Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 lutego 2013 r.
11:40
Edytuj ten wpis

Spaliła się "Knajpa U Fryzjera". Dzisiaj koncert i licytacja

57 27 A A
 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

W sobotę, 9 lutego, w Domu Architekta SARP w Kazimierzu zagra większość zespołów, które kiedykolwiek wystąpiły na deskach "Fryzjera”. Jan Wołek poprowadzi aukcję obrazów. Nadzwyczajna impreza ma na celu pomoc rodzinie Roberta Sulkiewicza po pożarze Knajpy U Fryzjera.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Choć od pożaru minęło 6 tygodni, to Robert Sulkiewicz z trudem panuje nad wzruszeniem. Dach restauracji, mieszczącej się w zabytkowym budynku, gdzie wcześniej był zakład fryzjerski, jest prowizorycznie zabezpieczony przed deszczem. Stoimy w miejscu, gdzie mieścił się ogródek i scena na powietrzu. Krajobraz cały czas przypomina jedno wielkie pobojowisko.

– Był sylwester, byłem chory, moja żona była chora, a o 12.20 dostałem telefon z restauracji, że się pali. Ubrałem się, przyjechałem na miejsce. Poszedł ogień ze skrzynki, wszystko się wyłączyło zgodnie z regułami. Ogień szybko poszedł po kablach. Jedna odważna dziewczyna rzuciła się z gaśnicą. Druga zadzwoniła po straż – opowiada Robert Sulkiewicz, właściciel restauracji.

Na miejsce podjechało 10 jednostek straży pożarnej. Cała ulica została zablokowana. Na dole paliło się jedno pomieszczenie. Zaczęła palić się cała góra. Goście, którzy znajdowali się w Knajpie U Fryzjera, zostali bezpiecznie ewakuowani. Do godziny 17 trwało dogaszanie budynku.

Pożoga

Cała góra się spaliła. – Spaliły się meble, obrazy, elementy dekoracji. Dół został uratowany, jednak jest zalany wodą. Na dobrą sprawę trzeba to odbudowywać od nowa. "Fryzjera” w tym miejscu na pewno już nie będzie – mówi Sulkiewicz. Nie będzie, bo właściciel budynku, od którego Robert Sulkiewicz go wynajmował, ma inne plany. – Ma do tego prawo. Natomiast nie jest powiedziane, że "Fryzjera” nie będzie gdzie indziej w Kazimierzu.

Czy lokal był ubezpieczony?

– Budynek tak, odszkodowanie dostanie właściciel, od którego wynajmowałem lokal na restaurację.
Jak restauracja się spaliła, przyjaciele Roberta ruszyli z pomocą. 19 stycznia w restauracji "Przystanek Korzeniowa” odbył się koncert zespołu Dziady Kazimierskie. Zorganizowali "narodową zrzutę” na Sulkiewiczów. – To bardzo nam pomogło, bo jak los nagle zmienia życie, to zostaje się na lodzie – mówi Robert. – Bez tej pomocy nie byłoby z czego zrobić opłat. Potem nie byłoby z czego zapłacić za mieszkanie, które wynajmujemy. Musielibyśmy wyprowadzić się z Kazimierza.

Jest nieszczęście, jest pomoc

Pomoc dla Sulkiewiczów trwa. Dzięki inicjatywie Agnieszki i Tomka Małolepszych, właścicieli restauracji "Przystanek Korzeniowa” oraz Jana Wołka, który jest przyjacielem rodziny.

– To oni podjęli się zebrania obrazów na aukcję i organizacji koncertu. Pomaga Stasiu Leszczyński z zespołu NeoKlez, z którego inicjatywy w sobotę, 9 lutego, o 18 rozpocznie się w Domu Architekta SARP impreza muzyczna – tłumaczy Sulkiewicz.

Na apel w sprawie pomocy odpowiedziało bardzo wiele osób z Kazimierza i Polski. Organizatorzy aukcji, która nastąpi po koncercie – a którą poprowadzi Jan Wołek – zgromadzili już dużą kolekcję obrazów. Część będzie licytowana w Kazimierzu, część w Warszawie. Dzień później w restauracji "Żywiciel” przy placu Inwalidów 10 odbędzie się kolejna aukcja i występ barda Marka Rawskiego.

– To są odruchy serca ludzi, które mnie i Zuźkę, moją żonę, podtrzymują na duchu. Nie zamierzam żyć z aukcji oczywiście. Już dostałem dwie propozycje pracy. I mam nadzieję, że w Kazimierzu zostanę, bo tu urodziły się moje dzieci. Gdyby nie przyjaciele, to nie wiem, co by było.

Los

Człowiek planuje, marzy, a los płata figle. Nagle odmienia życie. – Może trzeba dostać kopa od życia i zacząć życie od nowa? Może będzie jeszcze ciekawsze? – mówi Robert. Jest optymistą. Stoi na pogorzelisku i układa nowe plany. Największa niewiadoma, to festiwal klezmerski. Chce wierzyć, że tegoroczna edycja się odbędzie.

– Dziś mówię o tragedii ze spokojem. Ale pierwsze uderzenie było straszliwe. Dalej, jak tutaj wchodzę do środka, to wieczorem nie będę mógł zasnąć. Wchodzę, czuję smród spalenizny, wilgoć, zbutwienie. Widzę miejsce, które niedawno tętniło życiem pełnym, teraz widzę ruinę. Nie płaczę. Jestem głową rodziny i niech sobie płaczą inni. Wziąłem się w garść i działam dalej – mówi twardo Sulkiewicz.

– Żona ciężko to znosi. Córka Aniela, która w tym roku kończy 9 lat, pierwszego dnia w ogóle nie zrozumiała, o co chodzi. Następnego dnia ciągle się pytała, czy nie zapali się dach domu, gdzie mieszkamy. Franek, który kończy 11 lat, był na obozie. Napisałem mu w liście, że Fryzjera już nie ma. Jak wychodził z pociągu, to już widziałem w jego oczach, że list doszedł. Zapytał: Tato, to co teraz z nami będzie?

Koncert

Sobotni koncert będzie nadzwyczajny. Na wspólnej scenie wystąpią zespoły muzyczne, które kiedykolwiek miały okazję grać na deskach "Fryzjera”. Koncert poprowadzi Jan Wołek, polski malarz, poeta, pisarz, pieśniarz i karykaturzysta.

– Drodzy Miłośnicy Muzyki Klezmerskiej, Knajpy U Fryzjera, rodziny Sulkiewicz! Jeśli ktoś z Was kiedykolwiek był na koncercie muzyki klezmerskiej wie, że jeden zespół to już jest czad, a wszystkie razem to bomba energetyczna i tylko 2 kalorie! Robert Sulkiewicz nigdy nie był obojętny wobec innych i każdy, kto zwrócił się do niego o pomoc, ją uzyskał. Działał nieprzerwanie na korzyść rozwoju kulturalnego miasta Kazimierz organizując m.in. Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej i niezliczoną ilość innych przedsięwzięć. Teraz nasza kolej, by mu się odwdzięczyć – apelują przyjaciele Sulkiewicza.

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Jakub .W / 11 marca 2013 o 23:02
0
Cały ten Kazimierz to kit i tandeta.Bez fryzjera to juz w ogóle nie ma po co tu przyjeżdżać.
Sulek do świętych nie należał, ale biznes właśnie polega na tym żeby tanio kupić, a drogo sprzedać.Trzymam kciuki za nowego fryzjera, chętnie zostawie i tu pare stowek.
Pozdrawiam.Jakub W z Warszawy.
Avatar
obeznany / 9 marca 2013 o 22:31
0
niech kredyt splaca a nie jazdzi na wycieczki,ludzie glupie niby madre a klada kase na nich!!!!ciekawe kiedy sie przekonaja.ta kladzta kase na zulu zulu niech jezdzi z kolega na narty.a sul siedzi z bachorami.ha ha ciekawe jak dlugo!
Avatar
Piotr / 22 lutego 2013 o 08:45
0
przecież on nie nadaje się do żadnej roboty. Ostatni raz był trzeźwy jakies 15 lat temu. No chyba ,że będzie zbierał butelki. A tak wogóle to jego warszawka krzywdy mu nie da zrobić!
Avatar
cris / 20 lutego 2013 o 18:49
0
moja była żona ze swoim fagasem napewno im pomogą.Bywali tam przecież czasem.Nie ma "fryzjera",nie ma bimberku z pod lady.Bieda.Bieda..........Jurek rzuć się .Wiem ,że masz.Zawsze miałeś więcej niż ja.Dlatego przecież jesteś dziś na moim miejscu.
Avatar
prawdziwa rudi / 16 lutego 2013 o 23:49
0
i zapomnialam dodac ze napewno niw bronie!!!!bo mam ogromny zal!!!! i on juz napewno wie o co mi chodzi!!!!!
Avatar
prawdziwa rudi / 16 lutego 2013 o 23:40
0
prosze sie sie nie podpisywac za kogos.rozumie wrogosc brak szacunku......ale zeby sie za kogos podpisywac????to juz przesada...
Avatar
Marlbor / 14 lutego 2013 o 23:20
0
Ruda broni Suła!!! Buahahahhahah
Avatar
Marylou / 14 lutego 2013 o 01:31
0
wzyscy ci właściciele kazimierskich lokali to jedno wielkie chamstwo!
Avatar
king111 / 11 lutego 2013 o 09:12
0
Ludzie nie dajcie sobie wciskać ciemnoty ta zbiórka kasy to chyba na komornika który prowadzi postępowanie w sprawie długów jakie wiszą na panu sułkiewiczu !!! Mając taką knajpę w Kazimierzu to ten pan powinien już zaczynać remont żeby na sezon ruszać od nowa ale jak się utargi puszczało na tak zwany przelew to tak to się własnie kończy !!!!!! Pozdowienie dla wszystkich darczyńców !!!
Avatar
gosc / 10 lutego 2013 o 17:17
0
Ponoć bedzie licytacja butów ze skury z krokodyla
Avatar
Jakub .W / 11 marca 2013 o 23:02
0
Cały ten Kazimierz to kit i tandeta.Bez fryzjera to juz w ogóle nie ma po co tu przyjeżdżać.
Sulek do świętych nie należał, ale biznes właśnie polega na tym żeby tanio kupić, a drogo sprzedać.Trzymam kciuki za nowego fryzjera, chętnie zostawie i tu pare stowek.
Pozdrawiam.Jakub W z Warszawy.
Avatar
obeznany / 9 marca 2013 o 22:31
0
niech kredyt splaca a nie jazdzi na wycieczki,ludzie glupie niby madre a klada kase na nich!!!!ciekawe kiedy sie przekonaja.ta kladzta kase na zulu zulu niech jezdzi z kolega na narty.a sul siedzi z bachorami.ha ha ciekawe jak dlugo!
Avatar
Piotr / 22 lutego 2013 o 08:45
0
przecież on nie nadaje się do żadnej roboty. Ostatni raz był trzeźwy jakies 15 lat temu. No chyba ,że będzie zbierał butelki. A tak wogóle to jego warszawka krzywdy mu nie da zrobić!
Avatar
cris / 20 lutego 2013 o 18:49
0
moja była żona ze swoim fagasem napewno im pomogą.Bywali tam przecież czasem.Nie ma "fryzjera",nie ma bimberku z pod lady.Bieda.Bieda..........Jurek rzuć się .Wiem ,że masz.Zawsze miałeś więcej niż ja.Dlatego przecież jesteś dziś na moim miejscu.
Avatar
prawdziwa rudi / 16 lutego 2013 o 23:49
0
i zapomnialam dodac ze napewno niw bronie!!!!bo mam ogromny zal!!!! i on juz napewno wie o co mi chodzi!!!!!
Avatar
prawdziwa rudi / 16 lutego 2013 o 23:40
0
prosze sie sie nie podpisywac za kogos.rozumie wrogosc brak szacunku......ale zeby sie za kogos podpisywac????to juz przesada...
Avatar
Marlbor / 14 lutego 2013 o 23:20
0
Ruda broni Suła!!! Buahahahhahah
Avatar
Marylou / 14 lutego 2013 o 01:31
0
wzyscy ci właściciele kazimierskich lokali to jedno wielkie chamstwo!
Avatar
king111 / 11 lutego 2013 o 09:12
0
Ludzie nie dajcie sobie wciskać ciemnoty ta zbiórka kasy to chyba na komornika który prowadzi postępowanie w sprawie długów jakie wiszą na panu sułkiewiczu !!! Mając taką knajpę w Kazimierzu to ten pan powinien już zaczynać remont żeby na sezon ruszać od nowa ale jak się utargi puszczało na tak zwany przelew to tak to się własnie kończy !!!!!! Pozdowienie dla wszystkich darczyńców !!!
Avatar
gosc / 10 lutego 2013 o 17:17
0
Ponoć bedzie licytacja butów ze skury z krokodyla
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r. 0 0

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele
galeria

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele 26 8

Z jednej strony mobilizacja do uczestnictwa w pikiecie i referendum strajkowym, z drugiej oskarżenia o działanie „godzące w dobre imię spółki”. Związki zawodowe w puławskich Azotach już dawno nie były ze sobą tak skłócone.

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 8 2

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 24 1

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 149 17

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 405 16

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 7 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 27 10

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 9 4

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 22 6

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!