Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 maja 2015 r.
15:47

'Kult Piłsudskiego przetrwał, ale dziś jego życie nikogo by nie dziwiło'

0 0 A A

W Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Lublinie można oglądać wystawę „Józef Piłsudski - wspomnienie w 80 rocznicę śmierci Marszałka.” Prezentowane są pocztówki, fotografie, czasopisma i druki ze zbiorów prywatnych, a także kroniki filmowe z pogrzebu Marszałka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kult Piłsudskiego przetrwał wszystkie zawieruchy polityczne i wojenne. Został przekazany pokoleniu, które o nim ma czasem niewielką wiedzę ponad to, że Polska zawdzięcza mu niepodległość – a to już bardzo dużo.

– W mojej rodzinie wywodzącej się z Wileńszczyzny był kult Marszałka – mówi Władysław Bubień. – Zawsze podkreślało się, że to był człowiek, któremu zawdzięczamy niepodległość, był jej symbolem. W bibliotece mieliśmy pisma Piłsudskiego, na ścianie wisiał jego portret. To była też swego rodzaju demonstracja poglądów. Zapewne Piłsudski był oceniany niejednoznacznie. Był jednak osobowością, jak na tamte czasy, człowiekiem niezwykle barwnym. Dziś jego życie nikogo by nie dziwiło, ani nie wywoływało kontrowersji. Chociaż był przywódcą dość dalekowzrocznym, to jednak nie widział militarnego znaczenia lotnictwa, a jak pokazała II wojna światowa, to miało decydujące znaczenie. I to mam mu za złe.

12 maja 1935 r. w Belwederze o godz. 20.45 zmarł marszałek Józef Piłsudski. Kraj pogrążył się w żałobie.

Kontrowersyjne badania

Po śmierci Piłsudskiego pojawiło się pytanie – kto po nim? On sam za życia rozważał, który z polityków czy wojskowych z jego otoczenia udźwignie rolę przywódcy. Jednak żaden z nich nie miał takiej charyzmy jak on.

Wystawa w MDK nr 2 oddaje nastrój, jaki zapanował w kraju po śmierci Marszałka. W prawdziwej żałobie pogrążyła się większa część społeczeństwa, bo niezależnie od przekonań, nie sposób było odmówić mu zasług.

Informację o stanie jego zdrowia podano w listopadzie 1934 roku. Przyleciał lekarz z Wiednia, obradowało konsylium. Stwierdzono chorobę nowotworową. 11 maja 1935 Piłsudski doznał krwotoku żołądkowego. Zmarł w Belwederze 12 maja 1935 (są materiały mówiące o raku żołądka z przerzutem do wątroby). Był przy nim ksiądz Władysław Korniłowicz, który udzielił umierającemu ostatniego namaszczenia.

Niezwłocznie po jego śmierci zostały wyjęte z ciała mózg i serce. Dokonali tego lekarze mjr dr Wiktor Kaliciński i dr Józef Laskowski.

Naukowcy, mózg i sowieci

W latach 30. były instytuty zajmujące się badaniem mózgu jednostek nieprzeciętnych. Piłsudski za życia wyraził zgodę by jego mózg przekazano do prac naukowych. Przed wojną wyszedł jeden tom zawierające wyniki tych badań. Podobno po dokładnych zniszczeniach poczynionych przez sowietów i w okresie stalinowskim do dziś przetrwało tylko 12 egzemplarzy. Po wejściu wojsk sowieckich do Wilna zniknął też preparat mózgu, wszystkie odlewy i klisze, wszystkie dodatkowe odczynniki i preparaty, cała dokumentacja medyczna.

Po śmierci Marszałka ogłoszona została żałoba narodowa. Uroczystości pogrzebowe odbywały się w dniach 13-18 maja 1935. Ciało Józefa Piłsudskiego zostało przetransportowane koleją z Warszawy do Krakowa. Tam złożono je w krypcie św. Leonarda na Wawelu. Jednak trwał spór pomiędzy władzami duchownymi, a świeckimi dotyczący miejsca jego spoczynku i wreszcie 22 czerwca 1937, na polecenie metropolity krakowskiego abpa Adama Stefana Sapiehy, trumnę przeniesiono do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.

Kult przetrwał

Testament Piłsudskiego był krótki.

„Niech tylko moje serce wtedy zamknięte schowają w Wilnie, gdzie leżą moi żołnierze co w kwietniu 1919 roku mnie, jako wodzowi Wilno jako prezent pod nogi rzucili…”. Prosił też o sprowadzenie do Wilna zwłok jego matki i pochowania jej razem z jego sercem. 12 maja 1936 serce Piłsudskiego zostało złożone zgodnie z jego wolą na cmentarzu na Rossie w Wilnie.
Uroczystości pogrzebowe były niesłychaną manifestacją kultu Piłsudskiego. Na całej trasie z Warszawy do Krakowa i później w Krakowie stały w milczeniu tysiące ludzi.

Po wojnie, niezależnie od tego, czy wcześniej było się Piłsudczykiem czy nie, kult jego osoby stał się wyrazem sprzeciwu wobec tego, co działo się w kraju.

Pozostałe informacje

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

Motor wróci do treningów 6 stycznia

Zgrupowanie w Turcji i cztery sparingi. Znamy plan przygotowań Motoru Lublin

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej sezonu 24/25. Żółto-biało-niebiescy w sumie rozegrają cztery mecze kontrolne, a czeka ich także zgrupowanie w tureckim Belek.

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA
film

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki
WSPARCIE
galeria

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę: w Puławach, w Szkole Podstawowej nr 2, z wolontariuszami spotkała się pierwsza dama, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, która objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Rośliny egzotyczne od lat przyciągają uwagę miłośników natury i aranżacji wnętrz. Ich niezwykłe kształty, intensywne kolory i egzotyczny wygląd potrafią odmienić każde wnętrze, nadając mu charakteru i unikalności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium