Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 kwietnia 2008 r.
16:21
Edytuj ten wpis

Stare Miasto, nowe pomysły

Autor: Zdjęcie autora DOMINIK SMAGA

Wcześniej była tu dzielnica żydowska, którą zniszczono w czasie wojny. Dziś jest obskurny dworzec autobusowy, bazar

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
i blaszana hala targowa. Co będzie jutro? Miejscy architekci opracowali dwie koncepcje zagospodarowania lubelskiego Podzamcza. Jak oceniają je eksperci?

Pomysły powstawały przez kilka miesięcy w Lubelskiej Pracowni Urbanistycznej Urzędu Miasta. Pracowały nad nimi niezależne zespoły architektów. Obydwa plany zakładają zburzenie Bazaru, dworca i hali Nova, a także odsłonięcie rzeki Czechówki, która od 1938 r. płynie podziemnym kanałem. Każda z wersji przewiduje też wzniesienie zupełnie nowych budynków.

Nisko i zielono

Pierwsza koncepcja zakłada, że między Lubartowską a Nadstawną powstaną czteropiętrowe domy. Dalej, w kierunku cerkwi zabudowa byłaby już niższa. Z obecnego dworca PKS zostałby przystanek przesiadkowy wkomponowany w budynek galerii handlowej. W miejscu Transpedu byłby zielony skwer. Koło cerkwi powstałby taras widokowy. Sprzed wzgórza zamkowego na Podzamcze prowadziłaby kładka nad al. Tysiąclecia. Druga pobiegłaby nad ul. Ruską.

Albo ciut wyżej

Wedle drugiego pomysłu nowe domy przy Lubartowskiej miałyby nawet pięć pięter. Fasady niektórych kamienic w tym miejscu byłyby wkomponowane w zupełnie nowe budynki. Od Nadstawnej do ul. Podzamcze stałyby niskie, najwyżej jednopiętrowe domy. W miejscu obecnego placu manewrowego PKS powstałby otwarty, amfiteatralny plac a za nim, przy wzgórzu Czwartek - taras widokowy. Ta koncepcja nie zakłada już budowy kładek nad al. Tysiąclecia, ale tunel dla pieszych z wejściem w zboczu zamkowego wzgórza. Także i tu mówi się o stworzeniu zielonego placu obok cerkwi na obecnym Transpedzie.

Kłopot z aleją

Miejscy planiści myśleli też, co zrobić z al. Tysiąclecia. Zastanawiali się, czy nie przerzucić dwupasmówki na estakadę, ale uznali, że zbytnio zepsułoby to widok. Odrzucili też pomysł przeniesienia jezdni do tunelu, bo zaszkodziłoby to przyrodzie. A plan całkowitego zamknięcia tej arterii odrzucili jako nierealny.


Jacek Ciepliński, Biuro Architektoniczne Idea

Teren Podzamcza należy wypełnić tkanką miejską, nawiązującą do historycznego układu żydowskiego podgrodzia, zespołu urbanistycznego, który w nieodległej przeszłości został zmieciony z powierzchni ziemi. Nowe obiekty powinny nawiązywać do tamtego klimatu, ale nie jako rekonstrukcja starej zabudowy.

Powinna tam powstać nowa architektura dopasowana klimatem i gabarytami do starej dzielnicy. Pomysł odsłonięcia Czechówki wydaje mi się dość kontrowersyjny, bo gdy burzono Podzamcze rzeka była już skanalizowana.

W tych planach nie pasuje mi też pozostawienie trasy W-Z tak, jakby była ona na zawsze przypisana do tego miejsca. Ta droga niepotrzebnie przecina Stare Miasto, bo Podzamcze nie jest nawet częścią XIX-wiecznego śródmieścia, ale właśnie Starego Miasta. Budowa kładek i przejść podziemnych to jakaś paranoja. Jeżeli dyskusja dotycząca tej drogi sprowadza się do pomysłów jej podniesienia lub schowania w dole, to jest to mylenie pojęć.

Lechosław Lameński, historyk sztuki

Podzamczu trzeba przywrócić pierwotną funkcję. Warto odsłonić rzeczkę, która płynie teraz pod ziemią i zbudować wzdłuż niej bulwary. Trzeba pamiętać, że jest to miejsce styku kilku kultur. Jest przecież kościół, jest cerkiew, ślad dawnego miasta żydowskiego w postaci studzienki i warto to wyraźnie zaakcentować.

Na pewno nie jest to dobre miejsce na dworzec autobusowy, bo to właśnie stąd jest najpiękniejsza panorama Starego Miasta. Nie powinien to być obszar dużej zabudowy. Widziałbym tam raczej niskie budynki z dużym naciskiem na handel i rekreację. Jedna ze studentek startując w konkursie ogłoszonym przez "Gazetę Wyborczą Lublin” przygotowała piękną koncepcję, która sprawdza się na Zachodzie: do południa plac jest miejscem targu, później wszystko się sprząta i pozostaje plac do rekreacji.

Co zrobić z trasą W-Z? Nie jesteśmy przecież najbiedniejszym krajem i zawsze można puścić drogę pod ziemią, albo estakadami. Funkcję tej trasy trzeba zminimalizować, między innymi przez likwidację dworca, który zwiększa ruch pojazdów. A tranzyt należy puścić dalej tak, żeby powstał teren do chodzenia. Niemożliwe? Nie tak dawno nie wyobrażaliśmy sobie takiej sytuacji, że nie można wjechać samochodem do ścisłego śródmieścia, a teraz coraz częściej się o tym mówi.

Euzebiusz Maj, historyk sztuki

Przed rozwojem miasto nie może uciec, ale miasta o tak wielkim potencjale historycznym i zabytkowym wyróżniającym nas wśród innych nie można przekształcać tak gruntownie. Zmiany muszą być czynione z największą odpowiedzialnością i kunsztem, by nie naruszyć tej historycznej przestrzeni utworzonej przez wzgórza. Daleki byłbym od wypełniania tej doliny zabudową nawet, jeśli miałaby ona być niska. Owszem, w koncepcji mówi się, że będą to budynki jedno, lub dwukondygnacyjne. Tylko pytanie, co to oznacza? Kondygnacja handlowa to nie to samo, co mieszkalna.

Nie widzę w tych pracach głębokiej idei, wyczucia, znajomości tego miasta i odwoływania się do jego historii. Bo jakiemu celowi może służyć amfiteatr do odbioru miasta na stojąco, kiedy Lublin odbiera się wędrując? Wskazuje się, że myśl o odkryciu Czechówki jest czymś wielkim. Ale jaki sens ma odkrywanie rzeki, która biegnie między wysoką zabudową, zasłaniającą jej dolinę? Nie jestem pod wrażeniem tych koncepcji.

Bolesław Stelmach, Biuro Architektoniczne Stelmach i Patrnerzy

Kiedy mówimy o trasie W-Z, to przenalizowałbym, czy nie może ona przejść pod Lubartowską, co otwierałoby bezkolizyjne piesze połączenie między terenem projektowanego Podzamcza, a place, Zamkowym. Od ronda do Lubartowskiej zjeżdżałoby się w dół. Wydaje mi się to możliwe, ale czym innym jest takie wstępne spojrzenie, a czym innym dogłębne studium komunikacyjne. Bardzo brakuje mi tu koncepcji komunikacyjnej, która pozwoliłaby na zdefiniowanie jaki powinien być system parkowania, czy dworzec PKS powinien być tej czy innej wielkości, jak szeroka powinna być ul. Ruska... Tego tu nie ma.

Pozostałe informacje

ChKS Chełm wygrał 3:1 z KKS Mickiewiczem Kluczbork i wywalczył sportowy awans do PlusLigi

ChKS Chełm mistrzem PLS 1. Ligi. Chełmianie lepsi od KKS Mickiewicza Kluczbork

W trzecim spotkaniu finałowym play-off ChKS Chełm pokonał KKS Mickiewicza Kluczbork 3:1 i wywalczył awans do PlusLigi. Chełmian czeka teraz weryfikacja pod względem formalnym i finansowanym przed wydaniem licencji na występ w elicie

Kibice Orlen Oil Motoru będą musieli chwilę poczekać na kolejny mecz swoich pupili

Orlen Oil Motor nie pojedzie w Grudziądzu. Piątkowy mecz przełożony

Nie w najbliższy piątek, a dopiero w niedzielę, 18 maja odbędzie się mecz piątej kolejki PGE Ekstraligi: Bayersystem GKM Grudziądz z Orlen Oil Motorem Lublin.

Papież Leon XIV

Nowy papież potrafi wsłuchać się w głos serca drugiego człowieka

Wiesław Dawidowski, który podobnie jak Leon XIV jest augustianinem powiedział, że to będzie bardzo spokojny pontyfikat. Nowy papież jest nie tylko wielkim dyplomatą, ale przede wszystkim potrafi wsłuchać się w głos serca drugiego człowieka – dodał.

Julia Ostrowska rozegrała dobry mecz

Polska przegrała z Hiszpanią i straciła szansę na awans do półfinału mistrzostw Europy U-17

Biało-Czerwone były wyraźnie słabsze od drużyny z Półwyspu Iberyjskiego.

Rywalizacja pomiędzy Patobasketem (biał-zielone stroje) i Matematyką jest bardzo wyrównana

Czas poznać mistrza rozgrywek LNBA

W sobotę o godz. 17.30 w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica odbędzie się wielki finał rozgrywek.

Skonfiskowane papierosy

Palenia bezakcyzowych szkodzi Skarbowi Państwa

Ponad 3500 paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy zabezpieczyli w tym tygodniu łukowscy policjanci. Taką ilość nielegalnych wyrobów tytoniowych mieli 43-latek z Siedlec i 50-latek z powiatu węgrowskiego. W przypadku wprowadzenia do obiegu takiej ilości bezakcyzowych papierosów Skarb Państwa straciłby ponad 55 tysięcy złotych.

Nowy cmentarz komunalny sąsiaduje z istniejącą, coraz bardziej zapełnioną, parafialną nekropolią. Pełne otwarcie gminnego obiektu prawdopodobnie jeszcze w tym roku

Kłopoty z cmentarzem. Wody gruntowe za wysoko

Nowy cmentarz komunalny przy ul. Pożowskiej w Końskowoli może już przyjmować urny z prochami zmarłych. Grzebanie tradycyjne ciągle nie jest możliwe - a to z powodu zbyt wysokiego poziomu wód.

Remont drogi powiatowej w Ortelu Królewskim

Droga powiatowa w remoncie. Mieszkańcy kilku wsi muszą jeździć objazdami

Niedługo mieszkańcy będą cieszyć się z nowej jakości drogi powiatowej z Ortela Królewskiego do Łomaz, ale póki co muszą korzystać z objazdów.

 kardynał Robert Prevost
Aktualizacja

Nowym papieżem został kardynał Robert Prevost z USA i przyjął imię Leona XIV. Pierwsze słowa biskupa Rzymu

Kardynałowie zebrani na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej wybrali w czwartek papieża. Po godz. 18 z komina na dachu kaplicy uniósł się biały dym. Rozległy się dzwony. Na placu wiwatują tysiące ludzi. Nowym papieżem został kardynał Robert Prevost z USA i przyjął imię Leona XIV.

Młodzieżowa Rada Miasta w Radzyniu Podlaskim

"Widzę potencjał w młodzieży i w mieście". 15 młodych osób ma głos

Najpierw trzeba było wysłać zgłoszenie z podpisami poparcia, później komisja oceniała kandydaturę. W końcu Młodzieżowa Rada Miasta w Radzyniu Podlaskim zebrała się na inauguracyjnej sesji.

W składzie Polaków na mecz z Izraelem pojawił się Piotr Jarosiewicz z Azotów, zabrakło za to Marka Marciniaka

Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych gorsza od Izraela. Nieudany debiut nowego trenera

W spotkaniu piątej kolejki eliminacji mistrzostw Europy reprezentacja Polski mężczyzn przegrała na wyjeździe z Izraelem 31:33. Tym samym awans na przyszłoroczny czempionat Starego Kontynentu stanął pod znakiem zapytania. Wszystko wyjaśni się w niedzielę, kiedy zostanie rozegrana ostatnia seria spotkań

Poszukiwany w drodze na dwuletni "turnus" resocjalizacyjny

„Nikogo nie ma w domu”, dopóki nie przyjechali strażacy

Kryminalni z Puław zatrzymali 43-latka poszukiwanego dwoma listami gończymi. Mężczyzna ukrywał się za granicą, jednak wrócił niedawno do domu i próbował się ukryć. Zaręczali za niego sąsiedzi... do czasu, gdy na miejsce przyjechali strażacy, aby wyważyć drzwi. Wówczas mężczyzna opuścił mieszkanie dobrowolnie.

Lublin uczcił Dzień Zwycięstwa. Uroczystości z udziałem wojska i mieszkańców
galeria

Lublin uczcił Dzień Zwycięstwa. Uroczystości z udziałem wojska i mieszkańców

W czwartek, 8 maja, na Placu Litewskim odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa, upamiętniające zakończenie II wojny światowej.

Wielka radość strażaków. Dostali więcej, niż chcieli

Wielka radość strażaków. Dostali więcej, niż chcieli

Planowali kupić jeden defibrylator AED, a stać ich na trzy takie urządzenia. Bo zbiórka pieniędzy podczas I Dni Otwartych OSP w Krasnobrodzie poszła znacznie lepiej, niż zakładano.

Nagrodzeni artyści
Świdnik

Burmistrz nagrodził młodych artystów

Są niezwykle utalentowani, zdolni i dzielą się tym z innymi. To artyści, którzy zostali docenieni nie tylko przez ich odbiorców, ale i władze miasta. Kilkudziesięciu młodych artystów otrzymało kilka dni temu stypendia i nagrody od władz miasta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium