Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

19 listopada 2010 r.
18:24
Edytuj ten wpis

Sami nie wiedzą co mają

0 0 A A

Do niektórych urzędów skarbowych trafia nawet 90 proc. źle wypełnionych dokumentów. Największy problem samorządowcy mają z... wykazaniem wszystkich swoich dochodów. Nie wpisują na przykład samochodów czy ziemi, którą kupili.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Radni i pracownicy samorządów złożyli do urzędów skarbowych w całym województwie lubelskim w sumie 8879 oświadczeń majątkowych. Z tego aż 3543 dokumenty miały błędy!*

Bo zapomniałem...

– To rzeczywiście dużo – przyznaje Marta Szpakowska, rzecznik Izby Skarbowej w Lublinie. – Oświadczenia miały braki formalne i inne błędy.

Samorządowy najczęściej zapominali… wykazać wszystkich swoich dochodów. Poza tym nie wypełniali wszystkich rubryk lub wypełniali je niestarannie, a czasem wręcz nieczytelnie. Zapominali też o ujawnieniu posiadanych nieruchomości lub ich adresie. Mniejsze błędy to brak daty, niedołączenie kopii zeznań lub innych potrzebnych dokumentów.

– Wiele z tych błędów to prawdopodobnie skutek nieuwagi. Ale od samorządowców można by jednak oczekiwać większej staranności i precyzji – ocenia Szpakowska.

Jaki mam majątek?

Ta "staranność” zawodzi szczególnie tam, gdzie trzeba ujawnić swoje dochody i majątek. Samorządowcy zapominają najczęściej napisać, jakie otrzymywali wynagrodzenie, emeryturę czy dietę. Pamięć zawodziła ich także w przypadku posiadanych nieruchomości.

– Niektórzy pewnie myślą, że skoro raz wykazali, że mają dom, to drugi raz nie muszą tego robić – mówi Szpakowska. -  Nie można też wykluczyć, że są też tacy, którzy nie mają ochoty dzielić się informacją o swoim majątku. Ale czy było to celowe przemilczenie, może stwierdzić jedynie Urząd Kontroli Skarbowej, gdy uzna, że oświadczenie jest nieprawdziwe.

I dodaje: - Jednak trudno udowodnić w takich przypadkach premedytację. Zazwyczaj takie osoby tłumaczą się, że po prostu zapomniały albo zagapiły się. I poprawiają oświadczenie.

Zapomniał o samochodzie

Radni mieli obowiązek składać oświadczenia majątkowe na 2 miesiące przed końcem kadencji. W oświadczeniach za ubiegły rok trzech radnych z Bychawy (powiat lubelski) popełniło błędy. Rajcy tłumaczyli się z nich nawet na ostatniej sesji Rady Miasta.

– Jeden z radnych nie wskazał, że kupił samochód osobowy – mówi Seweryn Gąbka, przewodniczący RM w Bychawie. – Tłumaczył, że zapomniał, bo jest współwłaścicielem auta – dodaje Gąbka.

Inny z radnych nie wpisał zakupionej przez siebie ziemi. Zaś kolejny nie wypełnił rubryki dotyczącej miejsca pracy. Wyjaśnili, że stało się tak przez nieuwagę.
Przychód, czy dochód?

Błędy zdarzały się również w oświadczeniach majątkowych radnych Zamościa.

– Ale to były drobne sprawy – zapewnia Magdalena Hubala, dyrektor Biura rady Miasta Zamość. – Czasem brakowało jakiegoś przecinka, czasem ktoś pomylił rubryki albo zapomniał podać adres nieruchomości. Nie zdarzyło się, żeby ktoś np. zataił jakąś część swojego majątku.

Okazuje się, że problemem dla niektórych radnych jest np. rozróżnienie przychodu od dochodu.

– Zdarza się, że osoby składające oświadczenia używają nieścisłych, wieloznacznych określeń albo nie odróżniają majątku własnego od tego z innego tytułu – wylicza błędy Irena Iwasiuk z zamojskiego Urzędu Skarbowego, który kontroluje oświadczenia. Twierdzi jednak, że ostatnio pomyłek jest jakby mniej.

– Na początku właściwie w połowie ujawnialiśmy jakieś nieprawidłowości. Teraz jest lepiej. Chyba także dlatego, że osoby przyjmujące oświadczenia sprawdzają je na bieżąco i błędy poprawiane są od razu.

Ale nadal się zdarzają. W US Zamościu wyliczono, że znajdują się one w ok. 40 procentach oświadczeń. – W większości są możliwe do usunięcia – podkreśla Iwasiuk.

Ręcznie z błędami

Podobne błędy popełniali również m.in. prezydenci, burmistrzowie, wójtowie czy przewodniczący rad, których oświadczenia majątkowe wpływają do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

– W punkcie gdzie powinien być wpisany dochód były wpisane przychody. Otrzymywaliśmy także 2 egzemplarze oświadczeń, które różnią się między sobą. Najczęściej dotyczy to sytuacji, kiedy druki są wypełniane ręcznie – wylicza Rafał Przech, rzecznik prasowy LUW w Lublinie.

Rekordziści z Lublina i Ryk

Rekordzistami w błędnych oświadczeniach są samorządowcy z Ryk. – W Urzędzie Skarbowym w Rykach aż 211 oświadczeń ze wszystkich 227 złożonych było wypełnionych nieprawidłowo – wylicza Szpakowska.

W Lublinie jest niewiele lepiej. W I Urzędzie Skarbowym w Lublinie na 650 złożonych oświadczeń, aż 486 miało błędy. W III US w Lublinie wynik też dawał do myślenia: na 190 złożonych dokumentów aż 114 było błędnych.

W Chełmie samorządowcy pomylili się w 444 oświadczeniach na 605 złożonych. Znacznie lepiej w tej statystyce wypada Zamość, gdzie na 693 złożone dokumenty tylko 272 miały błędy.

W Urzędzie Skarbowym w Puławach pomyłek też nie było wiele, jedynie 63 na wszystkich 517 oświadczeń. W Kraśniku samorządowcy pomylili się w 113 przypadkach na 437 oświadczeń.

Najlepiej wypadła Biała Podlaska. W tutejszym urzędzie złożono 773 oświadczenia, a jedynie 31 było błędnych.(ak)

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże. W czwartek wyjazdowy mecz w Katowicach

Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże. W czwartek wyjazdowy mecz w Katowicach

Po domowej porażce z Lechią Gdańsk Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże o PKO BP Ekstraklasę. W czwartek (godz. 20.30) zielono-czarni zmierzą się na wyjeździe z GKS Katowice w ramach ostatniego meczu 29. kolejki Fortuna I Ligi

Bomby na placu budowy. Mieszkańcy ewakuowani: "Nie wiedziałam jak mam się zachować"
galeria

Bomby na placu budowy. Mieszkańcy ewakuowani: "Nie wiedziałam jak mam się zachować"

Wielka ewakuacja w Białej Podlaskiej. Saperzy przewiozą i zdetonują bomby lotnicze odnalezione podczas prac budowlanych przy ulicy Sidorskiej.

Jeżyny z robakami nie wjechały do Polski

Jeżyny z robakami nie wjechały do Polski

Kolejne produkty z zagranicy nie wjadą do Polski. IJHARS zatrzymał transport mrożonych jeżyn z powodu wystąpienia larw robaków.

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Najnowsze technologie trafią w ręce około 200 uczniów lubelskich szkół podstawowych i średnich. Będzie druk 3D, modelowanie 3D, zajęcia z robotyki i sztucznej inteligencji

2 w 1 czyli samochód, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

2 w 1 czyli samochód, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali kolejny samochód. Tym razem zabezpieczono mercedesa, który miał przerobiony numer identyfikacyjny VIN. W kontrolowanym pojeździe ujawniono również zamontowane części, które pochodziły z poszukiwanego we Włoszech auta.

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Zakup odpowiedniego sprzętu do treningu siłowego może być kluczowy dla efektywności ćwiczeń, a także bezpieczeństwa użytkownika. Half rack, czyli półotwarta klatka do ćwiczeń, stanowi popularny wybór wśród entuzjastów treningu domowego. Zaprojektowany z myślą o maksymalizacji funkcjonalności przy jednoczesnym ograniczeniu zajmowanego miejsca, half rack może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które dysponują ograniczoną przestrzenią. W niniejszym przewodniku wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnej klatki half rack do swojego domowego gymu.

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Rolnictwo stoi na progu rewolucji technologicznej, która obiecuje przekształcić sposób, w jaki produkujemy żywność, czyniąc go bardziej zrównoważonym, efektywnym i przyjaznym dla środowiska. W dzisiejszych czasach, kiedy świat zmaga się z wyzwaniami takimi jak zmiany klimatyczne, wzrost populacji i ograniczone zasoby naturalne, innowacje technologiczne w rolnictwie mogą odegrać kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego dla przyszłych pokoleń.

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Reprezentacja procesowa w wielu rodzajach spraw w tym: sprawy karne, sprawy gospodarcze, spadki, rozwody, podział majątku po rozwodzie, zasiedzenie, zachowki, sprawy rodzinne i wiele innych spraw cywilnych – wszystkie tego typu sprawy wymagają profesjonalnej pomocy prawnej. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią kancelarię adwokacką?

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej
WIDEO/GALERIA ZDJĘĆ
galeria

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej

Podczas prac budowlanych prowadzonych przy ul. Sidorskiej 61 w Białej Podlaskiej zostały ujawnione niewybuchy. Są to cztery bomby lotnicze. Każda o masie blisko 100 kilogramów, długości od 80 do 100 cm i obwodzie ok. 50 cm. Obecnie saperzy usuwają niewybuchy.

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Lubelski ratusz przypomina, że każdy kto rozliczy swój PIT w Lublinie może wygrać nagrody. Do wygrania między innymi samochód toyota yaris.

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie
Dzień Wschodzi
film

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie

Dopiero kwiecień, a już mamy więcej zachorowań na odrę, niż w całym zeszłym roku – alarmują specjaliści. Wiele chorób, które od kilku pokoleń nie były rozpoznawane przez lekarzy, znów dają o sobie znać. To efekt tego, że coraz więcej dzieci nie jest szczepionych w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień ochronnych.

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

W związku z nadchodzącym długim weekendem majowym i sezonem wiosenno-letnim Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie wprowadza zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej.

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Już w połowie czerwca przed nami kolejna edycja Świdnik Air Festival. Organizatorzy powoli odsłaniają karty, pokazują kto wystąpi podczas tej dwudniowej imprezy.

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

Na terenie województwa lubelskiego doszło do incydentu podczas lotu szkoleniowego. Śmigłowiec zaczepił o linię energetyczną.

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej
galeria

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej

Pochodzący z Białorusi profesor Viktor Korzun, twórca pierwszej mapy genetycznej pszenicy zwyczajnej, otrzymał doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium