Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

24 lutego 2011 r.
12:13
Edytuj ten wpis

Nie chcemy w Maroku rewolucji

0 0 A A
Sorayą Oulad Benchiba
Sorayą Oulad Benchiba

Rozmowa z Sorayą Oulad Benchiba, 22-letnią studentką nauk politycznych z Maroka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Jakie jest Maroko?
– Przede wszystkim brakuje klasy średniej. Takich ludzi jest bardzo mało. Są duże dysproporcje między bogatymi a biednymi. Ale też nikt nie cierpi głodu. Elita mieszka w miastach, m.in. Casablance czy Rabacie, stolicy kraju. I ta elita kontroluje miasta, ma dostęp do lepszych zawodów, lepszej pracy. Jeżdżą do szkół za granicą; francuskich czy amerykańskich. Mają też dostęp do lepszych usług zdrowotnych. Jest kilka takich wpływowych klanów.

• A ci mniej uprzywilejowani?
– Nie mają pracy. Nawet mając dyplomy uczelni, nie mogą znaleźć zatrudnienia. Maroko to kraj, gdzie jest mnóstwo młodych ludzi, ale wśród nich jest właśnie bardzo duże bezrobocie.

• Kobiety cieszą się pełnią praw?
– Maroko nie jest typowym krajem muzułmańskim i znacznie się różni od takich państw. Nasz król Muhammad VI przeprowadził duże reformy. Dały one wiele praw kobietom i zmieniły ich sytuację. Mają teraz prawo do rozwodu, prawo do zawierania małżeństwa bez zgody ojca czy brata. Kobiety cieszą się z tych przemian. I choć nie ma też już obowiązku noszenia chust, to wiele kobiet nadal je nosi. Ale to jest już ich wybór.

• Turyści, którzy was odwiedzają, mieli wpływ
na te przemiany?
– Turyści zaczęli do nas przyjeżdżać wiele lat temu, ale to raczej król i jego polityka zmieniła Maroko. Ludzie nie chcą zmiany króla, bo są z niego zadowoleni. Dlatego nasza sytuacja jest inna niż Egiptu, Tunezji czy Libii. U nas mieszkańcy postulują jedynie przeniesienie władzy z rąk wąskiej elity do szerszych kręgów.

• Czy sytuacja w Egipcie, Tunezji, Libii wpływa na to, co dzieje się w Maroku?
– Jak zaczęły się protesty w Tunezji, byłam w domu. Ludzie obawiali się tego, bo nie chcieli, by taka sytuacja u nas się zdarzyła. Była obawa, że nasi ludzie wyjdą na ulice bez żadnego powodu, biorąc przykład z tamtych państw. Bo nie ma sytuacji politycznej, która by to uzasadniała. U nas jest król, pochodzący ze starej dynastii, wszyscy to akceptują. Nie ma dyktatora. Ludzie są przywiązani do monarchii i nie zwalczają jej.
• A jednak w niedzielę fala demonstracji ogarnęła również Maroko. W Rabacie i czterech innych największych miastach kraju tysiące ludzi demonstrowało na ulicach, domagając się dymisji rządu, uchwalenia demokratycznej konstytucji i odsunięcia od władzy kilku najbardziej znienawidzonych doradców króla?
– Tak, słyszałam o tym. Protestujący chcą zmienić rząd, ale nie króla. Niektórzy uważają, że to niebezpieczne. Duża część tej protestującej grupy to ludzie niewykształceni, którzy nie umieją nawet czytać i pisać. Większość mieszkańców obawia się, że władza mogłaby się dostać w ręce takich osób. W tym przypadku pełna demokracja byłaby gorsza od tego, co jest teraz.

• Coraz więcej turystów jeździ do Maroka. Nie przeszkadzają wam?
– Marokańczycy rozumieją, że turystyka to jest biznes i jest bardzo ważna. W regionie dużym konkurentem jest Egipt i my chcemy być coraz bardziej atrakcyjni, by przyciągnąć jeszcze więcej ludzi. Z tego też żyjemy.

• Alkohol jest zakazany?
– Oficjalnie tak, ale w praktyce jest dostępny wszędzie. Marokańczycy piją, ale nie przesadzają, nie widać ich pijanych na ulicach. Jeśli ktoś prowadziłby pod wpływem alkoholu i zatrzymałaby go policja, to miałby problem. Ale jeśli nie robi nic złego, to nic mu nie grozi.

• Smakuje ci polska kuchnia?
– Jest zupełnie inna od marokańskiej. Nasza jest ostra, pełna przypraw, ostrych smaków. W Polsce je się dużo ziemniaków. Wasza kuchnia jest taka wilgotna... jest dużo sosów. A typowy Marokańczyk je rękami. Ale mnie nawet smakuje polskie jedzenie.

• A jak oceniasz Polaków?
– Jestem bardzo zaskoczona. Myślałam, że jesteście zimni. Zarówno rodziny, które mnie goszczą, jak i inni ludzie, są bardzo ciepli, gościnni. Zupełnie jak w Maroku. Jesteśmy pod tym względem do siebie podobni.

Pozostałe informacje

Stoki przygotowują się do sezonu. W Chrzanowie ruszyło naśnieżanie

Stoki przygotowują się do sezonu. W Chrzanowie ruszyło naśnieżanie

Naturalnego śniegu jeszcze nie ma, ale skoro temperatura nocą zaczęła spadać poniżej zera, właściciele pierwszych ośrodków narciarskich na Lubelszczyźnie zaczynają odpalać swoje armatki. Na nowy sezon zaprasza m.in. NartRaj w Chrzanowie.

Dzisiaj zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Dzisiaj zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

Z lewej prof. Sabina Bober z KUL, z prawej wicestarosta puławski, Piotr Rzetelski z PSL-u
Puławy

Problem z żydowską tablicą od marszałka. Zabrakło miejsca na pamięć

W przedwojennych Puławach żyło 3600 Żydów. Podczas wojny cała ta społeczność została z miasta wygnana przez Niemców, a żydowska dzielnica zniszczona. Dzisiaj lokalne władze miasta i powiatu puławskiego mają problem ze znalezieniem miejsca na tablicę poświęconą ich pamięci.

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt
Puławy

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt

Największa i jedna z bardziej pechowych inwestycji energetycznych na Lubelszczyźnie, nowy blok węglowy w Puławach, ma kolejny problem. Jej główny wykonawca - Polimex-Mostostal oświadczył, że odstępuje od kontraktu. Chodzi o zadanie warte 1,2 mld zł.

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie
ZDJĘCIA
galeria

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie

Znakomita atmosfera, ogromne emocje, pięć setów i jedyne czego zabrakło to wygrana. Po świetnym meczu Bogdanka LUK Lublin przegrała w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza z Aluron CMC Wartą Zawiercie w hicie 16. kolejki.

Mikołajkowy półmetek
foto
galeria

Mikołajkowy półmetek

W nowo otwartym Klubie Paradox pojawił się Mikołaj ze śnieżynkami i rozkręcili grubą imprezę. Miał dużo prezentów muzycznych w klimacie latino i polskich hitów. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra
galeria

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra

Start Lublin słabo zaczął, ale dużo lepiej zakończył piątkowy mecz z Zastalem Zielona Góra. Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium