Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 sierpnia 2010 r.
20:45
Edytuj ten wpis

Mistrz gry w warcaby spędził nad szachownicą 36 lat

Autor: Zdjęcie autora Kamil Kozioł
0 7 A A

Można grać w piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę czy inne sporty wymagające ruchu. Ale można być również znakomitym sportowcem bez wylewania hektolitrów potu na treningu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ciężko jest znaleźć początki tej gry. Egipcjanie twierdzą, że warcaby narodziły się właśnie u nich. Stworzycielem "senet”, tak nazywają się warcaby w języku egipskim, był bóg Tot, który jest uważany za twórcę hieroglifów. Odmienne zdanie ma na ten temat mitologia grecka, według której warcaby wywodzą się z gry Pettei wynalezionej przez Palamadesa podczas oblężenia Troi.

Wydaje się jednak, że warcaby w dzisiejszej postaci wywodzą się z Hiszpanii, a ich pierwowzorem była gra Alquerque. Właśnie na Półwyspie Iberyjskim została wydana pierwsza publikacja na temat tej gry. W 1547 r. Antonio de Torquemady napisał "El Ingenio o juego de marro, de punta o damas”. Niestety, nie zachował się żaden egzemplarz tego dzieła.

Debiut w Gnieźnie

W Polsce warcaby zyskały ogromną popularność w latach 70. W 1975 r. zorganizowano pierwsze drużynowe mistrzostwa kraju. Rok wcześniej swoją przygodę z tym sportem rozpoczął Józef Bajdak, jeden z najlepszych specjalistów od tej gry w naszym kraju.

– Mistrzem Polski nigdy nie byłem, ale przez 36 lat odniosłem wiele zwycięstw. Dobrze pamiętam swój debiut. To było w Czerniejowie koło Gniezna. Mój ówczesny pracodawca wysłał mnie, abym godnie reprezentował fabrykę – wspomina ze śmiechem Józef Bajdak.

Warcaby, zwłaszcza te stupolowe są najtrudniejszą odmianą tego sportu. – Kombinacji jest tu nieskończenie dużo. Sposób na zwycięstwo? Grać, grać i jeszcze raz grać – uważa Bajdak.

Idealny gracz

W odmianie 64-polowej już stworzono idealnego gracza. Okazał się nim program komputerowy o nazwie Chinook, który w 1994 r. pokonał Mariona Tinsley'a. Anglik od 40 lat dzierżył tytuł mistrza świata. W 2007 r. twórcy Chinooka udowodnili, że pokonanie go jest niemożliwe, bowiem w swojej bazie danych ma zapisane 500 trylionów ustawień. Z idealnym graczem da się co najwyżej zremisować – w czasie potyczki nie można jednak popełnić nawet najmniejszego błędu.

– W naszej odmianie czegoś takiego jeszcze nie stworzono – śmieją się warcabiści specjalizujący się w popularnej "stupolówce”. Trzeba jednak spodziewać się, że niedługo taki program powstanie również dla tego rodzaju warcabów, gdyż obie odmiany są do siebie bardzo podobne.

Nie ma miejsca na błąd

Obserwując potyczkę warcabistów można dojść do wrażenia, że są to bardzo spokojni ludzie. – W ciągu dnia rywalizujemy ze sobą, a wieczorem bawimy się wspólnie. Typowy turniej trwa około tygodnia, a jedną partię rozgrywa się przez około pięć godzin. W tym czasie trzeba być maksymalnie skoncentrowanym. Tu nie ma miejsca na błąd – zaznacza lublinianin.

W Polsce najsilniejsze ośrodki warcabowe to Mazowsze i Wielkopolska. – Niezły jest również Wrocław i Krosno. Lubelszczyzna również stara się nie odstawać od tego grona. Gdyby jeszcze z tego były większe nagrody – wzdycha Bajdak.

Z szachownicy można podnieść niewielkie pieniądze. Przeciętnie zwycięstwa w turniejach warcabowych na Lubelszczyźnie wyceniane są na około 200 zł. Im ranga turnieju jest wyższa, tym większą kwotę dostaje triumfator. Jednak 500 zł rzadko udaje się zdobyć.

Światową potęgą w tym sporcie jest Rosja. Właśnie stamtąd wywodzi się najwybitniejszy przedstawiciel tej gry, Aleksiej Czyżow, który mistrzem świata był już dziesięciokrotnie. Jednak centrum warcabowego życia mieści się w Holandii, gdzie w tamtejszej lidze grają wszyscy najlepsi zawodnicy świata.

Pozostałe informacje

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba
LUBLIN

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba

Na prywatnej działce przy ul. Bursztynowej i Perłowej, gdzie w 2021 roku wycięto duży dąb, w końcu rozpoczęło się sadzenie nowych drzew. Proces ten miał zostać zakończony do końca listopada 2024 roku, jednak pierwsze nasadzenia zobaczyliśmy dopiero dzisiaj.

Łukasz Łukawski (z piłką) to lider 4tego Piętra
NA PARKIECIE

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Problemy 4tego Piętra

4te Piętro miało potężne problemy z pokonaniem Quattro Tech w ramach kolejnej serii gier rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego .

Daniel Obajtek zarekomendował mieszkańcom Puław fuzję miejscowego kombinatu z Orlenem, którym zarządzał w czasie rządów PiS. Obecne władze Grupy Azoty stanowczo odcinają się od takich sugestii, nazywając ich potencjalne skutki osłabianiem polskiej branży chemicznej
POMYSŁY i MILIARDY

Daniel Obajtek i jego pomysły na "Puławy". Grupa Azoty odpowiada

Daniel Obajtek skrytykował sposób zarządzania Grupą Azoty. Stwierdził, że porzucony po wyborach plan fuzji z Orlenem, byłby najlepszym rozwiązaniem dla Zakładów Azotowych. Na te słowa odpowiedziała rzecznik tarnowskiego przedsiębiorstwa.

Lublin jest jednym z dziewięciu miast w Polsce, które otrzymało zaproszenie do udziału w projekcie „Urban Lab – Miasto dla Młodych” oraz pierwszym z podpisaną umową na dofinansowanie.
URBAN LAB

Lublin to pierwsze takie miasto w Polsce. Miasto dla młodych

Miasto Lublin jako pierwsze miasto w Polsce podpisało umowę na dofinansowanie w ramach projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy
GONIEC NA G7

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy

Kiedy? 14 grudnia. Gdzie? Arena Lublin. Będą pojedynki w najlepszej grze świata, będzie współpraca i będzie wsparcie dla potrzebujących.

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i był w stanie zrobić wszystko, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium