Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 grudnia 2010 r.
17:51
Edytuj ten wpis

Rozmowa z Lechem Sprawką, kandydatem na prezydenta Lublina

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 20 A A

O swojej wizji rozwoju Lublina opowiedział Lech Sprawka, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Co jest głównym hamulcem rozwoju Lublina?

– Dostępność komunikacyjna i słaby popyt wewnętrzny. Brak obwodnicy to bariera podwójna, bo dotyczy też komunikacji wewnętrznej. Znacznie uprościłaby rozwiązanie problemu korkowania się miasta. Jeśli mówimy o barierze popytu wewnętrznego to jest ona elementem decydującym, jeśli chodzi o możliwości inwestowania przez biznes rodzimy i zewnętrzny. Wynika to m.in. również z bardzo niskiej zamożności mieszkańców, pod tym względem jesteśmy na ostatnim miejscu wśród miast wojewódzkich i z niskiej liczby inwestycji miejskich, które generowałyby ten popyt. Najdobitniej świadczy to o tym ostatnia informacja zamieszczona w "Rzeczpospolitej”, że Lublin ma jedną z największych dynamikę wzrostu zadłużenia przy najmniejszej dynamice inwestowania.

• Najważniejsze plany inwestycji drogowych to...

– Pierwsze to dojazdy do obwodnicy, pod warunkiem, że ona powstanie. Wewnątrz miasta to udrożnienie Sowińskiego, estakada nad Głęboką i tunel pod Racławickimi i związane z tym udrożnienie komunikacji przez ul. Muzyczną i przedłużenie Sowińskiego do skrzyżowania Nadbystrzyckiej z Zana oraz ciąg dalszy przedłużenia Krańcowej.

• A stać nas na tunel?

– Tu jest potrzeba etapowania: najpierw estakada, a przy odbudowie dochodów miasta w perspektywie czterech lat Lublin będzie stać na tę inwestycję.

• Jak usprawnić ruch zmieniając jego organizację?

– Pierwsza rzecz to rozpoznanie wszystkich miejsc, gdzie prostymi tanimi przeróbkami można udrożnić ruch, np. wyodrębnienie pasa do skrętu w prawo z Filaretów w Głęboką. Zidentyfikowanie miejsc, gdzie należałoby zastosować sygnalizację dającą przywilej komunikacji miejskiej, np. obok przystanku przy pl. Zamkowym powinny być światła ułatwiające autobusom zmianę pasa na ten do skrętu w lewo na rondzie. Rozpoznanie miejsc, gdzie można zastosować buspasy, a w kwartałach śródmieścia przemyślana sieć ulic jednokierunkowych, które równocześnie rozwiązywałyby problem parkowania samochodów przez mieszkańców śródmieścia.

• Możliwy jest powrót do koncepcji parkingu centralnego nad Czechówką?

– W Lublinie brakuje strategicznych wizji rozwiązania problemu parkowania. Nie chciałbym przesądzać lokalizacji. Niewątpliwie musi dojść do szybkiej realizacji parkingu przy Świętoduskiej. Potrzebna jest przejrzysta koncepcja płatnych parkingów z darmowymi miejscami dla mieszkańców centrum i rozmieszczenie poza śródmieściem miejsc dla aut spoza centrum by maksymalnie odciążyć śródmieście.

• Kolej wraca do planów budowy nowej stacji na Czubach, ale uzależnia to od zbudowania przez miasto dojazdów. Czy jest na nie szansa?

– Nie chciałbym precyzyjnie określać terminu, bo to i kwestia planów zagospodarowania i możliwości realizacji. Ale potrzeba utworzenia nowego przystanku jest pilna, choćby ze względu na wzrost liczby mieszkańców w rejonie Czubów.

• Co zrobić z Podzamczem? Kiedy się zmieni?

– Jeśli zostanę prezydentem to będzie to drugi punkt po realizacji pl. Litewskiego. Ten problem można rozwiązać przy współpracy z samorządem wojewódzkim. Musi powstać koncepcja zagospodarowania Podzamcza przygotowana przez architektów, a dalsze tempo zależy od decyzji marszałka, dlatego mówienie o sztywnym harmonogramie jest nieuzasadnione, bo to nie decyzja prezydenta, ale marszałka.

• Koncepcję można już przygotować?

– Ale w porozumieniu z marszałkiem. Najpierw musi być porozumienie co do woli współpracy i przekazania terenu miastu i w ślad za tym koncepcja.

• Kiedy Dworzec PKS stanie obok kolejowego?

– Powtarzam: prezydent nie może decydować za marszałka. Gdyby to zależało od prezydenta, to można to zrobić w ciągu kadencji.

• Jakich zmian organizacyjnych wymaga komunikacja miejska?

– Należałoby przy współpracy z ościennymi samorządami udoskonalić system tras autobusowych, w samym mieście dokonać przeglądu i przy uwzględnieniu sieci ulic jednokierunkowych odpowiednio dostosować przebieg tras komunikacji miejskiej. Wprowadzenie biletu elektronicznego w obszarze metropolitalnym i poprawa działania ZTM.

Jak przyspieszyć tworzenie planów zagospodarowania? Kiedy obejmą cały Lublin?

– Termin trudno określić, bo opracowanie planu generuje wysokie koszty związane z koniecznością wykupu gruntów, wypłaty odszkodowań w sytuacji obniżenia wartości działki. Musi nastąpić uporządkowanie struktury organizacyjnej urzędu, odtworzenie pracowni urbanistycznej i równolegle musi w błyskawicznym tempie powstać aktualizacja studium uwarunkowań zagospodarowania, które jest matką dla planów miejscowych. Zgodnie z podziałem Lublina na rejony należy utworzyć zespoły przypisane do danych rejonów. Planuję też powołanie "zespołu interwencyjnego”, który dokonywałby szybkich zmian planów jeśli jest taka potrzeba.

• Co zrobić z górkami czechowskimi?

– Dokonać częściowej zmiany planu z zachowaniem funkcji rekreacyjnej w części górek. Ale przed rozpoczęciem negocjacji przez prezydenta konieczne jest ustalenie warunków brzegowych z Radą Miasta.

• Nie będzie ciężko negocjować, gdy inwestor będzie wiedział, na jakie minimum zgodzi się miasto?

– Warunki brzegowe są później przedmiotem negocjacji. Pragnę zwrócić uwagę, co jest przedmiotem porozumienia: zmiana planu i realizacja bezkolizyjnego skrzyżowania Sikorskiego i Solidarności. Dlaczego mówię o warunkach brzegowych? Bo nie znam w tej chwili zamiarów inwestora, czy nie powrócił np. do wcześniejszej koncepcji budowy dwóch supermarketów, nie znam stanowiska inwestora.

• Czy mamy jeszcze szansę na aquapark?

– Oczywiście, że tak. Należałoby szukać możliwości jego realizacji przez partnerstwo publiczno-prywatne. Okolice zalewu to jedna z możliwych lokalizacji i jest to realne nawet w ciągu dwóch lat.

• Lublin ma wiele niszowych imprez kulturalnych. Ma pan jakiś pomysł na duże wydarzenie kultury masowej, które ściągnie tu gości jak np. Open'er ściąga do Gdyni?

– Nie chciałbym występować w roli eksperta w każdej dziedzinie życia w Lublinie. Nie chciałbym rozstrzygać, jaki rodzaj przedsięwzięcia byłby najlepszy, a ma ono wielorakie plusy, bo oprócz sfery duchowej byłoby przedsięwzięciem gospodarczym. Będę otwarty na taką inicjatywę i ją wspomogę, a koncepcję zostawiam tym, którzy się na tym znają.

• Pięć głównych zmian, które wprowadzi pan do projektu budżetu?

– Przede wszystkim zwiększenie dochodów miasta. A po stronie wydatków - wzrost nakładów na gospodarkę komunalną ze szczególnym uwzględnieniem remontów mieszkań komunalnych i wsparcie budownictwa, wzrost wydatków na zieleń i oczyszczanie, inwestycje oświatowe w tym budowa szkół na Szerokiem i Sławinie oraz przedszkole na Felinie i przedszkole ze żłobkiem przy Wolskiej. Po piąte wzrost środków na drogi gminne.

• Co jest największą szansą na rozwój miasta?

– Wykorzystanie efektów pracy ośrodka akademickiego oraz wykorzystanie położenia Lublina przy jednoczesnym usuwaniu barier dostępności komunikacyjnej.


Rozmawiał Dominik Smaga
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jan / 3 grudnia 2010 r. o 23:21
I tak wygra ŻUK
Avatar
gg / 3 grudnia 2010 r. o 22:35
Kiedy z UM zostanie wreszcie usunięty Pan Tadeusz D. Dyrektor z Departamentu Rozwoju, przez którego nieudolność nie wybudowano placów zabaw, na które były zagwarantowane pieniądze. To niestety kolejna wpadka byłego pracownika PolLub z Wyżynnej przez, którą tracimy inwestycje
Avatar
x / 3 grudnia 2010 r. o 21:55
Pytanie do jeszcze urzędującego prezydenta Wasilewskiego z PO: Czy to prawda, że okradał Pan obywateli przez 4 lata równocześnie pobierając ok 12tys. zł pensji z ratusza i ok. 6tys. z państwowej uczelni jaką jest Politechnika Lubelska i nie prowadząc na niej żadnych zajęć?

Pytanie do Pana ŻUKA z PO: Czy pobiera Pan wynagrodzenie na UMCS-ie będąc jednocześni v-ce prezydentem Lublina?
Avatar
Gość / 3 grudnia 2010 r. o 21:49
http://www.youtube.com/watch?v=bhl3o5zGr_s !!! jestem zszokowany glupotą żuka , sprawka to "swój chłop"
Avatar
lbn / 3 grudnia 2010 r. o 21:12
[quote name='iwona' timestamp='1291404561' post='398690']
Program taki niejasny coś o popycie wewnętrznym, że zbuduje drogi od expresówki ale nie wie czy ta powstanie i co będzie czekał. W Lublinie trzeba działać a nie czekać. Nie daje gwarancji sprawnego władania miastem. Tu potrzeba silnej ręki a nie dobrotliwego wujka. I ten PIS. Nie nie, nie !
[/quote]
POpieram niech prezydent buduje drogi do nieistniejącej ekspresówki z obietnic - trzeba działać bez sensu też. może zmień nicka na budownicza
głosuj na PO bo to modne jest
[quote name='iwona' timestamp='1291404561' post='398690']
Program taki niejasny coś o popycie wewnętrznym, że zbuduje drogi od expresówki ale nie wie czy ta powstanie i co będzie czekał. W Lublinie trzeba działać a nie czekać. Nie daje gwarancji sprawnego władania miastem. Tu potrzeba silnej ręki a nie dobrotliwego wujka. I ten PIS. Nie nie, nie !
[/quote]
POpieram niech prezydent buduje drogi do nieistniejącej ekspresówki z obietnic - trzeba działać bez sensu też. może zmień nicka na budownicza ... rozwiń
Avatar
adi / 3 grudnia 2010 r. o 21:06
[quote name='lublinianka z wyboru' timestamp='1291405999' post='398730']
Dlaczego Lech Sprawka na bilbordach wygląda jak radosny 35-latek a na żywo jak zmęczony życiem dziadeczek? Jak zobaczyłąm Lecha S. pierwszy raz w tv to nie miałam pojęcia kto to jest!!!!!!!!
[/quote]
zobaczyłaś go na żywo w tv? nieźle:-)
a czy wiesz że na żywo w tv Żuk jest łysy? ha ha ha
Avatar
lbn / 3 grudnia 2010 r. o 21:03
Jeb...ć siepaczy teraz kur...a my - cytując klasyka!!! NIE GŁOSUJCIE NA ŻUKA I JEGO KOLESI: WASILEWSKIEGO, FICA, KOŁODZIEJ-WNUK, ŚWINIARSKĄ, ŁATKĘ ITP. OSZUSTÓW I AFERZYSTÓW!!!!
Avatar
lutek / 3 grudnia 2010 r. o 21:00
[quote name='gość' timestamp='1291403295' post='398659']
Ze zgrozą myślę, że ktoś taki jak ten pan mógłby zostać prezydentem. I nie chodzi mi o niego, bo być może to poczciwy człowiek, ale o tę zgraję pisowskich warchołów, które pozostały po Pruszkowskim, a których Wasilewski nie wiadomo czemu się nie pozbył. Jeśli Sprawka wygra to cała ta trzoda podniesie głowę i zgotuje nam nowy rok 1984. Lublin pogrąży się w kryzysie na kolejne lata.
[/quote]

To prawda z tym PIS-em na Urzędach w Lublinie,ale Żuk jak wygra,to oprócz Wojciechowskiego (na swoje miejsce) zostawi całą ekipę Wasilewskiego,a Rada m. Lublina z Dreherem i Kowalczykiem,to tylko próbka takich zmian,by nic się nie zmieniło.
[quote name='gość' timestamp='1291403295' post='398659']
Ze zgrozą myślę, że ktoś taki jak ten pan mógłby zostać prezydentem. I nie chodzi mi o niego, bo być może to poczciwy człowiek, ale o tę zgraję pisowskich warchołów, które pozostały po Pruszkowskim, a których Wasilewski nie wiadomo czemu się nie pozbył. Jeśli Sprawka wygra to cała ta trzoda podniesie głowę i zgotuje nam nowy rok 1984. Lublin pogrąży się w kryzysie na kolejne lata.
[/quote]

To prawda z tym PIS-em na Urzędach w Lublinie,al... rozwiń
Avatar
POpapraniec / 3 grudnia 2010 r. o 20:58
Chcecie dobrobytu w Lublinie?? To go sobie wyobraźcie! jak żuk głosi. hehehee (-w radio Lublin Żuk tak namolnie bębnił w koło żeby sobie WYOBRAZIĆ 3tys. nowych miejsc pracy, wyobrazić to i tamto. zamiast konkretów rzeczowych)
Słowo wyobrazić jakigo używa -do niczego nie zobowiązuje! -GENIALNE!! hehe
PS. Nie tak dawno PO obiecywało i obiecywało.. ale sie widać ni cholery nic lub niewiele spełniało więc teraz nam nie obiecują by ich nie rozliczać tylko wyobrażać nam sobie każą !?!
DNO!!![/color]
Avatar
lublinianka z wyboru / 3 grudnia 2010 r. o 20:53
Dlaczego Lech Sprawka na bilbordach wygląda jak radosny 35-latek a na żywo jak zmęczony życiem dziadeczek? Jak zobaczyłąm Lecha S. pierwszy raz w tv to nie miałam pojęcia kto to jest!!!!!!!!
Avatar
jan / 3 grudnia 2010 r. o 23:21
I tak wygra ŻUK
Avatar
gg / 3 grudnia 2010 r. o 22:35
Kiedy z UM zostanie wreszcie usunięty Pan Tadeusz D. Dyrektor z Departamentu Rozwoju, przez którego nieudolność nie wybudowano placów zabaw, na które były zagwarantowane pieniądze. To niestety kolejna wpadka byłego pracownika PolLub z Wyżynnej przez, którą tracimy inwestycje
Avatar
x / 3 grudnia 2010 r. o 21:55
Pytanie do jeszcze urzędującego prezydenta Wasilewskiego z PO: Czy to prawda, że okradał Pan obywateli przez 4 lata równocześnie pobierając ok 12tys. zł pensji z ratusza i ok. 6tys. z państwowej uczelni jaką jest Politechnika Lubelska i nie prowadząc na niej żadnych zajęć?

Pytanie do Pana ŻUKA z PO: Czy pobiera Pan wynagrodzenie na UMCS-ie będąc jednocześni v-ce prezydentem Lublina?
Avatar
Gość / 3 grudnia 2010 r. o 21:49
http://www.youtube.com/watch?v=bhl3o5zGr_s !!! jestem zszokowany glupotą żuka , sprawka to "swój chłop"
Avatar
lbn / 3 grudnia 2010 r. o 21:12
[quote name='iwona' timestamp='1291404561' post='398690']
Program taki niejasny coś o popycie wewnętrznym, że zbuduje drogi od expresówki ale nie wie czy ta powstanie i co będzie czekał. W Lublinie trzeba działać a nie czekać. Nie daje gwarancji sprawnego władania miastem. Tu potrzeba silnej ręki a nie dobrotliwego wujka. I ten PIS. Nie nie, nie !
[/quote]
POpieram niech prezydent buduje drogi do nieistniejącej ekspresówki z obietnic - trzeba działać bez sensu też. może zmień nicka na budownicza
głosuj na PO bo to modne jest
[quote name='iwona' timestamp='1291404561' post='398690']
Program taki niejasny coś o popycie wewnętrznym, że zbuduje drogi od expresówki ale nie wie czy ta powstanie i co będzie czekał. W Lublinie trzeba działać a nie czekać. Nie daje gwarancji sprawnego władania miastem. Tu potrzeba silnej ręki a nie dobrotliwego wujka. I ten PIS. Nie nie, nie !
[/quote]
POpieram niech prezydent buduje drogi do nieistniejącej ekspresówki z obietnic - trzeba działać bez sensu też. może zmień nicka na budownicza ... rozwiń
Avatar
adi / 3 grudnia 2010 r. o 21:06
[quote name='lublinianka z wyboru' timestamp='1291405999' post='398730']
Dlaczego Lech Sprawka na bilbordach wygląda jak radosny 35-latek a na żywo jak zmęczony życiem dziadeczek? Jak zobaczyłąm Lecha S. pierwszy raz w tv to nie miałam pojęcia kto to jest!!!!!!!!
[/quote]
zobaczyłaś go na żywo w tv? nieźle:-)
a czy wiesz że na żywo w tv Żuk jest łysy? ha ha ha
Avatar
lbn / 3 grudnia 2010 r. o 21:03
Jeb...ć siepaczy teraz kur...a my - cytując klasyka!!! NIE GŁOSUJCIE NA ŻUKA I JEGO KOLESI: WASILEWSKIEGO, FICA, KOŁODZIEJ-WNUK, ŚWINIARSKĄ, ŁATKĘ ITP. OSZUSTÓW I AFERZYSTÓW!!!!
Avatar
lutek / 3 grudnia 2010 r. o 21:00
[quote name='gość' timestamp='1291403295' post='398659']
Ze zgrozą myślę, że ktoś taki jak ten pan mógłby zostać prezydentem. I nie chodzi mi o niego, bo być może to poczciwy człowiek, ale o tę zgraję pisowskich warchołów, które pozostały po Pruszkowskim, a których Wasilewski nie wiadomo czemu się nie pozbył. Jeśli Sprawka wygra to cała ta trzoda podniesie głowę i zgotuje nam nowy rok 1984. Lublin pogrąży się w kryzysie na kolejne lata.
[/quote]

To prawda z tym PIS-em na Urzędach w Lublinie,ale Żuk jak wygra,to oprócz Wojciechowskiego (na swoje miejsce) zostawi całą ekipę Wasilewskiego,a Rada m. Lublina z Dreherem i Kowalczykiem,to tylko próbka takich zmian,by nic się nie zmieniło.
[quote name='gość' timestamp='1291403295' post='398659']
Ze zgrozą myślę, że ktoś taki jak ten pan mógłby zostać prezydentem. I nie chodzi mi o niego, bo być może to poczciwy człowiek, ale o tę zgraję pisowskich warchołów, które pozostały po Pruszkowskim, a których Wasilewski nie wiadomo czemu się nie pozbył. Jeśli Sprawka wygra to cała ta trzoda podniesie głowę i zgotuje nam nowy rok 1984. Lublin pogrąży się w kryzysie na kolejne lata.
[/quote]

To prawda z tym PIS-em na Urzędach w Lublinie,al... rozwiń
Avatar
POpapraniec / 3 grudnia 2010 r. o 20:58
Chcecie dobrobytu w Lublinie?? To go sobie wyobraźcie! jak żuk głosi. hehehee (-w radio Lublin Żuk tak namolnie bębnił w koło żeby sobie WYOBRAZIĆ 3tys. nowych miejsc pracy, wyobrazić to i tamto. zamiast konkretów rzeczowych)
Słowo wyobrazić jakigo używa -do niczego nie zobowiązuje! -GENIALNE!! hehe
PS. Nie tak dawno PO obiecywało i obiecywało.. ale sie widać ni cholery nic lub niewiele spełniało więc teraz nam nie obiecują by ich nie rozliczać tylko wyobrażać nam sobie każą !?!
DNO!!![/color]
Avatar
lublinianka z wyboru / 3 grudnia 2010 r. o 20:53
Dlaczego Lech Sprawka na bilbordach wygląda jak radosny 35-latek a na żywo jak zmęczony życiem dziadeczek? Jak zobaczyłąm Lecha S. pierwszy raz w tv to nie miałam pojęcia kto to jest!!!!!!!!
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Psy i koty z Puław i Łukowa czekają na Mikołaja. Możesz być jak Krzysztof Ibisz
galeria

Psy i koty z Puław i Łukowa czekają na Mikołaja. Możesz być jak Krzysztof Ibisz

Możesz wybrać prezent, który dostaną bezpańskie zwierzęta w Łukowie i Puławach. Ambasadorami akcji są m.in. Krzysztof Ibisz i Agnieszka Woźniak-Starak.

Lublin będzie dopłacał do zabiegów in vitro

Lublin będzie dopłacał do zabiegów in vitro

Miasto uruchomi w przyszłym roku program dopłat do zabiegów in vitro. To jeden z niewielu wydatków, które prezydent Lublina – na prośbę radnych – zgodził się dopisać do projektu budżetu miasta na rok 2023

6. grudnia Dnia Darczyńcy Archiwów Państwowych

6. grudnia Dnia Darczyńcy Archiwów Państwowych

W dniu 6 XII każdego roku cała sieć archiwów państwowych obchodzi Dzień Darczyńcy.

"Pokemon Detektyw Pikachu". Program TV: Filmowy weekend 2-4 grudnia 2022. Co warto zobaczyć?
2 grudnia 2022, 20:00

"Pokemon Detektyw Pikachu". Program TV: Filmowy weekend 2-4 grudnia 2022. Co warto zobaczyć?

"Pokemon Detektyw Pikachu", "Tully" czy "Cena strachu", to tylko niektóre z filmowych propozycji stacji telewizyjnych na weekend. Sprawdźcie, co warto zobaczyć w TV w najbliższych dniach.

Zamość. Po tani węgiel trzeba jechać kilka kilometrów za miasto

Zamość. Po tani węgiel trzeba jechać kilka kilometrów za miasto

Wnioski wciąż spływają, są rozpatrywane, najpewniej w połowie grudnia w Zamościu ruszy sprzedaż węgla po preferencyjnych cenach. Jak dotąd zainteresowanie tą ofertą wyraziła mniej niż połowa osób, które już otrzymały dodatek węglowy.

Zaskakująca zmiana pracy Andrzeja Pruszkowskiego. W nowym biurze i tak się nie pojawił

Zaskakująca zmiana pracy Andrzeja Pruszkowskiego. W nowym biurze i tak się nie pojawił

Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie Andrzej Pruszkowski od wczoraj jest… kierownikiem Oddziału realizacji projektów w Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości. Równocześnie rzecznik urzędu pracy przekonuje, że Pruszkowski nadal jest tam dyrektorem.

Modne hasło: Zero Waste

Modne hasło: Zero Waste

NIE MARNUJ! Jeszcze kilka lat temu robienie zakupów w sklepach z tzw. tanią odzieżą było rzeczą krępującą, której wielu klientów zwyczajnie się wstydziło. Dziś to zakupy modne, którymi chwali się wielu influenserów. Modne jest też kupowanie dań „z odzysku” oraz unikania plastikowych jednorazówek. Wszystko w myśl zasad Zero Waste

Michał Sołtan zagra w Fabryce Kultury Zgrzyt. W czasie pandemii grał sąsiadom na balkonie
4 grudnia 2022, 20:00

Michał Sołtan zagra w Fabryce Kultury Zgrzyt. W czasie pandemii grał sąsiadom na balkonie

W ramach trasy koncertowej po 14 miastach Polski do Lublina zawita Michał Sołtan. Artysta będzie promował swój najnowszy singiel w Fabryce Kultury Zgrzyt (al. Piłsudskiego 13) 4 grudnia o godz. 20.

Tak powstają premiery. Pokazy teatralnych inicjatyw w CK

Tak powstają premiery. Pokazy teatralnych inicjatyw w CK

Będzie okazja by zobaczyć pracę osób kochających teatr, które zostały wyłonione w ramach projektu Przestrzenie Sztuki realizowanego w Centrum Kultury w Lublinie. Twórcy gratisowo pokazują powstające spektakle zapraszając na otwarte próby.

Po okupacji Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. 33 rolnikom grożą poważne konsekwencje
galeria

Po okupacji Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. 33 rolnikom grożą poważne konsekwencje

Grzywna, a nawet rok więzienia grozi działaczom AGROunii, którzy okupowali Lubelski Urząd Wojewódzki.

Nerwowo zerkał na samochód. W środku przewoził nielegalny towar

Nerwowo zerkał na samochód. W środku przewoził nielegalny towar

Do trzech lat więzienia grozi 30-latkowi z Radzynia Podlaskiego, który przewoził worek z białym proszkiem i pojemnik z zielonym suszem. Mężczyzna był naćpany, wpadł podczas kontroli drogowej w gminie Jeziorzany.

Grudniowe warsztaty dla dzieci w Galerii Labirynt
3 grudnia 2022, 13:00

Grudniowe warsztaty dla dzieci w Galerii Labirynt

Galeria Labirynt w Lublinie (ul. Popiełuszki 5) zaprasza na grudniowe zajęcia edukacyjne dla dzieci. Warsztaty będą odbywać się w soboty o godz. 13.