Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 września 2009 r.
20:10
Edytuj ten wpis

Kusznik z Lublina

Autor: Zdjęcie autora Kamil Kozioł

W Lublinie mamy wicemistrza świata. Wicemistrz nazywa się Piotr Hordyjewicz, a tytuł wywalczył niespełna miesiąc temu w portugalskim Entroncamento. W czym? A w strzelaniu z kuszy. – Wilhelmem Tellem jednak nie jestem – śmieje się Hordyjewicz

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ten wynik to efekt piętnastoletniej ciężkiej pracy, która musiała być prowadzona w… ukryciu. – Niestety, ale kusza sportowa w Polsce jest nielegalna i nigdzie nie można z niej strzelać – tłumaczy 47-latek.

Mutant za 20 000

Przygoda Hordyjewicza z tą nietypową bronią rozpoczęła się piętnaście lat temu. – Ćwiczyłem łucznictwo w Energetyku Lublin, ale w pewnym momencie postanowiłem zmienić profesję – opowiada.

Zanim jednak Hordyjewicz wystartował w pierwszych zawodach, najpierw musiał sporo zainwestować w sprzęt. – Przyzwoita kusza kosztuje około 20 tysięcy złotych – wyjaśnia. Niestety, ale w Polsce nie można jej legalnie kupić, więc lublinianin musiał wykorzystać swoje kontakty. – Kuszników na świecie jest około siedmiu tysięcy.

Wszyscy jesteśmy jak jedna wielka rodzina, która stara się sobie pomagać. Podobnie jest przy zakupie sprzętu. Moja obecna kusza to prawdziwy mutant interkontynentalny. Celowniki pochodzą z Niemiec, groty z Japonii, strzały z USA, a ostrogi są z Polski. Dodatkowo, niektóre części zostały wyprodukowane w Finlandii.

Pucharowe strzelanie

Ile waży kusza? – To zależy. Na zawodach ograniczenie wynosi dziesięć kilogramów, ale zazwyczaj są one lżejsze i ważą około sześciu kilogramów – wyjaśnia Hordyjewicz.

Kusznicy rywalizują ze sobą w trzech konkurencjach: field, match play i forest. – Dwie pierwsze są bardzo podobne do zawodów łuczniczych. Match play jest nieco ciekawszy, bo tutaj rywalizuje się w systemie pucharowym – specjalnością lublinianina jest jednak forest.

– To bardzo trudna konkurencja. Polega ona na strzelaniu do makiet zwierząt ustawionych w lesie. Panuje tam różne oświetlenie i czasami bardzo ciężko jest ocenić odległość – wyjaśnia Hordyjewicz, który właśnie w tej konkurencji zdobył tytuł wicemistrza świata.

Jedyny w Polsce

Poziom zawodów w Entroncamento był bardzo wysoki. – Wystarczy powiedzieć, że startowało prawie dwustu zawodników. Na dodatek, od początku panowały niezwykle trudne warunki. Było bardzo gorąco, około 45 stopni Celsjusza w cieniu, a do tego wiał silny wiatr – nietrudno zgadnąć, że zwłaszcza to ostatnie ma duży wpływ na strzelanie z kuszy.

Jednak Polak w tych warunkach czuł się jak ryba w wodzie. Uzbierał 935 punktów i uległ jedynie Stevenowi Pylypchukovi z USA.

– Nie spodziewałem się takiego wyniku. Stawiałem na Australijczyków, Amerykanów, Japończyków, Szwajcarów czy Rosjan. Po zakończeniu zawodów długo nie mogłem uwierzyć w to, co zrobiłem. To pierwszy medal dla naszego kraju w historii tego sportu – wyjaśnia.

Niestety, ale o sukcesie lublinianina mało kto w naszym kraju wiedział. – Nic dziwnego, bo strzelanie z kuszy jest w Polsce… zakazane. Na jej posiadanie trzeba mieć specjalne zezwolenie. Dość powiedzieć, że jestem jedynym Polakiem, który startuje w zawodach sportowych – dodaje Hordyjewicz.

Trenuje w Czechach


Jako że lublinianin nie może trenować w Polsce, musi wyjeżdżać do Czech. – Tam są świetne warunki do tego sportu. Powstała nawet specjalna liga, w której startuje kilka zespołów. Ja reprezentuję barwy Iskry Otrokovice. Chcę jednak podkreślić, że podczas zawodów zawsze startuję w koszulce z orzełkiem na piersi – zaznacza.

Ciągłe podróże wymagają sporych pieniędzy, a z tego sportu nie da się wyżyć. – Kusza jest dla mnie rodzajem hobby. W USA czy w Niemczech zawodnicy mają sponsorów, którzy pozwalają im w całości poświęcić się strzelaniu z kuszy. W Polsce tak nie jest i pewnie długo nie będzie – twierdzi Hordyjewicz.

Ze statusem kuszy w Polsce wiąże się wiele problemów. – Na naszej wschodniej granicy muszę zawsze tłumaczyć się, że jadę na zawody i pokazywać specjalne pozwolenia. Tymczasem, kiedy byłem ostatnio w Lizbonie i podszedłem do celnika zgłosić mu, że mam kuszę, to ten popatrzył na mnie ze zdziwieniem i spytał, po co mu to mówię?

Marzenia kusznika

Marzeniem Hordyjewicza jest występ na olimpiadzie. Co prawda w obecnej chwili nie zanosi się na to, aby strzelanie z kuszy zagościło w programie igrzysk olimpijskich.
Bardziej realnym marzeniem wydaje się powstanie w Lublinie klubu kuszniczego.

– Na Lubelszczyźnie jednymi z najważniejszych postaci w strzelectwie są Zbigniew Cichosz i Romuald Witamborski. Oni mają niesamowitą wiedzę na temat tego sportu. Wydaje się jednak, że powstanie klubu kuszniczego w Lublinie nie jest możliwe. Za dużo byłoby przy tym zachodu i załatwiania pozwoleń – podkreśla Hordyjewicz, który na razie skupia się na treningach: w przyszłym roku odbędą się kolejne mistrzostwa.

Tym razem najlepsi kusznicy przyjadą do Nowej Zelandii. – Lubię tam startować – mówi nasz bohater.

A my liczymy, że przywiezie kolejny medal. Może złoty?

Pozostałe informacje

Dlaczego SPF latem to konieczność - jak chronić skórę skutecznie?

Dlaczego SPF latem to konieczność - jak chronić skórę skutecznie?

Ochrona przeciwsłoneczna to jeden z najważniejszych filarów pielęgnacji skóry, szczególnie w sezonie letnim. Promieniowanie UV, nawet przy zachmurzeniu, oddziałuje na skórę codziennie, prowadząc do fotostarzenia, przebarwień, a w dłuższej perspektywie – uszkodzeń komórkowych. Dlatego stosowanie kremów z filtrem SPF latem to nie wybór, a konieczność.

Kiedyś mieszkańcy chcieli odnowy tego miejsca. Czy basen wróci na Tatary?
galeria

Kiedyś mieszkańcy chcieli odnowy tego miejsca. Czy basen wróci na Tatary?

Ponad dekadę temu mieszkańcy zbierali podpisy pod projektem zakładającym odnowienie pływalni na lubelskich Tatarach. Radni wtedy jednogłośnie poparli pomysł. Co z tymi planami dzieje się po ponad 10 latach?

W tym miejscu ma powstać nowa ulica

Projektują nową ulicę od Akademickiej. Ma usprawnić ruch do szkoły i filii AWF

Będzie nowe połączenie drogowe między ulicą Akademicką a Sitnicką w Białej Podlaskiej. Na razie powstaje projekt.

Nowym zawodnikiem Chełmianki został Damian Urban

Damian Urban i Maciej Jabłoński to nowi zawodnicy III-ligowej Chełmianki

23-letni lewy wahadłowy Damian Urban Chełm i 19 letni pomocnik Maciej Jabłoński zasilili kadrę Chełmianki Chełm

Jan Urban nowym selekcjonerem? Michał Probierz już mu pogratulował

Jan Urban nowym selekcjonerem? Michał Probierz już mu pogratulował

Od kilkunastu dni nazwisko Jana Urbana w polskich mediach wymieniane jest przez wszystkie przypadki w kontekście objęcia przez niego reprezentacji narodowej. W czwartek Polski Związek Piłki Nożnej planował oficjalne zaprezentowanie nowego selekcjonera. W środę Cezarego Kuleszę ubiegł… Michał Probierz, który publicznie złożył gratulacje Urbanowi

Wypadek na S17. Droga zablokowana
ZDJĘCIA

Wypadek na S17. Droga zablokowana

Zderzenie dwóch aut osobowych na trasie Piaski-Zamość. Jedna osoba jest ranna.

Drogi, oświetlenie i kanalizacja - inwestycje w Głusku

Drogi, oświetlenie i kanalizacja - inwestycje w Głusku

Nowe drogi, oświetlenie i rozbudowa sieci kanalizacyjnej – to inwestycje, na które samorząd gminy Głusk podpisał właśnie umowy. Prace już się rozpoczęły.

„Jesteśmy już w pierwszej fazie wojny”. Generał Jakubczyk o zagrożeniach, słabości służb i gotowości Polski
Dzień Wschodzi
film

„Jesteśmy już w pierwszej fazie wojny”. Generał Jakubczyk o zagrożeniach, słabości służb i gotowości Polski

Zdaniem generała brygady Artura Jakubczyka, Polska już teraz znajduje się w pierwszym etapie nowoczesnej wojny hybrydowej. – Mamy do czynienia z działaniami dezinformacyjnymi, cyberatakami i próbami destabilizacji społecznej. A służby specjalne? Są kompletnie nieprzygotowane – ostrzega były zastępca dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej i szef strategii wywiadu NATO.

Jak wspierać na co dzień pracę wątroby?

Jak wspierać na co dzień pracę wątroby?

Wątroba to cichy bohater organizmu – codziennie filtruje krew, wspiera trawienie i neutralizuje toksyny1. Choć rzadko daje o sobie znać, jej kondycja w dużej mierze zależy od Twoich codziennych wyborów. Dowiedz się, co możesz zrobić, by ją odciążyć i wspierać jej pracę na co dzień.

Religia raz w tygodniu? Większość jest na tak
SONDA

Religia raz w tygodniu? Większość jest na tak

Czy religia powinna ustąpić miejsca matematyce, informatyce albo... po prostu dłuższemu spaniu? Z najnowszego sondażu wynika, że ponad połowa Polaków popiera ograniczenie liczby lekcji religii w szkołach do jednej godziny tygodniowo.

Ekstraliga U-24. Motor Lublin rzutem na taśmę wywalczył remis w starciu z Beckhoff Spartą Wrocław

Ekstraliga U-24. Motor Lublin rzutem na taśmę wywalczył remis w starciu z Beckhoff Spartą Wrocław

W poniedziałek wygrana u siebie, a we wtorek cenny remis na wyjeździe. Motor Lublin w 12. kolejce U-24 Ekstraligi przegrywał we Wrocławiu z Beckhoff Spartą, ale w końcówce zawodów zdołał doprowadzić do stanu 45:45

Bezpieczne wakacje w Lublinie. Relaks, wsparcie i taniec pod Zamkiem
15 lipca 2025, 11:00

Bezpieczne wakacje w Lublinie. Relaks, wsparcie i taniec pod Zamkiem

Jak połączyć wakacyjny relaks z troską o zdrowie psychiczne? W Lublinie to możliwe! Przez cztery dni na Błoniach pod Zamkiem trwać będzie akcja „Bezpieczne Wakacje – Mów. Czuj. Działaj”. Na mieszkanki i mieszkańców czekają warsztaty, konsultacje i chwile wyciszenia – wszystko po to, by wzmocnić emocjonalną odporność i lepiej radzić sobie z hejtem czy przemocą.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak otrzyma szansę występu już w trzecim tegorocznym turnieju Ligi Narodów

Siatkarze Bogdanki LUK Lublin powołani na turniej Ligi Narodów w Gdańsku. W środę mecz z Iranem

Trzech zawodników Bogdanki LUK Lublin znalazło się wśród wybrańców selekcjonera reprezentacji Polski siatkarzy Nikoli Grbicia na turniej Ligi Narodów w Gdańsku

Penne, farfale i bucatini. I makaron z truskawkami
PRZEPISY

Penne, farfale i bucatini. I makaron z truskawkami

Kiedy Iga Świątek wyznała, że jej ulubionym daniem z dzieciństwa jest makaron z truskawkami, nie tylko we Włoszech zapanowało poruszenie. A my mamy dla was polskie i włoskie przepisy na dobry makaron.

Tusk: ułaskawienie Bąkiewicza jest skandalem. Duda odpowiada

Tusk: ułaskawienie Bąkiewicza jest skandalem. Duda odpowiada

Premier Donald Tusk ocenił, że ułaskawienie Roberta Bąkiewicza „jest skandalem w ludzkim, moralnym wymiarze”. W odpowiedzi Andrzej Duda napisał, że „skandalem” jest „bezprawie”, które – w ocenie prezydenta – premier „wprowadza od 13 grudnia 2023”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium