Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 maja 2014 r.
7:30
Edytuj ten wpis

Josif Karpin: Możesz nawet zatańczyć w deszczu

Rozmowa z Josifem Karpinem, choreografem i tancerzem, przewodniczącym Gminy Żydowskiej w Drohobyczu, który corocznie odmawia kadisz za Brunona Schulza.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Gdzie są pańskie korzenie?

- Zaczniemy od taty. Mój dziadek, na imię Mojzes, urodzony pod Witebskiem, został wyznaczony przez rodzinę na rabina. Zaczął uczyć się w tym kierunku. Ale, że to były komunistyczne czasy, rzucił szkołę rabinacką. Zrobił eksternistycznie maturę, skończył medycynę na uniwersytecie kazańskim. W czasie wojny był lekarzem wojskowym, po wojnie osiadł na Uralu. Tam urodziły się wszystkie jego dzieci, w tym mój ojciec. I wszyscy, cała czwórka została lekarzami.

• Jak się poznali rodzice?

- Po wojnie mój tata został skierowany do sanatorium wojskowego w Morszynie, we lwowskim obwodzie. Tam też dostała skierowanie piękna, młoda pani Maja Suchowolska. Pan pułkownik Karpin poprosił panią kapitan Suchowolską, żeby się rozejrzała za młodymi chłopakami, ona spojrzała na ojca, a rezultat siedzi przed panem.

• Rodzinny dom?

- Jest w Drohobyczu, gdzie ojciec w 1955 roku dostał skierowanie do pracy jako kierownik wydziału ochrony zdrowia. Jak każde radzieckie dziecko poszedłem do szkoły powszechnej, potem średniej, gdzie zainteresowałem się choreografią. Nie chciałem być lekarzem, o nie. Poszedłem na polonistykę do Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Drohobyczu, tańczyłem w zespole.

• Pierwsza praca?

- W małej szkole, w wiosce w Karpatach. A ponieważ po górach zacząłem chodzić jeszcze w siódmej klasie, czułem się tam jak ryba w wodzie. Nauczyłem się w zimie ścinać drzewa, ciąć, rąbać. Szło mi dobrze, gospodarz powiedział: z panem można iść na "zarubki”. Góry to niesamowita aura. Wstaje słońce, chodzisz boso po rosie. Brakuje słów. Zwielokrotniony zapach powietrza, traw, wiatru. Światło z nieba, które przebija się przez las.

• Czy stojąc na szczycie, jest się bliżej Boga?

- Ważne pytanie. Moja rodzina była ateistyczna. Po raz pierwszy spotkałem Boga w dziwnej sytuacji. Nasza nauczycielka historii robiła nam wycieczki autostopem. Pierwsza: Drohobycz - Kaukaz. Druga: Drohobycz - Syberia. Trzecia: Drohobycz - Białe Morze, Wyspa Sołowiecka. Czwarta mogła wejść do księgi rekordów Guinessa: Drohobycz - Władywostok. Wtedy, w ciągu 45 dni, przejechałem Ukrainę, Białoruś, Litwę, Łotwę i Rosję. Podczas pobytu w Rydze zdarzyło się coś nieprawdopodobnego. Znalazłem się na koncercie organowym w Soborze Domskim. Jeszcze dziś ciarki przechodzą mi po plecach... Ktoś grał Bacha, Haendla i Mozarta. Siedziałem w ławce, po lewej stronie miałem duży witraż z Jezusem. Ja, ateista, wychowany w rodzinie ateistycznej gotów byłem uwierzyć w Boga. Tam po raz pierwszy z nim się spotkałem.

A dziś jest pan przewodniczącym Gminy Żydowskiej w Drohobyczu i odprawia kadisz za Brunona Schulza?

- Nie skończyłem studiów rabinackich, nie jestem rabinem, zostałem wybrany przez wspólnotę, żeby odprawiać modlitwy podczas wszystkich świąt, pogrzebów, odmawiać kadisz. Uwierzyli mi.

• Wróćmy do Brunona Schulza i ekumenicznej modlitwy na miejscu, gdzie esesman zastrzelił pisarza. Odmawia pan kadisz. Na czym polega ta modlitwa?

- Samo słowo kadisz znaczy wysławienie Boga. Wspominam dusze wszystkich Żydów zamordowanych przez hitlerowców i modlę się za Brunona Schulza. Żeby jego dusza zaznała uspokojenia. Pisarz został pogrzebany razem z innymi ofiarami akcji na terenie drugiego cmentarza żydowskiego, ale dokładnego miejsca nie zna nikt.

• Wracając do modlitwy: kiedy Żyd się modli, kłania się całym ciałem. Wpada w trans?

- Mogę tylko powiedzieć po sobie, że kiedy się modlę, istnieje tempo i rytm tej modlitwy. Jest jakaś wyższa siła, energia, która wprawia ciało w ruch. Jako tancerz mogę powiedzieć, że ono muzycznie reaguje na Boga.

• Potraficie chwalić Boga na różne sposoby. Na łące, w lesie, na rynku, w domu. Chwalić tańcząc, jedząc, rozmawiając, nawet pijąc wino. Smakowanie życia jest modlitwą?

- Myślę, że tak. Nad ranem, kiedy się budzisz, musisz wznieść modlitwę do Boga, że przeżyłeś noc i spotkałeś słońce. Idziesz spać, musisz podziękować Bogu, że dał ci przeżyć dzień i doczekać nocy. Jeśli coś zrobisz, mówisz: dzięki Boże, zrobiłem to! Nawet jak żyjesz z trudem, walczysz z przeciwnościami, możesz każdego dnia chwalić Boga, że jest słońce. Jeśli idziesz drogą, deszcz zacina ci w twarz, chwalisz Boga, że jest, nawilży ziemię, będą plony. Możesz nawet zatańczyć w deszczu.

• Z modlitwą związany jest czas szabatu?

- W piątek wieczór, kiedy na niebie zapali się pierwsza gwiazda, zaczyna się czas szabatu. Zapala się świecę szabasową, zaczyna się czas poświęcony Bogu, który trwa do pierwszej wieczornej gwiazdy w sobotę. To jest czas zapomnienia o codziennym trudzie. Ale to jest przede wszystkim czas dla Boga. Musimy rozmawiać o Bogu, musimy rozmawiać o swoich interesach w obecności Boga. To jest czas modlitwy. Mamy tylko jedno życie i nie możemy go zmarnować.

• Mezuza w drzwiach, to kolejny symbol wiary?

- Mezuza to pudełeczko zawieszone na framudze drzwi, gdzie znajduje się zwinięty pergamin z wersetem: "Słuchaj Izraelu! Haszem Bóg nasz, Haszem jest Jedyny. Będziesz miłował Haszem Boga twego, z całego serca swego i z całej duszy swojej i z całej siły swojej. Niechaj słowa te, które Ja ci dziś nakazuję, będą na twoim sercu. Będziesz je wpajał twoim dzieciom i będziesz o nich mówił, przebywając w swoim domu, idąc drogą, kładąc się i wstając. I przywiążesz je jako znak do swojej ręki i będą między twoimi oczyma, i napiszesz je na bramach i na odrzwiach domu twego”. Kiedy odmykasz drzwi, żeby opuścić dom, dotykasz mezuzy i całujesz palce. Kiedy wracasz też.

• Na znak?

- Miłości i szacunku dla Boga.

Kadisz

To w judaizmie jedna z najważniejszych modlitw, która wysławia Imię Boże, wyraża poddanie się Jego woli, wzywa do rychłego nadejścia królestwa Bożego. Często mylnie nazywana modlitwą za zmarłych. 19 listopada w miejscu śmierci Brunona Schulza spotyka się wierne grono osób kilku narodowości, także przyjezdni, którzy wtedy specjalnie pielgrzymują do Drohobycza. W niezwykłej modlitwie ekumenicznej uczestniczą ważni przedstawiciele wszystkich wyznań z Drohobycza. Josif Karpin odmawia wtedy kadisz za Brunona Schulza. Pisarz nie ma nawet swojego grobu
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

37-letnia Ukrainka miała ponad promil alkoholu. Na czas przyjazdu pogotowia, jej dziećmi zajęła się policjantka

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu rozpoczęła się nowa era w leczeniu chorób cywilizacyjnych. W marcu przeprowadzono tam pierwszą operację bariatryczną – uznaną na świecie metodę leczenia ciężkiej i olbrzymiej otyłości.

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Od zwycięstwa do zwycięstwa kroczy w PGE Ekstralidze Orlen Oil Motor Lublin, a we wtorek przykład ze starszych kolegów wzięła lubelska młodzież. Na inaugurację Ekstraligi U-24 Motor Lublin nie dał na swoim torze żadnych szans Impakt Włókniarzowi Częstochowa

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Najlepsi uczniowie z regionu przez najbliższe dziesięć miesięcy będzie otrzymywać dodatkowy zastrzyk gotówki. Pieniądze mogą przeznaczyć m.in. na rozwój swoich pasji, czy zakup sprzętu.

Emmanuel Lecomte to jeden z liderów PGE Start Lublin

Czas na energetyczne derby. PGE Start kontra PGE Spójnia

Sponsorem Startu i Spójni jest PGE, dlatego w środowisku mówi się o „energetycznych” derbach. I właśnie energia będzie słowem kluczowym tej rywalizacji, która rozpocznie się o godz. 17.30.

Zdjęcie ilustracyjne

Wypadek na drodze wojewódzkiej. Trzy osoby poszkodowane

Na ten moment wiadomo, że jedna z osób poszkodowanych trafiła do szpitala. Nie miejscu trwają utrudnienia w ruchu.

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

Już w półfinale play-off Bogdanka LUK Lublin sprawiła niespodziankę eliminując mistrza Polski JSW Jastrzębski Węgiel. W finale zagra z wicemistrzem z Zawiercia

Bogdanka LUK Lublin zaczyna walkę o złoto z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W pierwszym meczu finałowym play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 18.

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium