Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

15 grudnia 2018 r.
8:14

"Solidarność" daje czerwoną kartkę rządzącym. Domaga się odwołania ministra edukacji

0 49 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Domagamy się odwołania minister edukacji Anny Zalewskiej. Będziemy się tego domagali coraz ostrzej, jeżeli minister edukacji nie zrobi żadnego kroku, żeby załagodzić nasze nastroje - podkreśla Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Dlaczego związkowcy zmienili stanowisko?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jeszcze kilka tygodni temu nauczyciele należący do NSZZ „Solidarność” nie krytykowali głośno zmian w polskiej edukacji. Padały określenia o „potrzebie dialogu”, „bacznym śledzeniu zmian” i „braniu udziału w dyskusji”. Kiedy dwa lata temu Związek Nauczycielstwa Polskiego wyprowadził na ulicę swoich członków protestujących przeciwko likwidacjom gimnazjów, „Solidarność” oficjalnie nie przyłączyła się do niego.

Walne zebranie

- Jako związek nie przyłączyliśmy się do pikiety, ale daliśmy naszym członkom możliwość indywidualnej decyzji, czy będą manifestować, aby w ten sposób wyrazić swoje obawy o utratę miejsc pracy - mówiła nam wtedy Wiesława Stec, szefowa RSOiW dodając, że „Solidarność” analizuje przedstawione przez MEN projekty. - Nie pamiętam, aby kiedykolwiek nasz związek wypowiadał się za likwidacją gimnazjum. Wnioskowaliśmy o zmiany systemu oświaty poprzez zmianę podstawy programowej na poszczególnych etapach kształcenia. Jeśli padały deklaracje, to tylko mówiące o wydłużeniu nauczania w liceach ogólnokształcących oraz technikach.

Krytyki działań rządu i resortu edukacji jednak nie słyszeliśmy. Wszystko zmieniło się w maju tego roku, gdy Walne Zebranie Delegatów KSOiW NSZZ „Solidarność” przyjęło stanowisko, żądając odwołania Anny Zalewskiej z funkcji ministra edukacji. O stanowisku tym poinformowano i w sprawie zapadła głucha cisza. Chociaż, jak podkreślają związkowcy, akcja protestacyjna trwała i niektóre kwestie udało się z minister Zalewską uzgodnić. Jak się okazuje nie wszystkie.

Rozgoryczenie i frustracja

W poniedziałek w całej Polsce zwołano konferencje prasowe pod hasłem „Związkowe votum nieufności dla minister Zalewskiej”.

- Rozgoryczenie i frustracja nauczycieli osiągnęły apogeum. Mieliśmy duże nadzieje związane z panią minister - przyznaje Wiesława Stec, przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. - Przez dwa lata prowadziliśmy z nią dialog. W tym czasie słyszeliśmy bardzo dużo obietnic dotyczących postulowanych przez nas zmian, ale jednocześnie przyjmowane ustawy miały zupełnie inną treść i formę. Mamy dosyć pozorowanego dialogu. Chcemy rozmawiać z kimś innym.

Czego domaga się Solidarność? Przede wszystkim pieniędzy.

- Podwyżki wynagrodzeń, jakie otrzymali nauczyciele nie są godne. Ostatni boom gospodarczy w Polsce i podwyżki pensji w wielu branżach spowodowały, że płace nauczycieli nawet nie pozostały na dotychczasowym poziomie w stosunku do wynagrodzeń innych grup zawodowych. Ta dysproporcja znacząco się zwiększyła na niekorzyść nauczycieli - uważa Proksa.

Na końcu listy

Na potwierdzenie tych słów „Solidarność” pokazuje paski wypłat pedagogów z Lubelszczyzny. Nauczyciel dyplomowany z 34 letnim stażem pracy: 2775, 89 zł na rękę; nauczyciel mianowany z 16-letnim stażem: 2437,11 zł, nauczyciel kontraktowy (9 lat pracy): 2052,58 zł, stażysta: 1956,03 zł.

Solidarność podkreśla, że nauczyciele są na końcu listy, jeśli chodzi o wysokość zarobków pracowników z wykształceniem wyższym.

- Domagamy się zmiany systemu wynagrodzeń nauczycieli - mówią związkowcy. - Jedną z propozycji jest powiązanie systemu tych wynagrodzeń z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej. Odcinamy się od uznaniowości kształtowania płac w systemie edukacji, uzależnionej okresowo od decyzji polityków i urzędników.

Płaca i praca

Związkowcy podkreślają też, że mimo likwidacji godzin karcianych nauczyciele wciąż są zmuszani do pracy za darmo.

- Czasami muszą nawet podpisywać się pod tym, że robią to z własnej woli - tłumaczy Wiesława Stec. - Dlatego chcielibyśmy zmiany w systemie płacy i zastąpienia pensji składającej się z wielu elementów na stały, 40-godzinny system płacy i pracy. Nauczyciele mogą pracować dłużej w szkołach sprawdzając klasówki i mając czas na spotkania z rodzicami, zamiast zmieniać się w źle opłacanych nauczycieli objazdowych. W naszym województwie nie brakuje nauczycieli np. fizyków i chemików pracujących jednocześnie w 7 szkołach, którzy dojeżdżają do nich na swój koszt i nie mają czasu na rozmowy z uczniami, bo spieszą się na kolejne zajęcia.

Lista „grzechów” minister Zalewskiej według Solidarności jest jednak o wiele dłuższa. Znajduje się na niej m.in. wydłużenie ścieżki awansu zawodowego, wprowadzenie nowych przepisów dotyczących pracy nauczyciela i brak zmian w systemie finansowania oświaty.

Protest

Jak gdyby w odpowiedzi na zastrzeżenia związkowców Anna Zalewska zwołała konferencję, na której podsumowała trzy lata swoich rządów w oświacie. Ocena jest wręcz laurkowa.

- Ostatnie 3 lata pracy MEN to budowanie dobrej, nowoczesnej szkoły - podkreślała pani minister. - Za nami ogrom pracy całego środowiska oświatowego. Dobrze wprowadzona i oceniona reforma edukacji, podwyżki dla nauczycieli, odbudowa szkolnictwa zawodowego i współpraca szkół z przedsiębiorcami, wzmacnianie edukacji włączającej i wspieranie szkół polonijnych.

Szerokopasmowy internet w każdej szkole w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, wprowadzenie mLegitymacji i e-legitymacji, realizowany program rządowy „Aktywna Tablica”, wsparcie dla uczniów w ramach programu „Dobry Start”, doposażanie pracowni przyrodniczych, a także odbudowa szkolnych stołówek i jadalni. To tylko niektóre obszary, będące priorytetem ostatnich lat Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Jeżeli minister Zalewska nie zostanie odwołana, „Solidarność” zaostrzy protest. Nie wyklucza się nawet strajku.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 49

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość 123 / 15 grudnia 2018 r. o 09:53
+34
Nauczyciel może zostać pracownikiem na budowie ale pracownik na budowie nie zostanie nauczycielem. Ludzie dlaczego w was tyle jadu. Praca nauczyciela to nie tylko praca w szkole to praca w domu - sprawdzanie klasówek, kartkówek. Niech kazdy spróbuje pracy nauczuciela - szybko mu przejdzie.
Avatar
WF / 15 grudnia 2018 r. o 10:56
+27
Świetne komentarze, naprawdę świetne. Może pójdziemy krok dalej. Zlikwidować szkoły, przedszkola; niech janusz bierze swoje dzieci na budowę i pracuje 8 godz. Taka refleksja do wszystkich posiadających dzieci, ile czasu z nimi spędzacie?; a ile czasu dzieci spędzają z tymi "nierobami" nauczycielami na różnych etapach edukacji.
Avatar
^_^ / 15 grudnia 2018 r. o 11:09
+18
"DLACZEGO MUSZĘ TYRAĆ W SOBOTĘ OD 10 DO 16? CZYM SIĘ RÓŻNIĘ OD URZĘDASA?" - odpowiedź: Wiedzą, Kulturą (Netykieta), a przede wszystkim wykształceniem. Nie chcesz robić w sobotę? To zaglosuj na Kłamcow Ogólnych. Nie, nie wprowadzą wolnej soboty. Oni zwyczajnie polikwidują miejsca pracy w Polsce. U Merkel w BDR brakuje robotników. A propos robię u niej i kończę robotę już w piątek o 13:15. Tak sie pracuje w Europie. A ty dalej tyraj w sobotę ciołku. I zdradzę ci tajemnicę. Nauczyciele pracują nawet w Niedzielę. Przygotowania do apeli, testów, konkursów, obowiązkowe dokształcenia to wymaga czasu. Też byłem nauczycielem i zarabiałem naprawdę psie pieniądze. Teraz to i tak niebo i ziemia. No, ale żeby więcej otrzymać za pracę na kasie? To nawet Hitler tak nie niszczył inteligencji w Polsce.
"DLACZEGO MUSZĘ TYRAĆ W SOBOTĘ OD 10 DO 16? CZYM SIĘ RÓŻNIĘ OD URZĘDASA?" - odpowiedź: Wiedzą, Kulturą (Netykieta), a przede wszystkim wykształceniem. Nie chcesz robić w sobotę? To zaglosuj na Kłamcow Ogólnych. Nie, nie wprowadzą wolnej soboty. Oni zwyczajnie polikwidują miejsca pracy w Polsce. U Merkel w BDR brakuje robotników. A propos robię u niej i kończę robotę już w piątek o 13:15. Tak sie pracuje w Europie. A ty dalej tyraj w sobotę ciołku. I zdradzę ci tajemnicę. Nauczyciele pracują nawet w Niedzielę. Przygotowania do apeli... rozwiń
Avatar
patriota / 15 grudnia 2018 r. o 11:55
+14
Idą wybory to zaczyna się manipulowanie opinią społeczną, "byliśmy za a nawet przeciw", a po wyborach będzie to samo. I tak co 4 lata. I jeszcze przed wyborami będziecie pouczać na kogo trzeba głosować. Trzeba się zastanowić jaki sens ma taki związek zawodowy? To jak to w końcu jest, popieracie te absurdy, czy nie? Tylko jasno tak, czy nie?Łamanie konstytucji wam przeszkadza: tak, czy nie? Bez odpowiedzi na te pytania dalsza dyskusja nie ma sensu ...
Avatar
budowlaniec / 15 grudnia 2018 r. o 11:15
+14
A Ci co pracują na budowie niech idą uczyć Twoje dzieci w szkole
Avatar
Gość / 15 grudnia 2018 r. o 11:16
+11
miernoty to siedzą w sądach i mają przywileje - dzieci komunistów i sędziów, przeważnie miernoty - 38 dni urlopu biorą kiedy chcą, nie płacą ZUS i podatków, stany spoczynku 11-27 tyś wynagrodzenia na łapę, immunitety ***ety, 4 dniowy tydzień pracy.
Avatar
Gość / 15 grudnia 2018 r. o 11:15
+6
Solidarność trzeba zlikwidować i wyrzucić z kart historii ,bo to wylęgarnia złodziei i przekrętów!!!
Avatar
nl / 16 grudnia 2018 r. o 12:05
+5
Jako nauczyciel chcę pracować od 7 do 15 i w tych godzinach niech będą zebrania z rodzicami wycieczki szkolne ,szkolenia , rady pedagogiczne i uroczystości .Po godzinie 15 chcę mieć swój prywatny czas  a i jeszcze studia bezplatne również w godzinach pracy które mauczyciel musi kończyć bo co raz zminia się rozporządzenie .Pozdrawiam wszystkich którzy zazdroszczą nauczycielom idzie pracować do oświaty jesli macie takie kwalifikacje już teraz w Polsce brakuje chetnych do pracy w szkole , sprawdźcie na stronach kuratorium .
A ile masz tych zebrań, szkoleń, rad pedagogicznych w ciągu roku? Pracownicy służby zdrowia nie mają dyżurów? Kierowcy komunikacji miejskiej nie pracują na zmiany? Urżędnicy nie mają kursów i szkoleń? Radcowie, adwokaci nie muszą się przygotować do spraw sądowych, które mają następnego dnia?
 W "dobrej" szkole z pokornym wobec władzy dyrektorem takich rad pedagogicznych (szkoleniowych i innych równie "niezbędnych") to i ze trzy pięciogodzinne. Ale tego przeciętny człowiek nie musi wiedzieć. Tak samo, jak nie musi wiedzieć, że nauczyciel mieszkający w odległej części miasta i kończący lekcje powiedzmy o 12 wraca do szkoły na 16 czy 17, żeby obradować. Teoretycznie mógłby siedzieć w szkole i robić to, co zazwyczaj robi w domu (sprawdzać klasówki, przygotowywać materiały do następnych lekcji, uzupełniać dokumentację). W praktyce nie może, bo nie ma kąta, w ktorym mógłby spokojnie popracować. Szkoły nie dysponują pomieszczeniami dla kilku osób, z komputerem, drukarką... o papierze nie ma co wspominać. Bardziej "zaradni" proszą rodziców o zrzutkę na papier. Mniej operatywni kupują sami. W każdym zawodzie są plusy i minusy. Zawód nauczyciela jest specyficzny, bowiem nauczyciel pracuje na delikatnym "materiale". Oddajecie państwo w jego ręce najcenniejsze, co macie (i nie, nie mam w tej chwili na myśli 500+). Czy nie sądzicie, że powinniście walczyć, aby waszymi dziećmi zajmowali się ludzie pogodni, zadowoleni z życia, doceniani? Czy dla waszych dzieci nie byłoby korzystne, gdyby osoby, z którymi przez duzą część dnia mają do czynienia, nie były frustratami, którym każdy może dokopać? Zauważcie państwo, że wasze dzieci również czytają na forach dyskusje o szkole, ucestniczą w takich dyskusjach w domach. Jak wymagać, żeby dziecko z szacunkiem podchodziło do nauczyciela i jego wysiłku, jeżeli dookoła siebie słyszy "lenie, nieudacznicy, zwolnić..."? Nie wydaje się wam, że uczeń patrząc na nauczyciela nie powinien myśleć "a moja mama powiedziała, że powinien pojechać na zmywak" czy podobnie, bo wtedy nie tylko lekceważy człowieka, ale też treści przez niego przekazywane?
 W "dobrej" szkole z pokornym wobec władzy dyrektorem takich rad pedagogicznych (szkoleniowych i innych równie "niezbędnych") to i ze trzy pięciogodzinne. Ale tego przeciętny człowiek nie musi wiedzieć. Tak samo, jak nie musi wiedzieć, że nauczyciel mieszkający w odległej części miasta i kończący lekcje powiedzmy o 12 wraca do szkoły na 16 czy 17, żeby obradować. Teoretycznie mógłby siedzieć w szkole i robić to, co zazwyczaj robi w domu (sprawdzać klasówki, przygotowywać materiały do następnych lekcji, uzup... rozwiń
Avatar
Ja / 15 grudnia 2018 r. o 13:10
+5
Co to jest państwo policyjne? To jest wtedy, gdy policjant zarabia więcej od nauczyciela - Lenin. Sto lat minęło i się doczekaliśmy. W normalnym kraju nauczycieli się ceni. Konkurencja żeby się dostać do zawodu jest duża. U nas niestety nie. Dodatkowo dramatem naszej edukacji jest jej skrajna feminizacja. Spowodowana właśnie niskimi zarobkami i prestiżem zawodu. A ten ciemny lud zamiast rangę zawodu podnosić, ujada, bo nauczyciel pracuje tylko 18godz/tydz. Ten kraj skazany jest na zagładę. Przyjdą znowu ruscy i oni się zajmą "edukacją". Niestety tylko na to zasługujemy.
Co to jest państwo policyjne? To jest wtedy, gdy policjant zarabia więcej od nauczyciela - Lenin. Sto lat minęło i się doczekaliśmy. W normalnym kraju nauczycieli się ceni. Konkurencja żeby się dostać do zawodu jest duża. U nas niestety nie. Dodatkowo dramatem naszej edukacji jest jej skrajna feminizacja. Spowodowana właśnie niskimi zarobkami i prestiżem zawodu. A ten ciemny lud zamiast rangę zawodu podnosić, ujada, bo nauczyciel pracuje tylko 18godz/tydz. Ten kraj skazany jest na zagładę. Przyjdą znowu ruscy i oni się zajmą "edukacją&... rozwiń
Avatar
Gość / 15 grudnia 2018 r. o 21:31
+4
Czy w nauczycielskiej Solidarności nadal szefują aktywiści PO ? Jeśli tak, to nic dziwnego, że ich celem jest obalenie obecnego rządu.
Avatar
anonim / 16 grudnia 2018 r. o 23:19
+1
Poczytaj człowieku dokładnie przepisy dotyczące wynagrodzeń i dopiero zabieraj głos . Korepetycje ,to tak jak Twoje godziny nadliczbowe , które gdzieś tam "udłubiesz " jesli potrafisz . Poza tym droga wolna , spróbuj przesiąsc się na tę szkolną labę . Zyczę powodzenia . No i oczywiście ogromnych zarobków wraz z tym długim urlopem .A tak na marginesie , Ty nie masz ustawowego urlopu ?
 Mam, ale nie 2 miesięczny, szef nie chce mi dawać wolnego w wakacje, tylko woli mi dać urlop w marcu lub listopadzie, o dłuższym urlopie jak 2 tygodnie pod rząd mogę zapomnieć, nie mówiąc już o wolnym z okazji przerwy świątecznej, długich weekendach w maju, feriach zimowych  i wielkanocnych. Nie mówiąc o tym, że urlop u wielu prywaciarzy to fikacja tzn. masz formalnie urlop dla potrzeby PIP, ale na urlopie i tak chodzisz do pracy , bo pracodawca ci grozi, że  jak nie przyjdziesz to znajdzie 10 chętnych na twoje miejsce.
 Mam, ale nie 2 miesięczny, szef nie chce mi dawać wolnego w wakacje, tylko woli mi dać urlop w marcu lub listopadzie, o dłuższym urlopie jak 2 tygodnie pod rząd mogę zapomnieć, nie mówiąc już o wolnym z okazji przerwy świątecznej, długich weekendach w maju, feriach zimowych  i wielkanocnych. Nie mówiąc o tym, że urlop u wielu prywaciarzy to fikacja tzn. masz formalnie urlop dla potrzeby PIP, ale na urlopie i tak chodzisz do pracy , bo pracodawca ci grozi, że  jak nie przyjdziesz to znajdzie 10 chętnych na twoje miejsce. rozwiń
Avatar
Js / 16 grudnia 2018 r. o 22:53
+1
Praca do 65 roku życia to jak górnik???? Chciałabym....
Avatar
Beta / 16 grudnia 2018 r. o 22:04
+1
Poczytaj człowieku dokładnie przepisy dotyczące wynagrodzeń i dopiero zabieraj głos . Korepetycje ,to tak jak Twoje godziny nadliczbowe , które gdzieś tam "udłubiesz " jesli potrafisz . Poza tym droga wolna , spróbuj przesiąsc się na tę szkolną labę . Zyczę powodzenia . No i oczywiście ogromnych zarobków wraz z tym długim urlopem .A tak na marginesie , Ty nie masz ustawowego urlopu ?
Avatar
Nauczyciel / 16 grudnia 2018 r. o 18:45
+1
Pracuję jako nauczyciel nie lekarz ,nie kierowca i nie urzędnik i nie biorę udziału w dyskusjach o wynagrodzeniu w innych zawodach nie obrażam nikogo taki wybralam zawód i chciałabym zeby każdy zarabiał wystarczającą dobrze 
Avatar
nl / 16 grudnia 2018 r. o 12:05
+5
Jako nauczyciel chcę pracować od 7 do 15 i w tych godzinach niech będą zebrania z rodzicami wycieczki szkolne ,szkolenia , rady pedagogiczne i uroczystości .Po godzinie 15 chcę mieć swój prywatny czas  a i jeszcze studia bezplatne również w godzinach pracy które mauczyciel musi kończyć bo co raz zminia się rozporządzenie .Pozdrawiam wszystkich którzy zazdroszczą nauczycielom idzie pracować do oświaty jesli macie takie kwalifikacje już teraz w Polsce brakuje chetnych do pracy w szkole , sprawdźcie na stronach kuratorium .
A ile masz tych zebrań, szkoleń, rad pedagogicznych w ciągu roku? Pracownicy służby zdrowia nie mają dyżurów? Kierowcy komunikacji miejskiej nie pracują na zmiany? Urżędnicy nie mają kursów i szkoleń? Radcowie, adwokaci nie muszą się przygotować do spraw sądowych, które mają następnego dnia?
 W "dobrej" szkole z pokornym wobec władzy dyrektorem takich rad pedagogicznych (szkoleniowych i innych równie "niezbędnych") to i ze trzy pięciogodzinne. Ale tego przeciętny człowiek nie musi wiedzieć. Tak samo, jak nie musi wiedzieć, że nauczyciel mieszkający w odległej części miasta i kończący lekcje powiedzmy o 12 wraca do szkoły na 16 czy 17, żeby obradować. Teoretycznie mógłby siedzieć w szkole i robić to, co zazwyczaj robi w domu (sprawdzać klasówki, przygotowywać materiały do następnych lekcji, uzupełniać dokumentację). W praktyce nie może, bo nie ma kąta, w ktorym mógłby spokojnie popracować. Szkoły nie dysponują pomieszczeniami dla kilku osób, z komputerem, drukarką... o papierze nie ma co wspominać. Bardziej "zaradni" proszą rodziców o zrzutkę na papier. Mniej operatywni kupują sami. W każdym zawodzie są plusy i minusy. Zawód nauczyciela jest specyficzny, bowiem nauczyciel pracuje na delikatnym "materiale". Oddajecie państwo w jego ręce najcenniejsze, co macie (i nie, nie mam w tej chwili na myśli 500+). Czy nie sądzicie, że powinniście walczyć, aby waszymi dziećmi zajmowali się ludzie pogodni, zadowoleni z życia, doceniani? Czy dla waszych dzieci nie byłoby korzystne, gdyby osoby, z którymi przez duzą część dnia mają do czynienia, nie były frustratami, którym każdy może dokopać? Zauważcie państwo, że wasze dzieci również czytają na forach dyskusje o szkole, ucestniczą w takich dyskusjach w domach. Jak wymagać, żeby dziecko z szacunkiem podchodziło do nauczyciela i jego wysiłku, jeżeli dookoła siebie słyszy "lenie, nieudacznicy, zwolnić..."? Nie wydaje się wam, że uczeń patrząc na nauczyciela nie powinien myśleć "a moja mama powiedziała, że powinien pojechać na zmywak" czy podobnie, bo wtedy nie tylko lekceważy człowieka, ale też treści przez niego przekazywane?
 W "dobrej" szkole z pokornym wobec władzy dyrektorem takich rad pedagogicznych (szkoleniowych i innych równie "niezbędnych") to i ze trzy pięciogodzinne. Ale tego przeciętny człowiek nie musi wiedzieć. Tak samo, jak nie musi wiedzieć, że nauczyciel mieszkający w odległej części miasta i kończący lekcje powiedzmy o 12 wraca do szkoły na 16 czy 17, żeby obradować. Teoretycznie mógłby siedzieć w szkole i robić to, co zazwyczaj robi w domu (sprawdzać klasówki, przygotowywać materiały do następnych lekcji, uzup... rozwiń
Avatar
Ignac / 16 grudnia 2018 r. o 11:36
+2
Jako nauczyciel chcę pracować od 7 do 15 i w tych godzinach niech będą zebrania z rodzicami wycieczki szkolne ,szkolenia , rady pedagogiczne i uroczystości .Po godzinie 15 chcę mieć swój prywatny czas  a i jeszcze studia bezplatne również w godzinach pracy które mauczyciel musi kończyć bo co raz zminia się rozporządzenie .Pozdrawiam wszystkich którzy zazdroszczą nauczycielom idzie pracować do oświaty jesli macie takie kwalifikacje już teraz w Polsce brakuje chetnych do pracy w szkole , sprawdźcie na stronach kuratorium .
 A ile masz tych zebrań, szkoleń, rad pedagogicznych w ciągu roku? Pracownicy służby zdrowia nie mają dyżurów? Kierowcy komunikacji miejskiej nie pracują na zmiany? Urżędnicy nie mają kursów i szkoleń? Radcowie, adwokaci nie muszą się przygotować do spraw sądowych, które mają następnego dnia?
 A ile masz tych zebrań, szkoleń, rad pedagogicznych w ciągu roku? Pracownicy służby zdrowia nie mają dyżurów? Kierowcy komunikacji miejskiej nie pracują na zmiany? Urżędnicy nie mają kursów i szkoleń? Radcowie, adwokaci nie muszą się przygotować do spraw sądowych, które mają następnego dnia? rozwiń
Avatar
Nauczyciel / 16 grudnia 2018 r. o 10:00
0
Jako nauczyciel chcę pracować od 7 do 15 i w tych godzinach niech będą zebrania z rodzicami wycieczki szkolne ,szkolenia , rady pedagogiczne i uroczystości .Po godzinie 15 chcę mieć swój prywatny czas  a i jeszcze studia bezplatne również w godzinach pracy które mauczyciel musi kończyć bo co raz zminia się rozporządzenie .Pozdrawiam wszystkich którzy zazdroszczą nauczycielom idzie pracować do oświaty jesli macie takie kwalifikacje już teraz w Polsce brakuje chetnych do pracy w szkole , sprawdźcie na stronach kuratorium .
Avatar
PN - nauczyciel / 16 grudnia 2018 r. o 09:36
0
Czlowieku co ty za bzdury wypisujesz. Pojecia nie masz o pracy nauczyciela!! A myslisz ze przygotowania do lekcji, apeli, wyjazdow, szkolenia obowiazkowe w weekendy, sprawdzanie kartkowek sprawdzianow i klasowek to kiedy i gdzie my robimy? Na lekcjach? Przecietny nauczyciel pracuje ponad 40 godzin tygodniowo! 18 godzin to etat w szkole a kolejne ponad 20 to praca w domu. Wiec jak ktos nie ma pojecia o pracy nauczyciela to niech sie nie wypowiada. A jesli taka osoba nie chce popierac nauczycieli to prosze bardzo UCZYC SWOJE POCIECHY SAMEMU W DOMU!!!
Avatar
Matka / 16 grudnia 2018 r. o 02:31
+1
Niech nauczyciele nie narzekają.Każdy nauczyciel dostaje 13 pensji w roku,dodatek wyrównawczy-jezeli zarobił za mało/często kwota paru tysięcy zł wypłacana do konca stycznia,w czasie wakacji wypłacany fundusz socjalny/prawie 3 tys/na dzien nauczyciela nagroda.Posiadają dodatek mieszkaniowy,wiejski,motywacyjny.Jest to bardzo roszczeniowe a zarazem trudne środowisko walczące o każdą godzinę nadliczbową.Jakość nauczania każdy z nas zna.zdarzają się czasami nauczyciele z pasją ale to są wyjątki.Skoro nauczyciele tak cieżko pracują to po co my rodzice musimy płacić tak duzo za korypetycje?Mam 3 dzieci/ ukonczone AM,SGH,/zapłaciłam wiele za korki.A może pokażcie ile zarabiacie na korypetycjach bez podatku? Ubywa dzieci i młodzieży zwłaszcza na terenach wiejskich ale nauczycieli nie mozna zwolnić bo wielkie larum.Reasumując pokażcie ile zarabiacie na rękę za 1 godz.pracy z uwzględnieniem w/w dodatków oraz ile dni tak naprawdę w roku pracujecie.Czas najwyzszy zlikwidować kartę nauczyciela bo jest to przewilej,jaki nie posiada żaden zawód w kraju.Moze zabierzcie się wreszcie do uczciwej pracy albo zmieńcie zawód.
Niech nauczyciele nie narzekają.Każdy nauczyciel dostaje 13 pensji w roku,dodatek wyrównawczy-jezeli zarobił za mało/często kwota paru tysięcy zł wypłacana do konca stycznia,w czasie wakacji wypłacany fundusz socjalny/prawie 3 tys/na dzien nauczyciela nagroda.Posiadają dodatek mieszkaniowy,wiejski,motywacyjny.Jest to bardzo roszczeniowe a zarazem trudne środowisko walczące o każdą godzinę nadliczbową.Jakość nauczania każdy z nas zna.zdarzają się czasami nauczyciele z pasją ale to są wyjątki.Skoro nauczyciele tak cieżko pracują to po co my... rozwiń
Avatar
Gość / 15 grudnia 2018 r. o 22:36
+2
Babo zdejmij ten krzyżyk z szyi i włóż to co ci dał tatuś jak cię do komsomołu zapisywał..... malutkiego leninka. Za Szumilasową i Hallową wam tęskno putinowszczyki , szkoliliście teoretycznych magistrów do obsługi teoretycznego państwa a teraz że ktoś zamierza zweryfikować waszą wiedzę i zapłacić za efekty a nie za przynależność do sitwy to już wam nie pasuje. Zamiast spiskować to najwyższy czas wziąć się do roboty . Rozdrapujecie tą Polskę jak te kruki i wrony z wizji Stefana Żeromskiego - bolszewickie łajdactwo , psia krew
Zobacz wszystkie komentarze 49

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Polska smogowym liderem Europy. Czujemy to w Lublinie

Polska smogowym liderem Europy. Czujemy to w Lublinie

Włochy, Polska i Czechy – te trzy kraje znalazły się na czele rankingu z największą liczbą możliwych do uniknięcia zgonów, spowodowanych zanieczyszczeniami powietrza. Szacuje się, że w samym tylko Lublinie rocznie można by uratować nawet 346 osób.

Lublin. Na szczepienia do chorych nie dojadą

Lublin. Na szczepienia do chorych nie dojadą

Pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą przyjechać do przychodni lub szpitala, miały szczepić przeciwko Covid-19 mobilne punkty. W praktyce umówienie się na taką wizytę w domu graniczy z cudem.

Lubelskie. Radny wyjechał na saksy i wróci, jak odejdzie PiS. „Muszę zarabiać, żeby spłacać kredyty”

Lubelskie. Radny wyjechał na saksy i wróci, jak odejdzie PiS. „Muszę zarabiać, żeby spłacać kredyty”

Radny powiatu bialskiego z PSL do dwóch miesięcy pracuje jaki kierowca pocztowy pod Stuttgartem. „Muszę zarabiać, żeby spłacać kredyty” – mówi Dziennikowi. I zapowiada, że do Polski wróci, kiedy przestanie rządzić PiS

Kukuryki. Nietrzeźwy Białorusin proponował łapówkę

Kukuryki. Nietrzeźwy Białorusin proponował łapówkę

Ponad 2 promile alkoholu miał w swoim organizmie obywatel Białorusi, zatrzymany przez Straż Graniczną na przejściu granicznym w Kukurykach. Pijany kierowca chciał wjechać do Polski samochodem ciężarowym. Za przymknięcie oka próbował dać 100 euro łapówki.

Kryzys w Bogdance. Dramatyczny spadek zysku

Kryzys w Bogdance. Dramatyczny spadek zysku

Wstępne wyniki finansowe LW Bogdanka za miniony rok mówią 66,5 miliona złotych zysku. Jest to o prawie 5 razy mniej niż za rok 2019. – To i tak dobry wynik w czasach pandemii, kryzysu gospodarczego i dekarbonizacji – ocenia Mirosław Taras, były prezes lubelskiej kopalni.

W Zamościu pozbywanie się choinek jeszcze trwa. Sprawdź harmonogram

W Zamościu pozbywanie się choinek jeszcze trwa. Sprawdź harmonogram

Tegoroczny okres świąteczny najdłużej potrwa na osiedlu Koszary i Planty, bo to tam najpóźniej dotrze akcja odbioru choinek. PGK ustalił harmonogram zgodnie z którym po mieście krążą ciężarówki zabierające uschnięte świąteczne drzewka.

Skoki narciarskie. Pora na weekend w Lahti - gdzie oglądać? Transmisja w TV, stream on-line

Skoki narciarskie. Pora na weekend w Lahti - gdzie oglądać? Transmisja w TV, stream on-line

Po konkursach w Zakopanem Puchar Świata zawita do Finlandii. Na skoczni w Lahti w sobotę odbędzie się kolejny w tym sezonie konkurs drużynowy, a dzień później zaplanowano zawody indywidualne, w których może wystąpić aż siedmiu Polaków.

Lubelskie. Wyjątkowa wyspa z wypasionymi basenami jest do wynajęcia

Lubelskie. Wyjątkowa wyspa z wypasionymi basenami jest do wynajęcia

Władze Krasnobrodu wpadły na pomysł, że wydzierżawią jedno z bardziej znanych miejsc wypoczynku – baseny na wyspie. Na luty zaplanowano ustny przetarg. Już dzwonią chętni z regionu a nawet innych części Polski.

Nowoczesna hala już stoi. Teraz trzeba ją wyposażyć, a to będzie kosztować
galeria

Nowoczesna hala już stoi. Teraz trzeba ją wyposażyć, a to będzie kosztować

Nowa hala sportowa przy ul. Lubelskiej wymaga nie tylko zatrudnienia nowego personelu obsługi, ale także zakupów brakującego wyposażenia. Na ten drugi cel puławski Ratusz chce przeznaczyć w tym roku prawie milion złotych.

Po szczepieniu odnotowano 235 odczynów i nie wszystkie były łagodne

Po szczepieniu odnotowano 235 odczynów i nie wszystkie były łagodne

Do Państwowej Inspekcji Sanitarnej po szczepieniu przeciw COVID-19 wpłynęły dotąd zgłoszenia 235 odczynów poszczepiennych, w tym 188 łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem oraz krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia.

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska – Urugwaj 30:16
film

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska – Urugwaj 30:16

Udane rozpoczęcie drugiej fazy mistrzostw świata w wykonaniu naszych piłkarzy ręcznych. Polacy pokonali w czwartek Urugwaj 30:16.

Dziennikarski sprzęt dotarł do Czarta

Dziennikarski sprzęt dotarł do Czarta

Młodzież z I LO im. ks. A.J. Czartoryskiego będzie dysponowała najlepiej wyposażonym studiem dla kółka dziennikarskiego w całym powiecie. Gdy uczniowie wrócą do szkoły, będą mogli rozpocząć utrwalania licealnej codzienności za pomocą sprzętu o wartości prawie 50 tys. zł.

Od uczennicy Palikota do posłanki Hołowni. Wiele twarzy Joanny Muchy
Dużo Zdjęć
galeria

Od uczennicy Palikota do posłanki Hołowni. Wiele twarzy Joanny Muchy

Joanna Mucha, jedna z twarzy PO, jedna z najpopularniejszych polityczek w Lublinie przeszła do Ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni. Z Platformą obywatelską rozstaje się po kilkunastu latach. Mucha zaczynała w polityce jako młoda współpracownica Janusza Palikota. W 2007 r. po raz pierwszy weszła do Sejmu i jest w nim nadal. Na przestrzeni lat była m.in. ministrą sportu w rządzie Donalda Tuska czy kandydowała do Parlamentu Europejskiego. Dwa razy też próbowała swoich sił w wyborach na przewodniczącego PO, ale za każdym razem wycofywała się z wyścigu. Była swego czasu częstym gościem programów telewizyjnych, ale w pewnym momencie sama zrezygnowała z uczestniczenia w nich. Uznała, że nie chce być „paprotką”. Zobaczcie, jak zmieniała się Joanna Mucha.

"Policjant" tak omotał kobietę, że wzieła kredyt i oddała mu pieniądze

"Policjant" tak omotał kobietę, że wzieła kredyt i oddała mu pieniądze

Zadzwonił i podał się za policjanta. Tak omotał 65-latkę, że wzięła kredyt i przelała pieniądze na jego konto. Mało brakowało, a kobieta musiałaby spłacać 50 tysięcy złotych pożyczki wyłudzonej przez sprytnego oszusta. W ostatniej chwili transakcję zablokowali chełmscy policjanci.

Śledztwo ws. stadniny w Janowie znów przedłużone. Trwa już prawie 5 lat

Śledztwo ws. stadniny w Janowie znów przedłużone. Trwa już prawie 5 lat

Śledztwo dotyczące niegospodarności w stadninie w Janowie Podlaskim zostało po raz kolejny przedłużone. – Jak długo można badać taką sprawę – dziwi się Marek Szewczyk, komentator sportów konnych i autor znanego w branży bloga "Hipologika.pl".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.