Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 lutego 2018 r.
9:07

Ksiądz organizuje zbiórki makulatury, aby fundować stypendia uczniom i studentom

0 12 A A
Moją misją, jakby to górnolotnie nie zabrzmiało, jest wychodzenie do każdego człowieka - mów ks. Andrzej Sternik<br />
Moją misją, jakby to górnolotnie nie zabrzmiało, jest wychodzenie do każdego człowieka - mów ks. Andrzej Sternik
(fot. Jacek Barczyński)

W niedzielę wierni, którzy idą na mszę w Bazylice na Górze Chełmskiej niosą lub ciągną na sklepowych wózkach pakunki z makulaturą. Albo przywożą ją w bagażnikach samochodów. Pieniądze z jej sprzedaży parafia przeznacza na stypendia dla uczniów i studentów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pomysłodawcą akcji jest ks. Andrzej Sternik, proboszcz Parafii pw. Narodzenia NMP.

- Jeszcze będąc proboszczem w Parafii Miłosierdzia Bożego w Puławach usłyszałem, że ojcowie Biali Misjonarze w Afryce zbierają pieniądze na budowę studni - wspomina ks. Andrzej Sternik. - Razem z parafianami postanowiliśmy zorganizować zbiórkę makulatury i uzyskane dzięki temu pieniądze przeznaczyć na ten cel. Wyszło na to, że „naszą” studnię wykonano dzięki zaangażowaniu nie tylko moich parafian, ale całego miasta, skoro do akcji przyłączyły się także inne parafie oraz urzędy.

Studnia i stypendia

Makulaturę na studnie puławianie znosili od sierpnia 2013 roku do kwietnia 2014 roku. Otrzymali za nią 33 tys. zł, co przekładało się na 11 tys. dolarów, czyli dokładnie tyle, ile było potrzeba.

- Pieniądze przekazaliśmy ojcu Pawłowi Mazurkowi, który pochodził z Dąbrowicy, gdzie wcześniej posługiwałem jako proboszcz - dodaje ks. Sternik. - Z Afryki otrzymaliśmy list z podziękowaniem od tamtejszej społeczności oraz zdjęcia „naszej” studni. Wtedy chciałem już zakończyć naszą akcję, ale sami parafianie namawiali mnie, aby dalej zbierać makulaturę, a dochód z niej tym razem przeznaczać na stypendia. Dzięki temu przez dwa lata 11 uczniów szkół średnich i podstawowych otrzymywało co miesiąc po 100 zł.

Trzy kontenery

W 2016 roku ks. Andrzej Sternik został przeniesiony do chełmskiego sanktuarium maryjnego. Nie byłby sobą, gdyby i tutejszych parafian nie spróbował zachęcić do akcji, która tak znakomicie sprawdziła się w Puławach.

- Odnowiłem kontakt z lubelskim przedsiębiorcą, który odbierał makulaturę zbieraną w Puławach - mówi ks. Andrzej. - Dzięki temu już w październiku zaczęliśmy przyjmować papier od chełmian. Od tamtej pory miesiąc w miesiąc przekazujemy średnio po dwa wypełnione kontenery, w których mieści się od 3 do 6 ton papieru i tektury.

Ks. Sternik podkreśla, że do akcji przyłączył się także Zakład Oczyszczania Miasta, który udostępnił trzy kontenery. Jeden, największy stoi na tyłach budynku pobazyliańskiego obok rozarium, a pozostałe przy ul. Wołyńskiej; w sąsiedztwie sklepu ogrodniczego oraz Kolejowej obok sklepu z narzędziami i akcesoriami elektrycznymi. Partnerami są też dwa chełmskie markety, które na rzecz parafii odkładają całą makulaturę oraz wielu mieszkańców. Ich pomysł to umieszczanie w klatkach schodowych pudełek, do których mieszkańcy składają przeczytaną prasę, czy podrzucane im ulotki.

Wspólny wysiłek procentuje

- W czasie wizyty duszpasterskiej widziałem wiele takich pudeł i bardzo mnie to cieszy. Szczególnie, że ci, którzy je wystawili sami później przywożą te pudła do parafii - mówi ks. Andrzej Sternik.

Cały papierowy urobek do głównego kontenera zwożą wolontariusze specjalnie w tym celu zaopatrywani w paliwo co miesiąc fundowane przez stację BP przy ul. Kolejowej.

- Co drugi dzień zabieramy makulaturę z punktów rozmieszczonych w całym mieście - mówi Leszek Dybała, jeden z parafialnych wolontariuszy. - Na miejscu, czyli już obok kontenera przy rozarium, prasujemy ją w urządzeniu zakupionym przez parafię. Pracy jest tyle, że czasem nie wyrabiamy się na zakrętach. Nie narzekam, bo wiem czemu służy moja praca.

Wspólny wysiłek procentuje. Przez cały ubiegły rok ośmioro uczniów z parafii otrzymywało stypendia w wysokości 150 lub 200 zł. W tym roku takich beneficjentów jest już dziewięciu i wszystko wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości będzie ich jeszcze więcej.

Stypendyści

- Stypendystów wybiera działająca przy naszej Radzie Parafialnej Komisja Charytatywna i nasz Zespół Caritas - tłumaczy ks. Andrzej Sternik. - Bardzo pomocni są przy tym także katecheci, którzy mają rozeznanie w sytuacji materialnej i wynikach w nauce swoich uczniów.

Tegorocznym stypendystą jest między innymi Dominik Bitner z I klasy IV LO.

- Pieniądze ze stypendium oczywiście liczą się w naszym domowym budżecie - podkreśla Dominik. - Tym bardziej, że uczę się także w Państwowej Szkole Muzycznej w klasie śpiewu, a z tym wiążą się dodatkowe wydatki.

Tak jak Dominik, również Kacper ze Szkoły Podstawowej nr 1 co miesiąc otrzymuje 150 zł. - Te pieniądze przeznaczamy na zakup materiałów plastycznych dla naszego synka - mówi Kamil Mazurek. - Dzięki temu możemy mu też zapewnić dodatkowe zajęcia oraz finansować udział w różnego rodzaju konkursach przedmiotowych. Poza plastyką Kacper najbardziej lubi matematykę.

Do każdego człowieka

Z miesiąca na miesiąc makulatury w kontenerach przybywa i co za tym idzie: pieniędzy uzyskiwanych z jej sprzedaży. Ks. Sternik rozważa już zwiększenie liczby stypendystów.
Nie ukrywa też, że dzięki tym dochodom parafię stać też na innego rodzaju formy wsparcia wiernych. Na przykład w szczególnych sytuacjach finansuje zakup leków. Parafianin odbiera je we współpracującej z parafią aptece, po czym parafia reguluje należność. Zdarzyło się też, że pewna parafianka poprosiła ks. Sternika o pożyczenie kilkuset złotych. Zaufał jej. Po kilku miesiącach zwróciła całą sumę co do złotówki.

- Moją misją, jakby to górnolotnie nie zabrzmiało, jest wychodzenie do każdego człowieka - mówi ks. Sternik. - Każda pomoc to przejaw służby. Naszą parafialną wspólnotę przyrównuję do kochającej się rodziny, w której wszyscy powinni się wspierać. Choćby przynosząc zawiniątko z makulaturą. Ja się już tak nauczyłem, że nawet najmniejszą kartkę papieru odkładam do worka, by później, jak nazbiera się więcej, wynieść do kontenera.

Do tańca i do różańca

Ks. Andrzej Sternik kipi pomysłami. Poza akcją zbiórki makulatury dla pozyskania środków na stypendia wyciągnął także rękę do starszych parafian. Parafia z myślą o rencistach i emerytach w Domu Parafialnym organizuje cykl spotkań z ciekawymi ludźmi, prelekcje o różnej tematyce, warsztaty kulinarne, wycieczki za miasto i nawet gimnastykę.

W minioną sobotę kierowana przez ks. Sternika parafia po raz pierwszy zaprosiła wiernych na bal karnawałowy w Sali Różańcowej. Miało być 50 osób, a przyszło o 20 więcej. Jak mówi ks. Andrzej, chrześcijanin to człowiek radości. Ma być i do różańca, i do tańca. Byleby we właściwych proporcjach i czasie. Zainspirowani przez niego parafianie sami przygotowali poczęstunek i zadbali o zespół muzyczny, który przygrywał im do tańca.

Poza tymi przedsięwzięciami i codzienną posługą ks. Sternik koncentruje się na szeroko zakrojonym i bardzo kosztownym remoncie zabytkowej świątyni. Z pomocą miasta czyni też przygotowania do otwarcia dla zwiedzających krypt pod kościołem. Zostaną udostępnione już we wrześniu, a wydarzenie to ma przypieczętować konferencja „Góra Chełmska między współczesnością a historią i archeologią”.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2018 o 09:36
0
Co to za bzdurne komentarze polityczne, nie wierzysz trudno, nie chcesz pomagać nie pomagaj ale nie przeszkadzaj w tym innym, co chcą coś zrobić dla tych zapewne bardziej tego potrzebujących niż ty, bo pewnie masz już wszystko oprócz tego najważniejszego......i tu się domyśl czego bo wyobraźnię masz bujną.....I nie bij piany tu tylko pokaż co potrafisz, jaki jesteś dobry, ludzki i jak wspomagasz innych w potrzebie. I nie krytykuj tylko działaj!
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 23:56
0
Księże dam księdzu trop na makulaturę , może nie odmówią - dużo zwrotów z kiosków ma Gazeta Wyborcza, Kurier Lubelski, Dziennik Wschodni , Newsweek , Tygodnik Powszechny, Angora ..... może z bliźnim się podzielą ?
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 22:35
0
Przełącz się na prawicowe media - zobaczysz nienawiść katolika, Polaka. A ty i inni, pomstujący tu na Kościół i katolików, ponoć macie być lepsi,  prawdziwie dobrzy i sprawiedliwi, naprawdę miłujący świat i ludzi. Skoro oni są według was tacy źli, to czym się od nich różnicie wylewając z uporem godnym lepszej sprawy te pomyje? W czym jesteście lepsi?
Avatar
Byly parafianin / 10 lutego 2018 o 19:51
0
Typowa katolicka hipokryzja. Pierwszy proboszcz na "górce" tak oddany partii rządzącej. Polityczne kazania,ciągłe komenatrze polityczne,niegdyś, nie do pomyslenia, teraz juz niestety norma...
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 17:04
0
Przełącz się na prawicowe media - zobaczysz nienawiść katolika, Polaka.
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 16:06
0
Kim jesteście wy" wylewający pomyje" na katolików, kościół, księży??. Kim są wasi rodzice, że wychowali was w nienawiści do innych ludzi. Myślę, że cierpicie na jakąś depresję- brak poczucia szczęśliwości, zadowolenia. Jeśli zaś kieruje wami pycha to jesteście krok przed upadkiem. Szukajcie..... innych dróg!!!.
Avatar
AA / 10 lutego 2018 o 16:01
0
CZYZBY ABRAMOWICE JUZ NIE POMGAJA??? ZOSTAŁO TYLKO STRZELIĆ SOBIE W ŁEB- ABY TYLKO SZYBKO!!!
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 10 lutego 2018 o 14:37
0
szukajcie na fb: Kz Nszz Solidarnosc Organistow 11  resztę obejmuje PiS – lamowska cenzura.
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 12:20
0
w tygodniu po rannej mszy aż do wieczornej może jeszcze złom zbierać, bo już tylko do tego się nadają!
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 10:50
0
Ksiądz Sternik - jedyna pieczareczka, która urosła na kościelnym oborniku.
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2018 o 09:36
0
Co to za bzdurne komentarze polityczne, nie wierzysz trudno, nie chcesz pomagać nie pomagaj ale nie przeszkadzaj w tym innym, co chcą coś zrobić dla tych zapewne bardziej tego potrzebujących niż ty, bo pewnie masz już wszystko oprócz tego najważniejszego......i tu się domyśl czego bo wyobraźnię masz bujną.....I nie bij piany tu tylko pokaż co potrafisz, jaki jesteś dobry, ludzki i jak wspomagasz innych w potrzebie. I nie krytykuj tylko działaj!
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 23:56
0
Księże dam księdzu trop na makulaturę , może nie odmówią - dużo zwrotów z kiosków ma Gazeta Wyborcza, Kurier Lubelski, Dziennik Wschodni , Newsweek , Tygodnik Powszechny, Angora ..... może z bliźnim się podzielą ?
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 22:35
0
Przełącz się na prawicowe media - zobaczysz nienawiść katolika, Polaka. A ty i inni, pomstujący tu na Kościół i katolików, ponoć macie być lepsi,  prawdziwie dobrzy i sprawiedliwi, naprawdę miłujący świat i ludzi. Skoro oni są według was tacy źli, to czym się od nich różnicie wylewając z uporem godnym lepszej sprawy te pomyje? W czym jesteście lepsi?
Avatar
Byly parafianin / 10 lutego 2018 o 19:51
0
Typowa katolicka hipokryzja. Pierwszy proboszcz na "górce" tak oddany partii rządzącej. Polityczne kazania,ciągłe komenatrze polityczne,niegdyś, nie do pomyslenia, teraz juz niestety norma...
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 17:04
0
Przełącz się na prawicowe media - zobaczysz nienawiść katolika, Polaka.
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 16:06
0
Kim jesteście wy" wylewający pomyje" na katolików, kościół, księży??. Kim są wasi rodzice, że wychowali was w nienawiści do innych ludzi. Myślę, że cierpicie na jakąś depresję- brak poczucia szczęśliwości, zadowolenia. Jeśli zaś kieruje wami pycha to jesteście krok przed upadkiem. Szukajcie..... innych dróg!!!.
Avatar
AA / 10 lutego 2018 o 16:01
0
CZYZBY ABRAMOWICE JUZ NIE POMGAJA??? ZOSTAŁO TYLKO STRZELIĆ SOBIE W ŁEB- ABY TYLKO SZYBKO!!!
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 10 lutego 2018 o 14:37
0
szukajcie na fb: Kz Nszz Solidarnosc Organistow 11  resztę obejmuje PiS – lamowska cenzura.
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 12:20
0
w tygodniu po rannej mszy aż do wieczornej może jeszcze złom zbierać, bo już tylko do tego się nadają!
Avatar
Gość / 10 lutego 2018 o 10:50
0
Ksiądz Sternik - jedyna pieczareczka, która urosła na kościelnym oborniku.
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

To pismo od komendanta wzburzyło policjantów. "Uderzono w najmniej zarabiających"

To pismo od komendanta wzburzyło policjantów. "Uderzono w najmniej zarabiających" 42 18

Policjanci nie dostaną na czas dodatków do pensji. Wypłata świadczeń została wstrzymana, bo w policyjnym budżecie zabrakło pieniędzy. – Aby wyżyć będziemy pożyczać kasę po rodzinie i znajomych. Zaczynam się wstydzić gdzie pracujemy– komentuje jedna z policjantek

Avia II – Sokół 2:2, pozostałe wyniki 2. kolejki lubelskiej okręgówki

Avia II – Sokół 2:2, pozostałe wyniki 2. kolejki lubelskiej okręgówki 0 0

Gospodarze zdobyli dwie bramki w doliczonym czasie gry. Bohaterem spotkania został Łukasz Strug, który zdobył gola na wagę punktu tuż przed ostatnim gwizdkiem sędziego

Janowianka – Granit Bychawa 1:1. Prześladuje ich pech

Janowianka – Granit Bychawa 1:1. Prześladuje ich pech 1 0

Granit Bychawa uratował remis w samej końcówce. Piłkarze z Janowa Lubelskiego mogą mówić o olbrzymim pechu

Azoty Puławy poza podium na turnieju w Kaliszu

Azoty Puławy poza podium na turnieju w Kaliszu 2 1

Azoty Puławy zajęły szóste miejsce w rozegranym w Kaliszu V Szczypiorno Cup. Z trzech spotkań brązowi medaliści wygrali tylko jedno, z gospodarzami Energa MKS Kalisz. W trzydniowej imprezie triumfował mistrz Polski PGE Vive Kielce

Kabaret Starszych Pań i Panów w Centrum Kultury
26 sierpnia 2018, 18:00

Kabaret Starszych Pań i Panów w Centrum Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. 26 sierpnia o godz. 18 w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) w ramach akcji Centralny Plac Zabaw wystąpią uczestnicy warsztatów teatralnych z kabaretem Starszych Pań i Panów.

Dino Expo. Wystawa dinozaurów i żywe pająki w Targach Lublin
25 sierpnia 2018, 11:00

Dino Expo. Wystawa dinozaurów i żywe pająki w Targach Lublin 0 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 25-26 sierpnia w siedzibie Targów Lublin (ul. Dworcowa 11) odbędzie się podróżnicza wystawa dinozaurów połączona z prezentacją egzotycznych gatunków pająków. Na uczestników czeka moc atrakcji - będzie można przejechać się na grzbiecie prehistorycznego gada!

Tribute to Zbigniew Wodecki - Wodecki Twist Festiwal w Lublinie
23 października 2018, 20:30

Tribute to Zbigniew Wodecki - Wodecki Twist Festiwal w Lublinie 1 1

Co Gdzie Kiedy. Fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego oraz Good Taste Production z radością zaprasza na koncert Tribute to: Zbigniew Wodecki by Wodecki Twist Festiwal w Lublinie! Wydarzenie odbędzie się 23 października o godz. 20.30 w Centrum Spotkania Kultur.

Powiślak Końskowola – Lublinianka 3:3. Wszystkiego było dużo

Powiślak Końskowola – Lublinianka 3:3. Wszystkiego było dużo 0 0

Oby więcej takich meczów! Lublinianka wygrywała w Końskowoli 1:0, przegrywała 1:3, ale zdołała urwać gospodarzom jeden punkt po remisie 3:3

Korona – Grom 1:2. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Korona – Grom 1:2. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 2 0

Grom Różaniec znakomicie wszedł w nowy sezon rozgrywkowy. Podopieczni trenera Bogdana Antolaka wygrali trzeci mecz z rzędu pokonując na wyjeździe Koronę Łaszczów 2:1 zdobywając decydującą bramkę w doliczonym czasie gry

Tanew – Orkan 5:1. Do trzech razy sztuka

Tanew – Orkan 5:1. Do trzech razy sztuka 0 0

W trzeciej kolejce Tanew Majdan Stary odniosła pierwsze w tym sezonie zwycięstwo ligowe. Bohaterem spotkania był Arkadiusz Kusiak, który skompletował hattricka

Wściekły Kaczyński na billboardach w Lublinie. Akcja wymierzona w PiS

Wściekły Kaczyński na billboardach w Lublinie. Akcja wymierzona w PiS 228 27

Billboardy z wizerunkiem rozwścieczonego Jarosława Kaczyńskiego pojawiły się przy ulicach w wielu polskich miastach, m.in. w Lublinie. Hasła na plakatach uderzają w PiS

Chmielaki 2018. Te piwa wygrały. Wyniki konkursu piw
galeria

Chmielaki 2018. Te piwa wygrały. Wyniki konkursu piw 1 3

Wiemy, kto zwyciężył Konsumenckim Konkursie Piw podczas 48. Ogólnopolskiego Święta Chmielarzy i Piwowarów "Chmielaki Krasnostawskie 2018".

Dłoń trzymająca drzewo. Nietypowa instalacja w Lublinie

Dłoń trzymająca drzewo. Nietypowa instalacja w Lublinie 0 3

Twórcy: Kamil R. Filipowski – autor projektu / współpraca rzeźbiarska, Paweł Pawluk – rzeźbiarz, Kamila Czosnyk – współpraca rzeźbiarska, Tymoteusz Wojna – pomoc rzeźbiarska. Produkcja: Centrum Kultury (Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie „Rewiry”, Dział Promocji i Komunikacji, Dział Koordynacji i Programowania). To oni stoją za zwracającą uwagę instalacją na skwerze koło Centrum Kultury.

Poszły dzieci na jarmark i się dobrze bawiły [zdjęcia]
galeria

Poszły dzieci na jarmark i się dobrze bawiły [zdjęcia] 0 1

Na Błoniach pod Zamkiem w ramach Jarmarku Jagiellońskiego czekało wielkie podwórko z zabawkami z minionej epoki. Dzieciom się podobało

Chełmianka – Wiślanie Jaśkowice 2:0. Ciągle mają komplet!

Chełmianka – Wiślanie Jaśkowice 2:0. Ciągle mają komplet! 5 3

zwalniają tempa piłkarze Artura Bożyka. Chełmianka w niedzielę zanotowała trzecie zwycięstwo z rzędu. Tym razem biało-zieloni pokonali na własnym boisku ekipę Wiślan Jaśkowice 2:0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.