Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

27 lutego 2009 r.
20:32
Edytuj ten wpis

Tak się lata tylko w Lublinie

To jedyna zimowa impreza lotnicza na świecie. Od lat trzydziestych ubiegłego wieku w Lubelskich Zawodach Samolotowych rywalizuje czołówka polskich pilotów. W tym roku na lotnisku w Radawcu stawiło się 16 załóg.


AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Dostajesz mapę i zdjęcia punktów kontrolnych do zapamiętania. Kilka chwil na przestudiowanie trasy i start - mówi Krzysztof Wieczorek, jeden z najbardziej uznanych polskich pilotów.

- A lubelskie zawody to impreza jedyna w swoim rodzaju. Trudna, zwłaszcza, jeśli chodzi o nawigację. Trudno jest odszukać punkty orientacyjne, drogi, domy czy strumienie. Pogoda również bywa bardzo kapryśna. Inaczej niż latem, zimą może zmieniać się bardzo szybko. Za sterami trzeba z tym walczyć, a do tego pokonać trasę z olbrzymią dokładnością. Margines błędu nie przekracza dwóch sekund.

Reaktywacja

Dla Krzysztofa Wieczorka lubelskie zawody to zwykle pierwszy start w sezonie. Rozgrzewka przed startami w międzynarodowych imprezach. Wieczorek jest wielokrotnym medalistą Mistrzostw Świata i Europy. Tej zimy przyleciał do Radawca ze swoim synem.

- Szymon już przed rokiem startował w juniorach, wie już, o co w tym chodzi - dodaje. - Latając zimą może się jeszcze sporo nauczyć. To trudna sztuka. Ja zamierzam przede wszystkim miło spędzić czas.

Krzysztof Wieczorek wraz synem zajęli piąte miejsce. Zwycięstwo przypadło ekipie Aeroklubu Krakowskiego. Drugie miejsce wywalczyła załoga z Lublina. Na 16 startujących ekip tylko dwie reprezentowały nasz region.

Pięć lat

- Lubelszczyzna do bogatych nie należy, a lotnictwo to bardzo drogi sport - mówi Adam Gruszecki, dyrektor Aeroklubu Lubelskiego. Podstawowy kurs kosztuje ponad 20 tys. zł, ale po nim można powiedzieć, że człowiek dopiero liznął temat. Do bezpiecznego, turystycznego latania konieczne jest roczne intensywne szkolenie. Wychowanie pilota-zawodnika to już zupełnie inna historia. Na to potrzeba pięć lat ciężkiej pracy i kilkaset tysięcy złotych.

Lubelski aeroklub jest stosunkowo niewielki. Zrzesza dwustu członków. Tych z poważniejszymi aspiracjami jest zaledwie dwóch.

Historia

Polscy piloci regularnie zdobywają medale na międzynarodowych imprezach. Wśród naszych zawodników nie znajdziemy takiego, który nie miałby na koncie startu w Lubelskich Zimowych Zawodach Samolotowych.

Impreza odbyła się po raz pierwszy w 1931 roku. Zorganizowali ją członkowie Lubelskiego Klubu Lotniczego i Klubu Lotniczego Podlaskiej Wytwórni Samolotów. W owych czasach był to dość ekstrawagancki pomysł. Uważano bowiem, że zima jest okresem martwym dla lotnictwa sportowego.

Tak było do przełomu stycznia i lutego. Wtedy na lotnisku zrujnowanych dziś zakładów Plagego i Laśkiewicza na Bronowicach stawili się pierwsi lotnicy. W zawodach wzięło udział dziewięć załóg z Warszawy, Lublina, Krakowa, Lwowa i Białej Podlaskiej. Samoloty wyposażono w narty. Lotnicy wyruszyli na trasy nad Lubelszczyzną i Podlasiem.

Uskrzydlony profesor

Na liście startowej pojawiło się wiele znanych nazwisk. Warszawę reprezentował m.in. ceniony konstruktor samolotów inż. Stanisław Wigura oraz Zygmunt Puławski, pochodzący z Lublina konstruktor myśliwców. Z inżynierami konkurował rektor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, prof. Tadeusz Pruszkowski.

Pilotował własny samolot, angielską maszynę de Havilland Mothem. Ten sam model pilotował kolejny reprezentant stolicy, hrabia Bernard Skórzewski. Warszawiacy stanowili wówczas najliczniejszą grupę. Barw Lubelskiego Klubu Lotniczego bronił Józef Żuromski. Latał samolotem LKL-2.

Konstrukcję samodzielnie zaprojektowali i wykonali sami klubowicze. W pierwszych zawodach nie zwyciężyli jednak ani warszawiacy, ani lublinianie. Pierwsze miejsce zdobyła załoga aeroklubu we Lwowie.

Impreza nie ograniczyła się tylko do lotniska. Kończono ją uroczystym balem reprezentacyjnym w salonach Kasyna Garnizonowego w Lublinie. Było to najbardziej prestiżowe wydarzenie towarzyskie sezonu. Przed wojną zawody odbyły się jeszcze trzykrotnie. Ostatnie w styczniu 1939 roku. Impreza powróciła do sportowego kalendarza dopiero 1963 roku. Pierwszą powojenną konkurencję wygrała załoga z Krosna.

Od tamtej pory zimowe zawody odbywają się w miarę regularnie. Na przemian w Radawcu i Świdniku. Dłuższa przerwa nastąpiła tylko w 1989. W związku z transformacją ustrojową aerokluby były w kłopotach finansowych. Imprezę udało się reaktywować dopiero w 1995 roku.

Pozostałe informacje

Oszukał seniorkę metodą „na wypadek”. Wpadł na gorącym uczynku

Oszukał seniorkę metodą „na wypadek”. Wpadł na gorącym uczynku

Lubelscy kryminalny złapali na gorącym uczynku 16-latka, który brał udział w oszustwie metodą „na wypadek”. Zatrzymany chwilę wcześniej odebrał od 76-letniej kobiety aż 30 tys. zł.

Przyjmujący Marcin Ociepski będzie grał w Avii przez kolejny sezon

PZL Leonardo Avia Świdnik kompletuje kadrę na nowy sezon

W nowych rozgrywkach w zespole „żółto-niebieskich” w dalszym ciągu kibice będą oglądać Tomasza Kusia. Libero i jednocześnie kapitan świdniczan jest filarem defensywy ekipy prowadzonej przez trenera Jakuba Guza. Dla Kusia sezon 2025/2026 będzie już szóstym. W barwach ekipy z lotniczego miasta zawodnik rozegrał już 160 meczów.

Jak zaplanować idealny wyjazd ze znajomymi? Najlepsze miejsca i noclegi

Jak zaplanować idealny wyjazd ze znajomymi? Najlepsze miejsca i noclegi

Wyjazdy ze znajomymi to coś więcej niż tylko wspólne wakacje — to czas, który pozwala oderwać się od codziennego rytmu i stworzyć wspomnienia na lata. Jednak udany wypad nie zawsze dzieje się sam z siebie. Jak to wszystko ogarnąć, żeby uniknąć nieporozumień i zmarnowanego czasu?

Suchy lód i ciecz newtonowska - to wszystko na pikniku naukowym w najbliższy weekend
24 maja 2025, 12:00

Suchy lód i ciecz newtonowska - to wszystko na pikniku naukowym w najbliższy weekend

Eksperymenty chemiczne, nowoczesne technologie i mobilna gra wspierająca dzieci z cukrzycą – to tylko część atrakcji, które czekają na mieszkańców Lublina podczas wyjątkowego pikniku naukowego. Wydarzenie odbędzie się już w najbliższy piątek na Placu Litewskim.

Adrian Zandberg zdecydował. Nie poprze nikogo w drugiej turze

Adrian Zandberg zdecydował. Nie poprze nikogo w drugiej turze

Lider partii Razem Adrian Zandberg ogłosił, że nie udzieli poparcia żadnemu z kandydatów startujących w drugiej turze wyborów prezydenckich. Podczas piątkowej konferencji prasowej w Warszawie podkreślił, że decyzję pozostawia wyborcom, którzy „mają swoje poglądy i wartości”.

Sobota z dobrymi emocjami. Puławy czeka widowiskowy rajd i rodzinny piknik
motoryzacja

Sobota z dobrymi emocjami. Puławy czeka widowiskowy rajd i rodzinny piknik

Mieszkańców Puław w najbliższą sobotę czeka sporo atrakcji - wieczorem Centralna i Piłsudskiego staną się areną zmagań rajdowych mistrzostw Polski. Wcześniej, bo już od 17 na Placu Chopina coś dla całych rodzin - muzyka, taniec, film i magiczne sztuczki - Piknik Nadwiślański.

Pociąg IC między Krakowem a Hrubieszowem ma kursować od 15 czerwca

Nowe połączenie do Krakowa ruszy przed wakacjami

Nie tylko porannym Hetmanem, ale także popołudniowym Kasztelanem będzie można dojechać z Hrubieszowa do Krakowa. Pierwszy skład tego pociągu ruszy na trasę 15 czerwca. Ale na niemal połowę wakacji na trasie ma obowiązywać autobusowa komunikacja zastępcza.

Wilfredo Leon został wybrany siatkarzem sezonu 2024/2025

Kluczowi zawodnicy oficjalnie zostają w Bogdance LUK. Nagrody dla siatkarzy z Lublina

Bogdanka LUK Lublin ogłosiła nazwisko kolejnego zawodnika, który nadal będzie reprezentował barwy klubu.

Ładną jesień mamy tej wiosny, czyli weekendowa prognoza pogody
WIDEO
film

Ładną jesień mamy tej wiosny, czyli weekendowa prognoza pogody

W pełny ostatni weekend maja pogoda nie będzie nas rozpieszczać - o szczegółach opowiada Gabriela Szewczyk.

Imprezy klubowe w weekend (23 – 24 maja)
Imprezy
23 maja 2025, 18:00

Imprezy klubowe w weekend (23 – 24 maja)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje bez wytchnienia, przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Plakat po zmianie

Rapuje o narkotykach, alkoholu i seksie. Mieszkańcy oburzeni koncertem na Dniach Miasta

Rapuje o narkotykach, alkoholu czy seksie. Mr. Polska ma wystąpić na otwartej, miejskiej imprezie w Białej Podlaskiej, a organizator zapowiada koncert jako „muzyczną petardę”. Ratusz przekonuje, że wykonawcę wybrała Młodzieżowa Rada Miasta, a mieszkańcy czują duży niesmak.

Zielone światło z Brukseli: rusza Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności

Zielone światło z Brukseli: rusza Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności

Komisja Europejska wyraziła zgodę na powołanie długo wyczekiwanego Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności (FBiO). Informację ogłosił w piątek rano wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko. Środki w wysokości 26 miliardów złotych mają zostać przeznaczone m.in. na rozbudowę infrastruktury ochrony cywilnej, rozwój przemysłu zbrojeniowego oraz inwestycje w cyberbezpieczeństwo.

Jak urządzić ergonomiczne miejsce pracy w biurze i w domu?

Jak urządzić ergonomiczne miejsce pracy w biurze i w domu?

W dobie cyfryzacji i pracy zdalnej dostępnej praktycznie w każdym zakątku Polski, coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na to, jak fundamentalne znaczenie ma odpowiednie urządzenie miejsca pracy. Ergonomia stała się nieodłącznym elementem dyskusji o tym, jak poprawić komfort podczas wykonywania codziennych obowiązków i jednocześnie zadbać o zdrowie. W artykule tym dowiesz się, jak zaaranżować przestrzeń biurową zarówno w pracy, jak i w domowym zaciszu, aby była jak najbardziej ergonomiczna i sprzyjała efektywności.

Stela Posavec żegna się z lubelską ekipą

PGE MKS FunFloor kontra Zagłębie, czyli pożegnanie sezonu i okazja do rewanżu

W niedzielę PGE MKS FunFloor Lublin zakończy sezon. W ostatnim meczu podopieczne Pawła Tetelewskiego zmierzą w z KGHM MKS Zagłębiem Lubin.

Śmiertelny upadek z rusztowania w Chełmie. Tragedia podczas prac budowlanych

Śmiertelny upadek z rusztowania w Chełmie. Tragedia podczas prac budowlanych

Nie żyje 42-letni pracownik firmy budowlanej, który w czwartek (22 maja) spadł z rusztowania przy jednym z bloków mieszkalnych w Chełmie. Mężczyzna spadł z wysokości około trzeciego piętra. Niestety, mimo wysiłków ratowników, nie udało się go uratować.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium