Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

12 marca 2025 r.
18:38

Szeptuchy i mistycyzm. Koncert Patriarkh w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Michał Grot
(fot. Paweł Mielko)

Patriarkh to nowe wcielenie Batushki. Na debiutanckiej płycie „Prorok Ilja”, zespół opowiada historię, która wydarzyła się na Podlasiu; we wsi Grzybowszczyzna, w latach 30-tych i 40-tych ubiegłego wieku. A o tej historii i muzyce opowiada Bart, założyciel i lider zespołu. 14 marca Patriarkh wystąpi w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

• Jesteście już po pierwszych koncertach pod nowym szyldem. Jak was przyjęła publiczność?

– Jesteśmy po oficjalnej premierze płyty „Prorok Ilja”, która odbyła się w Łodzi, gdzie zagraliśmy duży koncert z orkiestrą symfoniczną i chórem. Odbiór oceniam bardzo dobrze. Mieliśmy pełną salę. Także jestem pełen optymizmu przed polską trasą klubową. Zagraliśmy koncert w Krośnie, gdzie też mieliśmy komplet. Trasa bardzo dobrze się sprzedaje. Przede wszystkim jestem zaskoczony odbiorem płyty na Zachodzie, ponieważ na płycie jest mnóstwo tzw. rodzimych rzeczy, czyli polskiego języka, jak też języka regionalnego. Specjalnie nie wydrukowaliśmy do płyty tekstów. Zaskoczyło mnie, że ludzie bardzo zgłębiają ten temat, interesują się nim. Udzieliłem na temat płyty 150 wywiadów i każda z tych osób była bardzo przygotowana do rozmowy. Mało tego: znała historię, którą opowiadamy na płycie. Obawiałem się, że nasza płyta będzie źle przyjęta. Zupełnie niepotrzebnie, bo zarówno prasa jak i fani – na całym świecie – przyjęli ten album znakomicie. Jest to dla nas typowy game changer. Otwierają się przed nami nowe możliwości.

• Patriarkh to nowe wcielenie Batushki, która zmieniła nazwę i 5 lat po wydaniu albumu „Hospodi”, wraca z nowym, koncepcyjnym albumem „Prorok Ilja”. Co to zmienia poza tym, że macie nowy szyld?

– Dla nas jest to takie wyjście z klatki. Batushka narzucała mocno hermetyczny styl muzyczny. Taki monastyczny, bardzo cerkiewny. Uważam, że w tym, co robiliśmy doszliśmy do ściany i były małe szanse na dalszy rozwój. Nasza płyta „Prorok Ilja” jest pod każdym względem inna. Idziemy inną drogą. Słuchacze na pewno zauważą, że jest na niej dużo folku, muzyki filmowej, symfonicznej. Za tym poszła – oczywiście – zmiana nazwy i logo, żeby odciąć się od przeszłości. Muzyka w dalszym ciągu jest inspirowana prawosławiem ale są też inne furtki.

• „Prorok Ilja” opowiada historię, która wydarzyła się na Podlasiu, a dokładnie we wsi Grzybowszczyzna w latach 30-tych i 40-tych ubiegłego wieku. Płyta przenosi nas w świat Eliasza Klimowicza – tytułowego proroka – niepiśmiennego chłopa, który był przywódcą prawosławnej Sekty grzybowskiej, działającej jeszcze do lat 60-tych XX wieku.

– Pierwszy raz z tymi wydarzeniami zetknąłem się na początku lat 90-tych za sprawą sztuki teatralnej „Prorok Ilja” w Teatrze Telewizji Polskiej z Jerzym Trelą w roli głównej. Nigdy potem nie widziałem powtórki. I wtedy dowiedziałem się, że ta historia jest z Podlasia. Działa się obok wsi, z której pochodzę. Zacząłem zgłębiać temat, czytałem książki Włodzimierza Pawluczuka, który jest największym autorytetem, a zarazem największą skarbnicą wiedzy o Sekcie Grzybowskiej. Przygotowania konceptu płyty zajęło mi 8 długich lat. Muzyka powstała do istniejącego scenariusza, a zajęło nam to dwa lata. Scenariusz zawiera 8 aktów, czyli 8 utworów muzycznych. Takich historii na Podlasiu jest cały ogrom, choćby wszystko to, co związane jest z działalnością szeptuch. Podlasie jest bardzo mistycznym miejscem. Jako dziecko byłem zabierany przez rodziców do szeptuchy ponieważ byłem chorowity. Miałem problem z gardłem, a lekarze nie potrafili mi pomóc, więc rodzice wozili mnie do szeptuchy, która odprawiała swoje rytualne modły.

• Kim jest szeptucha?

– To taka ludowa wieszczka, czarownica, czyli znachorka, która uprawia ziołolecznictwo. A samo szeptanie, od którego wzięła się ich nazwa, to nic innego jak wypowiadanie nad chorym modlitwy, w której proszą Boga o uzdrowienie.

• Co w tej historii najbardziej ciebie zaciekawiło?

– Na pewno uniwersalność tej historii. Zauważam współcześnie oddziaływanie takich proroków na społeczeństwo. Łatwo to pasuje do wszelkiej maści populistów, którzy mają ogromne oddziaływanie na społeczeństwo, czy też social media. Dlatego ta historia jest ciągle żywa bo jest uniwersalna.

• Płyta to osiem nowych kompozycji. Jak długo nad nimi pracowaliście?

– Sam koncept płyty zajął mi 8 lat. Natomiast muzykę zaczęliśmy komponować w 2022 r., a na początku 2024 r. weszliśmy do studia. Cały proces produkcyjny trwał równe 5 miesięcy. Nagrywaliśmy w różnych studiach nagraniowych: w Białymstoku, w Warszawie, pod Gdańskiem. To było naprawdę duże wyzwanie logistyczne. Na sam koniec mieliśmy do obrobienia 1170 ścieżek.

• Mam wrażenie, że muzyka, którą teraz gracie jest bardziej przystępna i jest mniej monotonna niż w przypadku ostatnich płyt Batushki.

– Takie było założenie. Dlatego te instrumenty ludowe, które słychać nadały muzyce autentyzmu opowiadanej historii. Jest to nowa droga, którą chcemy podążać i dalej rozwijać. Jest to wyzwanie na przyszłość, żeby to zaistniało.

• Żeby opowiedzieć tą historię korzystacie z całego arsenału instrumentów ludowych takich jak: tagelharpa, mandolina, mandocello, hurdy gurdy czy cymbały strunowe, ale też z orkiestry symfonicznej, kobiecych wokali i męskich chórów. Kto za to wszystko odpowiada?

– Gramy my oraz nasz kolega Marek Papaj, który jest fascynatem instrumentów średniowiecznych i ludowych, a co ważne potrafi zagrać na nich wszystkich. Sam dysponuje ich ogromnym arsenałem. Pomyślałem, że to wzbogaci nasze brzmienie. Zaangażowałem go w ten projekt i nie żałuję, bo nie dość, że zagrał na tych instrumentach, to jeszcze rozpisał muzykę dla orkiestry. Poza tym współpracę ułatwia fakt, że sam pochodzi z Podlasia i czuje ten klimat.

• Jak to zamierzacie ogarnąć podczas koncertów?

– Tam. gdzie pozwala na to scena, to korzystamy z pełnego instrumentarium. Pamiętaj, że w tym momencie w zespole jest 9 osób. Tam, gdzie sceny są większe, to korzystamy z żywych instrumentów, na których gra Marek. Niestety: w Lublinie jest mała scena i z powodu braku miejsca nie będzie żywych instrumentów, ale za to będzie wokalistka oraz trzecia gitara.

• Tak jak poprzednio w muzyce Batushki, tak i u Patriarkh sakralność prawosławna, miesza się z black i doom metalem, jednak teraz w dużej mierze wzbogacona jest o muzykę ludową, neofolk. Mi osobiście do waszego nowego profilu pasuje określenie: muzyka ilustracyjna posługująca się black metalowymi środkami wyrazu. Co ty na to?

– Określenia typu: audiobook, słuchowisko teatralne, muzyka ilustracyjna również pasują do opisu muzyki Patriarkh. Mnogość określeń dowodzi tego, że bardzo trudno tą muzykę zaszufladkować. A czy to jest nadal black, czy doom metal, to nie mi to oceniać. Cieszę się, że ta muzyka zawiera w sobie pierwiastek oryginalności.

• Uważasz, że black metal najbardziej się nadaje do przekazywania takich treści?

– Tak, wydaje mi się, że to najbardziej plastyczny i najodpowiedniejszy gatunek muzyczny do tego typu opowieści.

• Sięgnęliście po teksty w językach starocerkiewno-słowiańskim, białoruskim, rosyjskim, greckim, rumuńskim, bułgarskim, regionalnym – chachłackim i pierwszy raz w języku polskim. To chyba zupełnie coś nowego? Dlaczego?

– Ponieważ narracja płyty jest w języku polskim i ciężko byłoby to przetłumaczyć na staro-cerkiewno-słowiański czy chachłacki. W języku polskim łatwiej nam jest przekazać te wszystkie emocje. Stąd taki a nie inny zabieg. Poza tym słuchaczowi łatwiej jest wgłębić się w ten świat.

• Do udziału w nagraniach zaprosiliście takie postaci jak Maciej Maleńczuk (Homo Twist, Pudelsi, Yugopolis ), Adam Strug (śpiewak i instrumentalista ludowy), podlaskich artystów folkowych: Marka Papaja, Elizę Sacharczuk, tajemniczą Siostrę Fiokłę, będącą również podlaską artystką folkową (która nie chce ujawniać swoich personaliów, a współpracuje z zespołem od dawna) oraz wieloletniego współpracownika i multiinstrumentalistę Michała Staczkuna, jak również muzyków na co dzień związanych z Białostocką Filharmonią i Operą Podlaską. Jak zareagował Maleńczuk, kiedy zaproponowaliście mu współpracę?

– Maciej tak dużo nie śpiewał. Widziałem go na początku płyty. Poprosił nas o kawałki. Wysłałem mu trzy numery, a on wybrał sobie dwa, powiedział, że zaśpiewa w numerze drugim i trzecim. O dziwo jego głos bardzo pasuje do głosu cerkiewnego ponieważ jego bas jest pełny. Zrobił to znakomicie. Nie chciał za to żadnej zapłaty.

 

Zespół Patriarkh wystąpi 14 marca (piątek) w Fabryce Kultury Zgrzyt. Zagrają też grupy Shadohm i Hallbar. Początek koncertu o godzinie 19. Bilety na stronie ticketshow.pl

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ksiądz Mariusz W.

Poważne zarzuty dla księdza związanego ze Światowymi Dniami Młodzieży

Ksiądz Mariusz W., były koordynator Światowych Dni Młodzieży oskarżony o wykorzystywanie seksualne młodych kobiet i podżeganie do składania fałszywych zeznań. Po trwającym od 2021 roku śledztwie zamojska prokuratura skierowała właśnie do sądu akt oskarżenia.

Oni wiedzą jak być przedsiębiorczym
ZDJĘCIA
galeria

Oni wiedzą jak być przedsiębiorczym

W Lublinie trwa czwarta edycja projektu "Przedsiębiorcza Młodzież", czyli inicjatywy mającej na celu rozwijanie kompetencji przedsiębiorczych wśród uczniów szkół ponadpodstawowych. Tegoroczna odsłona skupia się na tworzeniu kampanii marketingowych dla lokalnych firm, z naciskiem na działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji.

W roku 2025 nagrodzeni „Złotą Różą” zostali Patrycjusz Sokołowski i Bartosz Siwek, a „Złotą Maską” – Wojciech Rusin
galeria

Teatr jest wpisany w DNA Lublina

Podczas uroczystości z okazji Dnia Teatru wiceprezydent Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, w imieniu Krzysztofa Żuka, wraz z przewodniczącym rady miasta Lublin Jarosławem Pakułą wręczyli w Teatrze Starym medale i nagrody osobom upowszechniającym i rozwijającym sztukę teatralną nie tylko w mieście, ale także w regionie. Wisienką na torcie był moment wręczenia „Złotej Maski 2025”.

Ciężarna z nożem napadała na banki. Wyrok utrzymany

Ciężarna z nożem napadała na banki. Wyrok utrzymany

Sąd Apelacyjny w Lublinie w czwartek utrzymał w mocy wyrok 4 lat więzienia dla 37-letniej Anny A., która napadła z nożem w ręku na banki w Kurowie i Puławach. Ukradła w ten sposób ok. 50 tys. zł. Kobieta była wtedy w ósmym miesiącu ciąży. Pieniądze z pierwszego napadu oskarżona przeznaczyła na zakup materiałów do budowy domu. Obecnie jest matką trojga dzieci.

Umowa na budowę podpisana

Zabiegi w jeden dzień bez leżenia w szpitalu. W Białej Podlaskiej powstaje obiekt za 50 mln zł

Bez zbędnej hospitalizacji. Wszystko w ciągu 12 godzin. Tak mają wyglądać zabiegi w ośrodku „chirurgii jednego dnia”. Jego budowa rusza właśnie przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej.

Nie uwierzycie, będzie więcej autobusów w Lublinie. Przed podróżą do pracy sprawdź rozkład jazdy

Nie uwierzycie, będzie więcej autobusów w Lublinie. Przed podróżą do pracy sprawdź rozkład jazdy

Od poniedziałku, 7 kwietnia, nastąpi kolejna zmiana w rozkładach komunikacji miejskiej w Lublinie. Dobra wiadomość jest taka, że dotyczy ona zwiększenia liczby kursów.

1,5 miliarda na politykę społeczną w województwie lubelskim. Ministra przyjechała z dobrą nowiną
galeria

1,5 miliarda na politykę społeczną w województwie lubelskim. Ministra przyjechała z dobrą nowiną

Rząd przekazuje blisko półtora miliarda złotych na programy społeczne. Wśród nich znalazły się m.in. wydłużony urlop macierzyński, miejsca żłobkowe oraz renta wdowia.

Kopalnia w Bogdance

Kopalnia „Bogdanka” nie będzie likwidowana

Kopalnia Lubelski Węgiel „Bogdanka” nie będzie likwidowana – zadeklarowała minister przemysłu Marzena Czarnecka po czwartkowym spotkaniu z górnikami w Łęcznej. Wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki dodał, że nie ma pomysłu wykupienia kopalni przez Skarb Państwa.

Spotkanie z mieszkańcami zorganizowane przez komitet „Nowy Przejazd-Wspólna Sprawa”

Mieszkańcy mają swoją koncepcję na tunel pod torami, a miasto swoją. PKP PLK pozwalają na korekty

Koncepcji miasta nie akceptują i walczą o alternatywną lokalizację tunelu pod torami. Mieszkańcom pomaga komitet założony przez radnych PiS i proboszcz parafii z osiedla. Z kolei, dyrektor PKP PLK z Siedlec potwierdza, że korekta jest jeszcze możliwa.

Piotr B., Krzysztof B. i Tomasz B. to podejrzani o podwójne zabójstwo, pobicie oraz celowe podpalenie mieszkania, w których znajdowały się ich ofiary
film

Pobili i zostawili na pewną śmierć. Sąd zgodził się na areszt

Poniedziałkowy pożar kamienicy w centrum Chełma, w którym zginęły dwie osoby, nie był dziełem przypadku. Policjanci schwytali trzech podejrzanych o pobicie ofiar i celowe podpalenie mieszkania. Sąd zgodził się na areszt. Zwyrodnialcom grozi dożywocie.

Wieczór pełen pięknych melodii. Kortez wystąpi w CSK
koncert
14 kwietnia 2025, 20:00

Wieczór pełen pięknych melodii. Kortez wystąpi w CSK

Kortez zagra w lubelskim Centrum Spotkania Kultur dwa koncerty (14 i 15 kwietnia), podczas których zaprezentuje materiał ze swojej ostatniej płyty. Gościem specjalnym będzie - Robert Kretzschmar.

Orlen Oil Motor Lublin nawiązał do przeszłości. Zmarzlik i sponsor tytularny zostają
galeria

Orlen Oil Motor Lublin nawiązał do przeszłości. Zmarzlik i sponsor tytularny zostają

Nowy sezon PGE Ekstraligi już za pasem dlatego w czwartek Orlen Oil Motor Lublin z rozmachem zorganizował konferencję prasową. Najważniejszymi wiadomościami dla kibiców jest przedłużenie umowy z dotychczasowym sponsorem tytularnym, kontrakt Bartosza Zmarzlika i wyjątkowe kombinezony na nadchodzący sezon

Odpowiedzą za podwójne zabójstwo i podpalenie mieszkania
film

Odpowiedzą za podwójne zabójstwo i podpalenie mieszkania

Do tego tragicznego zdarzenia doszło w poniedziałek w kamienicy w centrum Chełma. W pożarze zginęło dwóch mężczyzn w wieku 42 i 66 lat. Policjanci schwytali trzech podejrzanych o celowe podpalenie lokalu. Grozi im dożywocie.

Kolejne skrzyżowanie w Lublinie z sygnalizacją świetlną. Będą utrudnienia

Kolejne skrzyżowanie w Lublinie z sygnalizacją świetlną. Będą utrudnienia

Od poniedziałku, 31 marca, na skrzyżowaniu ulic Bohaterów Września i Zelwerowicza rozpoczną się prace montażowe nowej sygnalizacji świetlnej. To kolejne skrzyżowanie w mieście, które zostanie wyposażone w światła.

Faces of America. Najlepsi powalczą o nagrody
NASZ PATRONAT

Faces of America. Najlepsi powalczą o nagrody

W czwartek w murach Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej licealiści z całej Polski biorą udział w konkursie wiedzy o Stanach Zjednoczonych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium