Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

31 sierpnia 2006 r.
14:45
Edytuj ten wpis

Śniadanie, obiad, libacja

0 0 A A

Agata ma szczęście, bo jej tata już nie pije. Od kilku lat nie bierze kieliszka do ust, nie popija też taniego wina w parku, nie leży zamroczony pod sklepem. Nie musi się go wstydzić. Teraz ma trzeźwego ojca.
O takim ojcu marzą w Polsce prawie dwa miliony dziec

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tata wróci trzeźwy, czy będzie awantura?
Mama przyjdzie sama, czy ją przyniosą?
Będzie coś do jedzenia, czy oboje chleją?
Będą bić, czy nie?
Czy ja też będę pił?
Prawdopodobnie tak, bo co drugie dorosłe dziecko alkoholika też pije.
- Bohater rodzinny, wyrzutek, aniołek, maskotka i ułatwiacz. Dzieci alkoholików intuicyjnie przyjmują na siebie takie role; maski, które chronią je przed rzeczywistością jak pancerz - tłumaczy Zofia Gutowska, specjalista psychoterapii z Poradni Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia w Opolu Lubelskim.


Coraz więcej alkoholu

Bohater rodzinny to zazwyczaj najstarsze dziecko, które nieustannie wspiera, pomaga i troszczy się o resztę rodziny.
- Jak ojciec popije, to nic nie jest zrobione na czas w oborze, na polu. Muszę pomagać mamie, bo sama przecież nie da rady - mówi Magda, najstarsza z szóstki rodzeństawa. Taki "mały dorosły” nie ma czasu na swoje dzieciństwo, bo bierze na siebie obowiązki rodzica.
Wyrzutek nie ma żadnych obowiązków, jeśli nie liczyć stwarzania rodzinie dodatkowych problemów. Wyrzutek chce przede wszystkim zwrócić na siebie uwagę i jak najdalej uciec od domowych problemów.
- Jak starzy popiją, to zabieram kasę i też się bawię. Co, tylko oni mogą? Mnie też coś się od życia należy - twierdzi prawie dorosły Tomek. Od września ma powtarzać drugą klasę w zawodówce. Chce reperować samochody.
"Należenie się od życia” kończy się zazwyczaj w jeden sposób: problemy wychowawcze, zawalenie szkoły, kradzieże i alkohol. Coraz więcej alkoholu.

Ułatwiacz nie pomaga

Dziecko aniołek wydaje się skarbem.
- Uwielbiam czytać, marzyć, fantazjować, kocham zwierzaki - zwierza się Magda, ciemnowłosa, poważna jak na swoje 12 lat dziewczynka z Puław. Wycofuje się z trudnej rzeczywistości w świat fantazji. Nie sprawia problemów wychowawczych, ale też ma problemy z nawiązaniem kontaktu z rzeczywistością. - Chyba lepiej dogaduję się z moimi kotami, niż z rodzicami.
I jeszcze dziecko maskotka, które potrafi rozładować napiętą atmosferę w domu. Błaznuje, by ratować sytuację. - Śmieję się, ale tak naprawdę za każdym razem się boję, czy i tym razem uda mi się zagadać tatę - przyznaje Kamil, najmłodszy z trójki rodzeństwa. - Ktoregoś razu się nie uda i co?
Dziecko "ułatwiacz” nie szuka winnych; samo obwinia się za picie rodzica i skupia się na pilnowaniu pijącego. Bierze na siebie nie swoje problemy emocjonalne i próbuje pokonać nie swój nałóg.
- Jak matka wróci do domu, to szukam flaszki, gdzie tym razem schowała i ile. Jak znajdę, wylewam do zlewu. Jak popije, chowam kluczyki od samochodu, żeby nic sobie nie zrobiła, tak każe mi tata - Michał niechętnie opowiada o swoim zwykłym dniu w rodzinnym domu.

Strach

Strach, niepewność i ból - to codzienność dzieci alkoholików. W ich życiu tylko jedno jest pewne: pijany rodzic.
- Jak nie przyjdę na czas, to w domu awantura. Jak wracam, kiedy trzeba, nikt tego nie zauważy - Rafał ma 14 lat. Uczy się w puławskim gimnazjum i nie ma oporów przed rozmową. Może dlatego, że w domu nie ma z kim pogadać? - Ojciec pijany, matka u sąsiadki.
Nie ma wspólnych wyjść, nie ma żadnych terminów, nie ma żadnej pewności. Bo ciąg, bo kac.
Jest tylko lista rzeczy, których nie wolno robić i koszmarne opowieści.
- Kiedyś wracałam ze szkoły i mój ojciec leżał pijany na ławce w parku. Modliłam się, żeby nikt z klasy nie przechodził i go nie widział. Nie przyznawałam się koleżankom, bo byłabym skończona w klasie - mówi spokojnie Ewa, licealistka z Lublina. Specjalnie wybrała szkołę daleko od domu, by nie oglądać co dzień pijanego ojca. - Miał zaskrzepłą krew w kąciku ust. Martwiłam się o niego, ale bałam się podejść i sprawdzić. Byłam na niego wściekła.

Wstyd
- Moja Pierwsza Komunia Święta to była libacja. Nikt nie cieszył się, że przystąpiłam do sakramentu, ale że okazja do wypicia była bardzo dobra - Agata przywołuje z pamięci bolesne chwile. - Po południu musiałam chodzić na paluszkach, by nie obudzić pijanego ojca. Mam żal o te zniszczone chwile, a mogło być przecież normalnie, zwyczajnie. Zazdroszczę innym tego. Albo świąt, kiedy nikt się nie kłóci, nie płacze, gdy wszyscy składają sobie życzenia, śpiewają kolędy. Są prezenty i radość.
- Jak jest pijana, to mówi tyle rzeczy, obiecuje, a potem jak wytrzeźwieje, to nic nie mówi - skarży się nastoletnia, filigranowa, blondynka Beatka ze świdnickiego osiedla. Miłości i zrozumienia szuka już poza domem. - Moja mama to dwie różne osoby. Raz jest fajna, raz nie. Nie wiem, kiedy jest prawdziwa. Kiedy mówi prawdę? W co mam wierzyć? Gubię się w tym.
Ale najlepiej o ojcu czy matce pijaczce nie mówić. Bo jak się o czymś nie mówi, to tego nie ma.
- Nie mam się czym chwalić, nie ma o czym mówić. To wstyd. Wstydzę się swojego taty alkoholika - przyznaje Ania spod Nałęczowa.

Nie chcą pomocy

"Piję, bo mam problemy” zamiast: "Mam problemy, bo piję”. Tak myśli alkoholik, a rodzina chce się sama z tym uporać. Domowymi sposobami.
- W wielu rodzinach alkoholizm jest pieczołowicie ukrywany. Łatwiej ukryć prawdę, jeśli alkoholik pije tylko w domu. O problemie w rodzinie dziecka często nikt nie wie, nawet w szkole, bo przychodzi zadbane, nie sprawia problemów - mówi Anna Wójcik przewodnicząca Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz kierowniczka MOPS w Nałęczowie. - Ale w ciągu ostatnich pięciu lat zgłasza się do nas po pomoc coraz więcej rodzin. Często w trosce o losy reszty rodziny terapię podejmuje niepijący małżonek. Korzysta z porad psychologa, a dzieci są pod opieką pedagoga, albo przychodzą do integracyjnych świetlic socjoterapeutycznych. W drastyczniejszych przypadkach rodzinie przydziela się kuratora.
Pomoc jest, tylko nie wszyscy jej chcą. Dzieciom z rodzin alkoholików są np. fundowane wyjazdy na kolonie z programem terapeutycznym. Tylko co z tego, jak zamroczona matka warknie "nie”, a pijany ojciec rzuci jakieś przekleństwo. I dziecko nie jedzie.

Finał

- Alkoholizm jest jak nowotwór. Na jedno i drugie nie ma leku - mówi Anna Wójcik. - Uzależnionych jest mnóstwo, ale niewielu wychodzi z nałogu.
A czasem udaje się pokonać nałóg. Tyle że poźno: rodzina jest już wykończona.
- Mojemu tacie się udało. Już trzy lata nie pije - cieszy się Agata. - Ale tego, co było wcześniej, nie da się wymazać z pamięci. I nadal nie umiemy rozmawiać.
Problem zniknął, skutki zostały.


(Imiona bohaterów zmieniono)

Pozostałe informacje

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium