Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

19 lutego 2009 r.
13:14
Edytuj ten wpis

Możemy być Kuwejtem

0 37 A A

Gdyby wymyślona w Lublinie metoda została zastosowana w największych zakładach przemysłowych w kraju, Polska mogłaby produkować 21 mln ton paliwa rocznie. W tym czasie Polacy zużywają niecałe 6 mln ton benzyny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Resztę można więc... sprzedać innym krajom. Jak to możliwe? Ujawniamy szczegóły.

Czwartek, 15 stycznia. Do Lublina przyjeżdża wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Oficjalnie: na spotkanie opłatkowe Polskiego Stronnictwa Ludowego. Nieoficjalnie, w wielkiej tajemnicy: odwiedzić Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.

Kilka godzin wcześniej Pawlak podkreśla na konferencji prasowej, że bezpieczeństwo energetyczne Polski powinno się opierać na własnych zasobach. Żeby to osiągnąć, warto przyglądać się nowym metodom. - Są naukowcy, z którymi będę rozmawiał o sztucznej fotosyntezie, czyli możliwości łączenia dwutlenku węgla z wodą, przy obecności katalizatora - mówi tajemniczo Pawlak. - Warto na to zwrócić uwagę.

Zwróciliśmy. I - jako pierwsi w Polsce - napisaliśmy.

Benzyna z komina

Chodzi o metodę sztucznej fotosyntezy, którą opracowali naukowcy z lubelskiego UMCS pod kierunkiem prof. Dobiesława Nazimka. - To cała układanka, prowadząca do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery i zagospodarowania go - tłumaczy naukowiec.

Zamiast emitować CO2 do atmosfery, można go wykorzystać. Łącząc go z wodą bez trudu uzyskamy benzynę lub olej napędowy. - Można to stosować w całej energetyce: w zakładach produkujących prąd, ciepło, a nawet nawozy sztuczne - mówi prof. Nazimek. W efekcie, mielibyśmy nie tylko własne paliwo, ale też tańczy prąd, energię czy właśnie nawozy. Bo ich producenci nie musieliby płacić za emisję dwutlenku węgla (czego już za kilka lat będzie wymagała Unia Europejska - przyp. red.).

Amerykanie byli pierwsi, ale…

Nad sztuczną fotosyntezą od lat pracuje wiele zespołów badawczych na całym świecie. Pierwszą instalację MTG (methanol to gasoline, czyli "metanol w benzynę”) wybudowano w Nowej Zelandii już w 1985 roku. Kolejne planuje się m.in. w Chinach. Ale wszystko wskazuje na to, że to Polacy wprowadzą metodę przeróbki CO2 na paliwo jako pierwsi.

Zaczęło się sześć lat temu. Najpierw lublinianie robili to samo, co Amerykanie czy Japończycy. Przez pięć lat nie wymyślili jednak niczego nowego. Aż do zeszłego roku. Wtedy Nazimkowi i jego współpracownikom udało się stworzyć warunki do jak najefektywniejszego przebiegu sztucznej fotosyntezy i znaleźć odpowiedni katalizator. A to klucz do sukcesu. - Wtedy już wiedziałem, że musi się udać - podkreśla profesor.

Paliwo jak każde inne

Benzynę i olej napędowy uzyskuje się z metanolu (po odseparowaniu go od wody i poddaniu procesowi MTG). Do tej pory głównym surowcem używanym do wytworzenia metanolu był gaz ziemny, ale metanol otrzymywany z tego źródła jest dość drogi (w Polsce jest to ok. 40 gr za 1 litr). Tymczasem wyprodukowanie litra metanolu metodą Nazimka kosztuje od 9 do 11 groszy. Tani metanol, to tania benzyna. Cena produkcji jednego litra "benzyny ze spalin” nie powinna przekraczać 30-40 gr.

Mało tego: gdyby wykorzystać cały dwutlenek węgla, jaki produkują polskie fabryki, dałoby się wytworzyć cztery razy więcej benzyny i oleju, niż wynoszą potrzeby całej polskiej gospodarki. - W Polsce powstałby drugi Kuwejt - mówi otwarcie Nazimek.
Co ważne, przy tankowaniu takiego paliwa samochód nie odczułby żadnej różnicy. Z chemicznego punktu widzenia, źródło powstania metanolu nie ma znaczenia (otrzymujemy dokładnie taką samą mieszaninę węglowodorów, jaką uzyskuje się w procesie rafinacji ropy naftowej).

Zatankujemy za 3 lata

Cały projekt jest obliczony na trzy lata: w tym roku lubelscy naukowcy chcą prowadzić dalsze badania. Chcą sprawdzić m.in. to, jak proces fotosyntezy będzie przebiegał przy obecności różnego rodzaju zanieczyszczeń. Po roku ma być gotowy projekt testowej instalacji (fabryki). Ta powstanie prawdopodobnie w Zakładach Azotowych "Kędzierzyn-Koźle”. - A w 2011 roku ma popłynąć pierwsza benzyna z dwutlenku węgla - zapowiada prof. Nazimek. - W tym samym roku jedna czwarta CO2 emitowanego w Polsce będzie już przerabiana na paliwo. Na początek w zakładach, które wejdą do tworzonego właśnie konsorcjum. Potem w kolejnych.

Lawina ruszyła

Jaki pisaliśmy w Dzienniku Wschodnim w tym tygodniu, wdrożeniem patentu prof. Nazimka zajmie się gigantyczne konsorcjum powołane przez ministra gospodarki z UMCS. Do tej pory barierą, która uniemożliwiała wdrożenie pomysłu, były pieniądze: 100 mln zł. Tyle nie mógł wyłożyć ani UMCS, ani Ministerstwo Gospodarki, którego szef, Waldemar Pawlak, mocno zainteresował się projektem. Teraz okazuje się, że pieniądze się znajdą. - W ciągu kilku tygodni powstanie konsorcjum, które zajmie się realizacją naszego projektu - ujawnił na naszych łamach prof. Nazimek. - Powoła go Ministerstwo Gospodarki.

W skład grupy wejdą jednostki badawcze, w tym nasz uniwersytet, a także przedsiębiorstwa, głównie z sektora energetycznego. Nieoficjalnie wiadomo, że będzie to m.in. jeden z koncernów energetycznych oraz kilka elektrowni. To one sypną pieniędzmi.

Testowa fabryka powstanie prawdopodobnie w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie-Koźlu w woj. opolskim. Południowy Koncern Energetyczny buduje tam instalację do magazynowania dwutlenku węgla. Dlaczego nie w Puławach? - U nas bardzo ciężko rozmawia się na ten temat. A na Śląsku przyjęli nas z otwartymi ramionami - podkreśla prof. Nazimek.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 37

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
adam / 28 lutego 2015 r. o 09:38
0

Nie chcę też Polski zamroczonej alkoholem i obłudnej
- Gdzie pies zamroczonego alkoholem marszałka zostaje
 czołową osobistością sejmu, stawiając tegoż marszałka
 w jednym rzędzie obok cesarza Kaliguli który mianował
swojego konia senatorem!
- Gdzie twarzą przestrzegania wartości chrześcijańskich jest
 minister lekarz co ma na sumieniu tysiąc skrobanek i który
 przyznaje że jest alkoholikiem, a prokuratura prowadzi
 postępowanie za machloje na szkodę państwa za to z
 korzyścią dla zagranicznych koncernów farmaceutycznych!
- Gdzie pierwsza osoba w państwie wydaje lekką ręką
na alkohol setki tyś zł, a zakup pół tysiąca małpek
 tłumaczy się koniecznością wyposażenia barku
 prezydenckiego samolotu!
- Gdzie nawaleni posłowie partii rządzącej demolują
meleksem zagraniczny hotel!
- Gdzie nawalona posłanka pytana przez dziennikarza
 czym właściwie się zajmuje bełkocze zataczając się
 że COŚ TAM COŚ TAM!
- Gdzie zamroczony alkoholem generał, po skorzystaniu
 z ww małpek, naprowadza prezydencki samolot wprost
 na smoleńską brzozę!
- Gdzie lowelas z CBA włóczy się z walizką publicznych
 pieniądzy po knajpach racząc się najdroższymi trunkami
 i w nagrodę zostaje posłem! zwiń

Nie chcę też Polski zamroczonej alkoholem i obłudnej
- Gdzie pies zamroczonego alkoholem marszałka zostaje
 czołową osobistością sejmu, stawiając tegoż marszałka
 w jednym rzędzie obok cesarza Kaliguli który mianował
swojego konia senatorem!
- Gdzie twarzą przestrzegania wartości chrześcijańskich jest
 minister lekarz co ma na sumieniu tysiąc skrobanek i który
 przyznaje że jest alkoholikiem, a prokuratura prowadzi
 postępowanie za machloje na szkodę państwa za to z
 korzyś... rozwiń

Avatar
adam / 28 lutego 2015 r. o 09:38
0

Nie chcę też Polski zamroczonej alkoholem i obłudnej
- Gdzie pies zamroczonego alkoholem marszałka zostaje
 czołową osobistością sejmu, stawiając tegoż marszałka
 w jednym rzędzie obok cesarza Kaliguli który mianował
swojego konia senatorem!
- Gdzie twarzą przestrzegania wartości chrześcijańskich jest
 minister lekarz co ma na sumieniu tysiąc skrobanek i który
 przyznaje że jest alkoholikiem, a prokuratura prowadzi
 postępowanie za machloje na szkodę państwa za to z
 korzyścią dla zagranicznych koncernów farmaceutycznych!
- Gdzie pierwsza osoba w państwie wydaje lekką ręką
na alkohol setki tyś zł, a zakup pół tysiąca małpek
 tłumaczy się koniecznością wyposażenia barku
 prezydenckiego samolotu!
- Gdzie nawaleni posłowie partii rządzącej demolują
meleksem zagraniczny hotel!
- Gdzie nawalona posłanka pytana przez dziennikarza
 czym właściwie się zajmuje bełkocze zataczając się
 że COŚ TAM COŚ TAM!
- Gdzie zamroczony alkoholem generał, po skorzystaniu
 z ww małpek, naprowadza prezydencki samolot wprost
 na smoleńską brzozę!
- Gdzie lowelas z CBA włóczy się z walizką publicznych
 pieniądzy po knajpach racząc się najdroższymi trunkami
 i w nagrodę zostaje posłem! zwiń

Nie chcę też Polski zamroczonej alkoholem i obłudnej
- Gdzie pies zamroczonego alkoholem marszałka zostaje
 czołową osobistością sejmu, stawiając tegoż marszałka
 w jednym rzędzie obok cesarza Kaliguli który mianował
swojego konia senatorem!
- Gdzie twarzą przestrzegania wartości chrześcijańskich jest
 minister lekarz co ma na sumieniu tysiąc skrobanek i który
 przyznaje że jest alkoholikiem, a prokuratura prowadzi
 postępowanie za machloje na szkodę państwa za to z
 korzyś... rozwiń

Avatar
google robot / 22 lutego 2015 r. o 17:58
0

Nie chcę też Polski zamroczonej alkoholem i obłudnej
- Gdzie pies zamroczonego alkoholem marszałka zostaje
 czołową osobistością sejmu, stawiając tegoż marszałka
 w jednym rzędzie obok cesarza Kaliguli który mianował
swojego konia senatorem!
- Gdzie twarzą przestrzegania wartości chrześcijańskich jest
 minister lekarz co ma na sumieniu tysiąc skrobanek i który
 przyznaje że jest alkoholikiem, a prokuratura prowadzi
 postępowanie za machloje na szkodę państwa za to z
 korzyścią dla zagranicznych koncernów farmaceutycznych!
- Gdzie pierwsza osoba w państwie wydaje lekką ręką
na alkohol setki tyś zł, a zakup pół tysiąca małpek
 tłumaczy się koniecznością wyposażenia barku
 prezydenckiego samolotu!
- Gdzie nawaleni posłowie partii rządzącej demolują
meleksem zagraniczny hotel!
- Gdzie nawalona posłanka pytana przez dziennikarza
 czym właściwie się zajmuje bełkocze zataczając się
 że COŚ TAM COŚ TAM!
- Gdzie zamroczony alkoholem generał, po skorzystaniu
 z ww małpek, naprowadza prezydencki samolot wprost
 na smoleńską brzozę!
- Gdzie lowelas z CBA włóczy się z walizką publicznych
 pieniądzy po knajpach racząc się najdroższymi trunkami
 i w nagrodę zostaje posłem! zwiń

Nie chcę też Polski zamroczonej alkoholem i obłudnej
- Gdzie pies zamroczonego alkoholem marszałka zostaje
 czołową osobistością sejmu, stawiając tegoż marszałka
 w jednym rzędzie obok cesarza Kaliguli który mianował
swojego konia senatorem!
- Gdzie twarzą przestrzegania wartości chrześcijańskich jest
 minister lekarz co ma na sumieniu tysiąc skrobanek i który
 przyznaje że jest alkoholikiem, a prokuratura prowadzi
 postępowanie za machloje na szkodę państwa za to z
 korzyś... rozwiń

Avatar
google robot / 22 lutego 2015 r. o 17:53
0

Nie chcę też Polski zamroczonej alkoholem i obłudnej
- Gdzie pies zamroczonego alkoholem marszałka zostaje
 czołową osobistością sejmu, stawiając tegoż marszałka
 w jednym rzędzie obok cesarza Kaliguli który mianował
swojego konia senatorem!
- Gdzie twarzą przestrzegania wartości chrześcijańskich jest
 minister lekarz co ma na sumieniu tysiąc skrobanek i który
 przyznaje że jest alkoholikiem, a prokuratura prowadzi
 postępowanie za machloje na szkodę państwa za to z
 korzyścią dla zagranicznych koncernów farmaceutycznych!
- Gdzie pierwsza osoba w państwie wydaje lekką ręką
na alkohol setki tyś zł, a zakup pół tysiąca małpek
 tłumaczy się koniecznością wyposażenia barku
 prezydenckiego samolotu!
- Gdzie nawaleni posłowie partii rządzącej demolują
meleksem zagraniczny hotel!
- Gdzie nawalona posłanka pytana przez dziennikarza
 czym właściwie się zajmuje bełkocze zataczając się
 że COŚ TAM COŚ TAM!
- Gdzie zamroczony alkoholem generał, po skorzystaniu
 z ww małpek, naprowadza prezydencki samolot wprost
 na smoleńską brzozę!
- Gdzie lowelas z CBA włóczy się z walizką publicznych
 pieniądzy po knajpach racząc się najdroższymi trunkami
 i w nagrodę zostaje posłem! zwiń

Nie chcę też Polski zamroczonej alkoholem i obłudnej
- Gdzie pies zamroczonego alkoholem marszałka zostaje
 czołową osobistością sejmu, stawiając tegoż marszałka
 w jednym rzędzie obok cesarza Kaliguli który mianował
swojego konia senatorem!
- Gdzie twarzą przestrzegania wartości chrześcijańskich jest
 minister lekarz co ma na sumieniu tysiąc skrobanek i który
 przyznaje że jest alkoholikiem, a prokuratura prowadzi
 postępowanie za machloje na szkodę państwa za to z
 korzyś... rozwiń

Avatar
Maciej / 26 sierpnia 2014 r. o 16:27
0

1l benzyny = 0,7 * 42000000 = 29400000 J - tyle daje nam energii 1l spalonej benzyny
1 kWh = 1*1000*W*60*60*s = 3 600 000 Ws = 3600000 J - tyle energii zawiera jedna kilowatogodzina

1l benzyny = 8.1666667 kWh - energia spalonej benzyny w jednostkach "prądowych"
Zatem z podstawowych zasad zachowania energii: Aby zamienić spalony C02 na benzynę potrzebujemy 8.1666kWh energii elektrycznej (przy idealnej sprawności)

45 groszy (sic!) - tyle ma być wg Nazimka wynosić koszt produkcji 1l paliwa
przy sprawnościu 100% otrzymalibyśmy cenę prądu:
(45groszy)/(8,15kWh)*100%==5,5groszy - w tej cenie musielibyśmy mieć prąd (!!!!!)
bardziej realnie sprawność może wynieść powiedzmy <=0,5 więc prąd musiałby być tańszy od 3groszy/kWh !!!!!! (pan Nazimek chyba w innym świecie żyje)

źle na to patrzysz:

produkujemy prąd w elektrowniach węglowych (na których moimzdaniem powinniśmy opierać swoją energetykę), aktualnie do ceny prądu jest doliczany "podatek" od wytworzonego CO2 (spora kasa) Jeśli niewielkim kosztem będziemy w stanie przerobić je na paliwo, to potanieje prąd, bo nie ma emisji CO2=nie płacimy podatku za emisję. Drugi zysk, że produkujemy paliwo. By w jakikolwiek sposób policzyć faktyczny zysk z tego procederu. Trzeba wziąć pod uwagę koszty katalizatora, budowy oraz eksploatacji instalacji przerobu i przyrównać do zysku z uzyskanego paliwa. trzecia sprawa, to handel "przydziałem" CO2, który dana elektrownia ma prawo wytworzyć (jedna z kopalni na śląsku zarabia na tym spore pieniądze).

Co do samego artykułu to nie chcę się czepiać, ale: "Polska mogłaby produkować 21 mln ton paliwa rocznie. W tym czasie Polacy zużywają niecałe 6 mln ton benzyny.

paliwa to miedzy innymi: gaz ziemny, ropa naftowa, wspomniana wyżej bęzyna, ale i węgiel itp. Prosze o redaktora o uściślenie zwrotu. Bo jeśli zużywamy 6mln tom bęzyny, to ile zużywamy innych paliw?

Trzecia sprawa, nad którą najbardziej ubolewam, to fakt, że to wszystko jest napędzone walką "z globalnym ociepleniem", które jest NAJDROŻSZĄ BUJDĄ w historii europy. Ci, dwaj którzy to ogłosili, już dawno ze swoich odkryć sie wycofali. A o raporcie pod którym się podpisały tysiące naukowców, (że to bajka) nadal nikt z mediów nie usłyszał. . .

źle na to patrzysz:

produkujemy prąd w elektrowniach węglowych (na których moimzdaniem powinniśmy opierać swoją energetykę), aktualnie do ceny prądu jest doliczany "podatek" od wytworzonego CO2 (spora kasa) Jeśli niewielkim kosztem będziemy w stanie przerobić je na paliwo, to potanieje prąd, bo nie ma emisji CO2=nie płacimy podatku za emisję. Drugi zysk, że produkujemy paliwo. By w jakikolwiek sposób policzyć faktyczny zysk z tego procederu. Trzeba wziąć pod uwagę koszty katalizatora, budowy oraz eksploatacji instalac... rozwiń

Avatar
Przemek / 24 sierpnia 2014 r. o 13:08
0

Wszystko fajnie, ale nikt nie napisał ile potrzeba energii do wytworzenia takiego paliwa i skąd ją brać? Człowiek, który rozumie fizykę na poziomie szkoły podstawowej wie, że zasady zachowania energii nie oszukamy. Jeśli dwutlenek węgla jest produktem reakcji, z której uzyskaliśmy energię, to żeby stworzyć z niego z powrotem wysokoenergetyczny produkt, musimy w to energię włożyć. I to więcej niż potem z tej benzyny energii uzyskamy.

Ile tej energii potrzeba, skąd ją brać i dlaczego np. nie wykorzystać jej bezpośrednio, tylko produkować benzynę?

Avatar
Don / 22 sierpnia 2014 r. o 08:52
0

PUTIN przyjdzie po niego,szkoda chłopa bo to zawsze swój.

Avatar
PM / 21 sierpnia 2014 r. o 22:44
0

Informacja ukazała się w 2009, teraz jest 2014. I nic nie słychać o tym wynalazku. Okazał się nieekonomiczny, jednak pieniądze są problemem czy ukręcili sprawie łeb bo lobby naftowe zablokowało inicjatywę. A może sąsiedzi ze wschodu lub zachodu wykupili licencję?

Avatar
MACIEK / 20 sierpnia 2014 r. o 23:20
0

ja na miejscu służb pilnowałbym bezpieczeństwa tego Pana jak oka w głowie , bombę atomową już kiedyś też mogliśmy mieć tylko główny naukowiec miał wypadek samochodowy ( na prostej drodze uderzył w drzewo )

Avatar
Gość / 1 grudnia 2009 r. o 12:23
0
przecież CO2 NIE BEDZIEMY BRAC ZE SPALANEJ BENZYNY TYLKO Z WIELKICH ELEKTROWNI ;]
Avatar
adam / 28 lutego 2015 r. o 09:38
0

Nie chcę też Polski zamroczonej alkoholem i obłudnej
- Gdzie pies zamroczonego alkoholem marszałka zostaje
 czołową osobistością sejmu, stawiając tegoż marszałka
 w jednym rzędzie obok cesarza Kaliguli który mianował
swojego konia senatorem!
- Gdzie twarzą przestrzegania wartości chrześcijańskich jest
 minister lekarz co ma na sumieniu tysiąc skrobanek i który
 przyznaje że jest alkoholikiem, a prokuratura prowadzi
 postępowanie za machloje na szkodę państwa za to z
 korzyścią dla zagranicznych koncernów farmaceutycznych!
- Gdzie pierwsza osoba w państwie wydaje lekką ręką
na alkohol setki tyś zł, a zakup pół tysiąca małpek
 tłumaczy się koniecznością wyposażenia barku
 prezydenckiego samolotu!
- Gdzie nawaleni posłowie partii rządzącej demolują
meleksem zagraniczny hotel!
- Gdzie nawalona posłanka pytana przez dziennikarza
 czym właściwie się zajmuje bełkocze zataczając się
 że COŚ TAM COŚ TAM!
- Gdzie zamroczony alkoholem generał, po skorzystaniu
 z ww małpek, naprowadza prezydencki samolot wprost
 na smoleńską brzozę!
- Gdzie lowelas z CBA włóczy się z walizką publicznych
 pieniądzy po knajpach racząc się najdroższymi trunkami
 i w nagrodę zostaje posłem! zwiń

Nie chcę też Polski zamroczonej alkoholem i obłudnej
- Gdzie pies zamroczonego alkoholem marszałka zostaje
 czołową osobistością sejmu, stawiając tegoż marszałka
 w jednym rzędzie obok cesarza Kaliguli który mianował
swojego konia senatorem!
- Gdzie twarzą przestrzegania wartości chrześcijańskich jest
 minister lekarz co ma na sumieniu tysiąc skrobanek i który
 przyznaje że jest alkoholikiem, a prokuratura prowadzi
 postępowanie za machloje na szkodę państwa za to z
 korzyś... rozwiń

Avatar
adam / 28 lutego 2015 r. o 09:38
0

Nie chcę też Polski zamroczonej alkoholem i obłudnej
- Gdzie pies zamroczonego alkoholem marszałka zostaje
 czołową osobistością sejmu, stawiając tegoż marszałka
 w jednym rzędzie obok cesarza Kaliguli który mianował
swojego konia senatorem!
- Gdzie twarzą przestrzegania wartości chrześcijańskich jest
 minister lekarz co ma na sumieniu tysiąc skrobanek i który
 przyznaje że jest alkoholikiem, a prokuratura prowadzi
 postępowanie za machloje na szkodę państwa za to z
 korzyścią dla zagranicznych koncernów farmaceutycznych!
- Gdzie pierwsza osoba w państwie wydaje lekką ręką
na alkohol setki tyś zł, a zakup pół tysiąca małpek
 tłumaczy się koniecznością wyposażenia barku
 prezydenckiego samolotu!
- Gdzie nawaleni posłowie partii rządzącej demolują
meleksem zagraniczny hotel!
- Gdzie nawalona posłanka pytana przez dziennikarza
 czym właściwie się zajmuje bełkocze zataczając się
 że COŚ TAM COŚ TAM!
- Gdzie zamroczony alkoholem generał, po skorzystaniu
 z ww małpek, naprowadza prezydencki samolot wprost
 na smoleńską brzozę!
- Gdzie lowelas z CBA włóczy się z walizką publicznych
 pieniądzy po knajpach racząc się najdroższymi trunkami
 i w nagrodę zostaje posłem! zwiń

Nie chcę też Polski zamroczonej alkoholem i obłudnej
- Gdzie pies zamroczonego alkoholem marszałka zostaje
 czołową osobistością sejmu, stawiając tegoż marszałka
 w jednym rzędzie obok cesarza Kaliguli który mianował
swojego konia senatorem!
- Gdzie twarzą przestrzegania wartości chrześcijańskich jest
 minister lekarz co ma na sumieniu tysiąc skrobanek i który
 przyznaje że jest alkoholikiem, a prokuratura prowadzi
 postępowanie za machloje na szkodę państwa za to z
 korzyś... rozwiń

Avatar
google robot / 22 lutego 2015 r. o 17:58
0

Nie chcę też Polski zamroczonej alkoholem i obłudnej
- Gdzie pies zamroczonego alkoholem marszałka zostaje
 czołową osobistością sejmu, stawiając tegoż marszałka
 w jednym rzędzie obok cesarza Kaliguli który mianował
swojego konia senatorem!
- Gdzie twarzą przestrzegania wartości chrześcijańskich jest
 minister lekarz co ma na sumieniu tysiąc skrobanek i który
 przyznaje że jest alkoholikiem, a prokuratura prowadzi
 postępowanie za machloje na szkodę państwa za to z
 korzyścią dla zagranicznych koncernów farmaceutycznych!
- Gdzie pierwsza osoba w państwie wydaje lekką ręką
na alkohol setki tyś zł, a zakup pół tysiąca małpek
 tłumaczy się koniecznością wyposażenia barku
 prezydenckiego samolotu!
- Gdzie nawaleni posłowie partii rządzącej demolują
meleksem zagraniczny hotel!
- Gdzie nawalona posłanka pytana przez dziennikarza
 czym właściwie się zajmuje bełkocze zataczając się
 że COŚ TAM COŚ TAM!
- Gdzie zamroczony alkoholem generał, po skorzystaniu
 z ww małpek, naprowadza prezydencki samolot wprost
 na smoleńską brzozę!
- Gdzie lowelas z CBA włóczy się z walizką publicznych
 pieniądzy po knajpach racząc się najdroższymi trunkami
 i w nagrodę zostaje posłem! zwiń

Nie chcę też Polski zamroczonej alkoholem i obłudnej
- Gdzie pies zamroczonego alkoholem marszałka zostaje
 czołową osobistością sejmu, stawiając tegoż marszałka
 w jednym rzędzie obok cesarza Kaliguli który mianował
swojego konia senatorem!
- Gdzie twarzą przestrzegania wartości chrześcijańskich jest
 minister lekarz co ma na sumieniu tysiąc skrobanek i który
 przyznaje że jest alkoholikiem, a prokuratura prowadzi
 postępowanie za machloje na szkodę państwa za to z
 korzyś... rozwiń

Avatar
google robot / 22 lutego 2015 r. o 17:53
0

Nie chcę też Polski zamroczonej alkoholem i obłudnej
- Gdzie pies zamroczonego alkoholem marszałka zostaje
 czołową osobistością sejmu, stawiając tegoż marszałka
 w jednym rzędzie obok cesarza Kaliguli który mianował
swojego konia senatorem!
- Gdzie twarzą przestrzegania wartości chrześcijańskich jest
 minister lekarz co ma na sumieniu tysiąc skrobanek i który
 przyznaje że jest alkoholikiem, a prokuratura prowadzi
 postępowanie za machloje na szkodę państwa za to z
 korzyścią dla zagranicznych koncernów farmaceutycznych!
- Gdzie pierwsza osoba w państwie wydaje lekką ręką
na alkohol setki tyś zł, a zakup pół tysiąca małpek
 tłumaczy się koniecznością wyposażenia barku
 prezydenckiego samolotu!
- Gdzie nawaleni posłowie partii rządzącej demolują
meleksem zagraniczny hotel!
- Gdzie nawalona posłanka pytana przez dziennikarza
 czym właściwie się zajmuje bełkocze zataczając się
 że COŚ TAM COŚ TAM!
- Gdzie zamroczony alkoholem generał, po skorzystaniu
 z ww małpek, naprowadza prezydencki samolot wprost
 na smoleńską brzozę!
- Gdzie lowelas z CBA włóczy się z walizką publicznych
 pieniądzy po knajpach racząc się najdroższymi trunkami
 i w nagrodę zostaje posłem! zwiń

Nie chcę też Polski zamroczonej alkoholem i obłudnej
- Gdzie pies zamroczonego alkoholem marszałka zostaje
 czołową osobistością sejmu, stawiając tegoż marszałka
 w jednym rzędzie obok cesarza Kaliguli który mianował
swojego konia senatorem!
- Gdzie twarzą przestrzegania wartości chrześcijańskich jest
 minister lekarz co ma na sumieniu tysiąc skrobanek i który
 przyznaje że jest alkoholikiem, a prokuratura prowadzi
 postępowanie za machloje na szkodę państwa za to z
 korzyś... rozwiń

Avatar
Maciej / 26 sierpnia 2014 r. o 16:27
0

1l benzyny = 0,7 * 42000000 = 29400000 J - tyle daje nam energii 1l spalonej benzyny
1 kWh = 1*1000*W*60*60*s = 3 600 000 Ws = 3600000 J - tyle energii zawiera jedna kilowatogodzina

1l benzyny = 8.1666667 kWh - energia spalonej benzyny w jednostkach "prądowych"
Zatem z podstawowych zasad zachowania energii: Aby zamienić spalony C02 na benzynę potrzebujemy 8.1666kWh energii elektrycznej (przy idealnej sprawności)

45 groszy (sic!) - tyle ma być wg Nazimka wynosić koszt produkcji 1l paliwa
przy sprawnościu 100% otrzymalibyśmy cenę prądu:
(45groszy)/(8,15kWh)*100%==5,5groszy - w tej cenie musielibyśmy mieć prąd (!!!!!)
bardziej realnie sprawność może wynieść powiedzmy <=0,5 więc prąd musiałby być tańszy od 3groszy/kWh !!!!!! (pan Nazimek chyba w innym świecie żyje)

źle na to patrzysz:

produkujemy prąd w elektrowniach węglowych (na których moimzdaniem powinniśmy opierać swoją energetykę), aktualnie do ceny prądu jest doliczany "podatek" od wytworzonego CO2 (spora kasa) Jeśli niewielkim kosztem będziemy w stanie przerobić je na paliwo, to potanieje prąd, bo nie ma emisji CO2=nie płacimy podatku za emisję. Drugi zysk, że produkujemy paliwo. By w jakikolwiek sposób policzyć faktyczny zysk z tego procederu. Trzeba wziąć pod uwagę koszty katalizatora, budowy oraz eksploatacji instalacji przerobu i przyrównać do zysku z uzyskanego paliwa. trzecia sprawa, to handel "przydziałem" CO2, który dana elektrownia ma prawo wytworzyć (jedna z kopalni na śląsku zarabia na tym spore pieniądze).

Co do samego artykułu to nie chcę się czepiać, ale: "Polska mogłaby produkować 21 mln ton paliwa rocznie. W tym czasie Polacy zużywają niecałe 6 mln ton benzyny.

paliwa to miedzy innymi: gaz ziemny, ropa naftowa, wspomniana wyżej bęzyna, ale i węgiel itp. Prosze o redaktora o uściślenie zwrotu. Bo jeśli zużywamy 6mln tom bęzyny, to ile zużywamy innych paliw?

Trzecia sprawa, nad którą najbardziej ubolewam, to fakt, że to wszystko jest napędzone walką "z globalnym ociepleniem", które jest NAJDROŻSZĄ BUJDĄ w historii europy. Ci, dwaj którzy to ogłosili, już dawno ze swoich odkryć sie wycofali. A o raporcie pod którym się podpisały tysiące naukowców, (że to bajka) nadal nikt z mediów nie usłyszał. . .

źle na to patrzysz:

produkujemy prąd w elektrowniach węglowych (na których moimzdaniem powinniśmy opierać swoją energetykę), aktualnie do ceny prądu jest doliczany "podatek" od wytworzonego CO2 (spora kasa) Jeśli niewielkim kosztem będziemy w stanie przerobić je na paliwo, to potanieje prąd, bo nie ma emisji CO2=nie płacimy podatku za emisję. Drugi zysk, że produkujemy paliwo. By w jakikolwiek sposób policzyć faktyczny zysk z tego procederu. Trzeba wziąć pod uwagę koszty katalizatora, budowy oraz eksploatacji instalac... rozwiń

Avatar
Przemek / 24 sierpnia 2014 r. o 13:08
0

Wszystko fajnie, ale nikt nie napisał ile potrzeba energii do wytworzenia takiego paliwa i skąd ją brać? Człowiek, który rozumie fizykę na poziomie szkoły podstawowej wie, że zasady zachowania energii nie oszukamy. Jeśli dwutlenek węgla jest produktem reakcji, z której uzyskaliśmy energię, to żeby stworzyć z niego z powrotem wysokoenergetyczny produkt, musimy w to energię włożyć. I to więcej niż potem z tej benzyny energii uzyskamy.

Ile tej energii potrzeba, skąd ją brać i dlaczego np. nie wykorzystać jej bezpośrednio, tylko produkować benzynę?

Avatar
Don / 22 sierpnia 2014 r. o 08:52
0

PUTIN przyjdzie po niego,szkoda chłopa bo to zawsze swój.

Avatar
PM / 21 sierpnia 2014 r. o 22:44
0

Informacja ukazała się w 2009, teraz jest 2014. I nic nie słychać o tym wynalazku. Okazał się nieekonomiczny, jednak pieniądze są problemem czy ukręcili sprawie łeb bo lobby naftowe zablokowało inicjatywę. A może sąsiedzi ze wschodu lub zachodu wykupili licencję?

Avatar
MACIEK / 20 sierpnia 2014 r. o 23:20
0

ja na miejscu służb pilnowałbym bezpieczeństwa tego Pana jak oka w głowie , bombę atomową już kiedyś też mogliśmy mieć tylko główny naukowiec miał wypadek samochodowy ( na prostej drodze uderzył w drzewo )

Avatar
Gość / 1 grudnia 2009 r. o 12:23
0
przecież CO2 NIE BEDZIEMY BRAC ZE SPALANEJ BENZYNY TYLKO Z WIELKICH ELEKTROWNI ;]
Zobacz wszystkie komentarze 37

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Muzeum wypożyczyło eksponat. Został zezłomowany

Muzeum wypożyczyło eksponat. Został zezłomowany

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie straciło jeden ze swoich eksponatów – ciężarówkę Star 660, która w przeszłości pracowała przy obsłudze lotniska. Pojazd po wypożyczeniu miał wrócić na miejsce, ale tak się nie stało. Człowiek, który przed laty zawarł umowę z muzeum twierdzi, że samochód został już zezłomowany.

Znakomity mecz lubelskich koszykarek we Francji. Pszczółka Polski Cukier w czołowej "ósemce" EuroCup

Znakomity mecz lubelskich koszykarek we Francji. Pszczółka Polski Cukier w czołowej "ósemce" EuroCup

Po raz kolejny w tym sezonie koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin pokazały, jak mocnym są zespołem, kiedy czują na sobie presję. Zielono-białe nie tylko odrobiły straty z pierwszego spotkania 1/8 finału EuroCup z Villeneuve d’Ascq LM, ale kompletnie rozbiły rywala z Francji 85:59. I to na jego parkiecie. Awansu do „ósemki” nikt im już nie odbierze

Ruszyły kontrole cen w sklepach. Będzie taniej? Na razie jest coraz drożej

Ruszyły kontrole cen w sklepach. Będzie taniej? Na razie jest coraz drożej

Rozpoczęły się zapowiadane kontrole cen na sklepowych półkach. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma sprawdzać, czy handlowcy zareagują na obniżkę VAT. Grozi karami dla tych, którzy cen nie obniżą. Na razie niektóre produkty zdrożały.

Olga Bończyk na Dzień Kobiet w Nałęczowie
6 marca 2022, 19:00

Olga Bończyk na Dzień Kobiet w Nałęczowie

6 marca o godz. 19 w Nałęczowskim Ośrodku Kultury wystąpi Olga Bończyk z zespołem.

Wisła Puławy – Pilica Białobrzegi 6:0. Drugi sparing na szóstkę

Wisła Puławy – Pilica Białobrzegi 6:0. Drugi sparing na szóstkę

Po sobotniej porażce w Kielcach Wisła Puławy spisała się dużo lepiej w środowym sparingu z Pilicą Białobrzegi. Rywal tym razem był jednak mniej wymagający i Duma Powiśla rozbiła ostatecznie trzecioligowca 6:0.

Mogłeś odpowiedzieć dobrze, ale i tak nie zdałeś. Tak wyglądał egzamin na prawo jazdy

Mogłeś odpowiedzieć dobrze, ale i tak nie zdałeś. Tak wyglądał egzamin na prawo jazdy

Zamieszanie z egzaminami na prawo jazdy. Do zestawu pytań zostało włączonych osiem błędnych. Ministerstwo szuka odpowiedzialnych za to urzędników, a Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego sprawdzają czy ci co 24 stycznia nie zdali egzaminu, oblali go słusznie.

Trzecie podejście do podwyżki opłaty śmieciowej w Puławach. Ma być jeszcze drożej

Trzecie podejście do podwyżki opłaty śmieciowej w Puławach. Ma być jeszcze drożej

W Puławach za odbiór śmieci segregowanych mieszkańcy płacą 22 zł. Pod koniec zeszłego roku Ratusz podjął dwie próby podwyższenia tej stawki do 27 zł. Obie zakończyły się niepowodzeniem, bo nie zaakceptowali tego radni. W czwartek próba numer trzy, z jeszcze wyższą kwotą – 28,70 zł.

Małe koziołki mogą ozdobić centrum Lublina
galeria

Małe koziołki mogą ozdobić centrum Lublina

W sobotę przed Ratuszem pojawi się pierwsza z kilkunastu figurek koziołków, które chcą poustawiać w centrum miasta działacze jednej z fundacji. Ten pierwszy jest trębaczem, w planie są też m.in. koziołki z poziomicą, rybą i… narzeczoną.

Halo, czy to historia? "Budka Nietelefoniczna" powstała w Trawnikach

Halo, czy to historia? "Budka Nietelefoniczna" powstała w Trawnikach

W kabinie jest zamocowany aparat telefoniczny. Zadzwonić jednak nigdzie się nie da. Będzie można za to posłuchać ciekawych opowieści. Pierwsza w Lubelskiem budka „nietelefoniczna” zostanie oficjalnie otwarta za kilka dni w Trawnikach (powiat świdnicki). Druga stanie w oddalonych o ok. 15 km Piaskach. Zostanie ustawiona wiosną.

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Lider wciąż bez porażki

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Lider wciąż bez porażki

4-te Piętro pokonało Lancet i umocniło się na czele wyścigu o mistrzostwo rozgrywekPod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego.

Trudny moment, ale nowe restauracje otwierają się w Lublinie. "Nie powinno się czekać na lepszy czas"