Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 marca 2018 r.
15:39

Jak wciągnąć młodych ludzi do patriotyzmu historycznego? Budują żywy pomnik „Zapory”

0 21 A A
Rafał Dobrowolski z Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław” z przyjaciółmi
Rafał Dobrowolski z Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław” z przyjaciółmi (fot. Cezary Pomykało)

To dwudniowe wydarzenie ma na celu upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych i edukację historyczną społeczeństwa. Rajd jest organizowany przy współpracy burmistrza Bełżyc od 2013 roku.

Rozmowa z Rafałem Dobrowolskim z Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław”, komendantem Rajdu mjr. cc Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Skąd pomysł na taką formę uczczenia majora Hieronima Dekutowskiego i jego żołnierzy?

– Zależało nam na tym, aby tematem Żołnierzy Wyklętych zainteresować przede wszystkim dzieci i młodzież. Dlatego też formuła musiała być jak najbardziej atrakcyjna dla tych osób. Typowe, tradycyjne uroczystości patriotyczne, których ja też doświadczyłem w dzieciństwie, to przede wszystkim msza i pochód pod pomnik. Owszem, to bardzo wartościowe wyrażenie pamięci, ale niestety to nie jest coś, co może wciągnąć młodych ludzi do patriotyzmu historycznego. Wiem, także z własnych doświadczeń, że aby dzieci i młodzież czymś zainteresować, trzeba sięgać po różne formy przekazu. Musi się dużo dziać, żeby dzieci chciały gdzieś pójść i żeby w tym uczestniczyły dobrowolnie, z zainteresowaniem. Stąd pomysł rajdu, w którym staramy się łączyć z jednej strony zabawę i spacer, wycieczkę, a więc formy spędzania wolnego czasu, z przekazywaniem treści historycznych i kształtowaniem postaw patriotycznych. Od samego początku dbamy na przykład o to, aby dzieci przynosiły ze sobą biało-czerwone flagi, by nabierały przekonania, że to jest coś miłego i normalnego, a nie powód do wstydu.

• Mieszka pan w Warszawie, ale pochodzi z Bełżyc. Skąd ten powrót do rodzinnych stron i zainteresowanie majorem Hieronimem Dekutowskim i jego oddziałem?

– Droga do celu była trochę naokoło. Jak jeszcze mieszkałem w Bełżycach, to był koniec moich studiów, to bardzo niewiele wiedziałem o Żołnierzach Wyklętych, o samym „Zaporze” praktycznie nic. Jednak później przeprowadziłem się do Warszawy i kilka lat temu postanowiłem zapisać się do grupy historycznej – „Zgrupowania Radosław”. Głównym powodem, że zdecydowałem się do tej grupy przyłączyć był temat Powstania Warszawskiego. Tam po raz pierwszy, i to w taki symboliczny dla mnie sposób, zetknąłem się z tematem Żołnierzy Wyklętych.

W tym samym roku, w którym się zapisałem do „Radosława”, czyli w 2012 roku, nasza grupa trafiła na powązkowską „Łączkę”, do pomocy przy ekshumacjach. Mój pierwszy dzień pracy na „Łączce” to był ten sam dzień, kiedy odkryto groby zaporczyków i samego „Zapory”. Odebrałem to jako kolejny znak, że tym właśnie tematem powinienem się zająć. Zacząłem myśleć o rajdzie i o upamiętnieniu „Zapory” i jego żołnierzy, żeby ludzie w moich rodzinnych stronach dowiedzieli się czegoś więcej o nich.

Rajd udało się zorganizować, dzięki bardzo dużej otwartości i wsparciu ze strony burmistrza Bełżyc. Na początku to był po prostu rajd. Nikt nie myślał, że będzie więcej edycji. Odbiór dzieci był świetny. Dopytywały, kiedy będzie następny, czy rajdy mogą być częściej? Teraz jest to już cykliczna impreza, która wpisała się w kalendarz wydarzeń nie tylko w Bełżycach i regionie. Jest to już ogólnopolskie wydarzenie. Dołączają do nas kolejne organizacje, instytucje i samorządy. W tym roku otrzymaliśmy po raz pierwszy patronat Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL z Warszawy. Od samego początku mamy patronat m.in. lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i Fundacji Niepodległości. Dla mnie osobiście najważniejsze w tym wszystkim jest to, że spośród tych ok. 500 osób, które w rajdzie uczestniczą, większość to młodzież i dzieci, w tym nawet 7-letnie. Te najmłodsze są w stanie przejść całą trasę – ponad 20 km – bez żadnego zmęczenia i narzekania. A zaraz potem pytają, kiedy będzie kolejny rajd.

• Jak będzie wyglądać tegoroczny, szósty już rajd?

– Rajd odbędzie się w dniach 21 i 22 kwietnia. Ustalona jest też trasa. Ponieważ staramy się, aby trasy rajdu nie powtarzały się, co roku nasz rajd wchodzi w sąsiadujące z Bełżycami gminy. W tym roku jest to gmina Niedrzwica Duża. W organizację zaangażował się zarówno wójt gminy Niedrzwica Duża, jak też lokalne stowarzyszania. Będziemy maszerować do Niedrzwicy Dużej, a meta będzie w Niedrzwicy Kościelnej. Przejdziemy ok. 20 km. Po drodze planujemy postoje w miejscach historycznych, podczas których będziemy opowiadać, co się w danym miejscu wydarzyło. Będzie poczęstunek, szykowany głównie przez gościnnych mieszkańców. Będzie też ognisko – w tym roku w formie dużego pikniku historyczno-wojskowego w Niedrzwicy Dużej, obok Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji. Oprócz ogniska planujemy dioramę partyzancką (statyczne pokazy scen z historii – dop. red.). Pojawią się m.in. partyzanci oraz ludność cywilna w strojach z epoki. Mają być też miejscowe orkiestry, które zagrają wojskowe piosenki. Bardzo sympatyczne jest to, że ludzie masowo i chętnie przyłączają się do naszej inicjatywy. To cieszy.

• A co z pomnikiem „Zapory”? Były bowiem plany, aby taki pomnik ustawić w Bełżycach.

– Radni, jeszcze w poprzedniej kadencji, odrzucili, mimo dużego społecznego poparcia, nasz wniosek dotyczący ustawienia pomnika „Zapory” w Bełżycach. Nie mamy o to pretensji, może po prostu jest jeszcze za wcześniej na taką inicjatywę, może potrzeba więcej czasu. To chyba dowód na to, że wciąż jest jeszcze dużo do zrobienia w zakresie wiedzy historycznej, tak niestety skutecznie wypaczonej przez komunistów.
Po decyzji Rady Miejskiej temat pomnika został zawieszony, ale nie zamknięty definitywnie. Póki co skupiamy się na edukacji i przekazywaniu wiedzy o „Zaporze”. Pomnik jest dobrym pomysłem, ale to jest rzecz martwa. Kiedyś ktoś powiedział mi, żebyśmy się nie przejmowali tymi przeciwnościami, bo my, poprzez rajdy i inne działania, budujemy „Zaporze” o wiele ważniejszy, bo żywy pomnik – w sercach oraz umysłach dzieci i młodzieży. I tego będziemy się trzymać.

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 marca 2018 o 08:45
+2
Do Gość (wczoraj o 22:12) Ty łysa nacjonalistyczna palo z zakutym łbem obóz wyzwolili bo mieli po drodze jak spier... pod płaszczykiem tych co z rąk ich obóz wyzwalali,po to żeby Anglicy nie wydali ich Rosjanom, po za tym były to resztki załogi bo większość się dawno się wycofała.Ryj to zamknij ty nieuku i nie wypisuj bzdur narodowy przygłupie, spalony to masz mózg tym pseudo nacjonalistycznym gównem ,które ci nałożyli łopatą chyba
Avatar
Gość / 6 marca 2018 o 18:58
+2
Brygada świętokrzyska jawnie współpracowała z Niemcami w czasie wojny i za ich pozwoleniem się wycofywała , na zachód, całą smutna resztę o nich można przeczytać ,bo są na to dokumenty historyczne
Avatar
Gość / 6 marca 2018 o 18:32
+2
Rzygać się już chce tymi "wyklętymi" mit stworzony przez pisowskich baranów ,dla baranów nie przyjmujących do głowy że mogło być inaczej i wcale nie tak "kolorowo" jak to przedstawiają obecnie
Avatar
nsz jest super / 6 marca 2018 o 22:10
+1
undefined napisał:
Do Gościa (dzisiaj o 19:26) przestań farmazony wypisywać  bo są tak kretyńskie że aż głowa nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz
Bądź łaskaw zamknąć mordę markistowski pryszczu. "W 1944 roku powstał W Holiszowie obóz koncentracyjny dla kobiet. Obóz był oswobodzony 5 maja 1945 przez polską Brygadę Świętokrzyską. Dowódca obozu miał rozkaz, w przypadku zagrożenia ze strony zbliżających się wojsk amerykańskich, spalić cały obóz, wraz z uwięzionymi tam kobietami. Polscy żołnierze uniemożliwili wykonanie tego rozkazu. Wśród ocalałych były przeważnie obywatelki Francji, ale również i Polski, Rosji i Węgier. W 1950 r. władze PRL wystąpiły do władz francuskich z wnioskiem o ekstradycję osoby dowódcy Brygady Świętokrzyskiej Antoniego Szackiego, oskarżając go o kolaborację. Do odrzucenia wniosku przyczyniły się m.in. świadectwa Żydówek–więźniarek z obozu w Holiszowie, które zaświadczyły przed sądem, że Szacki jako dowódca Brygady Świętokrzyskiej uratował im życie. Po fiasku starań o ekstradycję komuniści podjęli próbę porwania Szackiego przez grupę terrorystów-dywersantów, ale akcja nie powiodła się."
Bądź łaskaw zamknąć mordę markistowski pryszczu. "W 1944 roku powstał W Holiszowie obóz koncentracyjny dla kobiet. Obóz był oswobodzony 5 maja 1945 przez polską Brygadę Świętokrzyską. Dowódca obozu miał rozkaz, w przypadku zagrożenia ze strony zbliżających się wojsk amerykańskich, spalić cały obóz, wraz z uwięzionymi tam kobietami. Polscy żołnierze uniemożliwili wykonanie tego rozkazu. Wśród ocalałych były przeważnie obywatelki Francji, ale również i Polski, Rosji i Węgier. W 1950 r. władze PRL wystąpiły do władz fran... rozwiń
Avatar
Gość / 6 marca 2018 o 20:37
+1
Do Gościa (dzisiaj o 19:26) przestań farmazony wypisywać bo są tak kretyńskie że aż głowa nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz
Avatar
pracujaca biedota / 6 marca 2018 o 20:28
+1
Weteran napisał:
Do narzekajacego na dzisiejsza biede. Bieda to byla za PRL- u ! Wtedy byla straszliwa bieda, ale kazdy skrawek ziemi wykorzystywany byl pod uprawe ziemniakow, jarzyn, krzewow, czy drzew owocowych, teraz tys ha lezy odlogiem, setki ton jedzenia wyrzuca sie do smieci! Kiedys nie bylo GOP-sow, MOP-sow, pomocy spolecznej , kazdy musial sobie dawac rade sam, teraz nie ma w Polsce biedy, jest tylko prozniactwo, nichciejstwo, lenistwo, niechlujstwo, a dowodem na to sa setki tysiecy Ukraincow ktorym oplaca sie w Polsce pracowac a do tego musza przeciez wynajac jakis pokoj ,aby miec gdzie zyc!!
no właśnie, kiedyś każdy pracował na siebie, a ja teraz za nainiższą krajową mając 63 lat pracuję na cudze bachory, bo ich młodzi zdrowi jak byk rodzice leżą i sie rozmnażają i dostają za to jeszcze min. ode mnie pracującego za jałmużnę 500+, i teraz jest ale pracująca biedota, natomiast lenie mają sie bardzo dobrze
no właśnie, kiedyś każdy pracował na siebie, a ja teraz za nainiższą krajową mając 63 lat pracuję na cudze bachory, bo ich młodzi zdrowi jak byk rodzice leżą i sie rozmnażają i dostają za to jeszcze min. ode mnie pracującego za jałmużnę 500+, i teraz jest ale pracująca biedota, natomiast lenie mają sie bardzo dobrze rozwiń
Avatar
leon z / 6 marca 2018 o 19:13
+1
Weteran napisał:
Do narzekajacego na dzisiejsza biede. Bieda to byla za PRL- u ! Wtedy byla straszliwa bieda, ale kazdy skrawek ziemi wykorzystywany byl pod uprawe ziemniakow, jarzyn, krzewow, czy drzew owocowych, teraz tys ha lezy odlogiem, setki ton jedzenia wyrzuca sie do smieci! Kiedys nie bylo GOP-sow, MOP-sow, pomocy spolecznej , kazdy musial sobie dawac rade sam, teraz nie ma w Polsce biedy, jest tylko prozniactwo, nichciejstwo, lenistwo, niechlujstwo, a dowodem na to sa setki tysiecy Ukraincow ktorym oplaca sie w Polsce pracowac a do tego musza przeciez wynajac jakis pokoj ,aby miec gdzie zyc!!
 iskanie wszy na przednówku . wiesz co to było ? II RP . brak pracy , brak jedzenia , tylko to zostawało . tak wyglądał polska wieś
 iskanie wszy na przednówku . wiesz co to było ? II RP . brak pracy , brak jedzenia , tylko to zostawało . tak wyglądał polska wieś rozwiń
Avatar
Gość / 6 marca 2018 o 18:36
+1
to czego najbardziej czerwoni nie potrafią wybaczyć brygadzie świętokrzyskiej nsz to że wreszcie polscy partyzanci okazali się nie pozbawieni zmysłu politycznego i zamiast dać się wykorzystać a potem wyrżnąć sowieckim s***synom jak ak-owcy z akcji "burza" ustawili się z wiatrem historii. brygada świętokrzyska powinna być wzorem dla polskiej młodzieży, bo tak jak powiedział gen patton - celem nie jest umieranie za ojczyznę, tylko sprawienie, żeby tamci sk.rwiele umierali za swoją.
Avatar
Gość / 6 marca 2018 o 18:31
+1
Nie trzeba nas wciągać. Sami wiemy co słuszne i nie pozwolimy, żeby zapomniano wspaniałych polskich bohaterów.
Avatar
Weteran / 6 marca 2018 o 18:08
+1
Do narzekajacego na dzisiejsza biede. Bieda to byla za PRL- u ! Wtedy byla straszliwa bieda, ale kazdy skrawek ziemi wykorzystywany byl pod uprawe ziemniakow, jarzyn, krzewow, czy drzew owocowych, teraz tys ha lezy odlogiem, setki ton jedzenia wyrzuca sie do smieci! Kiedys nie bylo GOP-sow, MOP-sow, pomocy spolecznej , kazdy musial sobie dawac rade sam, teraz nie ma w Polsce biedy, jest tylko prozniactwo, nichciejstwo, lenistwo, niechlujstwo, a dowodem na to sa setki tysiecy Ukraincow ktorym oplaca sie w Polsce pracowac a do tego musza przeciez wynajac jakis pokoj ,aby miec gdzie zyc!!
Avatar
Gość / 7 marca 2018 o 08:45
+2
Do Gość (wczoraj o 22:12) Ty łysa nacjonalistyczna palo z zakutym łbem obóz wyzwolili bo mieli po drodze jak spier... pod płaszczykiem tych co z rąk ich obóz wyzwalali,po to żeby Anglicy nie wydali ich Rosjanom, po za tym były to resztki załogi bo większość się dawno się wycofała.Ryj to zamknij ty nieuku i nie wypisuj bzdur narodowy przygłupie, spalony to masz mózg tym pseudo nacjonalistycznym gównem ,które ci nałożyli łopatą chyba
Avatar
Gość / 6 marca 2018 o 22:12
0
Bądź łaskaw zamknąć mordę markistowski pryszczu. "W 1944 roku powstał W Holiszowie obóz koncentracyjny dla kobiet. Obóz był oswobodzony 5 maja 1945 przez polską Brygadę Świętokrzyską. Dowódca obozu miał rozkaz, w przypadku zagrożenia ze strony zbliżających się wojsk amerykańskich, spalić cały obóz, wraz z uwięzionymi tam kobietami. Polscy żołnierze uniemożliwili wykonanie tego rozkazu. Wśród ocalałych były przeważnie obywatelki Francji, ale również i Polski, Rosji i Węgier. W 1950 r. władze PRL wystąpiły do władz francuskich z wnioskiem o ekstradycję osoby dowódcy Brygady Świętokrzyskiej Antoniego Szackiego, oskarżając go o kolaborację. Do odrzucenia wniosku przyczyniły się m.in. świadectwa Żydówek–więźniarek z obozu w Holiszowie, które zaświadczyły przed sądem, że Szacki jako dowódca Brygady Świętokrzyskiej uratował im życie. Po fiasku starań o ekstradycję komuniści podjęli próbę porwania Szackiego przez grupę terrorystów-dywersantów, ale akcja nie powiodła się."
Bądź łaskaw zamknąć mordę markistowski pryszczu. "W 1944 roku powstał W Holiszowie obóz koncentracyjny dla kobiet. Obóz był oswobodzony 5 maja 1945 przez polską Brygadę Świętokrzyską. Dowódca obozu miał rozkaz, w przypadku zagrożenia ze strony zbliżających się wojsk amerykańskich, spalić cały obóz, wraz z uwięzionymi tam kobietami. Polscy żołnierze uniemożliwili wykonanie tego rozkazu. Wśród ocalałych były przeważnie obywatelki Francji, ale również i Polski, Rosji i Węgier. W 1950 r. władze PRL wystąpiły do władz francuskich z wnioskiem... rozwiń
Avatar
nsz jest super / 6 marca 2018 o 22:10
+1
undefined napisał:
Do Gościa (dzisiaj o 19:26) przestań farmazony wypisywać  bo są tak kretyńskie że aż głowa nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz
Bądź łaskaw zamknąć mordę markistowski pryszczu. "W 1944 roku powstał W Holiszowie obóz koncentracyjny dla kobiet. Obóz był oswobodzony 5 maja 1945 przez polską Brygadę Świętokrzyską. Dowódca obozu miał rozkaz, w przypadku zagrożenia ze strony zbliżających się wojsk amerykańskich, spalić cały obóz, wraz z uwięzionymi tam kobietami. Polscy żołnierze uniemożliwili wykonanie tego rozkazu. Wśród ocalałych były przeważnie obywatelki Francji, ale również i Polski, Rosji i Węgier. W 1950 r. władze PRL wystąpiły do władz francuskich z wnioskiem o ekstradycję osoby dowódcy Brygady Świętokrzyskiej Antoniego Szackiego, oskarżając go o kolaborację. Do odrzucenia wniosku przyczyniły się m.in. świadectwa Żydówek–więźniarek z obozu w Holiszowie, które zaświadczyły przed sądem, że Szacki jako dowódca Brygady Świętokrzyskiej uratował im życie. Po fiasku starań o ekstradycję komuniści podjęli próbę porwania Szackiego przez grupę terrorystów-dywersantów, ale akcja nie powiodła się."
Bądź łaskaw zamknąć mordę markistowski pryszczu. "W 1944 roku powstał W Holiszowie obóz koncentracyjny dla kobiet. Obóz był oswobodzony 5 maja 1945 przez polską Brygadę Świętokrzyską. Dowódca obozu miał rozkaz, w przypadku zagrożenia ze strony zbliżających się wojsk amerykańskich, spalić cały obóz, wraz z uwięzionymi tam kobietami. Polscy żołnierze uniemożliwili wykonanie tego rozkazu. Wśród ocalałych były przeważnie obywatelki Francji, ale również i Polski, Rosji i Węgier. W 1950 r. władze PRL wystąpiły do władz fran... rozwiń
Avatar
Gość / 6 marca 2018 o 20:37
+1
Do Gościa (dzisiaj o 19:26) przestań farmazony wypisywać bo są tak kretyńskie że aż głowa nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz
Avatar
pracujaca biedota / 6 marca 2018 o 20:28
+1
Weteran napisał:
Do narzekajacego na dzisiejsza biede. Bieda to byla za PRL- u ! Wtedy byla straszliwa bieda, ale kazdy skrawek ziemi wykorzystywany byl pod uprawe ziemniakow, jarzyn, krzewow, czy drzew owocowych, teraz tys ha lezy odlogiem, setki ton jedzenia wyrzuca sie do smieci! Kiedys nie bylo GOP-sow, MOP-sow, pomocy spolecznej , kazdy musial sobie dawac rade sam, teraz nie ma w Polsce biedy, jest tylko prozniactwo, nichciejstwo, lenistwo, niechlujstwo, a dowodem na to sa setki tysiecy Ukraincow ktorym oplaca sie w Polsce pracowac a do tego musza przeciez wynajac jakis pokoj ,aby miec gdzie zyc!!
no właśnie, kiedyś każdy pracował na siebie, a ja teraz za nainiższą krajową mając 63 lat pracuję na cudze bachory, bo ich młodzi zdrowi jak byk rodzice leżą i sie rozmnażają i dostają za to jeszcze min. ode mnie pracującego za jałmużnę 500+, i teraz jest ale pracująca biedota, natomiast lenie mają sie bardzo dobrze
no właśnie, kiedyś każdy pracował na siebie, a ja teraz za nainiższą krajową mając 63 lat pracuję na cudze bachory, bo ich młodzi zdrowi jak byk rodzice leżą i sie rozmnażają i dostają za to jeszcze min. ode mnie pracującego za jałmużnę 500+, i teraz jest ale pracująca biedota, natomiast lenie mają sie bardzo dobrze rozwiń
Avatar
Gość / 6 marca 2018 o 19:26
0
Wspołpracowała z Niemcami wycofując się przed bolszewickimi zbrodniami i torturami i to ma być źle? A współpracować z bolszewikami gwałcącymi i mordującym co się da i na drzewo nie ucieka, to było niby lepiej? Niemcy mieli swoje cele i liczyli, że BŚ pchną do walki z Sowietami, ale nasi byli cwańsi, dali się uzbroić, skorzystali z wolnego przejścia, ale ani im było w głowie walczyć z Sowietami. Liczyli, że po pokonaniu III Rzeszy dojdzie do konfliktu aliantów z ruskimi i wtedy się Polsce przydadzą. To się nazywa strategia. A po drodze wyzwolili jeszcze obóz koncentracyjny na Czechosłowacji. Brygada Świętokrzyska to moi bohaterowie
Wspołpracowała z Niemcami wycofując się przed bolszewickimi zbrodniami i torturami i to ma być źle? A współpracować z bolszewikami gwałcącymi i mordującym co się da i na drzewo nie ucieka, to było niby lepiej? Niemcy mieli swoje cele i liczyli, że BŚ pchną do walki z Sowietami, ale nasi byli cwańsi, dali się uzbroić, skorzystali z wolnego przejścia, ale ani im było w głowie walczyć z Sowietami. Liczyli, że po pokonaniu III Rzeszy dojdzie do konfliktu aliantów z ruskimi i wtedy się Polsce przydadzą. To się nazywa strategia. A po drodze wyzwol... rozwiń
Avatar
leon z / 6 marca 2018 o 19:13
+1
Weteran napisał:
Do narzekajacego na dzisiejsza biede. Bieda to byla za PRL- u ! Wtedy byla straszliwa bieda, ale kazdy skrawek ziemi wykorzystywany byl pod uprawe ziemniakow, jarzyn, krzewow, czy drzew owocowych, teraz tys ha lezy odlogiem, setki ton jedzenia wyrzuca sie do smieci! Kiedys nie bylo GOP-sow, MOP-sow, pomocy spolecznej , kazdy musial sobie dawac rade sam, teraz nie ma w Polsce biedy, jest tylko prozniactwo, nichciejstwo, lenistwo, niechlujstwo, a dowodem na to sa setki tysiecy Ukraincow ktorym oplaca sie w Polsce pracowac a do tego musza przeciez wynajac jakis pokoj ,aby miec gdzie zyc!!
 iskanie wszy na przednówku . wiesz co to było ? II RP . brak pracy , brak jedzenia , tylko to zostawało . tak wyglądał polska wieś
 iskanie wszy na przednówku . wiesz co to było ? II RP . brak pracy , brak jedzenia , tylko to zostawało . tak wyglądał polska wieś rozwiń
Avatar
Gość / 6 marca 2018 o 18:58
+2
Brygada świętokrzyska jawnie współpracowała z Niemcami w czasie wojny i za ich pozwoleniem się wycofywała , na zachód, całą smutna resztę o nich można przeczytać ,bo są na to dokumenty historyczne
Avatar
Gość / 6 marca 2018 o 18:36
+1
to czego najbardziej czerwoni nie potrafią wybaczyć brygadzie świętokrzyskiej nsz to że wreszcie polscy partyzanci okazali się nie pozbawieni zmysłu politycznego i zamiast dać się wykorzystać a potem wyrżnąć sowieckim s***synom jak ak-owcy z akcji "burza" ustawili się z wiatrem historii. brygada świętokrzyska powinna być wzorem dla polskiej młodzieży, bo tak jak powiedział gen patton - celem nie jest umieranie za ojczyznę, tylko sprawienie, żeby tamci sk.rwiele umierali za swoją.
Avatar
Gość / 6 marca 2018 o 18:32
+2
Rzygać się już chce tymi "wyklętymi" mit stworzony przez pisowskich baranów ,dla baranów nie przyjmujących do głowy że mogło być inaczej i wcale nie tak "kolorowo" jak to przedstawiają obecnie
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna – Gryf Wejherowo 1:0. Fotel lidera na urodziny

Górnik Łęczna – Gryf Wejherowo 1:0. Fotel lidera na urodziny 0 4

W rozegranym w 40-rocznicę założenia klubu z Łęcznej  Górnik pokonał u siebie Gryfa Wejherowo 1:0. Mecz z outsiderem tabeli nie był dla „zielono-czarnych” łatwym spotkaniem tym bardziej, że Leandro i spółka przez ponad 30 minut grali w osłabieniu

Dariusz Oleński rezygnuje ze stanowiska dyrektora szpitala w Białej Podlaskiej. Ale dostał nową propozycję
film

Dariusz Oleński rezygnuje ze stanowiska dyrektora szpitala w Białej Podlaskiej. Ale dostał nową propozycję 0 2

Tylko do końca września Dariusz Oleński kieruje szpitalem w Białej Podlaskiej. Już jakiś czas temu było wiadomo, że złożył rezygnację ze stanowiska dyrektora. W placówce jednak zostanie. W piątek żegnał się z załogą, a ta składała mu podziękowania.

XXI Święto Jesieni w Kazimierzu Dolnym
22 września 2019, 10:00

XXI Święto Jesieni w Kazimierzu Dolnym 0 2

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym i Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zapraszają na XXI Święto Jesieni. Impreza odbędzie się w niedzielę, 22 września o godz. 10 przy oddziale Muzeum Przyrodniczego w Kazimierzu Dolnym (ul. Puławska 54).

Potęga kulinarnej historii w Lublinie. Ugotuj coś według przepisu sprzed 450 lat
Magazyn

Potęga kulinarnej historii w Lublinie. Ugotuj coś według przepisu sprzed 450 lat 0 0

Jean Bos ugotował dla 300 historyków 3 dania z czasów renesansu. Receptury opracował prof. Jarosław Dumanowski, znawca literatury staropolskiej. Rekonstrukcja stołu z czasów Jadwigi i Jagiełły uświetniła jubileuszowy, XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich zwołany do Lublina w 450 rocznicę Unii Polsko-Litewskiej.

Eksperci z Lublina: Nie da się odczytać uszkodzonej płyty z akt ws. wypadku Beaty Szydło
film

Eksperci z Lublina: Nie da się odczytać uszkodzonej płyty z akt ws. wypadku Beaty Szydło 2 7

Nie da się odzyskać danych z uszkodzonej płyty będącej dowodem w sprawie wypadku rządowej kolumny Beaty Szydło, do którego doszło w lutym 2017 roku w Oświęcimiu - poinformowali sąd eksperci z Biura Ekspertyz Sądowych z Lublina, którzy zbadali płytę.

Groźne bakterie w dwóch szpitalach w woj. lubelskim
Alarm 24

Groźne bakterie w dwóch szpitalach w woj. lubelskim 7 4

W Szpitalu Powiatowym w Lubartowie wstrzymano przyjęcia pacjentów na Oddział Neurologiczny. Na tym oddziale oraz na Oddziale Chirurgicznym Ogólnym obowiązuje też zakaz odwiedzin. Na pozostałych oddziałach odwiedziny należy ograniczyć do minimum.

"Wokół zdrowia z Botanikiem". Spotkanie w Ogrodzie Botanicznym
22 września 2019, 11:00

"Wokół zdrowia z Botanikiem". Spotkanie w Ogrodzie Botanicznym 0 0

Przed nami kolejne spotkanie z cyklu "Wokół zdrowia z Botanikiem". 22 września o godz. 11 w Ogrodzie Botanicznym UMCS rozpocznie się wydarzenie promujące wykorzystanie naturalnych produktów w poprawie kondycji ciała i ducha.

Międzynarodowy Strajk Klimatyczny. Licealiści z Puław w obronie Ziemi [zdjęcia]
galeria
film

Międzynarodowy Strajk Klimatyczny. Licealiści z Puław w obronie Ziemi [zdjęcia] 30 19

Międzynarodowy "Młodzieżowy Strajk Klimatyczny" nie ominął Puław. Przed Urzędem Miasta zebrała się kilkunastoosobowa grupa uczniów, którzy nawoływali m.in. do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i całkowitego zrezygnowania z węgla, jako paliwa energetycznego.

Lubelskie: Samochód potrącił rowerzystę, kierowca uciekł. Na miejscu została tablica rejestracyjna

Lubelskie: Samochód potrącił rowerzystę, kierowca uciekł. Na miejscu została tablica rejestracyjna 19 5

Rowerzysta został potrącony w czwartek w miejscowości Radwanówka. Z obrażeniami został zabrany do szpitala.

Połączenie traktora z trabantem i polonez na gąsienicach. Takie pojazdy powstają na Politechnice Lubelskiej
Zdjęcia
galeria

Połączenie traktora z trabantem i polonez na gąsienicach. Takie pojazdy powstają na Politechnice Lubelskiej 5 9

Terenowe, szkoleniowe i zaskakujące - studenci i naukowcy z Politechniki Lubelskiej zaprezentowali nietypowe pojazdy.

Rocznica walk pod Świnkami

Rocznica walk pod Świnkami 0 0

73 lata temu oddział majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory” starł się z siłami UB-KBW pod Świnkami w Lasach Janowskich. Na sobotę zaplanowano tam uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

Wydział starszy od uczelni. Jubileusz lubelskiej weterynarii [zdjęcia]
galeria

Wydział starszy od uczelni. Jubileusz lubelskiej weterynarii [zdjęcia] 1 3

Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie świętuje rocznicę 75-lecia powstania.

Nowa sława w Alei Sław w Zamościu [zdjęcia]
galeria

Nowa sława w Alei Sław w Zamościu [zdjęcia] 0 0

Małgorzata Dybowska, muzyk, pedagog to nowa sława w alei. Uroczysta gala XII edycji „Alei Sław” w ulicy Grodzkiej odbyła się w piątek.

Rajd Rowerowy "Dwa Mosty" w Puławach

Rajd Rowerowy "Dwa Mosty" w Puławach 0 0

22 września o godz. 10 z Portu Marina Puławy wystartuje Rajd Rowerowy "Dwa Mosty" skierowany do dzieci w wieku od 8 do 14 lat wraz z ich opiekunami.

Największe przeboje Elvisa Presleya. Koncert w Kazimierzu Dolnym
21 września 2019, 19:00

Największe przeboje Elvisa Presleya. Koncert w Kazimierzu Dolnym 0 0

"Elvis wiecznie żywy!" to tytuł koncertu, który 21 września o godz. 19 odbędzie się w Dawnej Synagodze w Kazimierzu Dolnym. Na scenie pojawi się Grzegorz Trzciński "LVis", który wykona największe przeboje lat 50., 60., i 70.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!