Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

5 grudnia 2020 r.
14:11

Minister Czarnek zapowiada wolność nauki. Zmiany mają objąć wszystkich naukowców

Autor: Zdjęcie autora TOMA
118 8 A A

W tym miesiącu ma być gotowy „pakiet wolnościowy”, który ma zapewnić wolność nauki. Minister Przemysław Czarnek zapewnia, że wprowadzane zmiany nie będą dotyczyły ochrony tylko naukowców o konserwatywnych poglądach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O pomyśle szef resortów edukacji i nauki mówił w listopadzie podczas zjazdu klubów „Gazety Polskiej”. Zapowiedział wprowadzenie pakietu, który „będzie zwalniał nauczycieli akademickich o poglądach konserwatywnych, chrześcijańskich, narodowych z odpowiedzialności dyscyplinarnej, a nawet wyjaśniającej za światopogląd religijny czy filozoficzny”.

Odwrócone myślenie

Po tej wypowiedzi Czarnek spotkał się z szeroką krytyką. W ostatnich dniach odniósł się do szczegółów planowanych zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym.

– Kiedy mówię o wolności nauki, mówię o wolności dla wszystkich. Zarówno dla tych co prezentują pogląd lewicowo-liberalny, jak i ten konserwatywny. Krytykują to ci, którzy chcieliby wprowadzić totalitaryzm poglądu lewicowo-liberalnego. Wolność jest dla wszystkich od lewa do prawa – napisał na Twitterze Przemysław Czarnek.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową minister edukacji i nauki zapewnił, że „pakiet wolnościowy” ma być skierowany do wszystkich, niezależnie od poglądów.

– Mamy, w moim przekonaniu, jakieś odwrócone myślenie na temat wolności i autonomii. Nie ma autonomii uczelni bez autonomii profesorów. A autonomia profesorów uczelni jest wprost uzależniona od tego, czy oni mają wolność wyrażania swoich argumentów, swoich tez popartych argumentami, czy mają wolność przedstawiania swojego punktu widzenia, światopoglądu – do czego uprawnia ich wprost konstytucja. Każdy, także naukowcy, ma prawo do prezentowania swojego światopoglądu filozoficznego, religijnego, także w życiu publicznym – mówił.

Zapowiedział także, że dokument będzie gotowy w tym miesiącu.

Neutralność światopoglądowa

Słowa Czarnka spotkały się także z krytyką ze strony Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Poszło o referat wygłoszony przez ministra podczas niedawnego kongresu „Katolicy a wychowanie – współczesne wyzwania szkolnictwa wyższego i nauki”, organizowanego przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

– Rada Główna będzie się stanowczo przeciwstawiać ewentualnym próbom tworzenia zapisów prawnych, sankcjonujących formowanie studentów do jakiegokolwiek konkretnego światopoglądu, np. związanego z konkretną religią, gdyż naruszałoby to rażąco zasadę neutralności światopoglądowej państwa – napisano w stanowisku, pod którym podpisał się przewodniczący rady, prof. Zbigniew Marciniak.

Do pierwszej części tego zdania (bez przykładu dotyczącego światopoglądu religijnego) Czarnek odniósł się w mediach społecznosciowych.

– To doskonała wiadomość. Właśnie dlatego kończymy prace nad „Pakietem wolnościowym” – napisał na Twitterze. W kolejnym wpisie dodał: – Trochę tylko zaskakuje radykalizm i niezrozumiały, konfrontacyjny ton stanowiska Rady Głównej, ale jako człowiek wolności, przywiązany do fundamentalnej wartości wolności słowa nie zrażam się tym i pozostaję niezmiennie otwarty na współpracę.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
poker / 7 grudnia 2020 r. o 18:46
+1
A wystarczy, żeby pracownicy naukowi opierali swoje wypowiedzi na faktach naukowych i obowiązującym prawie, które wyraźnie zakazuje propagowanie ustrojów totalitarnych. No ale wtedy trzeba by zwolnić 90% pracowników naukowych o prawicowych poglądach. W tym i samego czarniawego. XD
 A kto to jest ten "czarniawy"?
Avatar
poker / 7 grudnia 2020 r. o 18:49
0
Minister powinien wiedzieć, że naukowiec opiera się o fakty i nic innego nie może  być brane pod uwagę. Dla matematyka, bez względu na poglądy 2+2 =4, a historyk nawet z zacięciem nacjonalistycznym wie, że "Piorun", "Bury" i im podobni przeklęci z zapałem mordowali niewinnych cywilów. Moja niegdysiejsza Alma Mater należała do świątyń wolności myśli i słowa, ale w wyniku transformacji ustrojowej państwa popadła w kompletny marazm intelektualny, czego dowodem jest pan Czarnek! Nie tak dawno otrzymałem zaproszenie na propagandową pogawędkę  traktującą o bohaterskich ponoć czynach  żołnierzy " 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej" z racji faktu, że najstarszy brat mojego ojca pełnił funkcję  oficerem tej formacji. Z tym tylko, że jego dalsza działalność (po rozwiązaniu tego związku) chluby naszej rodzinie nie przyniosła. Jakiś wewnętrzny imperatyw pozwala mi żywić  nadzieję, że kiedyś nie mity o rzekomym bohaterstwie, ale fakty zaistnieją w społecznej świadomości!
 A co powiesz o utrwalaczach władzy socjalistycznej? O pomordowanych przez "partyzantów" dowodzonych przez komunistycznych siepaczy? O okradzionych przez bandytów z lasu?
 A co powiesz o utrwalaczach władzy socjalistycznej? O pomordowanych przez "partyzantów" dowodzonych przez komunistycznych siepaczy? O okradzionych przez bandytów z lasu? rozwiń
Avatar
_XD_ / 6 grudnia 2020 r. o 20:01
-2
  No i dobrze czas wesprzeć wszystkich normalnych naukowców - a co może tylko Środy, Senyszyny i inne lewactwo ma wyłączność na wypowiedzi? Pracownicy mogą się opierać na faktach naukowych, prawie naturalnym, a nie na neomarksiźmie, oraz pseudonauka jaką jest genderyzm, bo dla niektórych materializm i marksizm - to prawda objawiona - a to zło i fałsz.    
  A pójdziesz ty! Psik sierściuchu!
Avatar
annonim / 5 grudnia 2020 r. o 14:14
-4
"– Kiedy mówię o wolności nauki, mówię o wolności dla wszystkich. Zarówno dla tych co prezentują pogląd lewicowo-liberalny, jak i ten konserwatywny. Krytykują to ci, którzy chcieliby wprowadzić totalitaryzm poglądu lewicowo-liberalnego. Wolność jest dla wszystkich od lewa do prawa – napisał na Twitterze Przemysław Czarnek." Jakoś mu nie wierzę.
Avatar
_XD_ / 5 grudnia 2020 r. o 16:47
-5
A wystarczy, żeby pracownicy naukowi opierali swoje wypowiedzi na faktach naukowych i obowiązującym prawie, które wyraźnie zakazuje propagowanie ustrojów totalitarnych. No ale wtedy trzeba by zwolnić 90% pracowników naukowych o prawicowych poglądach. W tym i samego czarniawego. XD
Avatar
kosar / 5 grudnia 2020 r. o 15:20
-5
Czarnek. Ten, który twierdzi że jest wolnościowcem. Wolnościowiec socjalista w mordę jeża. Polityka potrafi z w miarę normalnego człowieka zrobić opowiadacza głupot dla pospólstwa. Z każdego jednego a minister Czarnek nie jest tu wyjątkiem.
Avatar
Robik / 6 grudnia 2020 r. o 07:34
-6
No i dobrze czas wesprzeć wszystkich normalnych naukowców - a co może tylko Środy, Senyszyny i inne lewactwo ma wyłączność na wypowiedzi? Pracownicy mogą się opierać na faktach naukowych, prawie naturalnym, a nie na neomarksiźmie, pseudonauką jaką jest genderyzm, bo dla niektórych materializm i marksizm - to prawda objawiona - a to zło i fałsz.
 Stek głupot tego "kota" znowu. Gość za p. Czarnkiem kłamliwie zaciera zasadniczą różnicę pomiędzy poglądami osobistymi, a twierdzeniami naukowymi. P. Czarnek może sobie dumać, że "Wielki Słoń" stworzył świat lub "Modliszka" czy "Potwór Spaghetti" i może nawet to głosić jako "osoba prywatna", ale nie ma prawa tego głosić jako naukowiec. Może pleść o trzech różnych osobach, między którymi nie ma różnicy, ale powinien to robić z zastrzeżeniem "osobiście sądzę" i nie w wystąpieniach, w których przedstawia poglądy NAUKOWE. ...  "Wolność nauki" nie polega na tym, że naukowiec może każdą głupotę wygłaszać jako twierdzenie naukowe. Nauka wymaga niesprzeczności, spójności poglądów i - poza naukami formalnymi - oparcia twierdzeń na doświadczeniu. ...  P. Czarnek natomiast chce wprowadzić prawo do głoszenia głupot nie opartych na doświadczeniu - w obrębie nauki. Nie jest przypadkiem, że w żadnym piśmie naukowym fizyków na świecie nie pojawią się twierdzenia, że "osoba boska podobna do ludzi stworzyła świat w sześć dni". Bo trzeba stworzyć jakąś teorię naukową niesprzeczną i opartą na doświadczeniu, a nie na opowieściach żydowskich sprzed tysięcy lat czy innych, podobnych. ... Dlatego też zazwyczaj w nauce sensu stricto nie mówi się o żadnym "Bogu", choć można mówić o ludziach myślących i o "Bogu", i o "czarodziejskiej różdżce" itd. I nie powinno w niej być miejsca na wymysły wyssane z palca. ...  Takim wymysłem jest "prawo naturalne" rozumiane jako "dekalog biblijny" żydów, a nie prawa przyrody. (To są w ogóle jakieś zakazy i nakazy, a nie twierdzenia - niekiedy wbrew ich "formie"). Także wiele wymysłów "marksizmu", którego obecnie nie uznaje się za naukę nawet bodaj w Rosji, choć różne twierdzenia marksistów można badać naukowo. Da się także badać naukowo "zachowania ludzkie zależne od pojmowania własnej płci" - nie jest to żadna "pseudonauka". Krótko mówiąc - teorie naukowe (obywające się bez pojęcia "boga") są nauką, a brednie o "Bogu" nie oparte na doświadczeniu - nie są. P. Czarnek natomiast pod hasłami "wolności nauki" chce wprowadzić do niej brednie nie oparte na doświadczeniu.   
 Stek głupot tego "kota" znowu. Gość za p. Czarnkiem kłamliwie zaciera zasadniczą różnicę pomiędzy poglądami osobistymi, a twierdzeniami naukowymi. P. Czarnek może sobie dumać, że "Wielki Słoń" stworzył świat lub "Modliszka" czy "Potwór Spaghetti" i może nawet to głosić jako "osoba prywatna", ale nie ma prawa tego głosić jako naukowiec. Może pleść o trzech różnych osobach, między którymi nie ma różnicy, ale powinien to robić z zastrzeżeniem "osobiście sądzę" i nie w w... rozwiń
Avatar
Max... / 6 grudnia 2020 r. o 12:24
-7
Minister powinien wiedzieć, że naukowiec opiera się o fakty i nic innego nie może być brane pod uwagę. Dla matematyka, bez względu na poglądy 2+2 =4, a historyk nawet z zacięciem nacjonalistycznym wie, że "Piorun", "Bury" i im podobni przeklęci z zapałem mordowali niewinnych cywilów. Moja niegdysiejsza Alma Mater należała do świątyń wolności myśli i słowa, ale w wyniku transformacji ustrojowej państwa popadła w kompletny marazm intelektualny, czego dowodem jest pan Czarnek! Nie tak dawno otrzymałem zaproszenie na propagandową pogawędkę traktującą o bohaterskich ponoć czynach żołnierzy " 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej" z racji faktu, że najstarszy brat mojego ojca pełnił funkcję oficerem tej formacji. Z tym tylko, że jego dalsza działalność (po rozwiązaniu tego związku) chluby naszej rodzinie nie przyniosła. Jakiś wewnętrzny imperatyw pozwala mi żywić nadzieję, że kiedyś nie mity o rzekomym bohaterstwie, ale fakty zaistnieją w społecznej świadomości!
Minister powinien wiedzieć, że naukowiec opiera się o fakty i nic innego nie może być brane pod uwagę. Dla matematyka, bez względu na poglądy 2+2 =4, a historyk nawet z zacięciem nacjonalistycznym wie, że "Piorun", "Bury" i im podobni przeklęci z zapałem mordowali niewinnych cywilów. Moja niegdysiejsza Alma Mater należała do świątyń wolności myśli i słowa, ale w wyniku transformacji ustrojowej państwa popadła w kompletny marazm intelektualny, czego dowodem jest pan Czarnek! Nie tak dawno otrzymałem zaproszenie na propaga... rozwiń
Avatar
poker / 7 grudnia 2020 r. o 18:49
0
Minister powinien wiedzieć, że naukowiec opiera się o fakty i nic innego nie może  być brane pod uwagę. Dla matematyka, bez względu na poglądy 2+2 =4, a historyk nawet z zacięciem nacjonalistycznym wie, że "Piorun", "Bury" i im podobni przeklęci z zapałem mordowali niewinnych cywilów. Moja niegdysiejsza Alma Mater należała do świątyń wolności myśli i słowa, ale w wyniku transformacji ustrojowej państwa popadła w kompletny marazm intelektualny, czego dowodem jest pan Czarnek! Nie tak dawno otrzymałem zaproszenie na propagandową pogawędkę  traktującą o bohaterskich ponoć czynach  żołnierzy " 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej" z racji faktu, że najstarszy brat mojego ojca pełnił funkcję  oficerem tej formacji. Z tym tylko, że jego dalsza działalność (po rozwiązaniu tego związku) chluby naszej rodzinie nie przyniosła. Jakiś wewnętrzny imperatyw pozwala mi żywić  nadzieję, że kiedyś nie mity o rzekomym bohaterstwie, ale fakty zaistnieją w społecznej świadomości!
 A co powiesz o utrwalaczach władzy socjalistycznej? O pomordowanych przez "partyzantów" dowodzonych przez komunistycznych siepaczy? O okradzionych przez bandytów z lasu?
 A co powiesz o utrwalaczach władzy socjalistycznej? O pomordowanych przez "partyzantów" dowodzonych przez komunistycznych siepaczy? O okradzionych przez bandytów z lasu? rozwiń
Avatar
poker / 7 grudnia 2020 r. o 18:46
+1
A wystarczy, żeby pracownicy naukowi opierali swoje wypowiedzi na faktach naukowych i obowiązującym prawie, które wyraźnie zakazuje propagowanie ustrojów totalitarnych. No ale wtedy trzeba by zwolnić 90% pracowników naukowych o prawicowych poglądach. W tym i samego czarniawego. XD
 A kto to jest ten "czarniawy"?
Avatar
_XD_ / 6 grudnia 2020 r. o 20:01
-2
  No i dobrze czas wesprzeć wszystkich normalnych naukowców - a co może tylko Środy, Senyszyny i inne lewactwo ma wyłączność na wypowiedzi? Pracownicy mogą się opierać na faktach naukowych, prawie naturalnym, a nie na neomarksiźmie, oraz pseudonauka jaką jest genderyzm, bo dla niektórych materializm i marksizm - to prawda objawiona - a to zło i fałsz.    
  A pójdziesz ty! Psik sierściuchu!
Avatar
Max... / 6 grudnia 2020 r. o 12:24
-7
Minister powinien wiedzieć, że naukowiec opiera się o fakty i nic innego nie może być brane pod uwagę. Dla matematyka, bez względu na poglądy 2+2 =4, a historyk nawet z zacięciem nacjonalistycznym wie, że "Piorun", "Bury" i im podobni przeklęci z zapałem mordowali niewinnych cywilów. Moja niegdysiejsza Alma Mater należała do świątyń wolności myśli i słowa, ale w wyniku transformacji ustrojowej państwa popadła w kompletny marazm intelektualny, czego dowodem jest pan Czarnek! Nie tak dawno otrzymałem zaproszenie na propagandową pogawędkę traktującą o bohaterskich ponoć czynach żołnierzy " 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej" z racji faktu, że najstarszy brat mojego ojca pełnił funkcję oficerem tej formacji. Z tym tylko, że jego dalsza działalność (po rozwiązaniu tego związku) chluby naszej rodzinie nie przyniosła. Jakiś wewnętrzny imperatyw pozwala mi żywić nadzieję, że kiedyś nie mity o rzekomym bohaterstwie, ale fakty zaistnieją w społecznej świadomości!
Minister powinien wiedzieć, że naukowiec opiera się o fakty i nic innego nie może być brane pod uwagę. Dla matematyka, bez względu na poglądy 2+2 =4, a historyk nawet z zacięciem nacjonalistycznym wie, że "Piorun", "Bury" i im podobni przeklęci z zapałem mordowali niewinnych cywilów. Moja niegdysiejsza Alma Mater należała do świątyń wolności myśli i słowa, ale w wyniku transformacji ustrojowej państwa popadła w kompletny marazm intelektualny, czego dowodem jest pan Czarnek! Nie tak dawno otrzymałem zaproszenie na propaga... rozwiń
Avatar
Robik / 6 grudnia 2020 r. o 07:34
-6
No i dobrze czas wesprzeć wszystkich normalnych naukowców - a co może tylko Środy, Senyszyny i inne lewactwo ma wyłączność na wypowiedzi? Pracownicy mogą się opierać na faktach naukowych, prawie naturalnym, a nie na neomarksiźmie, pseudonauką jaką jest genderyzm, bo dla niektórych materializm i marksizm - to prawda objawiona - a to zło i fałsz.
 Stek głupot tego "kota" znowu. Gość za p. Czarnkiem kłamliwie zaciera zasadniczą różnicę pomiędzy poglądami osobistymi, a twierdzeniami naukowymi. P. Czarnek może sobie dumać, że "Wielki Słoń" stworzył świat lub "Modliszka" czy "Potwór Spaghetti" i może nawet to głosić jako "osoba prywatna", ale nie ma prawa tego głosić jako naukowiec. Może pleść o trzech różnych osobach, między którymi nie ma różnicy, ale powinien to robić z zastrzeżeniem "osobiście sądzę" i nie w wystąpieniach, w których przedstawia poglądy NAUKOWE. ...  "Wolność nauki" nie polega na tym, że naukowiec może każdą głupotę wygłaszać jako twierdzenie naukowe. Nauka wymaga niesprzeczności, spójności poglądów i - poza naukami formalnymi - oparcia twierdzeń na doświadczeniu. ...  P. Czarnek natomiast chce wprowadzić prawo do głoszenia głupot nie opartych na doświadczeniu - w obrębie nauki. Nie jest przypadkiem, że w żadnym piśmie naukowym fizyków na świecie nie pojawią się twierdzenia, że "osoba boska podobna do ludzi stworzyła świat w sześć dni". Bo trzeba stworzyć jakąś teorię naukową niesprzeczną i opartą na doświadczeniu, a nie na opowieściach żydowskich sprzed tysięcy lat czy innych, podobnych. ... Dlatego też zazwyczaj w nauce sensu stricto nie mówi się o żadnym "Bogu", choć można mówić o ludziach myślących i o "Bogu", i o "czarodziejskiej różdżce" itd. I nie powinno w niej być miejsca na wymysły wyssane z palca. ...  Takim wymysłem jest "prawo naturalne" rozumiane jako "dekalog biblijny" żydów, a nie prawa przyrody. (To są w ogóle jakieś zakazy i nakazy, a nie twierdzenia - niekiedy wbrew ich "formie"). Także wiele wymysłów "marksizmu", którego obecnie nie uznaje się za naukę nawet bodaj w Rosji, choć różne twierdzenia marksistów można badać naukowo. Da się także badać naukowo "zachowania ludzkie zależne od pojmowania własnej płci" - nie jest to żadna "pseudonauka". Krótko mówiąc - teorie naukowe (obywające się bez pojęcia "boga") są nauką, a brednie o "Bogu" nie oparte na doświadczeniu - nie są. P. Czarnek natomiast pod hasłami "wolności nauki" chce wprowadzić do niej brednie nie oparte na doświadczeniu.   
 Stek głupot tego "kota" znowu. Gość za p. Czarnkiem kłamliwie zaciera zasadniczą różnicę pomiędzy poglądami osobistymi, a twierdzeniami naukowymi. P. Czarnek może sobie dumać, że "Wielki Słoń" stworzył świat lub "Modliszka" czy "Potwór Spaghetti" i może nawet to głosić jako "osoba prywatna", ale nie ma prawa tego głosić jako naukowiec. Może pleść o trzech różnych osobach, między którymi nie ma różnicy, ale powinien to robić z zastrzeżeniem "osobiście sądzę" i nie w w... rozwiń
Avatar
_XD_ / 5 grudnia 2020 r. o 16:47
-5
A wystarczy, żeby pracownicy naukowi opierali swoje wypowiedzi na faktach naukowych i obowiązującym prawie, które wyraźnie zakazuje propagowanie ustrojów totalitarnych. No ale wtedy trzeba by zwolnić 90% pracowników naukowych o prawicowych poglądach. W tym i samego czarniawego. XD
Avatar
kosar / 5 grudnia 2020 r. o 15:20
-5
Czarnek. Ten, który twierdzi że jest wolnościowcem. Wolnościowiec socjalista w mordę jeża. Polityka potrafi z w miarę normalnego człowieka zrobić opowiadacza głupot dla pospólstwa. Z każdego jednego a minister Czarnek nie jest tu wyjątkiem.
Avatar
annonim / 5 grudnia 2020 r. o 14:14
-4
"– Kiedy mówię o wolności nauki, mówię o wolności dla wszystkich. Zarówno dla tych co prezentują pogląd lewicowo-liberalny, jak i ten konserwatywny. Krytykują to ci, którzy chcieliby wprowadzić totalitaryzm poglądu lewicowo-liberalnego. Wolność jest dla wszystkich od lewa do prawa – napisał na Twitterze Przemysław Czarnek." Jakoś mu nie wierzę.
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Komendant Miejski Policji w Lublinie przeszedł na emeryturę

Komendant Miejski Policji w Lublinie przeszedł na emeryturę

W piątek z policyjnym mundurem rozstał się Komendant Miejski Policji w Lublinie podinspektor Sławomir Włada.

Samotność w sieci Donalda Trumpa. Czy państwo może regulować pracę mediów społecznościowych?
Magazyn

Samotność w sieci Donalda Trumpa. Czy państwo może regulować pracę mediów społecznościowych?

Prezydent USA został wyrzucony z największych portali społecznościowych. Dla jednych to od dawna oczekiwana reakcja. Dla innych zamach na wolność. Jedno jest pewne: uświadomiło to wszystkim, że internetowa przestrzeń publiczna jest jednak prywatna.

Lubelscy restauratorzy apelują o wsparcie, bo sami już sobie nie radzą
Magazyn

Lubelscy restauratorzy apelują o wsparcie, bo sami już sobie nie radzą

Epidemia odcisnęła piętno na przedstawicielach branży gastronomicznej. Restauratorzy z naszego województwa powoli tracą nadzieję, na to że uda im się przetrwać do czasu, aż będą mogli zacząć normalnie działać. Coraz częściej proszą o wsparcie swoich klientów.

Kto może się szczepić na COVID-19?

Kto może się szczepić na COVID-19?

Z powodu koronawirusa w Polsce oficjalnie umiera kilkaset osób dziennie. To odpowiednik katastrofy dużego samolotu pasażerskiego - mówi dr hab. n. med. Ernest Kuchar, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Lubelskie: Więcej miejsc w szpitalach dla zwykłych pacjentów

Lubelskie: Więcej miejsc w szpitalach dla zwykłych pacjentów

Do dziś w szpitalach w regionie miały być odmrożone 183 łóżka dla niezakażonych koronawirusem pacjentów.

W gminie Puławy będzie jaśniej. 190 nowych lamp

W gminie Puławy będzie jaśniej. 190 nowych lamp

Niedostateczna ilość latarni do odwieczny problem największej wiejskiej gminy powiatu puławskiego. W walce z ciemnością samorządowcom Gminy Puławy pomogła rządowa dotacja. W tym roku stanie ponad 190 nowych słupów z lampami LED.

Pierwsze zimowe wzmocnienie Górnika

Pierwsze zimowe wzmocnienie Górnika

Aleksander Jagiełło nowym zawodnikiem Górnika Łęczna. Wychowanek Legii Warszawa ostatnio występował w drużynie Piasta Gliwice.

Dworek Wincentego Pola do przeniesienia? Prawnuczki oburzone, jest reakcja ministra kultury

Dworek Wincentego Pola do przeniesienia? Prawnuczki oburzone, jest reakcja ministra kultury

Pomysłowi przeniesienia Dworku Wincentego Pola do Muzeum Wsi Lubelskiej sprzeciwiają się praprawnuczki słynnego geografa i poety. Ich zdanie podziela minister kultury.

Lublin: Podwładni bronią swojego dyrektora

Lublin: Podwładni bronią swojego dyrektora

Całkowicie pomija się nasz głos – piszą do Ratusza oburzeni pracownicy Dzielnicowego Domu Kultury „Węglin”. Chcą utrzymania Sławomira Księżniaka na stanowisku dyrektora instytucji. Zamiast kolejnej kadencji dyrektor dostał od władz miasta ofertę bycia przez rok „pełniącym obowiązki”.

Seniorzy mają problemy z zapisaniem się na szczepienia. "Nikt nic nie wie, w końcu zrezygnowałem"
Alarm 24

Seniorzy mają problemy z zapisaniem się na szczepienia. "Nikt nic nie wie, w końcu zrezygnowałem"

Zamiast zapisać się na szczepienie przeciwko Covid-19, od rana mają problem. Część seniorów nie może dodzwonić się do przychodni, ani na bezpłatną infolinię. Próbowali zapisać się na miejscu, ale też bez skutku.

Miasto przejmie od lasów Stary Gaj? Najnowsza deklaracja prezydenta Lublina

Miasto przejmie od lasów Stary Gaj? Najnowsza deklaracja prezydenta Lublina

Na terenie Starego Gaju może zostać wyznaczony „zespół przyrodniczo-krajobrazowy”. Taką deklarację złożył dzisiaj prezydent Krzysztof Żuk, który oświadczył też, że zapyta Lasy Państwowe o możliwość… przejęcia Starego Gaju przez miasto

Chełm. Ukradł 42 butelki nalewki i wszystko wypił ze znajomymi

Chełm. Ukradł 42 butelki nalewki i wszystko wypił ze znajomymi

Wprost z suto zakrapianej biesiady do aresztu trafił 34-letni mieszkaniec gminy Wierzbica w powiecie chełmskim. Mężczyzna wcześniej okradł sklep, z którego wyniósł 42 butelki nalewki porzeczkowej. Skradzionego alkoholu nie udało się odzyskać, bo został wypity przez złodziejaszka i jego znajomych.

MKS Perła Lublin podejmie w hali Globus rosyjski HC Lada

MKS Perła Lublin podejmie w hali Globus rosyjski HC Lada

Zdecydowanym faworytem niedzielnej rywalizacji będą przyjezdne

Test wiedzy o Lublinie. Czy znasz stare nazwy lubelskich ulic?

Test wiedzy o Lublinie. Czy znasz stare nazwy lubelskich ulic?

Sprawdź czy znasz stare nazwy lubelskich ulic?

Ośrodek narciarski w Chrzanowie już otwarty. "Działamy na podstawie obowiązującego prawa"
Zdjęcia
galeria

Ośrodek narciarski w Chrzanowie już otwarty. "Działamy na podstawie obowiązującego prawa"

W piątek o godzinie 14 otwarty został ośrodek narciarski w Chrzanowie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.