Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 listopada 2006 r.
19:36
Edytuj ten wpis

Nasz pierwszy raz

0 0 A A

Są pełnoletni i mają już dowody osobiste: czyli mogą to już robić. I wszyscy zapewniają, że w niedzielę to zrobią. Pójdą lokalu wyborczego, skreślą krzyżyk przy wybranym przez siebie nazwisku i wrzucą kartę do urny. Ale czy oni chcą to robić? I czy widzą w tym jakiś sens?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zapchany autobus staje na światłach. Za oknem billboardy. Ktoś trzyma jabłko, ktoś poprawia okulary. Wszyscy coś obiecują.
- Eee, idziesz na wybory? - szturcha młody chłopak kolegę.
- Po co? Na nich miałbym głosować? Swój pierwszy głos w życiu miałbym zmarnować? Jaja sobie robisz? - parska śmiechem chłopak.
Wielu osiemnastolatków myśli tak samo. Ale są też tacy, którzy mają jeszcze nadzieje że ich głos coś zmieni.

Dorosły od sierpnia
Jacek Ochal uczy się w klasie maturalnej w II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie. W sierpniu tego roku skończył 18 lat. - Rodzice mi mówią: jesteś pełnoletni i bierzesz odpowiedzialność za swoje decyzje. Za to, na kogo zagłosuje także - tłumaczy Jacek. - Dlatego musze się poważnie zastanowić na kogo oddam głos. To będzie ciężki wybór. Zwłaszcza, gdy się patrzy co się dzieje w polityce...
Na to co się tam dzieje, Jacek nie tylko patrzy; Jacek to opisuje z czego wychodzą mu piosenki hip-hopowe. Robi to pseudonimem Djowu razem z Danielem Wójcikowskim zwanym Danielkiem. Wspólnie tworzą zespół DWA. Wydali już jedną płytę. Na niej znalazły się też teksty o politykach. - I korupcji - dodaje Djowu. - Bo w tym świecie to coś powszedniego.
Ale chłopaki nie chcą żeby tak było. - Przecież nie o to chodzi, żeby dorwać się do stołka, siedzieć na nim i nic nie robić - mówi Jacek. - Mi zależy na tym, żeby w Jastkowie, w którym mieszkam kwitły inwestycje. Żeby ludzie chcieli się tu przeprowadzać. Żeby było lepsze połączenie komunikacyjne z miastem, żeby były latarnie, bo jest ciemno. Chcę takiego wójta, który się tym zajmie.
W niedziele na pewno pójdzie na wybory. Na kogo zagłosuje?
Jeszcze nie ma pewności, ale brać kota w worku nie chce: - Wejdę na strony kilku kandydatów, poczytam ich propozycje, zobaczę co oferują. Wtedy wybiorę.

Dorosły od marca
Rafał Siedlecki jest kolegą Jacka. Polityka go denerwuje i mierzi, o czym zresztą rozmawiają na lekcjach Wiedzy O Społeczeństwie. - Analizowaliśmy działanie obecnego prezydenta Lublina i stwierdziliśmy, że oprócz tego, że jeździ po świecie, to nic nie robi - mówi chłopak. Ma jednak nadzieję, że w końcu coś się w mieście zmieni. - Chciałbym, żeby Lublin mógł się rozwijać. Z WOSu wiem, że Radom, miasto mniejsze od naszego, ma dwa multikina, aquapark. A my co mamy? Nic!
Rafał chce zdawać na politologię, stosunki międzynarodowe, albo socjologię. Wszystko w Lublinie. Ale później, kto wie? - może wyjedzie. - Bo co ja tu będę robił? Warszawa, Łódź, Kraków. A może nawet i Edynburg. Tam jest co robić. Tam jest praca - zachwala inne miasta. - Jeśli u nas by tak było, to bez wahania bym zostałbym.
Rafał na wybory idzie.

Dorosła od lutego
- Mam wątpliwości - mówi Kasia Jawoszek, uczennica II LO w Lublinie, gdy zastanawia się, czy wziąć udział w wyborach. Co by ją przekonało do pójścia w niedziele do lokalu wyborczego?- Kandydat, który by się zwrócił wprost do nas; do młodych - mówi Kasia. - A my nawet od polityków nie usłyszeliśmy jak będzie wyglądała nasza matura. Bo oni ciągle coś zmieniają; zmiana goni zmianę. Nawet nie wiem, jak będzie wyglądała moja próbna matura, którą będę zdawała za kilka dni.
Wśród jej koleżanek, chyba tylko jedna zdecydowała się na udział w wyborach. Reszta spędzi niedzielę w inny sposób. - Trzeba mieć zaufanie do kogoś, komu chce się oddać głos - mówi. - Ja tym osobom nie ufam.
W lecie Kasia będzie starała się dostać na historię sztuki. Ma artystyczną dusze. - Może dlatego jestem dość sceptycznie nastawiona do polityki i polityków - zastanawia się.

Dorosły od maja
- Ten, kto nie głosuje, bo myśli że jego głos nic nie zmieni, jest głupkiem - mówi Marek Ostowski. Swoją wiedzy o polityce czerpie z lekcji WOS. - U nas nikt się nie stara, by młodzi mieli gdzie spędzić czas. Jest jeden Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, ale o nim to lepiej nie mówić. Poza tym zamiast boisk są klepiska, na których porozrzucane są rozbite butelki.
Denerwuje go, gdy politycy zostają politykami tylko dla - jak mówi - kasy.
- Jak na przykład poseł Sebastian Florek. Wybrali go był znany z "Big Brothera”. Wszedł do Sejmu i nic nie robił - krytykuje Marek.
Dla niego idealnym prezydentem miasta jest ktoś, kto nie należy do żadnej partii. - Nie musi trzymać się kurczowo jednego ugrupowania. I walczyć, by ludzie z jego partii zajęli wszystkie stołki - mówi. - Tak na przykład jest we Wrocławiu i wszyscy wiedzą, że to świetnie rozwijające się miasto.
Marek będzie zdawał na politologię w Lublinie. A później? - Jeśli nie znajdę tu pracy, to wyjadę. Do Wrocławia - mówi. - I może zostanę politykiem. Ale nie takim jak ci, którzy teraz rządzą.

Dorosły od września
Kamil Smyl o polityce często rozmawia z tatą. Oglądają programy publicystyczne i dyskutują. - Nasze opinie na tematy polityczne są całkiem różne. Dlatego czasem bywa głośno, gdy wspólnie siedzimy przed telewizorem - śmieje się.
Kamil na wybory na pewno pójdzie. Ale jeszcze się zastanawia na kogo zagłosuje - Chciałbym, żeby to był ktoś kto rozumie zwykłych ludzi i np. wie, jak to jest stać w autobusie w kilkudziesięciominutowym korku - mówi.
Śmieszą go ostatnie remonty ulic. - Przez kilka lat nic się nie działo, a tu nagle same otwarcia dróg, przecięcia wstęg. Toż to istna kampania wyborcza - mówi.
Kiedy skończy II LO w Lublinie, zamierza studiować fizjoterapie. Z Lublina nie chce wyjeżdżać. - Mam tu rodzinę, przyjaciół, znajomych. Szkoda by mi było - mówi. - Chciałbym, żeby nikt nie musiał stąd uciekać.

Pozostałe informacje

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i przepłynął rzekę. Wszystko po to, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

To się nazywa udane otwarcie zawodów. Pierwszego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie, które wystartowały w Budapeszcie mnóstwo powodów do radości miał Kacper Stokowski. Pływak AZS UMCS Lublin najpierw awansował do finału na 100 metrów stylem grzbietowym. Niedługo później wraz ze sztafetą 4x100 metrów stylem dowolnym wywalczył brązowy medal.

Terapia z Dr Misio
koncert
20 grudnia 2024, 18:00

Terapia z Dr Misio

Dr Misio, to rock’n’rollowa ekipa grająca ostrego rocka pod wodzą niesamowitego Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, znanego m.in. z ról w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”). Już 20 grudnia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt Dr Misio pokaże Wam co to znaczy rock’n’roll.

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego
DLA PACJENTÓW
galeria

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego

Dziś (10 grudnia) na Oddziale Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie otwarto dwie wyjątkowe świetlice: „salę morską” i „salę leśną”. To miejsca, w których mali pacjenci mogą bawić się i integrować z rówieśnikami, znajdując emocjonalne wsparcie w procesie leczenia.

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

W ostatnich latach obserwujemy fascynujący trend w branży mieszkaniowej - rosnącą popularność całorocznych domków mobilnych. Te innowacyjne konstrukcje łączą w sobie zalety tradycyjnego domu z elastycznością i swobodą, jakiej nie zapewni żadne mieszkanie w bloku. Czym właściwie są całoroczne domki mobilne? To kompaktowe, przenośne jednostki mieszkalne, zaprojektowane z myślą o komfortowym użytkowaniu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Doskonałym przykładem są domki mobilne od firmy Mobildom, które łączą w sobie skandynawską jakość wykonania z polską myślą techniczną

Pamiątki z prywatnego archiwum Krzysztofa Cugowskiego
DO ZOBACZENIA
19 grudnia 2024, 18:00

Pamiątki z prywatnego archiwum Krzysztofa Cugowskiego

19 grudnia o godz. 18 w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Cugowskim. Pretekstem do spotkania będzie otwarcie ekspozycji pamiątek z prywatnego archiwum artysty.

Świąteczne upominki dla samotnych. Ostatnie dni zbiórki
WSPARCIE

Świąteczne upominki dla samotnych. Ostatnie dni zbiórki

W Puławach mieszka ponad setka starszych, ubogich i samotnych osób, dla których święta nie są najszczęśliwszym okresem w roku. Żeby dać im chociaż niewielki powód do uśmiechu, zainicjowana została zbiórka świątecznych podarunków. Akcja trwa do końca tygodnia.

Waterjet vs. inne metody cięcia – kiedy warto wybrać wycinarkę wodną?

Waterjet vs. inne metody cięcia – kiedy warto wybrać wycinarkę wodną?

Cięcie wodą, znane jako technologia waterjet, to jedna z najbardziej uniwersalnych i zaawansowanych metod obróbki materiałów. Zastosowanie tej technologii pozwala osiągnąć wysoką precyzję i czystość krawędzi przy jednoczesnym minimalizowaniu strat materiału. Jednak wybór waterjeta wymaga zrozumienia jego zalet w kontekście alternatywnych metod, takich jak cięcie laserowe, plazmowe czy mechaniczne.

Lex deweloper umożliwi budowę osiedla na ul. Wojciechowskiej? W planach ponad 600 mieszkań
LUBLIN

Lex deweloper umożliwi budowę osiedla na ul. Wojciechowskiej? W planach ponad 600 mieszkań

Właściciel działki przy ul. Wojciechowskiej 42b w Lublinie planuje budowę ośmiu bloków mieszkalnych, w których miałoby powstać ponad 600 mieszkań. To wymaga jednak zgody miejskich radnych na wykorzystanie przepisów tzw. „lex deweloper”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium