Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

14 listopada 2014 r.
19:30
Edytuj ten wpis

O to walczą kandydaci na radnych: diety, karty i wydatki

0 0 A A

W najbliższą niedzielę pójdziemy do urn, by wybrać radnych gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- W wyborach samorządowych podejmujemy bardzo ważne decyzje, których efektem będą działania najbardziej odczuwalne przez mieszkańców - mówi prof. Grzegorz Janusz, dziekan Wydziału Politologii UMCS. - Samorząd z mocy prawa tworzy społeczność danej miejscowości i tu rozgrywa się wiele ważnych dla nas spraw. Druga kwestia, to idea aktywizacji społecznej. Ludzie muszą mieć świadomość, że funkcjonują w określonej wspólnocie. Cały czas budujemy tę świadomość, ale wciąż jest ona większa w mniejszych miejscowościach.

Diety w procentach

Kandydaci, którzy w okresie kampanii wyborczej spoglądają na nas z billboardów i plakatów walczą jednak nie tylko o prawo decydowania w wielu ważnych dla mieszkańców sprawach, ale też o pieniądze. Dieta radnego może wynieść tyle, co druga pensja. Ta kwota jest uregulowana prawnie i w Polsce maksymalnie może to być 2649,69 złotych.

W Lublinie średnia dieta radnego wynosi ok. 2600 zł. - W zależności od obecności, lub nieobecności na posiedzeniach rady i spotkaniach poszczególnych komisji - mówi Dorota Bartoszczyk, dyrektor biura lubelskiej Rady Miasta.

Wynagrodzenia lubelskich radnych uzależnione są od przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw ogółem, które obecnie wynosi 3939,22 zł. Za pracę w co najmniej trzech komisjach należy się 70 proc. tej kwoty, w dwóch - 60 proc, a w jednej - 50 proc. Jeśli radny nie działa w żadnej komisji, może liczyć tylko na 30 proc. wspomnianej sumy. - Ale w tej chwili nie mamy żadnego takiego przypadku - zaznacza Dorota Bartoszczyk.

W przypadku nieobecności na sesji rady, rajcom potrąca się 30 proc. stawki wyjściowej. Gdy radny nie przyjdzie na komisję, jego wypłata będzie uszczuplona o 10 proc. Usprawiedliwieniem może być sytuacja, w której brak obecności spowodowany był wypełnianiem mandatu radnego.

Nie opłaca się nie być

Zazwyczaj diety najbliższe możliwym maksymalnym stawkom przyznawane są głównie radnym z większych miast. To znajduje potwierdzenie w rzeczywistości, bo na przykład znacznie mniej, niż w Lublinie, otrzymują radni Puław. Tu za udział w posiedzeniach rady i pracę w czterech komisjach miesięczna dieta przewodniczącego wynosi 1073 zł., jego zastępcy: 983 zł., a szeregowego radnego 894 zł. Za nieobecność potrącane jest 15 proc. tych kwot. - Z tym ostatnim bywa różnie, ale zazwyczaj nieobecności podczas obrad jest mało - przyznaje Marta Iskierska z biura puławskiej Rady Miasta.
Sami sobie obcięli

Ciekawy przypadek miał ostatnio miejsce w Łęcznej. We wrześniu tego roku miejscowi radni, po kilku miesiącach rozmów przyjęli złożony przez burmistrza projekt dotyczący… obniżenia diet. - Założenie było takie, by zbliżyć je do stawek, jakie otrzymują radni w Lubartowie. Ostatecznie nie zostało to wyrównane do tego poziomu, ale diety zostały obniżone - mówi Grzegorz Kuczyński z Urzędu Miasta w Łęcznej.

W związku z tym przewodniczący łęczyńskiej Rady Miasta otrzymuje teraz 1600 zł (wcześniej 1987), wiceprzewodniczący 900 zł (1764), przewodniczący Komisji Rewizyjnej i Finansów po 800 zł (1344), przewodniczący innych komisji 700 zł (1344), a szeregowi radni 600 zł (1260).

Dla porównania: we wspomnianym Lubartowie dieta przewodniczącego rady wynosi 1590 zł, jego zastępcy 695 zł, a radnego 497 zł. Te stawki są jeszcze niższe w mniejszych miejscowościach - radny miejski w Bełżycach dostaje miesięcznie 340 zł, a przewodniczący Rady Miasta - 1202 zł.

Kosztowne wybory

Nadchodzące wybory samorządowe należą do najdroższych w historii. Samo wydrukowanie ponad miliona 758 tysięcy kart do głosowania (tyle osób uprawnionych do głosowania jest w naszym regionie) to koszt 1,3 miliona złotych. A przecież w większości lokali wyborczych wyborcy dostaną po cztery karty z nazwiskami kandydatów.

- W naszych ośmiu powiatach (dawne województwo lubelskie - red.) druk kart w wyborach do rad powiatów pochłonie ok. 513 tys. zł, a w wyborach na prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych 806 tys. zł - podaje Teresa Bichta, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Lublinie. - Do tego dochodzą diety dla członków komisji wyborczych, które w tym roku będą wyższe niż cztery lata temu. W naszym okręgu wydamy na nie w sumie ponad 2,7 mln zł.

To pierwsza podwyżka diet od ośmiu lat. Przewodniczący komisji dostanie 380 zł, jego zastępca 330 zł, a szeregowy członek 300 zł. W całym województwie lubelskim działać będzie 1905 komisji wyborczych. W większości z nich pracować będzie po dziewięć osób.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Prokurator z wiadomością dla kierowców: nie będzie pobłażania

Prokurator z wiadomością dla kierowców: nie będzie pobłażania

W ciągu ostatniego miesiąca na drogach powiatu puławskiego policjanci zatrzymali trzech pijanych kierowców, którzy jeździli mimo dożywotnich zakazów. Jeden wjechał w barierki, inny próbował uciekać przed radiowozem. Wszyscy trafili za kratki. W areszcie spędzą co najmniej 3 miesiące.

Lubartów. Znamy wyniki głosowania w budżecie obywatelskim

Lubartów. Znamy wyniki głosowania w budżecie obywatelskim

W Parku Miejskim im. Książąt Sanguszków w przyszłym roku powstanie nowy plac zabaw warty 200 tys. zł, a na rynek może wrócić drobny handel. Tak zdecydowali mieszkańcy miasta biorący udział w głosowaniu na projekty budżetu obywatelskiego.

Akademia Zamojska. 600 studentów na pierwszym roku. Hitem pielęgniarstwo

Akademia Zamojska. 600 studentów na pierwszym roku. Hitem pielęgniarstwo

Dla ponad 1,1 tys. studentów Akademii Zamojskiej rozpoczął się nowy rok akademicki. Przeszło połowa z tych osób zdobywać będzie wiedzę jako „pierwszoroczniacy”. Zainteresowanie ofertą uczelni było wystarczające nie tylko, by uruchomić wszystkie dotychczasowe kierunki kształcenia, ale również nowe, startujące dopiero w tym roku.

Pomnik w centrum malowniczego Kazimierza Dolnego? Kto chce stawiać Witosa?

Pomnik w centrum malowniczego Kazimierza Dolnego? Kto chce stawiać Witosa?

Mariusz Wicik, radny powiatu puławskiego (PiS) proponuje kazimierskim samorządowcom postawienie w centrum miasta pomnika Wincentego Witosa. - Żeby łączyć, a nie dzielić - tłumaczy. Kazimierzanie pytają o związek ludowego działacza z ich miastem.

Premiera w Teatrze Andersena. "Alicja w Krainie Czarów" na początek sezonu
8 października 2022, 17:00

Premiera w Teatrze Andersena. "Alicja w Krainie Czarów" na początek sezonu

Adaptacja kultowego dzieła Lewisa Carrolla będzie pierwszą premierą Teatru Andersena w nowym sezonie. Pierwszy pokaz spektaklu zaplanowany jest na sobotę, 8 października o g. 17.

5 powodów, dlaczego warto kupić znicze w sklepie internetowym

5 powodów, dlaczego warto kupić znicze w sklepie internetowym

Dzień Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. To czas zadumy i pamięci o osobach, których już z nami nie ma. Rośnie częstotliwość odwiedzin grobów bliskich, co wiąże się z koniecznością zakupu produktów, którymi zostanie udekorowane miejsce spoczynku.

Pokaz fajerwerków na wesele, czy fajerwerki na sylwestra i inne święta?

Pokaz fajerwerków na wesele, czy fajerwerki na sylwestra i inne święta?

W tym artykule podpowiadamy, co zrobić, by jak najlepiej zapamiętać pokaz fajerwerków, który może odbyć się nie tylko podczas sylwestra, ale także innych chwil wartych upamiętnienia. Takimi imprezami są wesela, a także przyjęcia urodzinowe. Jeżeli zatem jesteś zainteresowany pirotechniką, nawet w amatorskim wykonaniu, przybliżymy Ci trochę ten temat.

Lubelskie. Najpierw zmarł syn, a gdy powiedzieli o tym matce jej serce nie wytrzymało

Lubelskie. Najpierw zmarł syn, a gdy powiedzieli o tym matce jej serce nie wytrzymało

Do rodzinnej tragedii doszło w nocy, z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Stasinów (powiat radzyński). Śledztwo w sprawie śmierci 49-letniego mężczyzny prowadzi prokuratura.

Wynajem rusztowań – czy to się opłaca?

Wynajem rusztowań – czy to się opłaca?

Wykonywanie prac budowlanych wiąże się z koniecznością posiadania nie tylko specjalistycznych umiejętności, ale również profesjonalnego i bezpiecznego sprzętu. Jednym z nich są wszelkiego rodzaju rusztowania, czyli konstrukcje znajdujące zastosowanie zarówno podczas mało wymagających prac remontowych wykonywanych na niewielkich powierzchniach, jak również podczas wielkogabarytowych budów. Budownictwo kubaturowe, liniowe, a nawet minimalistyczne – we wszystkich z nich specjaliści potrzebują rusztowań, by swobodnie i bezpiecznie przemieszczać się po terenie budowy. W tym celu konieczne jest zastosowanie nie tylko certyfikowanej konstrukcji, ale również dbałość o jej odpowiednie zamocowanie zgodnie z przeznaczeniem. Dla osób, które nie posiadają tego rodzaju konstrukcji na własność, odpowiednim i atrakcyjnym rozwiązaniem jest wynajem rusztowań.

Rolnicza jesień pełna nowości!

Rolnicza jesień pełna nowości!

Najnowsze maszyny rolnicze, nowoczesne technologie upraw, usługodawcy i rozwiązania wpierające polskie rolnictwo – właśnie tak zapowiada się XIV edycja Targów Rolniczych AGRO-PARK, która odbędzie się w Targach Lublin już 15-16 października 2022 roku.

Poparzeni Kawą Trzy zagrają w Zgrzycie. Koncert w Lublinie
7 października 2022, 19:00

Poparzeni Kawą Trzy zagrają w Zgrzycie. Koncert w Lublinie

Fabryka Kultury Zgrzyt (al. Piłsudskiego 13) zaprasza na koncert formacji Poparzeni Kawą Trzy. Wydarzenie odbędzie się 7 października o godz. 19.

Operacja Olka nagle podrożała. "Dziura w sercu", a teraz kurs dolara
Pomagamy

Operacja Olka nagle podrożała. "Dziura w sercu", a teraz kurs dolara

Kiedy mieliśmy nadzieję, że do pokonania została nam ostatnia prosta, pojawiły się poważne komplikacje – piszą rodzice 3-latka z Lublina. – Oluś jest bardzo dzielny. Jego stan zdrowia na szczęście się nie pogorszył. Jedyne co się zmieniło, to kurs dolara – przyznaje Paulina Polak, mama chorego na serce chłopca. A przez to koszty operacji dziecka w Bostonie są dużo wyższe.

Pieszego zmogło zmęczenie? Leżącego przejechał samochód

Pieszego zmogło zmęczenie? Leżącego przejechał samochód

Na leżącego na jezdni mężczyznę najechał kierujący peugeotem. 38-letni pieszy był pijany.

Uniwersytet dla człowieka dojrzałego – konferencja naukowa w Zamościu
10 października 2022, 10:00

Uniwersytet dla człowieka dojrzałego – konferencja naukowa w Zamościu

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Zamościu ma już 20 lat. Z okazji tej rocznicy, wspólnie z Akademią Zamojską organizuje 10 października konferencję naukową „Uniwersytet dla człowieka dojrzałego”, a nazajutrz galę jubileuszową.

19-latka ze Słowacji wysłała wiadomość dziewczynie z Łęcznej. Od razu wybrała numer 112

19-latka ze Słowacji wysłała wiadomość dziewczynie z Łęcznej. Od razu wybrała numer 112

Młoda kobieta poinformowała, że zażyła 160 tabletek i popiła je alkoholem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium