Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 kwietnia 2004 r.
13:11
Edytuj ten wpis

Ruchome piaski

Autor: Zdjęcie autora Ewa Dziadosz
0 0 A A

W sierpniu gotowa będzie obwodnica wokół Piask. I wtedy to już nikt do miasteczka nie zajrzy...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na słynnym targu Piaskach handel ledwie zipie. Nikt już nie zajmuje się wymianą zwierząt i towarów na pieniądze. Pozostała wymiana myśli.
Mówią, że masa i kasa rządzą w kraju. – No, „Masa”, mafiozo, co sypał kolegów. To wszystko kolesie, co nami rządzą. Z torbami nas puszczą. Kiedyś mówiło się w Piaskach „wasze kamienice – nasze ulice”. A teraz to nawet ulic dla nas nie będzie. Tylko dziadostwo.
Mężczyźni nie wyglądają najlepiej. Stoją w wypchanych portkach, rozchełstanych koszulach i kurtkach. Z głowami przykrytymi kaszkietami drugiej świeżości. Po zaroście widać, że oszczędzają na żyletkach. I na dentystach też oszczędzają.
– Nie wyszły u nas kołchozy za ruskich. Teraz wszystkich nas wypchną do eurokołchozu. Jak nas unia na parobków przerobi, Millera w rządzie nie będzie.
Politykują zawzięcie. Co innego można robić? Nawet na flaszkę nie ma. Ale za parę groszy chętni są do każdego zajęcia. Nie do handlu. Jak ktoś ma pieniądze, to wydaje je w miejskich supermarketach, a wiadomo do kogo one należą...
Cudowna wierzba
Są też i tacy, którzy w Europie nie widzą zagrożenia. Przeciwnie –będzie z kim pohandlować.
Eugeniusz Chaber z Krępca nad stosikem powiązanych w pęczki sadzonek ustawił tablicę „Wierzba energetyczna.
– W krajach unii dziesięć procent opału stanowią materiały odnawialne. W niektórych krajach drewno stanowi nawet trzydzieści procent opału. I u nas też tak będzie.
Z nadzieją na przyszłe interesy obsadził dwa hektary pola wierzbą. Inni też będą chcieli mieć swoje plantacje. Będą też potrzebne specjalne maszyny do przygotowania szczap na opał i specjalne piece do ich spalania.
Kartofel w niełasce
– Takiej bidy to tu jeszcze nie było – rozkłada ręce Jan Drozd ze Świdnika Dużego. – Zawsze było trochę ludzi. Z roku na rok mniej, ale niektórzy przynajmniej coś kupowali. A teraz nic. Staną popatrzą, o cenę czasem spytają, ale nie kupują. Nawet się nie targują. Mówię trzydzieści złotych za kwintal, ale jakby kto chciał kupić, to i za dwadzieścia złotych bym sprzedał. A chętnych nie ma. Szkoda pieniędzy na benzynę, żeby tu przyjeżdżać. Ale co robić?
Za coś trzeba żyć. Józef Wrona ma sześćdziesiąt trzy lata. Na targ przyszedł z Wierzchowisk razem ze swoją krowiną. Krasula nie wygląda najpiękniej, ale swoją wartość ma. Wycenił ją na tysiąc czterysta złotych.
– A za tyle nikt kupić nie chce – martwi się Wrona. – Mówią, że warta co najwyżej połowę ceny, ale nikt nie zabiera się kupowania. Przyjdzie piechotą wracać do domu, a to czternaście kilometrów. Trzeba wracać bez grosza.
Stara, biedna wieś
Krótki czas chłopskiego dostatku minął bezpowrotnie. Nie ma handlu na targu, bo rolnicy nie mają pieniędzy.
– Jeszcze pięć lat temu nie było gdzie palca wetknąć – mówi Aneta Tkaczyk, która przyjechała z Głuska z przyczepą towaru. Asortyment ma szeroki: artykuły metalowe, części maszyn rolniczych, miotły i nawet maślniczki.
Opowiada, że jeszcze do niedawna całkiem dobrze się z handlu żyło. Teraz – tragedia. Maślniczki się sprzedają. Na wsi nie ma pieniędzy, mleka sprzedać się nie opłaci, to wiejskie gospodynie ubijają mleko na masło.
Niedrogo można kupić nasiona u Roberta Urbana z Marysina. W otwartych workach widać siemię lniane, zmieloną kukurydzę, nasiona traw, koniczyny czerwonej i białej. Miłe w dotyku, gdy się je przesypuje z garści do garści. I na przesypywaniu się kończy.
Piaski się zwijają
– To nie tylko sprawa targu. Całe nasze miasto zamiast się rozwijać, to się zwija – mówi burmistrz Piask, Ryszard Siczek. – Jeszcze parę lat temu było 4000 mieszkańców, a teraz ledwie 2700. I będzie coraz mniej. Starzy umierają, młodzi uciekają. Za chlebem. Na Wybrzeże, w Poznańskie. Za granicę do Włoch, do Hiszpanii. Gospodarstwa mamy maleńkie – na nich dorobić się trudno. Ponad połowa rolników nawet podatków już nie płaci.
A było już tak dobrze, wspomina burmistrz. Były czasy gdy na targ przyjeżdżało tyle ludzi, że policja musiała kierować ruchem na drodze, bo stojące na poboczach – najpierw furmanki, a potem traktory i samochody – blokowały ruch. Po kilka tirów wyładowanych końmi, co tydzień jechało za granicę. I prosiaki szły, i krowy, i zboże. Trzeba było wyznaczyć im inne dni na handel, bo jak tradycyjnie tysiące ludzi w środę zjechało, to tylko bałagan się robił.
W sierpniu gotowa będzie obwodnica wokół Piask. I wtedy to już nikt do miasteczka nie zajrzy. Było źle, gdy cały transport do Zamościa, Chełma i dalej na Wschód, szedł przez środek miasta. Teraz będzie jeszcze gorzej – nikt nie przyjedzie.
Dni chwały
Dobre czasy minęły. Już tylko Lucjan Świetlicki, lokalny regionalista, autor czternastu książek o historii gminy, chropawym głosem przywraca minioną sławę Piask:
– Osada Piaski wymieniana była już 1456 roku. Leżała na szlaku handlowym na Wschód. Do dziś przetrwał domek na rogatkach, gdzie pobierano myto. Na mocy przywilejów nadanych właścicielom Piask – Orzechowskim, a potem Suchodolskim – od średniowiecza były tu wielkie jarmarki. Najpierw w czwartki, a później, przez kilka wieków w środy.
W dzisiejszym centrum miasta były kwatery dla koni i bydła. Sprzedawano z magnackich hodowli konie rasowe, po które kupcy przyjeżdżali zza granicy. Sprzedawano też konie pociągowe do prac rolniczych. Po kilkaset jednego dnia targu.
Ale targowisko było też miejscem sprzedaży wyrobów rzemieślniczych, zboża i innych dóbr. Było też miejscem spotkań, świętowania i dysput.
Święto się skończyło. Zastąpiły je supermarkety i telewizja...

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night
ZDJĘCIA
galeria

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night

W lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbyła się gala Suzuki Boxing Night 32. W walce wieczoru Julia Szermeta pokonała Lenę Buchner.

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium