Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

28 grudnia 2019 r.
8:04

Pożegnanie z "Limkiem". "Łezka się w oku kręci"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
97 21 A A
20 grudnia SB Lim-2 odleciał do Mielca
20 grudnia SB Lim-2 odleciał do Mielca (fot. Ewelina Burda)

Biała Podlaska była ważnym punktem na lotniczej mapie Polski. Chyba najbardziej w pamięć zapadł Turek Vahap Toy, który w 2001 roku obiecywał tu port lotniczy na 3 mln pasażerów. Słuch po nim szybko zaginął, a lotnisko z najdłuższym pasem startowym w Polsce zostało. W przyszłym roku będzie to teren wojska. Ministerstwo Obrony Narodowej zamknie go dla mieszkańców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jednak kilka dni temu lotnisko odżyło, ale tylko na chwilę. Z hangaru wyłonił się SB Lim-2, samolot szkolno-bojowy, który kiedyś często latach nad dachami mieszkańców Białej Podlaskiej, zwłaszcza w latach 70-tych; za czasów funkcjonowania tutaj 61. Pułku Szkolno–Bojowego.

Łezka się w oku kręci

20 grudnia „Limek”, jak pieszczotliwie mówią o nim piloci, odleciał do Mielca, do swojego nowego domu.

- Łezka się w oku kręci. To jest zamknięcie ponad 120 lat historii lotnictwa na ziemi bialskopodlaskiej - mówi wzruszony pilot Sławomir Hetman, który odleciał odrzutowcem do Mielca. To jedyny pilot w Polsce, który posiada uprawnienia cywilne na loty zarówno na samolocie odrzutowym Lim-2, jak TS-11 Iskra. I to on sprowadził SB Lima-2 w 2012 roku na bialskie lotnisko.– Chciałem wskrzesić tutaj latanie.

Te tradycje lotnicze sięgają 1923 roku, kiedy powstała Podlaska Wytwórnia Samolotów z produkcją samolotów szkolnych i bojowych, a także szybowców. Założył ją ziemianin Stanisława hr. Rosenwerth-Różyczka. W 1929 roku ważnym wyposażeniem biura konstrukcyjnego stał się tunel aerodynamiczny. To było pierwsze tego typu urządzenie w Polsce. Wytwórnia istniała aż do wybuchu II Wojny Światowej.

W sumie wyprodukowała 1500 samolotów różnego typu. Jednak zniszczona w wyniku działań wojennych, fabryka po wyzwoleniu nie została odbudowana. Po wojnie, na lotnisku stacjonowały tu z przerwami wojskowe samoloty o napędzie śmigłowym ale na dłużej, po przebazowaniu z Nowego Miasta, osiadł tu 61. Pułk Szkolno-Bojowy, który szkolił pilotów z uczelni w Dęblinie.

Wówczas na bialskim lotnisku stacjonowało 150 maszyn typu SB Lim. Instruktorzy lotu cenili te samoloty, bo piloci mogli się na nich szkolić w każdych warunkach atmosferycznych, dniem i nocą.

14800 metrów

- Jak usłyszałem ten dźwięk, to tętno mi wzrosło, a w oczach zakręciły się łzy - nie ukrywa Franciszek Ostrowski, obecnie miejski radny i były pilot z Białej Podlaskiej. - Pracowałem tu od 1974 toku. Na Limie 2300 godzin wylatałem. Najwyżej na 14800 metrach z nim byłem - wspomina. Na bialskim lotnisku wyszkoliło się ok. 1 tys. lotników. - Na tej maszynie wszystko można było zrobić: i korkociąg, i pilotaż wyższy - wychwala Ostrowski.

Swoją karierę pilota na tym samolocie rozpoczął też Hetman, który nie ma wątpliwości, że to szczególna maszyna. - Konstrukcja ma 66 lat. Jest w pełni sprawna. To szczyt osiągnięć technicznych z końca lat 40-tych. Władze radzieckie zleciły Polakom ich wykonanie. Miały podlegać ocenie i Polska miała dostać zgodę na produkcję samolotów odrzutowych. To była produkcja testowa.

Fachowcy nie mają wątpliwości, że była to epokowa zmiana.

Zostanie w Polsce

Ostatni Lim w bialskim hangarze stał od 2012 roku. W grudniu od Fundacji Polskie Orły odkupił go prywatny właściciel. - Chętnych było wielu z całego świata. Cieszę się że pozostanie w Polsce - zaznacza Sławomir Hetman.

Nowy właściciel na co dzień jest pilotem pasażerskich linii lotniczych. - Będziemy go przywracać do jeszcze lepszego stanu lotnego i latać z nim na pokazy. To jedyny zachowany model SB Lim-2 w Polsce. W Europie są jeszcze trzy egzemplarze - mówi Bartosz Maciejczyk.

Z Limem żegnało się też wielu mieszkańców Białej Podlaskiej. - To smutne. W dzieciństwie mieszkałam na ulicy Łomaskiej przy lotnisku. Do dzisiaj gdy słyszę warkot rozgrzewanych silników przed lotami, to przypomina mi się drżenie naczyń w domu i nasze okrzyki nad przelatującymi samolotami „panie pilocie dziura w samolocie!”. Szkoda, że nie wrócą te czasy - ubolewa pani Grażyna.

Wyprowadzka

Odrzutowiec dokładnie w 51 minut doleciał do Mielca. Na lotnisku zrobiło się cicho. Słychać tylko westchnienia byłych pilotów.

- Obecnie MON nie życzy sobie, aby ktoś spoza wojska był współuczestnikiem parceli, na której wojsko będzie stacjonować - przyznaje pilot Hetman. Dlatego z hangaru wyprowadzić musiały się też szybowce, na których można było się szkolić w Białej Podlaskiej. - W tej chwili trwa procedura wyrejestrowania lotniska - informuje Mariusz Kozioł, kierownik lotniska.

Ma tu stacjonować batalion 18. Dywizji Zmechanizowanej. Pierwsze wzmianki o tym zaczęły pojawiać się na początku roku. A dzisiaj tereny zostały już przekazane dla ministerstwa.

Batalion, dywizjon, kompanie

- Biała Podlaska zasługuje na to, by mieć dużą jednostkę wojskową - uważa gen. Jarosław Gromadzinski, dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej. Dokładnie, ma tu stacjonować batalion zmechanizowany, dywizjon przeciwlotniczy, kompania rozpoznawcza, kompania saperów oraz batalion transportowy. - W styczniu ponad 600 hektarów będzie już scalone w jeden kompleks wojskowy - zapowiada Gromadziński, który odpowiada za tworzenie batalionu w Białej Podlaskiej. - W przyszłym roku chcemy też rozpocząć prace budowlane oraz formowanie pierwszego batalionu zmechanizowanego.

Będzie tu służyć 2 tys. żołnierzy. - Będzie to miało realny wpływ na rynek lokalny. Bo zatrudniać będziemy tutejszych szeregowych, lokalnie - precyzuje dowódca. Taką zmianę zauważył w Siedlcach. - Po roku naszej obecności, widać jak zmieniła się tam koniunktura - podkreśla gen. Gromadziński. Poza tym, jego zdaniem, po 2 latach w mieście będzie już widać obecność wojska. - Mamy pieniądze. Musimy wybudować sporo infrastruktury.

Pasy i strzelnice

Pierwszy przetarg na remont budynku sztabowego już rozstrzygnięto. Opiewa na 23 mln zł. Czas realizacji to wrzesień 2021 roku. Na terenie po byłym lotnisku, wojsko ma też prowadzić szkolenia. Będą tu także dwie strzelnice oraz pasy taktyczne, które pozwolą na prowadzenie ćwiczeń czołgowych.

Obecnie byli piloci z Białej Podlaskiej zabiegają, aby w mieście powołać muzeum lotnictwa. - Tak, żeby nie zapomnieć, że tu były bogate tradycje lotnicze - podkreśla na koniec Ostrowski.

*Autorka korzystała z książki Mariana Mikołajczuka „Lotnicze tradycje Białej Podlaskiej” (ZP Grupa, 2008)

Łezka się w oku kręci. To jest zamknięcie ponad 120 lat historii lotnictwa na ziemi bialskopodlaskiej - mówi wzruszony pilot Sławomir Hetman, który odleciał odrzutowcem do Mielca. (fot. Franciszek Ostrowski)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Profesor Zbigniew Pater nadal na czele Politechniki Lubelskiej

Profesor Zbigniew Pater nadal na czele Politechniki Lubelskiej

Dotychczasowy rektor będzie kierował Politechniką Lubelską przez kolejne cztery lata. Profesor Zbigniew Pater starający się o reelekcję był jedynym kandydatem na rektora kadencji 2024-2028.

Bliżej po paszport. Otwarto punkt w Świdniku
galeria

Bliżej po paszport. Otwarto punkt w Świdniku

Mieszkańcy Świdnika nie muszą już jeździć po paszport do Lublina. W urzędzie miasta otwarto terenowe biuro paszportowe.

Znamy kolejnych artystów tegorocznych Innych Brzmień
27 czerwca 2024, 16:00

Znamy kolejnych artystów tegorocznych Innych Brzmień

Amerykański wirtuoz gitary – Yonatan Gat, ultra żywiołowi Meksykanie z Sonido Gallo Negro, zjawiskowa Halina Rice i dark rockowy Kanadyjczyk Alex Henry Foster, to kolejni artyści tegorocznego festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, który odbędzie się w Lublinie w dniach 27-30 czerwca.

Aliplast pochwalił się największą klejoną instalacją fotowoltaiczną w Polsce
Zdjęcia/Wideo
galeria

Aliplast pochwalił się największą klejoną instalacją fotowoltaiczną w Polsce

Ma moc 2,5 MW i mieści się na 40 tys.m2 dachu lubelskiego zakładu Aliplast, wiodącego w Europie projektanta i producenta systemów aluminiowych dla budownictwa. Mowa o klejonej instalacji fotowoltaicznej na Felinie, największej tego typu w Polsce!

Koncertowy jubileusz Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego
19 kwietnia 2024, 19:00

Koncertowy jubileusz Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego

To już 45 lat odkąd po raz pierwszy na scenie wystąpił Krzysztof „Jary” Jaryczewski. Ten legendarny wokalista już 19 kwietnia (piątek) w Studio im. Budki Suflera Radia Lublin zagra swoje największe przeboje, które w latach 80 znała cała Polska. Wokalista wystąpi z zespołem Jary Oddział Zamknięty.

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Blisko 23 tys. sztuk nielegalnych papierosów zabezpieczyli janowscy policjanci. Natomiast funkcjonariusze NOSG udaremnili przemyt ponad 35 tys. paczek. Ich wartość rynkowa to 625 tys. zł.

Enej w Zgrzycie
21 kwietnia 2024, 20:00

Enej w Zgrzycie

Tegoroczna wiosna dla grupy Enej jest wyjątkowa z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że zespół wydał kolejną płytę („Vesna”, przyp. aut.), a drugi, że zespół ruszył w trasę klubową po Polsce, w ramach której w najbliższą niedzielę zagra w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Spartakiada w Bychawie
galeria

Spartakiada w Bychawie

We wtorek, na terenie Liceum Ogólnokształcącego w ZS im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie, odbyła się "Spartakiada" sportowo-obronna klas wojskowych z regionu.

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Na granicy z Ukrainą i Białorusią nigdy nie jest nudno. Celnicy co rusz trafiają na niezwykłą kontrabandę, a pomysłowość przemytników potrafi zadziwić nawet doświadczonych funkcjonariuszy Służby Celnej czy Straży Granicznej.

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o niedzielnych zmianach w kursowaniu autobusów. Powodem są zawody biegowe.

Studencie, zostań dawcą szpiku

Studencie, zostań dawcą szpiku

Trwa wiosenna edycja projektu Helpers’ Generation. Do akcji, we współpracy z Fundacją DKMS włączyły się trzy lubelskie uczelnie.

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata
Wybory 2024

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata

Rafał Zwolak nie przyjął propozycji Andrzeja Wnuka i nie stawił się we wtorek w samo południe na Rynku Wielkim, aby wziąć udział w otwartej dla mieszkańców debacie. Więc urzędujący prezydent sam odpowiadał na pytania przygotowane przez jego sztab.

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Po porażce ze Startem Krasnystaw w Kraśniku zdecydowali się na zmianę trenera. Kamila Dydo zastąpił Kamil Witkowski, który jeszcze niedawno prowadził trzecioligowe Karpaty Krosno.

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

Nie będzie już wyprzedaży cennych koni za wszelką cenę – zapowiada kierownictwo KOWR. Ale ośrodek, który nadzoruje stadniny, nie nastawia się też na spektakularne wyniki finansowe aukcji Pride of Poland. – Ważniejsza jest obecne odbudowa renomy polskiej hodowli, a to może potrwać kilkanaście lat – przyznaje Henryk Smolarz, dyrektor KOWR.

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Tylko do 21 kwietnia potrwają konsultacje społeczne miejskiego projektu zakładania przez mieszkanki i mieszkańców Lublina wspólnych ogrodów społecznych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium