Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 sierpnia 2004 r.
8:13
Edytuj ten wpis

Jeszcze mężczyzn nie kastrują

Autor: Zdjęcie autora Artur Pawlak
0 0 A A

Czują się zniewolone. Przez mężczyzn, przez podział na płcie i przypisane im wzorce zachowań, przez patriarchalny system. Trzeba rewolucji, żeby poczuły się lepiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wkurzają się, kiedy je pytasz, z jakiego powodu zostały radykalnymi feministkami. Bo przecież każda feministka feministką jest od zawsze. No, od urodzenia to może niekoniecznie, bo w pieluchach żadna jeszcze nie walczy. Walczyć zaczyna gdzieś tak w liceum, a na studiach to już walczy na pewno. Odkrywa wtedy feministyczną literaturę, poznaje siostry-feministki, dostrzega, że jest dyskryminowana z powodu swej kobiecości.
- Jesteśmy dyskryminowane - przytakują siostry, przytakuje siostrzana literatura. I tak oto "feministka od zawsze” już wie, że musi iść na wojnę z otaczającym ją światem.
Misja
Bożena* jest feministyczną neofitką, bez przydziału do konkretnej organizacji. Szczupła, wysoka, 22-letnia studentka z siostrami zetknęła się trzy lata temu na jednym z warsztatów poświęconych wolności płci.
- Feminizm jest zaraźliwy. To jest tak, że trafiasz na feministki, zapoznajesz się z ich działalnością i już wiesz, że feminizm jest twój - opowiada. Bożena uważa się za emancypantkę radykalną. Walczy ze stereotypem kobiety jako przedmiotu pożądania, ciągnie ją na feministyczne manifestacje. - Dlaczego mam się zamykać w sobie ze swoimi przekonaniami? Dla mnie feminizm jest tak ważny, że świat powinien się o nim dowiedzieć.
Radykałki twierdzą, że nie ma wrodzonych różnic między kobietami a mężczyznami, wzorów zachowań dla każdej z płci. "Wiara, że ktoś jest kobietą jest tak samo absurdalna i obskurancka, jak twierdzenie, że ktoś jest mężczyzną” - piszą w Internecie. Chcą reformować seksistowską polszczyznę wprowadzając do niej żeńskie odpowiedniki nazw zawodów. Domagają się, by ze szkół usunąć klasyczną literaturę, gdyż ta powiela stereotypy płciowe.
Ale to dopiero początek. Bo ekstremistki chcą zmian totalnych.
Celem ich rewolucji ma być przebudowa podstawowej komórki zniewolenia kobiety, czyli rodziny. Gdzie w rodzinie ucisk i upodlenie? Jak to: gdzie?! W konieczności rodzenia i opiekowania się dziećmi, w zmuszaniu kobiet do podtrzymywania uczuciowych więzi!
"Jeśli jesteś próżna - strój się dla mężczyzn
Jeśli jesteś uległa - usługuj im
Jeśli się nudzisz - ródź im dzieci
Jeśli jesteś głupia - żyj dla nich
Ale gdy masz w sobie siłę
Jeśli masz poczucie krzywdy
I gdy masz dość "kobiecego losu”
Odrzuć go w cholerę i walcz
Będą cię nienawidzić
Nazywać poj...aną** feministką
Ale lepsze to, niż
Bycie niedorozwiniętą lalą
Bo urodziłaś się, by walczyć”
- tak zagrzewa do walki zespół "Piekło kobiet”.
Rewolucja będzie bezkrwawa, tak jak bezkrwawe są przygotowania do niej. Radykałki organizują feministyczne dyskusje, wystawy i koncerty, są też wiernymi uczestniczkami wszelkich wolnościowych protestów. Manifestują przeciwko wojnie w Iraku, potępiają prezydenta Busha, solidaryzują się z gejami. Walkę z patriarchalizmem widzą bowiem w szerszym wymiarze - jako bój z wyzyskiem, kapitalizmem, globalizacją, z "systemem” w ogóle. "Łączymy krytykę władzy państwowej, władzy pieniądza oraz władzy fiuta” - pisze na swych stronach internetowych jedna z grup walczących kobiet.

Sabat

Ekstremę feministycznego myślenia prezentuje anarcho-feministyczno-punkowa Wiedźma, której członkinie wsławiły się uczestnictwem w zeszłorocznej zadymie ze statkiem aborcyjnym Leros Strenght na nabrzeżu we Władysławowie. Siedzibą grupy jest drewniany domek w centrum Białej Podlaskiej.
- Nie kastrujemy - zapewniają na wstępie Małgorzata, Katarzyna i Aleksandra, młode dziewczyny w czarnych ciuchach i czarnych dredach, trzon grupy. Na przekór plotkom o feministkach trzon wygląda nawet kobieco i nie nosi, jak zapewnia, włosów pod pachami. To gdzie ten radykalizm?
- Radykalizm jest w nas - zapewnia Małgorzata. - Nam nie chodzi o miejsca dla kobiet w parlamencie, ale o budowę nowego społeczeństwa.
Wiedźmy są przekonane, że kobiety traktuje się w Polsce jak podgatunek. Nie chodzi tylko o przemoc w rodzinie. Katarzynę śmieszą, na przykład, dżentelmeńskie maniery.
- A ciebie by nie śmieszyło, jak by dziewczyna otwierała przed tobą drzwi? - pyta. Natomiast sugestie, że kobieta może nie mieć pojęcia choćby o malowaniu ścian, już jej nie śmieszą. - Mieliśmy tu remont i wkurwiło mnie, kiedy malarz zapytał, czy wiem, co to szpachelka!
O nowe społeczeństwo dziewczyny walczą od siedmiu lat. W swoim manifeście wyznają:

"W każdej z nas Wiedźma utworzyła pewną trwałą emocjonalną rysę, która nigdy nie zniknie. Ta grupa dała nam wiarę w siebie, pozwoliła zjednoczyć się, wstrzyknęła siłę, uodporniła na krytykę. Narodziła się w nas moc, a w zasadzie odkryłyśmy ją w sobie i dzieliłyśmy się nią nawzajem, ona pozostanie na zawsze w nas, w nas kilku, które uwierzyłyśmy w możliwość przezwyciężenia wszelkich problemów i niepowodzeń, które uwierzyłyśmy w siebie same, w których miłość i nienawiść, zło i zemsta, przyjaźń i pogarda nigdy nie zgasną i będą dalej chaotycznie przeplatać się w naszych sercach”.

Oprócz obalania stereotypu potulnej księżniczki i zdobywczego brutala, "Wiedźma” chce też zmienić obraz czarownicy jako demonicznej, straszącej dzieci staruchy. Głosi, że średniowieczne sabaty były takimi feministycznymi imprezami ówczesnych czasów.
"Głęboko wierzę w to, że te, które spotykały się nocami, nie robiły tego, aby oddawać hołd kolejnemu mężczyźnie, tym razem szatanowi. Spotykały się dla samych siebie, by poczuć wspólną więź, a moc czarów wypływała z ich dusz” - pisze Małgorzata w broszurze "Wiedźmy o wiedźmach”, która jest hołdem złożonym kobietom-ofiarom stosów Inkwizycji, a przy tym "wyrazem szacunku” dla "kultury pogańskiej” oraz "pogardy i nienawiści dla chrześcijaństwa i Kościoła katolickiego”.

Histeria
Sensem życia Anny, trzydziestokilkuletniej, znanej w środowisku radykalnej feministki z Warszawy, jest walka z seksizmem.
- Seksizm widać na każdym kroku - tłumaczy Anna. Jego przejawem jest kultura macho, bo stawia mężczyznę w roli władcy. Jak mężczyzna patrzy na kobietę z pożądaniem, to już jest zalążek seksizmu. Nauczycielki w podstawówkach są bardziej wyrozumiałe dla chłopców niż dla dziewcząt, a cóż to takiego, jak nie seksizm? Seksizm, seksizm, seksizm. Anna wie, co mówi, wszak ma tytuł doktora. Pardon - doktorki filozofii.
Walka o godności kobiet w wydaniu radykałek przeradza się w histerię. Wizerunek dziewczyny mierzącej z pistoletu, na odwrocie hasła typu "nie - znaczy nie”, "nie teraz - znaczy nie”, "może później - znaczy nie”, "sp...dalaj - znaczy nie”, "nie jestem pewna - znaczy nie” - w ten sposób, na czarno-białej ulotce, grupa Emancypunx walczy z przemocą seksualną, a konkretnie z gwałtami na randkach. Na innej ulotce straszy w sposób godny Hitchcocka:

"Twoje nie zabrzmiało dla niego jak tak. A może wcale nie słyszał twojego krzyku. Nie ważne, czy to był pętlarz, gazownik, szef, chłopak czy mąż. Twoje ciało stało się przedmiotem, dzięki któremu on mógł się zaspokoić. Do krwi zmywałaś pod prysznicem swój ból i wstyd”.

Co ciekawe, wśród radykałek raczej nie ma kobiet wykorzystywanych, choć wszystkie z taką lubością uderzają w bęben dyskryminacji. Bożena, neofitka bez przydziału do konkretnej organizacji, radzi popatrzeć w telewizor.
- Media są koszmarem dyskryminacji, wartości uważane za cnotę, jak dzielność, odwaga, sprawiedliwość przypisuje się tylko mężczyznom. Dla kobiet zostaje niezdecydowanie, uległość, pokora. Przecież to bestialstwo! - mówi.

Walka
Moda na radykalny feminizm zaczęła się w Polsce jakieś pięć, sześć lat temu, kiedy zorganizowano pierwszą kobiecą manifestację. A już w 1996 r. uruchomiono popularne na zachodnich uczelniach, znane z krzewienia politycznej poprawności "gender studies” (studia kobiecie).
- Dziewczyny walą do nas drzwiami i oknami. To nie jest moda, tylko podnosząca się samoświadomość kobiet - zapewniają w sekretariacie studiów na Uniwersytecie Warszawskim.
Gender na UW są dwuletnimi, podyplomowymi studiami nad kulturową i społeczną problematyką płci. Dorobek filozofii, socjologii, psychologii, pedagogiki czy literatury polskiej i obcej analizuje się tutaj z perspektywy tego, co autor miał... w majtkach. Organizatorzy zaprzeczają, jakoby studia były ideologiczną kuźną feminizmu. Tymczasem ich sekretariat jest skrzynką kontaktową radykałek, tu też odbywają się przygotowania do manifestacji.
- Pier...limy seksualne podziały, bo to jest fikcja - słychać w sekretariacie, którego szefowa szczyci się tym, że ojca swojego dziecka potraktowała wyłącznie jako źródło materiału genetycznego.
- Faceci nie są nam potrzebni do tego, żebyśmy miały dzieci - deklaruje matka "pierwszego feministycznego dziecka w Polsce”.
Oprócz Warszawy zajęcia z gender studies uruchomiono w Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu. Ale kształtowanie nowej, wyzwolonej kobiety ma też wymiar praktyczny. Trzy lata temu w Szurpitach pod Suwałkami zorganizowano pierwszą Feministyczną Akcję Informacyjno-Rekreacyjną, coś w rodzaju tanich kolonii, na których przez dwa tygodnie ok. 80 kobiet karmiło się ideologią. Odtąd co roku latem odbywają się podobne szkolenia. - Głównie opiera się to na dyskusjach światopoglądowych - opowiada jedna z ich uczestniczek. - Uświadamianie dotyczy zarówno sfery prawnej jak i seksualnej, w tym drugim przypadku opiera się na założeniu, że seksualność kobiet ograniczana jest przez seksualne potrzeby mężczyzn. Dyskusje mają nam pokazać, żebyśmy były wyzwolone i czerpały z seksu jak najwięcej dla siebie - relacjonuje uczestniczka. W programie znajduje się też nauka wen-doo (współczesnej sztuki walki dla kobiet), technik prowadzenia ulicznych manifestacji czy umiejętności wydobywania z siebie silnego, odpornego na zdominowanie głosu. Mężczyźni na te obozy wstępu nie mają.
Zgodnie z tezą, że płeć przeciwna nie ma interesu, by poznawać feminizm.

Miłosierdzie
Podkreślają, że są tolerancyjne. Nie narzucają poglądów, do niczego nie zmuszają. Jeśli kobieta chce być matką, żoną i kochanką - to proszę bardzo. Radykałki nie walczą przecież z byciem matką, żoną i kochanką, walczą o to, by kobieta miała wybór. A nie ma. Jest "nieświadomą krową”, bo od dziecka tresuje się ją na taką, co to ma być matką, żoną i kochanką. Na straży bycia matką, żoną i kochanką stoi kultura, społeczeństwo, państwo. Jasno widać, że matka, żona i kochanka to zniewolenie. Precz ze zniewoleniem! Precz z byciem matką, żoną i kochanką!
Tak, są tolerancyjne, tak jak zespół "Fuck Finger” ("Palec do p...enia”), który tworzą wiedźmy z Białej Podlaskiej.
"Skąd się wzięła twoja ignorancja
Zamknięte oczy, uszy, umysł
Śmiejesz się z walczących kobiet
Bo on nazywa je sukami
Więc zostałaś jego lalą
By miał gdzie wsadzić ch...a
Teraz myśli, że może gardzić
Kobietami, a i tak je mieć.
Dla niego jesteś zwykłą dziurą
A dla nas żałosną zdrajczynią
P...lony palec byłby lepszy
Od prężnego ch...a seksisty
Jak nie uznaje równych praw
Niech się p...rzy z gumową lalą”
- tak krzyczy "Fuck Finger” w utworze "Zdrajczynie”.
Radykalny feminizm nie tylko domaga się większej władzy politycznej i finansowej dla kobiet. Chce też budować nowy, wspaniały świat. Ingerując w intymne relacje, zaglądając nam pod kołdrę, chce decydować, co jest dobre, a co nie. Żeby było równo, sprawiedliwie i żeby jedna płeć nie wyzyskiwała drugiej.
Gdzieś to już słyszeliście? "Klasę” zamieniamy na "płeć” - i jesteśmy w domu. Trwa walka płci, budujmy społeczeństwo bezpłciowe. A po rewolucji będzie jak w raju.

* Imiona niektórych radykałek zostały zmienione
** Niektóre wulgaryzmy zostały wykropkowane

KOMENTARZE

To jest komiczne i niebezpieczne
Ireneusz Krzemiński
profesor socjologii
W Polsce feminizm ciągle traktuje się jak dziwactwo, zresztą często przybiera on formy ekstremalne, co jest komiczne. Tym niemniej jest jednym z ważniejszych wydarzeń końca XX wieku, gdyż zmieniając potoczne myślenie o kobiecie zmienił życie społeczeństw. Do tego stopnia, że na Zachodzie powstały ruchy broniące męskiej tożsamości. Mężczyźni, którzy czują się zagrożeni, jeżdżą do lasów i walą w bębny - praktykują coś pomiędzy harcerstwem a łowiectwem, co też jest komiczne, choć pokazuje siłę feminizmu.
Normalna kobieta na to nie pójdzie
Rafał Ziemkiewicz
publicysta, pisarz science-fiction
Feministki są grupką głoszącą zwariowane postulaty. A przy tym śmieszną - tak jak śmieszny był niedoszły malarz Hitler czy kierownictwo partii bolszewickiej, ględzące o rewolucji w szwajcarskim Kegel-Klubie. Na szczęście dziś mamy spokojne czasy i chora ideologia feministek nie ma szans na taką karierę, jak kiedyś komunizm czy narodowy socjalizm. Dla normalnej kobiety, która miała szczęście trafić na normalnego, odpowiedzialnego mężczyznę, feminizm nie ma żadnego uroku.


Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Liga Narodów. Portugalia – Polska 1:1
film

Liga Narodów. Portugalia – Polska 1:1 1 2

W ostatnim meczu grupy 3 Dywizji A Polska zremisowała w Guimaraes z Portugalią 1:1 i dzięki temu zachowała miejsce w pierwszym koszyku przed eliminacjami do mistrzostw Europy

Kurów: Nowy wójt i radni zaprzysiężeni. Pierwszy raz głosowali elektronicznie [zdjęcia]
galeria

Kurów: Nowy wójt i radni zaprzysiężeni. Pierwszy raz głosowali elektronicznie [zdjęcia] 14 1

Pierwsza sesja nowej kadencji w powiecie puławskim odbyła się w Kurowie. We wtorek ślubowanie złożyli radni, a także nowy wójt Arkadiusz Małecki. Rada wybrała również swojego przewodniczącego. Po raz pierwszy zastosowano cyfrowy system liczenia głosów.

Zbigniew Ziobro nie zgodził się na kandydatkę do zarządu województwa lubelskiego? "Nominacja może być sporym zaskoczeniem"

Zbigniew Ziobro nie zgodził się na kandydatkę do zarządu województwa lubelskiego? "Nominacja może być sporym zaskoczeniem" 2 8

W środę radni sejmiku wybiorą nowy zarząd województwa. Niewiadomą pozostaje obsada stanowiska należnego Solidarnej Polsce. To miejsce miała zająć Bogna Bender-Motyka, ale – według naszych informacji – nie zgodził się na to Zbigniew Ziobro.

Lublin: Pijany kierowca spowodował stłuczkę i uciekł, złapali go kilkaset metrów dalej [zdjęcia]
galeria

Lublin: Pijany kierowca spowodował stłuczkę i uciekł, złapali go kilkaset metrów dalej [zdjęcia] 8 3

Do zdarzenia doszło po godz. 20 na skrzyżowaniu al. Solidarności z ul. Wodopojną.

Azoty Puławy – MMTS Kwidzyn 26:17. Obrona na piątkę

Azoty Puławy – MMTS Kwidzyn 26:17. Obrona na piątkę 1 2

W spotkaniu rozegranym awansem Azoty Puławy pokonały MMTS Kwidzyn 26:17. W drugiej połowie gospodarze stracili tylko pięć bramek, sami zdobywając 14

Sprawa molestowania lekarek w szpitalu w Lublinie. Skazany nie zgadza się z wyrokiem

Sprawa molestowania lekarek w szpitalu w Lublinie. Skazany nie zgadza się z wyrokiem 10 3

Sprawa molestowania młodych lekarek przez byłego już ordynatora oddziału gastroenterologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie znów trafi na wokandę. Pełnomocnik skazanego mężczyzny złożył apelację od wyroku skazującego lekarza.

Sklepy na kolejnej kamienicy w Lublinie z estetycznymi szyldami

Sklepy na kolejnej kamienicy w Lublinie z estetycznymi szyldami 0 5

Były warsztaty z zakresu brandingu i reklamy zewnętrznej dla przedsiębiorców. Są efekty. Na kamienicy przy Lubartowskiej 74 pojawiły się szyldy semaforowe oraz płaskie. Robił je kowal artystyczny Kamil Słowik.

Nowe śmieciarki jeżdżące po Lublinie są zasilane gazem

Nowe śmieciarki jeżdżące po Lublinie są zasilane gazem 0 2

We flocie Kom-Eko znalazły się ostatnio trzy nowe śmieciarki Scania, w tym dwie zasilane gazem CNG. Pięć kolejnych pojazdów CNG zostanie dostarczonych w pierwszym kwartale przyszłego roku. Są to najczystsze pojazdy komunalne obsługujące Lublin i okolice.

Czarnoziem: Bus wypadł z drogi i przewrócił się na bok
galeria

Czarnoziem: Bus wypadł z drogi i przewrócił się na bok 0 1

W poniedziałek rano w miejscowości Czarnoziem (pow. krasnostawski) doszło do wypadku.

Odpowie za włamanie do kiosku w Radzyniu Podlaskim

Odpowie za włamanie do kiosku w Radzyniu Podlaskim 0 0

Radzyńscy policjanci zatrzymali 31-latka, który włamał się do kiosku.

Zabójstwo przy ul. Królewskiej w Lublinie. Szkolny kolega 18-letniej dziewczyny skazany

Zabójstwo przy ul. Królewskiej w Lublinie. Szkolny kolega 18-letniej dziewczyny skazany 18 10

Na 15 lat więzienia i blisko 160 tys. zł zadośćuczynienia skazał Sąd Okręgowy w Lublinie Jana W. Mężczyzna odpowiadał za zabicie swojej szkolnej koleżanki. 18-letnia Marlena zginęła rok temu. Wykrwawiła się po serii ciosów zadanych nożem.

Poszukiwany przez policję wpadł na zakupach w Dysie

Poszukiwany przez policję wpadł na zakupach w Dysie 16 2

Policjant w dniu wolnym od służby, wchodząc do sklepu w miejscowości Dys rozpoznał poszukiwanego mężczyznę.

Koncert Sylwii Grzeszczak w Hali Globus w Lublinie
31 marca 2019, 18:30

Koncert Sylwii Grzeszczak w Hali Globus w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek, Sylwia Grzeszczak, zawita do Lublina w ramach trasy na 10-lecie pracy artystycznej. Jedyny koncert odbędzie się 31 marca o godz. 18.30 w Hali Globus (ul. Kazimierza Wielkiego 8).

Nowy starosta tomaszowski. Po 12 latach

Nowy starosta tomaszowski. Po 12 latach 0 1

Po wyborach Henryk Karwan nowym starostą powiatu tomaszowskiego. Jego zastępcą będzie Jarosław Korzeń.

31-latka z Lubelskiego odsiaduje wyrok dożywocia w Irlandii. To jej ostatnia szansa na obronę

31-latka z Lubelskiego odsiaduje wyrok dożywocia w Irlandii. To jej ostatnia szansa na obronę 93 15

31-letnia Marta Herda z woj. lubelskiego, tytułowana przez irlandzkie media jako „Ice Queen Killer” (Zimna Królowa Zabójczyni – red.) i odsiadująca dożywocie w tamtejszym więzieniu o zaostrzonym rygorze, prosi o pomoc Europejski Trybunał Praw Człowieka. To jej ostatnia szansa na obronę w sprawie morderstwa, którego – jak twierdzi – nie popełniła.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.