Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 listopada 2009 r.
15:04
Edytuj ten wpis

Podwładni rozrabiają, prezydent się przygląda

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 12 A A

Można bez przetargu wydać 6,5 mln zł z miejskiej kasy. Można kupić bubel i nie wymóc na wykonawcy usunięcia usterek. Można źle planować rozbudowę dróg i reformę komunikacji miejskiej. A wszystko bezkarnie. Nikt z urzędników winnych trzech ostatnich skandali w Ratuszu nie został ukarany. Bo, zdaniem magistratu, winnych nie ma

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Adama Wasilewskiego, prezydenta Lublina, prześladuje ostatnio pech. W ciągu zaledwie dwóch tygodni światło dzienne ujrzały akta z trzech kontroli prowadzonych w magistracie. Wszystkie negatywnie oceniają działalność prezydenckich podwładnych.

Bez przetargu? No to co?

Pierwsza z trzech kontroli dotyczyła budowy wiaduktu nad al. Witosa. Tę sprawę badała Regionalna Izba Obrachunkowa, która zajmuje się m.in. kontrolą wydatków samorządów.

Wiadukt powinna zbudować za własne pieniądze i przekazać miastu na własność spółka, która tuż obok chciała postawić wielkie centrum handlowe. Ale Ratusz postanowił ją częściowo wyręczyć i dofinansował budowę. Tyle że w miejskich aktach nie ma ani słowa o tym, by spółka o takie wsparcie prosiła i by od jego otrzymania uzależniała budowę wiaduktu. Do tej pory magistrat przekazał na nią 6,5 mln zł. Ponadto, publiczne pieniądze wydano bez przetargu.

To dobry interes

Mimo to żaden z miejskich urzędników nie został za to pociągnięty do odpowiedzialności. – To są tylko pewne niedociągnięcia, a nie wielka awantura, dlatego prezydent nie zamierza poczynić żadnych zdecydowanych ruchów kadrowych – mówi Iwona Blajerska, rzecznik magistratu.

Zaś sam prezydent już wcześniej stwierdził, że miasto zrobiło dobry interes. – Przejęliśmy majątek wartości 43,5 mln zł, wykładając tylko 6,5 mln zł – podkreślał Adam Wasilewski, prezydent Lublina.
Tymczasem w sprawie tej inwestycji cały czas toczy się prokuratorskie śledztwo, dotyczące nieprawidłowości we współfinansowaniu wiaduktu przez miasto.

Bubel? I tak zapłacimy!

Rażącą nieporadność urzędników wykazała też wewnętrzna kontrola przeprowadzona w magistracie. Chodziło o sadzawki w Ogrodzie Saskim. Dolne oczko wodne działało tylko przez krótki czas, bo okazało się bublem, podobnie jak strumień łączący je z górną sadzawką. Co więcej, obydwa te obiekty wykonawca zgłosił do odbioru rok po określonym umową terminie, ale w protokole znalazł się zapis, że ze wszystkim zdążył na czas. Ci sami ludzie, którzy ten protokół podpisali, tego samego dnia sporządzili też notatkę, że konieczne są jeszcze poprawki.

Urząd do dziś nie wymógł usunięcia usterek. Mało tego, Ratusz zapłacił za prace o 100 tys. zł więcej, niż to wynikało z umowy. Miasto, choć powinno, nie zażądało też kar umownych od spółki, która podjęła się roli inwestora zastępczego i w imieniu magistratu powinna pilnować, by wykonawca prac przeprowadził je solidnie. Za sam fakt wystąpienia usterek Ratusz powinien naliczyć spółce 5 proc. kary, za każdy dzień zwłoki w usunięciu wad 0,5 proc. i tyle samo za każdy dzień zwłoki w przekazaniu wolnego od wad obiektu.

Ma jeszcze czas na wyjaśnienia

A jakby tego wszystkiego było mało urzędnicy chcą wydać 600 tys. zł na kolejną przebudowę sadzawek, co oznaczałoby że ich koszt sięgnie 1,2 mln zł.

– Jeżeli jest możliwość wyegzekwowania prawidłowej budowy tych obiektów, to nie należy na ten cel wydawać dodatkowych pieniędzy – zapewniał Adam Wasilewski, prezydent Lublina po tym, jak na naszych łamach opisaliśmy sprawę.

Kary nikt nie poniósł. – Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej ma jeszcze czas na złożenie wyjaśnień – mówi Blajerska.

Drogi do luftu? Co tam!

Winnych prezydent nie znalazł też po ostatniej, druzgocącej dla niego, kontroli przeprowadzonej w Ratuszu przez Najwyższą Izbę Kontroli.

NIK sprawdzała, co Urząd Miasta robił, by usprawnić ruch uliczny i komunikację miejską. Izba uznała za błąd decyzję o wycofaniu się z budowy tunelu pod Al. Racławickimi podjętą w chwili, gdy na projekty budowy miasto wydało już 2,4 mln zł.

Kontrola wytknęła, że miasto nie ma strategicznych planów rozbudowy sieci drogowej, a inne dokumenty są ze sobą sprzeczne: jeden z nich każe wręcz rezerwować tereny pod tory dla tramwajów, z których Lublin dawno zrezygnował. Lista zarzutów jest dłuższa: Zatłoczone drogi, za mało "zielonej fali”, brak wieloletnich planów remontowych. Oraz to, że Ratusz nawet nie sprawdził, jakie efekty przyniosły zmiany w komunikacji miejskiej, za których propozycje miasto zapłaciło prawie pół miliona złotych. I jeszcze jeden zarzut: w zeszłym roku na drogi magistrat ściągnął z Unii Europejskiej dokładnie zero złotych.

Uchybienia się zdarzają. I znów nikt za to nie odpowie.

– Bo w wystąpieniu pokontrolnym NIK nikt nie został wymieniony z imienia i nazwiska – wyjaśnia Blajerska. – Prezydent uznał, że nie są to na tyle ważne uchybienia, by podejmować decyzje kadrowe. Na stanowiskach ponosi się odpowiedzialność za decyzje, ale czasem mogą się zdarzyć uchybienia.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
100 g. / 21 listopada 2009 o 17:10
0
jedyne poważne zadanie lubelskich urzędników to zlecanie tzw. nietrafionych dokumentacji i wyczesywanie z tego kasy. Bo to taki czysty pieniądz, a że nie wyszło - no cóż. Papier jest.
Avatar
olo / 14 listopada 2009 o 17:59
0
2,4 mln za projekt tunelu, a za projekt przebudowy teatru w budowie 8 mln - ale ktoś nasze pieniądze wyciąga
Avatar
gada / 14 listopada 2009 o 17:51
0
wierzę Panu Prezydentowi że te wszystkie opisane przypadki to był dobry interes, ale dla kogo ? bo nie wierzę , że dla miasta. Może dla tych co nie stracili stołków ? dla kogo jeszcze ?
Avatar
mosquito / 14 listopada 2009 o 17:20
0
mówiłem ! - prowincjonale jałopy.
Avatar
~PIOTR~ / 14 listopada 2009 o 16:20
0
WSZEDZIE WYPROWADZAJA PIENIADZE I NIKT ZA TO NIE ODPOWIADA DLACZEGO W POLSCE KOLEGA KOLEDZE REKE MYJE I UDAJA ZE NIC SIE NIE STALO. KORUPCJA JEST WSZEDZIE KAZDY CHCE SIE DOROBIC I NIE NAROBIC A JAK KU TEMU MAJA OKAZJE TO CZEMU NIE SKOZYSTAC. KAZDY POWINIEN ODPOWIADAC ZA SWOJA PRACE CZYNY MATERJALNIE WTEDY NIE PCHALI BY SIE TAK NA TE PARYJNE STOLKI CO WYBORY. PANIE PREZYDENCIE MARNIE PAN WYGLADA NA TYM ZDIECIU CZYZBY KONTROLA COS NIEPRAWIDLOWEGO WYKAZALA I PROKURATURA JUZ PUKA I SIE ZBLIZE. POWINNI CALY URZAD SKONTROLOWAC ZAPOMINACIE O BUDRZETOWKACH TAM TO DOPIERO CHAJ LAJF DYREKTORZY TRAKTUJA JE JAK WLASNE FIRMY. PROSZE PRZEPROWADZIC KONTROLE W BUDRZETOWKACH ZA TO TEZ PREZYDENT JEST ODPOWIEDZIALNY A TO DRUGA STRONA MEDALU NASTEPNI KOLEDZY PARTYJNI.
WSZEDZIE WYPROWADZAJA PIENIADZE I NIKT ZA TO NIE ODPOWIADA DLACZEGO W POLSCE KOLEGA KOLEDZE REKE MYJE I UDAJA ZE NIC SIE NIE STALO. KORUPCJA JEST WSZEDZIE KAZDY CHCE SIE DOROBIC I NIE NAROBIC A JAK KU TEMU MAJA OKAZJE TO CZEMU NIE SKOZYSTAC. KAZDY POWINIEN ODPOWIADAC ZA SWOJA PRACE CZYNY MATERJALNIE WTEDY NIE PCHALI BY SIE TAK NA TE PARYJNE STOLKI CO WYBORY. PANIE PREZYDENCIE MARNIE PAN WYGLADA NA TYM ZDIECIU CZYZBY KONTROLA COS NIEPRAWIDLOWEGO WYKAZALA I PROKURATURA JUZ PUKA I SIE ZBLIZE. POWINNI CALY URZAD SKONTROLOWAC ZAPOMINACIE O BUDRZE... rozwiń
Avatar
Mar... / 14 listopada 2009 o 16:10
0
nigdy nie zdecydowałbym się starać o stanowisko do którego objęcia nie mam predyspozycji czy kwalifikacji; szkoda, że niektórzy w ogóle nie mają takich zahamowań i ważne jest tylko, aby brać kasę, brać, brać, brać... brak sukcesów, kolejne niespójne kampanie nibypromocyjne, miasto kultury, wiedzy, innowacji, inspiracji... a przede wszystkim miasto nieudolnych włodarzy, urzędników którzy w nibyrekrutacjach dostają stanowiska, a na te najwyższe z nadania trafiają osoby, których kariera to wędróka po wszelkich możliwych urzędach i departamentach; irytuje wycofywanie się z różnych projektów, brak odpowiedzialności za decyzje, bałagan...

wcale się nie dziwię, że centrum przy ustalaniu priorytetów inwestycji drogowych nie traktuje poważnie regionu, którego stolica nie potrafi sobie poradzić z wieloma inwestycjami, na które najpierw rezerwuje pieniądze, płaci miliony za dokumentację i plany, a potem wycofuje się i tak w koło; a nawet jak uda się coś zrobić, to wychodzi na jaw, że z naruszeniem przepisów, że drogo, że zaraz trzeba remontować...

cały ten obraz nie napawa optymizmem;
nigdy nie zdecydowałbym się starać o stanowisko do którego objęcia nie mam predyspozycji czy kwalifikacji; szkoda, że niektórzy w ogóle nie mają takich zahamowań i ważne jest tylko, aby brać kasę, brać, brać, brać... brak sukcesów, kolejne niespójne kampanie nibypromocyjne, miasto kultury, wiedzy, innowacji, inspiracji... a przede wszystkim miasto nieudolnych włodarzy, urzędników którzy w nibyrekrutacjach dostają stanowiska, a na te najwyższe z nadania trafiają osoby, których kariera to wędróka po wszelkich możliwych urzędach i departamentac... rozwiń
Avatar
robi / 14 listopada 2009 o 16:03
0
Panie Wasilewski - miejże pan litość nad sobą i nad nami - Lubelakami! Miejże pan odrobinę godności i odpowiedzialności za to co pan robi ( i nie robi). Nie każdy nadaje się na prezydenta miasta. I tak daleko - o wiele za daleko - pan się znalazł jak na swoje możliwości. Ale chyba nawet dziecko w podstawówce zorientowałoby się już dawno, że pora się wycofać i NIE PSUĆ WIĘCEJ! To nie jest pański prywatny folwark. To wspólne nasze dobro. Na co pan jeszcze czeka? Na rachunek do zapłacenia za te stracone lata? Głosowałem na Pana i strasznie się zawiodłem...
Avatar
Lublin ESK 2016 / 14 listopada 2009 o 15:10
0
Zuk powinien na stanowisku zastapic wasilewskiego niech lepiej ucz on akustyki na polibudzie bo do rzadzenia 400000 miastem sie nie nadaje zupelnie.
Avatar
kokoszka / 14 listopada 2009 o 14:01
0
A czy pani Blajerska nie wie że brak decyzji też jest decyzją, a jak są jakieś uchybienia to żeby doszło do uchybienia musi zostać podjęta jakaś decyzja bo przecież uchybienie nie wpada sobie od tak z okna czy z powietrza
Avatar
xxx / 14 listopada 2009 o 12:55
0
LM napisał:
W tej sytuacji już nie nieporadność prezydenta jest zastraszająca, ale fakt, że nie ma żadnej alternatywy w wyborach... Trudno wyobrazić sobie bardziej niekompetentnego włodarza miasta, niż obecny, ale niech ktoś mi wskaże jakiegoś lepszego kontrkandydata?

Krótko: K.Żuk.
Avatar
100 g. / 21 listopada 2009 o 17:10
0
jedyne poważne zadanie lubelskich urzędników to zlecanie tzw. nietrafionych dokumentacji i wyczesywanie z tego kasy. Bo to taki czysty pieniądz, a że nie wyszło - no cóż. Papier jest.
Avatar
olo / 14 listopada 2009 o 17:59
0
2,4 mln za projekt tunelu, a za projekt przebudowy teatru w budowie 8 mln - ale ktoś nasze pieniądze wyciąga
Avatar
gada / 14 listopada 2009 o 17:51
0
wierzę Panu Prezydentowi że te wszystkie opisane przypadki to był dobry interes, ale dla kogo ? bo nie wierzę , że dla miasta. Może dla tych co nie stracili stołków ? dla kogo jeszcze ?
Avatar
mosquito / 14 listopada 2009 o 17:20
0
mówiłem ! - prowincjonale jałopy.
Avatar
~PIOTR~ / 14 listopada 2009 o 16:20
0
WSZEDZIE WYPROWADZAJA PIENIADZE I NIKT ZA TO NIE ODPOWIADA DLACZEGO W POLSCE KOLEGA KOLEDZE REKE MYJE I UDAJA ZE NIC SIE NIE STALO. KORUPCJA JEST WSZEDZIE KAZDY CHCE SIE DOROBIC I NIE NAROBIC A JAK KU TEMU MAJA OKAZJE TO CZEMU NIE SKOZYSTAC. KAZDY POWINIEN ODPOWIADAC ZA SWOJA PRACE CZYNY MATERJALNIE WTEDY NIE PCHALI BY SIE TAK NA TE PARYJNE STOLKI CO WYBORY. PANIE PREZYDENCIE MARNIE PAN WYGLADA NA TYM ZDIECIU CZYZBY KONTROLA COS NIEPRAWIDLOWEGO WYKAZALA I PROKURATURA JUZ PUKA I SIE ZBLIZE. POWINNI CALY URZAD SKONTROLOWAC ZAPOMINACIE O BUDRZETOWKACH TAM TO DOPIERO CHAJ LAJF DYREKTORZY TRAKTUJA JE JAK WLASNE FIRMY. PROSZE PRZEPROWADZIC KONTROLE W BUDRZETOWKACH ZA TO TEZ PREZYDENT JEST ODPOWIEDZIALNY A TO DRUGA STRONA MEDALU NASTEPNI KOLEDZY PARTYJNI.
WSZEDZIE WYPROWADZAJA PIENIADZE I NIKT ZA TO NIE ODPOWIADA DLACZEGO W POLSCE KOLEGA KOLEDZE REKE MYJE I UDAJA ZE NIC SIE NIE STALO. KORUPCJA JEST WSZEDZIE KAZDY CHCE SIE DOROBIC I NIE NAROBIC A JAK KU TEMU MAJA OKAZJE TO CZEMU NIE SKOZYSTAC. KAZDY POWINIEN ODPOWIADAC ZA SWOJA PRACE CZYNY MATERJALNIE WTEDY NIE PCHALI BY SIE TAK NA TE PARYJNE STOLKI CO WYBORY. PANIE PREZYDENCIE MARNIE PAN WYGLADA NA TYM ZDIECIU CZYZBY KONTROLA COS NIEPRAWIDLOWEGO WYKAZALA I PROKURATURA JUZ PUKA I SIE ZBLIZE. POWINNI CALY URZAD SKONTROLOWAC ZAPOMINACIE O BUDRZE... rozwiń
Avatar
Mar... / 14 listopada 2009 o 16:10
0
nigdy nie zdecydowałbym się starać o stanowisko do którego objęcia nie mam predyspozycji czy kwalifikacji; szkoda, że niektórzy w ogóle nie mają takich zahamowań i ważne jest tylko, aby brać kasę, brać, brać, brać... brak sukcesów, kolejne niespójne kampanie nibypromocyjne, miasto kultury, wiedzy, innowacji, inspiracji... a przede wszystkim miasto nieudolnych włodarzy, urzędników którzy w nibyrekrutacjach dostają stanowiska, a na te najwyższe z nadania trafiają osoby, których kariera to wędróka po wszelkich możliwych urzędach i departamentach; irytuje wycofywanie się z różnych projektów, brak odpowiedzialności za decyzje, bałagan...

wcale się nie dziwię, że centrum przy ustalaniu priorytetów inwestycji drogowych nie traktuje poważnie regionu, którego stolica nie potrafi sobie poradzić z wieloma inwestycjami, na które najpierw rezerwuje pieniądze, płaci miliony za dokumentację i plany, a potem wycofuje się i tak w koło; a nawet jak uda się coś zrobić, to wychodzi na jaw, że z naruszeniem przepisów, że drogo, że zaraz trzeba remontować...

cały ten obraz nie napawa optymizmem;
nigdy nie zdecydowałbym się starać o stanowisko do którego objęcia nie mam predyspozycji czy kwalifikacji; szkoda, że niektórzy w ogóle nie mają takich zahamowań i ważne jest tylko, aby brać kasę, brać, brać, brać... brak sukcesów, kolejne niespójne kampanie nibypromocyjne, miasto kultury, wiedzy, innowacji, inspiracji... a przede wszystkim miasto nieudolnych włodarzy, urzędników którzy w nibyrekrutacjach dostają stanowiska, a na te najwyższe z nadania trafiają osoby, których kariera to wędróka po wszelkich możliwych urzędach i departamentac... rozwiń
Avatar
robi / 14 listopada 2009 o 16:03
0
Panie Wasilewski - miejże pan litość nad sobą i nad nami - Lubelakami! Miejże pan odrobinę godności i odpowiedzialności za to co pan robi ( i nie robi). Nie każdy nadaje się na prezydenta miasta. I tak daleko - o wiele za daleko - pan się znalazł jak na swoje możliwości. Ale chyba nawet dziecko w podstawówce zorientowałoby się już dawno, że pora się wycofać i NIE PSUĆ WIĘCEJ! To nie jest pański prywatny folwark. To wspólne nasze dobro. Na co pan jeszcze czeka? Na rachunek do zapłacenia za te stracone lata? Głosowałem na Pana i strasznie się zawiodłem...
Avatar
Lublin ESK 2016 / 14 listopada 2009 o 15:10
0
Zuk powinien na stanowisku zastapic wasilewskiego niech lepiej ucz on akustyki na polibudzie bo do rzadzenia 400000 miastem sie nie nadaje zupelnie.
Avatar
kokoszka / 14 listopada 2009 o 14:01
0
A czy pani Blajerska nie wie że brak decyzji też jest decyzją, a jak są jakieś uchybienia to żeby doszło do uchybienia musi zostać podjęta jakaś decyzja bo przecież uchybienie nie wpada sobie od tak z okna czy z powietrza
Avatar
xxx / 14 listopada 2009 o 12:55
0
LM napisał:
W tej sytuacji już nie nieporadność prezydenta jest zastraszająca, ale fakt, że nie ma żadnej alternatywy w wyborach... Trudno wyobrazić sobie bardziej niekompetentnego włodarza miasta, niż obecny, ale niech ktoś mi wskaże jakiegoś lepszego kontrkandydata?

Krótko: K.Żuk.
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kto będzie nowym starostą lubelskim? "W kuluarach przewija się tylko jedno nazwisko"

Kto będzie nowym starostą lubelskim? "W kuluarach przewija się tylko jedno nazwisko" 0 0

Nowym starostą powiatu lubelskiego najprawdopodobniej zostanie Zdzisław Antoń z PiS. Sam zainteresowany nie potwierdza tej informacji.

Program TV na weekend 16-18 listopada. Jakie filmy warto zobaczyć?

Program TV na weekend 16-18 listopada. Jakie filmy warto zobaczyć? 0 0

Co Gdzie Kiedy. Fantastyczne zwierzęta ze świata Harry'ego Pottera, oscarowe Manchester by the Sea czy klasyczny Sobowtór, to niektóre z ciekawych produkcji, które będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [16-18 listopada]
16 listopada 2018, 9:00

Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [16-18 listopada] 0 0

Co Gdzie Kiedy. Na ekrany lubelskich kin wkraczają Zbrodnie Grindelwalda, kolejna odsłona serii rozgrywającej się w świecie Harry'ego Pottera. Zapowiada się efektowne widowisko. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Oszczędzanie na zakupach dzięki aplikacji – poznaj Kimbino

Oszczędzanie na zakupach dzięki aplikacji – poznaj Kimbino 0 0

Gromadzenie pieniędzy w skarbonce czy odkładanie na konto oszczędnościowe to popularne sposoby na oszczędzanie. Niemniej – nie zawsze skuteczne. Warto swój system oszczędnościowy rozwinąć, dzięki sprytnemu podejściu do zakupów i prostej aplikacji na smartfona.

Nowa szefowa PZL-Świdnik. Zastąpi Mieczysława Majewskiego

Nowa szefowa PZL-Świdnik. Zastąpi Mieczysława Majewskiego 0 0

Beata Stelmach od czwartku jest prezesa zarządu zakładów PZL-Świdnik. Stelmach zastąpi Mieczysława Majewskiego, który ogłosił wycofanie się ze spółki po udzieleniu wsparcia pani prezes we wdrażaniu w nowe obowiązki.

Świąteczne szaleństwo prezentowe - jak kupować, żeby nie zwariować?

Świąteczne szaleństwo prezentowe - jak kupować, żeby nie zwariować? 0 0

Ze Świętami Bożego Narodzenia nierozerwalnie związane są prezenty. Nie może ich zabraknąć pod żadną choinką. Z roku na rok rosną oczekiwania zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jak więc kupować prezenty świąteczne, żeby mieć je przygotowane na czas?

Trzymał w mieszkaniu kontrabandę. Może trafić do więzienia

Trzymał w mieszkaniu kontrabandę. Może trafić do więzienia 0 2

Trzymał w mieszkaniu i w piwnicy ponad 1500 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy o wartości ponad 26 tysięcy złotych. Mieszkaniec Białej Podlaskiej może trafić do więzienia.

Euro Truck Simulator 2: Bałtycki szlak. Nowe drogi, nowe miasta (wideo)
film

Euro Truck Simulator 2: Bałtycki szlak. Nowe drogi, nowe miasta (wideo) 0 0

13 000 kilometrów dróg. Litwa, Łotwa, Estonia i część Rosji z Sankt Petersburgiem i Kaliningradem. Premiera dodatku Euro Truck Simulator 2: Bałtycki szlak jeszcze w tym miesiącu.

Polacy gotowi do starcia z Holandią

Polacy gotowi do starcia z Holandią 11 0

Na Arenie Lublin odbyła się konferencja prasowa dotycząca meczu reprezentacji Polski z Holandią w ramach Europe Rugby Trophy

Pierwszy etap budowy Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem na finiszu. Czas na kolejne

Pierwszy etap budowy Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem na finiszu. Czas na kolejne 0 0

Budowa pierwszego etapu Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem na finiszu. Stowarzyszenie Wspólny Świat już szykuje się do kolejnych etapów

Górnik jedzie do Częstochowy po czwartą wyjazdową wygraną

Górnik jedzie do Częstochowy po czwartą wyjazdową wygraną 0 1

Po udanym, ale wygranym w dość szczęśliwych okolicznościach starciu z Gryfem Wejherowo, Górnik Łęczna zmierzy się na wyjeździe z Skrą Częstochowa. Mierzy w czwarte w tym sezonie zwycięstwo na wyjeździe

Pomnik Kaczyńskich w Lublinie? Porażka klubu PiS. Pomysł odesłany do komisji
galeria

Pomnik Kaczyńskich w Lublinie? Porażka klubu PiS. Pomysł odesłany do komisji 78 18

Rada Miasta nie rozstrzygnęła dzisiaj sprawy budowy pomnika Marii i Lecha Kaczyńskich według projektu opracowanego przez jedną z radnych PiS. Głosami koalicji pomysł został odesłany do ponownej oceny przez komisję kultury

Lubelskie: 83 miliony złotych dla szpitali powiatowych. Które dostaną pieniądze?

Lubelskie: 83 miliony złotych dla szpitali powiatowych. Które dostaną pieniądze? 2 4

Niemal 83 miliony złotych trafi do szpitali powiatowych. W Lubartowie powstanie nowy trakt operacyjny, w Puławach remont przejdzie kilka oddziałów i pojawi się rezonans magnetyczny

Lubelski Urząd Wojewódzki zamawia nowe samochody terenowe

Lubelski Urząd Wojewódzki zamawia nowe samochody terenowe 0 8

Pięć fabrycznie nowych samochodów terenowych zamawia Lubelski Urząd Wojewódzki. Cztery z nich mają służyć pracownikom Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Jeden zostanie zakupiony na potrzeby Państwowej Straży Łowieckiej.

The Settlers History Collection: Zbuduj to jeszcze raz (wideo)
film

The Settlers History Collection: Zbuduj to jeszcze raz (wideo) 0 0

Siedem części The Settlers. Każda ulepszona i dostosowana do Windows 10. The Settlers History Collection jest już dostępne, co oznacza, że znów można wysłać osadników w teren.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.