Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 listopada 2009 r.
15:04
Edytuj ten wpis

Podwładni rozrabiają, prezydent się przygląda

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 12 A A

Można bez przetargu wydać 6,5 mln zł z miejskiej kasy. Można kupić bubel i nie wymóc na wykonawcy usunięcia usterek. Można źle planować rozbudowę dróg i reformę komunikacji miejskiej. A wszystko bezkarnie. Nikt z urzędników winnych trzech ostatnich skandali w Ratuszu nie został ukarany. Bo, zdaniem magistratu, winnych nie ma

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Adama Wasilewskiego, prezydenta Lublina, prześladuje ostatnio pech. W ciągu zaledwie dwóch tygodni światło dzienne ujrzały akta z trzech kontroli prowadzonych w magistracie. Wszystkie negatywnie oceniają działalność prezydenckich podwładnych.

Bez przetargu? No to co?

Pierwsza z trzech kontroli dotyczyła budowy wiaduktu nad al. Witosa. Tę sprawę badała Regionalna Izba Obrachunkowa, która zajmuje się m.in. kontrolą wydatków samorządów.

Wiadukt powinna zbudować za własne pieniądze i przekazać miastu na własność spółka, która tuż obok chciała postawić wielkie centrum handlowe. Ale Ratusz postanowił ją częściowo wyręczyć i dofinansował budowę. Tyle że w miejskich aktach nie ma ani słowa o tym, by spółka o takie wsparcie prosiła i by od jego otrzymania uzależniała budowę wiaduktu. Do tej pory magistrat przekazał na nią 6,5 mln zł. Ponadto, publiczne pieniądze wydano bez przetargu.

To dobry interes

Mimo to żaden z miejskich urzędników nie został za to pociągnięty do odpowiedzialności. – To są tylko pewne niedociągnięcia, a nie wielka awantura, dlatego prezydent nie zamierza poczynić żadnych zdecydowanych ruchów kadrowych – mówi Iwona Blajerska, rzecznik magistratu.

Zaś sam prezydent już wcześniej stwierdził, że miasto zrobiło dobry interes. – Przejęliśmy majątek wartości 43,5 mln zł, wykładając tylko 6,5 mln zł – podkreślał Adam Wasilewski, prezydent Lublina.
Tymczasem w sprawie tej inwestycji cały czas toczy się prokuratorskie śledztwo, dotyczące nieprawidłowości we współfinansowaniu wiaduktu przez miasto.

Bubel? I tak zapłacimy!

Rażącą nieporadność urzędników wykazała też wewnętrzna kontrola przeprowadzona w magistracie. Chodziło o sadzawki w Ogrodzie Saskim. Dolne oczko wodne działało tylko przez krótki czas, bo okazało się bublem, podobnie jak strumień łączący je z górną sadzawką. Co więcej, obydwa te obiekty wykonawca zgłosił do odbioru rok po określonym umową terminie, ale w protokole znalazł się zapis, że ze wszystkim zdążył na czas. Ci sami ludzie, którzy ten protokół podpisali, tego samego dnia sporządzili też notatkę, że konieczne są jeszcze poprawki.

Urząd do dziś nie wymógł usunięcia usterek. Mało tego, Ratusz zapłacił za prace o 100 tys. zł więcej, niż to wynikało z umowy. Miasto, choć powinno, nie zażądało też kar umownych od spółki, która podjęła się roli inwestora zastępczego i w imieniu magistratu powinna pilnować, by wykonawca prac przeprowadził je solidnie. Za sam fakt wystąpienia usterek Ratusz powinien naliczyć spółce 5 proc. kary, za każdy dzień zwłoki w usunięciu wad 0,5 proc. i tyle samo za każdy dzień zwłoki w przekazaniu wolnego od wad obiektu.

Ma jeszcze czas na wyjaśnienia

A jakby tego wszystkiego było mało urzędnicy chcą wydać 600 tys. zł na kolejną przebudowę sadzawek, co oznaczałoby że ich koszt sięgnie 1,2 mln zł.

– Jeżeli jest możliwość wyegzekwowania prawidłowej budowy tych obiektów, to nie należy na ten cel wydawać dodatkowych pieniędzy – zapewniał Adam Wasilewski, prezydent Lublina po tym, jak na naszych łamach opisaliśmy sprawę.

Kary nikt nie poniósł. – Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej ma jeszcze czas na złożenie wyjaśnień – mówi Blajerska.

Drogi do luftu? Co tam!

Winnych prezydent nie znalazł też po ostatniej, druzgocącej dla niego, kontroli przeprowadzonej w Ratuszu przez Najwyższą Izbę Kontroli.

NIK sprawdzała, co Urząd Miasta robił, by usprawnić ruch uliczny i komunikację miejską. Izba uznała za błąd decyzję o wycofaniu się z budowy tunelu pod Al. Racławickimi podjętą w chwili, gdy na projekty budowy miasto wydało już 2,4 mln zł.

Kontrola wytknęła, że miasto nie ma strategicznych planów rozbudowy sieci drogowej, a inne dokumenty są ze sobą sprzeczne: jeden z nich każe wręcz rezerwować tereny pod tory dla tramwajów, z których Lublin dawno zrezygnował. Lista zarzutów jest dłuższa: Zatłoczone drogi, za mało "zielonej fali”, brak wieloletnich planów remontowych. Oraz to, że Ratusz nawet nie sprawdził, jakie efekty przyniosły zmiany w komunikacji miejskiej, za których propozycje miasto zapłaciło prawie pół miliona złotych. I jeszcze jeden zarzut: w zeszłym roku na drogi magistrat ściągnął z Unii Europejskiej dokładnie zero złotych.

Uchybienia się zdarzają. I znów nikt za to nie odpowie.

– Bo w wystąpieniu pokontrolnym NIK nikt nie został wymieniony z imienia i nazwiska – wyjaśnia Blajerska. – Prezydent uznał, że nie są to na tyle ważne uchybienia, by podejmować decyzje kadrowe. Na stanowiskach ponosi się odpowiedzialność za decyzje, ale czasem mogą się zdarzyć uchybienia.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
100 g. / 21 listopada 2009 o 17:10
0
jedyne poważne zadanie lubelskich urzędników to zlecanie tzw. nietrafionych dokumentacji i wyczesywanie z tego kasy. Bo to taki czysty pieniądz, a że nie wyszło - no cóż. Papier jest.
Avatar
olo / 14 listopada 2009 o 17:59
0
2,4 mln za projekt tunelu, a za projekt przebudowy teatru w budowie 8 mln - ale ktoś nasze pieniądze wyciąga
Avatar
gada / 14 listopada 2009 o 17:51
0
wierzę Panu Prezydentowi że te wszystkie opisane przypadki to był dobry interes, ale dla kogo ? bo nie wierzę , że dla miasta. Może dla tych co nie stracili stołków ? dla kogo jeszcze ?
Avatar
mosquito / 14 listopada 2009 o 17:20
0
mówiłem ! - prowincjonale jałopy.
Avatar
~PIOTR~ / 14 listopada 2009 o 16:20
0
WSZEDZIE WYPROWADZAJA PIENIADZE I NIKT ZA TO NIE ODPOWIADA DLACZEGO W POLSCE KOLEGA KOLEDZE REKE MYJE I UDAJA ZE NIC SIE NIE STALO. KORUPCJA JEST WSZEDZIE KAZDY CHCE SIE DOROBIC I NIE NAROBIC A JAK KU TEMU MAJA OKAZJE TO CZEMU NIE SKOZYSTAC. KAZDY POWINIEN ODPOWIADAC ZA SWOJA PRACE CZYNY MATERJALNIE WTEDY NIE PCHALI BY SIE TAK NA TE PARYJNE STOLKI CO WYBORY. PANIE PREZYDENCIE MARNIE PAN WYGLADA NA TYM ZDIECIU CZYZBY KONTROLA COS NIEPRAWIDLOWEGO WYKAZALA I PROKURATURA JUZ PUKA I SIE ZBLIZE. POWINNI CALY URZAD SKONTROLOWAC ZAPOMINACIE O BUDRZETOWKACH TAM TO DOPIERO CHAJ LAJF DYREKTORZY TRAKTUJA JE JAK WLASNE FIRMY. PROSZE PRZEPROWADZIC KONTROLE W BUDRZETOWKACH ZA TO TEZ PREZYDENT JEST ODPOWIEDZIALNY A TO DRUGA STRONA MEDALU NASTEPNI KOLEDZY PARTYJNI.
WSZEDZIE WYPROWADZAJA PIENIADZE I NIKT ZA TO NIE ODPOWIADA DLACZEGO W POLSCE KOLEGA KOLEDZE REKE MYJE I UDAJA ZE NIC SIE NIE STALO. KORUPCJA JEST WSZEDZIE KAZDY CHCE SIE DOROBIC I NIE NAROBIC A JAK KU TEMU MAJA OKAZJE TO CZEMU NIE SKOZYSTAC. KAZDY POWINIEN ODPOWIADAC ZA SWOJA PRACE CZYNY MATERJALNIE WTEDY NIE PCHALI BY SIE TAK NA TE PARYJNE STOLKI CO WYBORY. PANIE PREZYDENCIE MARNIE PAN WYGLADA NA TYM ZDIECIU CZYZBY KONTROLA COS NIEPRAWIDLOWEGO WYKAZALA I PROKURATURA JUZ PUKA I SIE ZBLIZE. POWINNI CALY URZAD SKONTROLOWAC ZAPOMINACIE O BUDRZE... rozwiń
Avatar
Mar... / 14 listopada 2009 o 16:10
0
nigdy nie zdecydowałbym się starać o stanowisko do którego objęcia nie mam predyspozycji czy kwalifikacji; szkoda, że niektórzy w ogóle nie mają takich zahamowań i ważne jest tylko, aby brać kasę, brać, brać, brać... brak sukcesów, kolejne niespójne kampanie nibypromocyjne, miasto kultury, wiedzy, innowacji, inspiracji... a przede wszystkim miasto nieudolnych włodarzy, urzędników którzy w nibyrekrutacjach dostają stanowiska, a na te najwyższe z nadania trafiają osoby, których kariera to wędróka po wszelkich możliwych urzędach i departamentach; irytuje wycofywanie się z różnych projektów, brak odpowiedzialności za decyzje, bałagan...

wcale się nie dziwię, że centrum przy ustalaniu priorytetów inwestycji drogowych nie traktuje poważnie regionu, którego stolica nie potrafi sobie poradzić z wieloma inwestycjami, na które najpierw rezerwuje pieniądze, płaci miliony za dokumentację i plany, a potem wycofuje się i tak w koło; a nawet jak uda się coś zrobić, to wychodzi na jaw, że z naruszeniem przepisów, że drogo, że zaraz trzeba remontować...

cały ten obraz nie napawa optymizmem;
nigdy nie zdecydowałbym się starać o stanowisko do którego objęcia nie mam predyspozycji czy kwalifikacji; szkoda, że niektórzy w ogóle nie mają takich zahamowań i ważne jest tylko, aby brać kasę, brać, brać, brać... brak sukcesów, kolejne niespójne kampanie nibypromocyjne, miasto kultury, wiedzy, innowacji, inspiracji... a przede wszystkim miasto nieudolnych włodarzy, urzędników którzy w nibyrekrutacjach dostają stanowiska, a na te najwyższe z nadania trafiają osoby, których kariera to wędróka po wszelkich możliwych urzędach i departamentac... rozwiń
Avatar
robi / 14 listopada 2009 o 16:03
0
Panie Wasilewski - miejże pan litość nad sobą i nad nami - Lubelakami! Miejże pan odrobinę godności i odpowiedzialności za to co pan robi ( i nie robi). Nie każdy nadaje się na prezydenta miasta. I tak daleko - o wiele za daleko - pan się znalazł jak na swoje możliwości. Ale chyba nawet dziecko w podstawówce zorientowałoby się już dawno, że pora się wycofać i NIE PSUĆ WIĘCEJ! To nie jest pański prywatny folwark. To wspólne nasze dobro. Na co pan jeszcze czeka? Na rachunek do zapłacenia za te stracone lata? Głosowałem na Pana i strasznie się zawiodłem...
Avatar
Lublin ESK 2016 / 14 listopada 2009 o 15:10
0
Zuk powinien na stanowisku zastapic wasilewskiego niech lepiej ucz on akustyki na polibudzie bo do rzadzenia 400000 miastem sie nie nadaje zupelnie.
Avatar
kokoszka / 14 listopada 2009 o 14:01
0
A czy pani Blajerska nie wie że brak decyzji też jest decyzją, a jak są jakieś uchybienia to żeby doszło do uchybienia musi zostać podjęta jakaś decyzja bo przecież uchybienie nie wpada sobie od tak z okna czy z powietrza
Avatar
xxx / 14 listopada 2009 o 12:55
0
LM napisał:
W tej sytuacji już nie nieporadność prezydenta jest zastraszająca, ale fakt, że nie ma żadnej alternatywy w wyborach... Trudno wyobrazić sobie bardziej niekompetentnego włodarza miasta, niż obecny, ale niech ktoś mi wskaże jakiegoś lepszego kontrkandydata?

Krótko: K.Żuk.
Avatar
100 g. / 21 listopada 2009 o 17:10
0
jedyne poważne zadanie lubelskich urzędników to zlecanie tzw. nietrafionych dokumentacji i wyczesywanie z tego kasy. Bo to taki czysty pieniądz, a że nie wyszło - no cóż. Papier jest.
Avatar
olo / 14 listopada 2009 o 17:59
0
2,4 mln za projekt tunelu, a za projekt przebudowy teatru w budowie 8 mln - ale ktoś nasze pieniądze wyciąga
Avatar
gada / 14 listopada 2009 o 17:51
0
wierzę Panu Prezydentowi że te wszystkie opisane przypadki to był dobry interes, ale dla kogo ? bo nie wierzę , że dla miasta. Może dla tych co nie stracili stołków ? dla kogo jeszcze ?
Avatar
mosquito / 14 listopada 2009 o 17:20
0
mówiłem ! - prowincjonale jałopy.
Avatar
~PIOTR~ / 14 listopada 2009 o 16:20
0
WSZEDZIE WYPROWADZAJA PIENIADZE I NIKT ZA TO NIE ODPOWIADA DLACZEGO W POLSCE KOLEGA KOLEDZE REKE MYJE I UDAJA ZE NIC SIE NIE STALO. KORUPCJA JEST WSZEDZIE KAZDY CHCE SIE DOROBIC I NIE NAROBIC A JAK KU TEMU MAJA OKAZJE TO CZEMU NIE SKOZYSTAC. KAZDY POWINIEN ODPOWIADAC ZA SWOJA PRACE CZYNY MATERJALNIE WTEDY NIE PCHALI BY SIE TAK NA TE PARYJNE STOLKI CO WYBORY. PANIE PREZYDENCIE MARNIE PAN WYGLADA NA TYM ZDIECIU CZYZBY KONTROLA COS NIEPRAWIDLOWEGO WYKAZALA I PROKURATURA JUZ PUKA I SIE ZBLIZE. POWINNI CALY URZAD SKONTROLOWAC ZAPOMINACIE O BUDRZETOWKACH TAM TO DOPIERO CHAJ LAJF DYREKTORZY TRAKTUJA JE JAK WLASNE FIRMY. PROSZE PRZEPROWADZIC KONTROLE W BUDRZETOWKACH ZA TO TEZ PREZYDENT JEST ODPOWIEDZIALNY A TO DRUGA STRONA MEDALU NASTEPNI KOLEDZY PARTYJNI.
WSZEDZIE WYPROWADZAJA PIENIADZE I NIKT ZA TO NIE ODPOWIADA DLACZEGO W POLSCE KOLEGA KOLEDZE REKE MYJE I UDAJA ZE NIC SIE NIE STALO. KORUPCJA JEST WSZEDZIE KAZDY CHCE SIE DOROBIC I NIE NAROBIC A JAK KU TEMU MAJA OKAZJE TO CZEMU NIE SKOZYSTAC. KAZDY POWINIEN ODPOWIADAC ZA SWOJA PRACE CZYNY MATERJALNIE WTEDY NIE PCHALI BY SIE TAK NA TE PARYJNE STOLKI CO WYBORY. PANIE PREZYDENCIE MARNIE PAN WYGLADA NA TYM ZDIECIU CZYZBY KONTROLA COS NIEPRAWIDLOWEGO WYKAZALA I PROKURATURA JUZ PUKA I SIE ZBLIZE. POWINNI CALY URZAD SKONTROLOWAC ZAPOMINACIE O BUDRZE... rozwiń
Avatar
Mar... / 14 listopada 2009 o 16:10
0
nigdy nie zdecydowałbym się starać o stanowisko do którego objęcia nie mam predyspozycji czy kwalifikacji; szkoda, że niektórzy w ogóle nie mają takich zahamowań i ważne jest tylko, aby brać kasę, brać, brać, brać... brak sukcesów, kolejne niespójne kampanie nibypromocyjne, miasto kultury, wiedzy, innowacji, inspiracji... a przede wszystkim miasto nieudolnych włodarzy, urzędników którzy w nibyrekrutacjach dostają stanowiska, a na te najwyższe z nadania trafiają osoby, których kariera to wędróka po wszelkich możliwych urzędach i departamentach; irytuje wycofywanie się z różnych projektów, brak odpowiedzialności za decyzje, bałagan...

wcale się nie dziwię, że centrum przy ustalaniu priorytetów inwestycji drogowych nie traktuje poważnie regionu, którego stolica nie potrafi sobie poradzić z wieloma inwestycjami, na które najpierw rezerwuje pieniądze, płaci miliony za dokumentację i plany, a potem wycofuje się i tak w koło; a nawet jak uda się coś zrobić, to wychodzi na jaw, że z naruszeniem przepisów, że drogo, że zaraz trzeba remontować...

cały ten obraz nie napawa optymizmem;
nigdy nie zdecydowałbym się starać o stanowisko do którego objęcia nie mam predyspozycji czy kwalifikacji; szkoda, że niektórzy w ogóle nie mają takich zahamowań i ważne jest tylko, aby brać kasę, brać, brać, brać... brak sukcesów, kolejne niespójne kampanie nibypromocyjne, miasto kultury, wiedzy, innowacji, inspiracji... a przede wszystkim miasto nieudolnych włodarzy, urzędników którzy w nibyrekrutacjach dostają stanowiska, a na te najwyższe z nadania trafiają osoby, których kariera to wędróka po wszelkich możliwych urzędach i departamentac... rozwiń
Avatar
robi / 14 listopada 2009 o 16:03
0
Panie Wasilewski - miejże pan litość nad sobą i nad nami - Lubelakami! Miejże pan odrobinę godności i odpowiedzialności za to co pan robi ( i nie robi). Nie każdy nadaje się na prezydenta miasta. I tak daleko - o wiele za daleko - pan się znalazł jak na swoje możliwości. Ale chyba nawet dziecko w podstawówce zorientowałoby się już dawno, że pora się wycofać i NIE PSUĆ WIĘCEJ! To nie jest pański prywatny folwark. To wspólne nasze dobro. Na co pan jeszcze czeka? Na rachunek do zapłacenia za te stracone lata? Głosowałem na Pana i strasznie się zawiodłem...
Avatar
Lublin ESK 2016 / 14 listopada 2009 o 15:10
0
Zuk powinien na stanowisku zastapic wasilewskiego niech lepiej ucz on akustyki na polibudzie bo do rzadzenia 400000 miastem sie nie nadaje zupelnie.
Avatar
kokoszka / 14 listopada 2009 o 14:01
0
A czy pani Blajerska nie wie że brak decyzji też jest decyzją, a jak są jakieś uchybienia to żeby doszło do uchybienia musi zostać podjęta jakaś decyzja bo przecież uchybienie nie wpada sobie od tak z okna czy z powietrza
Avatar
xxx / 14 listopada 2009 o 12:55
0
LM napisał:
W tej sytuacji już nie nieporadność prezydenta jest zastraszająca, ale fakt, że nie ma żadnej alternatywy w wyborach... Trudno wyobrazić sobie bardziej niekompetentnego włodarza miasta, niż obecny, ale niech ktoś mi wskaże jakiegoś lepszego kontrkandydata?

Krótko: K.Żuk.