Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

12 grudnia 2020 r.
12:03

Uczniowie nie popisali się z matematyki i przedmiotów przyrodniczych. Kto zawinił?

Znajomość zagadnień z matematyki i przedmiotów przyrodniczych wśród uczniów polskich szkół bardzo spada. Pokazują to opublikowane właśnie wyniki Międzynarodowego Badania Wyników Nauczania Matematyki i Nauk Przyrodniczych. Są też one dowodem na to, że uczniowie szkoły nie lubią i nie rozumieją nauczycieli.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Badanie TIMSS prowadzone jest raz na cztery lata od 2011 roku. Podczas poprzedniej edycji wynikami polskich uczniów się chwalono.

Teraz nie napawają one optymizmem. Uczniowie w Polski zajęli 26. miejsce w matematyce i 16. miejsce w przyrodzie. W porównaniu z badaniem przeprowadzonym w 2015 roku, wynik jest dużo gorszy. Wtedy czwartoklasiści uplasowali się odpowiednio na 17. i na 9. miejscu. Największym problemem jest matematyka.

Znacznie wzrosła liczba uczniów najsłabszych: w matematyce na dwóch najniższych progach osiągnięć jest już co czwarty uczeń (w 2015 roku – co piąty). O ile w poprzednim badaniu uczniowie i uczennice radzili sobie z przedmiotem bardzo podobnie, to tym razem dziewczynki wykazały się słabszym opanowaniem materiału (o 8 punktów). W ciągu czterech lat, średni wynik dziewczynek spadł o 18 pkt., a chłopców – o 12 pkt.

Czyja wina?

Ministerstwo Edukacji Narodowej winą za złe wyniki obarcza reformę, która posłała do szkół sześciolatki; wprowadzenie nowej podstawy programowej oraz strajk nauczycieli (badanie w niektórych szkołach przeprowadzono tuż przed nim, a w niektórych po jego zakończeniu – przyp. aut.).

– Należy się zastanowić, na ile przyczyną obniżenia wyników TIMSS 2019 była tzw. reforma sześciolatków i czy mamy do czynienia z porażką tej reformy widoczną w tym badaniu – mówił, prezentując wyniki Maciej Kopeć, podsekretarz stanu w MEN i tłumaczył, że w badaniu brali udział zarówno uczniowie urodzeni w 2009 roku jak i i II połowie 2008 roku. Nauka młodszych uczniów zmniejsza natomiast tempo ich pracy i możliwość zastosowania różnych środków dydaktycznych.

– Nie wszyscy zrealizowali też podstawę programową – mówił Kopeć, odnosząc się do strajku nauczycieli.

Inaczej na temat patrzą jednak pedagodzy.

– Jestem oburzona obarczaniem nas winą za złe wyniki uczniów. Podczas strajku nauczycieli domagaliśmy się tylko godnych płac. Już wtedy byliśmy odsądzani od czci i wiary. Skoro przerwa w nauce trwała wtedy tylko trzy tygodnie, a w wielu szkołach badanie przeprowadzono jeszcze przed strajkiem, to nie rozumiem jak nasze powstrzymywanie się od pracy mogło zaważyć na wynikach – denerwuje się jedna z nauczycielek matematyki w lubelskiej szkole.

Dodaje jednak, że jej przedmiot jest prawdopodobnie jednym z najtrudniejszych. Część nauczycieli ma problem z jego właściwym tłumaczeniem. – Przede wszystkim nauka matematyki musi sprowadzać się do rozwiązywania zadań. Tylko tak można go wyćwiczyć. A z tym jest już problem, bo w szkole czasu mamy nie wiele, a kiedy zadajemy prace domowe słyszymy oburzone głosy rodziców. Mówią, że skoro dzieci spędzają tak dużo czasu w szkole, w domu powinny już odpoczywać. Tylko niektórzy chętnie pracują w domu z dziećmi.

Bogatsi mają lepiej

Potwierdzają to wyniki badania. Okazało się, że dzieci lepiej wykształconych rodziców osiągają wyższe wyniki. W czwartej klasie szkoły podstawowej różnica między przeciętnymi umiejętnościami ucznia mającego rodziców z wykształceniem najwyżej zasadniczym zawodowym, a ucznia, którego przynajmniej jeden rodzic ma wykształcenie wyższe, jest ogromna i wynosi aż 76 punktów w matematyce i 70 punktów w przyrodzie.

– Wyniki badania pokazały także, że dzieci lepiej wykształconych rodziców wcześniej zaczynały edukację przedszkolną i uczęszczały do żłobka. Status społeczno-ekonomiczny różnicuje częstość aktywności edukacyjnych podejmowanych przez rodziców z dziećmi w ich wczesnym dzieciństwie. Dodatkowo uczęszczanie na płatne zajęcia poza szkołą także sprzyja zwiększaniu nierówności – podsumowuje MEN.

Niektórzy nauczyciele bagatelizują jednak niekorzystne wyniki badania.

– Jeden test wyjdzie tak, a inny inaczej. Wiele zależy też od samych uczniów. Dokładnie rok temu opublikowano wyniki badania PISA prowadzone raz na trzy lata wśród piętnastolatków z 79 krajów. Tamte wyniki były dla nas bardzo pozytywne – słyszymy od innego matematyka.

Rzeczywiście: uczniowie polskich gimnazjów zajęli wtedy 10 miejsce na świecie. W rozumowaniu matematycznym w Unii Europejskiej naszych uczniów wyprzedzili tylko Estończycy.

A na świecie – mieszkańcy Azji. W rozumieniu tekstu polska młodzież zajmuje 4. miejsce wśród krajów UE. Biorąc pod uwagę rozumowanie w naukach przyrodniczych Polska znajduje się na 3. pozycji wśród krajów Unii Europejskiej. Wynik ten był o 22 punkty wyższy od średniej dla OECD. Co szczególnie cieszyło wtedy nauczycieli, w porównaniu z poprzednim badaniem młodzi Polacy zdobyli o 10 punktów więcej. 

– Dlatego winę za kiepski wynik wiążę jedynie z kiepską podstawą programową – mówi matematyk. – Nie oznacza to jednak, że w Polsce źle uczymy. Ewentualne braki na pierwszym etapie nauczania nadrabiamy w kolejnych latach. Stąd pewnie kiepski wynik z przedmiotów przyrodniczych. Zagadnienia z fizyki i chemii, które też były przecież sprawdzane nasi uczniowie poznają dopiero w kolejnych latach.

 Nic nie rozumiem! 

Oprócz wyników sprawdzających posiadaną wiedzę i jej stosowanie w praktyce, opublikowane właśnie badanie to także wyniki ankiety dotyczącej tego, jak oceniana jest nauka.

– Polscy uczniowie bardzo dobrze oceniają przystępność prowadzenia lekcji przez swoich nauczycieli: 91-93 proc. uważa, że ich nauczyciele dobrze tłumaczą matematykę i przyrodę – podsumowuje MEN. – Opinie polskich czwartoklasistów o przystępności prowadzenia lekcji są nieco bardziej krytyczne niż opinie ich rówieśników z innych krajów. Ok. 20 proc. polskich czwartoklasistów przyznało np. że nie rozumie wszystkiego, co mówi nauczyciel.

Polscy czwartoklasiści lubią uczyć się matematyki i przyrody, ale znacznie mniej niż ich rówieśnicy w innych krajach. Dla 30 proc. uczniów matematyka jest nudna.

Niewiele mniej uczniów, bo 22 proc. wypowiada się w ten sam sposób o przyrodzie.

Co trzeci polski czwartoklasista uważa, że matematyka jest dla niego trudniejsza niż dla większości uczniów w jego klasie – o przyrodzie sądzi tak co czwarty uczeń.

TIMSS

Międzynarodowe Badanie Wyników Nauczania Matematyki i Nauk Przyrodniczych to przeprowadzany co cztery lata pomiar osiągnięć szkolnych uczniów w matematyce i przyrodzie. W obecnej edycji badania TIMSS objęły 58 krajów i regionów. Łącznie przebadano ponad 300 tys. czwartoklasistów z ok. 11 tys. szkół. W naszym kraju badanie objęło reprezentatywną próbę 4882 uczniów z 149 szkół podstawowych, rodziców  uczniów, nauczycieli uczących ich matematyki i przyrody oraz dyrektorów szkół.

W Polsce badanie przeprowadził Instytut Badań Edukacyjnych na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Polska uczestniczy w badaniu po raz trzeci. W 2011 r. badano trzecioklasistów, a w latach 2015 i 2019 badanie objęło uczniów klasy czwartej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Biało-czerwona flaga łączy, ale też zobowiązuje

Biało-czerwona flaga łączy, ale też zobowiązuje

2 maja obchodzony jest w Polsce Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych a zarazem radosnych świąt państwowych. - Flaga symbolizuje naszą przynależność do narodu i państwa – mówi dr hab. Robert Kozyrski, prof. KUL z Instytutu Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Piłkarze Victorii Łukowa (zielone stroje) w 23. kolejce odnieśli 15. zwycięstwo w tym sezonie

Victoria Łukowa znowu zwycięska. W weekend kolejne mecze zamojskiej klasy okręgowej

Na rozpoczęcie weekendu majowego rozegrano 23. kolejkę w „najciekawszej lidze świata”. Wszystkie zespoły ze ścisłej czołówki sięgnęły po trzy punkty, a mecz derbowy pomiędzy Pogonią 96 Łaszczówka, a Koroną Łaszczów zakończył się remisem

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?
film

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?

Lublin stał się doskonałym miejscem na początek interesujących wycieczek? Jakie wakacyjne kierunki oferuje lubelskie lotnisko? Dokąd polecimy przez cały rok? O tych rzeczach rozmawiamy z Piotrem Jankowskim z Portu Lotniczego Lublin w dzisiejszym programie Dzień Wschodzi.

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy
galeria

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy

Długi weekend majowy to dobra okazja, by wyjechać za miasto. 7 km od granic Lublina powstaje nowy zalew. To część szerszego zagospodarowania malowniczej Doliny Ciemięgi, w której znajduje się również odnowiony zespół pałacowo-parkowy.

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium