Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

11 marca 2018 r.
14:45

Prymistka w kapeli Biała Muzyka. "Jak ja zobaczyłam te skrzypce, cały świat się skończył"

0 0 A A
Lidia Anna Biały<br />
Studentka muzykologii KUL oraz Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fideli kolanowych. Prymistka i założycielka kapeli Biała Muzyka, która zajmuje się rekonstrukcją muzyki kapeli Władysława Łobody z Trzciany (dawniej reprezentacyjnej kapeli PR Rzeszów). Laureatka wielu nagród międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych w dziedzinie muzyki tradycyjnej. <br />
Koncertuje z Marią Pomianowską, polską instrumentalistką, wokalistką i pedagog, dr hab. sztuk muzycznych, kompozytorką grająca na sarangi, suce biłgorajskiej, wiolonczeli. Brała udział w projekcie Fuente, łączącym muzykę polską, perską i flamenco. Wielokrotnie prezentowała się w TVP i na antenie Polskiego Radia. 17 kwietnia wystąpi w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach.<br />
Wcześniej - w czwartek, 22 marca, o godzinie 18 - zagra w Hades Szeroka w Lublinie. Wstęp wolny, rezerwacja biletów: 607 260 770<br />
Lidia Anna Biały
Studentka muzykologii KUL oraz Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fideli kolanowych. Prymistka i założycielka kapeli Biała Muzyka, która zajmuje się rekonstrukcją muzyki kapeli Władysława Łobody z Trzciany (dawniej reprezentacyjnej kapeli PR Rzeszów). Laureatka wielu nagród międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych w dziedzinie muzyki tradycyjnej.
Koncertuje z Marią Pomianowską, polską instrumentalistką, wokalistką i pedagog, dr hab. sztuk muzycznych, kompozytorką grająca na sarangi, suce biłgorajskiej, wiolonczeli. Brała udział w projekcie Fuente, łączącym muzykę polską, perską i flamenco. Wielokrotnie prezentowała się w TVP i na antenie Polskiego Radia. 17 kwietnia wystąpi w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach.
Wcześniej - w czwartek, 22 marca, o godzinie 18 - zagra w Hades Szeroka w Lublinie. Wstęp wolny, rezerwacja biletów: 607 260 770

W jej skośnych oczach odbija się dom dziadków postawiony, wedle legendy, w centrum tatarskiej wsi. Wspina się po górach, łowi ryby, gra na czarnej suce i kilku niezwykłych instrumentach z duszą

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Prezentacja: Prymistka w kapeli Biała Muzyka. Studiuje w Akademii Muzycznej w Krakowie i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Mieszka w Lublinie.

Dlaczego prymistka? W kapeli Biała Muzyka gra główną melodię. Z prymistką umawiam się na placu Zamkowym. Wysiada z klasycznego mini, z samochodu delikatnie wyjmuje futerały z instrumentami. To skrzypce, czarna suka, perska kemanche i hinduskie sarangi. Najtrudniejszy instrument do gry na świecie.

Ściana skrzypiec

Lidia Biały. Rocznik 1994. Korzenie rodzinne?

- Cała moja rodzina pochodzi ze wsi Świlcza pod Rzeszowem. W domu nikt nie grał - mówi z uśmiechem Lidia Biały. Skąd muzyka w jej życiu? Kiedy zaczęła chodzić, jeszcze trzymając się mebli, mama kupiła jej koleżance na urodziny zabawkę. Plastikowe skrzypce.

- Jak ja zobaczyłam te skrzypce, cały świat się skończył. Przestałam w telewizji oglądać bajki, zaczęłam oglądać koncerty z filharmonii. Każdego dnia prosząc mamę o skrzypce- wspomina Lidia.

Kiedy miała 8 lat, nauczycielka kazała kupić dzieciom dzwonki. Pojechały z mamą do sklepu muzycznego w Rzeszowie. A tam całą ściana skrzypiec. Starszy pan zdjął najmniejsze skrzypce i zagrał „Kurki trzy”. Następnie dał potrzymać małej Lidce. Złapała za smyczek i powtórzyła melodię za pierwszym razem. Poszła do szkoły muzycznej w klasie skrzypiec.
Zaczęła grać w kapelach, ucząc się od mistrzów. Skończyła szkołę muzyczną II stopnia w Rzeszowie. Ponieważ jej pasją była muzyka etniczna, wybrała studia muzykologiczne na KUL-u.

Napisała pracę licencjacką o podobieństwach między polską i perską muzyką etniczną.

Instrumenty

Oto skrzypce, od których zaczynała. Mają za sobą bardzo ciekawą historię. Dostała je od ojca. Znalazł ogłoszenie, że starsza pani sprzedaje skrzypce w Bieszczadach.

Pojechał. Kupił. Kiedy skrzypce trafiły na przegląd do lutnika, ten nie krył zdumienia. Te skrzypce mają 300 lat - powiedział. Mają duszę i swoją długą muzyczną historię.

Oto suka biłgorajska. Czarna. To jedyny instrument w Polsce o takim kolorze.

- Taki kontrast do mojego „białego” nazwiska - mówi Lidia Biały. - Ma ciekawy ornament na smyczku z motywem łabędziego dzioba. Czarnego łabędzia. Jest to instrument o niezwykle jasnej barwie. Został wykonany przez łańcuckiego lutnika Tadeusza Kmiecika. Perełka.

Oto kemanche. Niezwykły, perski instrument. Jeśli muzyk zmienia strunę, nie obraca smyczka tylko instrument. Ma specjalną nóżkę. Smyczek ma luźno naciągnięte włosie, co daje przydymione brzmienie. W roli rezonatora występuje rybi pęcherz.

Oto sarangi. Indyjski instrument. Ma jedną strunę wiolonczelową, dwie jelitowe struny harfowe i trzydzieści siedem strun rezonujących. Jest piękny, bogato zdobiony. Podstawy strun, progi są wykonane z kości.

Góry
Lubi chodzić po górach. Wspinać się na ścianę. Lubi wspinaczkę, bo kocha przygodę. - Góry są symbolem wyzwań. Kolejnych celów, które sobie stawiasz. Kolejnych szczytów, na które chcesz wejść.

Jak się jest na górze, to co widać?

- Chmury, góry, jeziora i lasy. Widać też drogę, którą się pokonało. Trudności, które się za sobą ma i wszystkie skały, które się przeszło. I widzi się też kolejne szczyty, które warto zdobyć. 

Ma pani na oku kolejne szczyty? Na przykład muzyczne?

- Tak, studia muzykologiczne, napisanie pracy, dalszy rozwój, na przykład doktorat. Jestem na drugim roku Akademii Muzycznej w Krakowie. Studiuję u Marii Pomianowskiej. Myślę, że dużo przede mną.

Góry to jedna pasja. Łowienie ryb, to druga. Od małego łowiła z ojcem. Zdarzyło jej się wyciągnąć sporą tołpygę. Waga pokazała 8 kilogramów.

- Moja rodzinna wieś ma przysiółek, który nazywa się Kamyszyn. Z Kamyszyna pochodzą moi dziadkowie. Nazwa ma pochodzić od Tatara Kamy. Dziadek opowiadał, że wedle legendy ich dom stoi w samym sercu przysiółka, w miejscu domu Tatara Kamy, który się ożenił z miejscową dziewczyną. Coś w tym jest, w szkole mówili do mnie Tatarzyca - wspomina Lidia Biały.

Wiara, nadzieja, miłość
- Co to jest miłość? Całkowite poświęcenie się swoje miłości - odpowiada bez wahania Lidia Biały. Czy chodzi o drugą połowę, dziecko czy pasję. Ale bez ubezwłasnowolniania się nawzajem. Z dawaniem sobie wolności. Miłość uskrzydla, daje napęd do działania, inspiruje. Chodzi o to, żeby kochać wszystkich, którzy nas otaczają.
Znalazła pani swoją miłość?
- Tak.
W życiu trzeba czegoś się trzymać. Czego?
- Wiary. Na wsi mówi się, że jak człowiek ma z Panem Bogiem poukładane, to i reszta w życiu się układa. Jeden z filozofów powiedział, że najlepiej jest, jak się chodzi w pobliżu Boga. To jest klucz do szczęścia.
Co jeszcze jest ważne w życiu?
- Św. Paweł napisał w Hymnie do Miłości: Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: z nich zaś największa jest miłość.
Marzenia
- Marzenia? - zastanawia się Lidia Biały. - Wiele marzeń muzycznych. Grać, koncertować. Jak się trafią dwie wolne godziny na tydzień, to je powoli smakować. Marzy mi się rodzina i dom. Na wsi. Z ogrodem. To największe marzenie. Dla niego wiele bym oddała. I grać muzykę z duszą.
Na instrumentach z duszą?
- Tak. Dowód na to, że instrumenty mają duszę? Niezwykła historia odnalezienia fideli płockiej. Wydobytej z ziemi podczas badań archeologicznych. Po oczyszczeniu, powieszono instrument, podczas kręcenia dokumentalnego filmu, z otworu rezonansowego fideli wyleciał młody motyl. Przysiadł na chwilę na krawędzi instrumentu i odleciał. Co za niezwykły znak.

Pozostałe informacje

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

W piątek punktualnie w południe w siedzibie FIFA rozlosowano grupy eliminacji mistrzostw świata, które w 2026 roku odbędą się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Losowana z drugiego koszyka Polska trafiła do grupy G, gdzie zagra między innymi z jedną z europejskich potęg. Którą? Odpowiedź poznamy w przyszłym roku

Ciri, bohaterka gry Wiedźmin IV
DO ZOBACZENIA
film

Wiedźmin IV na pierwszym zwiastunie, W roli głównej: Ciri (wideo)

Kiedyś jej szukaliśmy, teraz się w nią wcielimy. Sześć minut z Ciri, bohaterka gry Wiedźmin IV.

Poszukiwany za brutalne gwałty zatrzymany w Czechach

Poszukiwany za brutalne gwałty zatrzymany w Czechach

50-latek poszukiwany za brutalne gwałty i rozboje wpadł pod Pragą. Był poszukiwany od 2018 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium