Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 kwietnia 2012 r.
10:51
Edytuj ten wpis

Lublin: Gorąco w partii Kaczyńskiego

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
2 29 A A
 (Wojciech Nieśpiałowski)
(Wojciech Nieśpiałowski)

W lubelskim Prawie i Sprawiedliwości trzeszczy. Działacze partii spierają się: współpracować z prezydentem Lublina Krzysztofem Żukiem z PO czy twardo go krytykować?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do niedawna symbolem przerostu ambicji i bezpardonowej walki, była lubelska Platforma Obywatelska. Wystarczy przypomnieć niesławne odejście Zyty Gilowskiej i wojenki toczone przez Janusza Palikota z dawnymi sojusznikami. Teraz konflikt rozpala się w PiS w lubelskim okręgu wyborczym.

Sojusz czy opozycja

Wybory parlamentarne w okręgu lubelskim od lat wygrywa partia Kaczyńskiego. Ma też większość radnych w samorządzie województwa i lubelskiej Radzie Miasta.

Jednak o pełnej satysfakcji nie ma mowy. W końcu województwem rządzi koalicja PO-PSL, a prezydentem Lublina od dwóch kadencji jest człowiek Platformy (obecnie Krzysztof Żuk). Żuk dogadał się z przewodniczącym rady miasta i szefem PiS w Lublinie Piotrem Kowalczykiem: zawiązali nieformalną koalicję (obie strony jak ognia unikają tego słowa). Dzięki niej prezydent ma większość w radzie, a PiS wpływ na losy miasta i posady, m. in. zastępcę prezydenta.

Jednak lokalna współpraca nie zawsze podoba się szefem bezpardonowo walczących ze sobą w kraju partii. Wśród lubelskich działaczy PiS niektórzy chętnie widzieliby ostrzejsze traktowanie prezydenta z PO. To jeden z głównych powodów sporu wewnątrz partii Jarosława Kaczyńskiego.

Kowalczyk i Michałkiewicz

Piotr Kowalczyk (rocznik 1978) ma opinię zręcznego politycznego gracza. Stworzył koalicję z Żukiem, potrafi zadbać o dobre kontakty z dziennikarzami, zbudował blok wiernych sobie działaczy i sprawnie unosi się na partyjnej fali nie dając się połknąć przez partyjne rekiny. Ma duże ambicje i własne pomysł na partyjną działalność.

– To nie może podobać się wszystkim – stwierdza jeden z naszych rozmówców z PiS. I wskazuje na posła Krzysztofa Michałkiewicza, prezesa PiS w okręgu.

Krzysztof Michałkiewicz to działacz opozycyjny z czasów PRL (siedział w więzieniu, władze zmusiły go w 1983 do wyjazdu z kraju) i minister pracy i polityki społecznej w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Jego oponenci w PiS uważają, że brak mu przebojowości; charyzmy. Wyliczają, że unikał starć z Januszem Palikotem, niegdyś szefem PO w regionie. Że nie potrafił też odnaleźć się w świecie nowoczesnej polityki zdominowanej przez media.

Między oboma politykami zgrzyta od dawna, przynajmniej od czasów wyborów na prezydenta Lublina sprzed dwóch lat. Kowalczyk typowany był wówczas na kandydata na prezydenta PiS (ostatecznie został nim Lech Sprawka). Wtedy nie brakowało komentarzy, że młody polityk nie ma szans na wygraną, a wystawiany jest, żeby się "spalił”.

Kaczyński w Lublinie

O rozpalającym działaczy i sympatyków PiS porozumieniu z prezydentem Żukiem, musiał wypowiedzieć się sam Jarosław Kaczyński. Podczas niedawnej, lutowej wizyty w Lublinie usłyszał pytanie z sali: czy PiS powinno promować i wspierać Krzysztofa Żuka, prezydenta Lublina z PO?

Kaczyński odparł, że współpraca z Platformą jest trudna, chyba, że dotyczy spraw najważniejszych dla mieszkańców. Dodał, że w kraju powstają w samorządach "szkodliwe spółdzielnie” na zasadach "żeby wszystkim był dobrze”. A władza potrzebuje opozycji, która patrzy na ręce.

– Nie odbieram tego jako sygnału do zerwania współpracy. Mamy porozumienie z prezydentem, a nie koalicję z PO. Najpierw jesteśmy lubelskimi samorządowcami, a dopiero później politykami – tłumaczył nam Kowalczyk.

Jego przeciwnicy w PiS odebrali jednak słowa prezesa jako zachętę do działania.

Trudne wybory

Próbą sił były partyjne wybory. Michałkiewicz został pod koniec marca wybrany ponownie prezesem PiS w lubelskim okręgu wyborczym. Powinien wygrać, bo wskazał go Kaczyński i nie miał konkurencji. W tajnym głosowaniu poparło go 124 delegatów, ale 55 było przeciw, a 11 wstrzymało się od głosu. Kowalczyka ucieszył nie tylko taki sobie wynik Michałkiewicza. W zarządzie regionu znaleźli się jego poplecznicy, choć mieli zostać "wycięci”.

Druga tura partyjnych rozgrywek nastąpiła na początku kwietnia. Wtedy wybrano prezydium zarządu regionu PiS. Michałkiewicz wnioskował, żeby wiceprezesami zostali: posłanka Elżbieta Kruk, senator Grzegorz Czelej oraz radny wojewódzki i były prezydent Lublina Andrzej Pruszkowski. Jednak ten ostatni przepadł w głosowaniu.

Chociaż Kowalczyk stracił dotychczasową pozycję wiceprezesa, to jego zwolennicy odebrali przegraną Pruszkowskiego jako sygnał, że wciąż mają dużą siłę. Tym bardziej, że wiceprezes Elżbieta Kruk to dawna polityczna mistrzyni Kowalczyka.
– Pruszkowski nie może zrozumieć, że jak on był prezydentem to radni PO atakowali go, a teraz PiS współpracuje z prezydentem z Platformy. To on próbuje torpedować współpracę z Żukiem – przekonuje nas działacz PiS związany z Kowalczykiem.

Jak w porządnej rodzinie

Poseł Michałkiewicz dziwi się pytaniom o konflikt w lubelskim PiS i zauważa, że wybory odbyły się, nie zostały zerwane, nikt nie wyszedł z partii, ani nie został wyrzucony.

– U nas, jak w porządnej rodzinie, różnice zdań są. Jak nie ma wewnątrz partii debaty, a taka w lubelskim PiS jest potrzebna, to partie obumierają – mówi z kolei Piotr Kowalczyk.

– Dobrze, można krytykować współpracę z Żukiem, ale co w zamian? Trzeba by pójść w twardą opozycję, krytykować prezydenta i przedstawiać własne pomysły rozwiązań. Nie sądzę, żebyśmy dali radę to zrobić – komentuje jeden z lubelskich działaczy PiS, który lokuje się między spierającymi się politykami.

Część działaczy PiS twierdzi, że partia traci na współpracy z Żukiem. Jednak fakty tego nie potwierdzają – partia Kaczyńskiego wygrała jesienne wybory do Sejmu i Senatu.

Żuk i Kowalczyk krytykowani przez partyjnych kolegów mogą zdecydować się na grę va banque: oddadzą partyjne legitymacje, pociągną za sobą część radnych Platformy i PiS, utworzą samorządowe porozumienie. Im bliżej do samorządowych wyborów w 2014 roku tym częściej będą o tym myśleli.

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
anty pruszek / 17 kwietnia 2012 o 20:47
0
[quote name='jj' timestamp='1334501486' post='621550']
Od razu zaznaczę, że nie jestem lubelakiem tylko osobą która kilka lat temu zjechała do Lublina z okolic Szczecina. Tak jak od 5 lat obserwuję, to Lublin bynajmniej teraz w kwestii rozwoju niczym nie różni się od innych miast w Polsce. Mieszkałem w Opolu, Szczecinie, Warszawie więc mam punkt odniesienia. Lublin rozwiją się na miarę swoich możliwości.
Fakt za Pruszkowskiego miasto się uwsteczniło, za Wasilewskiego poniekąd też niemniej plusem Wasilewskiego było to że przygotował Żukowi grunt pod dobr start i rozwój miasta. Może za Wasilewskiego nie było spektakularnych inwestycji ale za to było prostowanie całego "bajzlu" po Pruszkowskim.
[/quote]
Nie to że chwalę Pruszona (bo specjalną sympatią go nie daże) ale piszesz głupoty o naprawie bajzlu po nim. Wystarczy poczytać kiedy były składane wnioski o konkretne inwestycje, listy rankingowe, wpi, etc. Okazuje się że Wasilewski prostował i zmieniał - podpis Pruszona na swój pod prezentacjami kolejnych projektów na zacnych unijnych konferencjach.
[quote name='jj' timestamp='1334501486' post='621550']
Od razu zaznaczę, że nie jestem lubelakiem tylko osobą która kilka lat temu zjechała do Lublina z okolic Szczecina. Tak jak od 5 lat obserwuję, to Lublin bynajmniej teraz w kwestii rozwoju niczym nie różni się od innych miast w Polsce. Mieszkałem w Opolu, Szczecinie, Warszawie więc mam punkt odniesienia. Lublin rozwiją się na miarę swoich możliwości.
Fakt za Pruszkowskiego miasto się uwsteczniło, za Wasilewskiego poniekąd też niemniej plusem Wasilewsk... rozwiń
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2012 o 08:54
0
[quote name='Gość' timestamp='1334517872' post='621632']
Szanowny SENATORZE. 17 kwietnia mija siódma rocznica śmierci ojca Twojego guru Jarosława.
Ponieważ Jarosław ma w ... głębokim poważaniu pamięć swojego ojca Rajmunda, to może w jego imieniu zapalisz świeczkę na jego mogile na Cmentarzu Powązkowskim. Wprawdzie był prominentnym komuchem ale spłodził i ustawił swoich synów.
[/quote]
Śierpem i młotem w tą twoją czerwono-komunistyczno-konfidencką hołotę.
Avatar
POgromca komuchów / 16 kwietnia 2012 o 08:39
0
Należy dymać tych czerwonych chamów,sovieckich pachołków moskwy którzy teraz rządzą i żyją w naszym kraju za nasze pieniądze.
Avatar
Heniek / 16 kwietnia 2012 o 08:29
0
brawo Panie Kowalczyk. Nie zachowujcie sie jak Ci na górze. Lublin potrzebuje rozwoju a nie kłutni to do niczego nie prowadzi.Można wywierać presję patrzeć na ręcę ale trzeba też współpracować i tylko porozumieniem coś można zdziałać.Pozdrawiam
Avatar
kataba / 16 kwietnia 2012 o 08:28
0
Dlatego potrzebna jest jedyna słuszna partia Ojca Klimca - i dla tych z lewa, z prawa, środka czy opłotka
Avatar
gość / 16 kwietnia 2012 o 07:12
0
[quote name='SENATOR' timestamp='1334509210' post='621585']
JAROSŁAW musi wyduśić całą tą czerwono-komunistyczno-konfidencką zarazę i tych wszystkich pachołków moskwy, bo inaczej nie ruszymy z miejsca.Cała europa nas będzie w d.u.p.ę DYMAĆ.
[/quote]
To sierotą zostaniesz.
Avatar
ppsa / 15 kwietnia 2012 o 21:58
0
"szkodliwa spółedzielnia" dyrektorsko - kierownicza to jest w lubelskiej Poczcie Polskiej
Avatar
Przedsiębiorca / 15 kwietnia 2012 o 21:32
0
[quote name='serotonin' timestamp='1334495430' post='621522']
PiSuarom nie podoba sie to, że w Lublinie jest coraz lepiej i za Żuka miasto się rozwija! Dla nich najlepiej jakbyśmy mieszkali w lepiankach z gówna i biegali do kościoła.

Z tego co mi sie wydaje społeczeństwo wybiera polityków, aby dobrze sprawowali władzę i tak jak w samorządzie dbali o rozwój miasta, ale PiSuary o tym nie wiedzą. Oni są tak zacofani, że dla nich władza to walka z PO, Palikotem, aborcją, In Vitro i miejscami pracy, bo każdy nowy inestor do zło wcielone namaszczone przez SZATANA!!
[/quote]

Komu i gdzie jest lepiej? Poziom kolesiostwa, nieodpowiedzialności, nepotyzmu i szastania publicznymi pieniędzmi przekroczył wszelkie bariery i normy, a jeżeli coś w ogóle powstaje, to biorą za to pieniądze na poziomie, do którego wiekszość z Was nie dojedzie nawet za 65 lat...

Cała reszta to zręczna i prostacka zarazem propaganda sukcesu, która ma ukryć interesy i interesiki lokalnej nomenklatury. Rolą opozycji jest być w... opozycji, a wszelki przejawy pojednania jednego z drugim doprowadziło nas do sytucaji, w której właśnie się znajdujemy.

Moze kiedyś zrozumiesz, że każdy powinien robić co do niego należy, a nie wstępować w medialne role, które powodują, że ginekolog dłubie w oku, a powinien... okulista.
[quote name='serotonin' timestamp='1334495430' post='621522']
PiSuarom nie podoba sie to, że w Lublinie jest coraz lepiej i za Żuka miasto się rozwija! Dla nich najlepiej jakbyśmy mieszkali w lepiankach z gówna i biegali do kościoła.

Z tego co mi sie wydaje społeczeństwo wybiera polityków, aby dobrze sprawowali władzę i tak jak w samorządzie dbali o rozwój miasta, ale PiSuary o tym nie wiedzą. Oni są tak zacofani, że dla nich władza to walka z PO, Palikotem, aborcją, In Vitro i miejscami pracy, ... rozwiń
Avatar
Gość / 15 kwietnia 2012 o 21:24
0
[quote name='SENATOR' timestamp='1334509210' post='621585']
JAROSŁAW musi wyduśić całą tą czerwono-komunistyczno-konfidencką zarazę i tych wszystkich pachołków moskwy, bo inaczej nie ruszymy z miejsca.Cała europa nas będzie w d.u.p.ę DYMAĆ.
[/quote]
Szanowny SENATORZE. 17 kwietnia mija siódma rocznica śmierci ojca Twojego guru Jarosława.
Ponieważ Jarosław ma w ... głębokim poważaniu pamięć swojego ojca Rajmunda, to może w jego imieniu zapalisz świeczkę na jego mogile na Cmentarzu Powązkowskim. Wprawdzie był prominentnym komuchem ale spłodził i ustawił swoich synów.
[quote name='SENATOR' timestamp='1334509210' post='621585']
JAROSŁAW musi wyduśić całą tą czerwono-komunistyczno-konfidencką zarazę i tych wszystkich pachołków moskwy, bo inaczej nie ruszymy z miejsca.Cała europa nas będzie w d.u.p.ę DYMAĆ.
[/quote]
Szanowny SENATORZE. 17 kwietnia mija siódma rocznica śmierci ojca Twojego guru Jarosława.
Ponieważ Jarosław ma w ... głębokim poważaniu pamięć swojego ojca Rajmunda, to może w jego imieniu zapalisz świeczkę na jego mogile na Cmentarzu Powązkowskim. ... rozwiń
Avatar
SENATOR / 15 kwietnia 2012 o 19:00
0
JAROSŁAW musi wyduśić całą tą czerwono-komunistyczno-konfidencką zarazę i tych wszystkich pachołków moskwy, bo inaczej nie ruszymy z miejsca.Cała europa nas będzie w d.u.p.ę DYMAĆ.
Avatar
anty pruszek / 17 kwietnia 2012 o 20:47
0
[quote name='jj' timestamp='1334501486' post='621550']
Od razu zaznaczę, że nie jestem lubelakiem tylko osobą która kilka lat temu zjechała do Lublina z okolic Szczecina. Tak jak od 5 lat obserwuję, to Lublin bynajmniej teraz w kwestii rozwoju niczym nie różni się od innych miast w Polsce. Mieszkałem w Opolu, Szczecinie, Warszawie więc mam punkt odniesienia. Lublin rozwiją się na miarę swoich możliwości.
Fakt za Pruszkowskiego miasto się uwsteczniło, za Wasilewskiego poniekąd też niemniej plusem Wasilewskiego było to że przygotował Żukowi grunt pod dobr start i rozwój miasta. Może za Wasilewskiego nie było spektakularnych inwestycji ale za to było prostowanie całego "bajzlu" po Pruszkowskim.
[/quote]
Nie to że chwalę Pruszona (bo specjalną sympatią go nie daże) ale piszesz głupoty o naprawie bajzlu po nim. Wystarczy poczytać kiedy były składane wnioski o konkretne inwestycje, listy rankingowe, wpi, etc. Okazuje się że Wasilewski prostował i zmieniał - podpis Pruszona na swój pod prezentacjami kolejnych projektów na zacnych unijnych konferencjach.
[quote name='jj' timestamp='1334501486' post='621550']
Od razu zaznaczę, że nie jestem lubelakiem tylko osobą która kilka lat temu zjechała do Lublina z okolic Szczecina. Tak jak od 5 lat obserwuję, to Lublin bynajmniej teraz w kwestii rozwoju niczym nie różni się od innych miast w Polsce. Mieszkałem w Opolu, Szczecinie, Warszawie więc mam punkt odniesienia. Lublin rozwiją się na miarę swoich możliwości.
Fakt za Pruszkowskiego miasto się uwsteczniło, za Wasilewskiego poniekąd też niemniej plusem Wasilewsk... rozwiń
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2012 o 08:54
0
[quote name='Gość' timestamp='1334517872' post='621632']
Szanowny SENATORZE. 17 kwietnia mija siódma rocznica śmierci ojca Twojego guru Jarosława.
Ponieważ Jarosław ma w ... głębokim poważaniu pamięć swojego ojca Rajmunda, to może w jego imieniu zapalisz świeczkę na jego mogile na Cmentarzu Powązkowskim. Wprawdzie był prominentnym komuchem ale spłodził i ustawił swoich synów.
[/quote]
Śierpem i młotem w tą twoją czerwono-komunistyczno-konfidencką hołotę.
Avatar
POgromca komuchów / 16 kwietnia 2012 o 08:39
0
Należy dymać tych czerwonych chamów,sovieckich pachołków moskwy którzy teraz rządzą i żyją w naszym kraju za nasze pieniądze.
Avatar
Heniek / 16 kwietnia 2012 o 08:29
0
brawo Panie Kowalczyk. Nie zachowujcie sie jak Ci na górze. Lublin potrzebuje rozwoju a nie kłutni to do niczego nie prowadzi.Można wywierać presję patrzeć na ręcę ale trzeba też współpracować i tylko porozumieniem coś można zdziałać.Pozdrawiam
Avatar
kataba / 16 kwietnia 2012 o 08:28
0
Dlatego potrzebna jest jedyna słuszna partia Ojca Klimca - i dla tych z lewa, z prawa, środka czy opłotka
Avatar
gość / 16 kwietnia 2012 o 07:12
0
[quote name='SENATOR' timestamp='1334509210' post='621585']
JAROSŁAW musi wyduśić całą tą czerwono-komunistyczno-konfidencką zarazę i tych wszystkich pachołków moskwy, bo inaczej nie ruszymy z miejsca.Cała europa nas będzie w d.u.p.ę DYMAĆ.
[/quote]
To sierotą zostaniesz.
Avatar
ppsa / 15 kwietnia 2012 o 21:58
0
"szkodliwa spółedzielnia" dyrektorsko - kierownicza to jest w lubelskiej Poczcie Polskiej
Avatar
Przedsiębiorca / 15 kwietnia 2012 o 21:32
0
[quote name='serotonin' timestamp='1334495430' post='621522']
PiSuarom nie podoba sie to, że w Lublinie jest coraz lepiej i za Żuka miasto się rozwija! Dla nich najlepiej jakbyśmy mieszkali w lepiankach z gówna i biegali do kościoła.

Z tego co mi sie wydaje społeczeństwo wybiera polityków, aby dobrze sprawowali władzę i tak jak w samorządzie dbali o rozwój miasta, ale PiSuary o tym nie wiedzą. Oni są tak zacofani, że dla nich władza to walka z PO, Palikotem, aborcją, In Vitro i miejscami pracy, bo każdy nowy inestor do zło wcielone namaszczone przez SZATANA!!
[/quote]

Komu i gdzie jest lepiej? Poziom kolesiostwa, nieodpowiedzialności, nepotyzmu i szastania publicznymi pieniędzmi przekroczył wszelkie bariery i normy, a jeżeli coś w ogóle powstaje, to biorą za to pieniądze na poziomie, do którego wiekszość z Was nie dojedzie nawet za 65 lat...

Cała reszta to zręczna i prostacka zarazem propaganda sukcesu, która ma ukryć interesy i interesiki lokalnej nomenklatury. Rolą opozycji jest być w... opozycji, a wszelki przejawy pojednania jednego z drugim doprowadziło nas do sytucaji, w której właśnie się znajdujemy.

Moze kiedyś zrozumiesz, że każdy powinien robić co do niego należy, a nie wstępować w medialne role, które powodują, że ginekolog dłubie w oku, a powinien... okulista.
[quote name='serotonin' timestamp='1334495430' post='621522']
PiSuarom nie podoba sie to, że w Lublinie jest coraz lepiej i za Żuka miasto się rozwija! Dla nich najlepiej jakbyśmy mieszkali w lepiankach z gówna i biegali do kościoła.

Z tego co mi sie wydaje społeczeństwo wybiera polityków, aby dobrze sprawowali władzę i tak jak w samorządzie dbali o rozwój miasta, ale PiSuary o tym nie wiedzą. Oni są tak zacofani, że dla nich władza to walka z PO, Palikotem, aborcją, In Vitro i miejscami pracy, ... rozwiń
Avatar
Gość / 15 kwietnia 2012 o 21:24
0
[quote name='SENATOR' timestamp='1334509210' post='621585']
JAROSŁAW musi wyduśić całą tą czerwono-komunistyczno-konfidencką zarazę i tych wszystkich pachołków moskwy, bo inaczej nie ruszymy z miejsca.Cała europa nas będzie w d.u.p.ę DYMAĆ.
[/quote]
Szanowny SENATORZE. 17 kwietnia mija siódma rocznica śmierci ojca Twojego guru Jarosława.
Ponieważ Jarosław ma w ... głębokim poważaniu pamięć swojego ojca Rajmunda, to może w jego imieniu zapalisz świeczkę na jego mogile na Cmentarzu Powązkowskim. Wprawdzie był prominentnym komuchem ale spłodził i ustawił swoich synów.
[quote name='SENATOR' timestamp='1334509210' post='621585']
JAROSŁAW musi wyduśić całą tą czerwono-komunistyczno-konfidencką zarazę i tych wszystkich pachołków moskwy, bo inaczej nie ruszymy z miejsca.Cała europa nas będzie w d.u.p.ę DYMAĆ.
[/quote]
Szanowny SENATORZE. 17 kwietnia mija siódma rocznica śmierci ojca Twojego guru Jarosława.
Ponieważ Jarosław ma w ... głębokim poważaniu pamięć swojego ojca Rajmunda, to może w jego imieniu zapalisz świeczkę na jego mogile na Cmentarzu Powązkowskim. ... rozwiń
Avatar
SENATOR / 15 kwietnia 2012 o 19:00
0
JAROSŁAW musi wyduśić całą tą czerwono-komunistyczno-konfidencką zarazę i tych wszystkich pachołków moskwy, bo inaczej nie ruszymy z miejsca.Cała europa nas będzie w d.u.p.ę DYMAĆ.
Zobacz wszystkie komentarze 29

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 1

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 3 2

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 1 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 10 7

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 6

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce
wizualizacje
galeria

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce 11 3

43 apartamenty, parking podziemny, lokale usługowe i przede wszystkim przepiękny widok z okien – tak najkrócej opisać można „Apartamenty Bazyliańska 1”. Inwestycja na Zielonym Rynku otrzymała już pozytywną opinię służb konserwatorskich

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami?

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami? 0 0

Rodzinne ogródki działkowe są charakterystycznym elementem miejskiej przestrzeni w Polsce. Przez kilka dekad korzystali z nich pracownicy dużych zakładów oraz lokatorzy spółdzielni mieszkaniowych. W ogrodach uprawiano warzywa i owoce dla swoich rodzin, gdy sklepowe półki były puste. Obecnie coraz więcej ogrodów jest użytkowanych przez młodych ludzi, którzy stawiają nową, typowo rekreacyjną architekturę ogrodową. Co zrobić z odpadami z rozbiórki altany?

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu
Magazyn
galeria

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu 0 0

Dziś rocznica urodzin księdza Ignacego Kłopotowskiego. Był związany z Lublinem ponad 20 lat. Pomagał wykluczonym. Mając ich sporo pod opieką, był specjalistą crowdfundingu i nie był mu obcy fundraising. Z konieczności propagował i stosował idee zero waste. Twórca konsorcjum wydawniczego, publicysta wykorzystujący mechanizmy marketingu i public relations. Co w tym niezwykłego? Błogosławiony ksiądz Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu.

Turniej Purpurowej Róży

Turniej Purpurowej Róży 0 0

Waleczni wojownicy z Magicznych Ogrodów ogłaszają turniej, który ma rozstrzygnąć, która armia jest najsprawniejsza! Czy to zaszczytne miano przypadnie wojownikom dowodzonym przez Thoroda Raptora, czy może Bestiom Araga?

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt
21 lipca 2018, 20:00

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fani rolek i wrotek ponownie wyjadą w nocy na ulice miasta. Kolejną edycję NightSkating Lublin zaplanowano na sobotę. Tym razem przejażdżka będzie połączona z akcją charytatywną.

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka
22 lipca 2018, 12:00

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka 1 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 22 lipca o godz. 12 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) odbędzie się turniej eliminacyjny do Mistrzostw Polski 2018 w grze planszowej Neuroshima Hex. Chętni mogą zapisywać się do udziału od godz. 11.30 na miejscu.

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście 38 4

Milionowym klientem pochwalił się dzisiaj kompleks pływacki Aqua Lublin przy Al. Zygmuntowskich. Pani Anna, która miała to szczęście, dostała rodzinny karnet do Aqua Lublin.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.