Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

14 listopada 2008 r.
9:40
Edytuj ten wpis

Kijarze to widok powszechny

Autor: Zdjęcie autora Fabian Plapis

Spoglądając z boku, można pomyśleć: Dziwaki! Już nie mają czego wymyślać tylko spacerują, podpierając się kijami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Albo: Ludzie, narty wam wywiało! Nic bardziej mylnego. Podczas trenowania nordic walking pracuje 90 procent wszystkich mięśni. I można go uprawiać zawsze i wszędzie.

o to w ogóle jest? Maszerowanie ze specjalnymi kijami. Wymyślono to w latach 20. w Finlandii, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych.

Zawsze i wszędzie

W porównaniu ze zwyczajnym marszem, nordic walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron. Dlatego nordic walkerzy używają bardziej swojego ciała i otrzymują stymulację inną niż przy normalnym chodzeniu dla mięśni piersi, tricepsów, bicepsów, ramion i brzucha oraz innych głównych mięśni. Szczególnie rozwija się siła i wytrzymałość ramion, spala się więcej kalorii niż przy chodzeniu czy bieganiu… no, ale dość tego żargonu.

- Prostota i łatwość takiej aktywności, a zarazem jej bezpieczeństwo, umożliwia uczestnictwo w niej osób z różnego przedziału wiekowego i różnej kondycji fizycznej - wyjaśnia krótko sprawę Roman Siejewicz, prekursor chodzenia z kijami w Kraśniku. - Można go uprawiać w każdym klimacie, w dowolnym terenie, na wszystkich nawierzchniach i przez cały rok.

Rajdy

Wszystko zaczęło się rok temu. Za namową Romana Siejewicza, dyrektora Szkoły Podstawowej nr 6 nordic walking zaczęła uprawiać grupa nauczycieli z tejże szkoły. Kijarze - jak sami o sobie mówią - na początku spacerowali po mieście, budząc zainteresowanie klasycznych przechodniów.

Teraz są już widokiem powszechnym.

Ale Sielewicz chciał, by w zajęciach z nordic walking uczestniczyły też dzieci. Udało się: szkoła napisała program i otrzymała ponad 10 tys. dotacji na organizowanie wolnego czasu swoim uczniom. I tak w każdą sobotę uczniowie z kilku klas chodzą na rajdy wokół Kraśnika.

- To wspaniała zabawa i możliwość nie tylko aktywnego spędzania czasu, ale i poznawania okolicy. Po pierwszym razie bardzo bolały mnie ręce, ale od razu zapisałem się na następny spacer - opowiada Patryk Dudek uczeń klasy VI e z SP nr 6.

Egzamin z chodzenia

Obowiązkowe zajęcia z nordic walking mają już studenci turystyki i rekreacji Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej. Na trzecim roku muszą nawet zdobyć zaliczenie z tego sportu. A o tym, że to ruch nie tylko dla młodych, może świadczyć fakt, że zajęcia z nordic walking mają w Kraśniku także słuchacze… Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Starsi, dzięki "dodatkowej parze nóg” mogą maszerować dużo i bezpiecznie. Jest to też dobry sposób marszu dla kobiet w ciąży.

Od czego zacząć

- Poza chęcią ruszenia się z domu potrzebne jest wygodne obuwie dostosowane do warunków atmosferycznych, ubranie sportowe i para kijów do nordic walking - wyjaśnia Siejewicz.

Jednak dobór kijów to najważniejsza rzecz.

- Kije powinny być dostosowane, zarówno do wzrostu, jak i predyspozycji fizycznych danej osoby. Ich odpowiedni dobór gwarantuje, że nasze mięśnie będą odpowiednio pracować - podkreśla kraśnicki instruktor. - Dobrze jest przynajmniej kilka pierwszych zajęć odbyć pod okiem instruktora, który, pokaże technikę marszu nordic walking i jednocześnie dopasuje odpowiednie kije. Ja zalecam kupowanie sprzętu u specjalistów; łatwo bowiem kupić tanio sprzęt, który jest zły technicznie - przestrzega Siejewicz.

Jeszcze więcej kijarzy

W Kraśniku kijarze chcą propagować takie formy spacerów w całym mieście. Wokół jest sporo leśnych tras rowerowych, doskonałe są spacery wokół zalewu. Myślą o zorganizowaniu taniej wypożyczalni kijów w szkole. Nie po to, żeby zarabiać, ale żeby udostępniać ludziom i zachęcać ich do takiego spędzania czasu.

Pozostałe informacje

Rozkochał ją "amerykański żołnierz". I okradł z... 50 tys. zł

Rozkochał ją "amerykański żołnierz". I okradł z... 50 tys. zł

Uwierzyła w szczerość wyznań o miłości. Była gotowa wiele dla niego zrobić. I bardzo się zawiodła, na dodatek straciła pieniądze. Znajomość z "amerykańskim żołnierzem" kosztowała 43-letnią kobietę prawie 50 tysięcy złotych.

Wystawy, prelekcje i debata. Przed nami już V Festiwal Przyrody
23 maja 2025, 9:00

Wystawy, prelekcje i debata. Przed nami już V Festiwal Przyrody

W najbliższy weekend Lublin stanie się prawdziwą stolicą przyrody – przez 3 dni mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu, gdzie edukacja łączy się z zabawą.

Krzysztof Komorski. wojewoda lubelski dekoruje gen. bryg. SG Jacka Szcząchora komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Obok stoi komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Robert Bagan oraz minister Tomasz Siemoniak
galeria

Szef MSWiA w Lublinie. Medale, awanse i zapowiedź podwyżek

Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych, podczas wizyty w Lublinie zapowiedział podwyżki pensji, wypłatę od 1 lipca dodatku mieszkaniowego dla funkcjonariuszy SG oraz olbrzymie inwestycje w tę służbę. W rozmowie z Dziennikiem Wschodnim zdradził też, że Nadbużański Oddział SG rozrośnie się nowe etaty.

Święto jest okazją do skosztowania trunków z lokalnych winnic w okazyjnej cenie
NASZ PATRONAT

Winiarze przyjadą do Janowca. Święto już w ten weekend

W najbliższą sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, na zamkowym dziedzińcu w Janowcu pojawią się producenci win z Małopolskiego Przełomu Wisły. W programie festiwalu - degustacje, spotkania i konkursy. W sobotę także loty balonem na uwięzi - za darmo.

Wisła Puławy w piątek celuje w wygraną, która pozwoli jej opuścić strefę barażową

Wisła Puławy w piątek zagra w piątek z Olimpią Grudziądz

W poprzedniej kolejce Wisła Puławy sprawiła nie lada niespodziankę i pokonała na wyjeździe faworyzowane Zagłębie Sosnowiec. W piątek (godz. 17) puławianie będą chcieli sięgnąć po kolejne trzy punkty w starciu z Olimpią Grudziądz, która już raz w tym sezonie pokonali

Apelacja w sprawie śmierci Eryka z Zamościa. Rodzina czeka na sprawiedliwość

Apelacja w sprawie śmierci Eryka z Zamościa. Rodzina czeka na sprawiedliwość

Mam nadzieję, że dzisiaj sąd apelacyjny podejmie decyzję i ta cała sprawa w końcu się zakończy – mówi w rozmowie z nami mama Eryka. W czerwcu ubiegłego roku zapadł wyrok skazujący Daniela G. na 12 lat więzienia za śmiertelne pobicie jej syna. Jednak zarówno prokuratura, jak i rodzina ofiary uważają go za zbyt łagodny.

Ubiegłoroczna edycja Dnia Młodego Naukowca cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży

Młodzi odkrywcy znów ruszają do akcji! Naukowe święto w Chełmie już 23 maja

Eksperymenty, interaktywne warsztaty, naukowe pokazy i dzieci w roli badaczy – tak zapowiada się 9. edycja Dnia Młodego Naukowca, która odbędzie się już 23 maja w laboratoriach Centrum Studiów Inżynierskich PANS w Chełmie.

Praca wre, jest coraz ładniej. Ale są kolejne utrudnienia
galeria

Praca wre, jest coraz ładniej. Ale są kolejne utrudnienia

Trwają prace drogowe w rejonie Rotundy Zamojskiej i miejskiego zalewu. Powinny skończyć się przed terminem, ale póki co, zmotoryzowani muszą znosić kolejne utrudnienia.

Z pola na ekspresówkę. Ciągnik daleko nie pojechał

Z pola na ekspresówkę. Ciągnik daleko nie pojechał

Rolnik chciał wjechać na ekspresówkę, ale policjanci mu nie pozwolili. Kierowca ciągnika musiał zawrócić.

Pływacy nie będą zadowoleni. Basen odkryty w Kraśniku nieczynny przez kilka sezonów

Pływacy nie będą zadowoleni. Basen odkryty w Kraśniku nieczynny przez kilka sezonów

Modernizacja kąpieliska będzie kosztowna i potrwa co najmniej dwa sezony. Dyrektor MOSiR bierze decyzję na siebie i przyznaje, że zakres prac będzie bardzo duży.

Niespokojnie w pogodzie. Silne burze z porywistym wiatrem

Niespokojnie w pogodzie. Silne burze z porywistym wiatrem

Silne burze z porywistym wiatrem mogą uderzyć w województwo lubelskie. Synoptycy wydali ostrzeżenie dla 16 powiatów.

Mikrolas i aptekarska łąka. Skwer upamiętni zasłużoną rodzinę

Mikrolas i aptekarska łąka. Skwer upamiętni zasłużoną rodzinę

Niedawno utworzony skwer Eichlerów w Międzyrzecu Podlaskim zamieni się w nietypowy las z łąką aptekarską. Miejsce ma upamiętnić osiągnięcia i pasje związanej z tym miastem rodziny Eichlerów.

Rodzinne warsztaty z grillowania z okazji Dnia Matki

Rodzinne warsztaty z grillowania z okazji Dnia Matki

"Bez mamy się nie uda" - to hasło wybrzmi podczas specjalnych warsztatów z grillowania, które miasto organizuje z okazji zbliżającego się Dnia Matki. Zapisy ruszą w czwartkowe południe.

Zalew w Krasnobrodzie

Będzie pięknie. Kwietna łąka i pole słoneczników nad zalewem w uzdrowisku

Inicjatywa wyszła od radnego, który jest też strażakiem. Burmistrzowi się spodobała. Gmina kupiła nasiona, a druhowie z jednostki OSP w Krasnobrodzie posiali w okolicach zalewu kwiaty. Jeśli pogoda dopisze, to już w wakacje będzie tam pięknie i kolorowo.

Spotkanie autorskie ze Sławomirem Koprem w Lublinie
27 maja 2025, 17:00

Spotkanie autorskie ze Sławomirem Koprem w Lublinie

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z autorem bestsellerowych książek historycznych, Sławomirem Koprem, które odbędzie się 27 maja 2025 roku o godz. 17:00 w Urzędzie Pocztowym Lublin 1 przy ul. Krakowskie Przedmieście 50.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium