Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 listopada 2001 r.
15:20
Edytuj ten wpis

Na legionową nutę

Tak rozpoczyna się legionowa pieśń, anonimowego autora, która w latach Wielkiej Wojny Narodów (1914-1918), była bardzo popularna.
Legionowe pieśni powstawały często w leśnym ostępie czy wykrocie, podczas chwilowego odpoczynku żołnierzy. Cieszą się niezmienną popularnością do dziś, choć był taki okres, że były zakazane.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ale w wolnej Polsce powracają jak echo w listopadowe dni, kiedy obchodzimy kolejną rocznicę odzyskania niepodległości. Wtedy właśnie nasze myśli biegną do legionów dowodzonych przez marszałka Józefa Piłsudskiego.
W sierpniu 1914 roku marszałek do złączonych w Kompanię Kadrową oddziałów i drużyn strzeleckich w "Oleandrach” w Krakowie powiedział:
"Żołnierze! Spotkał was ten zaszczyt niezmierny, że pierwsi pójdziecie do Królestwa i przestąpicie granicę rosyjskiego zaboru jako czołowa kolumna wojska polskiego, idącego walczyć za oswobodzenie ojczyzny (...) Każdy z was może zostać oficerem, jak również każdy oficer może znów zejść do szeregowców, czego oby nie było...
Patrzę na was jak na kadry, z których rozwinąć się ma przyszła armia polska, i pozdrawiam was jako pierwszą kadrową kompanię”.
Czy to wtedy powstała pieśń "Pierwsza Kadrowa”? Albo "Ułani, ułani”, czy może "Jak to na wojence ładnie”?
W pierwszą rocznicę wojny marszałek Piłsudski wydał w Ożarowie pod Lubartowem (w czasie udziału I Brygady w letniej ofensywie austriacko-niemieckiej w 1915 r.) rozkaz do żołnierzy”:
"Żołnierze! Z garścią małą ludzi, źle uzbrojonych i źle wyposażonych, rozpocząłem wojnę. Cały świat stanął wtedy do boju. Nie chciałem pozwolić, by w czasie, gdy na żywym ciele naszej ojczyzny miano wyrąbać mieczami nowe granice państw i narodów, samych tylko Polaków przy tem brakowało (...)
Żołnierze! Poszliście za moim rozkazem bez wahania, bez chwili namysłu, czy los wasz nie będzie podobny do losu tylu poprzedzających nas pokoleń żołnierzy polskich. Poszliście, by stanąć w obronie jeśli już nie szczęścia ojczyzny, to przynajmniej jej honoru (...)
Żołnierze! Smutno mi, że powinszować wam olbrzymich triumfów nie mogę, lecz dumny jestem, że dzisiaj z większym spokojem mogę do was, jak ongi, zawołać:
Chłopcy! Naprzód! Na śmierć czy na życie, na zwycięstwo czy na klęski - idźcie czynem wojennym budzić Polskę do zmartwychwstania”.
Wtedy zapewne powstał "Marsz pierwszej brygady”:
Legiony to żołnierska nuta
Legiony to straceńców los,
Legiony to żołnierska buta
Legiony to ofiarny stos.
My Pierwsza Brygada, strzelecka gromada... itd.
Słowa tej pieśni wyszły spod pióra Andrzeja Hałacińskiego i Tadeusza Biernackiego. Natomiast melodia jest anonimowa.
Wśród pieśni legionowych znane są również "Maki”, "Modlitwa o zwycięstwo do Boga” "Rozkwitały pąki białych róż”, "Hej, strzelcy wraz”, "O mój rozmarynie”, "Stój, poczekaj moja duszko” i inne. Do wszystkich napisano słowa, wykorzystując melodię ludową.
Ale niezależnie, kto jest autorem legionowych pieśni, wszystkie one zagrzewały żołnierzy do walki. A dziś coraz częściej utrwalane są na srebrnych, kompaktowych krążkach, nagrywane na kasetach. Wiele znalazło się w spektaklu "Gałązka rozmarynu”, prezentowanym m.in. w warszawskim Teatrze Rozmaitości oraz lubelskim im. Juliusza Osterwy.

Pozostałe informacje

Wojciech Kamiński został najlepszym szkoleniowcem minionego sezonu Orlen Basket Ligi

Wojciech Kamiński został najlepszym szkoleniowcem minionego sezonu Orlen Basket Ligi

Wystarczył jeden sezon, aby rozkochać w sobie cały Lublin. 51-letni szkoleniowiec zbudował fantastyczny zespół, który zdołał sięgnąć po wicemistrzostwo Polski

Unia Lubelska w centrum uwagi. Wielkie świętowanie potrwa 5 dni
Lublin
27 czerwca 2025, 0:00

Unia Lubelska w centrum uwagi. Wielkie świętowanie potrwa 5 dni

Obchody Dnia Unii Lubelskiej 2024 w Lublinie to okazja, by połączyć sztukę, historię i wspólnotę. W programie m.in. koncerty, spacery z przewodnikami, wystawy i pokazy multimedialne. Początek świętowania już w piątek 27 czerwca.

Kontrabanda za 10 milionów. Straż Graniczna rozbija przestępczy szlak papierosowy

Kontrabanda za 10 milionów. Straż Graniczna rozbija przestępczy szlak papierosowy

Blisko 6 milionów sztuk papierosów bez akcyzy, straty Skarbu Państwa sięgające 10 milionów złotych i 14 zatrzymanych – to efekt szeroko zakrojonej akcji służb pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Przestępczy proceder mógł sięgać aż do krajów Europy Zachodniej.

Po wielkim remoncie pałacu było sporo do naprawy. Nawet gaśnic brakowało
Radzyń Podlaski

Po wielkim remoncie pałacu było sporo do naprawy. Nawet gaśnic brakowało

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim przeszedł wielką metamorfozę. Ale okazuje się, że chociaż formalnie inwestycja zakończyła się w ubiegłym roku, sporo jeszcze trzeba było dopracować. I nie chodzi tylko o usterki.

Alicante – przewodnik po najlepszych dzielnicach nadmorskiego miasta

Alicante – przewodnik po najlepszych dzielnicach nadmorskiego miasta

Alicante to słoneczne miasto na Costa Blanca, które przyciąga inwestorów i turystów z całej Europy. Doskonały klimat, piaszczyste plaże i urokliwe uliczki starego miasta sprawiają, że zakup nieruchomości tutaj to nie tylko inwestycja, ale też styl życia.

Nowe hybrydowe autobusy już jadą do Lublina. Umowa podpisana

Nowe hybrydowe autobusy już jadą do Lublina. Umowa podpisana

Miasto Lublin podpisało umowę na zakup 20 nowoczesnych autobusów hybrydowych. To kolejny krok w stronę zeroemisyjnego transportu publicznego. Wartość kontraktu to 72,5 mln zł.

Bus najechał na ciężarówkę. Cztery osoby w szpitalu

Bus najechał na ciężarówkę. Cztery osoby w szpitalu

Dzisiaj ok. 3:20 w nocy na drodze ekspresowej S17 w Moszczance doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów. Pas w kierunku Warszawy przez kilka godzin był zablokowany.

Dziś Lublin żyje eksportem. LUBExport: Forum gospodarcze dla eksporterów z Lubelszczyzny

Dziś Lublin żyje eksportem. LUBExport: Forum gospodarcze dla eksporterów z Lubelszczyzny

Dziś w godzinach 10–16 w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbywa się LUBExport – forum gospodarcze dedykowane przedsiębiorcom z regionu. Celem wydarzenia jest wsparcie firm z Lubelszczyzny w procesie ekspansji na rynki zagraniczne poprzez dostarczenie praktycznej wiedzy, narzędzi i możliwości nawiązania międzynarodowych kontaktów.

Nauka dla każdego. Nowe formaty i tysiące projektów na Lubelskim Festiwalu Nauki
13 września 2025, 0:00

Nauka dla każdego. Nowe formaty i tysiące projektów na Lubelskim Festiwalu Nauki

Od 13 do 19 września Lublin ponownie rozbłyśnie nauką, pasją i odkrywaniem. Wszystko za sprawą XXI edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki (LFN), który w tym roku odbywa się pod hasłem „Inżynieria życia”. Gospodarzem tegorocznej odsłony wydarzenia jest Politechnika Lubelska, która wraz z czterema innymi lubelskimi uczelniami oraz miastem Lublin przygotowała setki wydarzeń edukacyjnych i popularnonaukowych skierowanych do odbiorców w każdym wieku

Pamiętajmy - w Parkach Narodowych jesteśmy gośćmi. To dom dzikich zwierząt

Pamiętajmy - w Parkach Narodowych jesteśmy gośćmi. To dom dzikich zwierząt

Przejeżdżając przez lasy musimy pamiętać, że las to dom dzikich zwierząt. Wiele szczęścia miało szczenię wilka, które wędrowało wśród dróg Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Moment powołania rady naukowej centrum szkoleniowego w Bombaju

Lubelscy okuliści lecą do Bombaju. Będą dbać o wzrok obywateli Indii

Lubelska okulistyka angażuje się w międzynarodowy projekt walki ze ślepotą. Pierwsza grupa lekarzy poleci do Bombaju już pod koniec roku.

Nie czekaj na przyszłość. Studiuj tam, gdzie ją tworzą – Wydział Mechaniczno-Technologiczny
galeria

Nie czekaj na przyszłość. Studiuj tam, gdzie ją tworzą – Wydział Mechaniczno-Technologiczny

Sztuczna inteligencja w przemyśle – roboty, które myślą szybciej niż my w poniedziałek rano. Sztuczna inteligencja (AI) to już nie tylko temat filmów science fiction, ale rzeczywistość, która codziennie wpływa na funkcjonowanie nowoczesnego przemysłu. Od automatycznego wykrywania defektów na taśmach produkcyjnych po przewidywanie awarii maszyn. Przemysł 4.0 nie byłby możliwy bez inteligentnych algorytmów uczących się szybciej niż student przed kolokwium.

Skrajna nieodpowiedzialność. Zostawił córeczkę w rozgrzanym aucie
Lublin

Skrajna nieodpowiedzialność. Zostawił córeczkę w rozgrzanym aucie

Gdyby nie reakcja przechodniów, ta sytuacja mogła skończyć się tragicznie. Pod jednym z lubelskich marketów ojciec zostawił w rozgrzanym samochodzie dwuletnie dziecko.

LKS Agrotex Milanów zakończył sezon 2024/2025 na wysokim trzecim miejscu

LKS Agrotex Milanów trzeci w bialskiej okręgówce. Najlepszy wynik od lat

LKS Agrotex Milanów zajął wysokie trzecie miejsce. To bardzo dobre osiągnięcie. Drużyna z Milanowa w sezonie 2024/2025 miała dwóch trenerów. Przez pierwszą rundę prowadził ją Daniel Syta, który z przyczyn osobistych musiał zakończyć współpracę.

Nie żyje policjant z radzyńskiej komendy. Jest śledztwo prokuratury

Nie żyje policjant z radzyńskiej komendy. Jest śledztwo prokuratury

Nie żyje policjant z radzyńskiej komendy. Był po służbie. Sprawę bada prokuratura.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium