Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 stycznia 2009 r.
20:55
Edytuj ten wpis

Podziwiając tasiemca

Autor: Zdjęcie autora rad
0 0 A A

Dwie trzecie polaków ogląda seriale. Dwie trzecie oglądających z uwagą śledzi swoje ulubione tasiemce telewizyjne. Mało tego - dla wielu z nich serial to zastępcze życie rodzinne. I tylko co czwarty oglądający włącza telewizor
na "M jak miłość” z nudów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ilona Łepkowska od ponad dziesięciu lat zajmuje się wymyślaniem, pisaniem i produkowaniem seriali telewizyjnych. Jej największym sukcesem jest "M jak miłość”, które od lat bije rekordy popularności. - Telewizyjne przemówienia głowy państwa były przesuwane ze względu na emisję kolejnego odcinka, bo nawet wypowiedź prezydenta w najważniejszych dla Polski kwestiach nie byłaby konkurencja dla kolejnego epizodu ulubionego serialu Polaków - mówi Łepkowska.
Dlaczego?

Opowieści przy ognisku

Co przyciąga przed ekrany tydzień w tydzień miliony widzów? - Szukałam odpowiedzi w listach od telewidzów, na forach internetowych i w rozmowach z fanami - wylicza scenarzystka. - Serial stał się dla wielu ludzi najpopularniejszą formą rozrywki. Jest łatwo dostępna, zrozumiała, egalitarna. Na wyciągnięcie ręki.
Prof. Wiesław Godzic, medioznawca, dodaje, że serial to najważniejszy gatunek telewizyjny.

- Ale dlaczego mamy gapić się w ekran, pokazujący przygody nieznanych nam ludzi? Pewnie dlatego, że odczuwamy odwieczny głód fabuł: od czasów, gdy przy plemiennym ognisku jeden z naszych praprzodków snuł opowieści, a reszta słuchała go uważnie.

Dla każdego coś dobrego

Z badań przeprowadzonych ostatnio przez UPC* wynika, ze taki głód fabuł odczuwamy niemal wszyscy. Aż 78 proc. widowni seriali to kobiety; seriale ogląda też co drugi mężczyzna.

Największy procent z pośród deklarujących oglądanie seriali stanowią osoby w wieku 55-70 lat (75 proc.). Ale już kolejna grupa może budzić zaskoczenie: to młodsza widownia w wieku 15-24 lata (67 proc.). Ale ta akurat grupa nie ogląda telenowel. Dla nich najważniejszymi tytułami są takie seriale jak "Lost”, "Prison Break”, "Gotowe na wszystko”, "Rodzina Soprano” czy "House”.

- Do niedawna - mówi Godzic - odbiorcy na ogół wstydzili się niskich emocji i prymitywnych gustów, jakie królowały w tych opowieściach. Teraz już bez żadnej kokieterii mają "swoje” seriale. Środowisko wielkomiejskich, dobrze ustawionych 30-latków nie ogląda "Klanu” i "Plebanii” podobnie jak starsze kobiety na wsiach nie oglądają gromadnie "Magdy M.” Oglądają coś innego, mówią językiem występujących tam postaci, snują fikcyjne opowieści na temat tego świata.

Gatunki kobiece

Wiesław Godzic zwraca też uwagę na inna kwestię. - Kobiety oglądają coś innego niż mężczyźni. Bo przecież nie od dziś istnieją "gatunki męskie”, zapewniające kontrolę, wyraziste rozwiązania fabularne i na ogół oparte na przemocy, oraz "kobiece”. Te cechują się brakiem rozstrzygnięć i załamaniem linii fabularnej.
Najpopularniejsze są jednak seriale obyczajowe. - Szczególnie te polskie, współczesne - podkreśla Ilona Łepkowska.

- Poruszane w nich problemy są zrozumiałe dla widzów, korespondują z ich własnym doświadczeniem. To sprawia, że widz jest w stanie odnieść się - choćby w rozmowie - do poruszanych problemów, podjąć dyskusję czy ocenić.

Tylko nie gej!

Tak bohaterowie serialu stają się regularnie "gośćmi” w domach widzów. - Nieraz obserwowałam u widzów zatarcie granicy między aktorem a graną przez niego postacią - opowiada Łepkowska. - Widzowie angażują się w fabułę serialu tak mocno, że potrafią ostro zaatakować aktora tak, jak gdyby rozmawiali z serialowym bohaterem. Sama wielokrotnie spotkałam się z oporem aktorów, jak zostaną oni odebrani przez widzów, kiedy ich postać miała, wedle scenariusza, postąpić nie całkiem etycznie czy choćby kontrowersyjnie. Wiedzieli bowiem, że widzowie oceniać ich będą poprzez pryzmat granej przez nich postaci.

Ponoć najpowszechniejsza wśród aktorów serialowych jest niechęć do… grania homoseksualistów.

Półbóg z ekranu

W sumie trudno się dziwić, bo nic nie daje w Polsce takiej popularności, jak granie w serialach. To dzięki temu trafia się na okładki tabloidów i do programów "Taniec z gwiazdami”. - Aktorzy z seriali stali się kumplami i partnerami, podobnymi do nas, ale trochę lepszymi. Wszędzie ich widać: w prasie kolorowej, w innych programach telewizyjnych - dodaje Godzic. - Przez to stali się naszymi półbogami, celebrytami. Bardzo szybko zakochaliśmy się w celebrytach.

I rzeczywiście, najważniejszym elementem, dla którego oglądamy dany serial, są ulubieni aktorzy. Tak twierdzi połowa badanych.

Tylko skąd wzięła się tak liczna grupa, która deklaruje, ze seriale ogląda "dla zabicia czasu”?

Znudzenia, ale wierni

- W tych badaniach rzeczywiście wychodzą na jaw silne zależności związane z płcią kulturową. Jedna trzecia mężczyzn oglądających seriale deklaruje, że robi to z nudów, dla zabicia czasu. Co czwarty mężczyzna przed serialowym ekranem nie dokonuje wyboru, tylko bezwolnie zgadza się na oglądanie tego, co pozostali domownicy. W dodatku zaledwie 4 proc. z nich stwierdza, że serial pokazuje takie życie, jakie nasz macho chciałby mieć - tłumaczy Godzic.

Tak czy inaczej, aż 80 proc. widzów ogląda każdy odcinek swojego serialu. Żadna forma telewizyjnej rozrywki nie ma tak wiernej publiczności.

Pozostałe informacje

Daniel Obajtek zarekomendował mieszkańcom Puław fuzję miejscowego kombinatu z Orlenem, którym zarządzał w czasie rządów PiS. Obecne władze Grupy Azoty stanowczo odcinają się od takich sugestii, nazywając ich potencjalne skutki osłabianiem polskiej branży chemicznej
POMYSŁY i MILIARDY

Daniel Obajtek i jego pomysły na "Puławy". Grupa Azoty odpowiada

Daniel Obajtek skrytykował sposób zarządzania Grupą Azoty. Stwierdził, że porzucony po wyborach plan fuzji z Orlenem, byłby najlepszym rozwiązaniem dla Zakładów Azotowych. Na te słowa odpowiedziała rzecznik tarnowskiego przedsiębiorstwa.

Lublin jest jednym z dziewięciu miast w Polsce, które otrzymało zaproszenie do udziału w projekcie „Urban Lab – Miasto dla Młodych” oraz pierwszym z podpisaną umową na dofinansowanie.
POMYSŁY I PIENIĄDZE

Lublin to pierwsze takie miasto w Polsce. Miasto dla młodych

Miasto Lublin jako pierwsze miasto w Polsce podpisało umowę na dofinansowanie w ramach projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy
GONIEC NA G7

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy

Kiedy? 14 grudnia. Gdzie? Arena Lublin. Będą pojedynki w najlepszej grze świata, będzie współpraca i będzie wsparcie dla potrzebujących.

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i był w stanie zrobić wszystko, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!