Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

27 listopada 2009 r.
15:06
Edytuj ten wpis

Teatr w Budowie ciągle straszy

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 16 A A

Komuna wymyśliła molocha, na którego dokończenie zabrakło pieniędzy. Teraz fundusze znalazły się w kasie Unii Europejskiej, ale za to pokłócili się architekci. Teatr w Budowie jest już w budowie 35 lat

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wydawało się, że największy problem w tej inwestycji, to brak pieniędzy. Władze województwa (jeszcze z czasów koalicji PO–PiS) i poseł Janusz Palikot dogadali się: urzędnicy zdobyli dofinansowanie z unijnej kasy, a poseł wyjął z portfela pieniądze na międzynarodowy konkurs architektoniczny. Cel był jeden: zamienić pokraczną "ruinę w budowie” w perłę architektury podziwianą przez turystów.

– To będzie obiekt na miarę opery w Sydney czy paryskiego Centrum Pompidou – zapowiadał dwa lata temu wicemarszałek Jacek Sobczak z Platformy.

Wtórował mu Janusz Palikot: Chcę, żeby powstał obiekt, który będzie symbolem Lublina. To ma być budynek wizerunkowy, coś, co pozostanie długo po koalicji PiS–PO.

Najtaniej i najszybciej
Koalicja szybko obróciła się w popiół, a inwestycja wciąż nie mogła wyrwać się z biurokratycznej machiny. Owszem, w maju tego roku sąd konkursowy wybrał projekty trzech pracowni architektonicznych.
Jednak do tej pory województwo nie podpisało umowy z ostatecznie wybraną pracownią Bolesław Stelmach i Partnerzy.

Śmiałość wizji, rozmach i wyjątkowość niezbyt liczyły się w konkursie na koncepcję architektoniczną "lubelskiego Pompidou”. Bolesław Stelmach wygrał, bo dał najniższą cenę – 7,9 mln zł – i obiecał jak najszybciej dostarczyć dokumentację (w 320 dni). Przy czym jego pomysł intrygował umieszczeniem na fasadzie wielkich ekranów do wyświetlania np. filmów.

Drugie miejsce zajęli Francuzi z kosztem 8,9 mln zł i czasem dostarczenia dokumentacji obliczonym na 472 dni. Trzecie przypadło konsorcjum Dedeco i Gray International (11,9 mln zł i 450 dni).

Czas na znachora

– Stelmach wygrał, bo zaniżył cenę i dał nierealistyczny czas realizacji – zaprotestowała w piątek paryska pracownia Blond & Roux, która zajęła drugie miejsce. Zarząd Województwa ma tydzień na uporanie się z protestem.

– Ta inwestycja trwa już prawie 40 lat. Mamy wynająć jakiegoś znachora, żeby odczarował to miejsce? – Sobczak rozkłada ręce i narzeka, że możliwe jest składanie tego rodzaju protestów do konkursów. Zabawa z protestem Francuzów może zająć kilka miesięcy. Jeśli architekci z Blond & Roux są dostatecznie zdeterminowani, to pójdą walczyć o zlecenie do sądu. Do zamknięcia tego numeru Magazynu Dziennika Wschodniego francuska pracownia nie odpowiedziała na naszego pytania.

Ale co będzie w środku?
Problem z Centrum Spotkania Kultur (tak ma się nazywać to, co powstanie z teatru) możemy mieć po fecie z okazji jego otwarcia w 2013 roku.

– Fasada może się podobać lub nie. To pikuś. Kłopot z tym, że wciąż nie wiemy, jaką rolę ma spełnić to miejsce i kto będzie jego gospodarzem? – zastanawia się Rafał "Koza” Koziński jeden z animatorów życia kulturalnego w Lublinie. – W Europie na kilka lat przed otwarciem takiego obiektu wyznaczony jest manager, który pracuje nad programem. We Wrocławiu dopiero zacznie się budowa Narodowego Forum Muzyki, a już pracują nad repertuarem. Byłem tam na spotkaniu, na którym dyrektor zaprosił na koncert w 2013 roku.

Centrum powinno interesować nie tylko zainteresowanych kulturą. Utrzymanie tak wielkiego obiektu kosztuje i jeśli władze nie znajdą pomysłu, czym skusić mieszkańców Lublina do regularnego zasiadania na widowni, to na utrzymanie świecącego pustkami obiektu trzeba będzie wyjąć pieniądze z budżetu Lubelszczyzny.

Jak budowano Teatr w Budowie

1974 Rozpoczyna się budowa gigantycznego teatru w miejscu starego basenu. Widownia ma pomieścić 1270 widzów wpatrzonych w 16-metrową, obrotową scenę. Pierwsze plany powstały już pod koniec lat 60.
1998 Na konto wpływa ostatnia dotacja z Ministerstwa Finansów. Później gmach zabezpieczany jest przed zniszczeniem.
1999 Teatr w Budowie przejmuje samorząd województwa.
1999 Ogień trawi fragment nowo wybudowanej części teatru.
2005 Niewykończona część budynku idzie na sprzedaż (wyceniona na 9,9 mln zł). Radni z sejmiku szybko rezygnują z przetargu.
2006 powstaje Rada Budowy Teatru.
2007 Władze województwa wrzucają do kosza istniejącą koncepcję wyglądu i zagospodarowania obiektu. Planują międzynarodowy konkurs na koncepcję architektoniczną Teatru w Budowie, który przekształci się w Centrum Spotkania Kultur.
2008 Ogłoszenie konkursu. Nagrody finansuje poseł Janusz Palikot.

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
LOG / 30 listopada 2009 o 07:47
0
poco napisał:
Jakoś nikt z PISu się nie kwapi pomóc;oni wiedzą co to teatr ? Ostatecznie można toto podarować Rydzykowi na uczelnię - KUL jest za słaby na ideolo Rydzyka - przeintelektualizowany - a szkolić prostactwo w nauce klękania i plucia można w tym poPRLowskim obiekcie.

Śmiech na sali - przypomnij sobie jak wyglądały przygotowania tej inwestycji za Zdrojkowskiego - coś ostatnio tempo spadło ale PiSu już w Marszałkowskim nie ma....
Avatar
Bolo / 30 listopada 2009 o 04:17
0
poco napisał:
Jakoś nikt z PISu się nie kwapi pomóc;oni wiedzą co to teatr ? Ostatecznie można toto podarować Rydzykowi na uczelnię - KUL jest za słaby na ideolo Rydzyka - przeintelektualizowany - a szkolić prostactwo w nauce klękania i plucia można w tym poPRLowskim obiekcie.

Co ma Ojciec Rydzyk do Twojego teatru (?) w budowie? Rozlicz lepiej Tych co sprawowali funkcję Dyrektora Teatru w Budowie i to tylko za ostatnie 20 lat tak zw. "wolnej Polski". Nie byli to tylko szefowie z nadania PZPR. Najbardziej żenujący jest stojący w centrum miasta płot jak na zapyziałej wsi i nikomu z władz ( byłej i obecnej ) to nie przeszkadza. Zapewniam Tego komentatora, że w przypadku takiej inwestycji jak ta stodoła opasana wsiowym a może WSIowym płotem byłaby przez Ojca Rydzyka dawno wykończona. Teraz mundrołki POlskie z Komandy Korniszona wykańczają ludzi ale nie inwestycje.

Co ma Ojciec Rydzyk do Twojego teatru (?) w budowie? Rozlicz lepiej Tych co sprawowali funkcję Dyrektora Teatru w Budowie i to tylko za ostatnie 20 lat tak zw. "wolnej Polski". Nie byli to tylko szefowie z nadania PZPR. Najbardziej żenujący jest stojący w centrum miasta płot jak na zapyziałej wsi i nikomu z władz ( byłej i obecnej ) to nie przeszkadza. Zapewniam Tego komentatora, że w przypadku takiej inwestycji jak ta stodoła opasana wsiowym a może WSIowym płotem byłaby przez Ojca Rydzyka dawno wykończona. Ter... rozwiń
Avatar
poco / 29 listopada 2009 o 16:54
0
Jakoś nikt z PISu się nie kwapi pomóc;oni wiedzą co to teatr ? Ostatecznie można toto podarować Rydzykowi na uczelnię - KUL jest za słaby na ideolo Rydzyka - przeintelektualizowany - a szkolić prostactwo w nauce klękania i plucia można w tym poPRLowskim obiekcie.
Avatar
Antykomunista / 29 listopada 2009 o 15:01
0
Rafał Panas napisał:
Witam

To jeden z najbardziej zabawnych argumentów miłośników PRL: powstawały drogi, dzieci chodziły do szkół, budowano szpitale. Problem w tym, że np. we Francji, zachodnich Niemczech czy w Anglii nie było komuny, a jakimś cudem powstawały drogi, dzieci chodziły do szkół, budowano szpitale. Tyle, że tam wszystko było lepszej jakości.

Obawiam się Czytelniku, że gdyby nie "wspaniała komuna" to byśmy byli na podobnym poziomie rozwoju co bogate kraje Zachodu.

A moze niekoniecznie milosnikow PRL? To, ze komunizm zapoznil nas ekonomicznie i gospodarczo w stosunku do zachodnich demokracji o jakies 25 lat to jedno - to, ze namszczeni przez komunistow do kontynuacji swego dziela "antykomunisci" zaciagneli w 1989 roku hamulec reczny, to drugie.
Przerazajace nie jest to, ze to co w wiekszosci mamy pochodzi z minionej epoki - porazajace jest to, ze tamto przez ostatnie 20 lat uleglo wyeksploatowaniu i znieszczeniu a nowego jak na lekarstwo. Moze warto napisac ile nas podatnikow kosztowal "teatr w budowie" przez ostatnie 20 lat? Moze warto napisac ile nas podatnikow kosztuje od 8 lat utrzymanie zarzadu "lotniska w budowie"? Moze warto napisac ile nas kosztowaly wszystkie dotychczasowe "promocyjne" akcje billbordowe?
Moze warto napisac ile moze maksymalnie kosztowac wykonanie 1 km drogi spelniajacej kryteria jakosci i bezpieczenstwa? Moze warto policzyc ile z wydanych wyzej pieniedzy mozna bylo nowych drog wybudowac lub starych wyremontowac? Moze warto wskazac odpowiedzialnych za fakt, ze zostalismy sklasyfikowani jako region w ktorym zadna z drog krajowych nie spelnia standardow bezpieczenstwa UE? Co to oznacza dla ruchu turystycznego wie kazdy kto chocby raz autem przez Lublin jechal. Bilbory POznikaly - dziury i muldy zostaly!!!

A moze niekoniecznie milosnikow PRL? To, ze komunizm zapoznil nas ekonomicznie i gospodarczo w stosunku do zachodnich demokracji o jakies 25 lat to jedno - to, ze namszczeni przez komunistow do kontynuacji swego dziela "antykomunisci" zaciagneli w 1989 roku hamulec reczny, to drugie.
Przerazajace nie jest to, ze to co w wiekszosci mamy pochodzi z minionej epoki - porazajace jest to, ze tamto przez ostatnie 20 lat uleglo wyeksploatowaniu i znieszczeniu a nowego jak na lekarstwo. Moze warto napisac ile na... rozwiń
Avatar
Rafał Panas / 29 listopada 2009 o 13:27
0
STYX napisał:
Mam nadzieję,że autor artykułu skoro mu komuna nie pasuje nie korzysta z 95% polskich dróg, wybudowanych jeszcze za komuny !!!


Witam

To jeden z najbardziej zabawnych argumentów miłośników PRL: powstawały drogi, dzieci chodziły do szkół, budowano szpitale. Problem w tym, że np. we Francji, zachodnich Niemczech czy w Anglii nie było komuny, a jakimś cudem powstawały drogi, dzieci chodziły do szkół, budowano szpitale. Tyle, że tam wszystko było lepszej jakości.

Obawiam się Czytelniku, że gdyby nie "wspaniała komuna" to byśmy byli na podobnym poziomie rozwoju co bogate kraje Zachodu.


Witam

To jeden z najbardziej zabawnych argumentów miłośników PRL: powstawały drogi, dzieci chodziły do szkół, budowano szpitale. Problem w tym, że np. we Francji, zachodnich Niemczech czy w Anglii nie było komuny, a jakimś cudem powstawały drogi, dzieci chodziły do szkół, budowano szpitale. Tyle, że tam wszystko było lepszej jakości.

Obawiam się Czytelniku, że gdyby nie "wspaniała komuna" to byśmy byli na podobnym poziomie rozwoju co bogate kraje Zachodu. rozwiń
Avatar
STYX / 29 listopada 2009 o 13:04
0
Mam nadzieję,że autor artykułu skoro mu komuna nie pasuje nie korzysta z 95% polskich dróg, wybudowanych jeszcze za komuny !!!
Avatar
Sieczkobrzęk / 29 listopada 2009 o 12:34
0
az napisał:
Ale ilu dawnych komuchów się na nim wypasło,jednemu co mu pani Izabela S. załatwiała kase to nawet na chwile posadzili mimo,że dył doktorem po UMCS.Ten teatr to historia układów i korupcji dawnych towarzyszy powinien ktoś książkę o tym napisać jak nomenklatura czerwona się dorabiała.

W ostatnim 20 leciu byli tam ochłapiarze, którzy w niewykończonym gmachu całkiem nieżle sobie radzili ( nazwiska Tych Orłów są nam znane). Temu wynajęli , wojewodę wydoili na 8,5 mln PLN rocznie i tak szło do przodu. I ani Im w głowie nie było żeby coś z tym fantem zrobić. Czytając historię dawnego Lublina zdziwił mnie fakt, że za Cara obecny Teatr im. J Osterwy zbudowano w 8 miesięcy. Był wtedy jakiś gospodarz co umiał liczyć i szanował czas.Kiedyś w Lublinie nie było studiów ekonomicznych. Moje pokolenie musiało emigrować na taki kierunek do W-wy, Sopotu, Poznania ,Wrocławia, Katowic i Krakowa. Wówczas tylko w tych miastach uczyli ekonomii. Kto został w miejscu studiowania - zrobił karierę. Kto wrócił do domu cienko prządł. Ekonomiści w Kozim Grodzie to Persona non grata. Liczyli się tylko niżyniery i lewoprawnicy i mamy to co mamy. Nikt tu nie szanuje pieniądza a czas i pieniądz wydany wg zasady mini-maxu to podstawa dobrego gospodarowania. Nikt nie odpowiadał za straty i to ciągnie się dalej. Mieszkam koło szkieletu hali na Czubach. Pan Gąbka i Jego wyborcy mieli szczęście, że Gmina uporządkowała Im teren przy Globusie. Zapomnieli jak tam było 10 - 15 lat temu. A teraz krzyczą : "nie damy nawet guzika i guzik nam zrobicie". Proszę żeby przyszli na Czuby to zobaczą nasze szczęście. Na ty kończę i proszę Boga, żeby za gospodarkę wzięli się młodzi ekonomiści. Może wtedy w Lublinie coś ruszy do przodu. Ostatnia nagonka na bilety czasowe ( projekt jak najbardziej ekonomiczny i sprawdzony w krajach zachdnich UE) to Waterloo ekonomii.

W ostatnim 20 leciu byli tam ochłapiarze, którzy w niewykończonym gmachu całkiem nieżle sobie radzili ( nazwiska Tych Orłów są nam znane). Temu wynajęli , wojewodę wydoili na 8,5 mln PLN rocznie i tak szło do przodu. I ani Im w głowie nie było żeby coś z tym fantem zrobić. Czytając historię dawnego Lublina zdziwił mnie fakt, że za Cara obecny Teatr im. J Osterwy zbudowano w 8 miesięcy. Był wtedy jakiś gospodarz co umiał liczyć i szanował czas.Kiedyś w Lublinie nie było studiów ekonomicznych. Moje pokolenie musiało emigro... rozwiń
Avatar
Pol / 29 listopada 2009 o 11:33
0
Nie wiecie dlaczego powstał ten teatr ? Lubelacy powinni -a reszcie powiem tą anegdotkę naprzeciw stał dom KW PZPR i właściwie basen im nie przeszkadzał ,Lodowisko też nie ale na ten potężny plac kiedy nie było jeszcze teatru bardzo często przyjeżdżał i rozbijał się cyrk no więc nie mogli pozwolić na konkurencję by Cyrk stawał naprzeciwko cyrku .Pamiętam jak przyjechał Gomułka do KW PZPR wtedy nie pozwolono na czas jego pobytu by Cyrkowcy rozłożyli namiot obawiano się że mogą Gomułce zaproponować wyższą gażę .
Avatar
az / 29 listopada 2009 o 09:12
0
Ale ilu dawnych komuchów się na nim wypasło,jednemu co mu pani Izabela S. załatwiała kase to nawet na chwile posadzili mimo,że dył doktorem po UMCS.Ten teatr to historia układów i korupcji dawnych towarzyszy powinien ktoś książkę o tym napisać jak nomenklatura czerwona się dorabiała.
Avatar
~POLAK~ / 29 listopada 2009 o 08:57
0
NO CO ZA WREDNA KOMUNA !!@! NABUDOWAŁA KOPALŃ,STOCZNI,SZPITALI,SZKÓŁ,TEATRÓW ITP, A TERAZ MY WYBRAŃCY NARODU MAMY TAAAAKI PROBLEM !!!BO SIĘ NA NICZYM NIE ZNAMY TYLKO NA NISZCZENIU!!! O JEZU CO ROBIĆ CO ROBIĆ !!!ZAMYKAĆ,NISZCZYĆ,BURZYĆ TO POPAPRAŃCY LUBIĄ ROBIĆ NAJBARDZIEJ !!!
Avatar
LOG / 30 listopada 2009 o 07:47
0
poco napisał:
Jakoś nikt z PISu się nie kwapi pomóc;oni wiedzą co to teatr ? Ostatecznie można toto podarować Rydzykowi na uczelnię - KUL jest za słaby na ideolo Rydzyka - przeintelektualizowany - a szkolić prostactwo w nauce klękania i plucia można w tym poPRLowskim obiekcie.

Śmiech na sali - przypomnij sobie jak wyglądały przygotowania tej inwestycji za Zdrojkowskiego - coś ostatnio tempo spadło ale PiSu już w Marszałkowskim nie ma....
Avatar
Bolo / 30 listopada 2009 o 04:17
0
poco napisał:
Jakoś nikt z PISu się nie kwapi pomóc;oni wiedzą co to teatr ? Ostatecznie można toto podarować Rydzykowi na uczelnię - KUL jest za słaby na ideolo Rydzyka - przeintelektualizowany - a szkolić prostactwo w nauce klękania i plucia można w tym poPRLowskim obiekcie.

Co ma Ojciec Rydzyk do Twojego teatru (?) w budowie? Rozlicz lepiej Tych co sprawowali funkcję Dyrektora Teatru w Budowie i to tylko za ostatnie 20 lat tak zw. "wolnej Polski". Nie byli to tylko szefowie z nadania PZPR. Najbardziej żenujący jest stojący w centrum miasta płot jak na zapyziałej wsi i nikomu z władz ( byłej i obecnej ) to nie przeszkadza. Zapewniam Tego komentatora, że w przypadku takiej inwestycji jak ta stodoła opasana wsiowym a może WSIowym płotem byłaby przez Ojca Rydzyka dawno wykończona. Teraz mundrołki POlskie z Komandy Korniszona wykańczają ludzi ale nie inwestycje.

Co ma Ojciec Rydzyk do Twojego teatru (?) w budowie? Rozlicz lepiej Tych co sprawowali funkcję Dyrektora Teatru w Budowie i to tylko za ostatnie 20 lat tak zw. "wolnej Polski". Nie byli to tylko szefowie z nadania PZPR. Najbardziej żenujący jest stojący w centrum miasta płot jak na zapyziałej wsi i nikomu z władz ( byłej i obecnej ) to nie przeszkadza. Zapewniam Tego komentatora, że w przypadku takiej inwestycji jak ta stodoła opasana wsiowym a może WSIowym płotem byłaby przez Ojca Rydzyka dawno wykończona. Ter... rozwiń
Avatar
poco / 29 listopada 2009 o 16:54
0
Jakoś nikt z PISu się nie kwapi pomóc;oni wiedzą co to teatr ? Ostatecznie można toto podarować Rydzykowi na uczelnię - KUL jest za słaby na ideolo Rydzyka - przeintelektualizowany - a szkolić prostactwo w nauce klękania i plucia można w tym poPRLowskim obiekcie.
Avatar
Antykomunista / 29 listopada 2009 o 15:01
0
Rafał Panas napisał:
Witam

To jeden z najbardziej zabawnych argumentów miłośników PRL: powstawały drogi, dzieci chodziły do szkół, budowano szpitale. Problem w tym, że np. we Francji, zachodnich Niemczech czy w Anglii nie było komuny, a jakimś cudem powstawały drogi, dzieci chodziły do szkół, budowano szpitale. Tyle, że tam wszystko było lepszej jakości.

Obawiam się Czytelniku, że gdyby nie "wspaniała komuna" to byśmy byli na podobnym poziomie rozwoju co bogate kraje Zachodu.

A moze niekoniecznie milosnikow PRL? To, ze komunizm zapoznil nas ekonomicznie i gospodarczo w stosunku do zachodnich demokracji o jakies 25 lat to jedno - to, ze namszczeni przez komunistow do kontynuacji swego dziela "antykomunisci" zaciagneli w 1989 roku hamulec reczny, to drugie.
Przerazajace nie jest to, ze to co w wiekszosci mamy pochodzi z minionej epoki - porazajace jest to, ze tamto przez ostatnie 20 lat uleglo wyeksploatowaniu i znieszczeniu a nowego jak na lekarstwo. Moze warto napisac ile nas podatnikow kosztowal "teatr w budowie" przez ostatnie 20 lat? Moze warto napisac ile nas podatnikow kosztuje od 8 lat utrzymanie zarzadu "lotniska w budowie"? Moze warto napisac ile nas kosztowaly wszystkie dotychczasowe "promocyjne" akcje billbordowe?
Moze warto napisac ile moze maksymalnie kosztowac wykonanie 1 km drogi spelniajacej kryteria jakosci i bezpieczenstwa? Moze warto policzyc ile z wydanych wyzej pieniedzy mozna bylo nowych drog wybudowac lub starych wyremontowac? Moze warto wskazac odpowiedzialnych za fakt, ze zostalismy sklasyfikowani jako region w ktorym zadna z drog krajowych nie spelnia standardow bezpieczenstwa UE? Co to oznacza dla ruchu turystycznego wie kazdy kto chocby raz autem przez Lublin jechal. Bilbory POznikaly - dziury i muldy zostaly!!!

A moze niekoniecznie milosnikow PRL? To, ze komunizm zapoznil nas ekonomicznie i gospodarczo w stosunku do zachodnich demokracji o jakies 25 lat to jedno - to, ze namszczeni przez komunistow do kontynuacji swego dziela "antykomunisci" zaciagneli w 1989 roku hamulec reczny, to drugie.
Przerazajace nie jest to, ze to co w wiekszosci mamy pochodzi z minionej epoki - porazajace jest to, ze tamto przez ostatnie 20 lat uleglo wyeksploatowaniu i znieszczeniu a nowego jak na lekarstwo. Moze warto napisac ile na... rozwiń
Avatar
Rafał Panas / 29 listopada 2009 o 13:27
0
STYX napisał:
Mam nadzieję,że autor artykułu skoro mu komuna nie pasuje nie korzysta z 95% polskich dróg, wybudowanych jeszcze za komuny !!!


Witam

To jeden z najbardziej zabawnych argumentów miłośników PRL: powstawały drogi, dzieci chodziły do szkół, budowano szpitale. Problem w tym, że np. we Francji, zachodnich Niemczech czy w Anglii nie było komuny, a jakimś cudem powstawały drogi, dzieci chodziły do szkół, budowano szpitale. Tyle, że tam wszystko było lepszej jakości.

Obawiam się Czytelniku, że gdyby nie "wspaniała komuna" to byśmy byli na podobnym poziomie rozwoju co bogate kraje Zachodu.


Witam

To jeden z najbardziej zabawnych argumentów miłośników PRL: powstawały drogi, dzieci chodziły do szkół, budowano szpitale. Problem w tym, że np. we Francji, zachodnich Niemczech czy w Anglii nie było komuny, a jakimś cudem powstawały drogi, dzieci chodziły do szkół, budowano szpitale. Tyle, że tam wszystko było lepszej jakości.

Obawiam się Czytelniku, że gdyby nie "wspaniała komuna" to byśmy byli na podobnym poziomie rozwoju co bogate kraje Zachodu. rozwiń
Avatar
STYX / 29 listopada 2009 o 13:04
0
Mam nadzieję,że autor artykułu skoro mu komuna nie pasuje nie korzysta z 95% polskich dróg, wybudowanych jeszcze za komuny !!!
Avatar
Sieczkobrzęk / 29 listopada 2009 o 12:34
0
az napisał:
Ale ilu dawnych komuchów się na nim wypasło,jednemu co mu pani Izabela S. załatwiała kase to nawet na chwile posadzili mimo,że dył doktorem po UMCS.Ten teatr to historia układów i korupcji dawnych towarzyszy powinien ktoś książkę o tym napisać jak nomenklatura czerwona się dorabiała.

W ostatnim 20 leciu byli tam ochłapiarze, którzy w niewykończonym gmachu całkiem nieżle sobie radzili ( nazwiska Tych Orłów są nam znane). Temu wynajęli , wojewodę wydoili na 8,5 mln PLN rocznie i tak szło do przodu. I ani Im w głowie nie było żeby coś z tym fantem zrobić. Czytając historię dawnego Lublina zdziwił mnie fakt, że za Cara obecny Teatr im. J Osterwy zbudowano w 8 miesięcy. Był wtedy jakiś gospodarz co umiał liczyć i szanował czas.Kiedyś w Lublinie nie było studiów ekonomicznych. Moje pokolenie musiało emigrować na taki kierunek do W-wy, Sopotu, Poznania ,Wrocławia, Katowic i Krakowa. Wówczas tylko w tych miastach uczyli ekonomii. Kto został w miejscu studiowania - zrobił karierę. Kto wrócił do domu cienko prządł. Ekonomiści w Kozim Grodzie to Persona non grata. Liczyli się tylko niżyniery i lewoprawnicy i mamy to co mamy. Nikt tu nie szanuje pieniądza a czas i pieniądz wydany wg zasady mini-maxu to podstawa dobrego gospodarowania. Nikt nie odpowiadał za straty i to ciągnie się dalej. Mieszkam koło szkieletu hali na Czubach. Pan Gąbka i Jego wyborcy mieli szczęście, że Gmina uporządkowała Im teren przy Globusie. Zapomnieli jak tam było 10 - 15 lat temu. A teraz krzyczą : "nie damy nawet guzika i guzik nam zrobicie". Proszę żeby przyszli na Czuby to zobaczą nasze szczęście. Na ty kończę i proszę Boga, żeby za gospodarkę wzięli się młodzi ekonomiści. Może wtedy w Lublinie coś ruszy do przodu. Ostatnia nagonka na bilety czasowe ( projekt jak najbardziej ekonomiczny i sprawdzony w krajach zachdnich UE) to Waterloo ekonomii.

W ostatnim 20 leciu byli tam ochłapiarze, którzy w niewykończonym gmachu całkiem nieżle sobie radzili ( nazwiska Tych Orłów są nam znane). Temu wynajęli , wojewodę wydoili na 8,5 mln PLN rocznie i tak szło do przodu. I ani Im w głowie nie było żeby coś z tym fantem zrobić. Czytając historię dawnego Lublina zdziwił mnie fakt, że za Cara obecny Teatr im. J Osterwy zbudowano w 8 miesięcy. Był wtedy jakiś gospodarz co umiał liczyć i szanował czas.Kiedyś w Lublinie nie było studiów ekonomicznych. Moje pokolenie musiało emigro... rozwiń
Avatar
Pol / 29 listopada 2009 o 11:33
0
Nie wiecie dlaczego powstał ten teatr ? Lubelacy powinni -a reszcie powiem tą anegdotkę naprzeciw stał dom KW PZPR i właściwie basen im nie przeszkadzał ,Lodowisko też nie ale na ten potężny plac kiedy nie było jeszcze teatru bardzo często przyjeżdżał i rozbijał się cyrk no więc nie mogli pozwolić na konkurencję by Cyrk stawał naprzeciwko cyrku .Pamiętam jak przyjechał Gomułka do KW PZPR wtedy nie pozwolono na czas jego pobytu by Cyrkowcy rozłożyli namiot obawiano się że mogą Gomułce zaproponować wyższą gażę .
Avatar
az / 29 listopada 2009 o 09:12
0
Ale ilu dawnych komuchów się na nim wypasło,jednemu co mu pani Izabela S. załatwiała kase to nawet na chwile posadzili mimo,że dył doktorem po UMCS.Ten teatr to historia układów i korupcji dawnych towarzyszy powinien ktoś książkę o tym napisać jak nomenklatura czerwona się dorabiała.
Avatar
~POLAK~ / 29 listopada 2009 o 08:57
0
NO CO ZA WREDNA KOMUNA !!@! NABUDOWAŁA KOPALŃ,STOCZNI,SZPITALI,SZKÓŁ,TEATRÓW ITP, A TERAZ MY WYBRAŃCY NARODU MAMY TAAAAKI PROBLEM !!!BO SIĘ NA NICZYM NIE ZNAMY TYLKO NA NISZCZENIU!!! O JEZU CO ROBIĆ CO ROBIĆ !!!ZAMYKAĆ,NISZCZYĆ,BURZYĆ TO POPAPRAŃCY LUBIĄ ROBIĆ NAJBARDZIEJ !!!