Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 listopada 2008 r.
12:17
Edytuj ten wpis

"Rodzice chrzestni” Baracka Obamy

We wtorek, 4 listopada br., o godzinie 22:05 amerykańskiego czasu centralnego, Stany Zjednoczone poznały nazwisko 44 prezydenta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Został nim Barack Hussein Obama. Sukces afroamerykańskiego polityka budzi szacunek, co jest stwierdzeniem dość banalnym. Ciekawsze wydaje się pytanie - kogo można uznać za... rodziców tego sukcesu?

Stojąca w 70-tysięcznym tłumie zwolenników Obamy, jaki wypełnił Park Granta w Chicago, telewizyjna megagwiazda Oprah Winfrey płakała ze szczęścia.
To ona w swoim talk-show latem 2006 roku powiedziała Ameryce, że ma wybrać Baracka Obamę. Wzburzyło to wielu, bo nigdy przedtem telewizja nie został użyta do tak masowego i jednoznacznego komunikatu wyborczego po stronie konkretnego kandydata.

Łzy napływały też do oczu Davida Axelroda politycznego managera kampanii Baracka Obamy, znanego dziennikarza "Chicago Tribune”, który w pewnym momencie postanowił nie tylko politykę opisywać, ale także kreować, jako strateg-lobbysta.

Kościuszko w metryce

Oprah urodziła się w 1954 roku w biednej murzyńskiej rodzinie w mieścinie Kościuszko w stanie Mississippi. Najpierw wychowywała ją sama matka w Milawukee. Kiedy miała dziewięć lat została zgwałcona, a jako czternastolatka urodziła dziecko, które zmarło we wczesnym dzieciństwie. Potem trafiła do Nashville; do ojca pracującego jako fryzjer. Ukończyła Tennessee State University utworzony specjalnie dla afroamerykańskich obywateli USA w czasach segregacji rasowej.

W wieku 18 lat została miss tego stanu, a potem pierwszą czarnoskórą prezenterką programu TV w Nashville. Prawdziwa karierę zrobiła w sieci CBS i ABC prowadząc od 1986 roku jeden z najslynniejszych programów świata: "The Oprah Winfrey Show” (przemianowany później na "Oprah”).

Walka

To kultowy do dziś talk show, przez afroamerykańską Amerykę traktowany z respektem niemal... biblijnym. Poruszane w nim tematy często stawiały na nogi opinię publiczną. Tak było w przypadku ukrywania przestępstw seksualnych księży na nieletnich, jakości żywności w fast foodach, czy obłudy rządu w zwalczaniu narkomanii.

W 2006 roku Oprah rozpoczęła kreację Bracka Obamy na prezydenta, co od razu uczyniło go bohaterem okładek największych tytułów prasowych w USA. Wkrótce potem Obama zapowiedział walkę o Biały Dom. Wówczas Winfrey zaczęła zwalczać jego rywalkę, Hillary Clinton. Potem to samo robiła z McCainem.

Człowiek od "zmiany”

David Axelrod urodził się w 1955 roku, w Lower East Side, najpopularniejszej żydowskiej dzielnicy Manhattanu, ze słynnymi synagogami wystawionymi przez imigrantów z Europy Środkowej i Wschodniej. Stąd wywodzi się plejada znanych postaci z Georgem Gershiwnem na czele. A polscy Żydzi, z których wywodzi się część rodziny Axelroda, odgrywa tu niepoślednią rolę.

On sam przyszedł na świat w rodzinie znanego psychoanalityka i niemniej znanej dziennikarki silnie lewicującej gazety "PM”. Axelrod polityką zajął się już jako 13-latek, kiedy sprzedawał znaczki reklamujące Roberta Kennedy'ego. Po szkole średniej poszedł na studia politologiczne w University of Chicago. Jeszcze na studiach został, zatrudniony w renomowanej "Chicago Tribune”, gdzie szybko zrobił karierę dziennikarską.

Dał się poznać jako autor błyskotliwych przemówień politycznych, w czym miał osiągnąć potem prawdziwe mistrzostwo. Uważa się, że Obama mówi w znacznej mierze jego słowami.
Mózg

W 1984 roku zajął się już tylko marketingiem politycznym prowadząc kampanie dla senatora Paul Simona i pierwszego czarnego burmistrza Chicago, Harolda Washingtona. Potem był strategiem politycznym obecnego bursmistrza Richarda M. Daleya. Cztery lata temu był rzecznikiem kampanii Johna Edwardsa (najpierw na prezydenta, potem na wiceprezydenta u boku Johna Kerry).

Skrzydła rozwinął pracując dla Baracka Obamy. Cała kampanię skupił wokół pojęcia "zmiany” ("change”) i wymyślił jej hasło przewodnie (Time for Change - czas na zmiany). On jest także autorem całego instrumentarium socjotechnicznego pozyskiwania białych wyborców dla czarnych kandydatów. Jego tez zasługa jest doskonała kampania internetowa.

Mówiąc najprościej, David Axelrod był mózgiem całego zwycięskiego przedsięwzięcia prezydenckiego.
Kredyt

Wyborcy uwierzyli słowom Obamy i jego wizerunkowi. Amerykanie "kupili” jego "Religię Zmiany”. Mają dość tego, w co Stany Zjednoczone wpakował George W. Bush i jego neokonserwatywna ekipa. Muszą wierzyć, że będzie inaczej, bo trudno, by było gorzej. Dlatego nie przeszkadza im kolor skóry nowo wybranego prezydenta i fakt, że poza Ameryką był tylko w Indonezji, gdzie się wychowywał, jako dzieciak i niedawno u rodziny w Kenii i w Niemczech.

- Obamę czeka wyzwanie sprostania wielkiemu marzeniu, jakie roztoczył przed Ameryką. Jeżeli nie uda się mu zbliżyć do jego zaspokojenia w stopniu akceptowalnym dla większości już tylko własnego elektoratu, a nie całego narodu, przegra z kretesem - mówi Mark Brown, członek półtoramilionowej armii woluntariuszy pracujących dla Obamy.

Stany Zjednoczone obudziły się 5 listopada podzielone jak mało kiedy w swej historii. Jeżeli Barack Obama w swym powyborczym przemówieniu zapewnia, że z uwagą większą niż swych entuzjastów będzie słuchał, tych których jego wybór rozczarował, to chyba są to najważniejsze słowa, jakie padły w Parku Granta podczas powyborczej nocy.

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium