Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 kwietnia 2014 r.
13:15
Edytuj ten wpis

Rasa specjalna: Pies służbowy

Autor: Zdjęcie autora REDA

Najlepszy przyjaciel człowieka w pracy, czyli psy pracujące w Służbie Celnej, Żandarmerii Wojskowej, w pionie prewencji lubelskiej policji, czy pracujące z niepełnosprawnymi dziećmi w ramach dogoterapii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Psy pracujące w Służbie Celnej szkolone są do wykrywania zapachu wyrobów tytoniowych i narkotyków. Podczas cyklicznych szkoleń, przeprowadzanych w każdej izbie celnej przynajmniej dwa razy w roku, zarówno psy, jak i ich przewodnicy, oceniani są przez koordynatora. Zajęcia obejmują zarówno część teoretyczną dla przewodników, jak i ćwiczenia. Szkolenia odbywają zazwyczaj na przejściach granicznych, gdzie psy przeszukują pociągi, samochody i bagaże podróżnych. Uczą się jak rozpoznawać zapach tytoniu czy narkotyków, jak znaleźć nielegalny towar skrzętnie schowany w najbardziej wymyślnych skrytkach w samochodzie. Sprawdzian umiejętności psów służbowych obejmuje również sprawdzenie posłuszeństwa - warowania, siedzenia w miejscu, chodzenia przy nodze przewodnika. Psy mieszkają na co dzień ze swoimi przewodnikami i pracują z nimi w systemie 12-godzinnym. Często pełnią służbę nocą, niemniej nie przeszkadza im to w skutecznym poszukiwaniu przemytu - mówi rzecznik prasowy podkom. Marzena Siemieniuk. W marcu tego roku sympatyczny labrador Bor znalazł, a funkcjonariusze Służby Celnej z Dorohuska wydobyli papierosową kontrabandę wartą blisko 34 tys. zł. Ponad 2,8 tys. paczek kierowca poupychał pod dywanikami, w siedzeniach, dachu, podłużnicach i w tylnym zderzaku pojazdu. Psy kupowane są od hodowców, albo jest to potomstwo psów już pracujących w cle. Można powiedzieć, że w Służbie Celnej (w tym również w bialskiej izbie celnej) pracują całe psie klany. Umiejętności mają w genach, dziedzicząc talenty po doświadczonych przodkach. Izba Celna w Białej Podlaskiej ma w chwili obecnej 15 psów służbowych. Idealna Idea Kilkuletnia suczka Idea nie dostała złotej obroży, ale powinna. To by była adekwatna nagroda do wypracowanych zysków. - Chyba by bardziej ja interesowała zwykła miska pełna kiełbasy - żartuje st. chor. SG Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. - Idea na granicy w Dorohusku wykryła zapach narkotyków, która czarnorynkowa wartość była szacowana na około 7 milionów złotych. Idea to jeden z kilkunastu psów pracujących na państwowej granicy. Sa w typie owczarka niemieckiego, labradory, owczarek belgijski, owczarek czeski. - Są psy patrolowo-interwencyjne, które szukają zapachu materiałów wybuchowych i narkotyków i te tropiące ludzi. W Lubaniu i jest specjalny ośrodek szkoleniowy, gdzie funkcjonariusze pracują z psami i na granice trafia już zgrana dwójka: opiekun i pies.

Champion, pies z misji

Champion i Bex pracują w Żandarmerii W ojskowej. - To mój pierwszy pies, miał 2 i pół roku kiedy zacząłem z nim pracować pod okiem szkoleniowców w ośrodku w Celestynowie. To było w 2010 roku - opowiada st. sierż. Tomasz Górski z Wydziału Żandarmerii w Lublinie. Już dwa razy Champion, który jest wyszkolony do wykrywania zapachu materiałów wybuchowych przeszedł kwalifikacje i pracował na misji w Afganistanie. Każda misja trwa pół roku. - Tam są bardzo ciężkie warunki klimatyczne. Psy, które tam pracują, są wyposażone w przeciwsłoneczne okulary, mają buty chroniące opuszki łap, ochronniki na uszy i kamizelki chłodzące. Nalewa się do nich zimnej wody, która chłodzi psa a przy tym kamizelka odbija promienie słoneczne - mówi opiekun Championa. Champion za zgodą szefa swojego opiekuna nie mieszka w służbowym kojcu, tylko w domu starszego sierżanta. Zadania dla psa i jego opiekuna pojawiają się, gdy komendant dostaje zlecenie. Między zadaniami pies musi być cały czas szkolony i utrzymywany w pełnej gotowości. Champion starszego sierżanta Tomasz Górskiego jest bardzo charakterystyczny, bo to jedyny labrador "na stanie” żandar- merii. Bex jest owczarkiem wyszkolonym do wykrywania zapachu narkotyków.

Kropka, Tytan i inne służbowe

Kropka pracuje w pionie prewencji, jest jedynym w naszym województwie - a nawet w ościennych - fachowcem od wykrywania zapachu rozkładających się zwłok. Suka, owczarek w typie owczarka niemieckiego, bardzo często jedzie wraz opiekunem nawet kilkaset kilometrów by szukać w lesie czy innym terenie ciała ofiary. W pionie prewencji lubelskiej policji pracują też fachowcy od wykrywania zapachu narkotyków czy materiałów wybuchowych. - Mamy około 60 służbowych policyjnych psów. Oprócz tropiących, w pionie prewencji są też patrolowe. Każdy mecz podwyższonego ryzyka czy impreza masowa to sytuacje, gdy są one wykorzystywane - mówi komisarz Bożena Lorek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Więcej "dziewczyn” to specjalistki od wykrywania zapachów narkotyków i materiałów wybuchowych, "chłopaki” pracują w prewencji, ale jest to związane z budową psów, a nie lepszym węchem czy inteligencją. - Suki są mniejsze, zwinniejsze, wejdą wszędzie, psy są masywniejsze, budzą większy respekt i mają większą siłę w wyskoku, lepiej się prezentują - tłumacza w policji, że to decyduje, w jakiej specjalności psia płeć się odnajduje.

Fachowcy od przytulania

- Kiedy pies ma pół roku przechodzi pierwszy egzamin, to pierwszy moment, by określić czy ma predyspozycje by zostać psem do dogoterapii - mówi Judyta Renata Popiołek, prezes Fundacji Canituus, specjalistka kynoterapii, biolog, oligofrenopedagog, tyflopedagog i doktorantka wydziału pedagogiki i psychologii UMCS. - Mamy kilkanaście psów, które pracują z dziećmi niepełnosprawnymi ale nie tylko. Jesteśmy w szkołach, przedszkolach, szpitalach, domach kultury, a teraz nawet przed seansami w Cinema City, gdzie zanim dzieci zobaczą film o psie, pokazujemy jak wygląda szkolenie i praca z psem. Każdy rodzaj zajęć wymaga innego psa. Są po wypadkach dzieci w DSK, które boja się dużych psów, więc musi iść mały. Z kolei do dzieci niepełnosprawnych, gdzie jest spastyczność i nie mają czucia, sprawdzi się pies duży. Jeśli się pracuje z dziećmi autystycznymi, tam ważny jest nawet kolor sierści czy zapach karmy, którą je pies. Od nowego roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 30 w Lublinie zacznie się cykl szkoleń. To program badawczy, którego uczestnikami będą pierwszaki a tematem rozwijanie ich kompetencji społecznych. Na razie prowadzone są badania pilotażowe, ale to pewne, że psy będą pomagały dzieciom rozwijać zachowania społeczne.

Pozostałe informacje

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczenie podatku po pracy za granicą to obowiązek, który może przynieść wymierne korzyści finansowe. Wielu Polaków zatrudnionych w Niemczech lub Holandii ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Choć na pierwszy rzut oka procedury mogą wydawać się skomplikowane, odpowiednia wiedza i przygotowanie pozwalają sprawnie przejść przez cały proces.

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji
WIDEO
film

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji

17 i 18 maja w Lublinie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji „Oswoić skoliozę – nie tylko dla rodziców”. To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi rodziców, dzieci i specjalistów z całej Polski, by wspólnie rozmawiać o leczeniu, diagnozie i życiu z deformacjami kręgosłupa. Organizatorem jest Fundacja Pomoc Daje Moc, a współgospodarzem merytorycznym – Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Policjanci z lubelskiej drogówki zatrzymali 27-letniego kierowcę audi, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał przez kilka kilometrów. Mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Dlaczego wybór styropianu ma tak kluczowe znaczenie przy ociepleniu elewacji Twojego domu? Otóż to właśnie rodzaj i parametry płyt wpłyną na komfort termiczny, trwałość instalacji i wysokość rachunków za ogrzewanie. Nieprawidłowo dobrany materiał może prowadzić do powstawania mostków termicznych, pleśni czy pęknięć tynku. Z kolei optymalny styropian zapewni równomierną temperaturę wewnątrz pomieszczeń oraz niską częstotliwość napraw. Przyjrzyjmy się zatem trzem podstawowym rozwiązaniom: klasycznemu styropianowi białemu, nowoczesnemu styropianowi grafitowemu oraz wytrzymałemu styropianowi XPS. Dzięki temu łatwiej dopasujesz materiał do swojego budżetu, warunków lokalnych i oczekiwań co do oszczędności energetycznych.

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Planujesz podróż z Lotniska Chopina i zastanawiasz się, gdzie bezpiecznie zostawić auto albo co zrobić z rzeczami, które chwilowo nie zmieszczą się w mieszkaniu lub firmie? W Warszawie znajdziesz dwa rozwiązania tuż obok lotniska – parking EasyParking oraz przestrzeń magazynową Przechowuj.pl. Poznaj miejsce, które oszczędzi Twój czas i nerwy.

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Szybkie, precyzyjne reagowanie na dynamicznie zmieniające się trendy i potrzeby klientów to element, który jest absolutnie niezbędny do tego, aby przedsiębiorstwo mogło dynamicznie się rozwijać oraz zawsze być o krok przed konkurencją. Wśród wyjątkowych rozwiązań technologicznych, dzięki którym przedsiębiorcy mają bardzo duże szanse na osiągnięcie celu, często specjaliści wskazują na wyjątkowe oprogramowanie ERP, czyli Enterprise Resource Planning. Jest to specjalny program, dzięki któremu można zarządzać zasobami firmy w sposób kompleksowy. W poniższym artykule objaśniamy, dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa. Zapraszamy do lektury.

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

37-letnia Ukrainka miała ponad promil alkoholu. Na czas przyjazdu pogotowia, jej dziećmi zajęła się policjantka

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Dni Funduszy Europejskich to coroczne święto projektów zrealizowanych dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Od foodtruckowego szaleństwa po koncerty gwiazd, od bezpiecznej jazdy po malownicze krajobrazy – między 9 a 11 maja czeka nas prawdziwa eksplozja atrakcji. Znajdziecie je podczas wielkiego finału w Kraśniku lub bardziej kameralnych wydarzeń, jak to w Poleskim Parku Narodowym. Sprawdźcie, czego nie możecie przegapić!

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu rozpoczęła się nowa era w leczeniu chorób cywilizacyjnych. W marcu przeprowadzono tam pierwszą operację bariatryczną – uznaną na świecie metodę leczenia ciężkiej i olbrzymiej otyłości.

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Od zwycięstwa do zwycięstwa kroczy w PGE Ekstralidze Orlen Oil Motor Lublin, a we wtorek przykład ze starszych kolegów wzięła lubelska młodzież. Na inaugurację Ekstraligi U-24 Motor Lublin nie dał na swoim torze żadnych szans Impakt Włókniarzowi Częstochowa

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Najlepsi uczniowie z regionu przez najbliższe dziesięć miesięcy będzie otrzymywać dodatkowy zastrzyk gotówki. Pieniądze mogą przeznaczyć m.in. na rozwój swoich pasji, czy zakup sprzętu.

Emmanuel Lecomte to jeden z liderów PGE Start Lublin

Czas na energetyczne derby. PGE Start kontra PGE Spójnia

Sponsorem Startu i Spójni jest PGE, dlatego w środowisku mówi się o „energetycznych” derbach. I właśnie energia będzie słowem kluczowym tej rywalizacji, która rozpocznie się o godz. 17.30.

Zdjęcie ilustracyjne

Wypadek na drodze wojewódzkiej. Trzy osoby poszkodowane

Na ten moment wiadomo, że jedna z osób poszkodowanych trafiła do szpitala. Nie miejscu trwają utrudnienia w ruchu.

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium