Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

25 sierpnia 2016 r.
7:31

Na miłość nigdy nie jest za późno. Projekt "+ miłość" Joanny Lewickiej

0 3 A A
JOANNA LEWICKA<br />
<br />
Reżyserka – eksperymentatorka, dla której tradycyjna scena teatralna często bywa zbyt ciasna. <br />
<br />
Wychowana w Niemczech absolwentka reżyserii teatralnej w Wyższej Szkole Muzycznej i Teatralnej we Frankfurcie nad Menem. W 2010 r. zamieszkała w Lublinie. Uczy w Międzynarodowych Szkołach im. Paderewskiego w Lublinie, współpracuje z kilkoma lubelskimi teatrami. Jej najgłośniejsze lubelskie produkcje to „Sen Nocy Letniej” (2012), w którym główne role zagrali osadzeni w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim, inspirowana „Faustem” współczesna słodko-gorzka komedia „Przygaszeni. Przeżyj to sam” (2013), czy wystawiana w Galerii Labirynt przejmująca opowieść o tęsknocie i marzeniach „Vulva. Lublin jest kobietą” (2014). <br />
<br />
Jej ostatnia realizacja to „Lublove”. W staromiejskiej galerii Piękno Panie dwójka aktorów (Wojciech Kaproń i Katarzyna Tadeusz) wciela się w role najsłynniejszych kochanków: Romeo i Julię, Piękną i Bestię, Scarlett i Rhett’a. Jest sentymentalnie, zabawnie i wzruszająco. A wszystko w scenerii „reliktów minionych miłości”, które do galerii przynieśli mieszkańcy miasta. 13 sierpnia spektakl „Lublove” był pokazany w wagonie restauracyjnym pociągu relacji Berlin-Wrocław. <br />
<br />
Projekt +miłość, na który Lewicka dostała stypendium Prezydenta Miasta, również skupia się na miłości.
JOANNA LEWICKA

Reżyserka – eksperymentatorka, dla której tradycyjna scena teatralna często bywa zbyt ciasna.

Wychowana w Niemczech absolwentka reżyserii teatralnej w Wyższej Szkole Muzycznej i Teatralnej we Frankfurcie nad Menem. W 2010 r. zamieszkała w Lublinie. Uczy w Międzynarodowych Szkołach im. Paderewskiego w Lublinie, współpracuje z kilkoma lubelskimi teatrami. Jej najgłośniejsze lubelskie produkcje to „Sen Nocy Letniej” (2012), w którym główne role zagrali osadzeni w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim, inspirowana „Faustem” współczesna słodko-gorzka komedia „Przygaszeni. Przeżyj to sam” (2013), czy wystawiana w Galerii Labirynt przejmująca opowieść o tęsknocie i marzeniach „Vulva. Lublin jest kobietą” (2014).

Jej ostatnia realizacja to „Lublove”. W staromiejskiej galerii Piękno Panie dwójka aktorów (Wojciech Kaproń i Katarzyna Tadeusz) wciela się w role najsłynniejszych kochanków: Romeo i Julię, Piękną i Bestię, Scarlett i Rhett’a. Jest sentymentalnie, zabawnie i wzruszająco. A wszystko w scenerii „reliktów minionych miłości”, które do galerii przynieśli mieszkańcy miasta. 13 sierpnia spektakl „Lublove” był pokazany w wagonie restauracyjnym pociągu relacji Berlin-Wrocław.

Projekt +miłość, na który Lewicka dostała stypendium Prezydenta Miasta, również skupia się na miłości.

Zaczepiała ich przy kawiarnianych stolikach, na parkowych ławkach, w klubach seniora, na internetowych forach. Rozmawiali chętnie, choć nie na temat miłości. – Na to decydowali się tylko nieliczni – przyznaje reżyserka teatralna Joanna Lewicka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z młodymi niech pani rozmawia

Na szczerą rozmowę zgodziło się kilkanaście, w większości kobiety. Jak ich szukałam? W kawiarni Chmielewskiego na lubelskim deptaku podchodziłam do stolików. Przedstawiałam się, mówiłam, na czym polega ten projekt, prosiłam o rozmowę. Reakcje były zwykle podobne. Panowie: „O jaka pani śliczna!”. I tyle. Panie z kolei nie miały czasu. Były zawstydzone. Robiłam też warsztaty dla seniorów, chodziłam na popołudniówki w ośrodku dla seniorów, zalogowałam się na portalu dla seniorów. Bywałam też w Ogrodzie Saskim, gdzie sporo ich przesiaduje na ławeczkach.

– Dzień dobry! Czy moglibyśmy porozmawiać o miłości?
– Ze mną?
– Jest pani piękną kobietą….
– E tam, to z młodymi proszę rozmawiać.

***

– Dzień dobry, czy mogłabym z panem porozmawiać o miłości?
– Z Panią zawsze….
– Jak to jest z miłością w wieku dojrzałym?
– To nie dziś, ja się do kościoła śpieszę, nie mam czasu.

***
– Dzień dobry, czy mogłabym z Państwem porozmawiać? Wzruszam się, jak widzę starsze osoby, które trzymają się za rękę.
– Ale to nie z nami. U nas wszystko w porządku...

Temat tabu

Zastanawiam się, czy ktoś, kto neguje miłość może być tak samo szczęśliwy jak ktoś, kto ją ma.

W tych rozmowach zrozumiałam, że ta miłość jest. Choć w Polsce to ogromny temat tabu. Pozostaje więc bycie samemu i mówienie, że jest się szczęśliwym. Albo bycie z kimś i ukrywanie tego. W Niemczech jest inaczej. Nie wiem, może to kwestia tego, że są tam wyższe emerytury? Że ich stać na ładne ubrania, restauracje, kawiarnie, kosmetyki, wakacje?

Spędzałam ostatnio sporo czasu na plaży nad Bałtykiem w niemieckim Rostocku. Wypoczywa tam mnóstwo starszych ludzi. Nikt nie wstydzi się swojego ciała. Dzieci, rodzice, dziadkowie, wszyscy nago. Wzruszyło mnie to. Zaczęłam się też wtedy zastanawiać, jak to jest, że jedni to mają, inni nie. Tę wolność, otwartość dla swoich potrzeb.

Kobieta, 69 lat:

Nie spodziewałam się tego, spadło to na mnie jak grom z jasnego nieba. Mój pan był o wiele młodszy ode mnie – o 18 lat , ale ja bardzo młodo wyglądałam.

Pracowałam wtedy w sklepie. Miałam depresję, ale wtedy nie mówiło się na to depresja, bo to było 17 lat temu. Jednego dnia poszłam z koleżankami na dancing do Huzara na ul. Spadochroniarzy. No i sympatia mojej koleżanki przyszedł z dwoma kolegami i jak przedstawiał się nam, to naprawdę, jak on mi podał rękę to autentycznie iskry poleciały.

Bawiliśmy się wspaniale, zaproponował mi, że chciałby się ze mną spotykać. Czemu nie. Umówiliśmy się ponownie i tak się zaczął romans, który trwał 5 lat. Naprawdę, w tym wieku też można się zakochać i można obdarzyć drugą osobę uczuciem. Zaznaczam, że nie wiedziałam, że był żonaty. Gdy się dowiedziałam to zerwałam. Ale nie powiedziałam, że zrywam. Nie odbierałam telefonów. A jak wracałam do domu, to albo na klamce były powieszone kwiatki, albo na wycieraczce leżały. I z jakimś wierszykiem…

Strach mówić

Zanim ktokolwiek powiedział cokolwiek na temat, który mnie interesował musieliśmy się spotkać przynajmniej pięć razy. Najpierw rozmawialiśmy o wszystkim, o rodzinie, małej emeryturze, o tym jak jest źle w kraju. Bali się też nagrywania, musiałam obiecać, że zaraz skasuję.

Ludzie w Polsce, zwłaszcza starsi, są nieufni. Boją się, że ktoś przyjdzie z zewnątrz i zepsuje im ich pokładane życie. Zachowują się jakby ktoś ciągle ich podsłuchiwał. Boją się mówić, „bo sąsiadka usłyszy”. A od sąsiadki dzielą dwa pokoje i wyjący na cały regulator telewizor.

Namawiałam na rozmowę w ich domach. Założyłam, że tam będą czuli się najbezpieczniejsi. Ale zgodziły się na to tylko cztery osoby. Z innymi spotykałam się kawiarniach, rozmawiałam przez telefon. Byli też tacy, co sami napisali swoją historię.

Mężczyzna 69 lat:

32 lat byłem z jedną kobietą, z czego 27 w związku małżeńskim. Na dzień dzisiejszy po rozwodzie.
Przyjaciółka mojej byłej żony kupiła sobie w 2011 r. komputer i zaraz potem moja żona też chciała komputer i internet, aby mogła się kontaktować z koleżanką. Już po pięciu tygodniach poznała jakiegoś mężczyznę z Kielc, który uważał, że bez niej już nie potrafi dalej żyć. Wpadła w pułapkę, opuściła mnie 19 dni przed naszą srebrną rocznicą ślubu.

Nowy związek mojej żony nie trwał zbyt długo, okazało się, że chodziło mu tylko o seks. Brzmi to może dziwnie, ale przez całą tę sprawę odzyskałem wolność.

W małżeństwie byłem bardzo wierny, ale teraz niczego sobie nie żałuję. Mogę robić, co chcę, z kim chcę, kiedy chcę i gdzie chcę. Nie chcę niczego żałować, byłem dobrym i wiernym mężem.
Tylko niekiedy jest mi smutno.

Pułapka

Myślałam, że seniorzy wiodą spokojne życie na emeryturze. A tu okazuje się, że są jeszcze większe konflikty, targają nimi jeszcze większe namiętności, niż za czasów młodości. Przez kościół, rodzinę, sąsiadów.

Emerytura to nie żadna wolność tylko pułapka. Mało pieniędzy, dużo wolnego czasu. Wchodziłam do bloków, w których nie spotykałam ani jednego młodego człowieka. Umawiałam się w kawiarni z ludźmi, którzy od 15 lat nie byli w centrum miasta.

Czują, że coś przeminęło, coś im uciekło. Nie czują się pełnoprawną częścią społeczeństwa. Czują się niepotrzebni. Tu nie jest tak, jak na przykład w Berlinie, gdzie seniorzy całymi dniami pilnują dzieci sąsiadów, a ci w zamian np. odbiorą im leki z apteki. W Polsce tego nie ma.

Im bliżej śmierci, tym większa potrzeba bycia bliżej Boga. Nikt nie chce umierać w samotności. Ale ta religijność zaprzecza prawdziwym potrzebom. Potrzebie bliskości z drugim człowiekiem. To chyba było to, co zaskoczyło mnie najbardziej. Tego się nie spodziewałam.

Kobieta, 74 lata:

Jeśli człowiek jest wierzący, praktykujący, to niestety, trzeba to brać pod uwagę. To jest szlaban. Szlaban, proszę pani! Zresztą ja też żyłam przez sześć lat w konkubinacie zanim wzięliśmy z moim drugim mężem ślub. Ja też nie mogłam pójść do spowiedzi czy komunii i bardzo to przeżywałam.

Proszę panią, dobra spowiedź to rachunek sumienia, żal za grzechy i mocne postanowienie poprawy. Dlatego mogę co drugi dzień spotykać się z innym… i dostawać kolejne rozgrzeszenia. To śmieszne, ale prawdziwe.

Ale jeżeli zamierzam wrócić po mszy do swojego mężczyzny, to nie mam postanowienia poprawy. Bo grzeszę z nim, spowiadam się, i wracam z nim grzeszyć. Choćbyśmy mieli ślub cywilny, nie dostanę rozgrzeszenia.

Kochać nie wolno

Miłość kojarzymy z młodością. Wolno kochać, ale tylko do pewnego wieku. Tymczasem w tych rozmowach dowiedziałam się, że to dopiero początek. Że nic dotąd nie było tak silne, tak mocne jak to uczucie teraz. To było niesamowite odkrycie.

Opowiadali z radością. Sami się z siebie śmieją. Jak już zdecydują się rozmawiać na ten temat to naprawdę jest wesoło. Ale seks kojarzy im się ze wstydem. Przeważnie też tak tego nie nazywają, słowa takie jak „podniecenie” nie przechodzą im przez gardło. Najczęściej używają dziecięcego języka. Mówi na przykład: ja mu „ciuciuruciu”, a on mi „figo fago”.

Mężczyzna, 63 lata:

Kobiety są bardziej do przodu w starszym wieku. Kobiety proponują mi seks. Bo jak mi raz jedna powiedziała, że jestem taki niski, to od tej pory już nic nie robię.

To nieprawda, że kobiety mogą zawsze i więcej od mężczyzn. Mężczyzna to czuje, jak kobieta robi to z przymusu. W starszym wieku, to tak jak u młodych, tu rączka, to pieszczota, tu pocałunek. Tylko szybciej lądujemy w łóżku, bo nie obawiamy się żadnej wpadki. No i ludzie starsi wstydzą się na ulicy pokazywać. Ci małolaci teraz idą sobie za rączkę, ale za moich czasów to się chowaliśmy. Lub ona szła z przodu, a ja z tylu. Kiedyś tak było.

Mężczyzna:

Ludzie, którzy maja po 60–70 lat, pobierają się, żeby wspólnie zamieszkiwać, bez żadnych problemów. Po to, aby otaczać się wzajemną opieką. Po to, że kiedy ta kobieta zasłabnie, ten mężczyzna się nią zajął. Po to, żeby ten mężczyzna, który w tym wieku potrzebuje ziółek, to ta kobieta mu je podała. Nie wiem, czy to miłość… Troskliwość bardziej.

Dobrze kogoś mieć

Wszyscy mówili, że chcieli kogoś poznać, kogoś mieć. Są zazdrośni, jak komuś innemu się to uda. Zwłaszcza, że panów jest mało. Bywałam w klubach, gdzie na dziewięć kobiet był zwykle jeden pan. Dlatego jeśli kiedyś powstanie z tego spektakl, to osada aktorska też będzie w takich proporcjach. I musi to być teatr dokumentalny, grany przez amatorów. Inaczej te teksty odpowiednio nie wybrzmią.

Zaprzeczają sobie praktycznie w każdym zdaniu. Panowie: Kobiety są bardziej do przodu, mają większe wymagania i potrzeby. Panie mówią dokładnie to samo, tyle, że o mężczyznach. Ale i oni, i one szukają dokładnie tego samego.

Kobieta, 72 lata:

Chociażby w klubie. Dużo jest takich klubów. Akurat niedługo ma być zabawa. Mogłaby pani zobaczyć, jak panie łapią, obłapiają panów, jak o nich walczą, bo panów jest mniej. Panie są dzisiaj bardziej żywotne. I biorą inicjatywę w swoje ręce.

Kobieta, 69 lat:

Są takie spotkania na politechnice, takie dancingi dla starszych. Ale tam się poznaje nie na długą metę. A chciałoby się mieć kogoś na długo. My jesteśmy do godz. 15–16 w centrach lub spotkaniach, a wieczorami zostaje się samemu. Dobrze mieć kogoś, zadzwonić, powiedzieć: źle mi jest, czuję się samotna,. Dobrze kogoś mieć. Pooglądać wspólnie telewizor, wypić herbatę, no i w tym wieku może i seks. Ale to panowie najczęściej myślą właśnie o czymś innym. Oni nawet w tym wieku mogą.

Mężczyzna:

Jest wiele okoliczności i sytuacji, gdzie się tylko spojrzysz. Jestem anonimowym alkoholikiem. Chociaż bywam tam rzadko, to mogę poznać jakąś interesującą osobę na meetingu, coś zaiskrzy… Łatwiej mi było wchodzić w relacje intymne, gdy piłem. Teraz, tak na trzeźwo, to ja trochę z dystansem na to patrzę. W naszym wieku jest miłością też, jak się drugiego człowieka szanuje. Nie ma w tych naszych relacjach nienawiści, żadnych negatywnych uczuć.

Mama

Mój ojciec zmarł bardzo młodo. Mama miała 48 lat, gdy została sama. Obserwuję ją od wielu lat, piękną zadbaną kobietę, która odsuwa od siebie ten temat. On zakończył się razem ze śmiercią mojego taty.

Mężczyzna, 63 lata:

Samotność jest na nic w wieku starszym. Ale miłości już nie szukam. Nie myślę o tym, nie chce mi się angażować. Ale jestem za tym, żeby nie zostawać samemu. Znam takich, co po śmierci swoich partnerów z własnej klatki schodowej biorą. Ludzie się wstydzą, ale nie tak jak kiedyś. Na porządku dziennym. Znam takich, co szukają, tylko żeby mieszkanie miała, czy stara czy młoda, to nie ma znaczenia.

Kobieta, 69 lat:

Jest tu taki jeden oszust w Lublinie, ale ja go rozgryzłam. On lata z kwiatka na kwiatek. Bardzo fajny, przystojny, lubi teatr. Uwodził moją koleżankę, rozkochał ją w sobie, trochę wykorzystał finansowo. On sobie wybiera panie, które mają wysoką emeryturę, albo które są na tyle głupie, że sponsorują. Koleżanka uwierzyła, że groziło mu odcięcie gazu, prądu. Biedna była, zakochana i do dzisiaj nie może od niego odebrać tych pieniędzy. Ale on dalej ją wykorzystuje, tylko że ona się nie przyznaje.

Mężczyzna:

Kobiety patrzą się też na stan konta. Łatwiej kochać mężczyznę, który ma pełny portfel. A jeśli do tego jest wykształcony i jak mu przez tą naukę nie siadło na głowę, to taka kobieta czuję się dowartościowana bardziej, niżeli z jakimś ćwokiem, który jedząc zupę siorba, jeżeli miesza w filiżance herbatę, to tłucze się jak dzwonnik z Notre Dame.
Ważny jest status społeczny, materialny. Nawet ogłoszenia jak czytam to materialne: bez zobowiązań, dobrze sytuowany, z samochodem, z własnym mieszkaniem. Kobiety nie chcą mieć nikogo na garnuszku.

+ miłość

– Nazwałam ten projekt + miłość. Z jednej strony chciałam nawiązać do nazw kremów na półkach w drogeriach. Co ciekawe powyżej 60+ już nic nie ma... Z drugiej: zaznaczyć, że chodzi o przyjaźń, szacunek, zabezpieczenie przed samotnością. Plus o miłość.

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
JanekDzbanek / 2 września 2016 o 16:37
0
A nie mogłaby pani rozmawiać z ludźmi o miłości za swoje pieniądze? Kiedyś artysta musiał zainteresować swoją działalnością ludzi na tyle, żeby chcieli za to zapłacić. A teraz proszę: stypendium od prezydenta i można pogadać z ludźmi i nie przejmować się swoim utrzymaniem. Wiele można nazwać sztuką, ale chyba dochodzimy do ściany...
Avatar
Gość / 2 września 2016 o 14:54
0
"Ale ta religijność zaprzecza prawdziwym potrzebom. Potrzebie bliskości z drugim człowiekiem." Kulawy wniosek. Religijność może być substytutem bliskości, ale zaprzeczeniem??
Avatar
Gość / 2 września 2016 o 12:22
0
Uwielbiam czytać o Pani projektach , chociaż jeszcze zadnego nie widziałam . One są takie zyciowe , plastycznie opisane i od serca . Gratuluję .
Avatar
JanekDzbanek / 2 września 2016 o 16:37
0
A nie mogłaby pani rozmawiać z ludźmi o miłości za swoje pieniądze? Kiedyś artysta musiał zainteresować swoją działalnością ludzi na tyle, żeby chcieli za to zapłacić. A teraz proszę: stypendium od prezydenta i można pogadać z ludźmi i nie przejmować się swoim utrzymaniem. Wiele można nazwać sztuką, ale chyba dochodzimy do ściany...
Avatar
Gość / 2 września 2016 o 14:54
0
"Ale ta religijność zaprzecza prawdziwym potrzebom. Potrzebie bliskości z drugim człowiekiem." Kulawy wniosek. Religijność może być substytutem bliskości, ale zaprzeczeniem??
Avatar
Gość / 2 września 2016 o 12:22
0
Uwielbiam czytać o Pani projektach , chociaż jeszcze zadnego nie widziałam . One są takie zyciowe , plastycznie opisane i od serca . Gratuluję .
Zobacz wszystkie komentarze 3

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018 0 0

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu
20 lipca 2018, 20:30

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu 1 0

W piątek, 20 lipca o godz. 20.30 na Zamku w Kazimierzu Dolnym odbędzie się koncert Sound'n'Grace & Filip Lato.

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo]
film

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo] 9 1

Pani Anna ma 30 lat. W internecie funkcjonuje jako 14-latka i od półtora roku odpowiada na ogłoszenia mężczyzn, oferujących dzieciom seks. Dzięki niej, policja zatrzymała już 40 pedofili.

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej"

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej" 30 20

Setki tysięcy przydrożnych drzew w całym kraju może pójść pod topór. Szykuje się zmiana w prawie ułatwiająca wycinkę. Ekolodzy protestują, a fachowcy od bezpieczeństwa na drogach są w tej sprawie podzieleni.

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc 52 2

6-letni Michałek z Jedlanki urodził się z wadą genetyczną lewej nogi. Chłopczyk marzy aby we wrześniu pójść do zerówki. Będzie to możliwe, jeżeli dziecko przejdzie operację ratującą staw kolanowy i wyskakujące biodro. Ale potrzeba na to 176 tys. zł

Lublin: Zamkną ul. Staszica

Lublin: Zamkną ul. Staszica 0 0

Z powodu awarii kanalizacji burzowej zamknięty dla ruchu będzie we wtorek fragment ul. Staszica.

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada
galeria
film

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada 102 20

Postać Lecha Kaczyńskiego z pomnika smoleńskiego w Kraśniku zdaniem internautów i specjalistów przypomina raczej Maliniaka z „Czterdziestolatka” albo hobbita z trylogii Tolkiena niż tragicznie zmarłego prezydenta. Niektórzy wskazują też, że umieszczony na monumencie napis jest błędny.

Wege Festiwal znów w Lublinie
21 lipca 2018, 12:00

Wege Festiwal znów w Lublinie 4 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Radość (ul. Bernardyńska 15) zaprasza na wakacyjną odsłonę Wege Festiwalu. Wydarzenie odbędzie się 21 lipca o godz. 12.

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża
film

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża 41 1

Po ulewie jaka przeszła w poniedziałek nad Lublinem tylko w jednym miejscu aż kilkunastu kierowców zgubiło tablice rejestracyjne.

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL 69 106

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce chce wydzierżawiać zakład produkcyjny w Poniatowej i jak najszybciej rozpocząć skup interwencyjny oraz produkcję. Ma to pomóc w fatalnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 2 1

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 2

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 1 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 20 21

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach 7 10

W niedzielę wieczorem policjanci z VII komisariatu w Lublinie otrzymali zgłoszenie o zaginięciu nastolatki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.