Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 grudnia 2010 r.
18:34
Edytuj ten wpis

Krzysztof Czyżewski: Zadziw Europę i pomóż miastu wygrać ESK 2016

0 9 A A

Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim, dyrektorem artystycznym projektu Lublin 2016 ESK.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Dwa tygodnie temu ogłosiliście "otwarty nabór pomysłów” na działania w ramach ESK. Do kogo kierujecie ten apel?

– Do wszystkich: osób prywatnych, artystów, społeczników, instytucji i organizacji pozarządowych. Do 20 stycznia pod adresem projekty2016@lublin.eu czekamy na projekty, które pomogą nam zbudować drugą aplikację. Co ważne, nie muszą to być profesjonalnie zaplanowane działania, ze szczegółowo rozpisanym budżetem. Bardziej chodzi nam o świeże i odważne pomysły i ludzi, którzy chcieliby się w ich realizację zaangażować. Chodzi o projekty długofalowe, które zaczną się teraz i będą miały swoją kulminację w 2016 roku, ale wcale się wtedy nie skończą. Inicjatywy nie tylko artystyczne, ale też edukacyjne, turystyczne czy sportowe.

•Jakieś przykłady?

– Rzeczy wielkie, ale nie w kategorii ogromnych budżetów czy festiwali. Projekty niepowtarzalne, oryginalne, wybiegające daleko do przodu. Pokazujące miasto, w którym dzieje się coś nowego w skali Polski czy Europy. A nie miejsce, które nadrabia zaległości. Mogą to być rzeczy małe, angażujące dzielnice czy grupy społeczne. Np. oryginalny sposób na dialog międzypokoleniowy czy pomysły na to, jak ciekawie ugościć przybyszów.

• Bo w Lublinie brakuje hoteli?

– Gościnność to wielka wartość wschodu. Potrafimy to robić inaczej, cieplej. Wierzę, że pojawią się takie pomysły, które zadziwią Europejczyków. Chciałbym na przykład, żeby zaangażowali się w to ludzie doświadczeni obcością, jak niepełnosprawni czy emigranci. Jako gospodarze dużo łatwiej odczytają problemy tych, którzy do nas przyjadą.

• Co pan myśli, gdy słyszy, że dyrektor jednego czy drugiego domu kultury "nie widzi interesu” w uzyskaniu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury przez nasze miasto?

– Do tej pory różne instytucje kulturalne Lublina rzadko ze sobą współpracowały. Teraz tzw. kultura profesjonalna, jak muzea, powinna nawiązać dialog z kulturą alternatywną. To duże wyzwanie, nie tylko w obliczu starań o ESK. Bo dziś przyszłość jest we wspólnych działaniach. I galerie, i biblioteki, muszą to w końcu zrozumieć. Będę robił wszystko, by ich przekonać, że jednak warto. Że na tym skorzysta nie tylko Lublin, ale i cały region.

• W jaki sposób?

– Na bardzo wielu płaszczyznach. Tytuł ESK daje nam możliwość sprowadzenia wielkich zjawisk artystycznych, wybitnych osobowości, których działanie nie ograniczy się tylko do Lublina. Będziemy też kształcić nowych menedżerów i animatorów w całym regionie. A jeżeli będziemy szukać nowych szlaków turystyczno-kulturowych, to przecież nie możemy się ograniczyć tylko do Lublina.

• Czy pisząc aplikację, wzorujecie się na innych miastach, którym się udało już zdobyć ten tytuł?

– Mamy pewne punkty odniesienia. Ciekawym przykładem jest na przykład austriacki Linz czy Liverpool. Ale naszym zadaniem nie jest powielanie starych pomysłów, a wygenerowanie zupełnie nowej jakości.

• Jak pan myśli, ilu mieszkańców Lublina w ogóle wie o tych staraniach?

– Wszyscy mi wokół powtarzają, że projekt jest bardzo słabo rozpropagowany. Ale ostatnie badania DNA miasta pokazały coś zupełnie innego. Okazuje się, że Lublin jest najbardziej uspołeczniony ze wszystkich miast na tzw. krótkiej liście. W sensie wiedzy, zaangażowania i wiary w zwycięstwo jesteśmy na pierwszym miejscu. Ale to wcale nie znaczy, że cel został osiągnięty. Nadal chcemy dotrzeć z informacją do jak największej liczby mieszkańców. Stąd też pomysł z otwartym naborem wniosków. A w styczniu w mieście pojawią się punkty informacyjne ESK i tzw. półki ESK z książkami i materiałami na temat Europejskiej Stolicy Kultury.
• Jakie są nasze najsłabsze punkty?

– Duża bariera psychologiczna. Lublinianin musi przestać mówić, że ktoś jest zbyt ambitny. Musimy mieć odwagę przełamać ten próg. Musimy poczuć się w mocy prezentowania Polski w Europie. I zrozumieć, że kultura może pełnić rolę potencjału rozwojowego. Potrzebujemy ESK, by nasze słabości czy niedociągnięcia nadrobić.

• Nasi najwięksi konkurenci?

– Od samego początku konkurencja była bardzo wyśrubowana. A piątce, która znalazła się na krótkiej liście, nie ma już słabych miast. Ale wydaje mi się, że największy bój stoczymy z Wrocławiem i Gdańskiem. Są większe, bogatsze, z dużymi europejskimi imprezami na koncie. To z jednej strony siła, ale i słabość. Bo może się okazać, że już więcej osiągnąć nie mogą. A Lublin do tej pory nie miał niczego tak dużego w skali europejskiej. Projekt ESK ma szansę dokonać tu zmian na niebywałą skalę.

• Budżet miasta to wytrzyma?

– Nie budujemy aplikacji na zasadzie wydmuszki, czegoś kompletnie oderwanego od rzeczywistości. Projekt będzie raczej pomagał w mądrym zarządzaniu, niż dodawał dodatkowych ciężarów i kłopotów. Dostarczy miastu świetnych fachowców i ekspertów czy większe możliwości pozyskania funduszy europejskich. Większość planowanych inwestycji to procesy, które toczą się niezależnie od ESK. I nie mamy takich obciążeń jak inwestycje na Euro 2012. Eksperci też o tym wiedzą.

• Nasze mocne strony?

– Aspekt wschodni. Bylibyśmy najdalej na wschód wysuniętą stolicą kultury. Dla Europy to bardzo ważne. No i nie ma drugiego takiego miasta w Polsce, a może i całej Europie, gdzie jest tak wiele animatorów i środowisk zaangażowanych w kulturę, ale niezwiązanych z żadną instytucją. Nazywam ich artystami miasta. To ogromny potencjał, wielki skarb Lublina.

• Jest plan B na ewentualność gdyby nam się nie udało?

– Jest, ale nie mogę zdradzić szczegółów. Najważniejsze jednak jest to, że budujemy coś trwałego dla miasta, strategię działań do 2020. Ten tytuł to wielka szansa, ale nie jedyna alternatywa. Na ESK wszystko się nie kończy.

Pozostałe informacje

Nocny atak Rosji na Ukrainę. Polskie samoloty znów poderwane

Nocny atak Rosji na Ukrainę. Polskie samoloty znów poderwane

Dzisiaj w nocy Rosja przeprowadziła atak rakietowy i dronami na terytorium Ukrainy. Trwał on 9 godzin.

Szkoła przegrała z nauczycielką. Kara była zbyt surowa

Szkoła przegrała z nauczycielką. Kara była zbyt surowa

Czy dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 niepotrzebnie zawiesiła nauczycielkę po tym, jak jeden ze znajdujących się pod jej opieką siedmiolatków niezauważony opuścił budynek? Właśnie zapadł w tej sprawie prawomocny wyrok. Jest niekorzystny dla puławskiej placówki.

Wielka ulga w Puławach. Wisła Grupa Azoty przerwała klątwę meczów bez zwycięstwa

Wielka ulga w Puławach. Wisła Grupa Azoty przerwała klątwę meczów bez zwycięstwa

Bardzo dawno piłkarze Wisły Grupy Azoty nie zaznali smaku zwycięstwa. Jednak w czwartek trwająca od siódmego października zła passa została wreszcie przerwana. Duma Powiśla pokonała na swoim stadionie Olimpię Elbląg i złapała głębszy oddech w kontekście walki o utrzymanie

Naprawa ulicy tak, ale nie kosztem drzew. Mieszkańcy nadal walczą

Naprawa ulicy tak, ale nie kosztem drzew. Mieszkańcy nadal walczą

Chcą naprawy nawierzchni swojej ulicy, ale bez wycinki drzew. Mieszkańcy ulicy Kościuszki wciąż walczą o zachowanie zieleni przed kamienicami. Ratusz odpowiada, że prowadzi rozmowy ze wspólnotami.

Edach Budowlani Lublin mają wolną sobotę

Edach Budowlani Lublin mają wolną sobotę

Nie odbędzie się mecz 12. kolejki: Edach Budowlani Lublin - Budo 2011 Aleksandrów Łódzki, który był planowany na sobotę.

W pożarze stracili dom. Rodzina prosi o wsparcie

W pożarze stracili dom. Rodzina prosi o wsparcie

Tuż przed Świętami Wielkanocnymi życie rodziny z miejscowości Horodyszcze – Kolonia w gminie Chełm legło w gruzach. Pożar strawił ich dom. Co gorsza, mąż i ojciec rodziny próbując ugasić ogień doznał poważnych poparzeń, trafił do szpitala, jest w śpiączce. Pogorzelcy zwracają się z prośbą o wsparcie.

Zamojszczyzna wiosennie - zaproszenie na koncert w ZDK
6 kwietnia 2024, 17:00

Zamojszczyzna wiosennie - zaproszenie na koncert w ZDK

Chodzenie z Gaikiem, z Kogucikiem, z Marzanką oraz wiązanki tańców regionalnych i narodowych - złożą się na Koncert Wiosenny Zespołu Pieśni i Tańca Zamojszczyzna.

Jubileuszowy koncert Lubelskiej Federacji Bardów
2 kwietnia 2024, 20:00

Jubileuszowy koncert Lubelskiej Federacji Bardów

Lubelska Federacja Bardów obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia. Z okazji jubileuszu oraz 19 rocznicy śmierci Jana Pawła II, Miasto Lublin zaprasza na koncert „Miłość mi wszystko wyjaśniła”, który odbędzie się 2 kwietnia w Bazylice oo. Dominikanów.

Miliony dla szpitala dziecięcego. Będzie na leki i nowy sprzęt

Miliony dla szpitala dziecięcego. Będzie na leki i nowy sprzęt

Prawie 3 mln złotych otrzymał Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie. Ten zastrzyk finansowy pozwoli to na realizację bieżących inwestycji oraz zakup leków czy sprzętów.

Złodziej perfum aresztowany. Posiedzi 3 miesiące albo dłużej

Złodziej perfum aresztowany. Posiedzi 3 miesiące albo dłużej

Grozi mu 10 lat więzienia. Na wyrok najpewniej poczeka za kratkami, bo sąd już zdecydował się aresztować 20-latka z Międzyrzeca Podlaskiego.

PSL składa zawiadomienie. CBA zajmie się urzędem marszałkowskim?

PSL składa zawiadomienie. CBA zajmie się urzędem marszałkowskim?

Czy z zasadami podziału środków publicznych dokonanego przez marszałka województwa lubelskiego wszystko było w porządku? Działacze PSL chcą, by zajęło się tym Centralne Biuro Antykorupcyjne. Zapowiedzieli, że będą o to wnioskować.

Wielkanoc. To czas na babkę i mazurek

Wielkanoc. To czas na babkę i mazurek

Paulina Golianek i Monika Niedźwiadek z Koła Gospodyń Wiejskich w Konopnicy już szykują święta. A my mamy dla was przepisy na mazurek i babkę z pierwszej ręki.

Starszy pan nie żyje. Ciężarówka potrąciła go, gdy był na pasach

Starszy pan nie żyje. Ciężarówka potrąciła go, gdy był na pasach

Lekarzom nie udało się uratować życia mężczyzny, który dzisiaj rano w Chełmie został potrącony przez ciężarówkę.

Tutaj wybory to czysta formalność. Kandydat na wójta jest jeden

Tutaj wybory to czysta formalność. Kandydat na wójta jest jeden

Kiedy nie ma konkurencji, to głosowanie staje się formalnością. Tak jak w gminie Obsza w powiecie biłgorajskim. Tam już wiadomo, kto zostanie wójtem. Znany jest też skład prawie połowy nowej rady. Jak to możliwe?

Święta spędzi za kratkami. Wszystko przez narkotyki

Święta spędzi za kratkami. Wszystko przez narkotyki

To nie będzie wesoła Wielkanoc dla 21-latka z gminy Trawniki. Młody mężczyzna został zatrzymany z taką ilością narkotyków, że sąd postanowił go aresztować tymczasowo na 3 miesiące.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium