Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

5 grudnia 2020 r.
14:11

Minister Czarnek zapowiada wolność nauki. Zmiany mają objąć wszystkich naukowców

Autor: Zdjęcie autora TOMA
118 8 A A

W tym miesiącu ma być gotowy „pakiet wolnościowy”, który ma zapewnić wolność nauki. Minister Przemysław Czarnek zapewnia, że wprowadzane zmiany nie będą dotyczyły ochrony tylko naukowców o konserwatywnych poglądach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O pomyśle szef resortów edukacji i nauki mówił w listopadzie podczas zjazdu klubów „Gazety Polskiej”. Zapowiedział wprowadzenie pakietu, który „będzie zwalniał nauczycieli akademickich o poglądach konserwatywnych, chrześcijańskich, narodowych z odpowiedzialności dyscyplinarnej, a nawet wyjaśniającej za światopogląd religijny czy filozoficzny”.

Odwrócone myślenie

Po tej wypowiedzi Czarnek spotkał się z szeroką krytyką. W ostatnich dniach odniósł się do szczegółów planowanych zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym.

– Kiedy mówię o wolności nauki, mówię o wolności dla wszystkich. Zarówno dla tych co prezentują pogląd lewicowo-liberalny, jak i ten konserwatywny. Krytykują to ci, którzy chcieliby wprowadzić totalitaryzm poglądu lewicowo-liberalnego. Wolność jest dla wszystkich od lewa do prawa – napisał na Twitterze Przemysław Czarnek.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową minister edukacji i nauki zapewnił, że „pakiet wolnościowy” ma być skierowany do wszystkich, niezależnie od poglądów.

– Mamy, w moim przekonaniu, jakieś odwrócone myślenie na temat wolności i autonomii. Nie ma autonomii uczelni bez autonomii profesorów. A autonomia profesorów uczelni jest wprost uzależniona od tego, czy oni mają wolność wyrażania swoich argumentów, swoich tez popartych argumentami, czy mają wolność przedstawiania swojego punktu widzenia, światopoglądu – do czego uprawnia ich wprost konstytucja. Każdy, także naukowcy, ma prawo do prezentowania swojego światopoglądu filozoficznego, religijnego, także w życiu publicznym – mówił.

Zapowiedział także, że dokument będzie gotowy w tym miesiącu.

Neutralność światopoglądowa

Słowa Czarnka spotkały się także z krytyką ze strony Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Poszło o referat wygłoszony przez ministra podczas niedawnego kongresu „Katolicy a wychowanie – współczesne wyzwania szkolnictwa wyższego i nauki”, organizowanego przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

– Rada Główna będzie się stanowczo przeciwstawiać ewentualnym próbom tworzenia zapisów prawnych, sankcjonujących formowanie studentów do jakiegokolwiek konkretnego światopoglądu, np. związanego z konkretną religią, gdyż naruszałoby to rażąco zasadę neutralności światopoglądowej państwa – napisano w stanowisku, pod którym podpisał się przewodniczący rady, prof. Zbigniew Marciniak.

Do pierwszej części tego zdania (bez przykładu dotyczącego światopoglądu religijnego) Czarnek odniósł się w mediach społecznosciowych.

– To doskonała wiadomość. Właśnie dlatego kończymy prace nad „Pakietem wolnościowym” – napisał na Twitterze. W kolejnym wpisie dodał: – Trochę tylko zaskakuje radykalizm i niezrozumiały, konfrontacyjny ton stanowiska Rady Głównej, ale jako człowiek wolności, przywiązany do fundamentalnej wartości wolności słowa nie zrażam się tym i pozostaję niezmiennie otwarty na współpracę.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
poker / 7 grudnia 2020 r. o 18:46
+1
A wystarczy, żeby pracownicy naukowi opierali swoje wypowiedzi na faktach naukowych i obowiązującym prawie, które wyraźnie zakazuje propagowanie ustrojów totalitarnych. No ale wtedy trzeba by zwolnić 90% pracowników naukowych o prawicowych poglądach. W tym i samego czarniawego. XD
 A kto to jest ten "czarniawy"?
Avatar
poker / 7 grudnia 2020 r. o 18:49
0
Minister powinien wiedzieć, że naukowiec opiera się o fakty i nic innego nie może  być brane pod uwagę. Dla matematyka, bez względu na poglądy 2+2 =4, a historyk nawet z zacięciem nacjonalistycznym wie, że "Piorun", "Bury" i im podobni przeklęci z zapałem mordowali niewinnych cywilów. Moja niegdysiejsza Alma Mater należała do świątyń wolności myśli i słowa, ale w wyniku transformacji ustrojowej państwa popadła w kompletny marazm intelektualny, czego dowodem jest pan Czarnek! Nie tak dawno otrzymałem zaproszenie na propagandową pogawędkę  traktującą o bohaterskich ponoć czynach  żołnierzy " 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej" z racji faktu, że najstarszy brat mojego ojca pełnił funkcję  oficerem tej formacji. Z tym tylko, że jego dalsza działalność (po rozwiązaniu tego związku) chluby naszej rodzinie nie przyniosła. Jakiś wewnętrzny imperatyw pozwala mi żywić  nadzieję, że kiedyś nie mity o rzekomym bohaterstwie, ale fakty zaistnieją w społecznej świadomości!
 A co powiesz o utrwalaczach władzy socjalistycznej? O pomordowanych przez "partyzantów" dowodzonych przez komunistycznych siepaczy? O okradzionych przez bandytów z lasu?
 A co powiesz o utrwalaczach władzy socjalistycznej? O pomordowanych przez "partyzantów" dowodzonych przez komunistycznych siepaczy? O okradzionych przez bandytów z lasu? rozwiń
Avatar
_XD_ / 6 grudnia 2020 r. o 20:01
-2
  No i dobrze czas wesprzeć wszystkich normalnych naukowców - a co może tylko Środy, Senyszyny i inne lewactwo ma wyłączność na wypowiedzi? Pracownicy mogą się opierać na faktach naukowych, prawie naturalnym, a nie na neomarksiźmie, oraz pseudonauka jaką jest genderyzm, bo dla niektórych materializm i marksizm - to prawda objawiona - a to zło i fałsz.    
  A pójdziesz ty! Psik sierściuchu!
Avatar
annonim / 5 grudnia 2020 r. o 14:14
-4
"– Kiedy mówię o wolności nauki, mówię o wolności dla wszystkich. Zarówno dla tych co prezentują pogląd lewicowo-liberalny, jak i ten konserwatywny. Krytykują to ci, którzy chcieliby wprowadzić totalitaryzm poglądu lewicowo-liberalnego. Wolność jest dla wszystkich od lewa do prawa – napisał na Twitterze Przemysław Czarnek." Jakoś mu nie wierzę.
Avatar
_XD_ / 5 grudnia 2020 r. o 16:47
-5
A wystarczy, żeby pracownicy naukowi opierali swoje wypowiedzi na faktach naukowych i obowiązującym prawie, które wyraźnie zakazuje propagowanie ustrojów totalitarnych. No ale wtedy trzeba by zwolnić 90% pracowników naukowych o prawicowych poglądach. W tym i samego czarniawego. XD
Avatar
kosar / 5 grudnia 2020 r. o 15:20
-5
Czarnek. Ten, który twierdzi że jest wolnościowcem. Wolnościowiec socjalista w mordę jeża. Polityka potrafi z w miarę normalnego człowieka zrobić opowiadacza głupot dla pospólstwa. Z każdego jednego a minister Czarnek nie jest tu wyjątkiem.
Avatar
Robik / 6 grudnia 2020 r. o 07:34
-6
No i dobrze czas wesprzeć wszystkich normalnych naukowców - a co może tylko Środy, Senyszyny i inne lewactwo ma wyłączność na wypowiedzi? Pracownicy mogą się opierać na faktach naukowych, prawie naturalnym, a nie na neomarksiźmie, pseudonauką jaką jest genderyzm, bo dla niektórych materializm i marksizm - to prawda objawiona - a to zło i fałsz.
 Stek głupot tego "kota" znowu. Gość za p. Czarnkiem kłamliwie zaciera zasadniczą różnicę pomiędzy poglądami osobistymi, a twierdzeniami naukowymi. P. Czarnek może sobie dumać, że "Wielki Słoń" stworzył świat lub "Modliszka" czy "Potwór Spaghetti" i może nawet to głosić jako "osoba prywatna", ale nie ma prawa tego głosić jako naukowiec. Może pleść o trzech różnych osobach, między którymi nie ma różnicy, ale powinien to robić z zastrzeżeniem "osobiście sądzę" i nie w wystąpieniach, w których przedstawia poglądy NAUKOWE. ...  "Wolność nauki" nie polega na tym, że naukowiec może każdą głupotę wygłaszać jako twierdzenie naukowe. Nauka wymaga niesprzeczności, spójności poglądów i - poza naukami formalnymi - oparcia twierdzeń na doświadczeniu. ...  P. Czarnek natomiast chce wprowadzić prawo do głoszenia głupot nie opartych na doświadczeniu - w obrębie nauki. Nie jest przypadkiem, że w żadnym piśmie naukowym fizyków na świecie nie pojawią się twierdzenia, że "osoba boska podobna do ludzi stworzyła świat w sześć dni". Bo trzeba stworzyć jakąś teorię naukową niesprzeczną i opartą na doświadczeniu, a nie na opowieściach żydowskich sprzed tysięcy lat czy innych, podobnych. ... Dlatego też zazwyczaj w nauce sensu stricto nie mówi się o żadnym "Bogu", choć można mówić o ludziach myślących i o "Bogu", i o "czarodziejskiej różdżce" itd. I nie powinno w niej być miejsca na wymysły wyssane z palca. ...  Takim wymysłem jest "prawo naturalne" rozumiane jako "dekalog biblijny" żydów, a nie prawa przyrody. (To są w ogóle jakieś zakazy i nakazy, a nie twierdzenia - niekiedy wbrew ich "formie"). Także wiele wymysłów "marksizmu", którego obecnie nie uznaje się za naukę nawet bodaj w Rosji, choć różne twierdzenia marksistów można badać naukowo. Da się także badać naukowo "zachowania ludzkie zależne od pojmowania własnej płci" - nie jest to żadna "pseudonauka". Krótko mówiąc - teorie naukowe (obywające się bez pojęcia "boga") są nauką, a brednie o "Bogu" nie oparte na doświadczeniu - nie są. P. Czarnek natomiast pod hasłami "wolności nauki" chce wprowadzić do niej brednie nie oparte na doświadczeniu.   
 Stek głupot tego "kota" znowu. Gość za p. Czarnkiem kłamliwie zaciera zasadniczą różnicę pomiędzy poglądami osobistymi, a twierdzeniami naukowymi. P. Czarnek może sobie dumać, że "Wielki Słoń" stworzył świat lub "Modliszka" czy "Potwór Spaghetti" i może nawet to głosić jako "osoba prywatna", ale nie ma prawa tego głosić jako naukowiec. Może pleść o trzech różnych osobach, między którymi nie ma różnicy, ale powinien to robić z zastrzeżeniem "osobiście sądzę" i nie w w... rozwiń
Avatar
Max... / 6 grudnia 2020 r. o 12:24
-7
Minister powinien wiedzieć, że naukowiec opiera się o fakty i nic innego nie może być brane pod uwagę. Dla matematyka, bez względu na poglądy 2+2 =4, a historyk nawet z zacięciem nacjonalistycznym wie, że "Piorun", "Bury" i im podobni przeklęci z zapałem mordowali niewinnych cywilów. Moja niegdysiejsza Alma Mater należała do świątyń wolności myśli i słowa, ale w wyniku transformacji ustrojowej państwa popadła w kompletny marazm intelektualny, czego dowodem jest pan Czarnek! Nie tak dawno otrzymałem zaproszenie na propagandową pogawędkę traktującą o bohaterskich ponoć czynach żołnierzy " 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej" z racji faktu, że najstarszy brat mojego ojca pełnił funkcję oficerem tej formacji. Z tym tylko, że jego dalsza działalność (po rozwiązaniu tego związku) chluby naszej rodzinie nie przyniosła. Jakiś wewnętrzny imperatyw pozwala mi żywić nadzieję, że kiedyś nie mity o rzekomym bohaterstwie, ale fakty zaistnieją w społecznej świadomości!
Minister powinien wiedzieć, że naukowiec opiera się o fakty i nic innego nie może być brane pod uwagę. Dla matematyka, bez względu na poglądy 2+2 =4, a historyk nawet z zacięciem nacjonalistycznym wie, że "Piorun", "Bury" i im podobni przeklęci z zapałem mordowali niewinnych cywilów. Moja niegdysiejsza Alma Mater należała do świątyń wolności myśli i słowa, ale w wyniku transformacji ustrojowej państwa popadła w kompletny marazm intelektualny, czego dowodem jest pan Czarnek! Nie tak dawno otrzymałem zaproszenie na propaga... rozwiń
