Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

28 września 2006 r.
16:36
Edytuj ten wpis

Odlewnia Ursus

0 0 A A

Najnowoczesniejszy zakład w Polsce. Jeden z najnowocześniejszych w Europie. Tysiące zatrudnionych i świetlana przyszłość - taki był początek Odlewni Ursus. Co z niej zostało? Największe złomowisko w Polsce! Dokładnie siedem lat temu zgasł ogień w piecach odlewni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kolos pełen stali i żeliwa straszy mieszkańców ul. Mełgiewskiej w Lublinie.
Z wielkiej fabryki pozostały sterczące kikuty stalowych słupów, na wpół rozebrany biurowiec i wycięta w pień hala. Codziennie z terenu odlewni wyjeżdżają ciężarówki ze złomem. A i lubelscy zbieracze często zapuszczają się za ogrodzenie. Tu najłatwiej o dobrze płatny w skupach złom.

Ruina psychiczna i fizyczna

Niektórzy z nich bardzo dokładnie wiedzą, gdzie szukać cennych metali. Kilkanaście lat temu stali przy taśmach produkcyjnych i nawet przez myśl im nie przeszło, że zostaną kiedyś bez środków do życia. Dokładnie siedem lat temu, we wrześniu, zgasł ogień w ogromnych piecach hutniczych.
Odlewnia umarła. A pracę straciło ponad 1100 pracowników.
Reszta pożegnała się z zakładem dużo wcześniej.
- Dobre czasy dla odlewni? Zależy co rozumieć pod pojęciem dobre - mówi inżynier Czesław Niedźwiedź. - Pracowałem tam 20 lat. Zaczynałem jako technolog, skończyłem jako prezes. Potem mnie wyrzucili. Skończyłem jako zrujnowany człowiek. Psychicznie, fizycznie i finansowo.

Ale wcześniej była euforia.
W 1972 roku ruszyła budowa największego w Polsce, najnowocześniejszego zakładu. Cztery lata później oficjalnie otwarto zakład.
Produkcja wystartowała w 1983 roku.
- A i tak nie zrealizowano nawet połowy inwestycji - kontynuuje Czesław Niedźwiedź. - Brakowało rąk do pracy. Do Lublina zaczęli zjeżdżać fachowcy z całego regionu i nie tylko. Napływali ludzie z całej Polski. Ludzie z różnych środowisk, różnych kultur. Razem ze swoimi rodzinami i swoimi historiami.
Produkcja ruszyła pełną parą. Żeby uruchomić odlewnię, polskie władze zaciągnęły ogromny kredyt w zachodnich bankach. Pożyczyli na ten cel prawie 80 000 000 dolarów!

Pół godziny do pracy

Na ponad 50 hektarach powierzchni postawiono budynki odlewni. Dwie gigantyczne hale produkcyjne połączono betonowym łącznikiem. Uruchomiono osiem pieców hutniczych. Cztery piece o pojemności 60 ton i cztery o połowę mniejsze. W olbrzymich halach wybudowano tory kolejowe. Normalne pociągi towarowe wjeżdżały na teren hali i dowoziły złom do przetapiania.
Z tego złomu powstawały silniki.
W halach pełno było stalowych konstrukcji: stempli, drabinek, korytarzy, schodów. Tamtędy codziennie poruszali się robotnicy. Niektórzy, żeby dojść do swojego stanowiska pracy, musieli iść nawet pół godziny! Nic dziwnego, skoro na wybudowanie odlewni zużyto ponad 110 tysięcy ton stali.
Dzisiaj znakomita część tych materiałów została wycięta i sprzedana.

Mogliśmy wszystko

Odlewnia działała 16 lat. Przez ten czas zatrudnienie w fabryce znalazło ponad 10 tysięcy pracowników.
- Na początku, kiedy ruszyła produkcja, zatrudnionych było ponad 1000 osób - opowiada Czesław Niedźwiedź. - Rozwijał się eksport odlewów. Produkowaliśmy oprzyrządowanie. Zachodnie firmy zamawiały wszystko u nas, bo tylko w Lublinie czekało się na zamówienia kilka miesięcy, a nie jak w innych fabrykach nawet półtora roku. Mieliśmy piękny park maszynowy: wielki, sprawny i nowoczesny. Mogliśmy wszystko. Kwitła produkcja i miasto. Ludzie mieli pracę. To naprawdę mogło istnieć. To miało rację bytu.
Okres świetności zakładu przypada na koniec lat osiemdziesiątych.
Już dwa lata później zaczęły się trudności. Brakowało pieniędzy, a produkcja dwa razy została wstrzymana. Kilka razy elektrownia odcięła prąd odlewni. A dostawa prądu do tej fabryki była porównywalna z dostawą prądu dla całego miasta.

Koniec

Aż przyszedł rok 1999.
W marcu odlewnię przejęła firma z Kielc: Centrostal. Odlewnia kosztowała 8 mln złotych, ale nic już nie pomogło; nawet 23-milionowa inwestycja. Sytuacja firmy była coraz bardziej dramatyczna.
We wrześniu ponownie odłączono prąd.
W grudniu zaczęto zwalniać pracowników. Rok później zakład został postawiony w stan likwidacji.
- To była tragedia. Rozdzieranie, niszczenie, degradacja - wspomina z żalem Czesław Niedźwiedź. - Ten zakład naprawdę nie powinien upaść. Komuś na tym musiało bardzo zależeć. I nikt nie pomyślał o ludziach. Teraz, kiedy ich spotykam, płaczą. Pracują w Holandii, albo w Norwegii u naszych dawnych kontrahentów. Warunki mają tam okropne: niedługo wróci jeden z nich - poparzony, bez nóg. W naszej odlewni takie wypadki się nie zdarzały.
Ale odlewni Ursus już nie ma

Pozostałe informacje

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt
Puławy

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt

Największa i jedna z bardziej pechowych inwestycji energetycznych na Lubelszczyźnie, nowy blok węglowy w Puławach, ma kolejny problem. Jej główny wykonawca - Polimex-Mostostal oświadczył, że odstępuje od kontraktu. Chodzi o zadanie warte 1,2 mld zł.

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie
ZDJĘCIA
galeria

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie

Znakomita atmosfera, ogromne emocje, pięć setów i jedyne czego zabrakło to wygrana. Po świetnym meczu Bogdanka LUK Lublin przegrała w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza z Aluron CMC Wartą Zawiercie w hicie 16. kolejki.

Mikołajkowy półmetek
foto
galeria

Mikołajkowy półmetek

W nowo otwartym Klubie Paradox pojawił się Mikołaj ze śnieżynkami i rozkręcili grubą imprezę. Miał dużo prezentów muzycznych w klimacie latino i polskich hitów. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra
galeria

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra

Start Lublin słabo zaczął, ale dużo lepiej zakończył piątkowy mecz z Zastalem Zielona Góra. Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

The Analogs w Zgrzycie
koncert
14 grudnia 2024, 19:00

The Analogs w Zgrzycie

Dziś w Fabryce Kultury Zgrzyt będzie głośno i skocznie ponieważ wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich zespołów street punkowych – The Analogs, którego koncerty są bardzo żywiołowe. Jako support zaprezentuje się Offensywa.

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

Szarpał i groził lubelskiej europosłance. Adam H. usłyszał wyrok

Szarpał i groził lubelskiej europosłance. Adam H. usłyszał wyrok

Adam H. szarpał i groził europosłance Marcie Wcisło (KO) na miejskim targowisku w Opolu Lubelskim. 56-latek właśnie usłyszał wyrok.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium