Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

7 września 2006 r.
14:56
Edytuj ten wpis

Nie chcę zwariować, nie chcę umrzeć

0 0 A A

Droga do Makondo jest długa i wyboista. Pełno na niej dołów, zakrętów, kamieni. Zdaje się nie mieć końca. Dla niektórych trwała całe lata. Kompletnie się na niej pogubili. Byli tacy, którzy nie dali rady jej pokonać. Ci, którym się udało, dostali szansę. Na życie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Biały dom. Kiedyś stara szkoła, dziś Makondo. To skrót od pierwszych liter niewielkiej podlubelskiej miejscowości (Majdan Kozic Dolnych), ale też magiczna kraina z powieści Marqueza "Sto lat samotności”.
Od dwudziestu lat przyjeżdżają tu narkomani z całej Polski.

Pobudka

Ci, którzy ćwiczą, wstają wcześniej. Reszta o 6 powoli zbiera się do życia. Przed śniadaniem odprawa. Każdy dostaje swój przydział pracy. Gotowanie, zmywanie, sprzątanie, domowe naprawy, pomoc sąsiadom. Żadnych dyskusji.
- Praca to jedna z podstawowych zasad w Makondo. Chcesz tu być, musisz pracować - wyjaśnia Grzegorz Pająk, kierownik Ośrodka Rehabilitacyjno-Readaptacyjnego "Monar Makondo”. I dodaje przewrotnie: Narkoman to zresztą bardzo pracowity człowiek. Jest jak szef prywatnej firmy: codziennie ma mnóstwo rzeczy do zrobienia. Przecież musi zorganizować sobie towar. U nas ta jego energia idzie w normalną pracę.

Dzień jak co dzień

Do tej normalności najtrudniej się przyzwyczaić. Bo każdy, kto tu przyjechał, jeszcze niedawno wstawał i kładł się z myślą: żeby tylko było za co ćpać.
- Mój dzień, kiedy brałam? Każdy taki sam. Wstawałam rano i szłam w miasto. Kluby, prywatne imprezy. Handlowałam narkotykami, żeby mieć kasę na ćpanie. Trochę kradłam... Każdy narkoman myśli tylko o jednym: wziąć. Za wszelką cenę wziąć. I wtedy puszczają wszystkie hamulce. Można okraść matkę, najbliższego przyjaciela. Wciągnęłam w ćpanie nawet brata - opowiada 25-letnia Dorota.
Przyjechała z Warszawy razem ze swoją córką, niespełna trzyletnią Wiktorią. Bez zahamowań wylicza, co w życiu brała. Marihuanę, amfetaminę, ecstasy, LSD, heroinę. Pierwszy raz na imprezie, w 3 klasie liceum plastycznego. A potem to już niemal bez przerwy.
- Najwięcej jak rodzice się rozwodzili - przyznaje. - To wszystko bardzo skomplikowane, całe to nasze rodzinne życie...

Wszystko zaczyna się w rodzinie

- Czy jest tzw. osobowość narkomańska? Czy można rozpoznać wcześniej, że ktoś ma predyspozycje do brania? - zastanawia się Grzegorz Pająk. - My nie patrzymy na ludzi, jak na przypadki chorobowe. Dla nas każdy z nich ma jakąś historię, doświadczenie, indywidualny problem. A ten problem zazwyczaj zaczyna się w rodzinie. I to właściwie jest jedyna reguła.
Ojczym 20-letniego Zbyszka ćpał. Matka wylądowała w schronisku dla ofiar przemocy w rodzinie, po tym jak ojczym ją zbił do nieprzytomności. On powędrował do rodziny zastępczej.
I o czym tu mówić?
O jakim dzieciństwie? Zbyszek odwraca się i idzie do kuchni, w której dzisiaj dyżuruje. To jest teraz jego życie. Do tamtego zwyczajnie nie chce wracać.
Przemek za to może opowiedzieć, jak to było u niego. Ośmioro rodzeństwa. Rodzice pili. Kłótnie, bójki. Wychowała go starsza siostra. Głodu nie było. A poza tym... - Poza tym, też handlował narkotykami. I też wciągnął w nie brata.

Zakręcony

Grzegorz wcale nie miał lepiej. Ciężko chora matka i ojciec, dyrektor fabryki, który uciekał w wódkę i sekretareczki. Grzegorz pamięta mu to do dzisiaj, chociaż mama dawno nie żyje. A może właśnie dlatego?
Grzegorz nosi na szyi napis: Zakręt. To dociążenie, rodzaj kary za to, że wciąż jest trochę zakręcony. Ale, jak sam mówi, mniej niż kiedyś. Nie ma nawet porównania.
Kiedyś... Długo by opowiadać.
Kiedyś przemycał narkotyki z Polski do Niemiec. Wolał przemyt niż dilerowanie, bo mu się wydawało, że to zwykły biznes, a nie sprzedawanie śmierci. Ale nie przeszkadzało mu to porządnie walnąć jakiegoś gościa i zabrać mu wszystko, co tamten miał. Odsiedział za to swoje.
Kiedyś... Kiedyś tak zaćpał, że po prostu wysiadł z pędzącego pociągu. Pękniecie czaszki i epilepsja.
Wystarczy.
Dzisiaj mu jakoś po tym wszystkim głupio. Wstyd. I dlatego chce się na dobre odkręcić. Ma dla kogo. Na zewnątrz czeka na niego 5-letni syn Ariel.

Pieluchy i odlot

Dorota nie spuszcza z oka małej Wiktorii. - To moja największa miłość - mówi.
Kiedyś najważniejsze były prochy, potem Artur.
- On pierwszy wziął heroinę. Mówił, żebym tego nie robiła, ale ja chciałam poczuć, to co on.
Przestraszyła się w ciąży i na chwilę przestała brać. Ale strasznie się bała odpowiedzialności za dziecko; bycia matką. Więc szła na imprezę, kładła obok siebie 3-miesięczną Wiktorię, no i odlatywała. Kontrolowanie - podkreśla. Żeby dziecku nic się nie stało. - Nigdy jej samej nie zostawiłam. Zmieniałam jej pieluchy, karmiłam. Ale tylko tyle. Żadnych uczuć, emocji. Pustka.
A gdzieś tam tłukło się w głowie: co ja robię, jaka ze mnie matka? Ja ćpam, mój chłopak ćpa... Co dalej? - Nikt mnie nie zmuszał do leczenia, nie namawiał. Po prostu pewnego dnia spakowałam nasze rzeczy, przyjechałam do mamy i powiedziałam: już tak dalej nie mogę. Idę się leczyć.
W ośrodku pod Częstochową Wiktoria zaczęła mówić, widać było, że jest szczęśliwa. Powiedziała do Doroty: kocham cię.
Dorota uśmiecha się i bierze córkę na kolana. - I ja powoli zaczynałam coś czuć. Uczyć się miłości. To największa sprawa, jaką dało mi leczenie: pokochałam Wiktorię.

Bez seksu

W Makondo miłość jest zabroniona.
W Makondo jedna z podstawowych zasad głosi: żadnego seksu.
Dlaczego? Żeby nie zacząć razem kombinować. Żeby siebie nawzajem nie zranić. Bo pobyt w ośrodku to jednak nienormalne warunki dla rozwoju miłości.
Potem trzeba wyjść na zewnątrz i jakoś sobie radzić. Nie dość, że ze zwykłymi codziennymi problemami, to jeszcze z tym uczuciem, które do tej pory było pod "kloszem”.
- Ale oczywiście pary u nas były... - uśmiecha się Grzegorz. - Z niektórych są dziś nawet małżeństwa.

Toksyczne sny

24-letni Tomek z Jaworzna mówi, że dziewczyny to i owszem, fajne są, szczególnie do tańca, ale zakochany jeszcze nie był. Właściwie nic dziwnego, skoro do tej pory najbardziej kochał narkotyki. Kiedy miał 12 lat zaczął wąchać klej. A potem to już brał wszystko, co mu wpadło w ręce.
Pięć lat spędził w Holandii. Tam usankcjonowane jest posiadanie tzw. miękkich narkotyków, ale można nieźle zarobić na tych drugich - twardych. - Pięć lat handlowałem tam hero... - Tomek ścisza głos. - My tu nie możemy o tym ze sobą o tym rozmawiać. Żeby się nie nakręcać.
Nakręcić może rozmowa, wspomnienie, nawet sen. Przemek miał ostatnio taki "toksyczny” sen. Śniło mu się, że cała społeczność ćpała. O takim śnie trzeba jak najszybciej zapomnieć.
Roland w swoim
26-letnim życiu już 8 razy próbował zapomnieć. Zerwać z nałogiem. Najdłużej na 20 miesięcy. Teraz leczy się od 4 miesięcy. Na szyi ma dwa drewniane różańce. Przysłała mu je mama. - Wierzę, że pomogą mi wytrwać.

Tai-chi i króliczki

Roland ma głęboki, miły głos. Ładnie dobiera słowa. Jeśli ktoś tu w ogóle wygląda na narkomana, to na pewno nie on. On budzi zaufanie. I może się podobać. - Mój problem to dziewczyny.... Mam bloki, kiedy z nimi rozmawiam. Wydaje mi się, że nic ciekawego nie mam im do powiedzenia. Że w ogóle jestem nieciekawy. Na pewno żadna ze mnie dusza towarzystwa. No i mam problem z tuszą.... - zamyśla się. - Po narkotykach bardzo szybko się chudnie - dodaje po chwili.
Ale nie trzeba brać, żeby schudnąć. Wystarczy tai-chi.
Chińską filozofię i sztukę walki zaszczepił u pacjentów Grzegorz Pająk. - Dzięki tai-chi można się wyciszyć. Spojrzeć w głąb siebie, uzyskać odprężenie, harmonię - wyjaśnia. - Wypełnić pustkę, którą odczuwa każdy uzależniony od narkotyków.
To zresztą tylko jedna z metod terapii w Makondo. Jest piłka nożna, ping- pong, łucznictwo. Zjazdy narciarskie z Kasprowego. - Najprostsze, życiowo użyteczne, czynności są najlepszą terapią - uważa Pająk.
Skupiają uwagę, zajmują czas i uczą: uczciwości, szacunku dla siebie samego, wytrwałości...
W Makondo każdy ma odnaleźć coś, co będzie mu w życiu sprawiało przyjemność. Żeby nie trzeba było szukać zamienników.
Jak nie sport, to lepienie garnków, albo opieka nad zwierzętami. W Makondo są psy, króliki, koza i osiołek. - Więc jest też odpowiedzialność. Opiekujemy się nimi i nie możemy ich zawieść. To taka nauka życia u podstaw - dodaje Grzegorz.

Jesteś kimś

Po obiedzie każdy ma godzinę dla siebie. Ale w każdej chwili może rozlec się ostry dźwięk dzwonka; to przywołanie na społeczność.
Wtedy nie ma przeproś: trzeba zdjąć buty, usiąść i wysłuchać, co się stało. A zdarzyć może się wszystko:
ktoś chce wyjść z ośrodka.
ktoś się nakręcił i widać, że chce zaćpać.
ktoś złamał regulamin.
przyjechał nowy pacjent i musi się przedstawić. Powiedzieć, kim jest.
To - jak podkreśla Grzegorz Pająk - jeden z najważniejszych momentów w Makondo. - Kilkanaście lat temu na społeczności nowicjusz musiał sobie uświadomić, że jest nikim. Dosłownie tak to nazywaliśmy. Dzisiaj uświadamiamy mu po prostu, kim jest i co zrobił ze swoim życiem.

To się musi udać

Dorota dobrze wie, kim jest i co potrafi. - Uwielbiam rysować. Chciałabym skończyć architekturę wnętrz. Ale na pewno nie w Warszawie. Nie wrócę tam. Za dużo skojarzeń, wspomnień... To by się nie mogło dobrze skończyć. Chcę stanąć na własnych nogach. Może gdzieś tutaj? W Lublinie?
Przemek marzy, żeby być kierowcą TIR-a. Dlatego zrobi prawo jazdy. Na razie uczy się w lubelskim liceum. Będzie zdawał maturę. Jakby mu nie wyszło z TIR-ami, to przecież jest piekarzem. Jego specjalność: szarlotka królewska. Palce lizać.
- To się musi udać! - Przemek uśmiecha się szeroko. - Byle nie w rodzinnym Płocku... - zastrzega, podobnie jak Dorota.

Nie chcę się powiesić

Tomek chciałby się bawić. Tańczyć, podrywać dziewczyny. Dyskoteka, te rzeczy. Tyle że teraz chce spróbować na trzeźwo. Bez dopalaczy. A tak w ogóle, to po prostu chce żyć. Już raz niemal przeżył własną
śmierć: zobaczył matkę, która widziała to samo, co on. Przeraził się. - Nie chcę zwariować, jak mój kolega. Nie chcę się powiesić. Nie chcę - powtarza.
Grzegorz mówi, że zawalczy o Ariela. Na razie nie może go widywać. Cóż, zapracował sobie na to. Ale Grzegorz, który ma dokładnie 33 lata wierzy, że wszystko jest jeszcze możliwe. I ciągle przed nim.
Roland patrzy przed siebie. Ma smutny, zamglony wzrok.
- Boję się na razie myśleć o przyszłości. Nawet nic mi się nie śni. Nie robię planów. Mój plan na dziś to nie brać.

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 124 14

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 6 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 6 4

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery 3 0

W piątkowe południe dyżurny łukowskiej komendy policji otrzymał telefoniczną informację o młodym mężczyźnie, którego zachowanie wskazywało, że chce ukraść rower. Zawiadamiający opisując jego wygląd, informował dyżurnego o trasie ucieczki młodzieńca.

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje 16 2

Rozpoczęła się przebudowa drogi Krężnica Jara - Strzeszkowice w powiecie lubelskim. To jedna z dwóch inwestycji, realizowanych przez samorząd powiatowy w ramach megaprojektu drogowego, w którym biorą udział także pozostałe powiaty ziemskie województwa lubelskiego.

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program]
16 lipca 2018, 17:30

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek w podróż po Lubelszczyźnie wyrusza Festiwal "Śladami Singera". W tym roku artyści zawitają do 12 miast i miejscowości. – Chcemy bawić, zachwycać, ale też skłaniać do refleksji – mówią organizatorzy. Słowo-klucz to pamięć lokalna.

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
film

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 6 3

W ostatnim meczu mistrzostw świata w Rosji Francja gra na Łużnikach z Moskwie z Chorwacją. Czy powtórzy wynik sprzed 20 lat, czy po raz pierwszy złoto zdobędzie zespół z Bałkanów?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport? 0 1

Tradycyjnie już okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu w punktach paszportowych. Wiele osób dopiero tuż przed planowanym urlopem zdaje sobie sprawę, że ma nieważny paszport. Dlatego warto sprawdzić termin ważności naszego paszportu. Tylko w czerwcu br. wydano prawie 215 tys. nowych paszportów, a w całym pierwszym półroczu 2018 r. aż 977 tys. dokumentów.

Końskowola: Niechętnie obniżyli wynagrodzenie wójtowi

Końskowola: Niechętnie obniżyli wynagrodzenie wójtowi 4 2

Zgodnie z nowym prawem radni obniżyli wynagrodzenie wójta Końskowoli. Stanisław Gołębiowski od lipca będzie otrzymywał niecałe 10,2 tys. złotych, zamiast dotychczasowych 12,1 tys. złotych miesięcznie. To efekt nowych przepisów z ustawy o samorządach.

Piłki są takie same w ekstraklasie i III lidze. Rozmowa z Tomaszem Brzyskim, nowym piłkarzem Motoru Lublin

Piłki są takie same w ekstraklasie i III lidze. Rozmowa z Tomaszem Brzyskim, nowym piłkarzem Motoru Lublin 0 10

Rozmowa z Tomaszem Brzyskim, nowym piłkarzem Motoru Lublin.

Zaczynał 30 lat temu od małego warsztatu. Jaki ma przepis na sukces w biznesie?
Złota Setka

Zaczynał 30 lat temu od małego warsztatu. Jaki ma przepis na sukces w biznesie? 50 3

Stanisław Krzaczek na rynku działa już od ponad 30 lat. Jego piece można spotkać w domkach jednorodzinnych, kotłowniach bloków i zakładach przemysłowych w kraju i za granicą. Popyt na towar z Klikawy koło Puław nie spada. Firma rozszerza działalność i stawia nowe hale.

Lublin: Zaraz ruszy rozbudowa ulicy Balladyny

Lublin: Zaraz ruszy rozbudowa ulicy Balladyny 2 0

Od środy, 18 lipca, częściowo nieprzejezdna ma być ul. Balladyny. Zapowiedziała to firma, która na zlecenie władz miasta będzie rozbudowywać ulicę na całej długości, czyli od Zana aż do Wileńskiej.

Lublin: Nowy fragment ul. Głowackiego

Lublin: Nowy fragment ul. Głowackiego 0 0

Do końca listopada powinien być gotowy nowy odcinek ul. Głowackiego za skrzyżowaniem z ul. Lelka-Sowy.

E-usługi w szpitalu w Międzyrzecu Podlaskim

E-usługi w szpitalu w Międzyrzecu Podlaskim 0 0

Szpital powiatowy w Międzyrzecu Podlaskim dostał pieniądze na tzw. e–usługi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.