Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 stycznia 2002 r.
20:17
Edytuj ten wpis

Motosanie z wielkim śmigłem

0 0 A A
Tomasz Jusyn pędzący na swoich motosaniach
Tomasz Jusyn pędzący na swoich motosaniach

Jaka jest pogoda, każdy widzi. Właściwie trudno o gorszą. Metrowe zaspy, zamiecie, a śnieg ciągle sypie i sypie. Żeby się gdziekolwiek dostać nie wystarczy dobry samochód z napędem na cztery koła.
Ani helikopter. Tymczasem w Maryninie pod Radawcem mieszka sobie pan Tomasz Jusyn i nie ma z dojazdem większych problemów. Skonstruował motosanie napędzane wielkim śmigłem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Wszystko zaczęło się od ojca mojego kolegi, jeszcze w latach sześćdziesiątych - opowiada Tomasz Jusyn, wyciągając z garażu coś, co jeszcze nie ma nazwy. - Oficjalnych chrzcin jeszcze nie było, ale wszyscy mówią na to motosanie.

Trabant lepszy od BMW

Pierwsze motosanie Tomasza Jusyna powstały 15 lat temu. Ich sercem był przedwojenny silnik od motocykla BMW o pojemności 750 cc. - Wzięło się to stąd, że zajmuję się też restaurowaniem starych motocykli. W tej chwili mam ich 10, z czego dwa - Dollar i BMW - odrestaurowane. Wtedy miałem jeden niepotrzebny silnik i szkoda mi było go zmarnować.
Teraz w motosaniach jest silnik od trabanta. Ten motocyklowy był za ciężki. Motosaniami trochę nosiło na zakrętach. Konstrukcja pojazdu jest dość prosta. Centralne miejsce to niebieska gondola (przyczepa od junaka) oparta na trzech płozach. Z tylu, za gondolą, na małym rusztowaniu, silnik. Za nim spore śmigło. A czemu właściwie śmigło? - Bo mieszkam przy lotnisku - śmieje się Tomasz Jusyn. - Poza tym, skuter na gąsienicach każdy może sobie kupić.

Półtorej godziny

Śmigło pochodzi z motolotni i ma jedną wadę... dla tych, którzy stoją z tyłu. Kiedy Tomasz Jusyn odpalił swój wynalazek znaleźliśmy się tuż za nim. Przez chwilę czuliśmy się jak mrówka w odkurzaczu. Na szczęście motosanie są dość szybkie. Jak szybkie, nie wiadomo. Nie mają licznika, nie mają też biegu wstecznego i sporo palą.
- Silnik od trabanta chodzi praktycznie cały czas na maksymalnych obrotach i pali więcej jak w samochodzie. Pełny bak starcza na jakieś półtorej godziny jazdy - wyjaśnia Tomasz Jusyn. - Chcę dobudować specjalne urządzenie do spowalniania obrotów, wtedy śmigło będzie efektywniej pracować.
Pojazdem kieruje się bardzo prosto: kierownicą. Zamiast pedału gazu jest przepustnica, podobna do tych w motorówkach. I w cale nie trzeba dużo siły. - Takim pojazdem jeździ się łatwo i fajnie. Często z niego korzystam - mówi Katarzyna Jusyn, córka konstruktora.

Córki jeżdżą, żona raczej nie

Nie tylko pan Tomasz lubi motocykle, samochody i inne zimowe pojazdy. Także córki. Starsza, Katarzyna, jest studentką i w ubiegłym roku zdobyła Puchar Pań 2001 w Mistrzostwach Polski Pojazdów Zabytkowych. - Startowała skodą spartak z 1958 roku - opowiada jej mama, Barbara Jusyn. - Druga córka, Izabela uczy się w liceum i jest na razie pilotem samochodowym, bo nie ma jeszcze prawa jazdy.
Jedyną "nie zarażoną” osobą jest właśnie pani Barbara. - Jeżdżę normalnym samochodem, a motosaniami nie jeździłam i raczej nie będę - śmieje się. - Mąż od początku małżeństwa miał takie hobby i ja je akceptuję. W końcu są inne; o wiele gorsze.

Wycieczki tak, wyścigi nie

Pierwszym samochodem Tomasza Jusyna była tatra z 1938 roku. - Bardzo długo nią jeździłem. Teraz stoi w garażu. Obecnie zajmuje się głównie motosaniami i motocyklami. W planach mam budowę takich uniwersalnych motosań, nadających się i na lato.
Podobne plany ma kolega pana Jusyna. - Też ma takie motosanie, tyle że dwumiejscowe i zadaszone. Są trochę wolniejsze od moich i mniej statyczne. Czy się ścigamy? - zastanawia się nasz bohater. - Nie, raczej robimy sobie wspólne wycieczki po okolicy.
- Sporo ludzi też chciałoby takie mieć. Czasami się nawet pytają męża, czy nie zrobiłby im takich samych - mówi Barbara Jusyn.

Koła z całej Polski

Więcej czasu niż nad swoim śnieżnym pojazdem pan Tomasz spędza przy motocyklach. - Najwięcej roboty jest ze zgromadzeniem oryginalnych części. Pracuję teraz nad przedwojennym motorem marki NSU z napędem przenoszonym jeszcze przez pasek klinowy - opowiada pan Tomasz.
Jesteśmy w jego królestwie: w garażu. Pod folią stoi pamiętna tatra, obok wykończony już motocykl BMW. Teraz na warsztat trafiło NSU. - Po jedno koło musiałem jechać do Inowrocławia, po drugie, w przeciwnym kierunku, do Wrocławia. Sporo części trzeba poszukiwać za granicą, tylko niektóre można dostać w kraju. Przeważnie na zlotach czy rajdach pojazdów zabytkowych.
Na razie jednak Tomasz Jusyn wraz z córkami jeździ własnymi motosaniami. Póki jest dobra pogoda... tzn. póki jest śnieg. - I to nie mokry. Ten jest najgorszy. Bardzo ciężko się po nim jeździ.

Pozostałe informacje

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

To się nazywa udane otwarcie zawodów. Pierwszego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie, które wystartowały w Budapeszcie mnóstwo powodów do radości miał Kacper Stokowski. Pływak AZS UMCS Lublin najpierw awansował do finału na 100 metrów stylem grzbietowym. Niedługo później wraz ze sztafetą 4x100 metrów stylem dowolnym wywalczył brązowy medal.

Terapia z Dr Misio
koncert
20 grudnia 2024, 18:00

Terapia z Dr Misio

Dr Misio, to rock’n’rollowa ekipa grająca ostrego rocka pod wodzą niesamowitego Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, znanego m.in. z ról w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”). Już 20 grudnia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt Dr Misio pokaże Wam co to znaczy rock’n’roll.

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego
DLA PACJENTÓW
galeria

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego

Dziś (10 grudnia) na Oddziale Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie otwarto dwie wyjątkowe świetlice: „salę morską” i „salę leśną”. To miejsca, w których mali pacjenci mogą bawić się i integrować z rówieśnikami, znajdując emocjonalne wsparcie w procesie leczenia.

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

W ostatnich latach obserwujemy fascynujący trend w branży mieszkaniowej - rosnącą popularność całorocznych domków mobilnych. Te innowacyjne konstrukcje łączą w sobie zalety tradycyjnego domu z elastycznością i swobodą, jakiej nie zapewni żadne mieszkanie w bloku. Czym właściwie są całoroczne domki mobilne? To kompaktowe, przenośne jednostki mieszkalne, zaprojektowane z myślą o komfortowym użytkowaniu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Doskonałym przykładem są domki mobilne od firmy Mobildom, które łączą w sobie skandynawską jakość wykonania z polską myślą techniczną

Pamiątki z prywatnego archiwum Krzysztofa Cugowskiego
DO ZOBACZENIA
19 grudnia 2024, 18:00

Pamiątki z prywatnego archiwum Krzysztofa Cugowskiego

19 grudnia o godz. 18 w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Cugowskim. Pretekstem do spotkania będzie otwarcie ekspozycji pamiątek z prywatnego archiwum artysty.

Świąteczne upominki dla samotnych. Ostatnie dni zbiórki
WSPARCIE

Świąteczne upominki dla samotnych. Ostatnie dni zbiórki

W Puławach mieszka ponad setka starszych, ubogich i samotnych osób, dla których święta nie są najszczęśliwszym okresem w roku. Żeby dać im chociaż niewielki powód do uśmiechu, zainicjowana została zbiórka świątecznych podarunków. Akcja trwa do końca tygodnia.

Waterjet vs. inne metody cięcia – kiedy warto wybrać wycinarkę wodną?

Waterjet vs. inne metody cięcia – kiedy warto wybrać wycinarkę wodną?

Cięcie wodą, znane jako technologia waterjet, to jedna z najbardziej uniwersalnych i zaawansowanych metod obróbki materiałów. Zastosowanie tej technologii pozwala osiągnąć wysoką precyzję i czystość krawędzi przy jednoczesnym minimalizowaniu strat materiału. Jednak wybór waterjeta wymaga zrozumienia jego zalet w kontekście alternatywnych metod, takich jak cięcie laserowe, plazmowe czy mechaniczne.

Lex deweloper umożliwi budowę osiedla na ul. Wojciechowskiej? W planach ponad 600 mieszkań
LUBLIN

Lex deweloper umożliwi budowę osiedla na ul. Wojciechowskiej? W planach ponad 600 mieszkań

Właściciel działki przy ul. Wojciechowskiej 42b w Lublinie planuje budowę ośmiu bloków mieszkalnych, w których miałoby powstać ponad 600 mieszkań. To wymaga jednak zgody miejskich radnych na wykorzystanie przepisów tzw. „lex deweloper”.

Na tej liście nasze województwo jest pierwsze. I bardzo dobrze
Lemieszka i szczodroki
galeria

Na tej liście nasze województwo jest pierwsze. I bardzo dobrze

Lista produktów tradycyjnych z naszego województwa wydłużyła się do już 273 pozycji. To daje nam pierwsze miejsce w kraju.

Kolędowanie z zespołem Enej
kolędowanie
20 grudnia 2024, 19:00

Kolędowanie z zespołem Enej

Zimowe koncerty świąteczne to niezapomniane przeżycie. Do wspólnego kolędowania zaprasza zespół Enej. Grupa zaprezentuje polskie i ukraińskie kolędy oraz pastorałki już 20 grudnia (piątek) w lubelskim Centrum Spotkania Kultur.

Efekt Taylor Swift. Miliardy, rekordy i wielkie wpływy
DO ZOBACZENIA

Efekt Taylor Swift. Miliardy, rekordy i wielkie wpływy

Kiedy przyjechała na koncerty do Polski, przez kilka dni mówiły o tym wszystkie media, a w hotelach nie było miejsc, bo przyjechało tak dużo widzów z zagranicy. Trasa koncertowa The Eras Tour przyniosła jej 2,2 miliardów dolarów. Ma wielką armię fanów na całym świecie. I choć jej piosenki zapewne nie wszystkim się podobają, to chyba każdy o niej słyszał. A jak do tego doszło?

U nas są tanie choinki. Leśnicy sprzedają je nawet za 30 złotych
JEST NA CZYM BOMBKĘ ZAWIEŚIĆ

U nas są tanie choinki. Leśnicy sprzedają je nawet za 30 złotych

Duża część nadleśnictw w kraju prowadzi już sprzedaż choinek. Jak informują Lasy Państwowe, ceny wahają się średnio od 40 do 130 zł; zależą od regionu Polski, gatunku, czy wysokości drzewka. W części 25 lubelskich nadleśnictw sprzedaż też już ruszyła.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium