Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 lutego 2009 r.
12:35
Edytuj ten wpis

W oparach siarki

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas

Odpalają sigile, tworzą demony, uczą się czytać w myślach innych ludzi. A wszystko po tym, jak wrócą z pracy w banku lub na uczelni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Uchylmy kotarę i na zajrzyjmy do pracowni współczesnego maga. Ubrany w koszulkę i dżinsy popija kawę w kuchni w swoim mieszkaniu. Patrzy na popsuty laptop. Chce, żeby działał, ale nie ma pieniędzy na kosztowną naprawę. Postanawia użyć magii sigili.

Czary-mary w laptopie

Najpierw precyzyjnie i jasno określa, jaki ma cel: chce sprowadzić "pomoc” do naprawy komputera. Później przekształca go w kod symboliczny. Ma do wyboru dwie drogi: zapisze pragnienie na kartce, wyrzuci z niego powtarzające się litery i utworzy z pozostałych figurę geometryczną, ewentualnie zapisze pragnienie tak, by powstał z niego potok słów pozbawionych sensu. Sigila odpali w "odmiennym stanie świadomości” (np. podczas orgazmu). Sigil będzie skuteczny, jeśli zaraz po jego wysłaniu mag zapomni o swojej intencji. Powinien jednak zachować czujność, bo efekt może przyjść do niego w najmniej oczekiwanych okolicznościach.

Z grubsza taki oto przepis na konstruowanie sigili daje Phil Hine w "Magii chaosu” książce przetłumaczonej przez Dariusza Misiunę i wydanej cztery lata temu przez wydawnictwo Okultura.

Magia nie jarmarczna

Misiuna to młody, wykształcony człowiek, pisze doktorat z transgresyjnej koncepcji człowieka (w uproszczeniu chodzi o człowieka, który intencjonalnie wychodzi poza to kim jest i co posiada), jest gorącym orędownikiem magicznych działań. Chętnie godzi się na rozmowę, ale pod warunkiem: Nie chce, żeby okultyzm i ezoterykę mylić z "folklorem” i ludźmi, którzy żerują na łatwowiernych: znachorami, uzdrowicielami, neopoganami, miłośnikami gier RPG, wróżkami, jasnowidzami czy jarmarcznymi tarocistami.

Czym jest magia?

"Magia to nauka i sztuka powodowania zmiany zgodnie ze swoją Wolą” - taką definicję ukuł Aleister Crowley (1875-1947) i ta odpowiada Misiunie.

- Crowley proponuje całkowicie nową wizję człowieka jako istoty obdarzonej Wolą, która odkrywa się poprzez szereg stawianych sobie wyzwań - mówi Misiura i zaraz tłumaczy kolejne zawiłości: Owe wyzwania, w rodzaju ćwiczeń psychofizycznych, aktów twórczych, działań magicznych, mają ściśle rozgraniczyć, co w nas jest fałszywym pragnieniem, wpojonym nam przez otoczenie, co zaś głęboką intuicja o naszym miejscu w świecie: Wolą, przeznaczeniem, spełnieniem, sensem życia itp. Cała praktyka magiczna ma służyć jedynemu celowi - samopoznaniu.

Kto tropi magów?

A z samopoznaniem ma przyjść moc. - Poznając lepiej siebie, rozwija się ukryte moce umysłu, takie jak spostrzegawczość, intuicja, pamięć, a nawet jasnowidzenie czy telepatia - zapewnia Misiura. - Nasz umysł wykorzystuje zaledwie skromny ułamek swych możliwości. Magia ma nam dopomóc je rozwinąć.

Nie sposób zliczyć magiczne szkoły, teorie i systemy. Magowie medytują, wymyślają lub wzywają bóstwa i duchy, które mają im służyć, uczą się odczytywać myśli innych ludzi lub przenoszenia świadomości w przedmioty (wskazówki dał Czech Franz Bardon (1909-1958), którego hitlerowcy osadzili w obozie koncentracyjnym za okultyzm), układają karty tarota. Prowadzą dzienniki magiczne, w których zapisują, co i w jakich okolicznościach robili, rezygnują z metod, które się nie sprawdzają.
Jednym słowem, robią rzeczy, które u wielu osób wywołują uśmiech na twarzy.
Magów zwalczają najróżniejsze organizacje antyokultystyczne np. Komitet Badań Naukowych nad Zjawiskami Paranormalnymi (CSICOP). Działają przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. Sceptycy, często ateiści, tropią osoby w swoim mniemaniu mające zdolności magiczne lub paranormalne.

Zakładają oszustwo i rzeczywiście czasami udaje im się zdemaskować hochsztaplera. Okultystów bierze na celownik część psychiatrów: "myślenie magiczne” traktują jako rodzaj choroby psychicznej.

Jednak na twarzach walczących z magią często pojawia się zakłopotanie. Jej współczesnymi adeptami nie są wcale wieśniacy z ukrytych w górach wiosek czy ludzie z ubogich przedmieść wielkich miast. Większość ludzi parających się magią ma wykształcenie wyższe, wielu jest informatykami czy lekarzami, jak zauważył włoski badacz Massimo Introvigne autor "Powrotu Magii”.

W ręku Lucyfera

Przed magią ostrzega Kościół. Księża przypominają: uprawiający ją człowiek próbuje manipulować rzeczywistością i sięga po władzę zarezerwowaną dla Boga.
"Wszystkie praktyki magii lub czarów, przez które dąży się do pozyskania tajemnych sił, by posługiwać się nimi i osiągać nadnaturalną władzę nad bliźnim - nawet w celu zapewnienia mu zdrowia - są w poważnej sprzeczności z cnotą religijności.

Praktyki te należy potępić tym bardziej wtedy, gdy towarzyszy im intencja zaszkodzenia drugiemu człowiekowi lub uciekanie się do interwencji demonów” czytamy w Katechizmie Kościoła katolickiego. Obok przestroga przed horoskopami, astrologią czy jasnowidzeniem.

Mag, a szerzej okultysta, może celowo albo nieświadomie oddać się w ręce szatana. Staje się jego narzędziem. Egzorcyści przestrzegają, że wśród opętanych szczególnie wiele osób zajmowało się okultyzmem. - Opętanie może być powodowane przez grzech magii zarówno u magika czy okultysty, jak i u osoby korzystającej z usług magicznych czy okultystycznych - tłumaczy ksiądz Aleksander Posacki w wywiadzie dla miesięcznika "Edukacja i Dialog”.

Jak magia sprzedawała komiks

Ale czy ta magia w ogóle działa? Grant Morrison, autor komiksowych scenariuszy, pracował w drugiej połowie lat 90. nad serią "Invisibles” (w Polsce wkrótce ukaże się tłumaczenie). To opowieść o tytułowych Niewidzialnych - organizacji, która m.in. przy pomocy magii walczy z siłami niewolącymi ludzi. Komiks sprzedawał się słabo. Morrison postanowił działać. Poprosił, żeby każdy czytelnik wykonał sigila. Nie wiadomo, czy dzięki temu do księgarni rzucił się tłum ludzi żądnych przeczytania komiksu. Na pewno jednak seria zdobyła uznanie krytyki i miano kultowej. Morrison wyjawił, że sam potraktował swoje dzieło jako sigil wysłany ludziom na całym świecie, żeby skontaktować się z ludźmi o podobnych zainteresowaniach.

Pozostałe informacje

Po wygranej z Zagłębiem Lubin piłkarze Motoru spróbują pójść za ciosem w Radomiu

Ostatnia sobota z PKO BP Ekstraklasą. Motor zagra na wyjeździe z Radomiakiem

Sezon 2024/2025 wielkimi krokami zbliża się do końca. Motor Lublin swój ostatni mecz zagra w Radomiu. Wszystkie spotkania 34. kolejki rozpoczną się w sobotę, o godz. 17.30. Ten w wykonaniu drużyny Mateusza Stolarskiego będzie można obejrzeć jedynie w internecie, na Canal+ Live 3. My, jak zwykle przeprowadzimy relację na żywo.

PGE Start znowu został rozbity w Słupsku

Znowu pogrom w Słupsku. PGE Start i Czarni na remis

O tym spotkaniu w Lublinie będą chcieli, jak najszybciej zapomnieć. W czwartym starciu ćwierćfinałowym fazy play-off PGE Start przegrał w Słupsku aż... 57:89. W rywalizacji do trzech zwycięstw jest 2:2, a decydujące, piąte starcie zaplanowano na niedzielę, w hali Globus (godz. 17.30).

Bogumiła Janina Sawa urodziła się w 1940 roku w Kamionce, ale niemal całe życie była związana z Zamościem. W 2017 r. została uhonorowana medalem „Zasłużony dla Zamościa”.

Kochała to miasto. Tablica pamiątkowa dla nieżyjącej zamościanki

Od raz zakładano, że najlepszy termin to 27 maja. I właśnie tego dnia, w najbliższy wtorek odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica poświęcona Bogumile Sawie. Ta badaczka historii Zamościa w testamencie wszystkie swoje dobra przeniosła na cele ochrony i promocji dziedzictwa narodowego miasta.

Rodzina, tradycja, wiara. Prawicę popierają tutaj od zawsze
wybory prezydenckie

Rodzina, tradycja, wiara. Prawicę popierają tutaj od zawsze

Lubelszczyzna w pierwszej turze zagłosowała głównie na kandydatów prawicowych. W najbardziej konserwatywnych regionach, jak gmina Chrzanów - Nawrocki, Mentzen i Braun zdobyli ponad 92 proc. głosów. Skąd takie wyniki? Zapytaliśmy samych mieszkańców.

Karol Nawrocki w Lublinie przed I turą wyborów prezydenckich
wybory prezydenckie

Nowy sondaż. Przepływ wyborców Mentzena i Zandberga korzystniejszy dla Nawrockiego

Sondażownia UCE Research na zlecenie Onetu zbadała, jak w II turze będzie wyglądał przepływ głosów wyborców Sławomira Mentzena (Konfederacja) i Adriana Zandberga (Razem). Uwzględniając tylko te przepływy, Karol Nawrocki miałby w II turze o ok. 675 tys. głosów więcej niż Rafał Trzaskowski - wynika z badania.

Kreacje z odzysku, czyli odzieżowa OdNowa na wybiegu
ZDJĘCIA
galeria

Kreacje z odzysku, czyli odzieżowa OdNowa na wybiegu

Ekologia, recykling i kreatywność - to liczy się przede wszystkim w konkursie Odzież OdNowa. Jego finał odbył się dzisiaj w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Rywalizowali uczniowie z całej Polski.

Wiejski kościółek odnowiony. Parafianom będzie cieplej

Wiejski kościółek odnowiony. Parafianom będzie cieplej

Już po remoncie. Kilka dni temu dokonano odbioru technicznego wszystkich prac, jakie dzięki dotacji z Polskiego Ładu dla Zabytków wykonano w drewnianym kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Bukowej.

Za kilka miesięcy młodzi mieszkańcy Krasnobrodu będą mieli do dyspozycji nie tylko boiska przy szkole

Nowości przy Orliku. Amatorzy akrobacji będą zadowoleni

Do półmilionowej dotacji trzeba było dołożyć nieco więcej niż drugie tyle. Za ponad 1,2 mln zł boisko Orlik w Krasnobrodzie zostanie odnowione, a obok niego powstaną dwa nowe obiekty.

Najlepsi z najlepszych. Najwięcej stypendystów marszałka ma UMCS
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Najlepsi z najlepszych. Najwięcej stypendystów marszałka ma UMCS

Wniosków spłynęło ponad 400. Na stypendia od marszałka województwa „załapało się” niespełna 300 studentów. Przez pół roku mogą liczyć na wsparcie po 600 zł miesięcznie. To daje łącznie ponad 997 tys. zł.

Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Miliony euro na polsko-ukraińską współpracę. Także dla uczelni z Lublina

Utworzenie cyfrowej platformy do konsultacji trudnych przypadków, szkolenia lekarzy i zakup sprzętu medycznego przewiduje między innymi polsko-ukraińska współpraca szpitali i uniwersytetów w Lublinie, Łucku i Lwowie. Około 2 mln euro dofinansowania na ten projekt pochodzi z UE.

Rozkochał ją "amerykański żołnierz". I okradł z... 50 tys. zł

Rozkochał ją "amerykański żołnierz". I okradł z... 50 tys. zł

Uwierzyła w szczerość wyznań o miłości. Była gotowa wiele dla niego zrobić. I bardzo się zawiodła, na dodatek straciła pieniądze. Znajomość z "amerykańskim żołnierzem" kosztowała 43-letnią kobietę prawie 50 tysięcy złotych.

Wystawy, prelekcje i debata. Przed nami już V Festiwal Przyrody
23 maja 2025, 9:00

Wystawy, prelekcje i debata. Przed nami już V Festiwal Przyrody

W najbliższy weekend Lublin stanie się prawdziwą stolicą przyrody – przez 3 dni mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu, gdzie edukacja łączy się z zabawą.

Krzysztof Komorski. wojewoda lubelski dekoruje gen. bryg. SG Jacka Szcząchora komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Obok stoi komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Robert Bagan oraz minister Tomasz Siemoniak
galeria

Szef MSWiA w Lublinie. Medale, awanse i zapowiedź podwyżek

Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych, podczas wizyty w Lublinie zapowiedział podwyżki pensji, wypłatę od 1 lipca dodatku mieszkaniowego dla funkcjonariuszy SG oraz olbrzymie inwestycje w tę służbę. W rozmowie z Dziennikiem Wschodnim zdradził też, że Nadbużański Oddział SG rozrośnie się nowe etaty.

Święto jest okazją do skosztowania trunków z lokalnych winnic w okazyjnej cenie
NASZ PATRONAT

Winiarze przyjadą do Janowca. Święto już w ten weekend

W najbliższą sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, na zamkowym dziedzińcu w Janowcu pojawią się producenci win z Małopolskiego Przełomu Wisły. W programie festiwalu - degustacje, spotkania i konkursy. W sobotę także loty balonem na uwięzi - za darmo.

Wisła Puławy w piątek celuje w wygraną, która pozwoli jej opuścić strefę barażową

Wisła Puławy w piątek zagra w piątek z Olimpią Grudziądz

W poprzedniej kolejce Wisła Puławy sprawiła nie lada niespodziankę i pokonała na wyjeździe faworyzowane Zagłębie Sosnowiec. W piątek (godz. 17) puławianie będą chcieli sięgnąć po kolejne trzy punkty w starciu z Olimpią Grudziądz, która już raz w tym sezonie pokonali

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium