Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 maja 2015 r.
15:47

'Kult Piłsudskiego przetrwał, ale dziś jego życie nikogo by nie dziwiło'

W Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Lublinie można oglądać wystawę „Józef Piłsudski - wspomnienie w 80 rocznicę śmierci Marszałka.” Prezentowane są pocztówki, fotografie, czasopisma i druki ze zbiorów prywatnych, a także kroniki filmowe z pogrzebu Marszałka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kult Piłsudskiego przetrwał wszystkie zawieruchy polityczne i wojenne. Został przekazany pokoleniu, które o nim ma czasem niewielką wiedzę ponad to, że Polska zawdzięcza mu niepodległość – a to już bardzo dużo.

– W mojej rodzinie wywodzącej się z Wileńszczyzny był kult Marszałka – mówi Władysław Bubień. – Zawsze podkreślało się, że to był człowiek, któremu zawdzięczamy niepodległość, był jej symbolem. W bibliotece mieliśmy pisma Piłsudskiego, na ścianie wisiał jego portret. To była też swego rodzaju demonstracja poglądów. Zapewne Piłsudski był oceniany niejednoznacznie. Był jednak osobowością, jak na tamte czasy, człowiekiem niezwykle barwnym. Dziś jego życie nikogo by nie dziwiło, ani nie wywoływało kontrowersji. Chociaż był przywódcą dość dalekowzrocznym, to jednak nie widział militarnego znaczenia lotnictwa, a jak pokazała II wojna światowa, to miało decydujące znaczenie. I to mam mu za złe.

12 maja 1935 r. w Belwederze o godz. 20.45 zmarł marszałek Józef Piłsudski. Kraj pogrążył się w żałobie.

Kontrowersyjne badania

Po śmierci Piłsudskiego pojawiło się pytanie – kto po nim? On sam za życia rozważał, który z polityków czy wojskowych z jego otoczenia udźwignie rolę przywódcy. Jednak żaden z nich nie miał takiej charyzmy jak on.

Wystawa w MDK nr 2 oddaje nastrój, jaki zapanował w kraju po śmierci Marszałka. W prawdziwej żałobie pogrążyła się większa część społeczeństwa, bo niezależnie od przekonań, nie sposób było odmówić mu zasług.

Informację o stanie jego zdrowia podano w listopadzie 1934 roku. Przyleciał lekarz z Wiednia, obradowało konsylium. Stwierdzono chorobę nowotworową. 11 maja 1935 Piłsudski doznał krwotoku żołądkowego. Zmarł w Belwederze 12 maja 1935 (są materiały mówiące o raku żołądka z przerzutem do wątroby). Był przy nim ksiądz Władysław Korniłowicz, który udzielił umierającemu ostatniego namaszczenia.

Niezwłocznie po jego śmierci zostały wyjęte z ciała mózg i serce. Dokonali tego lekarze mjr dr Wiktor Kaliciński i dr Józef Laskowski.

Naukowcy, mózg i sowieci

W latach 30. były instytuty zajmujące się badaniem mózgu jednostek nieprzeciętnych. Piłsudski za życia wyraził zgodę by jego mózg przekazano do prac naukowych. Przed wojną wyszedł jeden tom zawierające wyniki tych badań. Podobno po dokładnych zniszczeniach poczynionych przez sowietów i w okresie stalinowskim do dziś przetrwało tylko 12 egzemplarzy. Po wejściu wojsk sowieckich do Wilna zniknął też preparat mózgu, wszystkie odlewy i klisze, wszystkie dodatkowe odczynniki i preparaty, cała dokumentacja medyczna.

Po śmierci Marszałka ogłoszona została żałoba narodowa. Uroczystości pogrzebowe odbywały się w dniach 13-18 maja 1935. Ciało Józefa Piłsudskiego zostało przetransportowane koleją z Warszawy do Krakowa. Tam złożono je w krypcie św. Leonarda na Wawelu. Jednak trwał spór pomiędzy władzami duchownymi, a świeckimi dotyczący miejsca jego spoczynku i wreszcie 22 czerwca 1937, na polecenie metropolity krakowskiego abpa Adama Stefana Sapiehy, trumnę przeniesiono do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.

Kult przetrwał

Testament Piłsudskiego był krótki.

„Niech tylko moje serce wtedy zamknięte schowają w Wilnie, gdzie leżą moi żołnierze co w kwietniu 1919 roku mnie, jako wodzowi Wilno jako prezent pod nogi rzucili…”. Prosił też o sprowadzenie do Wilna zwłok jego matki i pochowania jej razem z jego sercem. 12 maja 1936 serce Piłsudskiego zostało złożone zgodnie z jego wolą na cmentarzu na Rossie w Wilnie.
Uroczystości pogrzebowe były niesłychaną manifestacją kultu Piłsudskiego. Na całej trasie z Warszawy do Krakowa i później w Krakowie stały w milczeniu tysiące ludzi.

Po wojnie, niezależnie od tego, czy wcześniej było się Piłsudczykiem czy nie, kult jego osoby stał się wyrazem sprzeciwu wobec tego, co działo się w kraju.

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium