Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

25 października 2002 r.
15:12
Edytuj ten wpis

Krajobraz przed bitwą

- Wybory? Mnie to nie obchodzi. Wiozę gnój, zarobię parę groszy. Pójdę sobie na piwko... - mówi Alfr
- Wybory? Mnie to nie obchodzi. Wiozę gnój, zarobię parę groszy. Pójdę sobie na piwko... - mówi Alfr

Uścimów, Cyców i Wysokie to typowe małe miasteczka Polski B. Główna droga, szkoła, kilka sklepów i klasyczne elementy wolno stojące, czyli smakosze mocnych trunków, przebywający zazwyczaj pod sklepem monopolowym. A potem już tylko pola, lasy i bieda...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W tych trzech miejscowościach w poprzednich wyborach samorządowych największe partie osiągnęły bardzo dobre wyniki. Znacznie większe niż wyniosła "średnia krajowa”. Teraz (oprócz AWS, której już nie ma) chcą powtórzyć swój sukces. Czy im się to uda? Czy wystarczą nowe obietnice? Czy spełnili stare? Czy w ogóle kogoś jeszcze interesują wybory?

Plakaty sobie zrywają

W Cycowie cztery lata temu bezapelacyjnie wygrał SLD, uzyskując 59,56 proc. wszystkich głosów. Miasteczko leży kilkanaście kilometrów za Łęczną. Biedę widać od razu. Jest brudno, szaro, na polach pracuje więcej koni niż traktorów. Kampania wyborcza też taka sobie. Na trzech drzewach wisi pięć plakatów.
- Więcej nie ma, bo sobie zrywają nawzajem - mówi Stanisław Wachewicz, właściciel zakładu wulkanizacyjnego. Czy pamięta poprzednie wybory? Tak.
- W całym kraju jest pod psem - uważa. - Nic się nie poprawia. Ale w naszej gminie może być. Choć mogłoby być lepiej. Największy problem to oświata. Żeby tu średnia szkoła była... I żeby te podatki mniejsze były, bo już nie daje człek rady... Ta... Ale za to abolicję teraz robią. Może jeszcze prohibicję? - śmieje się
Wiesław Stopa pracuje w transporcie i naprawia opony.
Po oponach widać, jak się ludziom żyje.
- Kiedyś to ludzie nowe kupowali, a teraz stare ciągle łatają...- mówi.
-Tu jest bieda straszna. Wszystko pada - dodaje Wachewicz i wylicza: - Restauracja, masarnia, sklep, wytwórnia wód gazowanych. Były, a teraz nie ma.
- Czy z opon mogę się utrzymać? - powtarza moje pytanie Wiesław Stopa. - A mam inne wyjście? Kto mnie do pracy przyjmie? Jedzie się na kredytach, długach... Byle do przodu.
I Wachewicz, i Stopa pójdą głosować. Żeby potem nie mieć do samych siebie pretensji, że wygrali nie ci, co trzeba.
- Na razie coś ruszyło. Może lepiej będzie?
- Gorzej już być nie może - mówi krótko Bolesław Kubicki, emeryt. Na same leki wydaje 250 zł miesięcznie, to jak ma mu być dobrze? - Jak by sąsiedzi nie pomagali... Panie, tu nie ma pracy, nic nie ma. A młodych to nawet nie stać, żeby stąd wyjechać. Jak ma być dobrze, jak słonina w sklepie kosztuje 4 zł za kilo, a my za kilo świni w skupie dostajemy 3 zł? I ucisk jest straszny, panie. Jak nie będzie rewolucji na górze, to nic nie będzie. Wszystko się wykończy...

Firmy już nie ma

Kilkanaście kilometrów dalej leży Uścimów. Tu nieistniejąca już AWS zdobyła prawie 47 proc. głosów.
- Nie zauważyliśmy specjalnie działalności tych radnych - opowiada Maria Starownik, dyrektorka miejscowej Szkoły Podstawowej. - Jest bezrobocie, jest nędza. W ostatnim roku o połowę zwiększyła się liczba uczniów, których szkoła dożywia.
Coraz więcej rodziców nie płaci komitetu rodzicielskiego, nie wykupuje ubezpieczenia dla dzieci. Nie stać ich. Jak w szkole robi się wycieczkę, to nie dla jednej klasy, bo pojechałoby ledwie kilka osób. Uczniów zbiera się z kilku klas.
Naprzeciwko szkoły znajduje się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Tu z kolei pracy jest coraz więcej.
- Jak na wschód była otwarta granica, to lepiej było - przyznaje Helena Borócka, kierowniczka. - Rosjanie dużo kupowali. Tylko u nas 30 rolników miało umowę na dostawy mięsa do lubelskiej firmy handlującej z kupcami zza Buga. Teraz tej firmy już nie ma.
A co jest? Więcej potrzebujących pomocy.
- Ta liczba rośnie systematycznie od 4 lat. Na naszym terenie 300 dzieci jest dożywianych w szkole. Ok. 90 proc. mieszkańców ma minimalne dochody - wylicza Helena Borócka.
Za to jest aż 86 kandydatów do 15 mandatów radnego.
- Ludzie czują zawiść do kandydatów. Bo jak zostaną radnymi, to będą mieli stałą pensje przez 4 lata.
Perspektywy na przyszłość? Nikłe. Może tylko powstanie ferma drobiu, która zatrudni 50 osób. Podobno jest już pozwolenie na budowę.

Dziadostwo, panie, straszne jest

Przez Lublin jedziemy do Wysokiego. To rodzinna miejscowość posła PSL Zdzisława Podkańskiego. Tutaj jego partia osiągnęła świetny wynik wyborczy. W centrum Wysokiego kilka sklepów, ale większość zamknięta na cztery spusty. Zbankrutowały?
- Dziadostwo straszne. Bandyctwo, panie. Nikt się tu nami nie interesuje - wali prosto z mostu 50-letni Stanisław Radziej. Bezrobotny.
- Żadnej pracy nie ma i pod budkami stoimy, bo co robić? Ja już sporo przeżyłem. Każdy najpierw naobiecuje, nagada i nacukruje. A potem to się nawet nie pokaże. Dla tych wszystkich kandydatów to my nie jesteśmy ludzie. My jesteśmy tylko głosami w urnie. Ja już nie będę głosować. Pier.... to wszystko!
W Wysokiem kampanii nie widać. Ledwie kilka plakatów na przystanku. Widać za to biedę, zwłaszcza w sklepie.
- Ludzie coraz tańsze rzeczy kupują. Masło, chleb, tania kiełbasa i to wszystko. No i alkohol... - mówi właścicielka miejscowego sklepu. - Oczywiście, ten najtańszy. A że pracy nie ma? W całym kraju jej nie ma... Ale ja panu inaczej powiem: jak ktoś naprawdę chce pracować, to zawsze coś znajdzie. Tu dorobi, tam dorobi - i będzie miał. Tylko trzeba chcieć i nie marudzić, że za mało płacą, a robota ciężka.
W Wysokiem kampania wyborcza jest taka sama, jak w innych gminach i wsiach. Parę plakatów i zebrania: w szkole, w jakimś klubie. To wszystko. Mało kto potrafi sobie przypomnieć, co kandydaci mówili i obiecywali cztery lata temu.
- Czy po wyborach coś się zmieni? - zastanawia się Jacek Gieroś, bezrobotny dwudziestoparolatek. - Pewnie nie.

Pozostałe informacje

Kiwetniowy Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej

Politechnika Lubelska: Rekrutacja na studia i trzy nowe kierunki

Właśnie rozpoczęły się Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Ale ci, co chcą studiować na tej uczelni, jeszcze bardziej czekają na wtorek, 13 maja. Wtedy rozpocznie się rekrutacja na Politechnikę Lubelską.

CZwarte, 8 maja: Mieszko R. wyprowadzany po zakończeniu przesłuchania z siedziby Prokuratury dla Warszawy-Śródmieścia

Zabójstwo na UW: Decyzja sądu i ustalenia prokuratury

Mieszko R. usłyszał zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, usiłowania zabójstwa i znieważenia zwłok. Sąd Rejonowy Warszawy Śródmieście zdecydował w piątek o trzymiesięcznym areszcie dla podejrzanego o morderstwo na UW – przekazał jego obrońca adwokat Marcin Zaborowski. Dodał, że jego klient będzie go odbywał w zakładzie psychiatrycznym w Radomiu.

Motor w tym sezonie zanotował u siebie: sześć zwycięstw, cztery remisy i pięć porażek

Błyskawiczny gol. Motor Lublin - Piast Gliwice (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Motor Lublin - Piast Gliwice. To przedostatni, domowy występ beniaminka w tym sezonie. Początek zawodów o godz. 18.

 Ziuta (sokolica wykluta w 2022 roku w Kawęczynie) i Czajnik

Ziuta wraca, Wrotka znika. Co sie dzieje u lubelskich sokołów?

Wrotka nie była widziana w gnieździe od godziny 8 rano. Ziuta przylatując do gniazda miała krew na piórach i pazurach. W środę w lubelskim gnieździe sokołów wykluło się pierwsze pisklę Wrotki i Czajnika. A teraz Wrotka zaginęła, a pojawiła się jej uparta rywalka.

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!
ZDJĘCIA
galeria

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!

Jesteśmy na studiach, to najpiękniejszy okres naszego życia, więc kiedy mamy się bawić jak nie teraz? – mówili uczestnicy korowodu, który rozpoczął w piątek Lubelskie Dni Kultury Studenckiej.

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli
ZDJĘCIA
galeria

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli

Żeby Polska mogła się rozwijać i konkurować na rynku światowym, potrzebujemy silnego kapitału intelektualnego. To możliwe tylko dzięki mocnej i skutecznej oświacie - mówił wojewoda Krzysztof Komorski podczas uroczystości związanych z jubileuszem z 120-lecia działalności Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Papież Leon XIV
galeria
film

Inauguracja pontyfikatu papieża Leona XIV. Watykan podał datę

Spotkanie z mediami, korpusem dyplomatycznym i wreszcie uroczysta inauguracja pontyfikatu z udziałem głów państw i oficjalnych delegacji. Wiadomo też na kiedy zaplanowano pierwszą audiencję generalną Leona XIV.

Dla 14-latka ta przejażdżka mogła skończyć się tragicznie

Ojciec nie pozwolił, a i tak pojechał. Wypadek 14-latka na motocyklu

Ojciec mu na to nie pozwolił, bo nawet nie wiedział, że syn wybiera się na przejażdżkę motocyklem. Dla 14-latka ta nielegalna wycieczka skończyła się wypadkiem.

Nowa propozycja domu kultury. Nauka jazdy na rolkach za darmo
20 maja 2025, 17:00

Nowa propozycja domu kultury. Nauka jazdy na rolkach za darmo

Tym razem nie koncert, nie teatralny spektakl ani nie wieczór poezji, ale coś na sportowo ma do zaoferowania Zamojski Dom Kultury. W tym miesiącu zorganizuje trzydniowe warsztaty z jazdy na rolkach. Zajęcia są bezpłatne.

1000-lecie Korony Polskiej. Wielkie świętowanie, komunikacja pojedzie przez objazdy
UTRUDNIENIA i OBJAZDY
11 maja 2025, 13:00

1000-lecie Korony Polskiej. Wielkie świętowanie, komunikacja pojedzie przez objazdy

W niedzielę w Lublinie odbędą się uroczyste obchody 1000-lecia Królestwa Polskiego. Na mieszkańców i kierowców w tym czasie czekają utrudnienia drogowe, a komunikacja miejska skierowana będzie na objazdy.

Lublinianka straciła punkty za mecz z Orlętami Spomlek Radzyń Podlaski walkowerem

Lublinianka przegrała walkowerem, Stal Kraśnik uciekła na 9 punktów

Głupi błąd Lublinianki w niedawnym meczu z Orlętami Spomlek słono kosztował klub z Wieniawy. Drużyna Daniela Koczona na boisku wygrała 1:0, ale ze względu na króciutki występ nieuprawnionego zawodnika przegrała walkowerem 0:3.

Imprezy klubowe w weekend (9 – 10 maja)
Imprezy
9 maja 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (9 – 10 maja)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Dał się złapać na reklamę z prezydentem. Teraz dzwonią do niego codziennie

Dał się złapać na reklamę z prezydentem. Teraz dzwonią do niego codziennie

Wizerunek Prezydenta RP sprawił, że 54-latek stracił czujność i uwierzył, że po inwestycji znacznie się wzbogaci. A padł ofiarą oszustwa i stracił 150 tys. zł.

Prace ruszyły jesienią zeszłego roku. Mają się zakończyć w tym miesiącu

Dojechać się nie da. Pieszo tylko naokoło. Zamykają drogę na kilka dni

Jest plan, żeby całość skończyć sporo przed wakacjami. Ale zanim droga dojazdowa do parkingów przy strzelnicy i boiskach, w rejonie zalewu miejskiego zostanie zrobiona, trzeba ją zamknąć dla ruchu.

Edach Budowlani Lublin zagrają z liderem tabeli

O punkty u lidera będzie trudno. Edach Budowlani jadą do Siedlec

W 16. kolejce wyjazdowym przeciwnikiem Edach Budowlanych będzie Awenta Pogoń Siedlce. Pierwszy gwizdek w niedzielę, o godzinie 14.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium