Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 grudnia 2010 r.
18:34
Edytuj ten wpis

Krzysztof Czyżewski: Zadziw Europę i pomóż miastu wygrać ESK 2016

0 9 A A

Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim, dyrektorem artystycznym projektu Lublin 2016 ESK.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Dwa tygodnie temu ogłosiliście "otwarty nabór pomysłów” na działania w ramach ESK. Do kogo kierujecie ten apel?

– Do wszystkich: osób prywatnych, artystów, społeczników, instytucji i organizacji pozarządowych. Do 20 stycznia pod adresem projekty2016@lublin.eu czekamy na projekty, które pomogą nam zbudować drugą aplikację. Co ważne, nie muszą to być profesjonalnie zaplanowane działania, ze szczegółowo rozpisanym budżetem. Bardziej chodzi nam o świeże i odważne pomysły i ludzi, którzy chcieliby się w ich realizację zaangażować. Chodzi o projekty długofalowe, które zaczną się teraz i będą miały swoją kulminację w 2016 roku, ale wcale się wtedy nie skończą. Inicjatywy nie tylko artystyczne, ale też edukacyjne, turystyczne czy sportowe.

•Jakieś przykłady?

– Rzeczy wielkie, ale nie w kategorii ogromnych budżetów czy festiwali. Projekty niepowtarzalne, oryginalne, wybiegające daleko do przodu. Pokazujące miasto, w którym dzieje się coś nowego w skali Polski czy Europy. A nie miejsce, które nadrabia zaległości. Mogą to być rzeczy małe, angażujące dzielnice czy grupy społeczne. Np. oryginalny sposób na dialog międzypokoleniowy czy pomysły na to, jak ciekawie ugościć przybyszów.

• Bo w Lublinie brakuje hoteli?

– Gościnność to wielka wartość wschodu. Potrafimy to robić inaczej, cieplej. Wierzę, że pojawią się takie pomysły, które zadziwią Europejczyków. Chciałbym na przykład, żeby zaangażowali się w to ludzie doświadczeni obcością, jak niepełnosprawni czy emigranci. Jako gospodarze dużo łatwiej odczytają problemy tych, którzy do nas przyjadą.

• Co pan myśli, gdy słyszy, że dyrektor jednego czy drugiego domu kultury "nie widzi interesu” w uzyskaniu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury przez nasze miasto?

– Do tej pory różne instytucje kulturalne Lublina rzadko ze sobą współpracowały. Teraz tzw. kultura profesjonalna, jak muzea, powinna nawiązać dialog z kulturą alternatywną. To duże wyzwanie, nie tylko w obliczu starań o ESK. Bo dziś przyszłość jest we wspólnych działaniach. I galerie, i biblioteki, muszą to w końcu zrozumieć. Będę robił wszystko, by ich przekonać, że jednak warto. Że na tym skorzysta nie tylko Lublin, ale i cały region.

• W jaki sposób?

– Na bardzo wielu płaszczyznach. Tytuł ESK daje nam możliwość sprowadzenia wielkich zjawisk artystycznych, wybitnych osobowości, których działanie nie ograniczy się tylko do Lublina. Będziemy też kształcić nowych menedżerów i animatorów w całym regionie. A jeżeli będziemy szukać nowych szlaków turystyczno-kulturowych, to przecież nie możemy się ograniczyć tylko do Lublina.

• Czy pisząc aplikację, wzorujecie się na innych miastach, którym się udało już zdobyć ten tytuł?

– Mamy pewne punkty odniesienia. Ciekawym przykładem jest na przykład austriacki Linz czy Liverpool. Ale naszym zadaniem nie jest powielanie starych pomysłów, a wygenerowanie zupełnie nowej jakości.

• Jak pan myśli, ilu mieszkańców Lublina w ogóle wie o tych staraniach?

