Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

27 stycznia 2012 r.
14:19
Edytuj ten wpis

Megawaty mile widziane. Wsie konkurują o wielką inwestycję i pieniądze

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 10 A A
Zawadów i Stara Wieś konkurują o największą w historii naszego regionu inwestycję energetyczną
Zawadów i Stara Wieś konkurują o największą w historii naszego regionu inwestycję energetyczną

Zawadów i Stara Wieś w powiecie łęczyńskim konkurują o największą w historii naszego regionu inwestycję energetyczną. Rzecz idzie o budowę wartą od 6 do 12 miliardów złotych, tysiące miejsc pracy i krociowe wpływy do samorządowej kasy z tytułu podatków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Parę kilometrów za nowym cmentarzem, w pobliżu nieczynnej gorzelni w Starej Wsi francuski GDF Suez już przymierza się do rozbiórki starych domów. Tych, które stoją na 30-hektarowej parceli należącej do Francuzów. To tutaj energetyczny gigant znad Sekwany, właściciel elektrowni w Połańcu, chce zbudować nową siłownię. Chodzi o elektrownię 800-megawatową, zasilaną węglem z Bogdanki.

Tu czy tu?

– To jest niebywała szansa dla miasta. Lekką ręką szacując około 1000-1500 miejsc pracy w samej siłowni i kilka tysięcy przy obsłudze – wylicza Teodor Kosiarski, burmistrz Łęcznej, który w inwestycji widzi ogromną szansę na stabilny rozwój miasta na najbliższe dziesięciolecia.
Po drugiej jakby stronie stoi gmina Puchaczów z Zawadowem. Tutaj chce inwestować Polska Grupa Energetyczna.

– Będą to dwa bloki po 800 megawatów. Lokalizacja idealna, w pobliżu linii kolejowej z kopalni – zachwala Adam Grzesiuk, wójt gminy Puchaczów.

W gruncie rzeczy cicha rywalizacja samorządów toczy się o ogromne wpływy z podatków gruntowych – od 10 do 20 milionów złotych rocznie. To pokaźna kwota, która jest łakomym kąskiem.

Czy nam jest potrzebna elektrownia?

Lubelszczyzna i tzw. Ściana Wschodnia to energetyczna pustynia. W województwie lubelskim, podkarpackim i podlaskim nie ma żadnej elektrowni o dużej mocy. Z tych trzech regionów, to powiat łęczyński oferuje dwie optymalne lokalizacje.

– Na miejscu mamy paliwo, czyli węgiel. Dzisiaj kosztem jest transport zarówno gotowego produktu, jak i przesyły wydobywanego węgla. Z punktu widzenia ekonomii najkorzystniej jest skrócić trasę dostaw surowca do siłowni. Dlatego nasz powiat jest idealnie zlokalizowany – tłumaczy Adam Niwiński, starosta powiatu łęczyńskiego. Prąd z nowej siłowni byłby wysyłany w kierunku Siedlec, Lublina i Chełma.

– Nie wykluczone, że krótsza droga przesyłu energii spowodowałby spadek cen prądu – dodaje Teodor Kosiarski.

Cichy wyścig

Firma GDF Suez złożyła dokumenty i od kilku miesięcy czeka na decyzje środowiskowe dotyczące lokalizacji inwestycji. Francuzi mają już potrzebną ziemię w Starej Wsi.
– Robimy wszystko, aby pomóc w rozlokowaniu elektrowni w naszej gminie – dodaje burmistrz Teodor Kosiarski. Koszt budowy elektrowni o mocy 800 megawatów w Starej Wsi może zamknąć się w bajońskiej kwocie 6 miliardów złotych.

Polska Grupa Energetyczna chce dwa razy więcej mocy, ale w Zawadowie. Jednak koszty budowy tej siłowni są dwa razy wyższe; szacuje się je na 12,5 mld zł. – Chodzi o siłownię o łącznej mocy 1600 megawatów z możliwością rozbudowy do 2000 megawatów – precyzuje Andrzej Grzesiuk, wójt Puchaczowa.

– PGE już dzierżawi od naszej gminy 39 hektarów gruntu, co było warunkiem niezbędnym, aby starać się lokalizację inwestycji. Przygotowujemy odpowiednie uchwały, aby PGE mogła kupić od gminy te 39 hektarów.

Impuls do rozwoju

Nikt nie kryje, że budowa elektrowni to także potężny impuls do rozbudowy infrastruktury. To nowe drogi i zbiorniki retencyjne. Elektrownia konwencjonalna potrzebuje olbrzymich ilości wody. W przypadku siłowni w Starej Wsi ujęcie wody przewidziano poniżej ujścia Bystrzycy do Wieprza.

Zbiornikami rezerwowymi byłby planowany zalew Szczecin oraz ewentualny zbiornik retencyjny na Świńce. Zawadów chce pobierać wodę z planowanego zbiornika Oleśniki, z rezerwą w postaci jeziora Dratów.

Jednak kluczową kwestią dla potencjalnego inwestora będzie transport paliwa, czyli węgla z Bogdanki. Tutaj zdecydowaną przewagę, zdaniem Teodora Kosiarskiego, ma Stara Wieś. – Węgiel z kopalni byłby transportowany taśmociągiem. To znacznie obniża koszty i minimalizuje ryzyko strat – podkreśla burmistrz Łęcznej.

Natomiast Andrzej Grzesiuk podkreśla, że parcela w Zawadowie leży tuż przy linii kolejowej wykorzystywanej przez Bogdankę.

Może razem?

Niewykluczone, że oba koncerny energetyczne razem wybudują siłownię na Lubelszczyźnie. W marcu ubiegłego roku Marian Starownik, poseł minionej kadencji, zapytał Aleksandra Grada, ówczesnego ministra skarbu, o losy elektrowni na Lubelszczyźnie.

– Minister jednoznacznie stwierdził w odpowiedzi na interpelację Mariana Starownika, że projekt inwestycyjny "Elektrownia Lublin” może powstać w Zawadowie. Minister określił termin oddania siłownie na 2018 rok, nie wykluczając współpracy Grupy Kapitałowej PGE z GDF Suez – dodaje Grzesiuk.

Tymczasem burmistrz Łęcznej mówi jasno. – Francuzi są o krok przed PGE. Moim zdaniem większe szanse ma lokalizacja w Starej Wsi – dodaje Teodor Kosiarski. Obaj samorządowcy są jednak jednomyślni: elektrownia musi powstać w naszym powiecie, bo to jest wielka szansa na stabilny rozwój, na zminimalizowanie bezrobocia.

Wprawdzie do powstania zakładu i ogłoszenia naboru jest jeszcze kilka lat, jednak już dziś warto kształcić się, by uzyskać odpowiednią wiedzę i umiejętności i w konsekwencji zdobyć pracę w elektrowni. Jej budowa może ruszyć za dwa lata.

Gdzie jednak powstanie siłownia, o tym zdecyduje opinia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska dotycząca lokalizacji nowej siłowni. Tę dyrekcja powinna ogłosić pod koniec tego kwartału.

Pozostałe informacje

Wypadek pijanego motorowerzysty. Miał szczęście, że nic poważnego mu się nie stało

Wypadek pijanego motorowerzysty. Miał szczęście, że nic poważnego mu się nie stało

Pił, więc jechać nie powinien. Ale zrobił to. Ta przejażdżka dla motorowerzysty zakończyła się wypadkiem.

Najdłuższy stół świata stanął w Lublinie i połączył się z... Wilnem

Najdłuższy stół świata stanął w Lublinie i połączył się z... Wilnem

To było wyjątkowe spotkanie. Dzisiaj przedstawiciele Lublina i Wilna mieli okazję zasiąść przy wspólnym stole, ustawionym i zastawionym przed portalem na Placu Litewskim.

To mógł być fatalny weekend na zalewem. Ale policjanci pomogli
galeria

To mógł być fatalny weekend na zalewem. Ale policjanci pomogli

Młodzi, grzeczni i uczynni - tak o policjantach z posterunku nad Zalewem Zemborzyckim napisał do komendanta obywatel, któremu mundurowi pełniący służbę nad wodą bardzo pomogli w trakcie minionego weekendu.

Łosie błąkały się po mieście. Tragiczny finał na ogrodzeniach

Łosie błąkały się po mieście. Tragiczny finał na ogrodzeniach

Po Białej Podlaskiej od kilku dni błąkały się trzy łosie. Niestety, ich miejska przygoda zakończyła się tragicznie.

Rewolucja w fakturowaniu. Jak przygotować się na nowelizację przepisów KSeF?

Rewolucja w fakturowaniu. Jak przygotować się na nowelizację przepisów KSeF?

Zmiany w przepisach dotyczących Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) zapowiadają prawdziwą rewolucję w polskim fakturowaniu. Dla przedsiębiorców to zarówno wyzwanie, jak i szansa na usprawnienie procesów księgowych. Nowelizacja przepisów jest nie tylko odpowiedzią na potrzeby cyfryzacji, ale także próbą walki z oszustwami podatkowymi.

Grafficiarz pomazał zabytkowe kamienice. Teraz za to odpowie przed sądem

Grafficiarz pomazał zabytkowe kamienice. Teraz za to odpowie przed sądem

Do aresztu trafił 26-letni mieszkaniec Zamościa, który malował graffiti na zabytkowych kamienicach. Straty wyceniono na 2,5 tys. zł, a „artysta” dostał policyjny dozór.

SteelSeries Arctis Nova Pro Wireless: Białe słuchawki za 1 849 złotych

SteelSeries Arctis Nova Pro Wireless: Białe słuchawki za 1 849 złotych

W 2022 roku SteelSeries pokazał nową serię słuchawek Arctis Nova. Firma chwaliła się jakością dźwięku, wyrazistością głosu rejestrowanego ze wsparciem AI, komfortem i „duńskim” wzornictwem. Czas na nową wersję, czyli białe słuchawki SteelSeries Arctis Nova Pro.

Matura 2024. Już po języku polskim. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi
galeria

Matura 2024. Już po języku polskim. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi

Typowali „Lalkę” lub „Przedwiośnie”, a mieli stworzyć wypracowanie o tym, „Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?" albo przedstawić temat "Bunt i jego konsekwencje dla człowieka". Maturzyści dostali również do napisania część z zagadnieniami języka polskiego w użyciu oraz test historycznoliteracki.

Do trzech razy sztuka? Kryształ Werbkowice gra o puchar z Ładą 1945 Biłgoraj

Do trzech razy sztuka? Kryształ Werbkowice gra o puchar z Ładą 1945 Biłgoraj

W środę Kryształ Werbkowice zmierzy się u siebie z Ładą 1945 Biłgoraj, w ramach finału okręgowego Pucharu Polski. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.

Pijany i bez uprawnień kierował TIR-em

Pijany i bez uprawnień kierował TIR-em

Policjanci z Opola Lubelskiego zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy. Jak się okazało, kierowca nie miał prawa jazdy na taki pojazd, a na dodatek nie był trzeźwy.

PiS traci władzę w powiecie mimo wyborczego sukcesu
galeria

PiS traci władzę w powiecie mimo wyborczego sukcesu

Nie takiego przebiegu pierwszej sesji nowej kadencji rady powiatu puławskiegoo spodziewali się radni Prawa i Sprawiedliwości. Głosowania pokazały, że mimo sukcesu wyborczego i zdobycia dwunastu mandatów, realnie mogą liczyć na zaledwie dziesięć głosów. Nowym starostą została Teresa Gutowska z KO.

Rezygnacja sztabu i walkower, co dalej z KS Cisowianka Drzewce?

Rezygnacja sztabu i walkower, co dalej z KS Cisowianka Drzewce?

Sporo działo się ostatnio w ekipie rewelacyjnego beniaminka – KS Cisowianka Drzewce. Z pracy w klubie zrezygnował trener Łukasz Giza, który poprowadził drużynę z A klasy do IV ligi. Wkrótce w jego ślady poszli także członkowie sztabu: Piotr Grabarz, Jakub Zolech oraz pełniący funkcję kierownika Grzegorz Mazur. Później był walkower za mecz z Lewartem. Przyszłość nie rysuje się w jasnych barwach, tym bardziej, że w lecie zanosi się na odejście wielu zawodników.

Max: platforma z datą premiery. Ale wciąż bez cen

Max: platforma z datą premiery. Ale wciąż bez cen

11 czerwca Platforma Max zastąpi HBO Max. Do wyboru będą trzy pakiety bazowe i jeden dodatkowy. Wciąż nie ma cen. Nie do końca też wiadomo, co dostana obecni użytkownicy HBO Max.

Poważny wypadek z udziałem zwierzęcia

Poważny wypadek z udziałem zwierzęcia

Policja apeluje o czujność na drogach. W nocy w powiecie opolskim doszło do groźnego zderzenia samochodu z łosiem.

Pierwsza matura już za nami. Jakie nastroje towarzyszyły uczniom?
Foto/wideo
galeria
film

Pierwsza matura już za nami. Jakie nastroje towarzyszyły uczniom?

Już wiemy, że prace pisemne odnosiły się do buntu i relacji z drugim człowiekiem. Zapytaliśmy uczniów „Zamoya” jak poradzili sobie z pierwszym egzaminem maturalnym.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium