Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 października 2014 r.
16:15
Edytuj ten wpis

"Każdy dzień jest jak wieczność. Chciałbym wrócić do normalnego życia"

0 9 A A

Naród naszych żołnierzy ubiera, naród żywi, naród zbroi. To gdzie jest państwo? - pytają w Maniewiczach na Wołyniu. Z całego obwodu maniewickiego zmobilizowano 285 ludzi. 26 z nich zginęło.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
ks. Andrzej Kwiczała
proboszcz parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Maniewiczach


- Kiedy zaczęły się walki na froncie, chłopców brali niby na ćwiczenia, ale sztab ich oszukał. Przed pójściem na front zawsze było 40-dniowe przygotowanie. Teraz trwa to najdalej 3 dni. Więc chłopaki właściwie od razu trafili na front. Bez kamizelek, kasków, butów, niektórzy w klapkach. Jak zaczęli dzwonić, to myśmy się szybko organizowali, jako mieszkańcy. Dzieci zbierały jagody, żeby zarobić na kamizelki. Ciężar spadł na rodziny. Nie każdego było stać. Były składki w pracy, kościele i chodzenie po domach. Potem okazało się, że nasi chłopcy są głodni, więc poszedł następny transport z jedzeniem.

Potem się zaczęły ofiary i składki, żeby tych chłopców przywieźć. To tzw. towar 200 i towar 300. 200 to zmarli, a 300 to ranni.

Pierwszy pogrzebany od nas to był chłopak. Sierota - 18,5 roku. Andrzej nakrył sobą granat, żeby ratować 9 towarzyszy.

Nawet trupy trzeba wykupić, jeśli są w rękach separatystów. Tak było trzy tygodnie temu z synem bogatego rolnika. Dostał wiadomość, że chłopak zginął, a ciało mają separatyści. Pojechał nowym autem, kupił trumnę. Na miejscu leży zwalisko trupów. Powiedzieli - idź sobie wybierz, który to twój, jak poznasz, ale 20 tys. dolarów dajesz. Facet się zapożyczył, wrócił z synem. Auto mu zatrzymali.

Byliśmy w szoku. Jeśli chcą 20 tys. dolarów za trupa, to ile za żywego? Na ile mi wiadomo, to za jednego księdza było 60 tys. dolarów. Jeńcy są segregowani na cywili i wojskowych, według rangi, majętności rodziny i tego, czy poszli na ochotnika. Ci mają najgorzej. Zdarza się ze rodzina biedna, to chłopcy idą na odstrzał. Dlatego niepewna jest sytuacja z Jurkiem. Chłopak dzwonił z cudzego telefonu. Powiedział, że żyje i jest w niewoli. Tam, gdzie go pojmali, ludzi się wykupuje, albo wymienia, ale jest też kolejka do wymiany. Chłopak musi doczekać.

Dowódcy? Są tacy, co na swoich naprowadzają ostrzał. Chłopcy się przyznali, że jeden major zamiast pójść z nimi na akcję, to chodził i okradał mieszkania. Jak się zorientowali, to miał już masę złota nagrabionego. Przy okazji ich sprzedawał. Nie przyznali się, co z nim zrobili.

Innym udało się wrócić z zasadzki, choć masa ludzi tam zginęła, Chłopaki trafili na generała. Gość siedział w transporterze opancerzonym i liczył 800 tys. dolarów. Zamknęli w tym transporterze i wysadzili w powietrze razem z pieniędzmi. Płakali, ale nerwy im nie wytrzymały.

Teraz potrzebne jest właściwie wszystko. Jest chłopak - Aleksiej - któremu szukamy butów nr 48. Taki mały, a noga, jak kołyska dla dziecka. Biedny z wielodzietnej rodziny. Pytam, jak na froncie? Strasznie? Chcesz wracać? Muszę…Po 1,5 godziny ciągnięcia za język wydusił z siebie, że trzeba mu też bielizny, rękawiczek, konserw, hełmu. To w sumie długa lista, ale z tych ludzi ciężko coś wydusić, Są strasznie zamknięci w sobie. Psychiatrzy będą mieli z nimi sporo roboty. Mężczyźni wracają do domów w strasznym stanie. Jeden przez sen o mało dziecka nie zabił.
Z uzbrojeniem jest słabo. Nawet z muzeów zabierają czołgi i armaty. Nasi chłopcy potrzebują samochodów. Najlepsze są "angliki”. Mają kierownicę po prawej stronie, więc po lewej sadza się manekina. W ten sposób chłopaki mylą snajperów.

Jest tutaj świadomość, że Krym może być stracony. Wiemy, że zaczęły się deportacje. To przypomina wywózki z lat 40. Grupa ludzi wyczytana, do pociągu, dopiero tam dowiadują się, dokąd jadą. Magadan, Kamczatka, ludzie w szoku. Dostają ruskie paszporty od razu z zameldowaniem...

Ostatnio byli u mnie znajomi. Jak zobaczyli taką relację ze Słowiańska, gdzie było kilkanaście dziewczyn zgwałconych i bestialsko zamordowanych, to im się słabo zrobiło. Więcej nie włączali telewizora. Niestety, tam są separatyści i recydywa...Ostatnio dzwoniła znajoma z Ługańska. Po "wizycie” separatystów masa dziewczynek 12-letnich w ciąży... Rodzice bali się puszczać córki do szkoły.

o. Michajło Mielniczuk

Organizuje pomoc dla walczących na froncie. Zbiera dary i wozi je na Wschód. Wspiera rodziny, które zostały w Maniewiczach.

- Mam dwie listy żołnierzy. Na jednej 84 nazwiska chłopców z obwodu maniewickiego, którzy poszli na front. Modlę się za wszystkich, prawosławny, grekokatolik czy niewierzący.

Oznaczam rannych, zaginionych i tych co w niewoli. Chłopców, którzy zginęli wykreślam. Mam też listę z telefonami do chłopaków na froncie. Czekam, aż się odezwą. Sam nie dzwonię, żeby nie sprowadzić na nich niebezpieczeństwa.
Andrij Snitko
wiek: 18,5 lat, sierota z ochotniczego batalionu "Azow”

Brał udział w obronie Mariupola. Zginął 20 sierpnia w zasadzce w Iłowajsku. Przykrył swoim ciałem granat, ratując przed śmiercią 9 kolegów. Zgłoszono go do pośmiertnego tytułu Bohatera Ukrainy. Jego imieniem chcą nazwać szkołę w Maniewiczach.

Raisa Halik
lat 46. Wdowa, przybrana matka Andrij. Pracuje w sklepie.

- Kiedy zaczął się Majdan, Andrij rwał się tam, ale nie puszczałam, zabraniałam, prosiłam i płakałam. Mówiłam, że chciał przecież skończyć studia. Był na pierwszym roku wychowania fizycznego uniwersytetu w Łucku. On słuchał, ale niewiele mówił. Któregoś dnia wyznał, że wstąpił do ochotników i jedzie do Kijowa. 18 sierpnia zadzwonił z frontu. Powiedział, że żyje, kocha i wróci. Dwa dni później zadzwonili, że nie ma mojego chłopczyka, że dzielny z niego syn Ukrainy.

Wołodymir Czerczik
lat 34. Kapitan artylerii

- Na początku nie wiedziałem, że od razu zawiozą nas na front. Dopiero w sztabie w Kijowie powiedzieli. Skóra cierpła, bo człowiek jest tylko człowiekiem. Nie mogłem tego okazać podwładnym. Dowodziłem baterią haubic, 3 batalion, 51 brygada.

Przedzieraliśmy się z naszymi chłopakami w kierunku Ługańska. Na horyzoncie pojawiła się kolumna czołgów i wozów opancerzonych. Jakby nasze. Oglądam dokładniej przez lornetkę. Na pancerzach tylko białe, niewielkie znaczki. Duma mnie ogarnęła, że mamy takie nowoczesne wyposażenie. Po chwili zaczęli nas okrążać. Zrozumiałem, że to nie nasze. Dałem rozkaz do odwrotu i wtedy się zaczęło. Tamci rozwalili jedną z naszych maszyn, potem drugą. Wszystko się spaliło. Uciekliśmy do lasu, a potem na bagna. Przez trzy doby się przedzieraliśmy, głodni, obdarci, brudni, tylko w kamizelkach kuloodpornych. Udało się wyjść z okrążenia z 22 żołnierzami. Potem, już na Zaporożu, czekało mnie śledztwo. Musiałem się tłumaczyć dlaczego porzuciliśmy sprzęt. Co teraz? Czekam na rozkaz. Jak padnie, to pójdę znowu.

Sasza Tkaczik
lat 28. Historyk, doktorant na Wschodnioukraińskim Uniwersytecie w Łucku. Szykuje się do powrotu na front

- Trzeba to poszedłem. Siłą mnie nikt nie ciągnął, ale przecież nie jestem chory, kaleka, czy jedyny żywiciel rodziny. Jako historyk i odpowiedzialny obywatel chcę niezależności Ukrainy. To nic, że w pojedynkę, ale jak takich jak ja zbierze się tysiąc, dwa, dziesięć, to już siła. To mnie trzyma w tych okopach.
Nie raz widziałem śmierć, ale na froncie nie ma telewizji, Internetu, nie wiesz co się dzieje wokoło. Trzeba się przespać, doprowadzić do porządku, wykonywać zadania. W domu jest dużo trudniej. Każdy dzień jest, jak wieczność. Chciałbym wrócić do normalnego życia, skończyć doktorat.

Siergiej Knysz
lat 32.Nauczyciel historii w szkole podstawowej w Maniewiczach. Właśnie wraca na front

- Zabieram zestaw kluczy, drut kolczasty na zasieki, fotografię narzeczonej i rysunki oraz listy, które dostałem od swoich uczniów. Kiedy jest trudno i poczytasz, popatrzysz, pomarzysz, to od razu lepiej. Wrócę.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Malkom / 5 października 2014 r. o 09:19
0

A gdzie są ich złodzieje - oligarchowie? To ich majątku bronią ci najbiedniejsi. W 2008 roku łączny  majątek 50 najbogatszych ukraińskich oligarchów równał się 85% PKB Ukrainy. W 2013 r.100 najbogatszych ma majątek wartości 67 mld dolarów Poroszenko król czekolady ile sypał na armię ?
 

Avatar
Gość / 5 października 2014 r. o 00:02
0

ciekawe jak u nas będą zapedzać młodych do obrony majątków polityków i wielkich biznesmenów, ich dzieci bezpiecznie przeczekaja w luksusie w Amweryce

Avatar
pax / 4 października 2014 r. o 21:11
0

Przeciętny np Rosjanin w czasie wojny jest zmuszany do brania w udziału w wojnie i przeciętny np Polak też jest zmuszany do udziału w wojnie ale gdyby jeden i drugi miał odwagę i powiedział NIE - nie byłoby komu walczyć a tak ludzie sami nakręcają wojenna machinę.

- GOOGLE : WOJENNY SYSTEM NIENAWIŚCI BLOGSPOT

Avatar
e54654 / 4 października 2014 r. o 20:10
0

znaczenie ma i trzeba mowic o zbrodniach. szczegolnie jesli sie ich nie chce uznac.

wielu polakow mimo wszystko ma dobre serce do ukrainy, tylko po prostu jak dostaniesz w twarz to 5 razy sie zastanowisz nad tym czy sie uklonic jak kogo widzisz na ulicy

Avatar
Gość / 4 października 2014 r. o 19:50
0

szkoda mi tylko zwykłych ludzi na Ukrainie. Ci co wojnę wywołali mają kasę i dadzą sobie radę,a szara masa ma ginąć za ich majątki.

Avatar
borek / 4 października 2014 r. o 18:34
0

To jakaś karykatura państwa... przez 25 lat 'wolności' doprowadzić kraj do takiego stanu. Wysyłają z łapanki na front z własną żywnością i ubraniem, żeby bronić majątków antyrosyjskich oligarchów. Żałosne.

Avatar
Gość / 4 października 2014 r. o 17:28
0

jakie to ma znaczenie, umiecie tylko przeszłością żyć, pseudopatrioci jedni.

Avatar
fr / 4 października 2014 r. o 17:21
0

Niemcy też kradli i mordowali, a teraz żyć bez nich nie możemy.

Avatar
nie / 4 października 2014 r. o 16:51
0

Wołyń kiedyś był polski. Polaków pozbyli się z niego w tzw. "rzezi wołyńskiej" a o sposobach mordowania m.in. dzieci, kobiet proszę znaleźć sobie wpisując w google "metody upa"

Avatar
Malkom / 5 października 2014 r. o 09:19
0

A gdzie są ich złodzieje - oligarchowie? To ich majątku bronią ci najbiedniejsi. W 2008 roku łączny  majątek 50 najbogatszych ukraińskich oligarchów równał się 85% PKB Ukrainy. W 2013 r.100 najbogatszych ma majątek wartości 67 mld dolarów Poroszenko król czekolady ile sypał na armię ?
 

Avatar
Gość / 5 października 2014 r. o 00:02
0

ciekawe jak u nas będą zapedzać młodych do obrony majątków polityków i wielkich biznesmenów, ich dzieci bezpiecznie przeczekaja w luksusie w Amweryce

Avatar
pax / 4 października 2014 r. o 21:11
0

Przeciętny np Rosjanin w czasie wojny jest zmuszany do brania w udziału w wojnie i przeciętny np Polak też jest zmuszany do udziału w wojnie ale gdyby jeden i drugi miał odwagę i powiedział NIE - nie byłoby komu walczyć a tak ludzie sami nakręcają wojenna machinę.

- GOOGLE : WOJENNY SYSTEM NIENAWIŚCI BLOGSPOT

Avatar
e54654 / 4 października 2014 r. o 20:10
0

znaczenie ma i trzeba mowic o zbrodniach. szczegolnie jesli sie ich nie chce uznac.

wielu polakow mimo wszystko ma dobre serce do ukrainy, tylko po prostu jak dostaniesz w twarz to 5 razy sie zastanowisz nad tym czy sie uklonic jak kogo widzisz na ulicy

Avatar
Gość / 4 października 2014 r. o 19:50
0

szkoda mi tylko zwykłych ludzi na Ukrainie. Ci co wojnę wywołali mają kasę i dadzą sobie radę,a szara masa ma ginąć za ich majątki.

Avatar
borek / 4 października 2014 r. o 18:34
0

To jakaś karykatura państwa... przez 25 lat 'wolności' doprowadzić kraj do takiego stanu. Wysyłają z łapanki na front z własną żywnością i ubraniem, żeby bronić majątków antyrosyjskich oligarchów. Żałosne.

Avatar
Gość / 4 października 2014 r. o 17:28
0

jakie to ma znaczenie, umiecie tylko przeszłością żyć, pseudopatrioci jedni.

Avatar
fr / 4 października 2014 r. o 17:21
0

Niemcy też kradli i mordowali, a teraz żyć bez nich nie możemy.

Avatar
nie / 4 października 2014 r. o 16:51
0

Wołyń kiedyś był polski. Polaków pozbyli się z niego w tzw. "rzezi wołyńskiej" a o sposobach mordowania m.in. dzieci, kobiet proszę znaleźć sobie wpisując w google "metody upa"

Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Św. Florian od strażaków stracił rękę i kawałek zbroi. "Chamstwo i prostactwo"

Św. Florian od strażaków stracił rękę i kawałek zbroi. "Chamstwo i prostactwo"

Figura św. Floriana ustawiona w pobliżu remizy OSP w Niemcach (powiat lubelski) została zdewastowana. Internauci w niewybrednych słowach komentują ten incydent. Strażacy ochotnicy o sprawie będą powiadamiać policję.

IMGW podnosi stopień ostrzeżenia. Wielkie burze z gradem już się zbliżają

IMGW podnosi stopień ostrzeżenia. Wielkie burze z gradem już się zbliżają

Synoptycy mają niemal 100-procentową pewność, że województwo lubelskie nawiedzą potężne burze. Podniesiony został też stopień ostrzegawczy dla upałów.

Festiwal Cuda Wianki na przystani. Warsztaty, koncerty, pokazy i wykłady

Festiwal Cuda Wianki na przystani. Warsztaty, koncerty, pokazy i wykłady

Warsztaty z filcowania wełny alpak, plecenia wianków czy gry na tradycyjnych instrumentach. Do tego koncerty, pokazy i wykłady. Wszystko to pod hasłem Festiwal Cuda Wianki już w najbliższy piątek i sobotę na pałacowej przystani w Tarnogórze.

Tomasz Midzierski (Górnik Łęczna): Będziemy gotowi do walki z najlepszymi

Tomasz Midzierski (Górnik Łęczna): Będziemy gotowi do walki z najlepszymi

Rozmowa z Tomaszem Midzierskim, obrońcą Górnika Łęczna

Wraca plenerowe Kino w Bramie
25 czerwca 2021, 21:00

Wraca plenerowe Kino w Bramie

Przed nami siódmy sezon wakacyjnych projekcji filmowych w bramie przy ul. Królewskiej 3. Kino w Bramie startuje już 25 czerwca.

Marsz Równości w Lublinie. Za pobicie dziennikarza skazany trafi do więzienia
galeria

Marsz Równości w Lublinie. Za pobicie dziennikarza skazany trafi do więzienia

Jest wyrok w sprawie pobicia reportera OKO.press na Marszu Równości w Lublinie. Główny oskarżony został skazany na 10 miesięcy więzienia. Drugi z napastników dostał wyrok w zawieszeniu.

Oszukali emerytów z Lublina na 40 tys. zł. „Policyjna” para aresztowana

Oszukali emerytów z Lublina na 40 tys. zł. „Policyjna” para aresztowana

Osiem lat więzienia grozi 23-latce i jej młodszemu kompanowi, którzy podszywając się pod policjantów oszukiwani seniorów.

 Śmierć na obwodnicy Krasnegostawu. Straszny wypadek
zdjęcia

Śmierć na obwodnicy Krasnegostawu. Straszny wypadek

Dwie osoby zginęły w wypadku na obwodnicy Krasnegostawu. Rozpędzony motocyklista uderzył w forda.

165 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce, z czego 6 w woj. lubelskim. Zmarło 35 chorych

165 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce, z czego 6 w woj. lubelskim. Zmarło 35 chorych

165 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 35 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10.30 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce. W woj. lubelskim jest 6 zakażeń, zmarło 8 chorych

Euro 2020. Polska – Szwecja. Jak typują bukmacherzy?

Euro 2020. Polska – Szwecja. Jak typują bukmacherzy?

Tylko zwycięstwo sprawi, że wyjdziemy z grupy. Dziś o godzinie 18 mecz o wszystko.

Michał Soczyński stoczy walkę na słynnym stadionie Wembley

Michał Soczyński stoczy walkę na słynnym stadionie Wembley

Michał Soczyński pojawi się na słynnym Wembley podczas gali z udziałem Joe Joyce’a

Respiratory od „handlarza bronią” z Lublina. NIK prześwietlił sprawę

Respiratory od „handlarza bronią” z Lublina. NIK prześwietlił sprawę

Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że przy zakupie przez rząd sprzętu medycznego od firmy E&K doszło do nieprawidłowości. Jeszcze w kwietniu NIK mówił o drobnych uchybieniach.

Dziś Dzień Ojca. Sprawdź, jak możesz świętować z tatą
film

Dziś Dzień Ojca. Sprawdź, jak możesz świętować z tatą

23 czerwca obchodzimy w Polsce Dzień Ojca. Jest to okazja doskonała okazja, by podziękować za wszystko, co dla nas zrobili i by takie podziękowania przyjąć od swoich dzieciaków. Oto kilka podpowiedzi, jak spędzić ten wyjątkowy czas.

Broń na przemytników na granicy. Potężny skaner prześwietli każdą skrytkę

Broń na przemytników na granicy. Potężny skaner prześwietli każdą skrytkę

To ma być broń do walki z przemytnikami na lubelskiej granicy. Potężny skaner wykryje każdą skrytkę. Takie urządzenia pojawiły się właśnie na przejściach w Terespolu oraz Zosinie.

Gospodynie z Zagród częstowały Pierwszą Damę. Tym razem poza podium

Gospodynie z Zagród częstowały Pierwszą Damę. Tym razem poza podium

Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Zagrodach w gminie Żyrzyn w ostatni weekend pokazały Pierwszej Damie tradycyjne wesele z ziemi puławskiej. To wszystko w ramach ogólnopolskiego finału konkursu o nagrodę Małżonki Prezydenta RP.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.