Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

19 kwietnia 2007 r.
16:03
Edytuj ten wpis

Smrodek dydaktyczny

Nie ma większych wrogów akcji porządkowych jak archeolodzy. To entuzjaści rynsztoków, śmietników i toalet.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Byłaby katastrofa, gdyby nasi przodkowie byli porządnymi ludźmi - żartują specjaliści od składania naszej historii z paproszków i skorupek.
- Nie ma ciekawszych miejsc niż rynsztoki - przyznaje Mariusz Matyaszewski, archeolog, który nadzorował kilka lat temu w Lublinie modernizację staromiejskich ulic. Wiele tygodni przesiedział w wykopach na Olejnej i na tyłach kamienicy przy Grodzkiej 26 wyjmując z ziemi kawałki piecowych kafli czy starych naczyń. - Na Starym Mieście i ulicach Królewskiej, Narutowicza i Kowalskiej wymieniano wszystkie instalacje i układano nową nawierzchnie. To znaczyło, że robotnicy odsłonią fragmenty gruntu, których nikt nie przekopywał od wieków. Czasami docieraliśmy do poziomu ulicy, pamiętającej czasy sprzed kanalizacji i wodociągów. Jakie są korzyści takiego oglądania starych śmieci? Czasami są one bardzo piękne, bo do tych rynsztoków wypadały różne rzeczy. Znaleźliśmy np. sztućce z zachowaną okładziną z masy perłowej, pamiętające przełom XVII i XVIII wieku i bogato zdobione XVIII wieczne żelazne zgrzebło.

Naukowe zaglądanie do kieliszka

Szklane naczynia znalezione przez archeologów na skarpie pod klasztorem ojców Dominikanów na Starym Miescie w Lublinie stały się bohaterami pracy magisterskich. Zajęła się nimi studentka archeologii UMCS (dziś już pani magister).
- W czasie prac przy wschodnim skrzydle klasztoru natrafiliśmy na bardzo dużo ciekawych śmieci, które zgodnie ze zwyczajem wyrzucano za mury - wspomina Matyaszewski. - 90 proc. to były fragmenty kafli i naczyń ceramicznych. Ale było też sporo szklanych. No, dobrze mogę to powiedzieć: kieliszków. Wiele z nich leżała, tak jak je ojcowie wyrzucili.
Inny student lubelskiej archeologii UMCS pisał pracę magisterską o przedmiotach znalezionych w miejscu jeszcze mniej eleganckim niż śmietnik, bo w toalecie.
- To była prawdziwa XVI wieczna toaleta, która stała na podwórku posesji przy Jezuickiej. Student był zachwycony, bo ruchomych zabytków było tam mnóstwo. Okazuje się, że różne cenne przedmioty potrafią wpaść ludziom do ubikacji - zdradza archeolog.

Maszyna do paskudnych rzeczy

Ale to, co jest rajem dla archeologów, w przeszłości było przyczyną wielu niedogodności. Chociażby we wczesnośredniowiecznych grodach, gdzie błyskawicznie narastały pokładów odpadów i nieczystości. Naukowcy obliczyli, że w ciągu 100 lat, w niektórych przypadkach osiągały wysokość dwóch metrów!
Np. w Getyndze około 1400 r. 6000 mieszkańców wytwarzało ponad 1200 ton śmieci stałych i prawie 89 000 000 litrów płynnych odpadów.
Dodając do tego trudną do oszacowania ilość odchodów zwierzęcych itp. łatwo zorientować się w skali problemów z jaką spotykali się w tej dziedzinie mieszkańcy średniowiecznych miast.

Po śmieciach do góry

Czy kiedyś zastanowiło kogoś dlaczego do bazyliki dominikańskiej na Starym Mieście w Lublinie czy kościoła powizytkowskiego przy ulicy Narutowicza wchodzimy w dół? Jak do piwnicy czy sutereny?
Wspominane pokłady śmieci i błota zalegające w obrębie miasta stwarzały ogromne utrudnienia komunikacyjne. Próbując im przeciwdziałać mieszczanie pokrywali ulice i place izolacyjnymi warstwami czystego piasku, na których konstruowali drewniane nawierzchnie. Z upływem czasu narastające błoto wymuszało konstruowanie kolejnego poziomu ulic itd. W konsekwencji partie budynków mieszkalnych które w 2 połowie wieku XIII były jeszcze parterami, już w końcu wieku XIV całkowicie pogrążyły się w ziemi i trzeba było zamieniać je na piwnice. Taki proces widać właśnie w tych lubelskich świątyniach.

Korzystałam z artykułu Cezarego Busko z "Gazety rycerskiej”.


Pozostałe informacje

W tym miejscu ma powstać nowa ulica

Projektują nową ulicę od Akademickiej. Ma usprawnić ruch do szkoły i filii AWF

Będzie nowe połączenie drogowe między ulicą Akademicką a Sitnicką w Białej Podlaskiej. Na razie powstaje projekt.

Jan Urban nowym selekcjonerem? Michał Probierz już mu pogratulował

Jan Urban nowym selekcjonerem? Michał Probierz już mu pogratulował

Od kilkunastu dni nazwisko Jana Urbana w polskich mediach wymieniane jest przez wszystkie przypadki w kontekście objęcia przez niego reprezentacji narodowej. W czwartek Polski Związek Piłki Nożnej planował oficjalne zaprezentowanie nowego selekcjonera. W środę Cezarego Kuleszę ubiegł… Michał Probierz, który publicznie złożył gratulacje Urbanowi

Wypadek na S17. Droga zablokowana
ZDJĘCIA

Wypadek na S17. Droga zablokowana

Zderzenie dwóch aut osobowych na trasie Piaski-Zamość. Jedna osoba jest ranna.

Drogi, oświetlenie i kanalizacja - inwestycje w Głusku

Drogi, oświetlenie i kanalizacja - inwestycje w Głusku

Nowe drogi, oświetlenie i rozbudowa sieci kanalizacyjnej – to inwestycje, na które samorząd gminy Głusk podpisał właśnie umowy. Prace już się rozpoczęły.

„Jesteśmy już w pierwszej fazie wojny”. Generał Jakubczyk o zagrożeniach, słabości służb i gotowości Polski
Dzień Wschodzi
film

„Jesteśmy już w pierwszej fazie wojny”. Generał Jakubczyk o zagrożeniach, słabości służb i gotowości Polski

Zdaniem generała brygady Artura Jakubczyka, Polska już teraz znajduje się w pierwszym etapie nowoczesnej wojny hybrydowej. – Mamy do czynienia z działaniami dezinformacyjnymi, cyberatakami i próbami destabilizacji społecznej. A służby specjalne? Są kompletnie nieprzygotowane – ostrzega były zastępca dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej i szef strategii wywiadu NATO.

Jak wspierać na co dzień pracę wątroby?

Jak wspierać na co dzień pracę wątroby?

Wątroba to cichy bohater organizmu – codziennie filtruje krew, wspiera trawienie i neutralizuje toksyny1. Choć rzadko daje o sobie znać, jej kondycja w dużej mierze zależy od Twoich codziennych wyborów. Dowiedz się, co możesz zrobić, by ją odciążyć i wspierać jej pracę na co dzień.

Religia raz w tygodniu? Większość jest na tak
SONDA

Religia raz w tygodniu? Większość jest na tak

Czy religia powinna ustąpić miejsca matematyce, informatyce albo... po prostu dłuższemu spaniu? Z najnowszego sondażu wynika, że ponad połowa Polaków popiera ograniczenie liczby lekcji religii w szkołach do jednej godziny tygodniowo.

Ekstraliga U-24. Motor Lublin rzutem na taśmę wywalczył remis w starciu z Beckhoff Spartą Wrocław

Ekstraliga U-24. Motor Lublin rzutem na taśmę wywalczył remis w starciu z Beckhoff Spartą Wrocław

W poniedziałek wygrana u siebie, a we wtorek cenny remis na wyjeździe. Motor Lublin w 12. kolejce U-24 Ekstraligi przegrywał we Wrocławiu z Beckhoff Spartą, ale w końcówce zawodów zdołał doprowadzić do stanu 45:45

Bezpieczne wakacje w Lublinie. Relaks, wsparcie i taniec pod Zamkiem
15 lipca 2025, 11:00

Bezpieczne wakacje w Lublinie. Relaks, wsparcie i taniec pod Zamkiem

Jak połączyć wakacyjny relaks z troską o zdrowie psychiczne? W Lublinie to możliwe! Przez cztery dni na Błoniach pod Zamkiem trwać będzie akcja „Bezpieczne Wakacje – Mów. Czuj. Działaj”. Na mieszkanki i mieszkańców czekają warsztaty, konsultacje i chwile wyciszenia – wszystko po to, by wzmocnić emocjonalną odporność i lepiej radzić sobie z hejtem czy przemocą.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak otrzyma szansę występu już w trzecim tegorocznym turnieju Ligi Narodów

Siatkarze Bogdanki LUK Lublin powołani na turniej Ligi Narodów w Gdańsku. W środę mecz z Iranem

Trzech zawodników Bogdanki LUK Lublin znalazło się wśród wybrańców selekcjonera reprezentacji Polski siatkarzy Nikoli Grbicia na turniej Ligi Narodów w Gdańsku

Penne, farfale i bucatini. I makaron z truskawkami
PRZEPISY

Penne, farfale i bucatini. I makaron z truskawkami

Kiedy Iga Świątek wyznała, że jej ulubionym daniem z dzieciństwa jest makaron z truskawkami, nie tylko we Włoszech zapanowało poruszenie. A my mamy dla was polskie i włoskie przepisy na dobry makaron.

Tusk: ułaskawienie Bąkiewicza jest skandalem. Duda odpowiada

Tusk: ułaskawienie Bąkiewicza jest skandalem. Duda odpowiada

Premier Donald Tusk ocenił, że ułaskawienie Roberta Bąkiewicza „jest skandalem w ludzkim, moralnym wymiarze”. W odpowiedzi Andrzej Duda napisał, że „skandalem” jest „bezprawie”, które – w ocenie prezydenta – premier „wprowadza od 13 grudnia 2023”.

Wypadek na A1: Jest akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi M.

Wypadek na A1: Jest akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi M.

Prokuratura Okręgowa w Katowicach poinformowała o skierowaniu do Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim aktu oskarżenia przeciwko Sebastianowi M. podejrzanemu o spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego na autostradzie A1 we wrześniu 2023 roku.

Bitwa sprzed tysiąca lat nad Bugiem i koronacja Chrobrego w Czumowie
HISTORIA
19 lipca 2025, 18:00

Bitwa sprzed tysiąca lat nad Bugiem i koronacja Chrobrego w Czumowie

Na 19 i 20 lipca w Czumowie pod Hrubieszowem zaplanowano spektakularną rekonstrukcję jednej z najważniejszych bitew średniowiecznej Polski. Starcie wojsk Bolesława Chrobrego z armią Jarosława Mądrego to widowisku z udziałem 500 rekonstruktorów. Będzie też inscenizacja koronacji pierwszego króla Polski.

Kradzież ciągnika i częściowo udana ucieczka

Kradzież ciągnika i częściowo udana ucieczka

32-latek ukradł ciągnik z posesji, na której wynajmował domek. A potem uciekł na nim do lasu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium