Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

27 lutego 2009 r.
20:32
Edytuj ten wpis

Tak się lata tylko w Lublinie

0 0 A A

To jedyna zimowa impreza lotnicza na świecie. Od lat trzydziestych ubiegłego wieku w Lubelskich Zawodach Samolotowych rywalizuje czołówka polskich pilotów. W tym roku na lotnisku w Radawcu stawiło się 16 załóg.


AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Dostajesz mapę i zdjęcia punktów kontrolnych do zapamiętania. Kilka chwil na przestudiowanie trasy i start - mówi Krzysztof Wieczorek, jeden z najbardziej uznanych polskich pilotów.

- A lubelskie zawody to impreza jedyna w swoim rodzaju. Trudna, zwłaszcza, jeśli chodzi o nawigację. Trudno jest odszukać punkty orientacyjne, drogi, domy czy strumienie. Pogoda również bywa bardzo kapryśna. Inaczej niż latem, zimą może zmieniać się bardzo szybko. Za sterami trzeba z tym walczyć, a do tego pokonać trasę z olbrzymią dokładnością. Margines błędu nie przekracza dwóch sekund.

Reaktywacja

Dla Krzysztofa Wieczorka lubelskie zawody to zwykle pierwszy start w sezonie. Rozgrzewka przed startami w międzynarodowych imprezach. Wieczorek jest wielokrotnym medalistą Mistrzostw Świata i Europy. Tej zimy przyleciał do Radawca ze swoim synem.

- Szymon już przed rokiem startował w juniorach, wie już, o co w tym chodzi - dodaje. - Latając zimą może się jeszcze sporo nauczyć. To trudna sztuka. Ja zamierzam przede wszystkim miło spędzić czas.

Krzysztof Wieczorek wraz synem zajęli piąte miejsce. Zwycięstwo przypadło ekipie Aeroklubu Krakowskiego. Drugie miejsce wywalczyła załoga z Lublina. Na 16 startujących ekip tylko dwie reprezentowały nasz region.

Pięć lat

- Lubelszczyzna do bogatych nie należy, a lotnictwo to bardzo drogi sport - mówi Adam Gruszecki, dyrektor Aeroklubu Lubelskiego. Podstawowy kurs kosztuje ponad 20 tys. zł, ale po nim można powiedzieć, że człowiek dopiero liznął temat. Do bezpiecznego, turystycznego latania konieczne jest roczne intensywne szkolenie. Wychowanie pilota-zawodnika to już zupełnie inna historia. Na to potrzeba pięć lat ciężkiej pracy i kilkaset tysięcy złotych.

Lubelski aeroklub jest stosunkowo niewielki. Zrzesza dwustu członków. Tych z poważniejszymi aspiracjami jest zaledwie dwóch.

Historia

Polscy piloci regularnie zdobywają medale na międzynarodowych imprezach. Wśród naszych zawodników nie znajdziemy takiego, który nie miałby na koncie startu w Lubelskich Zimowych Zawodach Samolotowych.

Impreza odbyła się po raz pierwszy w 1931 roku. Zorganizowali ją członkowie Lubelskiego Klubu Lotniczego i Klubu Lotniczego Podlaskiej Wytwórni Samolotów. W owych czasach był to dość ekstrawagancki pomysł. Uważano bowiem, że zima jest okresem martwym dla lotnictwa sportowego.

Tak było do przełomu stycznia i lutego. Wtedy na lotnisku zrujnowanych dziś zakładów Plagego i Laśkiewicza na Bronowicach stawili się pierwsi lotnicy. W zawodach wzięło udział dziewięć załóg z Warszawy, Lublina, Krakowa, Lwowa i Białej Podlaskiej. Samoloty wyposażono w narty. Lotnicy wyruszyli na trasy nad Lubelszczyzną i Podlasiem.

Uskrzydlony profesor

Na liście startowej pojawiło się wiele znanych nazwisk. Warszawę reprezentował m.in. ceniony konstruktor samolotów inż. Stanisław Wigura oraz Zygmunt Puławski, pochodzący z Lublina konstruktor myśliwców. Z inżynierami konkurował rektor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, prof. Tadeusz Pruszkowski.

Pilotował własny samolot, angielską maszynę de Havilland Mothem. Ten sam model pilotował kolejny reprezentant stolicy, hrabia Bernard Skórzewski. Warszawiacy stanowili wówczas najliczniejszą grupę. Barw Lubelskiego Klubu Lotniczego bronił Józef Żuromski. Latał samolotem LKL-2.

Konstrukcję samodzielnie zaprojektowali i wykonali sami klubowicze. W pierwszych zawodach nie zwyciężyli jednak ani warszawiacy, ani lublinianie. Pierwsze miejsce zdobyła załoga aeroklubu we Lwowie.

Impreza nie ograniczyła się tylko do lotniska. Kończono ją uroczystym balem reprezentacyjnym w salonach Kasyna Garnizonowego w Lublinie. Było to najbardziej prestiżowe wydarzenie towarzyskie sezonu. Przed wojną zawody odbyły się jeszcze trzykrotnie. Ostatnie w styczniu 1939 roku. Impreza powróciła do sportowego kalendarza dopiero 1963 roku. Pierwszą powojenną konkurencję wygrała załoga z Krosna.

Od tamtej pory zimowe zawody odbywają się w miarę regularnie. Na przemian w Radawcu i Świdniku. Dłuższa przerwa nastąpiła tylko w 1989. W związku z transformacją ustrojową aerokluby były w kłopotach finansowych. Imprezę udało się reaktywować dopiero w 1995 roku.

Pozostałe informacje

Niepełnosprawny nastolatek z Zamościa w kadrze narodowej. Pojedzie na paraolimpiadę?

Niepełnosprawny nastolatek z Zamościa w kadrze narodowej. Pojedzie na paraolimpiadę?

Ma dopiero 17 lat, a osiąga wyniki jak seniorska światowa czołówka. Niepełnosprawny sportowiec z Zamościa właśnie pobił swój życiowy rekord i został powołany do kadry narodowej.

Wygrana nie dała im radości. Azoty Puławy bez głównego sponsora

Wygrana nie dała im radości. Azoty Puławy bez głównego sponsora

Azoty Puławy kończą sezon 2023/2024 na piątym miejscu. W ostatnim meczu w tegorocznej kampanii puławianie pokonali u siebie Energię MKS Kalisz. Niestety kilkadziesiąt minut po meczu kibice puławskich szczypiornistów otrzymali fatalne wieści

Zasnęła i uderzyła w zaparkowane auto

Zasnęła i uderzyła w zaparkowane auto

38-latka najprawdopodobniej zasnęła za kierownicą, po czym zjechała ze swojego pasa i uderzyła w Volkswagena. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Motor Lublin ponownie w strefie barażowej po wyjazdowej wygranej w Opolu

Motor Lublin ponownie w strefie barażowej po wyjazdowej wygranej w Opolu

Motor Lublin z bardzo ważnym zwycięstwem. Drużyna dowodzona przez trenera Mateusza Stolarskiego wygrała na wyjeździe z Odrą Opole, a losy spotkania rozstrzygnęły się w zasadzie ciągu dwóch minut

Kamiński i Saryusz-Wolski na czele listy kandydatów PiS do Europarlamentu w Lubelskiem. Co z Czarnkiem?

Kamiński i Saryusz-Wolski na czele listy kandydatów PiS do Europarlamentu w Lubelskiem. Co z Czarnkiem?

Znamy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Listę otworzy Mariusz Kamiński, były poseł i szef CBA skazany prawomocnym wyrokiem w tzw. aferze gruntowej i ułaskawiony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Drugie miejsce, dające ogromne szanse na znalezienie się w Brukseli otrzymał obecny europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski. Kolejne cztery lokaty przypadły lubelskim parlamentarzystom PiS. Czy jest wśród nich Przemysław Czarnek, były minister i szef partyjnych struktur w województwie?

Majówka w Terespolu
3 maja 2024, 11:00

Majówka w Terespolu

Dwa dni będzie trwała tegoroczna majówka w Terespolu (3-4 maja). Będzie patriotycznie, sportowo oraz rozrywkowo.

Królestwo dzikich pszczół. W tym mieście te owady dostaną specjalne przywileje
Łuków

Królestwo dzikich pszczół. W tym mieście te owady dostaną specjalne przywileje

Dzikie pszczoły z Łukowa będą uprzywilejowane. Kilkuletnie badania naukowców dają podstawę do tego, by na opuszczonej strzelnicy stworzyć użytek ekologiczny. Właśnie z myślą o tych owadach.

XIX Majówka Roztoczańska
1 maja 2024, 12:00

XIX Majówka Roztoczańska

Prezentacja starych samochodów oraz motocykli, piknik kulinarny oraz koncerty, to tylko niektóre atrakcje XIX Majówki Roztoczańskiej, która odbędzie się w dniach 1-5 maja w Krasnobrodzie.

Szpital ponownie z pełnym portfelem. To dla małych pacjentów

Szpital ponownie z pełnym portfelem. To dla małych pacjentów

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie otrzymał kolejne, ale ostatnie już dofinansowanie. Tym razem placówka do swojej dyspozycji ma blisko 400 tys. złotych.

Lublinalia 2024. Program imprezy
2 maja 2024, 18:00

Lublinalia 2024. Program imprezy

W dniach 2-4 maja odbędzie się największa studencka impreza w Lublinie – Lublinalia, czyli łączona impreza trzech lubelskich uczelni (UMCS, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny). Przez trzy dni na festiwalowej scenie wystąpi 12 artystów, wśród których zobaczymy m.in.: Organka, Darię Zawiałow, Pidżamę Porno czy Zalewskiego.

Szybko jeździli i słono zapłacili
Lublin

Szybko jeździli i słono zapłacili

56 skontrolowanych kierowców, ponad 30 wykroczeń oraz kolejne zatrzymane dowody rejestracyjne – to efekty wieczornych działań w centrum Lublina. Jednym z kierowców rażąco naruszających przepisy był 45-letni kierujący Hondą. Mężczyzna wsiadł za kierownicę pomimo obowiązywania 3 zakazów prowadzenia pojazdów.

Adam Laskowski przestaje pełnić funkcję prezesa Górnika Łęczna

Adam Laskowski przestaje pełnić funkcję prezesa Górnika Łęczna

Adam Laskowski z dniem 29 kwietnia przestał pełnić funkcję prezesa zarządu Spółki Górnik Łęczna

Sezon wakacyjny na lubelskim lotnisku rozpoczęty

Sezon wakacyjny na lubelskim lotnisku rozpoczęty

W niedzielę z lubelskiego lotniska wyleciał pierwszy samolot na riwierę turecką. Ale to nie koniec, ponieważ wakacyjna siatka połączeń zapowiada się atrakcyjnie.

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Na rogu ul. Zamojskiej i Rusałki wzrok przyciąga kolorowy ogródek u wejścia do Studia Wnętrz Da Vinci. Prowadzi je wspólnie z mężem Jolanta Salamucha. Rośliny to jej pasja, którą łączy z biznesem, co widać również wewnątrz lokalu

Nowy przystanek kolejowy w Białej Podlaskiej. Wiadomo, kiedy zatrzyma się tu pociąg
zdjęcia
galeria

Nowy przystanek kolejowy w Białej Podlaskiej. Wiadomo, kiedy zatrzyma się tu pociąg

Jeszcze w tym roku pasażerowie dostaną nowy przystanek PKP – Biała Podlaska Wschodnia. Kolej zaczęła budowę tunelu pod torami.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium