Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

28 października 2011 r.
16:14
Edytuj ten wpis

Komiksy na marginesie. Rozmowa z Bohdanem Butenką, ilustratorem

0 0 A A
Bohdan Butenko
Bohdan Butenko

Wystawa retrospektywna kilkudziesięciu oryginalnych ilustracji Bohdana Butenki czynna jest w "Galerii 31” Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego (ul. Braci Wieniawskich 5) w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• W Galerii 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie obchodził pan swoje 80 urodziny. A może lepiej nie mówić o tym?

– Szczerze mówiąc, za pierwszym, za drugim razem te obchody rocznicowe były miłe, ale za siódmym, ósmym już nie.

• Ale urodzinom towarzyszy wystawa retrospektywna ilustracji i możemy porozmawiać o pana pracy.

– Można powiedzieć, że zacząłem wcześnie, bo już w II klasie szkoły powszechnej rysowałem tasiemcowe komiksy na marginesie zeszytów. Komiksowy tasiemiec przemieszczał się z kajetu do języka polskiego na margines zeszytu do matematyki i tak dalej. To przez kolegów było przyjmowane entuzjastycznie, ale grono pedagogiczne mojej artystycznej fantazji nie doceniało. Później nie miałem wątpliwości, co chcę w życiu robić. Chociaż najpierw poszedłem na uniwersytet. Ale jakoś do siebie nie pasowaliśmy. Dlatego wkrótce zdałem egzamin do Akademii Sztuk Plastycznych i tę ukończyłem. Mówię, że ukończyłem ASP, ale nie Akademię Sztuk Pięknych, jak niektórzy sądzą. Tam obroniłem dyplom w pracowni Jana Marcina Szancera.

• Jest pan autorem ponad 150 prac znanych w kraju i za granicą. Jakie tytuły były pierwsze?

– To "Pan Maluśkiewicz” Juliana Tuwima i "35 Maja” Ericha Kästnera.

• Co jest najważniejsze w pracy nad książką?

– Żeby mieć coś do powiedzenia. To musi być dialog między ilustratorem a autorem książki. Przy czym nie należy mylić ilustracji z rysunkiem, który tylko ozdabia, ale nie ilustruje. Można iść nawet "przeciwko” autorowi, ja nieraz toczyłem taki spór, ale z tekstem, a nie z osobą autora. I żaden pisarz nie protestował, a nawet proponowali mi następne książki do zilustrowania. I nie tylko dla dzieci i młodzieży, lecz także popularnonaukowe.

• Gdyby porównać te najwcześniejsze ilustracje z obecnymi, różnica w kresce byłaby widoczna?

– To pewne, że przez tyle lat postępowała pewna ewolucja tego, co robię. Ilustrowałem kiedyś zbiór opowiadań. Po 20 latach autor do kolejnego wydania tego tomu dołączył jeszcze dwa nowe utwory i poprosił, żebym też je zilustrował. To było wyzwanie. To było bardzo trudne zadanie, nawet proponowałem mu, że na nowo zilustruję całość, bo byłoby to łatwiejsze. To była straszna mordęga dostosować się do tamtego stylu.

• Zaczynał pan w epoce socrealizmu…

– Tak i moje ilustracje do "Emila i detektywów” czy "Pana Maluśkiewicza” budziły niepokój w redaktorach wydawnictwa. Zastanawiali się oni, czy moja fantazja trafi do dzieci, czy ją zrozumieją. Jedna z pań redaktorek chodziła do pobliskiej szkoły i sprawdzała wśród uczniów te moje pomysły. Okazywało się, że uważane w wydawnictwie za bardzo śmiałe od razu zyskiwały uznanie wśród dzieci, dla nich były bardzo czytelne, one doskonale czuły moje intencje. Później już miałem zielone światło dla swoich pomysłów.

• Jakiego bohatera lubi pan najbardziej?

– Gapiszona, który urodził się w telewizji, w 1964 roku jako serial animowany. "Przygody Gapiszona” były emitowane w Wieczorynkach dla dzieci.

• Nad czym teraz pan pracuje?

– Nie mówię o tym nigdy. Taką mam zasadę. Ale mogę powiedzieć o pracy, jakiej niedawno podjąłem się po raz pierwszy. Na zamówienie Poczty Polskiej z okazji Dnia Dziecka wykonałem serię 4 znaczków. Na nich są podobizny moich bohaterów – Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara.

• To było wyzwanie?

– Nie ma prostych spraw. Podczas jednego ze spotkań z czytelnikami w Sopocie podeszła do mnie mama z małą dziewczynką chwaląc ją, że tak ładnie rysuje. Mała pokazała mi wszystkie swoje prace, a każda z nich podpisana była moim nazwiskiem. To było zaskakujące i wzruszające, to jedna z satysfakcji, jakie towarzyszą mojemu zawodowi.

Pozostałe informacje

Orlen Oil Motor Lublin - ebut.pl Stal Gorzów [na żywo]

Orlen Oil Motor Lublin - ebut.pl Stal Gorzów [na żywo]

O godzinie 20.30 mistrzowie Polski po raz pierwszy w tym sezononie zaprezentują się lubelskiej publiczości. Orlen Oil Motor Lublin rywalizować będzie z ebut.pl Stalą Gorzów Wielkopolski

Piąteczek, piątunio z Trzydziestką
foto
galeria

Piąteczek, piątunio z Trzydziestką

Wiadomo, że Lublin lubi i potrafi się bawić, jak mało które miasto w Polsce. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z imprezki w popularnym lubelskim klubie 30. Jesteście ciekawi co się działo na parkiecie? Tego dowiecie się oglądając naszą fotorelację.

Zmiany w Radzie Społecznej Wyszyńskiego

Zmiany w Radzie Społecznej Wyszyńskiego

Konrad Sawicki nie tylko nie będzie w najbliższej kadencji ponownie zasiadał w Sejmiku Województwa Lubelskiego, ale także w Radzie Społecznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SPZOZ w Lublinie.

Usłysz wiosnę! Koncert z balladami w Domu Kultury LSM
23 kwietnia 2024, 18:00

Usłysz wiosnę! Koncert z balladami w Domu Kultury LSM

Dom Kultury LSM oraz Szkoła Muzyczna Rytm i Melodia zapraszają na koncert "Wiosenne ballady", który odbędzie się w najbliższy wtorek 23 kwietnia o godzinie 18.00. Wstęp wolny!

Jeżyny z larwami

Jeżyny z larwami

Ponad 7,5 mrożonych jeżyn importowanych z Serbii nie trafi na rynek do sklepów na Lubelszczyźnie. W czwartek Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie wydała decyzję o zakazie wprowadzenia tej partii owoców do obrotu. Przyczyną: larwy i pleśń

VI kadencja Sejmiku dobiegła końca. Była zdecydowanie inna niż poprzednie
Zdjęcia
galeria

VI kadencja Sejmiku dobiegła końca. Była zdecydowanie inna niż poprzednie

57 sesji, w tym także prowadzone w okresie pandemii sesje zdalne, 836 podjętych uchwał, 15 stanowisk i apeli, 365 posiedzeń komisji oraz 787 opinii i wniosków. Dobiegła końca VI kadencja Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Alergia. Jak wykryć i jak leczyć

Alergia. Jak wykryć i jak leczyć

Sezon alergiczny w pełni. Jak powinniśmy postępować i jakie są metody leczenia alergii, rozmawiamy z dr n. med. Markiem Michnarem z Oddziału Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK nr 4 w Lublinie.

Bogdanka LUK Lublin pożegnała się z halą Globus w wielkim stylu [zdjęcia kibiców]
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Bogdanka LUK Lublin pożegnała się z halą Globus w wielkim stylu [zdjęcia kibiców]

W czwartek kibice Bogdanki LUK mieli ostatnią okazję, żeby w tym sezonie obejrzeć swoich pupili w Lublinie. Drużyna Massimio Bottiego pożegnała się z fanami w bardzo dobrym stylu, bo w pierwszym meczu o piąte miejsce pokonała Trefla Gdańsk 3:0.

W tych trzech gminach mieszkańcy ponownie pójdą do urn

W tych trzech gminach mieszkańcy ponownie pójdą do urn

W powiecie opolskim wyborcza rozgrywka dalej się toczy. Już 21 kwietnia mieszkańcy trzech gmin będą musieli ponownie zadecydować o tym, kogo widzą na stanowisku wójta lub burmistrza.

Rosyjski szpieg żył obok

Rosyjski szpieg żył obok

Paweł K. podejrzany o pomoc w planowaniu zamachu na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, został zatrzymany na terenie województwa lubelskiego - podała dzisiaj, 19 kwietnia w komunikacie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Wisła Grupa Azoty Puławy jedzie na mecz z drużyną swojego byłego trenera

Wisła Grupa Azoty Puławy jedzie na mecz z drużyną swojego byłego trenera

Po porażce z Kotwicą Kołobrzeg Wisła Grupa Azoty Puławy zagra kolejny bardzo ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie. W sobotę o godzinie 12.30 podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego zmierzą się na wyjeździe z Olimpią Grudziądz

Pustki w banku krwi. Pilnie potrzebne te trzy grupy

Pustki w banku krwi. Pilnie potrzebne te trzy grupy

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje jeździć po województwie w poszukiwaniu dawców. Tym razem, nieocenioną pomocą byłoby podzielenie się krwią z grup A RhD -, B RhD – i 0 RhD-.

Darmowe badanie piersi. Gdzie zaparkuje mammobus?

Darmowe badanie piersi. Gdzie zaparkuje mammobus?

Postawienie szybkiej diagnozy to lepsze rokowania i większa skuteczność leczenia, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Mobilne punkty badań znów przejadą przez region i zbadają kobiety pod kątem raka piersi.

Dogrywka w gminach powiatu lubartowskiego. Nie zapomnij o głosowaniu
wybory 2024

Dogrywka w gminach powiatu lubartowskiego. Nie zapomnij o głosowaniu

Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia zdecydujemy w drugiej turze wyborów, o tym kto będzie rządził w naszych małych ojczyznach. W jakich gminach powiatu lubartowskiego tak będzie?

Gdzie mieszkańców powiatu chełmskiego czeka wyborcza dogrywka

Gdzie mieszkańców powiatu chełmskiego czeka wyborcza dogrywka

Część z gmin już wybrała swoich wójtów i burmistrzów. Jednak nie wszyscy mieszkańcy są przekonani, który z kandydatów najlepiej zadba o ich małą ojczyznę. Już 21 kwietnia lokale wyborcze zostaną ponownie otwarte.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!