią i ciągle kłamią na każdym kroku kłamią. Jezus nie urodził się w grudniu. Jak sam mówi pasterze byli pod gołym niebem a w Betlejem było 24grudnia minus dwa. Boże narodzenie to święta ku czci pogańskiego boga mitry. Cały ten ich kościół wywodzi się z pogaństwa. Pedofilska sekta.
Avatar
hehe / 8 stycznia 2019 o 20:43
+1
Kłamią i ciągle kłamią na każdym kroku kłamią. Jezus nie urodził się w grudniu. Jak sam mówi pasterze byli pod gołym niebem a w Betlejem było 24grudnia minus dwa. Boże narodzenie to święta ku czci pogańskiego boga mitry. Cały ten ich kościół wywodzi się z pogaństwa. Pedofilska sekta.
No to art 256 KK już masz.
co bierzesz ?
Przeczytaj sobie kundlu kodeks karny to się dowiesz  gów...jadzie.
 smieszny jestes tym swoim KK ,ten kodex i to panstwo ,to kamieni kupa,jak ktoś to ładnie powiedział ,wypad na dżewo złamasie
 smieszny jestes tym swoim KK ,ten kodex i to panstwo ,to kamieni kupa,jak ktoś to ładnie powiedział ,wypad na dżewo złamasie rozwiń
Avatar
leon z / 26 grudnia 2018 o 23:18
+1
Kłamią i ciągle kłamią na każdym kroku kłamią. Jezus nie urodził się w grudniu. Jak sam mówi pasterze byli pod gołym niebem a w Betlejem było 24grudnia minus dwa. Boże narodzenie to święta ku czci pogańskiego boga mitry. Cały ten ich kościół wywodzi się z pogaństwa. Pedofilska sekta.
No to art 256 KK już masz.
co bierzesz ?
Avatar
... / 26 grudnia 2018 o 19:37
+1
Kłamią i ciągle kłamią na każdym kroku kłamią. Jezus nie urodził się w grudniu. Jak sam mówi pasterze byli pod gołym niebem a w Betlejem było 24grudnia minus dwa. Boże narodzenie to święta ku czci pogańskiego boga mitry. Cały ten ich kościół wywodzi się z pogaństwa. Pedofilska sekta.
 No to art 256 KK już masz.
Avatar
2+2=? / 26 grudnia 2018 o 16:18
+1
A TVN , PO i cala ta antypolska frakcja bazuje na “ faktach” nieautentycznych ? Brawa dla dziennikarza! Nieopatrznie sie wygadal, ze fakty dla nich nie zawsze sa faktyczne, jak chociazby impreza z okazji urodzin hitlera. Ha,ha,ha. Samorodny talent.
Avatar
Mdm / 27 grudnia 2018 o 00:37
-2
Kłamią i ciągle kłamią na każdym kroku kłamią. Jezus nie urodził się w grudniu. Jak sam mówi pasterze byli pod gołym niebem a w Betlejem było 24grudnia minus dwa. Boże narodzenie to święta ku czci pogańskiego boga mitry. Cały ten ich kościół wywodzi się z pogaństwa. Pedofilska sekta.
No to art 256 KK już masz.
co bierzesz ?
 Przeczytaj sobie kundlu kodeks karny to się dowiesz  gów...jadzie.
Avatar
hehe / 8 stycznia 2019 o 20:43
+1
Kłamią i ciągle kłamią na każdym kroku kłamią. Jezus nie urodził się w grudniu. Jak sam mówi pasterze byli pod gołym niebem a w Betlejem było 24grudnia minus dwa. Boże narodzenie to święta ku czci pogańskiego boga mitry. Cały ten ich kościół wywodzi się z pogaństwa. Pedofilska sekta.
No to art 256 KK już masz.
co bierzesz ?
Przeczytaj sobie kundlu kodeks karny to się dowiesz  gów...jadzie.
 smieszny jestes tym swoim KK ,ten kodex i to panstwo ,to kamieni kupa,jak ktoś to ładnie powiedział ,wypad na dżewo złamasie
 smieszny jestes tym swoim KK ,ten kodex i to panstwo ,to kamieni kupa,jak ktoś to ładnie powiedział ,wypad na dżewo złamasie rozwiń
Avatar
Mdm / 27 grudnia 2018 o 00:37
-2
Kłamią i ciągle kłamią na każdym kroku kłamią. Jezus nie urodził się w grudniu. Jak sam mówi pasterze byli pod gołym niebem a w Betlejem było 24grudnia minus dwa. Boże narodzenie to święta ku czci pogańskiego boga mitry. Cały ten ich kościół wywodzi się z pogaństwa. Pedofilska sekta.
No to art 256 KK już masz.
co bierzesz ?
 Przeczytaj sobie kundlu kodeks karny to się dowiesz  gów...jadzie.
Avatar
leon z / 26 grudnia 2018 o 23:18
+1
Kłamią i ciągle kłamią na każdym kroku kłamią. Jezus nie urodził się w grudniu. Jak sam mówi pasterze byli pod gołym niebem a w Betlejem było 24grudnia minus dwa. Boże narodzenie to święta ku czci pogańskiego boga mitry. Cały ten ich kościół wywodzi się z pogaństwa. Pedofilska sekta.
No to art 256 KK już masz.
co bierzesz ?
Avatar
Karol / 26 grudnia 2018 o 23:16
+2
no jak ewangelie spisane kilkadziesiąt lat po śmierci Jezusa z drugich rąk , nie naocznych świadków traktuje się jako dowód , to dziękuję . zeznania świadków robione pół godziny po zdarzeniu drogowym różnią się diametralnie
Avatar
Gość / 26 grudnia 2018 o 20:32
+5
"– To Betlejem, wtedy mała mieścina..." Szanowny i miły człowieku! Betlejem w tamtych czasach miało nie więcej niż sto osób ludności. To pasterze bydła byli. Nazywanie tego "mieściną" jest złe. Człowiek może sobie pomyśleć, że to taka mieścina jak Łęczna, Lubartów lub Świdnik. To błąd. Należy powiedzieć, że mieszkali w polach i krzakach. Tam nie było żadnej szopki, budki, garażu, szałasu. Tam były tylko zwierzęta i tymczasowe obozowiska...
Avatar
Pan Doktor / 26 grudnia 2018 o 19:38
+4
Niech wam powiedzą co znaczy IHS na ich słońcu w kościele. Bo mówią że to niby Jezus a tam jest I nie J. Tak naprawdę chodzi o izyde horusa i seta. Egipskie bożki które one czcza.
 Jasiu jakim cudem wydostałeś się z izolatki i gdzie jest twój kaftan ???
Avatar
... / 26 grudnia 2018 o 19:37
+1
Kłamią i ciągle kłamią na każdym kroku kłamią. Jezus nie urodził się w grudniu. Jak sam mówi pasterze byli pod gołym niebem a w Betlejem było 24grudnia minus dwa. Boże narodzenie to święta ku czci pogańskiego boga mitry. Cały ten ich kościół wywodzi się z pogaństwa. Pedofilska sekta.
 No to art 256 KK już masz.
Avatar
Kot / 26 grudnia 2018 o 18:17
+2
Niech wam powiedzą co znaczy IHS na ich słońcu w kościele. Bo mówią że to niby Jezus a tam jest I nie J. Tak naprawdę chodzi o izyde horusa i seta. Egipskie bożki które one czcza.
Avatar
2+2=? / 26 grudnia 2018 o 16:18
+1
A TVN , PO i cala ta antypolska frakcja bazuje na “ faktach” nieautentycznych ? Brawa dla dziennikarza! Nieopatrznie sie wygadal, ze fakty dla nich nie zawsze sa faktyczne, jak chociazby impreza z okazji urodzin hitlera. Ha,ha,ha. Samorodny talent.
Avatar
Gość / 26 grudnia 2018 o 15:09
+2
Kłamią i ciągle kłamią na każdym kroku kłamią. Jezus nie urodził się w grudniu. Jak sam mówi pasterze byli pod gołym niebem a w Betlejem było 24grudnia minus dwa. Boże narodzenie to święta ku czci pogańskiego boga mitry. Cały ten ich kościół wywodzi się z pogaństwa. Pedofilska sekta.