Avatar
poker / 7 grudnia 2020 r. o 18:49
0
Minister powinien wiedzieć, że naukowiec opiera się o fakty i nic innego nie może  być brane pod uwagę. Dla matematyka, bez względu na poglądy 2+2 =4, a historyk nawet z zacięciem nacjonalistycznym wie, że "Piorun", "Bury" i im podobni przeklęci z zapałem mordowali niewinnych cywilów. Moja niegdysiejsza Alma Mater należała do świątyń wolności myśli i słowa, ale w wyniku transformacji ustrojowej państwa popadła w kompletny marazm intelektualny, czego dowodem jest pan Czarnek! Nie tak dawno otrzymałem zaproszenie na propagandową pogawędkę  traktującą o bohaterskich ponoć czynach  żołnierzy " 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej" z racji faktu, że najstarszy brat mojego ojca pełnił funkcję  oficerem tej formacji. Z tym tylko, że jego dalsza działalność (po rozwiązaniu tego związku) chluby naszej rodzinie nie przyniosła. Jakiś wewnętrzny imperatyw pozwala mi żywić  nadzieję, że kiedyś nie mity o rzekomym bohaterstwie, ale fakty zaistnieją w społecznej świadomości!
 A co powiesz o utrwalaczach władzy socjalistycznej? O pomordowanych przez "partyzantów" dowodzonych przez komunistycznych siepaczy? O okradzionych przez bandytów z lasu?
 A co powiesz o utrwalaczach władzy socjalistycznej? O pomordowanych przez "partyzantów" dowodzonych przez komunistycznych siepaczy? O okradzionych przez bandytów z lasu? rozwiń
Avatar
poker / 7 grudnia 2020 r. o 18:46
+1
A wystarczy, żeby pracownicy naukowi opierali swoje wypowiedzi na faktach naukowych i obowiązującym prawie, które wyraźnie zakazuje propagowanie ustrojów totalitarnych. No ale wtedy trzeba by zwolnić 90% pracowników naukowych o prawicowych poglądach. W tym i samego czarniawego. XD
 A kto to jest ten "czarniawy"?
Avatar
_XD_ / 6 grudnia 2020 r. o 20:01
-2
  No i dobrze czas wesprzeć wszystkich normalnych naukowców - a co może tylko Środy, Senyszyny i inne lewactwo ma wyłączność na wypowiedzi? Pracownicy mogą się opierać na faktach naukowych, prawie naturalnym, a nie na neomarksiźmie, oraz pseudonauka jaką jest genderyzm, bo dla niektórych materializm i marksizm - to prawda objawiona - a to zło i fałsz.    
  A pójdziesz ty! Psik sierściuchu!
Avatar
Max... / 6 grudnia 2020 r. o 12:24
-7
Minister powinien wiedzieć, że naukowiec opiera się o fakty i nic innego nie może być brane pod uwagę. Dla matematyka, bez względu na poglądy 2+2 =4, a historyk nawet z zacięciem nacjonalistycznym wie, że "Piorun", "Bury" i im podobni przeklęci z zapałem mordowali niewinnych cywilów. Moja niegdysiejsza Alma Mater należała do świątyń wolności myśli i słowa, ale w wyniku transformacji ustrojowej państwa popadła w kompletny marazm intelektualny, czego dowodem jest pan Czarnek! Nie tak dawno otrzymałem zaproszenie na propagandową pogawędkę traktującą o bohaterskich ponoć czynach żołnierzy " 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej" z racji faktu, że najstarszy brat mojego ojca pełnił funkcję oficerem tej formacji. Z tym tylko, że jego dalsza działalność (po rozwiązaniu tego związku) chluby naszej rodzinie nie przyniosła. Jakiś wewnętrzny imperatyw pozwala mi żywić nadzieję, że kiedyś nie mity o rzekomym bohaterstwie, ale fakty zaistnieją w społecznej świadomości!
Minister powinien wiedzieć, że naukowiec opiera się o fakty i nic innego nie może być brane pod uwagę. Dla matematyka, bez względu na poglądy 2+2 =4, a historyk nawet z zacięciem nacjonalistycznym wie, że "Piorun", "Bury" i im podobni przeklęci z zapałem mordowali niewinnych cywilów. Moja niegdysiejsza Alma Mater należała do świątyń wolności myśli i słowa, ale w wyniku transformacji ustrojowej państwa popadła w kompletny marazm intelektualny, czego dowodem jest pan Czarnek! Nie tak dawno otrzymałem zaproszenie na propaga... rozwiń
Avatar
Robik / 6 grudnia 2020 r. o 07:34
-6
No i dobrze czas wesprzeć wszystkich normalnych naukowców - a co może tylko Środy, Senyszyny i inne lewactwo ma wyłączność na wypowiedzi? Pracownicy mogą się opierać na faktach naukowych, prawie naturalnym, a nie na neomarksiźmie, pseudonauką jaką jest genderyzm, bo dla niektórych materializm i marksizm - to prawda objawiona - a to zło i fałsz.
 Stek głupot tego "kota" znowu. Gość za p. Czarnkiem kłamliwie zaciera zasadniczą różnicę pomiędzy poglądami osobistymi, a twierdzeniami naukowymi. P. Czarnek może sobie dumać, że "Wielki Słoń" stworzył świat lub "Modliszka" czy "Potwór Spaghetti" i może nawet to głosić jako "osoba prywatna", ale nie ma prawa tego głosić jako naukowiec. Może pleść o trzech różnych osobach, między którymi nie ma różnicy, ale powinien to robić z zastrzeżeniem "osobiście sądzę" i nie w wystąpieniach, w których przedstawia poglądy NAUKOWE. ...  "Wolność nauki" nie polega na tym, że naukowiec może każdą głupotę wygłaszać jako twierdzenie naukowe. Nauka wymaga niesprzeczności, spójności poglądów i - poza naukami formalnymi - oparcia twierdzeń na doświadczeniu. ...  P. Czarnek natomiast chce wprowadzić prawo do głoszenia głupot nie opartych na doświadczeniu - w obrębie nauki. Nie jest przypadkiem, że w żadnym piśmie naukowym fizyków na świecie nie pojawią się twierdzenia, że "osoba boska podobna do ludzi stworzyła świat w sześć dni". Bo trzeba stworzyć jakąś teorię naukową niesprzeczną i opartą na doświadczeniu, a nie na opowieściach żydowskich sprzed tysięcy lat czy innych, podobnych. ... Dlatego też zazwyczaj w nauce sensu stricto nie mówi się o żadnym "Bogu", choć można mówić o ludziach myślących i o "Bogu", i o "czarodziejskiej różdżce" itd. I nie powinno w niej być miejsca na wymysły wyssane z palca. ...  Takim wymysłem jest "prawo naturalne" rozumiane jako "dekalog biblijny" żydów, a nie prawa przyrody. (To są w ogóle jakieś zakazy i nakazy, a nie twierdzenia - niekiedy wbrew ich "formie"). Także wiele wymysłów "marksizmu", którego obecnie nie uznaje się za naukę nawet bodaj w Rosji, choć różne twierdzenia marksistów można badać naukowo. Da się także badać naukowo "zachowania ludzkie zależne od pojmowania własnej płci" - nie jest to żadna "pseudonauka". Krótko mówiąc - teorie naukowe (obywające się bez pojęcia "boga") są nauką, a brednie o "Bogu" nie oparte na doświadczeniu - nie są. P. Czarnek natomiast pod hasłami "wolności nauki" chce wprowadzić do niej brednie nie oparte na doświadczeniu.   
 Stek głupot tego "kota" znowu. Gość za p. Czarnkiem kłamliwie zaciera zasadniczą różnicę pomiędzy poglądami osobistymi, a twierdzeniami naukowymi. P. Czarnek może sobie dumać, że "Wielki Słoń" stworzył świat lub "Modliszka" czy "Potwór Spaghetti" i może nawet to głosić jako "osoba prywatna", ale nie ma prawa tego głosić jako naukowiec. Może pleść o trzech różnych osobach, między którymi nie ma różnicy, ale powinien to robić z zastrzeżeniem "osobiście sądzę" i nie w w... rozwiń
Avatar
_XD_ / 5 grudnia 2020 r. o 16:47
-5
A wystarczy, żeby pracownicy naukowi opierali swoje wypowiedzi na faktach naukowych i obowiązującym prawie, które wyraźnie zakazuje propagowanie ustrojów totalitarnych. No ale wtedy trzeba by zwolnić 90% pracowników naukowych o prawicowych poglądach. W tym i samego czarniawego. XD
Avatar
kosar / 5 grudnia 2020 r. o 15:20
-5
Czarnek. Ten, który twierdzi że jest wolnościowcem. Wolnościowiec socjalista w mordę jeża. Polityka potrafi z w miarę normalnego człowieka zrobić opowiadacza głupot dla pospólstwa. Z każdego jednego a minister Czarnek nie jest tu wyjątkiem.
Avatar
annonim / 5 grudnia 2020 r. o 14:14
-4
"– Kiedy mówię o wolności nauki, mówię o wolności dla wszystkich. Zarówno dla tych co prezentują pogląd lewicowo-liberalny, jak i ten konserwatywny. Krytykują to ci, którzy chcieliby wprowadzić totalitaryzm poglądu lewicowo-liberalnego. Wolność jest dla wszystkich od lewa do prawa – napisał na Twitterze Przemysław Czarnek." Jakoś mu nie wierzę.