– Wszyscy mi wokół powtarzają, że projekt jest bardzo słabo rozpropagowany. Ale ostatnie badania DNA miasta pokazały coś zupełnie innego. Okazuje się, że Lublin jest najbardziej uspołeczniony ze wszystkich miast na tzw. krótkiej liście. W sensie wiedzy, zaangażowania i wiary w zwycięstwo jesteśmy na pierwszym miejscu. Ale to wcale nie znaczy, że cel został osiągnięty. Nadal chcemy dotrzeć z informacją do jak największej liczby mieszkańców. Stąd też pomysł z otwartym naborem wniosków. A w styczniu w mieście pojawią się punkty informacyjne ESK i tzw. półki ESK z książkami i materiałami na temat Europejskiej Stolicy Kultury.
• Jakie są nasze najsłabsze punkty?

– Duża bariera psychologiczna. Lublinianin musi przestać mówić, że ktoś jest zbyt ambitny. Musimy mieć odwagę przełamać ten próg. Musimy poczuć się w mocy prezentowania Polski w Europie. I zrozumieć, że kultura może pełnić rolę potencjału rozwojowego. Potrzebujemy ESK, by nasze słabości czy niedociągnięcia nadrobić.

• Nasi najwięksi konkurenci?

– Od samego początku konkurencja była bardzo wyśrubowana. A piątce, która znalazła się na krótkiej liście, nie ma już słabych miast. Ale wydaje mi się, że największy bój stoczymy z Wrocławiem i Gdańskiem. Są większe, bogatsze, z dużymi europejskimi imprezami na koncie. To z jednej strony siła, ale i słabość. Bo może się okazać, że już więcej osiągnąć nie mogą. A Lublin do tej pory nie miał niczego tak dużego w skali europejskiej. Projekt ESK ma szansę dokonać tu zmian na niebywałą skalę.

• Budżet miasta to wytrzyma?

– Nie budujemy aplikacji na zasadzie wydmuszki, czegoś kompletnie oderwanego od rzeczywistości. Projekt będzie raczej pomagał w mądrym zarządzaniu, niż dodawał dodatkowych ciężarów i kłopotów. Dostarczy miastu świetnych fachowców i ekspertów czy większe możliwości pozyskania funduszy europejskich. Większość planowanych inwestycji to procesy, które toczą się niezależnie od ESK. I nie mamy takich obciążeń jak inwestycje na Euro 2012. Eksperci też o tym wiedzą.

• Nasze mocne strony?

– Aspekt wschodni. Bylibyśmy najdalej na wschód wysuniętą stolicą kultury. Dla Europy to bardzo ważne. No i nie ma drugiego takiego miasta w Polsce, a może i całej Europie, gdzie jest tak wiele animatorów i środowisk zaangażowanych w kulturę, ale niezwiązanych z żadną instytucją. Nazywam ich artystami miasta. To ogromny potencjał, wielki skarb Lublina.

• Jest plan B na ewentualność gdyby nam się nie udało?

– Jest, ale nie mogę zdradzić szczegółów. Najważniejsze jednak jest to, że budujemy coś trwałego dla miasta, strategię działań do 2020. Ten tytuł to wielka szansa, ale nie jedyna alternatywa. Na ESK wszystko się nie kończy.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Teraźniejszy / 26 grudnia 2010 o 19:39
0
[quote name='Historyk' timestamp='1293383665' post='411554']
Jesteś pewien, że przytoczone przez tego gościa 4 punkty są wystarczające do zdobycia tytułu ESK?
Zapisy aplikacji zapisami aplikacji, ale tak się składa, ze obwodnica to droga krajowa i zapisanie jej w aplikacji nie zmienia tego, że finansuje ją rząd (ministerstwo infrastruktury, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad), a nie miasto Lulin. A ministerstwo infrastruktury nie jest w żaden sposób związane zapisami umieszczonymi w lubelskiej aplikacji. Obrazowo mówiąc może sobie nią d..ę podetrzeć.
Może warto najpierw wiedzieć, co od kogo zależy i kto za co jest w tym kraju odpowiedzialny i kto co finansuje, zanim zacznie się "patrzeć w przyszłość"?
[/quote]

Albo to ja nie zrozumiałem o co Tobie idzie, albo Ty tego, którego posta komentowałeś.
To, że z zapisanych w aplikacji inwestycji nic nie będzie nie umniejsza faktu, że stanowią jakby trzon ubiegania się o ESK 2016.
Zresztą nie tylko przy tych planach nie chodzi o to by złapać króliczka, ale by gonić go...
[quote name='Historyk' timestamp='1293383665' post='411554']
Jesteś pewien, że przytoczone przez tego gościa 4 punkty są wystarczające do zdobycia tytułu ESK?
Zapisy aplikacji zapisami aplikacji, ale tak się składa, ze obwodnica to droga krajowa i zapisanie jej w aplikacji nie zmienia tego, że finansuje ją rząd (ministerstwo infrastruktury, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad), a nie miasto Lulin. A ministerstwo infrastruktury nie jest w żaden sposób związane zapisami umieszczonymi w lubelskiej a... rozwiń
Avatar
Gość / 26 grudnia 2010 o 19:08
0
MARZENIA,MARZENIA I JESZCZE RAZ MARZENIA,A TO FELER WESTCHNĄŁ SELER.
Avatar
Historyk / 26 grudnia 2010 o 18:14
0
[quote name='Współczesny' timestamp='1293372981' post='411472']
On nie pisał o przeszłości, a teraźniejszości i przyszłości. Gdybyś zapisy inwestycyjne aplikacji ESK znał, to może byś żenady mu nie przypisywał. Zmień własną świadomość - pora najwyższa patrzeć w przyszłość, a nie przeszłość
[/quote]

Jesteś pewien, że przytoczone przez tego gościa 4 punkty są wystarczające do zdobycia tytułu ESK?
Zapisy aplikacji zapisami aplikacji, ale tak się składa, ze obwodnica to droga krajowa i zapisanie jej w aplikacji nie zmienia tego, że finansuje ją rząd (ministerstwo infrastruktury, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad), a nie miasto Lulin. A ministerstwo infrastruktury nie jest w żaden sposób związane zapisami umieszczonymi w lubelskiej aplikacji. Obrazowo mówiąc może sobie nią d..ę podetrzeć.
Może warto najpierw wiedzieć, co od kogo zależy i kto za co jest w tym kraju odpowiedzialny i kto co finansuje, zanim zacznie się "patrzeć w przyszłość"?
[quote name='Współczesny' timestamp='1293372981' post='411472']
On nie pisał o przeszłości, a teraźniejszości i przyszłości. Gdybyś zapisy inwestycyjne aplikacji ESK znał, to może byś żenady mu nie przypisywał. Zmień własną świadomość - pora najwyższa patrzeć w przyszłość, a nie przeszłość
[/quote]

Jesteś pewien, że przytoczone przez tego gościa 4 punkty są wystarczające do zdobycia tytułu ESK?
Zapisy aplikacji zapisami aplikacji, ale tak się składa, ze obwodnica to droga krajowa i zapi... rozwiń
Avatar
maze / 26 grudnia 2010 o 17:59
0
Lublin się nie nadaje nawet sylwestra pożądnego nie mogą zrobić choć nie ma to nic wspólnego ESK to Lublinianie są zawiedzeni ze mną włącznie. To miasto nie zasługuje na taki tytuł Ratusz powinien się bardziej postarać.
Avatar
koło / 26 grudnia 2010 o 16:58
0
akurat Sylwester w Warszawie to impreza z tandeta w tle... i nie ma nic wspólnego z ESK 2016
Avatar
Współczesny / 26 grudnia 2010 o 15:16
0
[quote name='Historyk' timestamp='1293364243' post='411426']
A co obwodnica ma wspólnego z ESK?
Tak przy okazji: miasto nie finansuje obwodnicy i na jej powstanie wpływ ma niewielki. Zwróć się do ministerstwa infrastruktury.
Ulice z równym asfaltem? Rewelacyjny program na ESK. Na pewno wygramy z takimi pomysłami.
Żenujący post. A podobno taka świadomość w Lublinie tego całego ESK...
[/quote]

On nie pisał o przeszłości, a teraźniejszości i przyszłości. Gdybyś zapisy inwestycyjne aplikacji ESK znał, to może byś żenady mu nie przypisywał. Zmień własną świadomość - pora najwyższa patrzeć w przyszłość, a nie przeszłość
[quote name='Historyk' timestamp='1293364243' post='411426']
A co obwodnica ma wspólnego z ESK?
Tak przy okazji: miasto nie finansuje obwodnicy i na jej powstanie wpływ ma niewielki. Zwróć się do ministerstwa infrastruktury.
Ulice z równym asfaltem? Rewelacyjny program na ESK. Na pewno wygramy z takimi pomysłami.
Żenujący post. A podobno taka świadomość w Lublinie tego całego ESK...
[/quote]

On nie pisał o przeszłości, a teraźniejszości i przyszłości. Gdybyś zapisy inwestyc... rozwiń
Avatar
lenaa / 26 grudnia 2010 o 14:03
0
więcej imprez plenerowych a tu proszę nawet sylwestrowej imprezy nie ma a wawa ma i to jeszcze jaką
Avatar
Historyk / 26 grudnia 2010 o 12:50
0
A co obwodnica ma wspólnego z ESK?
Tak przy okazji: miasto nie finansuje obwodnicy i na jej powstanie wpływ ma niewielki. Zwróć się do ministerstwa infrastruktury.
Ulice z równym asfaltem? Rewelacyjny program na ESK. Na pewno wygramy z takimi pomysłami.
Żenujący post. A podobno taka świadomość w Lublinie tego całego ESK...
Avatar
CV / 26 grudnia 2010 o 12:06
0
Pomysł na wygranie jest prosty, jednak apel trzeba kierować nie do mieszkańców a do władz miasta. Oto recepta: 1. Obwodnica 2. Kilka ulic z równym asfaltem 3. zlikwidowanie syfu na Lubartowskiej 4. skończenie albo wyburzenie tzw. teatru w budowie. Banalnie proste ale dopóki nie zostanie zrobione, nie mamy szans na stolicę kultury...
Avatar
Teraźniejszy / 26 grudnia 2010 o 19:39
0
[quote name='Historyk' timestamp='1293383665' post='411554']
Jesteś pewien, że przytoczone przez tego gościa 4 punkty są wystarczające do zdobycia tytułu ESK?
Zapisy aplikacji zapisami aplikacji, ale tak się składa, ze obwodnica to droga krajowa i zapisanie jej w aplikacji nie zmienia tego, że finansuje ją rząd (ministerstwo infrastruktury, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad), a nie miasto Lulin. A ministerstwo infrastruktury nie jest w żaden sposób związane zapisami umieszczonymi w lubelskiej aplikacji. Obrazowo mówiąc może sobie nią d..ę podetrzeć.
Może warto najpierw wiedzieć, co od kogo zależy i kto za co jest w tym kraju odpowiedzialny i kto co finansuje, zanim zacznie się "patrzeć w przyszłość"?
[/quote]

Albo to ja nie zrozumiałem o co Tobie idzie, albo Ty tego, którego posta komentowałeś.
To, że z zapisanych w aplikacji inwestycji nic nie będzie nie umniejsza faktu, że stanowią jakby trzon ubiegania się o ESK 2016.
Zresztą nie tylko przy tych planach nie chodzi o to by złapać króliczka, ale by gonić go...
[quote name='Historyk' timestamp='1293383665' post='411554']
Jesteś pewien, że przytoczone przez tego gościa 4 punkty są wystarczające do zdobycia tytułu ESK?
Zapisy aplikacji zapisami aplikacji, ale tak się składa, ze obwodnica to droga krajowa i zapisanie jej w aplikacji nie zmienia tego, że finansuje ją rząd (ministerstwo infrastruktury, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad), a nie miasto Lulin. A ministerstwo infrastruktury nie jest w żaden sposób związane zapisami umieszczonymi w lubelskiej a... rozwiń
Avatar
Gość / 26 grudnia 2010 o 19:08
0
MARZENIA,MARZENIA I JESZCZE RAZ MARZENIA,A TO FELER WESTCHNĄŁ SELER.
Avatar
Historyk / 26 grudnia 2010 o 18:14
0
[quote name='Współczesny' timestamp='1293372981' post='411472']
On nie pisał o przeszłości, a teraźniejszości i przyszłości. Gdybyś zapisy inwestycyjne aplikacji ESK znał, to może byś żenady mu nie przypisywał. Zmień własną świadomość - pora najwyższa patrzeć w przyszłość, a nie przeszłość
[/quote]

Jesteś pewien, że przytoczone przez tego gościa 4 punkty są wystarczające do zdobycia tytułu ESK?
Zapisy aplikacji zapisami aplikacji, ale tak się składa, ze obwodnica to droga krajowa i zapisanie jej w aplikacji nie zmienia tego, że finansuje ją rząd (ministerstwo infrastruktury, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad), a nie miasto Lulin. A ministerstwo infrastruktury nie jest w żaden sposób związane zapisami umieszczonymi w lubelskiej aplikacji. Obrazowo mówiąc może sobie nią d..ę podetrzeć.
Może warto najpierw wiedzieć, co od kogo zależy i kto za co jest w tym kraju odpowiedzialny i kto co finansuje, zanim zacznie się "patrzeć w przyszłość"?
[quote name='Współczesny' timestamp='1293372981' post='411472']
On nie pisał o przeszłości, a teraźniejszości i przyszłości. Gdybyś zapisy inwestycyjne aplikacji ESK znał, to może byś żenady mu nie przypisywał. Zmień własną świadomość - pora najwyższa patrzeć w przyszłość, a nie przeszłość
[/quote]

Jesteś pewien, że przytoczone przez tego gościa 4 punkty są wystarczające do zdobycia tytułu ESK?
Zapisy aplikacji zapisami aplikacji, ale tak się składa, ze obwodnica to droga krajowa i zapi... rozwiń
Avatar
maze / 26 grudnia 2010 o 17:59
0
Lublin się nie nadaje nawet sylwestra pożądnego nie mogą zrobić choć nie ma to nic wspólnego ESK to Lublinianie są zawiedzeni ze mną włącznie. To miasto nie zasługuje na taki tytuł Ratusz powinien się bardziej postarać.
Avatar
koło / 26 grudnia 2010 o 16:58
0
akurat Sylwester w Warszawie to impreza z tandeta w tle... i nie ma nic wspólnego z ESK 2016
Avatar
Współczesny / 26 grudnia 2010 o 15:16
0
[quote name='Historyk' timestamp='1293364243' post='411426']
A co obwodnica ma wspólnego z ESK?
Tak przy okazji: miasto nie finansuje obwodnicy i na jej powstanie wpływ ma niewielki. Zwróć się do ministerstwa infrastruktury.
Ulice z równym asfaltem? Rewelacyjny program na ESK. Na pewno wygramy z takimi pomysłami.
Żenujący post. A podobno taka świadomość w Lublinie tego całego ESK...
[/quote]

On nie pisał o przeszłości, a teraźniejszości i przyszłości. Gdybyś zapisy inwestycyjne aplikacji ESK znał, to może byś żenady mu nie przypisywał. Zmień własną świadomość - pora najwyższa patrzeć w przyszłość, a nie przeszłość
[quote name='Historyk' timestamp='1293364243' post='411426']
A co obwodnica ma wspólnego z ESK?
Tak przy okazji: miasto nie finansuje obwodnicy i na jej powstanie wpływ ma niewielki. Zwróć się do ministerstwa infrastruktury.
Ulice z równym asfaltem? Rewelacyjny program na ESK. Na pewno wygramy z takimi pomysłami.
Żenujący post. A podobno taka świadomość w Lublinie tego całego ESK...
[/quote]

On nie pisał o przeszłości, a teraźniejszości i przyszłości. Gdybyś zapisy inwestyc... rozwiń
Avatar
lenaa / 26 grudnia 2010 o 14:03
0
więcej imprez plenerowych a tu proszę nawet sylwestrowej imprezy nie ma a wawa ma i to jeszcze jaką
Avatar
Historyk / 26 grudnia 2010 o 12:50
0
A co obwodnica ma wspólnego z ESK?
Tak przy okazji: miasto nie finansuje obwodnicy i na jej powstanie wpływ ma niewielki. Zwróć się do ministerstwa infrastruktury.
Ulice z równym asfaltem? Rewelacyjny program na ESK. Na pewno wygramy z takimi pomysłami.
Żenujący post. A podobno taka świadomość w Lublinie tego całego ESK...
Avatar
CV / 26 grudnia 2010 o 12:06
0
Pomysł na wygranie jest prosty, jednak apel trzeba kierować nie do mieszkańców a do władz miasta. Oto recepta: 1. Obwodnica 2. Kilka ulic z równym asfaltem 3. zlikwidowanie syfu na Lubartowskiej 4. skończenie albo wyburzenie tzw. teatru w budowie. Banalnie proste ale dopóki nie zostanie zrobione, nie mamy szans na stolicę kultury...
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koncert: "O, Wielki Poemacie Natury!" w Trybunale Koronnym
18 sierpnia 2018, 18:00

Koncert: "O, Wielki Poemacie Natury!" w Trybunale Koronnym 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 18 sierpnia o godz. 18 w Trybunale Koronnym (Rynek 1) odbędzie się koncert w hołdzie Zygmuntowi Noskowskiemu O, Wielki Poemacie Natury!

Azoty Puławy zagrają w turnieju Szczypiorno Cup

Azoty Puławy zagrają w turnieju Szczypiorno Cup 1 0

Od piątku do niedzieli Azoty Puławy wezmą udział w turnieju Szczypiorno Cup, który rozegrany zostanie w Kaliszu

Zamiast mandatów są pouczenia. Teraz policjanci mają nowy pomysł na protest

Zamiast mandatów są pouczenia. Teraz policjanci mają nowy pomysł na protest 12 4

Policjanci rozszerzają swój protest. Od czwartku akcja przyjęła formę „strajku włoskiego”. Mundurowi będą więc wyjątkowo skrupulatnie wykonywać wszystkie czynności. Nie przestaną też zastępować mandatów pouczeniami

Wybory 2018: Fundacja będzie patrzeć na ręce kandydatom

Wybory 2018: Fundacja będzie patrzeć na ręce kandydatom 0 2

Monitorowanie kampanii wyborczej kandydatów na prezydenta i radnych w Lublinie zapowiedziała dbająca o przejrzystość finansów publicznych Fundacja Wolności. Jej działacze szukają osób, które nie należą do partii politycznych i nie będą kandydować w wyborach.

Kierowca opla wymusił pierwszeństwo, peugeot zatrzymał się na ogrodzeniu

Kierowca opla wymusił pierwszeństwo, peugeot zatrzymał się na ogrodzeniu 0 0

Do zdarzenia doszło w środę około godz 13 w miejscowości Kaniwola (pow. łęczyński).

L.Stadt wystąpi w Radiu Lublin
24 sierpnia 2018, 19:00

L.Stadt wystąpi w Radiu Lublin 2 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 24 sierpnia o godz. 19 w Studiu Muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi formacja L.Stadt.

Zderzenie samochodu z motocyklem. Ranny 17-letni motocyklista

Zderzenie samochodu z motocyklem. Ranny 17-letni motocyklista 2 0

Do wypadku doszło w środę przed godz. 13 na ul. Siedleckiej w Janowie Podlaskim.

Zmysły Ogrodu Saskiego
25 sierpnia 2018, 0:00

Zmysły Ogrodu Saskiego 2 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 25-26 sierpnia w przestrzeni Ogrodu Saskiego zorganizowane zostanie nietypowe wydarzenie kulturalne. Zmysły Ogrodu Saskiego to wystawy, spotkania, piknik i koncerty.

Biała Podlaska: Dzieła Bazylego Albiczuka w konserwacji

Biała Podlaska: Dzieła Bazylego Albiczuka w konserwacji 2 0

Muzeum Południowego Podlasia podda konserwacji ponad 90 prac Bazylego Albiczuka.

Puławy: Kto przegra, bierze drogę. Miasto - powiat 1:0

Puławy: Kto przegra, bierze drogę. Miasto - powiat 1:0 2 3

Uchwała rady powiatu puławskiego o przekazaniu na rzecz miasta Puławy 3,5-kilometrowego odcinka byłej drogi wojewódzkiej nr 801, została unieważniona przez sąd. To znaczy, że utrzymanie ulic: Dęblińskiej, Piaskowej, Czartoryskich i Głębokiej może spaść na barki powiatu.

"To nie jest dobra zmiana". Prezydent zawetował zmiany w ordynacji do Parlamentu Europejskiego
film

"To nie jest dobra zmiana". Prezydent zawetował zmiany w ordynacji do Parlamentu Europejskiego 0 6

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację kodeksu wyborczego dotyczącą ordynacji do Parlamentu Europejskiego.

Nowe przedszkole w Lublinie powstanie na parterze podstawówki

Nowe przedszkole w Lublinie powstanie na parterze podstawówki 0 0

48 dzieci będzie mogło pomieścić przedszkole planowane na parterze budynku przy Pogodnej 19, gdzie mieści się podstawówka nr 33. Urząd Miasta szuka firmy, która przebuduje sale lekcyjne na sale zabaw dla małych dzieci. Takie same prace planowane są w szkole przy Kunickiego.

Konkurs Etiud Nowocyrkowych CYRKULACJE w Centrum Spotkania Kultur
7 września 2018, 0:00

Konkurs Etiud Nowocyrkowych CYRKULACJE w Centrum Spotkania Kultur 4 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 7-9 września w centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) przeprowadzony zostanie wielki finał Wschodnioeuropejskiego Konkursu Etiud Nowocyrkowych CYRKULACJE. - Niezwykła energia, niesamowite umiejętności, hipnotyzujące obrazy! - tak imprezę zapowiadają jej organizatorzy.

Lublin: Koncert organowy Marcina Armańskiego
19 sierpnia 2018, 19:30

Lublin: Koncert organowy Marcina Armańskiego 0 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 19 sierpnia o godz. 19.30 w Kościele pw. Świętego Krzyża, przy ul. Pogodnej 7 wystąpi znakomity organista ze Świdnicy - Marcin Armański.

Czuby: Mieszkańcy protestują przeciwko budowie stacji paliw

Czuby: Mieszkańcy protestują przeciwko budowie stacji paliw 35 21

Unieważniona została wydana przez Ratusz zgoda na utworzenie stacji paliw przy ul. Jana Pawła II obok osiedla Skarpa. Jej budowie sprzeciwia się wielu mieszkańców osiedla, a właścicielka sąsiedniej działki skutecznie zaskarżyła decyzję miejskich urzędników, którzy ponownie muszą przemyśleć wniosek inwestora

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!