Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

24 lipca 2020 r.
15:21

Koronawirus w Polsce i na świecie. Będzie więcej zakażeń po wakacjach?

(fot. Jacek Szydłowski)

W USA dzienna liczba zgonów z powodu Covid-19 przekroczyła tysiąc, w Brazylii potwierdzono blisko 68 tys. nowych zakażeń w ciągu doby, a Czarnogóra, która w maju ogłosiła, że zwalczyła koronawirusa przywróciła właśnie stan epidemii. SARS-CoV-2 miał w lecie odpuścić, ale się na to nie zanosi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Według czwartkowych statystyk w Stanach Zjednoczonych zanotowano ponad tysiąc zgonów z powodu Covid-19 w ciągu doby i około 64 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem.

W Brazylii było jeszcze gorzej: 68 tysięcy nowych zakażeń.

W Tokio po raz pierwszy od początku pandemii było 300 nowych zakażeń w ciągu 24 godzin.

W Indiach pozytywny wynik wyszedł u kolejnych 45 tysięcy osób.

Bardzo dynamiczna sytuacja jest też w Europie.

Czarnogóra, która w maju ogłosiła, że nie ma już zakażeń SARS-Cov-2, właśnie wprowadziła stan epidemii. Liczba zakażeń w ciągu doby rośnie tam lawinowo, jest ich już około setki w ciągu doby.

Z kolei polski resort zdrowia poinformował w czwartek o 418 nowych przypadkach w całym kraju. Najwięcej zakażonych było w województwie śląskim: 110 i mazowieckim: 104. Z powodu Covid-19 zmarło kolejnych dziewięć osób.

W lecie miało być lepiej

- Usprawiedliwieniem naukowców prognozujących spadek ilości zakażeń w miesiącach letnich jest fakt, że po raz pierwszy mamy do czynienia z wirusem SARS-CoV-2 i dlatego trudno jest coś przewidzieć z całą pewnością. Prognozy te opierały się na zachowaniu wirusa grypy, który jest znacznie mniej aktywny w wyższych temperaturach i dlatego w lecie liczba chorych znacząco spada - tłumaczy prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Immunologii i Wirusologii UMCS w Lublinie. - Niestety, jak widzimy w przypadku koronawirusa taka zależność się nie sprawdza. W wielu krajach, w których wydawało się, że epidemia wyhamowuje, albo jest wręcz opanowana, sytuacja zaczęła się gwałtownie pogarszać. Takim ostatnim wyrazistym przykładem może być Czarnogóra, która nieoczekiwanie przywróciła stan zagrożenia epidemiologicznego, bo liczba zachorowań zaczęła tam wzrastać bardzo dynamicznie. Z kolei najgorsza sytuacja jest w USA i Brazylii, gdzie w ciągu doby przybywa po kilkadziesiąt tysięcy zakażonych - zwraca uwagę ekspertka.

Nie będzie spadku zakażeń?

A jaki jest scenariusz dla Polski?

- Patrząc na statystyki można przyjąć, że nadal mamy pierwszą falę epidemii. Chociaż z graficznego punktu widzenia, trudno jest nazwać tę krzywą zakażeń falą z wyraźnie zaznaczonym wierzchołkiem. Od dłuższego czasu liczba nowych przypadków utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie. Chociaż dane z ostatniej doby - ponad 400 nowych zakażeń - mogą wskazywać na lekki wzrost - tłumaczy prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska i dodaje:

- Można przypuszczać, że znaczącego spadku w ogóle nie będzie i pierwsza fala przejdzie płynnie w drugą, na jesieni. Nowym zakażeniom w Polsce i na świecie sprzyja na pewno poluzowanie obostrzeń, które wprowadziło wiele krajów i przywrócenie prawa swobodnego przemieszczania się, w tym ruchu turystycznego.

Wakacje z wirusem

Pełny obraz tej sytuacji będziemy mieć dopiero wtedy, kiedy zaczną się powroty z wakacji.

- Ale już teraz słyszymy, na przykład o polskich turystach, którzy z powodu kwarantanny utknęli w hotelach w Grecji. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i w tym momencie trudno jednoznacznie stwierdzić co będzie za tydzień. Ponadto wiele osób nie przestrzega pozostałych obostrzeń. W Polsce dotyczy to chociażby noszenia maseczek w sklepach - podkreśla Szuster-Ciesielska. - Dodajmy do tego przywrócenie możliwości organizacji większych imprez, na przykład koncertów czy wesel. Stąd ostatnie doniesienia na temat pojawiania się coraz to nowych ognisk zakażenia. A to wiąże się nie tylko ze zwiększoną liczbą pacjentów pozytywnych, ale także z ilością osób, które muszą być poddane kwarantannie. Musimy pamiętać, że tworzenie zgromadzeń bez zachowania dystansu między uczestnikami (nawet na wolnym powietrzu) stanowi poważne ryzyko przeniesienia wirusa - przypomina ekspertka.

Nowe ogniska

Sytuacja w naszym województwie, choć pod względem statystyk epidemiologicznych na pewno lepsza niż na przykład na Śląsku czy Mazowszu, również jest dynamiczna.

- Cały czas pojawiają się nowe ogniska SARS-CoV-2. W tym momencie na terenie naszego województwa dotyczy to powiatów bialskiego, radzyńskiego, puławskiego oraz miast: Lublina i Białej Podlaskiej. Przy czym najwięcej aktywnych chorych jest w powiecie bialskim - mówi Magdalena Smolińska-Kornas, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. - Zdarza się, że zakażenia są zawleczone z innych regionów Polski. Tak było np. w przypadku zakażeń z powiatu radzyńskiego potwierdzonych w tym tygodniu. Są one związane z weselem na Dolnym Śląsku.

Jak przypomina rzeczniczka WSSE, ogniska koronawirusa pojawiają się też na przykład w zakładach pracy, kościołach czy instytucjach.

- Dla inspekcji sanitarnej oznacza to bardzo intensywną pracę, bo dochodzenie epidemiologiczne dotyczy dużej grupy osób, które muszą być objęte kwarantanną i przebadane pod kątem zakażenia. Tak było w związku z zakażeniami w lubelskim zgromadzeniu sióstr obliczanek, ale też w powiecie bialskim, gdzie ogniska dotyczą między innymi urzędu pracy czy straży granicznej - zaznacza Smolińska-Kornas. - Ponadto specyfika naszego województwa i bliskość granicy z Ukrainą sprawia, że mamy bardzo dużo osób przyjeżdżających do pracy sezonowej. Stąd też sporo przypadków zakażeń wśród obcokrajowców.

Dotychczas (czwartek) na terenie województwa lubelskiego potwierdzono badaniami laboratoryjnymi 890 przypadków zakażenia koronawirusem (20 osób zmarło). Aktywnych chorych jest 213, W grupie ozdrowieńców jest 648 osób.

Pierwsza dostawa 10 litrów osocza trafiła do Biomedu (fot. Maciej Kaczanowski)

Lubelski lek

Lublin wciąż ma szanse na stworzenie pierwszego na świecie leku dla chorych na Covid-19. We wtorek pierwsza dostawa 10 litrów osocza ozdrowieńców trafiła do Biomedu.

Najpóźniej w połowie sierpnia lubelska spółka chce zacząć produkcję leku, który ma pomóc chorym na Covid-19.

- Na razie mamy zabezpieczone 80 litrów, to wciąż za mało, żeby rozpocząć produkcję. Do tego potrzebujemy 150 litrów. Dlatego apeluję do wszystkich ozdrowieńców, żeby oddali osocze i dziękuję tym, którzy już to zrobili - mówił na wtorkowej konferencji prasowej w Biomedzie senator PiS Grzegorz Czelej, pomysłodawca projektu zakładającego stworzenie leku w Lublinie.

Chodzi o opracowanie preparatu, który będzie można stosować na szeroką skalę u chorych na Covid-19. Agencja Badań Medycznych daje na ten cel 5 milionów złotych. Lek na bazie immunoglobulin ma wyprodukować Biomed, a badania kliniczne będzie prowadzić Klinika Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie. Lek będzie podawany w formie zastrzyków.

- Lek będzie uniwersalny, nie jesteśmy zobligowani zgodnością grupy krwi, jak w przypadku podawania samego osocza. Poza tym znamy stężenie przeciwciał, bo każda dawka jest dokładnie zbadana - zaznacza Czelej. - Badania kliniczne pokażą, jakie dawkowanie leku będzie skuteczne. Szacujemy, bazując na stosowaniu tej metody przy innych chorobach np. przy WZW B, że pierwsza partia leku 3-4 tysięcy dawek wystarczy dla ok. 2 tysięcy pacjentów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium